Najważniejsze cechy LIFAair LA500+

NA PLUS:

 • Bardzo duża ilość aktywnego węgla gwarantująca szybkie i skuteczne oczyszczanie powietrza z brzydkich zapachów i trujących gazów
 • Aplikacja mobilna
 • Cicha praca
 • 4 dokładne czujniki: pyłów, dwutlenku węgla, wilgotności i temperatury
 • Aż 21 poziomów prędkości do wyboru

NA MINUS

 • Wysoka cena

LIFAair LA500+ w skrócie

LIFAair LA500 to model, który jest odpowiednikiem popularnego LA502. Urządzenie posiada wiecej, bo aż 3,5 kg węgla aktywnego w filtrze węglowym. Nie znajdziemy w nim zaś zeolitu. Oczyszczacz ten dostępny jest w dwóch wersjach: LA500 (bez stacji pomiarowej) oraz LA500+ (ze stacją pomiarową LAM01a).

Niezależnie od wybranej wersji, urządzenie wyróżnia się innowacyjnymi rozwiązaniami, a w porównaniu z poprzednimi modelami LIFAair, posiada również bardziej przepustowe filtry kompozytowe. LA500/LA500+ to bardzo dobra propozycja dla alergików, niestety urządzenie nie należy do najtańszych.

Cena LIFAair LA500 (2023-01-12) – niedostępny

Cena LIFAair LA500+ (2023-01-12) – niedostępny

Jak LIFAair LA500+ oczyszcza powietrze?

LIFAair LA500+ jako pierwszy model fińskiego producenta wyposażony został w filtr kompozytowy, łączący w sobie filtr wstępny, węglowy oraz HEPA. W środku znajdziemy 2 cylindryczne filtry 360°. Rozwiązanie skuteczne, a przy okazji wygodne.


Filtr 3w1 w oczyszczaczu powietrza LIFAair LA500+, źródło: materiały producenta LIFAair

Filtr 3w1 to w praktyce:

 • Filtr HEPA E12 – eliminuje pyły PM2,5 i PM10, jak również alergeny, część wirusów i bakterii. W modelu LA500+ znajdziemy go aż 4,6 m².
 • Filtr węglowy – z powodzeniem neutralizuje LZO, m.in. benzen czy formaldehyd, jak również pochłania nieprzyjemne zapachy. 3,5 kg węgla aktywnego to żywotność sięgająca 5 lat.
 • Filtr wstępny – dodatkowa siateczka umieszczona na filtrze węglowym wychwytuje większe cząstki zanieczyszczeń, przedłużając żywotność w/w filtrów.

Szacowany koszt filtrów – ok. 300 zł/rok

Tryb pracy i eksploatacja

Oczyszczacz powietrza LIFAair LA500+ sprzedawany jest wraz ze stacją pomiarową LIFAsmart LAM01a, bez której obsługa oczyszczacza byłaby trudna. To stacja pomiarowa jest miejscem zarządzania sprzętem i dokładnym źródłem informacji o jakości powietrza, posiadając aż 4 rodzaje czujników:

 • Pyłów zawieszonych – PM2,5 i PM10 – laserowy czujnik mierzący cząstki stałe zanieczyszczeń w zakresie od 0,3 µm do 10 µm
 • CO2 – dość unikalny w oczyszczaczach powietrza, pokazuje aktualne stężenie dwutlenku węgla, które przekłada się na naszą wydajność, komfort snu, bóle głowy
 • Wilgotności – informuje o aktualnej wilgotności powietrza w pomieszczeniu
 • Temperatury – wskazuje aktualną temperaturę powietrza w pomieszczeniu
Stacja pomiarowa LAM01 do modelu LIFAair LA500

Stacja pomiarowa LIFAsmart LAM01a, źródło: materiały producenta LIFAair

Sama stacja prezentuje się efektownie. Na podświetlanym wyświetlaczu prezentowane są informacje o stanie powietrza i trybie pracy oczyszczacza, a także aktualna godzina. Czujnik światła sprawia, że nocą podświetlenie zostaje przyciemnione.

Stacja łączy się z oczyszczaczem za pośrednictwem Bluetooth, co pozwala na bieżąco można śledzić jakość powietrza w smartfonie. Aplikacja jest bezpłatna i kompatybilna z systemami operacyjnymi Android i iOS.

Znajdziemy w niej wszelkie opcje sterowania sprzętem sprzętem z dowolnego miejsca na świecie. Dostępna w j. angielskim aplikacja LIFAair  umożliwia:

 • monitorowanie jakości powietrza – sprawdzenie stężeń PM2,5 i PM10 w µg/m3, poziomu dwutlenku węgla, wilgotności względnej oraz temperatury
 • włączenie/wyłączenie oczyszczacza
 • przełączanie pomiędzy trybami urządzenia
 • znalezienie danych o procentowym zużyciu filtrów
 • dostęp do informacji o firmie LIFAair

Sterowanie sprzętem odbywa się więc za pomocą aplikacji lub stacji pomiarowej. Sam oczyszczacz zaprojektowano w duchu minimalizmu. Dlatego też oprócz logo LIFAair i diody LED nie znajdziemy na nim żadnych elementów. Na uwagę zasługuje również bardzo przyjemny mechanizm regulacji tempa pracy poprzez gładki ruch ręka po górnej części obudowy.

Największymi atutami LIFAair LA500+ są jednak duża wydajność i świetna praca trybu automatycznego, a więc to co powinno cechować każdy oczyszczacz powietrza. To one w połączeniu stoją za sukcesem i rozpoznawalnością marki.

Współczynnik CADR modelu LA500+ wynosi 450 m³/h. Tryb automatyczny podchodzi bardzo restrykcyjnie do tematu zanieczyszczeń, uznając za niedopuszczalne powietrze, gdzie poziom PM2,5 przekracza 12 µg/m.

LIFAair LA500+ jest również niezwykle cichym sprzętem. W trybie nocnym (Night) urządzenie generuje jedynie 20 dB. W najgłośniejszym trybie Turbo jest to zaledwie 52 dB, co jest naprawdę przyzwoitym rezultatem zważywszy na imponującą wydajność. Wszystko dzięki zastosowaniu nowoczesnego, bezszczotkowego silnika NIDEC.

Wygląd

Cylindryczna obudowa w formie walca towarzyszy urządzeniom LIFAair od dłuższego czasu. Podobną drogę obrał ostatnio Philips z modelami Dual Scan oraz Electrolux. Oczyszczacz należy do dość wysokich. 80 cm to często wysokość biurka czy blatu. Wymiary LIFAair LA500+ to: 80 x 30 x 30 cm. Spora ilość materiału filtracyjnego przekłada się odpowiednio na wagę urządzenia: 14,65 kg.

Parametry techniczne oczyszczacza powietrza LIFAair LA500+

MarkaLIFAair
ModelLA500/LA500+
Cena2499/3499 zł
Maks. CADR lub przepływ powietrza [m³/h]450 (pyły), 240 (gazy)
Zalecana maks. powierzchnia [m²]*56
Zalecana maks. kubatura [m³]140
Głośność [dB]20-52
Pobór mocy [W]do 60
Liczba prędkości wentylatora20
Filtr wstępnytak
Filtr HEPAE12
Skuteczność wg klasyfikacji filtra HEPA99,5%
Filtr węglowytak
Żywotność filtrówfiltr HEPA – 2 lata, filtr węglowy – 5 lat
Waga [kg]14,65
Gwarancja4 lata

* Przyjmujemy, że na każdy 1 m² pomieszczenia o wysokości wynoszącej 2,5 metra oczyszczacz powietrza powinien oferować minimum wartość maks. CADR dla pyłów równą 8 m³/h.

Okiem eksperta:

LIFAair LA500+ posiada wszystkie cechy wymarzonego oczyszczacza powietrza. Wydajność, innowacyjność, cicha praca i bardzo nowoczesny design to jedynie kilka najważniejszych zalet

Niestety urządzenia LIFAair mają jeden minus, jakim jest wysoka cena. Model LA500+ jest nieco tańszy od LA502, nie oferując czujnika lotnych związków organicznych w stacji pomiarowej czy zeolitu w filtrze węglowym. Pozostając w temacie filtrów, te również nie należą do najtańszych. Wierzę jednak, że model LA500+ znajdzie wielu fanów, szczególnie wśród osób zafascynowanych jakością powietrza, które lubią mieć wszystko pod kontrolą.

Maciej Kluba

Galeria zdjęć LIFAair LA500+

Jak oceniasz recenzję?

Aby wystawić ocenę kliknij w gwiazki

Średnia ocena 0 / 5. Ilość ocen: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

2 komentarze

 • <cite class="fn">Lukasz</cite> <span class="says">says:</span>

  Dzień dobry. Szukam oczyszczacza dla alergika na pyłki do pomieszczenia około 40m2. Trafiłem na bardzo ciekawa promocje (2600 zamiast 3500) na ten oczyszczacz i zastanawiam się nad jego zakupem. Niestety nie posiada jonizatora a czytałem ze przy alergiach to jest bardzo istotne. Dodatkowo potrzebuje również nawilżacz którego ten także nie posiada. 2 pytania.
  1. Czy oczyszczacz nada się dla alergikow i byłby dobrym wyborem z dokupieniem osobno nawilżacza?
  2. Czy w podobnym przedziale cenowym (do 3tys) znajdę urządzenie 3w1 które spełni moje powyższe oczekiwania?
  Dziękuje za pomoc.

  • <cite class="fn">Dominika Kahl</cite> <span class="says">says:</span>

   Dzień dobry,
   odpowiem po kolei na pytania:
   1. Każdy oczyszczacz z filtrem HEPA nada się dla alergika. Takich jest zdecydowana większość na rynku, podobnie jak ten – LIFAair LA500.

   Co do nawilżacza, to najlepiej określić potrzebę w sezonie grzewczym, teraz w Polsce jest ciepło i w wielu przypadkach nie trzeba dowilżać powietrza. Zimną wiele domostw ma problem z suchym powietrzem i warto iśc w kierunku nawilżacza 🙂 Szczególnie jeśli jesteś alergikiem, to nawilżacz zrobi więcej dobrego niż jonizacja (jeśli jest sucho, śluzówka w nosie jest wysuszona, nie pełni swojej funkcji i nie filtruje dobrze powietrza). Jeśli nawilżacz, to tylko ewaporacyjny (bez mgiełki).

   Co do jonizacji – jonizacja jest polecana alergikom, ale trzeba pamiętać, że ma funkcję wspierającą. Nasz Redaktor Maciej jako alergik testował jonizację – użytkował oczyszczacz z filtrami bez jonizacji, oczyszczacz bez filtrów z włączoną jonizacją oraz oczyszczacz + filtr + jonizacją. Nie zaobserwował znacznej różnicy – podobne efekty dawał sam oczyszczacz z filtrami jak i wersja z filtrami i włączoną jonizacją.

   2. Do 3 tys jest dużo urządzeń 🙂 JEśli zostajesz przy samym oczyszczaczu bez jonizacji i nawilżacza, to ilość modeli jest duża – odsyłam na ranking (https://ranking-oczyszczaczy.pl/) tylko trzeba pamiętać, żeby dobrać metraż do POKOJU docelowego (nie mieszkania).

   Jeśli oczyszczacz z wbudowanym nawilżaczem – to rozwiązanie ma minusy. Przedstawiam to w artykule: https://ranking-oczyszczaczy.pl/poradnik-czystego-powietrza/oczyszczacz-powietrza-z-nawilzaczem/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Recenzje oczyszczaczy powietrza

12 marca 2024 · 9 minut czytania

Recenzja Sharp UA-KIN52E-W i UA-KIN52E-H. Oczyszczacz 2w1, od teraz z Wi-Fi

Sharp UA-KIN52 – najważniejsze cechy Wi-Fi zagościło w kolejnym modelu oczyszczaczy powietrza Sharp. I choć wciąż, stanowią one dość mały …

29 lutego 2024 · 7 minut czytania

Recenzja Sharp UA-KIN42E-W i UA-KIN42E-H. Popularny oczyszczacz 2w1 z nową funkcją Wi-Fi.

Sharp UA-KIN42 – najważniejsze cechy Sharp-UA-KIN42 to zmodernizowana wersja Sharp UA-KIN40, rozbudowana o moduł Wi-Fi. Pozostałe cechy pozostają bez zmian. …

16 lutego 2024 · 8 minut czytania

Xiaomi Smart Air Purifier Elite. Wydajny, ale dość drogi. Godny następca Pro H?

Xiaomi Smart Air Purifier Elite – najważniejsze cechy Najnowszy i największy oczyszczacz Xiaomi – model Air Purifier Elite to propozycja …

9 lutego 2024 · 7 minut czytania

Rozsądnie wyceniony średniej klasy oczyszczacz Philips AC2936/13 – warto kupić?

Philips AC2936/13 w naszej opinii Philips AC2936/13 w skrócie Philips AC2936/13 to oczyszczacz przeznaczony do pomieszczeń o metrażu max. 48 …

2 lutego 2024 · 5 minut czytania

Recenzja Electrolux Pure Multi 700 EPU73771DG. Oczyszczanie i ewaporacyjne nawilżanie, ale czy wydajne?

Electrolux Pure Multi 700 EPU73771DG to pierwszy oczyszczacz powietrza szwedzkiej marki, wyposażony w funkcję nawilżacza. Urządzenie wykorzystuje technologię ewaporacji. Niestety …