Oczyszczacz powietrza LIFAair LA350/LA350+. Czy warto kupić?

Maciej Kluba
Maciej Kluba
4 minuty czytania

Najważniejsze cechy LIFAair LA350+

Zalety

  • Wydajne filtry o długiej żywotności
  • Cicha praca
  • 4 dokładne czujniki: pyłów, dwutlenku węgla, wilgotności i temperatury
  • Aż 20 poziomów prędkości do wyboru

Wady

  • Dość wysoka cena

LIFAair LA350+ w skrócie

Oczyszczacz powietrza LIFAair LA350 / LA350+ to nowa propozycja fińskiego producenta, specjalizującego się w wysokiej jakości oczyszczaczach powietrza. Urządzenie to dostępne jest w dwóch wersjach: ze stacją pomiarową LAM01a (oznaczona +) lub jako pojedyncze urządzenie (bez +).

Oczyszczacze powietrza LIFAair polecamy kupować u autoryzowanych sprzedawców, np. w sklepie Homespot.

Cena LIFAair LA350 (2023-01-12) – niedostępny

Cena LIFAair LA350+ (2021-01-12) – niedostępny

Jak LIFAair LA350+ oczyszcza powietrze?

Cylindryczny filtr 3w1, który znajdziemy w modelu LA350 to duża powierzchnia i perfekcyjne spasowanie elementów. W praktyce w skład filtra 3w1 wchodzą:

  • Filtr wstępny – zatrzymuje duże zanieczyszczenia, takie jak kurz, sierść czy włosy
  • Filtr węglowy (zawierający aż 1 kg węgla aktywnego) – pochłania zanieczyszczenia gazowe, w tym LZO (formaldehyd, benzen, aceton i inne)
  • Filtr HEPA E12 (który po rozwinięciu ma powierzchnię aż 2,3 m²) – zatrzymuje pyły zawieszone PM1, PM2,5 i PM10, wirusy, bakterie oraz alergeny wziewne. W badaniach prowadzonych przez Ghoung Zhou Institute of Microbiology filtr ten był w stanie zatrzymać 99,99 % cząsteczek wirusa H1N1.

Imponująca ilość węgla aktywnego oraz duża pojemność filtra HEPA przekładają się na dużą żywotność filtrów w LIFAair LA350. W przypadku filtra węglowego jest to ok. 5 lat, w przypadku filtra HEPA 2 lata.

Filtr do oczyszczacza powietrza Lifaair la350


Filtr 3w1 w oczyszczaczu powietrza LIFAair LA350+, źródło: materiały producenta LIFAair

Tryb pracy i eksploatacja

LIFAair LA500+ sprzedawany jest wraz ze stacją pomiarową LIFAsmart LAM01a, bez której funkcjonalność oczyszczacza jest mocno ograniczona. To w stacji znajdziemy dokładne informacje o jakości powietrza, jak również będziemy mogli wygodnie zarządzać sprzętem.

Czujniki, jakie znajdziemy w zestawie ze stacją pomiarową LAM01a.

  • Pyłów zawieszonych – PM2,5 i PM10 – laserowy czujnik mierzący cząstki stałe zanieczyszczeń w zakresie od 0,3 µm do 10 µm
  • CO2 – dość unikalny w oczyszczaczach powietrza, pokazuje aktualne stężenie dwutlenku węgla, które przekłada się na naszą wydajność, komfort snu, bóle głowy
  • Wilgotności – informuje o aktualnej wilgotności powietrza w pomieszczeniu
  • Temperatury – wskazuje aktualną temperaturę powietrza w pomieszczeniu
Stacja pomiarowa LAM01 do modelu LIFAair LA500

Stacja pomiarowa LIFAsmart LAM01a, źródło: materiały producenta LIFAair

Stacja łączy się z oczyszczaczem za pośrednictwem Bluetooth, co pozwala na bieżąco śledzić jakość powietrza w smartfonie. Wystarczy ściągnąć bezpłatną aplikację LIFAair, dostępną na systemy Android i iOS. Dzięki temu w łatwy sposób możemy: 

  • monitorować jakość powietrza
  • włączyć/wyłączyć oczyszczacz
  • przełączać pomiędzy trybami urządzenia
  • uzyskać dane o procentowym zużyciu filtrów
  • sprawdzić informacje o firmie LIFAair

Oprócz aplikacji mobilnej i stacji pomiarowej użytkownicy mogą również zmieniać prędkość z poziomu oczyszczacza. Nie odbywa się to jednak za pomocą tradycyjnych przycisków, a gładkiego ruchu ręką po górnej części obudowy. Dotykając umieszczony tam panel sensoryczny, możemy wybierać pomiędzy  20 poziomami prędkości. Wśród standardowych funkcji znalazła się również blokada rodzicielska. 

Wygodna obsługa to jednak nie jedyny atut LIFAair LA350 / 350+. Urządzenie to posiada wydajność oczyszczania na poziomie 330 m³/h, co pozwala stosować sprzęt na powierzchni do 41 m². Kolejną zaletą fińskiego modelu jest restrykcyjny tryb automatyczny, charakterystyczny dla wszystkich oczyszczaczy LIFAair. Urządzenie za niedopuszczalne uznaje powietrze, gdzie poziom PM2,5 przekracza 12 µg/m.

Ostatnią rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, jest kultura pracy. LIFAair LA350+ jest cichym i energooszczędnym sprzętem, który w trybie cichym generuje jedynie 18 dB. W najwyższej prędkości jest to zaledwie 50 dB szumu. Jest to możliwe głównie dzięki nowoczesnemu, bezszczotkowemu silnikowi NIDEC, pracującemu w urządzeniu. Pobór mocy na poziomie 45 W to również bardzo dobry wynik.

Wygląd

LIFAair la350 przód panel

Oczyszczacz powietrza LIFAair LA350+, widok od góry urządzenia, źródło: materiały producenta LIFAair.

Cylindryczna obudowa w formie walca jest cechą charakterystyczną oczyszczaczy powietrza LIFAair. Podobny design znajdziemy w ostatnich modelach Philips Dual Scan oraz Electrolux. Oczyszczacz wykonano z wysokiej jakości stali malowanej proszkowo, co gwarantuje dużą wytrzymałość.. LIFAair LA350+ waży 10 kg i mierzy: 25 x 25 x 50,5 cm.

Parametry techniczne oczyszczacza powietrza LIFAair LA350+

MarkaLIFAair
ModelLA350/LA350+
Cenaniedostępny
Maks. CADR lub przepływ powietrza [m³/h]330 (pyły), 141 (gazy)
Zalecana maks. powierzchnia [m²]*41,5
Zalecana maks. kubatura [m³]140
Głośność [dB]18-50
Pobór mocy [W]do 45
Liczba prędkości wentylatora20
Filtr wstępnytak
Filtr HEPAE12
Skuteczność wg klasyfikacji filtra HEPA99,5%
Filtr węglowytak
Żywotność filtrówfiltr HEPA – 2 lata, filtr węglowy – 5 lat
Waga [kg]b.d.
Gwarancja4 lata

* Przyjmujemy, że na każdy 1 m² pomieszczenia o wysokości wynoszącej 2,5 metra oczyszczacz powietrza powinien oferować minimum wartość maks. CADR dla pyłów równą 8 m³/h.

Okiem eksperta:

LIFAair LA350 / 350+ to godny polecenia model, który na szczęście dostępny jest w miarę rozsądnej cenie. 1499/2499 zł (w zależności od wybrano wariantu) to wciąż dużo, ale zważywszy na cichy silnik, rygorystyczny tryb auto, monitorowanie wielu różnych parametrów, wygodną obsługę i przyzwoitą wydajność oczyszczania, otrzymujemy wysokiej klasy sprzęt, który powinien posłużyć przez lata.

Maciej Kluba

Galeria zdjęć LIFAair LA350+

Jak oceniasz recenzję?

Aby wystawić ocenę kliknij w gwiazki

Średnia ocena 0 / 5. Ilość ocen: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Recenzje oczyszczaczy powietrza

12 marca 2024 · 9 minut czytania

Recenzja Sharp UA-KIN52E-W i UA-KIN52E-H. Oczyszczacz 2w1, od teraz z Wi-Fi

Sharp UA-KIN52 – najważniejsze cechy Wi-Fi zagościło w kolejnym modelu oczyszczaczy powietrza Sharp. I choć wciąż, stanowią one dość mały …

29 lutego 2024 · 8 minut czytania

Recenzja Sharp UA-KIN42E-W i UA-KIN42E-H. Popularny oczyszczacz 2w1 z nową funkcją Wi-Fi.

Sharp UA-KIN42 nie różni się zbytnio od swojego poprzednika. Tak naprawdę jedyną istotną modernizacją względem wersji UA-KIN40 jest pojawienie się modułu WiFi. Sterowanie mobilne to wygoda, która została przez producenta wyceniona na kilkaset złotych. Czy warto?

16 lutego 2024 · 8 minut czytania

Xiaomi Smart Air Purifier Elite. Wydajny, ale dość drogi. Godny następca Pro H?

Xiaomi Smart Air Purifier Elite – najważniejsze cechy Najnowszy i największy oczyszczacz powietrza Xiaomi – model Air Purifier Elite to …

2 lutego 2024 · 5 minut czytania

Recenzja Electrolux Pure Multi 700 EPU73771DG. Oczyszczanie i ewaporacyjne nawilżanie, ale czy wydajne?

Electrolux Pure Multi 700 EPU73771DG to pierwszy oczyszczacz powietrza szwedzkiej marki, wyposażony w funkcję nawilżacza. Urządzenie wykorzystuje technologię ewaporacji. Niestety …

5 stycznia 2024 · 4 minuty czytania

Recenzja TCL TKJ225F WiFi. Niedrogi oczyszczacz zaprojektowany pod chińskie normy

Oczyszczacz powietrza z Wi-Fi i sterowaniem mobilnym poniżej 600 zł. To nie Xiaomi, lecz kolejna chińska marka, próbująca zdobyć polski …