Klarta Stor – najważniejsze cechy

Zalety

 • Rewelacyjny stosunek możliwości do ceny
 • Idealny na polskie warunki tryb automatyczny współpracujący z czujnikiem PM2.5
 • Kolorystyczny wskaźnik pyłu PM2.5
 • Wskaźnik wymiany filtrów
 • Jonizacja powietrza
 • Dostępny w 4 kolorach

Wady

 •  Brak numerycznego wskazania pyłów PM2.5
 •  Odczuwalna głośność w najwyższej prędkości

Komunikat: według oficjalnych informacji Oczyszczacz Klarta Stor nie będzie już dostępny w ofercie marki Klarta. Zastąpiła go debiutująca 8 listopada 2021 roku druga generacja tego modelu – Klarta Stor 2, która w naszej opinii jest świetnym rozwinięciem starszego modelu. Jest trochę mocniejsza, szybsza, cichsza, ma lepszą jonizacją oraz aplikację z pełną możliwością automatyzacji. Ostatnie sztuki Klarta Stor dostępne są w sprzedaży w cenie 999 zł, co stanowi świetną alternatywę dla nowego modelu dla osób, które nie potrzebują sterowania smartfonem.

Klarta Stor zaskoczył nas przede wszystkim swoją szybkością oczyszczania, będąc jednym z najszybszych testowanych przez nas urządzeń. Model ten posiada świetnie zaprogramowany tryb automatyczny, który bardzo dobrze sprawdza się w polskich warunkach smogowych.

Klarta przewiduje, że urządzenie dedykowane jest do pomieszczeń o powierzchni maksymalnej 80 m² (wg nas maksymalnie 72,5 m²), Na plus należy wyróżnić prostą, bardzo intuicyjną obsługę, obecność jonizacji oraz aż 4 wersje kolorystyczne do wyboru.

Minusami, które zaobserwowaliśmy podczas testów Klarty Stor mogą być brak wi-fi (zwłaszcza dla osób ceniących bycie Smart) oraz odczuwalna głośność w najwyższym trybie pracy (na szczęście rzadko potrzebnym).

Jeśli po przeczytaniu recenzji, zdecydujesz się na zakup oczyszczacza powietrza Klarta prosimy, skorzystaj z linków partnerskich, by wesprzeć nasze niezależne testy

Cena Klarta Stor (2021-11-13) – 999 zł (kup oczyszczacz powietrza Klarta Stor w autoryzowanym sklepie Klarta.pl)

Dziękujemy ♥

Oczyszczanie powietrza

Klarta Stor filtr wstępny, węglowy oraz HEPA

Klarta Stor wraz z filtrami: tylną obudową będącą jednocześnie filtrem wstępnym, filtrem węglowym oraz filtrem HEPA, materiały własne Ranking-oczyszczaczy.pl

Za usuwanie zanieczyszczeń w Klarta Stor odpowiadają:

 • filtr wstępny – jest zintegrowany z filtrem HEPA i wychwytuje duże zanieczyszczenia, takie jak kurz czy sierść, a tym samym przedłuża żywotność pozostałych filtrów,
 • filtr HEPA klasy E11 (lub H13) – odgrywa podstawową rolę w walce ze smogiem, ponieważ wychwytuje szkodliwe pyły zawieszone PM10, PM2,5 i PM1,0, a jednocześnie oczyszcza powietrze z alergenów (czyli pyłków roślinnych, kurzu, sierści i zarodników pleśni) oraz wielu bakterii i wirusów,
 • filtr węglowy – pochłania zanieczyszczenia gazowe, w tym formaldehyd, benzen i inne LZO, jak również neutralizuje nieprzyjemne zapachy,
 • jonizator – wspomaga proces oczyszczania powietrza z wirusów, bakterii i grzybów oraz przywraca równowagę między jonami dodatnimi a ujemnymi (jonizator ma certyfikat TÜV, jonizację możemy samodzielnie włączać i wyłączać wybierając przycisk „Anion” na panelu sterowania oczyszczacza.

Uwaga! Producent przewidział możliwość zastąpienia zużytego filtra HEPA takim samym (E11) albo filtrem HEPA klasy H13. W naszej ocenie wykorzystywanie H13 w Klarcie Stor nie ma większego sensu, ponieważ przy tak dużej wydajności, oczyszczacz „zmieli” powietrze kilka razy w ciągu godziny, wyłapując wszystko, czego chcemy się pozbyć.

Żywotność i cena filtrów wymiennych

Klarta Stor Black wraz z wymiennymi filtrami: HEPĄ H13 i węglowym, materiały własne Ranking-oczyszczaczy.pl

Tryb pracy i eksploatacja

Czujniki i wskaźniki

Oczyszczacz powietrza Klarta Stor został wyposażony w precyzyjny czujnik pyłu zawieszonego PM2.5. Dzięki niemu może pracować w trybie automatycznym, zapewniając bardzo dokładne dostosowanie prędkości filtracji do aktualnych potrzeb, jak również pozwala użytkownikowi na bieżąco kontrolować poziom smogu i stężenie alergenów.

Klarta Stor sygnalizuje jakość powietrza za pomocą pierścienia umieszczonego w przedniej części obudowy, który w zależności od stężenia zanieczyszczeń świeci się na:

 • niebiesko – czyste powietrze (0-15 µg/m³ PM2.5)
 • zielono – średni poziom zanieczyszczeń (16-35 µg/m³ PM2.5),
 • czerwono – zła jakość powietrza (>35 µg/m³ PM2.5).
Klarta Stor panel sterowania i kolorowy wskaźnik jakości powietrza

Wskaźnik jakości powietrza w formie trójkolorowego pierścienia i panel sterowania Klarty Stor, materiały własne Ranking-oczyszczaczy.pl

Minusem może być dla niektórych brak cyfrowego wyświetlacza. Jeżeli chcemy poznać dokładne wartości zanieczyszczeń w danym momencie, musimy wyposażyć się we własny, zewnętrzny czujnik. Z drugiej strony na szczęście wskazania Klarty Stor są naprawdę obiektywne, a sposób interpretacji jakości powietrza rygorystyczny.

Tryb auto w zgodzie z restrykcyjnymi normami

Klarta bardzo odpowiedzialnie podeszła do zagadnienia oceny jakości powietrza. W modelu Stor za złe powietrze uznała już bowiem stężenie PM2.5 35> µg/m³.

Jeśli porównamy to do innych znanych marek, to zobaczymy, że Klarta solidnie podchodzi do ochrony zdrowia:

XIAOMI > 150 µg/m³ (600% normy średniorocznej dla pyłów PM2.5!!!)
SAMSUNG ->75 µg/m³ (300% normy!)
PHILIPS > 56/80 µg/m³ (>200% normy)
KLARTA > 25/35 µg/m³ (100% normy przy Klarta Forste 3/150% normy przy Klarta Stor)
LIFAAIR >12 µg/m³ (połowa normy)

Pierwszą zmianę kolorów (z niebieskiego na zielony) zaobserwujemy zaś już przy 16 µg/m³ (około 60% dopuszczalnej normy PM2,5). Dla porównania w Xiaomi jest to np. 75 µg/m³ (!!).

Dzięki takiemu podejściu urządzenie może działać automatycznie bez żadnej ingerencji, a jego użytkownicy mogą mieć pewność, że powietrze w domu jest wolne od szkodliwych zanieczyszczeń.

Test CADR Klarta Stor – imponująca wydajność oczyszczania

Klarta Stor wyróżnia się pod względem oferowanej wydajności. CADR na poziomie 580 m³/h pozwala śmiało korzystać z urządzenia w pomieszczeniach do 72,5 m².

Estymacja CADR Klarta Stor test ranking oczyszczaczy

Nasz test przepływu powietrza przy użyciu anemometru UNIT UT363S pozwolił nam oszacować wartości CADR również w niższych prędkościach. Musimy w tym miejscu pochwalić Stora za sporą wydajność oferowaną również w niższych prędkościach. Dzięki temu oczyszczacz Klarty z powodzeniem sprawdzi się w pomieszczeniach o różnej wielkości, pracując przy tym w miarę cicho. Odczuwalnie głośną pracę zauważymy dopiero w trybie turbo.

Klasyczne sterowanie – panel sterowania

Klarta Stor może być sterowana jedynie za pośrednictwem przycisków na panelu sterowania u góry urządzenia. Sam panel został zaprojektowany przejrzyście i ergonomicznie, a sterowanie jest dość proste.

Test głośności i poboru prądu Klarta Stor – adekwatnie do mocy sprzętu

Sprawdziliśmy oczyszczacz Klarty pod względem poboru prądu i głośności. Urządzenie używa japońskiego, bezszczotkowego silnika NIDEC. W teście watomierzem Klarta Stor uzyskała akceptowalne wartości. Minus za wysokie zużycie prądu w najwyższej prędkości, z drugiej strony 580 m³/h CADRu zdaje się to usprawiedliwiać.

Pomiar poboru mocy Klarta Stor test recenzja

Test głośności Klarty Stor potwierdził natomiast cichą pracę w trybie nocnym (Sleep) oraz odczuwalną głośność w trybie turbo (najwyższa, 3 prędkość). Na co dzień tryb turbo używany jest rzadko, z reguły gdy chcemy w kilka minut coś szybko oczyścić. W trybie Sleep Stor może być spokojnie polecany do pracy czy wypoczynku.

klarta stor recenzja pomiar głośność

Pozostałe funkcje

Oczyszczacz informuje również o konieczności wymiany filtrów, których żywotność producent ocenia od 12 do 24 miesięcy. Kosztują one 259 zł (za komplet HEPA + węgiel), co stanowi atrakcyjną stawkę, biorąc pod uwagę CADR Klarty Stor na poziomie 580 m³/h.

Kolejną zaletą Klarty Stor jest timer. Automatyczne wyłączenie oczyszczania może nastąpić po upływie 1, 2, 4 albo 8 godzin. Ponadto producent wyposażył urządzenie w blokadę rodzicielską, której celem jest uniemożliwienie dzieciom samodzielnej zmiany ustawień.

Wygląd

Klarta Stor Panel sterowania od góry

Panel sterowania i kratka nawiewu Klarty Stor, materiały własne Ranking-oczyszczaczy.pl

Klarta przywiązuje dużą wagę do estetyki swoich urządzeń. Nie inaczej jest w przypadku Klarty Stor, którą cechują stylowe kształty i dostępność czterech wersji kolorystycznych oczyszczacza: czarnej, białej, złotej i srebrnej. Do testów zakupiliśmy wersję Klarta Stor Black. W każdej z wersji mamy do czynienia ze srebrnym panelem sterowania, na którym widnieje ułożony w szeregu zestaw funkcji.

Sprzęt ma dość standardowe wymiary jak na oczyszczacz tej klasy: 74,5 x 50 x 30 cm, ważąc przy tym 9 kg. Przemieszczanie sprzętu ułatwia wygodny uchwyt, który znajdziemy na tylnej ścianie urządzenia.

Klarta Stor uchwyt do przenoszenia

Uchwyt do przenoszenia oczyszczacza Klarta Stor, materiały własne Ranking-oczyszczaczy.pl

Parametry techniczne oczyszczacza powietrza Klarta Stor

MarkaKlarta
Model Stor
Cenaod 1049 zł
Maks. CADR lub przepływ powietrza [m³/h]580
Zalecana maks. powierzchnia [m²]*72,5
Zalecana maks. kubatura [m³]181,25
Głośność [dB]32-68
Pobór mocy [W]8 – 56 W (w trakcie oczyszczania)
Liczba prędkości wentylatora3
Filtr wstępny tak
Filtr HEPAE11
Skuteczność wg klasyfikacji filtra HEPA≥ 95%
Filtr węglowy tak
Żywotność filtrów12 – 24 miesięcy
Waga 9 kg
CertyfikatyCE, ROHS, CEE, TUV
Gwarancja2 lata

* przyjmujemy, że na każdy 1 m² pomieszczenia o wysokości wynoszącej 2,5 metra oczyszczacz powietrza powinien oferować minimum wartość maks. CADR dla pyłów równą 8 m³/h

Czy warto kupić oczyszczacz powietrza Klarta Stor?

Oczyszczacz powietrza Klarta Stor wyróżnia się znakomitym stosunkiem ceny do wydajności. Ze wskaźnikiem CADR na poziomie 580 m³/h i ceną 1049 zł zajmuje drugie miejsce w rankingu Opłacalności.

Technologie filtracyjne zastosowane w tym oczyszczaczu gwarantują wysoką skuteczność w usuwaniu smogu oraz innych zanieczyszczeń, natomiast genialny tryb automatyczny sprawiają, że Klarta Stor zapewnia wysoką jakość powietrza w domu. Ceny filtrów również są bardzo atrakcyjne, bo za komplet producent życzy sobie 259 zł. Komplet może starczyć na jeden lub dwa sezony w zależności od miejsca i sposobu użytkowania.

Podsumowując, oczyszczacz powietrza marki Klarta jest jedną z najlepszych propozycji do większych pomieszczeń oraz miejsc, których specyfika wymaga zastosowania urządzenia o wysokiej wydajności, np. salonów, biur czy sal przedszkolnych. Warto odnotować, że w mniejszych pomieszczeniach filtr HEPA może żyć dłużej niż wskazane 12-24 miesięcy.

Galeria zdjęć Klarta Stor

Jak oceniasz recenzję?

Aby wystawić ocenę kliknij w gwiazki

Średnia ocena 0 / 5. Ilość ocen: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

224 komentarze

 • <cite class="fn">Totem</cite> <span class="says">says:</span>

  Testujecie i polecacie coś czego nawet nie ma na rynku. Na dzień dzisiejszy tj 03-10-2018 model ten jest ciągle niedostępny w dystrybucji.
  Cud marketingu…

  • <cite class="fn">Ekspert ds. oczyszczaczy</cite> <span class="says">says:</span>

   Jako jedyni w Polsce mamy sampla tego oczyszczacza od tygodnia. Klarta jako jedna z nielicznych firm w Polsce chętnie podsyła oczyszczacze do testów i zabawy.
   Wieczorem wrzucę zdjęcia na fanpage 😉

  • <cite class="fn">Ekspert ds. oczyszczaczy</cite> <span class="says">says:</span>

   @Totem, dziękuję za inspirację do wpisów na fanpage’u. Umieściłem tam zdjęcia Klarta Stor: https://goo.gl/kybyd4
   Jest to wersja przedprodukcyjna, więc finalny produkt może się różnić.

  • <cite class="fn">Klarta.pl</cite> <span class="says">says:</span>

   Oczyszczacz Klarta Stor akceptuje bardzo niskie stężenia pyłów PM2.5, które wykrywa optyczny czujnik zintegrowany z urządzeniem. Pracując w trybie automatycznym na poniższych progach stężeń dba samoistnie o jakość powietrza i nie wymaga kontroli użytkownika:

   0-15 µg/m³ – prędkość 1, dobra jakość powietrza, kolor niebieski,
   16-35 µg/m³ – prędkość 2, przeciętna jakość powietrza, kolor zielony,
   powyżej 35 µg/m³ – prędkość 3, powietrze złej jakości, kolor czerwony.

   Pozdrawiam, Agnieszka Chmielewska, Biuro Obsługi Klienta Klarta Poland

 • <cite class="fn">Totem</cite> <span class="says">says:</span>

  Testujecie i polecacie coś czego nawet nie ma na rynku. Na dzień dzisiejszy tj 03-10-2018 model ten jest ciągle niedostępny w dystrybucji.
  Cud marketingu…

  • <cite class="fn">Ekspert ds. oczyszczaczy</cite> <span class="says">says:</span>

   Jako jedyni w Polsce mamy sampla tego oczyszczacza od tygodnia. Klarta jako jedna z nielicznych firm w Polsce chętnie podsyła oczyszczacze do testów i zabawy.
   Wieczorem wrzucę zdjęcia na fanpage 😉

  • <cite class="fn">Ekspert ds. oczyszczaczy</cite> <span class="says">says:</span>

   @Totem, dziękuję za inspirację do wpisów na fanpage’u. Umieściłem tam zdjęcia Klarta Stor: https://goo.gl/kybyd4
   Jest to wersja przedprodukcyjna, więc finalny produkt może się różnić.

 • <cite class="fn">Snape</cite> <span class="says">says:</span>

  Czy wiadomo kiedy będzie można kupić ten oczyszczacz powietrza? Napisane jest „oficjalną premierę wyznaczono na 15 września”, a dziś jest już 04.10 i nie mogę znaleźć go w sprzedaży. Czy oprócz oczyszczacza warto kupić czujnik pomiaru i powiesić np. na balkonie? Jaki czujnik byłby odpowiedni?

 • <cite class="fn">Snape</cite> <span class="says">says:</span>

  Czy wiadomo kiedy będzie można kupić ten oczyszczacz powietrza? Napisane jest „oficjalną premierę wyznaczono na 15 września”, a dziś jest już 04.10 i nie mogę znaleźć go w sprzedaży. Czy oprócz oczyszczacza warto kupić czujnik pomiaru i powiesić np. na balkonie? Jaki czujnik byłby odpowiedni?

 • <cite class="fn">zdejmkapelusz</cite> <span class="says">says:</span>

  Ten oczyszczacz to mój nr 1 na liście zakupu, byle tylko nie był wykończony błyszczącym plastikiem typu „piano black”. Mogę prosić redaktora o info czy testowany czarny model jest matowy, czy błyszczący? Z góry dziękuję 🙂

  • <cite class="fn">Ekspert ds. oczyszczaczy</cite> <span class="says">says:</span>

   Jest to taki półmat. Zdecydowanie nie błyszczący plastik. Klarta używa kolorów podobnych do obudów Iphone’ów.

  • <cite class="fn">Klarta.pl</cite> <span class="says">says:</span>

   Wszystkie nasze oczyszczacze (Klarta Stor, Klarta Forste 2 i Klarta Forste 3) malujemy lekko błyszczącą, zmatowioną farbą. Model Stor jest obecnie dostępny w trzech wariantach kolorystycznych: białym, czarnym i złotym.

   Pozdrawiam, Agnieszka Chmielewska, Biuro Obsługi Klienta Klarta Poland

 • <cite class="fn">zdejmkapelusz</cite> <span class="says">says:</span>

  Ten oczyszczacz to mój nr 1 na liście zakupu, byle tylko nie był wykończony błyszczącym plastikiem typu „piano black”. Mogę prosić redaktora o info czy testowany czarny model jest matowy, czy błyszczący? Z góry dziękuję 🙂

  • <cite class="fn">Ekspert ds. oczyszczaczy</cite> <span class="says">says:</span>

   Jest to taki półmat. Zdecydowanie nie błyszczący plastik. Klarta używa kolorów podobnych do obudów Iphone’ów.

 • <cite class="fn">Tomek</cite> <span class="says">says:</span>

  Klarta ma jeden duży minus, nie uwzględniony w opisie – kiepskiej klasy filtr HEPA – 11. Niższych nikt już stosuje, a konkurencja ma conajmniej H12 lub H13. Pytanie czy Klarta moglaby wypuścić serię z H13 jak Philips czy Sharp. Wtedy ten oczyszczacz nie miałby konkurencji a w obecnym stanie zastanawiam się nad Philipsem.

  • <cite class="fn">Ekspert ds. oczyszczaczy</cite> <span class="says">says:</span>

   E11 jest wg nas wystarczającym filtrem do usuwania smogu i alergenów, a to dlatego, że skuteczność filtrów klasy HEPA jest słaba tylko w wąskim zakresie, który właśnie stanowi o klasie filtra. Praktyka pokazuje, że oczyszczacz z filtrem HEPA klasy E11 nie ustępuje w szybkości i skuteczności mierzonej sensorami PM1, PM2.5 i PM10.
   Tak matematycznie ta różnica około 5% jest niwelowana bardzo szybko już o 6% większym przepływem powietrza. Dlatego zdecydowanie radzimy patrzeć na CADR, który ma o wiele większe znaczenie niż klasa filtra HEPA.

   Z ciekawostek jedne z najlepszych oczyszczaczy od LifaAir używają E12, a filtry klasy E11 są najpopularniejsze w Polsce za sprawą urządzeń marki XIAOMI.

   Dodatkowo z informacji od Klarty, firma planuje wprowadzenie do sprzedaży do obu modeli filtrów klasy H13 🙂

  • <cite class="fn">Klarta.pl</cite> <span class="says">says:</span>

   Filtry HEPA klasy H13 są już dostępne do modelu Klarta Stor. CADR z użyciem filtra H13 jest niższy o około 12% i wynosi 510 m³/h. Zalecamy używanie z tym filtrem na powierzchni do 68 m².

   Uznajemy jednak, że sam filtr klasy E11, który kupuje się wraz z urządzeniem jest wystarczającym do użytku domowego.

   Dokładność filtra E11 jest bliska 99%-100% dla większości pyłów PM10, w tym alergenów. Nasz filtr zgodnie z normą obiecuje, że będzie skuteczny dla najtrudniej wyłapywanej przez filtry HEPA cząsteczki o rozmiarze 0,3 mikrona z dokładnością większą lub równą 95%. W praktyce zarówno bardzo małe cząsteczki, jak i większe są filtrowane na poziomie >99%.

 • <cite class="fn">Tomek</cite> <span class="says">says:</span>

  Klarta ma jeden duży minus, nie uwzględniony w opisie – kiepskiej klasy filtr HEPA – 11. Niższych nikt już stosuje, a konkurencja ma conajmniej H12 lub H13. Pytanie czy Klarta moglaby wypuścić serię z H13 jak Philips czy Sharp. Wtedy ten oczyszczacz nie miałby konkurencji a w obecnym stanie zastanawiam się nad Philipsem.

  • <cite class="fn">Ekspert ds. oczyszczaczy</cite> <span class="says">says:</span>

   E11 jest wg nas wystarczającym filtrem do usuwania smogu i alergenów, a to dlatego, że skuteczność filtrów klasy HEPA jest słaba tylko w wąskim zakresie, który właśnie stanowi o klasie filtra. Praktyka pokazuje, że oczyszczacz z filtrem HEPA klasy E11 nie ustępuje w szybkości i skuteczności mierzonej sensorami PM1, PM2.5 i PM10.
   Tak matematycznie ta różnica około 5% jest niwelowana bardzo szybko już o 6% większym przepływem powietrza. Dlatego zdecydowanie radzimy patrzeć na CADR, który ma o wiele większe znaczenie niż klasa filtra HEPA.

   Z ciekawostek jedne z najlepszych oczyszczaczy od LifaAir używają E12, a filtry klasy E11 są najpopularniejsze w Polsce za sprawą urządzeń marki XIAOMI.

   Dodatkowo z informacji od Klarty, firma planuje wprowadzenie do sprzedaży do obu modeli filtrów klasy H13 🙂

 • <cite class="fn">zdejmkapelusz</cite> <span class="says">says:</span>

  Zastanawia mnie głośność oczyszczacza. Posiadam od kilku lat SHARP KC-A50EUW i najwyższa prędkość zagłusza mi telewizor 😀
  W specyfikacji przy tej prędkości filtruje 306 m³/h i szumi 49 dB. W Klarcie jest dużo wyższa wydajność 580 m3/h, ale hałas też dużo wyższy bo aż 68 dB !
  W Klarcie nie znalazłem wydajności m³/h na niższych prędkościach i nie mam jak porównać do sharpa. Tutaj prośba do redakcji czy jest w stanie zdobyć takie informacje?

  Dodam jeszcze że Sharp na moich 20m2 dobrze czyści (mam osobny miernik zanieczyszczeń) ale… Prędkość najniższa i najcichsza wogóle nie daje rady. Prędkość najszybsza używana sporadycznie bo jest bardzo głośno. Prędkość średnia mocno słyszalna, ale da się żyć. Jeszcze z innej beczki – w Sharpie filtr HEPA z żywotnością 10 lat to bzdura. U nas w Krakowie konieczna wymiana co rok bo inaczej mocno spada wydajność.

 • <cite class="fn">zdejmkapelusz</cite> <span class="says">says:</span>

  Zastanawia mnie głośność oczyszczacza. Posiadam od kilku lat SHARP KC-A50EUW i najwyższa prędkość zagłusza mi telewizor 😀
  W specyfikacji przy tej prędkości filtruje 306 m³/h i szumi 49 dB. W Klarcie jest dużo wyższa wydajność 580 m3/h, ale hałas też dużo wyższy bo aż 68 dB !
  W Klarcie nie znalazłem wydajności m³/h na niższych prędkościach i nie mam jak porównać do sharpa. Tutaj prośba do redakcji czy jest w stanie zdobyć takie informacje?

  Dodam jeszcze że Sharp na moich 20m2 dobrze czyści (mam osobny miernik zanieczyszczeń) ale… Prędkość najniższa i najcichsza wogóle nie daje rady. Prędkość najszybsza używana sporadycznie bo jest bardzo głośno. Prędkość średnia mocno słyszalna, ale da się żyć. Jeszcze z innej beczki – w Sharpie filtr HEPA z żywotnością 10 lat to bzdura. U nas w Krakowie konieczna wymiana co rok bo inaczej mocno spada wydajność.

 • <cite class="fn">Ekspert ds. oczyszczaczy</cite> <span class="says">says:</span>

  306 m3/h Sharpa to przepływ powietrza. Klarta podaje CADR. Ze względu na filtr H13 stosowany w Sharpie należy się spodziewać spadku ok. 15%, co da nam CADR ~ 260 m3/h.

  Niestety nie mamy możliwości teraz zbadania wydajności Klarta Stor na poszczególnych trybach.

  Co do hałasu, to w trybie Silent jest ledwo słyszalny. Później kolejne prędkości 1-2-3 są już głośniejsze, z tym że 1 nadal jest akceptowalne nawet w nocy (jest wyraźnie słyszalne!). Na pewno rekompensatą za wyższe natężenie dżwięków jest większa skuteczność. Stor w trybie Silent dmucha podobnie (porównując organoleptycznie) jak Forste 2 na 1, co daje około 120 m3/h.

  • <cite class="fn">Zdejmkapelusz</cite> <span class="says">says:</span>

   Dziękuję bardzo za wyjaśnienie. Sprzedaż Stora została przesunięta na listopad, także najpierw do jednego z pokojów kupiłem Forste 2. Niestety pojawił się z nim pewien dyskomfort, który opiszę w wątku dotyczącym Forste 2, licząc na pomoc użytkowników i redakcji 🙂

 • <cite class="fn">Ekspert ds. oczyszczaczy</cite> <span class="says">says:</span>

  306 m3/h Sharpa to przepływ powietrza. Klarta podaje CADR. Ze względu na filtr H13 stosowany w Sharpie należy się spodziewać spadku ok. 15%, co da nam CADR ~ 260 m3/h.

  Niestety nie mamy możliwości teraz zbadania wydajności Klarta Stor na poszczególnych trybach.

  Co do hałasu, to w trybie Silent jest ledwo słyszalny. Później kolejne prędkości 1-2-3 są już głośniejsze, z tym że 1 nadal jest akceptowalne nawet w nocy (jest wyraźnie słyszalne!). Na pewno rekompensatą za wyższe natężenie dżwięków jest większa skuteczność. Stor w trybie Silent dmucha podobnie (porównując organoleptycznie) jak Forste 2 na 1, co daje około 120 m3/h.

  • <cite class="fn">Zdejmkapelusz</cite> <span class="says">says:</span>

   Dziękuję bardzo za wyjaśnienie. Sprzedaż Stora została przesunięta na listopad, także najpierw do jednego z pokojów kupiłem Forste 2. Niestety pojawił się z nim pewien dyskomfort, który opiszę w wątku dotyczącym Forste 2, licząc na pomoc użytkowników i redakcji 🙂

 • <cite class="fn">Packo</cite> <span class="says">says:</span>

  Witam. A ja mam takie pytanie. Już prawie się zdecydowałem na jego zakup, ale jedna rzecz mnie niepokoi. Czy mi się wydaje, czy wlot zasysanego powietrza jest z tyłu? W takim razie czy jak postawię przy ścianie nie będzie mniejszy pobór zasysanego powietrza? Jakoś nie widzi mi się stawiać tego klocka na środku pokoju. Z tego co się zorientowałem to słabsza wersja tej firmy ma wloty boczne. Bardzo proszę o potwierdzenie mojego spostrzeżenia, bo jeśli tak jest to moim zdaniem jest to duża wada produktu, no chyba że to w niczym nie przeszkadza.

  • <cite class="fn">Ekspert ds. oczyszczaczy</cite> <span class="says">says:</span>

   Jeśli będzie stał w odległości min. 5 cm od ściany, to nie będzie problemu z dostępem powietrza. Producent jednak sugeruje chyba 20 cm, ale już 5 cm nie powoduje uszczerbków na przepływach.

 • <cite class="fn">Packo</cite> <span class="says">says:</span>

  Witam. A ja mam takie pytanie. Już prawie się zdecydowałem na jego zakup, ale jedna rzecz mnie niepokoi. Czy mi się wydaje, czy wlot zasysanego powietrza jest z tyłu? W takim razie czy jak postawię przy ścianie nie będzie mniejszy pobór zasysanego powietrza? Jakoś nie widzi mi się stawiać tego klocka na środku pokoju. Z tego co się zorientowałem to słabsza wersja tej firmy ma wloty boczne. Bardzo proszę o potwierdzenie mojego spostrzeżenia, bo jeśli tak jest to moim zdaniem jest to duża wada produktu, no chyba że to w niczym nie przeszkadza.

  • <cite class="fn">Ekspert ds. oczyszczaczy</cite> <span class="says">says:</span>

   Jeśli będzie stał w odległości min. 5 cm od ściany, to nie będzie problemu z dostępem powietrza. Producent jednak sugeruje chyba 20 cm, ale już 5 cm nie powoduje uszczerbków na przepływach.

 • <cite class="fn">marek</cite> <span class="says">says:</span>

  Dajcie spokój jest 8 listopada a nie maja go ciągle w sprzedaży. Kaszana.

 • <cite class="fn">marek</cite> <span class="says">says:</span>

  Dajcie spokój jest 8 listopada a nie maja go ciągle w sprzedaży. Kaszana.

 • <cite class="fn">Tov</cite> <span class="says">says:</span>

  Witam, nurtuje mnie pytanie ogólne odnośnie wymiany filtrów. Czy korzystając z tego urządzenia w mieszkaniu ok 40-50m2 wymiana tych filtrów też będzie obligatoryjna minimum raz do roku czy z racji mniejszej kubatury mieszkania filtry wystarczą na dużej. Pozdrawiam

 • <cite class="fn">Tov</cite> <span class="says">says:</span>

  Witam, nurtuje mnie pytanie ogólne odnośnie wymiany filtrów. Czy korzystając z tego urządzenia w mieszkaniu ok 40-50m2 wymiana tych filtrów też będzie obligatoryjna minimum raz do roku czy z racji mniejszej kubatury mieszkania filtry wystarczą na dużej. Pozdrawiam

 • <cite class="fn">kLUSek</cite> <span class="says">says:</span>

  Dzień dobry,

  Stor pojawił się nas tronie producenta – ma status „w magazynie” i udało mi się go dodać do koszyka 🙂
  Mam jednak następującą wątpliwość: nie słyszałem wcześniej o tej firmie…
  Prawdopodobieństwo, że Philips czy Sharp znikną z rynku za 3 lata i zostanę z „przyciskiem do papieru”, bo nie da się już do nich kupić filtrów, jest niewielkie…
  A tutaj? :-/

 • <cite class="fn">kLUSek</cite> <span class="says">says:</span>

  Dzień dobry,

  Stor pojawił się nas tronie producenta – ma status „w magazynie” i udało mi się go dodać do koszyka 🙂
  Mam jednak następującą wątpliwość: nie słyszałem wcześniej o tej firmie…
  Prawdopodobieństwo, że Philips czy Sharp znikną z rynku za 3 lata i zostanę z „przyciskiem do papieru”, bo nie da się już do nich kupić filtrów, jest niewielkie…
  A tutaj? :-/

 • <cite class="fn">Jaan</cite> <span class="says">says:</span>

  Jestem rozczarowany, próbuje kupić model Stor od końca października. Nie mają w dystrybucji co jest trochę żenujące
  Non stop emaile do sklepu kiedy dostępny odpowiedzi że w połowie listopada, przyszła dziś że dostępny wchodzę na sklep i zonk nic tam dalej nie ma.
  Takie postępowanie wobec klientów skutkuje zakupami u konkurencji.

  • <cite class="fn">Skrzetusky1</cite> <span class="says">says:</span>

   Jakby co to Stor jest już dostępny na stronie Klarty – sam dzisiaj kupowałem.

 • <cite class="fn">Jaan</cite> <span class="says">says:</span>

  Jestem rozczarowany, próbuje kupić model Stor od końca października. Nie mają w dystrybucji co jest trochę żenujące
  Non stop emaile do sklepu kiedy dostępny odpowiedzi że w połowie listopada, przyszła dziś że dostępny wchodzę na sklep i zonk nic tam dalej nie ma.
  Takie postępowanie wobec klientów skutkuje zakupami u konkurencji.

 • <cite class="fn">Katarzyna</cite> <span class="says">says:</span>

  Dzień dobry,
  oczyszczacz jest mi potrzebny ze względu na dziwny zapach w mieszkaniu (stare budownictwo, zapach jest specyficzny a źródło nieznane) oraz smog.
  Stor jest większy niż mi się wydawało, mimo że widziałam jakieś zdjęcia w Internecie. Dobrze by jednak było by producent na stronie zamieścił zdjęcia produktu w otoczeniu mebli, tak jak to robi ze słabszym produktem
  Estetyka – mimo że duży, bardzo ładny. Osobiście podoba mi się, że nie ma miliona lampek i wskaźników, a tylko jedną lampę informującą o jakości powietrze.
  Czujniki – nie mam porównania, bo nie posiadam dodatkowych urządzeń, natomiast faktycznie jak mapy smogowe mówiły, że w okolicy jest źle i wietrzyłam pokój, to urządzenie momentalnie dopasowywało się do stanu powietrza. Są dość czułe, choć jak mówię – nie umiem powiedzieć dokładnie przy jakich wartościach reaguje.
  Nieco problematyczna jest potrzebna przestrzeń między oczyszczaczem a np. ścianą -producent sugeruje 0,5m. rozwiązałam to tak, że stoi przodem do ściany.
  głośność – tryb nocny jest faktycznie cichy. mam dobry słuch i go absolutnie słyszę, ale jest to dźwięk znośny.
  tryb pierwszy jest ok, idzie się przyzwyczaić, lecz głośniejszy niż się spodziewałam. Na co dzień w pokoju, w którym stoi oczyszczacz zwykle leci muzyka z kolumn, więc wtedy nie jest słyszalny za bardzo.
  Tryb 2- 3, masakra, aczkolwiek jest to zrozumiałe. Wtedy bardzo szybko poprawia jakość powietrza w pokoju.
  Oczyszczacz mimo dużych możliwości jest kupiony do mieszkania ok 45 m. gdzie najwiekszy pokoj ma z 16 m2. (w nim stoi). Jest prawdopodobne że kiedyś użyty będzie w większym metrażu
  okaże się czy się sprawdza pewnie po z miesiącu używania. Na razie faktycznie jest mniej kurzu w pokoju.

  • <cite class="fn">Ekspert ds. oczyszczaczy</cite> <span class="says">says:</span>

   Bardzo dziękujemy za taką obszerną opinię.

   Co do przestrzeni między oczyszczaczem a ścianą to nawet 5 cm zapewnia już bezproblemowy przepływ powietrza. Więcej niż 10 cm nic już nie daje.

 • <cite class="fn">Katarzyna</cite> <span class="says">says:</span>

  Dzień dobry,
  oczyszczacz jest mi potrzebny ze względu na dziwny zapach w mieszkaniu (stare budownictwo, zapach jest specyficzny a źródło nieznane) oraz smog.
  Stor jest większy niż mi się wydawało, mimo że widziałam jakieś zdjęcia w Internecie. Dobrze by jednak było by producent na stronie zamieścił zdjęcia produktu w otoczeniu mebli, tak jak to robi ze słabszym produktem
  Estetyka – mimo że duży, bardzo ładny. Osobiście podoba mi się, że nie ma miliona lampek i wskaźników, a tylko jedną lampę informującą o jakości powietrze.
  Czujniki – nie mam porównania, bo nie posiadam dodatkowych urządzeń, natomiast faktycznie jak mapy smogowe mówiły, że w okolicy jest źle i wietrzyłam pokój, to urządzenie momentalnie dopasowywało się do stanu powietrza. Są dość czułe, choć jak mówię – nie umiem powiedzieć dokładnie przy jakich wartościach reaguje.
  Nieco problematyczna jest potrzebna przestrzeń między oczyszczaczem a np. ścianą -producent sugeruje 0,5m. rozwiązałam to tak, że stoi przodem do ściany.
  głośność – tryb nocny jest faktycznie cichy. mam dobry słuch i go absolutnie słyszę, ale jest to dźwięk znośny.
  tryb pierwszy jest ok, idzie się przyzwyczaić, lecz głośniejszy niż się spodziewałam. Na co dzień w pokoju, w którym stoi oczyszczacz zwykle leci muzyka z kolumn, więc wtedy nie jest słyszalny za bardzo.
  Tryb 2- 3, masakra, aczkolwiek jest to zrozumiałe. Wtedy bardzo szybko poprawia jakość powietrza w pokoju.
  Oczyszczacz mimo dużych możliwości jest kupiony do mieszkania ok 45 m. gdzie najwiekszy pokoj ma z 16 m2. (w nim stoi). Jest prawdopodobne że kiedyś użyty będzie w większym metrażu
  okaże się czy się sprawdza pewnie po z miesiącu używania. Na razie faktycznie jest mniej kurzu w pokoju.

  • <cite class="fn">Ekspert ds. oczyszczaczy</cite> <span class="says">says:</span>

   Bardzo dziękujemy za taką obszerną opinię.

   Co do przestrzeni między oczyszczaczem a ścianą to nawet 5 cm zapewnia już bezproblemowy przepływ powietrza. Więcej niż 10 cm nic już nie daje.

 • <cite class="fn">Olo</cite> <span class="says">says:</span>

  Witam,
  Mam pytanie odnośnie wyboru oczyszczacza. Mieszkanie 80 m2 wysokość pomieszczeń 2,10 m czyli dość nisko. Pokoje 4 z czego największy ma 17 m2 i kubaturę 36 m3.
  Na arenie pozostały dwa oczyszczacze Klarta. Forste 2 i Stor. Co wybrać ?
  W domu alergik i astmatyk.
  Pozdrawiam

  • <cite class="fn">Ekspert ds. oczyszczaczy</cite> <span class="says">says:</span>

   Zalecamy wybór oczyszczacza dla każdego pomieszczenia osobno, bo przepływ powietrza między pokojami jest dość mały.
   Oba wskazane modele mają filtry klasy HEPA (EPA E11), więc świetnie poradzą sobie z przyczynami większości alergii.
   Przy alergii i astmie zdecydowanie zalecamy jeszcze kontrolować wilgotność powietrza i utrzymywać ją na poziomie około 50%.

 • <cite class="fn">Olo</cite> <span class="says">says:</span>

  Witam,
  Mam pytanie odnośnie wyboru oczyszczacza. Mieszkanie 80 m2 wysokość pomieszczeń 2,10 m czyli dość nisko. Pokoje 4 z czego największy ma 17 m2 i kubaturę 36 m3.
  Na arenie pozostały dwa oczyszczacze Klarta. Forste 2 i Stor. Co wybrać ?
  W domu alergik i astmatyk.
  Pozdrawiam

  • <cite class="fn">Ekspert ds. oczyszczaczy</cite> <span class="says">says:</span>

   Zalecamy wybór oczyszczacza dla każdego pomieszczenia osobno, bo przepływ powietrza między pokojami jest dość mały.
   Oba wskazane modele mają filtry klasy HEPA (EPA E11), więc świetnie poradzą sobie z przyczynami większości alergii.
   Przy alergii i astmie zdecydowanie zalecamy jeszcze kontrolować wilgotność powietrza i utrzymywać ją na poziomie około 50%.

 • <cite class="fn">Piter</cite> <span class="says">says:</span>

  Przyczepię się do obiektywizmu strony ranking-oczyszczaczy.
  Zupełnie nie rozumiem zachwytów nad produktami marki Klarta, a prawie w każdej recenzji, nieważne czy oceniany jest Sharp, Philips czy Electrolux, można znaleźć informację „Ten oczyszczacz nie jest zły, ale lepsza jest Klarta”.
  Komentarze użytkowników na tej stronie wskazują, że oni też nie podzielają zachwytów nad Klartą, np. Klarta Stor ma ocenę 3.5, podczas gdy ocenione przez redaktorów znacznie niżej Philips AC2887/10 czy Sharp KC-A40EUW mają odpowiednio 3.8 i 3.7

  Nie posunę się aż tak daleko, by sugerować związek firmy Klarta z właścicielami tej strony, ale zastanawiające jest, że 3 pierwsze miejsca w rankingu pod względem opłacalności zajęły jej produkty.
  Wg mnie oceny produktów Klarty (zwłaszcza STOR) za możliwości są zbyt wysokie, a konkretnie:
  1. Mają słaby filtr HEPA – E11, podczas gdy konkurencyjne oczyszczacze często mają H13 (i proszę nie pisać, że nie ma to znaczenia i zostanie zniwelowane przez wysoki CADR, bo tak się nie stanie, na co zwrócili już uwagę inni użytkownicy w komentarzach)
  2. Są bardzo głośne – STOR ze swoimi 68 dB jest jednym z najgłośniejszych oczyszczaczy w rankingu. Nawet na najwolniejszych obrotach wciąż generuje 38 dB i zostaje daleko w tyle za wieloma innymi oczyszczaczami.
  3. Klarta Forste wygląda jak zwykły chińczyk, bo jest więcej kopii tego produktu np. MILLA HOME AP302W, który ma identyczne parametry i identyczne wymiary (co do milimetra) – jedyna różnica to czujnik zanieczyszczeń. Co ciekawe, Klarta Forste jest w recenzji wychwalana jako znakomity produkt, podczas gdy w recenzji Milla Home zakup jest odradzany przez autora, a to prawie ten sam produkt!
  4. Nie mają nawilżacza – abstrahuję czy kupujący akurat tego potrzebują, ale należałoby odjąć punkty w ocenie możliwości.

  Gdyby to wszystko uwzględniono, nie sądzę by Klarta była aż tak wysoko w rankingu.
  Algorytm oceny nie jest jawny, a to wzbudza podejrzenia. Mam wrażenie, że głównym kryterium oceny oczyszczaczy był CADR (im więcej tym lepiej, cała reszta mało istotna).
  A dla większości użytkowników wysoki CADR to nie wszystko – mało kto potrzebuje 500 m3/h, skoro większość mieszkań w Polsce ma pokoje o powierzchni 20 m2.

  OK, to tyle mojego czepiania się. Ogólnie strona jest bardzo potrzebna i dużo się z niej dowiedziałem. Moje wątpliwości budzi tylko ta Klarta. Pozdrowienia.

  • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

   Hej Piter,
   dzięki za spory komentarz. Ranking jest komercyjny, algorytm jest ukryty, ale faktycznie opiera się on w większości o CADR, bo ten jest najistotniejszy w kwestii rozwiązywania problemów polskiego smogu.
   Co do ocen pod artykułami, to są to oceny tekstu, a nie oczyszczaczy. Nie traktowałbym ich przynajmniej tak.
   Urządzenia Klarty są wysoko wyłącznie w kategorii Opłacalności. Przegrywają natomiast w Możliwościach. Tam zobaczysz wiele bardziej wydajnych urządzeń. Klarta ma najlepszy stosunek ceny do szybkości oczyszczania i za to ją cenimy.
   Ad. 1. Nasze testy pokazują, że E11 vs H13 zdecydowanie jest niwelowane przez CADR. E11 ma także najpopularniejsze w Polsce Xiaomi.
   Ad. 2. Głośność wpływa minimalnie na nasze oceny.
   Ad. 3. Milla Home AP32W = Klarta Forste. KF2 jest już urządzeniem z czujnikiem laserowym i jednym z najlepszych algorytmów sterujących pracą poszczególnych trybów. Mają też wyświetlacz z PM2.5, są inaczej malowe. W MH, jak w KF tryb automatyczny nie działa w ogóle.
   Ad.4 Dodajemy dodatkowe punkty na nawilżacz (to przy Sharpach), ale nie jest to kluczowy składnik oceny Możliwości.

   Algorytm będzie niejawny do czasu, aż stworzymy lab, w którym będziemy unifikować punktacje. Jesteśmy blisko. Sposób oceny jest tajny, bo zdaje sobie sprawę, że wiele osób będzie miało do niego uwagi. Nie chcę polemizować. To mój pomysł na ocenę oczyszczaczy. Każdy może mieć inny.
   Co do wysokości Klarty, to do końca roku w Opłacalności wygrywały Xiaomi, kóre są teraz wyłączone, bo nie dogadaliśmy się z żadnym oficjalnym dystrybutorem i po prostu nie chcemy promować urządzeń, na których nie zarabiamy w żaden sposób.

   Planujemy też znaczną przebudowę serwisu uwzględniającą lepsze badanie potrzeb użytkowników. Uzależniamy ją od działania naszego labu. Ze zmianami wystartujemy pewnie już w nowym sezonie, bo to koszt kilkudziesięciu tysięcy złotych.

   • <cite class="fn">Jan Dugosz</cite> <span class="says">says:</span>

    Czyli dobre są tylko te których dystrybutor Wam płaci??? Czyli tzw. ranking sponsorowany.

    • <cite class="fn">Ranking Oczyszczaczy</cite> <span class="says">says:</span>

     Dzień dobry,
     proszę spojrzeć na modele, które nie są kierowane do konkretnych sklepów tylko do serwisu Ceneo, a zajmują wysokie miejsce w rankingu. Są też takie, które mają przekierowania do sklepów, a są na końcu listy. Oceniamy wszystkich TAK SAMO bez względu na to ile zapłacą.

     Wkładamy dużo pracy w wartość merytoryczną i cały serwis, dlatego to jest jedyna forma zarobku dla nas, czego nie ukrywamy.

    • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

     Gdyby tak było, to IDEAL nie przodowałby w rankingu 🙂
     Zarabiamy prowizję na nim dopiero od listopada’18 włącznie. Świecił się na topoych pozycjach zdecydowanie wcześniej i świeci teraz, choć prowizja mała i popularność ze względu na ceny mała.

 • <cite class="fn">Skrzetusky1</cite> <span class="says">says:</span>

  Witam,
  Szybka informacja – jakby co na stronie Klarty dostępne są już filtry Hepa H13 dla Stor’a!

 • <cite class="fn">Łukasz</cite> <span class="says">says:</span>

  W sumie mógł pan się ograniczyć do przedostatniego akapitu: „nie chcemy
  promować urządzeń, na których nie zarabiamy w żaden sposób” i
  wiarygodność rankingu spada drastycznie, jeśli nie do 0. Reszta z
  punktu widzenia treści to nieistotny „wypełniacz” bo co za znaczenie ma
  algorytm, skoro do oceny bierzecie tylko te urządzenia, których
  dystrybutor/producent wam zapłacił?

  • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

   Nie bierzemy pieniędzy za recenzje a przekierowanie. Nie są to też pieniądze od producentów. Staramy się zarabiać na przekierowaniach do sklepów. To od nich „chcemy” pieniędzy.
   Proszę zauważyć, że Google, Ceneo, Skąpiec także pokazują te firmy, kóre im płacą. I są to sklepy. Działamy bliźniaczo, ale dodajemy do tego większą wartość merytoryczną. Większość ludzi uznaje za ok i używa Google (ADS), czy sprawdza ceny na Ceneo uznając je za te najniższe.

   Rozumiem Pański punkt widzenia, ale niestety nie stać mnie na to, by utrzymać 1,5 etatu, wkładać w projekt nawet 30 godzin tygodniowo zarywając noce i rozwijać projekt infrastrukturalnie robiąć to pro publica bono.

   • <cite class="fn">Łukasz</cite> <span class="says">says:</span>

    Rozumiem, że nikt nic za darmo nie robi. Co nie zmienia mojej opinii, że siłą rzeczy jest to to raczej forma 'artykułu sponsorowanego’ a nie realny ranking. Można się na moją opinię oburzać co faktów nie zmieni.

    Inna sprawa, że i tak jest to najlepsze zestawienie jakie dotychczas znalazłem w polskim internecie.

    • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

     Sponsorowanym artykułem byłby wtedy, gdybyśmy układali kolejność według wielkości wpłat. Tak się nie dzieje. Oceniamy wszystkich tak samo. Na rankingu nie ma wielu marek mniejszych i większych. Nie widzę w tym problemu, bo aktualne zestawienie daje już szeroki wybór i na pewno każdy znajdzie w nim coś dla siebie.

     No i mowy nie ma o żadnym oburzeniu. Super, że dzielisz się przemyśleniami na ten temat 🙂 Bierzemy je pod uwagę. Chcemy już w nowej odsłonie RO ogarniać więcej oczyszczaczy.

     I jeszcze raz dzięki Łukaszu za dobre słowa o naszym rankingu!

     Wietrznej pogody 😀

 • <cite class="fn">Adam Puh</cite> <span class="says">says:</span>

  Witam. Dlaczego informujecie o tym, że producent zaleca wymianę filtrów co 12 miesięcy, podczas gdy w instrukcji jest napisane, że filtr należy wymieniać co najmniej raz na 6 miesięcy? Proszę o wyjaśnienie. Taka informacja wprowadziła mnie w błąd, a to dużo zmienia bo wymiana filtra dwa razy do roku to 600 zł.

  • <cite class="fn">Ranking Oczyszczaczy</cite> <span class="says">says:</span>

   Dzień dobry, dysponujemy informacjami ze strony http://www.klarta.pl.

  • <cite class="fn">Agnieszka Klarta</cite> <span class="says">says:</span>

   Dzień dobry. W urządzeniu Klarta Stor zaleca się wymianę filtrów co 6-12 miesięcy w zależności od częstotliwości użytkowania i zanieczyszczenia powietrza. W razie pytań lub wątpliwości zachęcamy do kontaktu telefonicznego – 507 773 608 lub e-mailowego – sklep@klarta.pl.

 • <cite class="fn">Dawid</cite> <span class="says">says:</span>

  Potrzebuje Waszej rady, posiadam kominek-koze 7kW, po 1 dniu palenia popiol jest juz wszedzie, pomieszczenie skladajace sie na 2 polaczone pokoje i hol to 40m2 ale 92m3. Nie chce truc rodziny i dziecka ale chcialbym wciaz moc uzywac kominka, obecnie nie korzystamy (prawdopodobna alergia na pyly i/lub astma u dziecka) Zastanawiam sie nad czyms wydajnym jak Klarta Stor gdzie filtry nie sa drogie poniewaz zdaje sobie sprawe ze bede musial wymieniac je kilka razy do roku, zaakceptuje 3 takie wymiany. Miernika zanieczyszczen jeszcze nie posiadam, chociaz taki juz zamowilem wiec nie wiem 'co mam w domu’ podczas palenia w kominku. Nigdzie na necie wlasciwie nie znalazlem info nt zastosowania oczyszczaczy do takiego celu, rowniez na stronach ang. Co myslicie, sprawdzi sie? Ktory z filtrow bedzie najbardziej obciazony, wszystkie czy moze tylko weglowy/ hepa? Mysle tez nad zalaczaniem urzadzenia przed snem w dziecka sypialni dla oczyszczenia dopoki nie stworze systemu oczyszczania calego 1 pietra taki rekuperator polaczony z filtrami hepa. Doradzcie prosze!

 • <cite class="fn">Marcin Świetlik</cite> <span class="says">says:</span>

  Hej! Ktoś wie kiedy będą dostepne filtry Hepa 13 do Klatry Stora?

 • <cite class="fn">Klarta.pl</cite> <span class="says">says:</span>

  Dziękujemy za recenzję najmocniejszego oczyszczacza powietrza marki Klarta. Chciałabym prosić o poprawę dwóch informacji, które mogą wprowadzać w błąd potencjalnych użytkowników oczyszczacza Klarta Stor.

  1. Pobór prądu wynosi ~1,5 wata dla trybu czuwania.
  2. Oczyszczacz posiada 5 trybów pracy i w sumie 4 prędkości:

  -> tryb nocny / prędkość najwolniejsza,
  -> prędkość 1,
  -> prędkość 2,
  -> prędkość 3,
  + tryb automatyczny.

  Pragnę również dodać, że do modelu Klarta Stor można dokupić komplet filtrów z filtrem HEPA klasy H13. CADR z użyciem filtra H13 jest niższy o około 12% i wynosi 510 m³/h. Zalecamy używanie z tym filtrem na powierzchni do 68 m².

  Pozdrawiam, Agnieszka Chmielewska, Biuro Obsługi Klienta Klarta Poland

  • <cite class="fn">Ranking-oczyszczaczy.pl</cite> <span class="says">says:</span>

   Dzień dobry,
   dziękujemy za komentarz, recenzje poprawimy w przyszłym tygodniu.
   Pozdrawiamy

  • <cite class="fn">Anka</cite> <span class="says">says:</span>

   Dzień dobry, a co zrobić by był mniej głośny? Mój na ustawieniu AUTO na pierwszym trybie jest dla mnie za głośny. I jaki jest wtedy pobór prądu?

   • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

    Zmierzyliśmy 14 watów na 1 trybie prędkości. Zmian pracy wentylatora nie da się zrobić zewnętrznie, więc jedynie co można zrobić to używać trybu Silent.
    W jakim pomieszczeniu pracuje?

 • <cite class="fn">Zanire S</cite> <span class="says">says:</span>

  Dzień dobry
  Chciałam prosić o wyjaśnienie kwestii interpretacji pomiarów PM2.5 w oczyszczaczu Electrolux PA91-604DG/PA91-604GY oraz Klatra Stor.
  Oba urządzenia uznają, że powietrze jest dobrej jakości, jeśli stężenie PM2.5 nie przekracza 35ug/m3, i uznajecie to za wadę oczyszczacza Electorlux (zbyt łagodne podejscie) i jednocześnie zaletę urządzenia Klatra (odpowiedzialne podejscie do jakości powietrza).
  Po przekroczeniu jakiego stężenia PM2.5 włącza się tryb automatyczny w obu urządzeniach

  • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

   Tryb auto działa od momentu jego wyboru przez użytkownika. W przypadku Klarty Stor urządzenie będzie używać 100% swojej mocy powyżej 35 ug/m3. W przypadku Electroluxa pełna moc będzie wydobyta z urządzenia przy wyższych stężeniach (około 50 ug/m3).

   Sama ocena w przypadku Electroluxów dotyczy oceny jakości powietrza wyrażonej przez firmę za pomocą kolorów.

 • <cite class="fn">Zanire S</cite> <span class="says">says:</span>

  Dzień dobry,
  Są Panstwo niekonsekwentni w interpretacji wyników pomiarów PM2.5 różnych oczyszczaczy. Na przykład, w odniesienu do oczyszczacza Philips AC5659/10 piszecie: „Reguły są tutaj zatem łagodniejsze niż sugerują specjaliści. Dopuszczalna średnioroczna norma pyłu PM2,5 została wyznaczona na 25 µg/m³, zatem oczyszczacz nie powinien uznawać jakości powietrza za dobrą, gdy norma ta jest przekroczona”, natomiast w odniesieniu do oczyszczacza Klatra Stor piszecie: „Klarta bardzo odpowiedzialnie podeszła do zagadnienia oceny jakości powietrza. W modelu Stor za złe powietrze uznała już bowiem stężenie PM2.5 35> µg/m³”.
  Czy można prosic o wyjaśnienie?

 • <cite class="fn">Gregor</cite> <span class="says">says:</span>

  Na Balck Fraiday Klatra Store obnizyła cenę do 999 zł. pospieszyłem się o 3 dni bo teraz kupiłbym taniej 🙁 ale i tak jestem zadowolony z tego wyboru

 • <cite class="fn">Pablo Looka</cite> <span class="says">says:</span>

  Mam pytanie do ekspertów. Mieszkanie w Warszawie 2 pokoje, 50m2. Co jest lepszym wyborem Klatra Stor czy Winix Tower QS?

  • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

   Klarta Stor jest lepiej oceniona przez nas pod względem Opłacalności i Możliwości.

   Klarta Stor – cena 1099 zł
   Możliwości: 67
   Opłacalność: 90

   Winix Tower QS – cena 999 zł
   Możliwości: 54
   Opłacalność: 79

   Zastanowiłbym się jednak, czy mając dwóch pokoi nie lepiej kupić 2 urządzeń, bo oczyszczacze bardzo rzadko radzą sobie z całym mieszkaniem, jeśli ten jest podzielony na pomieszczenia. Nawet do dużych sal przedszkolnych o charakterze jednego pokoju rekomendujemy 2 i więcej urządzeń.

   • <cite class="fn">Pablo Looka</cite> <span class="says">says:</span>

    Łukasz dziękuję za odpowiedź. Plan jest taki, żeby przed snem przenosić oczyszczacz do sypialni a w ciągu dnia sypialnia będzie zamknięta a oczyszczacz w „salonie” z aneksem. Pytanie czy taki system się sprawdzi?

    • <cite class="fn">Ranking-oczyszczaczy.pl</cite> <span class="says">says:</span>

     Cześć,
     takie rozwiązanie się sprawdzi, jeżeli jest to otwarta przestrzeń. Klarta Stor to większy oczyszczacz, może być problem z codziennym przenoszeniem go sypialnia-salon. 🙂 Jeżeli to nie przeszkadza, to wielu Użytkowników decyduje się na takie rozwiązanie. Mimo wszystko do rozważenia 2 mniejsze do każdego pokoju tak jak pisał Łukasz.

 • <cite class="fn">Klarta.pl</cite> <span class="says">says:</span>

  Prosimy o usunięcie informacji o ofercie Black Friday. Promocja czarnopiątkowa na oczyszczacz Klarta Stor zakończyła się z dniem 30.XI.2019.

  Pozdrawiam, Agnieszka Chmielewska, Biuro Obsługi Klienta Klarta Poland

 • <cite class="fn">Jacek Wojtkun</cite> <span class="says">says:</span>

  Pytanko mam. Chce kupic porzadne dwa oczyszczacze do sypialni okolo 30mkw kazda. Co mozecie polecic dobrego? Czy 2x ten oczyszczacz czy jakies dwa inne? Jeden z nich mozliwe ze bedzie tez wedrowal miedzy sypialnia a salonem ale glownie maja byc w sypialniach.
  Pozdrawiam i czekam na odpowiedz 😉

 • <cite class="fn">Karolina Szczepanik-Chojnacka</cite> <span class="says">says:</span>

  syn jest alergikiem. Katar ma praktycznie cały rok. Kurz, roztocza, pyłki. (mieszkamy prawie na wsi). Na smog nie narzekamy. Oczyszczacz chciałabym stawiać w 2 pomieszczeniach. Sypialnia ok. 25m4, salon 50m2. Znalazłam info,że sharp KI-G75EUW jest najlepszym rozwiązaniem dla alergików. Prawda to, czy dobra reklama?

  • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

   Odpowiedź na pytanie o najlepszy oczyszczacz bez dokreślenia, w czym ma być najlepszy jest trochę trudne. Sharp jest 2w1, więc może pomóc śluzówce. Jeśli popatrzymy na urządzenia bez tego aspektu, to moim faworytem były Electrolux A9 PA91-604DG: https://ranking-oczyszczaczy.pl/recenzje/electrolux-pa91-604dg/
   Ma ogromną moc i wykorzystując jej połowę nadal jest względnie cichy. Jest znacznie tańszy od Sharpa. Starczy do drugiego pokoju na mniejszy model Electroluxa 🙂 Tak będzie względnie fajnie.
   Jeśli szukasz dobrej budżetówki, to ten Stor jest bardzo szybki i skuteczny. Do salonu będzie jak znalazł. W teście labowym był liderem do czasu testu wspomnianego Electroluxa.

   • <cite class="fn">Karolina Szczepanik-Chojnacka</cite> <span class="says">says:</span>

    Napisałam. Syn jest alergikiem. Najlepszy ma być w wyłapywaniu alergenów, kurzu, roztoczy, bakterii i wirusów. To przedszkolaki, wiecznie coś przynoszą. Smog i nawilżenie spadają na drugi plan. Głośność w sharpie jest mała…. Cena urządzenia nie gra roli jeśli jest do 5tys. Wolę wydać więcej na start a mniej na filtry., czy w ogóle zamianę na inny model. Całe mieszkanie ma 100m2. Nie wilz co jeszcze powinnam doprecyzować w czym ma być najlepszy…

    • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

     W kwestii chorób przenoszonych drogą kropelkową nie stawiałbym na zbawienne działanie oczyszczacze. One mogą pomóc zwiększyć odporność dziecku poprzez zmniejszenie chwil, w których organizm walczy. Nie ma badań, by oczyszczacze ograniczały zakażenia drogą kropelkową.

     Oczyszczacze nie usuwają też roztoczy. Wyłapują z powietrza ich odchody, które są przyczyną alergii.

     No i w takim budżecie warto kupić dwa oczyszczacze. Moje rekomendacje są powyżej.

 • <cite class="fn">Agnieszka Bijańska</cite> <span class="says">says:</span>

  Witam
  Zastanawiam się nad zakupem pierwszego oczyszczacza. Nie znam się na parametrach, bazuję tylko na recenzjach z tej strony. Przemawia do mnie oczyszczacz firmy Klarta (model Stor) ale tylko pod względem rygorystycznego podejścia do parametrów stężenia pyłów. Znajoma kupiła Xiaomi, ale jak przeczytałam, o bardzo wysokim progu ( 600% normy średniorocznej dla pyłów PM2.5!!!) to do mnie nie przemawia. Czy dobrze myślę wybierając oczyszczacz w głównej mierze kierując się tym argumentem?

  • <cite class="fn">Ranking-oczyszczaczy.pl</cite> <span class="says">says:</span>

   Witamy,
   przy wyborze oczyszczacza powietrza w pierwszej kolejności powinniśmy kierować się powierzchnią docelowego pomieszczenia. Dobieramy go do pokoju, nie do mieszkania i choć Klarta Stor ma dużą wydajność to nie oczyści całego mieszkania ze względu na bariery (np. ściany). Sprawdzi się jednak w otwartej przestrzeni – do 60 m² będzie super.
   Tryb automatyczny pozwala na bezobsługową pracę – włączamy oczyszczacz i ten dba o powietrze w domu bez konieczności kontrolowania jego pracy urządzenia z zewnętrznym czujnikiem. Klarta Stor to jeden z liderów naszych testów w labie, szybko oczyszcza i jest budżetowym rozwiązaniem. Xiaomi jest atrkacyjny cenowo, ale odpowiednikiem pod względem wydajności jest Xiaomi Air Purifier Pro, który nie ma automatyzacji, a bez tego pozwala na kilkukrotne przekraczanie norm w PL.

 • <cite class="fn">Agnieszka Bijańska</cite> <span class="says">says:</span>

  Wcześniej zastanawiałam się nad zakupem oczyszczacza Xiaomi Air Purifier Pro ale wstrzymało mnie to, że na fabrycznie zawyżone normy stężenia, jednak podobno można to ustawić ręcznie . KLARTA Srar ma już na poziomie Fabrycznym niskie poziomy stężenia , w takim przypadku który z nich jest lepszy poza tymi różnicami . Może koszty eksploatacji pomogą mi w wyborze?

  • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

   Na jakiej powierzchni ma pracować oczyszczacz? Proszę podać metraż pokoju.

   Stor jest mocniejszy i ma większy CADR w trybie sleep. Koszty eksploatacji będą podobne. Stor bdb pracuje w trybie automatycznym. Xiaomi AP Pro w wersji CN można ustawiać w aplikacji, by działał lepiej. Może działać trochę podobnie, jak Stor.

 • <cite class="fn">Zbigniew Łaba</cite> <span class="says">says:</span>

  Kupiłem ten oczyszczacz w styczniu 2019 roku, do dziś tj. 20 stycznia 2020 roku dwukrotnie wymieniony z uwagi na awarię czujnika. Trzeci z kolei i taka sama awaria. Zwracam go i odbieram kasę z powrotem. Nie polecam.
  Kontakt z Firmą bezpropblemowy, wymiana i kurier na ich koszt, stąd szacun dla Firmy, ale produkt lipa.

  • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

   @zbigniewaba:disqus wydaje się, że jest jakiś czynnik, który psuje Ci czujnik. Pewnie go „zapycha” lub uszkadza. jak użytkujesz ten sprzęt? Jaką masz wilgotność? Na jakim metrażu jest użytkowany? Jakie zanieczyszczenia czyści przede wszystkim? Czy w pomieszczeniu jest dużo kurzu z tekstyliów?

   Użytkujemy w labie Stora już 2-gi rok i nic się nie dzieje. W innych modelach oczyszczaczy też czujniki nam żyją bez problemu, ale na 100 metrach kwadratowych mamy działających od 4 do 8 oczyszczaczy, więc rzadko mamy tu źle 🙂

   • <cite class="fn">Ala Gabruś</cite> <span class="says">says:</span>

    Panie Łukaszu, ja mam taki sam peoblem jak Pan Zbigniew. Użytkuję urządzenie od połowy września 2019, pierwszy raz zepsuł się czujnik 21 października, wymieniono mi go i działał do dziś, znowu tj drugi raz to samo, czujnik nie działa.
    Korzystam z niego w kuchni ok. 15m2, , wilgotność w pomieszczenu jest niska. Czyściłam czujnik i filtr wstępny zgodnie z instrukcja. Dziś Pani z Klarty, kazała mi przeczyścić sprężonym powietrzem, ale to nic nie dało.

    • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

     Jakiego rodzaju kuchenka jest w kuchni? Czy są palone w niej papierosy?
     Co Klarta mówi na temat powtarzającej się awarii?

     • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

      https://uploads.disquscdn.com/images/698005a10a5c9d6adaeccf953eedc113b011663d4bda1cd458f722ad93479913.png
      Teraz się zorientowałem, że przed edycją komentarza widniała informacja o papierosach. To przyczyna. Czujnik zalepiają substancje smoliste. Oczyszczacze nie służą docelowo do oczyszczania dymu z „palarni”. Niestety każdy model z czujnikiem będzie miał łatwą szansę się zalepić w takich okolicznościach i nie da się temu zapobiec.

      To co bym radził, to po prostu używać ręcznie. Gdy jest palone, to zwiększać tryb o 1-2. Gdy nie jest palone ustawiać 1.

     • <cite class="fn">Ala Gabruś</cite> <span class="says">says:</span>

      Ale to nie jest palarnia 2 – 3 papierosy na dobę max, smog za oknami mam non stop, bo mieszkam w centrum b. dużego miasta.

     • <cite class="fn">Ala Gabruś</cite> <span class="says">says:</span>

      Gazowa, ale mało używana, tak palimy w kuchni papierosy.

     • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

      Jesteśmy tu zgodni, że to właśnie papierosy mogą być „zabójcze” dla sensorów, ale jesteśmy ciekawi stanowiska Klarty.

 • <cite class="fn">Anna</cite> <span class="says">says:</span>

  Dzień dobry, proszę o informację czy tego typu oczyszczacze sprawdzą się w sklepie, w którym powietrze jest 'zanieczyszczone” przez tworzywa syntetyczne, opary z produktów są wyczuwalne permanentnie. Czy filtry choć w małym stopniu oczyszczą powietrze w takim miejscu?
  Pozdrawiam!

  • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

   Filtry węglowe mogą w tym wypadku pomóc, ale jeśli problem jest uciążliwy, to zacząłbym od wentylacji, bo żywotność filtra będzie krótka. Jaki jest metraż tego sklepu i jak jest wentylowany?

   • <cite class="fn">Anna</cite> <span class="says">says:</span>

    Latem i wiosną okna są otwarte, wtedy problem nie jest duży. Niestety zimą i jesienią możliwość wentylacji jest ograniczona. Metraż sklepu to ok 200m2, początkowo planujemy kupić jeden oczyszczacz. Jak się sprawdzi to dokupić drugi. Czy dobrze rozumiem, że w przypadku takiego metrażu powietrze będzie oczyszczone tylko w obrębie sprzętu? Lepiej zakupić dwa oczyszczacze i postawić je w róŻnych miejscach czy jeden mocniejszy?

    • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

     Na taką powierzchnię potrzebne byłyby 3-4 sztuki tego oczyszczacza, ale nie wiem, jak radziłby sobie w miejscu z intensywnymi zapachami i jak szybko zużywałyby one filtr węglowy odpowiedzialny za neutralizację gazów zapachowych.
     Zdecydowanie próbowałbym najpierw poprawić wentylację, by wymiana powietrza w sklepie była większa także zimą.

     • <cite class="fn">Anna</cite> <span class="says">says:</span>

      Dzięki za poradę. Kupiłam na razie jeden oczyszczacz, stoi w miejscu gdzie najwięcej przebywamy. Po uruchomieniu jakość powietrza według niego jest umiarkowana. Myślę, że choć trochę pomoże. 😉 Czy ten wskaźnik wymiany filtra jest wiarygodny?

     • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

      Wskaźnik działa na zasadzie odliczania, więc można po tym czasie ocenić filtr HEPA okiem. Jeśli na skali biel – czarny będzie bliżej czerni, to należy wymienić komplet. Jeśli nie będzie ciemny, tzn. pochłonie mało pyłów to warto wymienić tylko filtr węglowy. To filtr węglowy będzie się zużywał redukując trujące gazy/zapachy.
      Może być też tak, że ze względu na kubaturę filtry będą do wyrzucenia szybciej, bo to finalnie ilość oczyszczonego powietrza i jego jakość wpływa
      na żywotność filtrów.

      Co do oceny jakości powietrza, to skupia się ona na pyłach (kurz, smog itp.). Nie uwzględnia rodzaju i ilości chemii. Dlatego polecam ustawienia prędkości oczyszczania ręcznie na wyższą niż wybrałby automat. W ten sposób będzie filtrował mocniej gazy. Przy okazji wyłapie więcej kurzu 🙂
      Ustawić do akceptowalnego komfortu akustycznego.

      Co ważne, warto odkurzać filtr wstępny zlokalizowany na filtrze HEPA raz w tygodniu lub wtedy, gdy trzeba.

     • <cite class="fn">Anna</cite> <span class="says">says:</span>

      Super, bardzo dziękuję za cenne wiadomości!

 • <cite class="fn">Alicja Bujko</cite> <span class="says">says:</span>

  Dzień dobry, chciałabym zapytać o zasadność zakupu oczyszczacza powietrza w domu z wentylacją mechaniczną I klimatyzacją centralną. Wiem, że moja jednostka ma jakieś filtry, ale nie mam pojęcia jak one działają. W tej chwili ustawiony mam przepływ 400m3/h czyli powietrze w całym domu jest wymieniane mniej więcej dwukrotnie w ciągu godziny. Czy oczyszczacz powietrza zda u mnie egzamin? Zdąży przefiltrować powietrze zanim centrala wrzuci nowe powietrze z zewnątrz? Liczę na spektakularne efekty, bo w tej chwili kurzu jednak trochę mimo wszystko w powietrzu lata, a moje dzieci mają alergię wziewną. Rozważam zakup oczyszczacza do sypialni (około 35 m2 – dwa otwarte między sobą pokoje).

  • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

   400 m3/h to bardzo mocna wentylacja. Jak duży jest to dom? Ilu ma mieszkańców?
   Przy takiej wymianie powietrza żaden oczyszczacz nie będzie miał szans niestety.

   • <cite class="fn">Dariusz Komorek</cite> <span class="says">says:</span>

    400-450 to jest max i automat to zrzuca nawet do 50-100 m3/h. Można tak ustawić by szło na poziomi np. 75 m3/h. Ponadto 50% jest zawracane z pomieszczeń.

 • <cite class="fn">Marek Czajkowski</cite> <span class="says">says:</span>

  Witam serdecznie, mam mieszkanie 52m2 (salon z aneksem i korytarzem 25m2, sypialnia 8m2, sypialnia nr 2 8m2, łazienka i toaleta 10 m2). Szukam dobrego oczyszczacza który poradzi sobie z pleśnią (mieszkanie w kamienicy) i smogiem (mieszkanie w centrum miasta). Co lepiej wybrać? 2 mniejsze oczyszczacze (KLARTA FORSTE 3) czy 1 większy Klarta Stor? Biorę pod uwagę jeszcze modele Xiaomi Air Purifier 3H i Xiaom i Mi Air Purifier 2s

  • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

   Ze względu na fakt iż jest więcej niż jedno pomieszczenie, to lepiej kupić 2 mniejsze urządzenia. Forste 3 są cichsze, co przy tak małych pokojach będzie dużym plusem.

   Co do pleśni, to oczyszczacz będzie usuwał zarodniki, które są alergenami, ale raczej jej nie usunie, bo do tego nie służy. Należałoby poszukać przyczyny pleśni. Prawdopodobnie to kwestia słabej wentylacji (np. plastikowych okien bez nawietrzników). Warto zacząć od pomiarów wilgotności. Jeśli jest pleśń, to warto zredukować ją do poziomów 50-55%.

 • <cite class="fn">Piotr Winter</cite> <span class="says">says:</span>

  Witam, kupiłem model Stor jesienią, działał ok, od pewnego czasu cały czas świeci się na niebiesko. Zrobiłem testy które zwykle natychmiast przełączały go na czerwony: dziecko zrobiło nebulizację nosa w pobliżu, oraz żona psiknęła lakierem do włosów w okolicy. Oczyszczacz nadal twierdzi że nie jest 'niebiesko’. Podejrzewam że coś jest nie tak. Nie sygnalizuje póki co wymiany filtrów. Czyściłem czujnik patyczkiem do ucha – nie pomogło.

 • <cite class="fn">Olga Ka</cite> <span class="says">says:</span>

  Witajcie,
  Od listopada Syn ciągle chory. Przerwy po 2 tygodnie. Po kilku mscach wizyt u lekarzy diagnoza alergia i wczesnopochodne astmy. Sugestia aby w mieszkaniu używać oczyszczacza. Mieszkanie mam nowe pół roku użytkowane. 55m2 Salon z kuchnią 28m2 pokój dziecka 13m2. Czy Klatra Stor będzie dobrym rozwiązaniem? Z góry dziękuję za pomoc,, po zesonie,, pozdrawiam Olga

  • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

   Do takiego układu mieszkania znacznie lepiej kupić 2 mniejsze modele, tj. Klartę Forste 3. Jeden oczyszczacz kupuje się na pokój, a nie mieszkanie. Powietrze się tak nie miesza. Dlatego zakup dwóch tańszych da lepszą jakość powietrza w obu pomieszczeniach, gdzie zakładam syn bywa często – jego pokój i salon.

 • <cite class="fn">Jacek Wtm</cite> <span class="says">says:</span>

  Witam

  Mam małe 5 tygodniowe dziecko w domu. Bobas jest silny i zdrowy. Obecnie w czasach pandemii stosujemy się do akcji #zostańwdomu. Skłoniło mnie to do intensywnego poszukiwania oczyszczacza powietrza. Mieszkam w Warszawie gdzie jest wiadomo problem smogu itp. Dodatkowo ok 300 m od domu mam las/park gdzie sporo jest na wiosnę jakiegoś pylenia. Blok ma 5 lat, mieszkanie 55 m2 w 3 pokojach ( sypialnia 11 m2 gdzie śpi dziecko, salon+kuchnia ok 21 m2 gdzie spędza sporo czasu, mały pokój 10 m2, hol 7 m2, łazienka 6 m2 ). W mieszkaniu nie palimy papierosów, nie mamy problemu z wilgocią. Jaki sprzęt zakupić aby powietrze było jak najlepsze dla dziecka ?

  • <cite class="fn">Dominika Kahl</cite> <span class="says">says:</span>

   Dzień dobry,
   pierwsza rzecz: oczyszczacz dobiera się do pokoju, nie do mieszkania. Do mieszkania ma większy sens, kiedy jest to przestrzeń otwarta, choć i tak lepiej zawsze wybrać mniejszy i tańszy model i kupić kilka sztuk.

   Wybrany oczyszczacz powietrza Klarta Stor ma dużą wydajność oczyszczania, do pokoju 11 m2 jest to zbędne, zatem lepiej wybrać kilka oczyszczaczy Klarta Forste 3 i postawić je tam, gdzie przebywa dziecko czyli u Pana to sypialnia i salon.
   Ponadto warto kontrolować wilgotność powietrza, jak dziecko ma sucho w nosku czy kaszle to możliwe, że wilgotność jest zbyt niska i warto dokupić nawilżacz ewaporacyjny np. Klarta Humea WiFi. Wilgotność powietrza nie powinna spadać poniżej 40%, a to można zmierzyć prostym higrometrem czy stacją pogody.

   Zdrówka dla dziecka! 🙂 Pozdrawiam ciepło

   • <cite class="fn">Jacek Wtm</cite> <span class="says">says:</span>

    Dziękuję za cenną uwagę z tym nawilżaniem powietrza. Zatem mam pytanie, czy jest urządzenie które jest oczyszczaczem powietrza i nawilżaczem ? Czy kupując Klarta Forste 3 będzie funkcja nawilżania ( nawet w niewielkim zakresie ) ?
    Wolę uniknąć zakupu Klarta Forste 3 + odrębnie Klarta Humea bo po prostu brak jest dostępnego miejsca w mieszkaniu.

    • <cite class="fn">Dominika Kahl</cite> <span class="says">says:</span>

     To może tak, najlepiej sprawdzić realne potrzeby, zakupić prosty higrometr i sprawdzić czy jest problem z wilgotnością. Zaleca się, aby wilgotność względna oscylowała między 40 a 60%, a idealnie jak to będzie 50%.

     Osobiście lubię zestaw oczyszczacz powietrza Klarta Forste 3 i Klarta Humea, ponieważ oczyszczacz ma czuły czujnik i skutecznie wyłapuje pyłki, a Humea jest wydajnym nawilżaczem.
     Rozwiązania 2w1 czyli oczyszczacz powietrza z funkcją nawilżania mają wydajne nawilżacze, zaś oczyszczacze słabiej reagują na smog. Niemniej, z rozwiązań dla Pana do 11 m2 to:
     Philips AC2729, Panasonic F-VXR35G lub Sharp KC-D40.

 • <cite class="fn">Aurelia Rela Suliga</cite> <span class="says">says:</span>

  Mam mieszkanie o łącznej powierzchni 44 m2. 2 pokoje. Jeden większy z otwartą kuchnią ok 25m2 i mniejszy pokoj ok 12m2. Do tego przedpokój i zamknięta łazienka. Powierzchnia otwarta. Czy jeden filtr Klarte Forte 3 da radę na tę powierzchnię, czyli na dwa pokoje? Czy wskazane są dwa? Z góry dziękuję

  • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

   Zawsze doradzamy zakup osobnego oczyszczacza do każdego pokoju, bo powietrze przy zamkniętych drzwiach się nie miesza. Do tego powietrze zazwyczaj wędruje od okien do do kratek wentylacyjnych, więc to brudne będzie wchodzić i w pokoju i w salonie. Dlatego w przypadku Klarta Forste 3 wyposażyć mieszkanie w dwa takie oczyszczacze.

   Odradzałbym też zakup jednego większego oczyszczacza typu Klarta Stor.

 • <cite class="fn">tarzinio</cite> <span class="says">says:</span>

  Witam. Zastanawiam się nad kupnem tego oczyszczacza ze względu na opłacalność, jakość czujników itp, jednak martwi mnie jedno. Filtr wstępnym jest zintegrowany z filtrem HEPA. Czy do rze rozumiem, że nie będę mógł odczepić filtr wstępny i go oczyścić? Mamy dwa zwierzaczki w mieszkaniu przez co zapewne dużo śmierci znalazło by się na tym filtrze i wymagało by o oczyszczenia. Czy dobrze rozumiem, że tutaj nie da się odczepić tego filtra wstępnego i oczyścić go? Pozdrawiam

  • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

   Siateczka na filtrze HEPA działa, jak standardowy filtr wstępny. Można ją odkurzyć bez wyciągania lub po prostu wyciągnąć cały filtr i wtedy ją wyczyścić.

   Nie widzimy wad tego rozwiązania poza typowo ekologicznym – przy zmianie filtra niepotrzebnie wyrzuca się na wysypisko siateczkę.

   • <cite class="fn">tarzinio</cite> <span class="says">says:</span>

    Ok, rozumiem. Dziękuje za pomoc.

    • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

     BTW. Przy dzisiejszych cenach Stora i Forste 3 kupiłbym 2 x Forste 3 i postawił w dwóch osobnych pomieszczeniach. Moc czyszcząca będzie wyższa, lepsze czujniki i wyższa kultura pracy.
     Zawsze lepiej kupić oczyszczacz do pomieszczenia, a nie całego mieszkania.

     • <cite class="fn">tarzinio</cite> <span class="says">says:</span>

      Rozumiem, ale posiadam jedno duże pomieszczenie(poza łazienką) w mieszkaniu z antresolą (wysokość ~3.5m, ~ 30m2 przy standardowych wymiarach). Czy przy takiej konfiguracji też lepiej 2x forste 3?

 • <cite class="fn">Adaś</cite> <span class="says">says:</span>

  Witam serdecznie. Zastanawiam się pomiędzy dwoma oczyszczaczami. Jednym z nich jest właśnie Klarta Stor, ale mam pewne obawy. Otóż martwi mnie opisany problem z czunikami jakości powietrza. Natomiast na plus jest tutaj wydajność. Drugim jest Tefal PU 6067 F1. Tutaj na plus można zaliczyć filtr do oczyszczania z formaldehydu ( NanoCaptur, czy jakoś tak) (ale czy warto i czy to działa?). Natomiast na minus wydajność (szczególnie w testach niska) i opisywana przez niektórych głośność. Czy będzie głośniejszy od Stora? Miejsce użytkowania to mieszkanie 65 mkw w centrum dużego miasta (w dzień salon, wieczorem przestawianie do sypialni). W perspektywie dom ok 160 mkw (również przestawianie salon dzień/sypialnia noc) (więc raczej duże pomieszczenia jak na warunki prywatne). Z góry bardzo dziękuję za pomoc i odpowiedź.

  • <cite class="fn">Dominika Kahl</cite> <span class="says">says:</span>

   Witam ciepło,
   nie stwierdziliśmy problemu z czujnikami w oczyszczaczu Klarta Stor. W recenzji porównywaliśmy tryby automatyczne w Klarta Stor vs inne marki, gdzie w Klarcie algorytm trybu auto jest restrykcyjny, przez co szybciej poradzi sobie z oczyszczaniem. Wskazany Tefal PU 6067F1 ma wydajność dużo mniejszą od Klarta Stor bo 300 m³/h (a w sklepach sugerują go do 80 m2 – to jest zdecydowanie za dużo, skuteczny będzie do max. 37 m2). Nie mamy informacji jak działa tryb auto w Tefalu.

   Zarówno Klarta Stor jak i Tefal posiadają ten sam zestaw filtrów – m.in. HEPA, węglowy i wstępny. Filtr węglowy usuwa formaldehyd, zatem można uznac, że oba modele będą skutecznie usuwały formaldehyd.

   Mieszkanie 65 m2 – tutaj proszę pamiętać, że oczyszczacz powietrza wybiera się do docelowego pokoju, nie do całego mieszkania. Powodem jest za mała wymiana powietrza, przez ścianę nie miesza się właściwie powietrze. Tak jak Pan pisze, można przenosić oczyszczacz z pokoju do pokoju, jest to częsta praktyka, niemniej nie będzie to skuteczne. Szczególnie, jeżeli w perspektywie jest przeprowadzka do dużo większego domu, to aby skutecznie się chronić przed zanieczyszczeniami, w pokojach w których spędzamy najwięcej czasu powinien stać oczyszczacz – salon i sypialnia to słuszny wybór.

   Reasumując – wybierając wydajniejszy oczyszczacz powietrza do mniejszego pomieszczenia – będzie pracował wydajniej i ciszej. W Tefalu nie znamy trybu automatycznego i będzie skuteczny do max. 37 m2. Klarta Stor będzie dużo wydajniejszy – nawet do 72 m2, w trybie sleep jest cichy, tryb 1 może być za głośny w nocy i jest w podobnej cenie co Tefal.
   Alternatywnie, jeżeli salon czy sypialnia mają do 37 m2 to polecam cichą Klartę Forste 3 (numer 1 w rankingu opłacalności) i 2x tańszy niż Tefal.
   Pozdrawiam serdecznie

 • <cite class="fn">home Office</cite> <span class="says">says:</span>

  Czy zasadne jest użycie oczyszczacza w biurze z klimatyzacją? jak wplywa klimatyzacja na efektywności pracy oczyszczacza?

  • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

   Zasadność zależy od rodzaju wentylacji i tego, czy takowa posiada już filtry systemowe. Jeśli takowe są, to będą one czyścić z większych pyłów. Część mniejszych przepuści.
   Jeśli jest to typowy split, to klimatyzacja nie będzie miała wpływu na polepszanie jakości powietrza. Wtedy oczyszczacz ma jeszcze większy sens.

   W obu przypadkach oczyszczacz będzie redukował zanieczyszczenia.

 • <cite class="fn">Mieczysław Burek</cite> <span class="says">says:</span>

  Witam

  oczyszczacz na jakiej wysokości może być ustawiony w sali przedszkolnej. Czy może stać na półce, aby dzieci nie mogły dotykać

  • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

   Najlepszym miejscem na oczyszczacz powietrza jest podłoga, bo przy niej jest najwięcej zanieczyszczeń powietrza.
   Nie ma niestety badań ukazujących, o ile zmniejsza się skuteczność działania oczyszczacza, gdy stoi wyżej. Przyjąłbym, że spada ona nieznacznie lub pomijalnie, bo i tak istotą działania oczyszczacz jest wprawianie w ruch powietrza i jego mieszanie, by łatwiej penetrować całą kubaturę pomieszczenia.
   W przypadku sali przedszkolnej poza oczyszczaczem ruch zapewniają dzieciaki. Z pewnością unoszą zanieczyszczenia, które opadną na podłogę (na to badań jest wiele). Dlatego nie traktowałbym, jako duży błąd postawienia oczyszczacza na wysokości, ale starałbym się umieścić możliwie nisko.

   • <cite class="fn">Mieczysław Burek</cite> <span class="says">says:</span>

    Dzięki
    Proszę o podpowiedź – jakie oczyszczacze będą najlepsze do przedszkola uwzględniając obecną epidemię.

    • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

     Mogę odpowiedzieć z pominięciem tematu epidemii, bo oczyszczacz w przedszkolu czy szkole ma nikłe szanse na ochronę przed zarażeniami. Oczyszczacze wyłapują wirusy, ale do zakażeń dochodzi w zdecydowanej większości w bliskim kontakcie, a tu oczyszczacz nie będzie bardzo pomocny – szczególnie w grupie maluchów.
     Dobrze opisuje to ten artykuł: https://wybierzoczyszczacz.pl/poradniki/czy-oczyszczacz-powietrza-powstrzyma-koronawirusa/

     Jeśli chodzi o wszelkie inne problemy (smog, alergeny, kurz itp.) to w przedszkolu najłatwiej kierować się wartością CADR – czym większa tym lepsza. Tu opisujemy sposób doboru:
     https://ranking-oczyszczaczy.pl/poradnik-czystego-powietrza/oczyszczacze-powietrza-do-przedszkoli/

     Patrząc na obecną cenę oczyszczacza Klarta Stor i jego dużą wydajność mogę polecić ten model ze wskazaniem 1 sztuka na około 40-50 m2, więc w tym konkretnym przypadku potrzebne byłoby 5-6 sztuk.
     W dużej sali rozstawić urządzenia w znacznej odległości od siebie, by pokrywały swoim działaniem większą przestrzeń.
     Mogą stanąć na podwyższeniu, ale czym niżej, tym lepiej.

     Śmiało można je używać w trybie pracy automatycznej z włączoną jonizacją. Czujnik PM2.5 będzie reagował na podwyższony poziom zanieczyszczeń.
     Pewnie min. raz w miesiącu koniecznie odkurzyć filtr wstępny, który będzie łapał kurz.

     Oczyszczacze będą zmniejszać poziom wirusów i bakterii w powietrzu, bo filtr HEPA ma takie właściwości (także jonizacja), ale zdecydowanie chore dziecko będzie nadal mogło zarażać swoje koleżanki i kolegów.

     No i proszę nie zapominać o częstym wietrzeniu sali lub prawidłowej wentylacji. W przypadku dużej liczby osób w jednej sali problemem staje się nadmiar CO2. Wietrzyć sale nawet jeśli będzie smog. Oczyszczacze szybko go usunął z powietrza po wietrzeniu.

 • <cite class="fn">AdamZet64</cite> <span class="says">says:</span>

  Dzień dobry, jaki polecą państwo oczyszczacz powietrza do dużego pomieszania (70m2), w którym na co dzień się pracuje czy ogląda filmy. Zależmy mi więc zarówno na jego efektywności, jaki i kulturze pracy (im cichszy tym lepszy). Nie chciałbym wydać więcej niż 2k.

  • <cite class="fn">Dominika Kahl</cite> <span class="says">says:</span>

   Dzień dobry. To całkiem duże pomieszczenie, jest to otwarta przestrzeń? Deklarowana powierzchnia każdego oczyszczacza powietrza dotyczy najszybszego trybu pracy, a w tym wypadku dla oczyszczacza powietrza Klarta Stor jest to 72 m2.

   Jest to nadal bardzo wydajny oczyszczacz, tylko przy takiej powierzchni to sugerowałabym dobór 2 mniejszych oczyszczaczy np. pozostając przy marce Klarta to Klarta Forste 3 do 37 m2 (749 zł). Można postawić w 2 przeciwstawnych kątach pokoju, a na noc przenosić do sypialni.

   Pozdrawiam serdecznie

 • <cite class="fn">Matih</cite> <span class="says">says:</span>

  Dzień dobry
  Jaki polecają Państwo oczyszczacz do pomieszczenia 30m2, z dobrymi normami pyłków, tak żeby mógł chodzić cały czas w trybie auto

 • <cite class="fn">Małgorzata Piasecka</cite> <span class="says">says:</span>

  Witam,
  zakupiony oczyszczacz Klarta Stor działa w trybie auto nieustannie na średnich albo maksymalnych obrotach. Nawet przy zamkniętym oknie gdy pomieszczenie jest już niby oczyszczone po chwili znów włącza się na maksymalne obroty. Okna są bardzo szczelne. Co jest powodem ? To chyba nie jest normalne ? Nie ukrywam, że jest to wykańczające bo hałas na średnich i maksymalnych obrotach jest spory a prądu też pewnie wyciągnie sporo skoro silnik chodzi nieustannie.

  • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

   Problemów może być kilka:
   1. Popsuty czujnik.
   2. Kominek
   3. Jakiś nawilżacz ultradźwiękowy lub inne urządzenie generujące krople i pył,które oczyszczacze traktują jako zagrożenie (żaden oczyszczacz nie potrafi badać rodzaju cząstek; mierzą ich wielkość)
   Jeśli nie zachodzi 2. i 3., a smog za oknem mały, to sugeruję reklamację.

   • <cite class="fn">Dominika</cite> <span class="says">says:</span>

    Witam, chcemy kupić oczyszcacz Klatra Stor do sdalonu z aneksem kuchennym, mamy kominek, czy jeśli tak jak pisze użytkownik powyżej osczyszcacz będzie ciągle chodził na wysokich obrotach możemy je samodzielnie zmniejszyć i będzie to bezpieczne dla zdrowia, czy pył z kominka jest tak samo niebezpieczny jak smog?

    • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

     Nie mam dużej praktyki z kominkami, ale z tych co mam mogę stwierdzić, że poprawnie działający nie emituje dymów do wnętrza poza ewentualnie momentem dokładania, gdzie też zwiększaniem ciągu możemy eliminować ryzyko zadymiania pokoju.

     Sam dym z drewna jest równie szkodliwy, jak z węgla, a smog, który znamy to właśnie i dym z węgla i drewna przede wszystkim. Drewno jest nawet bardziej smoliste, co generuje m.in. sporą ilość wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (substancji rakotwórczych).
     Dlatego dym z kominka powinien zdecydowanie być traktowany, jako niepożądany gość.

     W Klarta Stor możemy wybrać ręcznie 1 z pośród 4 prędkości i trzymać stale urządzenie na jednej z nich. Np. na 1-szej (niższa prędkość to tryb nocny) oczyszczacz będzie używał około 50-55% swojej mocy oczyszczającej, więc będzie oczyszczał około 300 m3/h powietrza z dymu.

     https://uploads.disquscdn.com/images/946a4d802f2fd604671dd3a2b7041b12da846e687dff79fbb93efa9c8509955c.jpg

 • <cite class="fn">Krzysiek</cite> <span class="says">says:</span>

  Dziwne, wygrywają przeciętne oczyszczacze, nieznanych firm, o podstawowych funkcjach z najgorszymi filtrami i przestarzałymi rozwiązaniami zostawiając w tyle całą śmietankę nowoczesnych urządzeń, dziwne:)…

  • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

   Algorytm rankingu jest niezmienny od 3 lat. Ocenia Opłacalność i
   Możliwości. Możliwości to przede wszystkim maksymalny CADR i jego
   stosunek do parametrów takich jak hałas oraz zużycie energii.
   Opłacalność to stosunek Możliwości do ceny.

   Same filtry czy to E11 czy H13 nie mają większego znaczenia w tempie filtracji. Uwzględniamy
   je w ocenie, ale one są już uwzględnione w CADR, bo tak wygląda
   procedura mierzenia tempa filtracji. Należy też zauważyć, że także
   całkiem nowe i markowe rozwiązania korzystają z filtrów E11 czy E12, jak
   np. oczyszczacze Electroluxa. Nasze testy laboratoryjne, gdzie mierzymy
   tempo redukcji PM1, PM2.5 i PM10 nie wykazują żadnych odstępstw w
   urządzeniach mające takie filtry.
   Co ciekawe, jeśli w urządzeniu z
   oryginalnym filtrem E11/E12 użyjemy zamiennika z H13, to tempo filtracji
   spada, bo szczelność rośnie o kilka %, ale sam przepływ spada o
   kilkanaście.
   Co do Klarta Stor to jego algorytm oceny jakości powietrza jest bardzo dobrze dopasowany do potrzeb polskich konsumentów. Sama Klarta jest na rynku 3 lata i dość ochoczo wprowadza nowe modele z ulepszeniami.

 • <cite class="fn">Adam Kowalski</cite> <span class="says">says:</span>

  Dlaczego nigdzie nie ma informacji, że Klarta to po prostu chiński Beilian z polską naklejką?

  Serio, redaktorzy tego rankingu nie ogarnęli prawdziwego producenta „przodującego” w wg nich oczyszczacza ?

  Nie mówię, że jest to kiepskie urządzenie, tego nie wiem. Ale też nie będę sugerował się tym rankingiem, poszukam opinii gdzie indziej.

  • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

   Cześć Adam,
   dziękuję za komentarz. Postaram się wyjaśnić nurtujący Cię temat.

   Myślę, że na chwilę obecną mamy zmapowane ponad 70% fabryk wszystkich producentów oczyszczaczy, także np. Electrolux czy Xiaomi, które produkuje swoje oczyszczacze i nawilżacze w fabrykach zewnętrznych, często biorąc od nich projekt (XEV).

   Nie rozwodzimy się na temat fabryki, bo to dla przeciętnego użytkownika nie ma znaczenia. 95% oczyszczaczy produkowanych jest w fabrykach chińskich lub koreańskich.

   Podobnie jest chyba z każdą inną elektroniką. Nigdy nie słyszałem, by znajomi rozmawiali w jakich fabrykach powstał ich Iphone, który składa się w zasadzie w całości z podzespołów innych producentów produkujących w Chinach 😉
   Podobnie jest z autami (choć nadal cenimy te zrobione w Japonii lub Niemczech), lodówkami itd..

   Co do Klarta Stor, to w naszej opinii oczyszczacz przeszedł zbyt wiele zmian, do swojego protoplasty – czujnik, silnik, algorytm, filtry, malowanie (te kojarzę), by porównywać go z produktami z macierzystej fabryki.
   W Klarta Forste 3 tych zmian jest jeszcze więcej, bo model oznaczony nr 2 wprowadził już ważne zmiany, a 3-ka je rozwinęła.

   Co do oceny, to Stor stoi wysoko w rankingu, bo przy całkiem niewielkiej cenie oferuje bardzo duży CADR maksymalny, dobre przepływy na niskich prędkościach i przede wszystkim czuły system auto, który powoduje, że urządzenie dobrze pilnuje naszego zdrowia w domu i robi to na równi z urządzeniami za które trzeba płacić 2-2.5k zł.

   Gdybyś chciał coś konkretnego dobrać do swoich potrzeb, to napisz proszę, jakie masz problemy z jakością powietrza w domu i jakie metraże pokoi. Postaramy się doradzić.

  • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

   Cześć Adam,
   dziękuję za komentarz. Postaram się wyjaśnić nurtujący Cię temat.

   Myślę, że na chwilę obecną mamy zmapowane ponad 70% fabryk wszystkich producentów oczyszczaczy, także np. Electrolux czy Xiaomi, które produkuje swoje oczyszczacze i nawilżacze w fabrykach zewnętrznych, często biorąc od nich projekt (XEV).

   Nie rozwodzimy się na temat fabryki, bo to dla przeciętnego użytkownika nie ma znaczenia. 95% oczyszczaczy produkowanych jest w fabrykach chińskich lub koreańskich.

   Podobnie jest chyba z każdą inną elektroniką. Nigdy nie słyszałem, by znajomi rozmawiali w jakich fabrykach powstał ich Iphone, który składa się w zasadzie w całości z podzespołów innych producentów produkujących w Chinach 😉
   Podobnie jest z autami (choć nadal cenimy te zrobione w Japonii lub Niemczech), lodówkami itd..

   Co do Klarta Stor, to w naszej opinii oczyszczacz przeszedł zbyt wiele zmian, do swojego protoplasty – czujnik, silnik, algorytm, filtry, malowanie (te kojarzę), by porównywać go z produktami z macierzystej fabryki.
   W Klarta Forste 3 tych zmian jest jeszcze więcej, bo model oznaczony nr 2 wprowadził już ważne zmiany, a 3-ka je rozwinęła.

   Co do oceny, to Stor stoi wysoko w rankingu, bo przy całkiem niewielkiej cenie oferuje bardzo duży CADR maksymalny, dobre przepływy na niskich prędkościach i przede wszystkim czuły system auto, który powoduje, że urządzenie dobrze pilnuje naszego zdrowia w domu i robi to na równi z urządzeniami za które trzeba płacić 2-2.5k zł.

   Gdybyś chciał coś konkretnego dobrać do swoich potrzeb, to napisz proszę, jakie masz problemy z jakością powietrza w domu i jakie metraże pokoi. Postaramy się doradzić.

 • <cite class="fn">Kamil Ku</cite> <span class="says">says:</span>

  Dzień dobry ,

  Zastanawiam się nad zakupem dwóch oczyszczaczy , mam mieszkanie dwu poziomowe gdzie na górze znajdują się dwie sypialnie wraz z bawialnią ( I sypialnia 18 m2 II sypialnia 24 m2 , łączna pow góry 70 m2 ) oraz dół z pokojem dziennym, biurem i kuchnią (przebywamy najwięcej czasu na dole , łącznie 56 m2) , myślę nad zastosowaniem dwóch oczyszczaczy, Klarta STOR która w dzień stosowana byłaby w dolnej części a w nocy w I sypialni oraz SHARP KCD 50/40 lub KLARTA FORSTE 3 dzienne zastosowanie w górnej części ( w nocy zastosowanie w sypialni II – sypialnia dzieci ), zastanawia mnie czy warto brać sharp-a głównie dla opcji „jonizator Plasmacluster”, nikt u mnie w rodzinie nie ma alergii i czy zamaist sharpa nie lepiej zastosować tańszego rozwiazania z klartą forste 3, a może lepiej zabrać 2 x klarta forste 3 (góra i dół) ? Pomieszczenia ogolnie mają charakter zamknięty , pokoje połaczone korytarzem gdzie docelowo te nawilżacze miały by stać za dnia, są wstanie mi państwo pomóc rozwiązać ten problem ?

  • <cite class="fn">Dominika Kahl</cite> <span class="says">says:</span>

   Dzień dobry,
   jakie problemy chciałby Pan rozwiązać? Duży smog, niska wilgotność, alergia?

   Podpowiem, że 1 oczyszczacz powietrza na całe piętro nie będzie tak skuteczny, niż osobne oczyszczacze powietrza w każdym pokoju. Dodatkowo ustawienie oczyszczacza w korytarzu też nie jest optymalnym rozwiązaniem, przyjmuje się, że 1 pokój = 1 oczyszczacz powietrza.

   • <cite class="fn">Kamil Ku</cite> <span class="says">says:</span>

    Problemem jest smog i ogólnie zła jakość powietrza, alergii nikt stwierdzonej u nas nie ma :). Co do zamkniętych pomieszczeń miałem na myśli , że przedzielone są ścianami , drzwi w ciągu dnia są otwarte.

    • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

     Zawsze lepiej oczyszczacz na pokój. I tak Klarta Stor na dół, bo ma spory CADR w trybie wolnym i 2 Klarty Forste 3 do pokoi na górę. To najlepiej dopasowany zestaw.

     Nie ma sensu wydawać na Sharpa, bo kosztuje 2 razy drożej niż KF3, ma znacznie gorsze czujniki, które nie rozpoznają smogu i filtry kosztują 3 razy więcej oferując podobne gabaryty.

     Sama jonizacja nie ma w tych oczyszczaczach sensownego znaczenia.

     • <cite class="fn">Kamil Ku</cite> <span class="says">says:</span>

      Dziękuję za pomoc, pozdrawiam gorąco !

 • <cite class="fn">Magdalena Prandzioch</cite> <span class="says">says:</span>

  Witam. Zastanawiam się nad zakupem oczyszczacza. Mieszkanie ok. 75 m, ale głównie zależy mi, aby oczyszczał powietrze w salonie (ok. 30-35m), gdzie są palone papierosy. Zaniepokoiły mnie jednak komentarze na temat zapychania się czujników przez dym tytoniowy. Który z oczyszczaczy poradzi sobie najlepiej z dymem?

  • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

   Hej Magdalena,
   miałem tę nieprzyjemność ostatnio wrócić na chwilę do papierosów. Przetestowałem przy tej okazji oczyszczacze. I przyznam, że jeśli chcesz palić w pokoju i nie odczuwać skutków fajek, to musisz kupić 3-4 urządzenia pokroju Klarta Stor. W przypadku jednej sztuki, to nie będzie ona mogła poradzić sobie wystarczająco szybko, by dym nie rozszedł się po mieszkaniu, czy nie osadził się na bieliźnie.

   Ja w naszym biurze testowałem palenie przy największym Philips Dual Scan + Electrolux A9 604 + Sharp D40EUW + Winix Zero + 2 x Klarta Forste 3. Taki zestaw całkiem sprawnie pochłaniał dym na powierzchni około 40 m2. Można było uznać, że bardzo mała jego ilość trafiała do innych pomieszczeń. Zważ, że to w sumie 6 oczyszczaczy!

   Jeśli chodzi o zalepianie się czujników, to boję się, że w przypadku nałogowych palaczy, będzie to dotykało każdego oczyszczacza. Dym tytoniowy jest lepki. Długoterminowa ekspozycja czujnika na taki dym sprawi, że osiądzie na nim smoła i będzie wariował.

   Stor ma duży CADR, więc w małym budżecie jest świetnym wyborem. Jego auto jest czułe i wymagające. Jeśli coś zadzieje się z czasem z czujnikiem i chcesz palić regularnie, to ustaw go w trybie ręcznym na prędkość, której głośność zaakceptujesz i tak używaj cały czas.
   Nastaw się, że bez względu na co się zdecydujesz, to filtry będą szybciej się zapychać (oczywiście zależy od ilości spalonych fajek).

   Pomyśl, czy do sypialni nie kupić osobnych oczyszczaczy, bo przy jednym urządzeniu dym z pewnością tam dotrze. Jeśli pokoje są mniejsze, to Klarta Forste 3 będzie świetnym uzupełnieniem.
   Jako, że posiadają wskaźnik PM2.5, to może szybciej zainspirują domowych palaczy do redukcji dymu. Sam miałem przerzucić się na Iqosa (jakieś 10 razy mniej dymu, nikotyna ta sama), ale zdecydowałem znowu całkowicie nie palić 😀

   P.S. Z tego co wiem, to w piątek na Klarta.pl mają mieć jakieś dodatkowe promocje cenowe na Black Friday, ale nie jest to na 100% pewne info. Ja bym zaczekał.

 • <cite class="fn">Karolina Ostrowska</cite> <span class="says">says:</span>

  Dzien dobry, poszukuję oczyszczacza do mieszkania. Najwięcej przebywamy w salonie i kuchni (są połączone) i mierzą ok 45m. Oczyszczacz stalby w pobliżu wejścia do sypialni i tam też chciałabym aby działał – to dodatkowe 15m. Zalezy mi na cichej pracy i współpracy z nawilżaczem ewaporacyjnym. Mieszkam w dzielnicy, która słynie z gorszego powietrza w mieście, w domu jest jeden alergik. Co będzie dla Nas odpowiednie?? ?
  Z góry dziękuję za pomoc ?

  • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

   Z nawilżaczem ewaporacyjnym będzie działał każdy oczyszczacz. W przypadku takiego rozkładu mieszkania polecałbym 2 urządzenia – jedno do salonu, a jedno do sypialni. W salonie może być to ten Stor, w sypialni lepiej już Forste 3.

   • <cite class="fn">Karolina</cite> <span class="says">says:</span>

    Tak, zdaję sobie sprawę że dwa urządzenia byłyby najlepszą opcją ale to nie wchodzi w grę. Dlatego ponawiam pytanie odnośnie 1urzadzenia.

    • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

     Niestety bez znajomości przepływu powietrza w mieszkaniu, trudno jest odpowiedzieć na pytanie, czy jeden oczyszczacz ogarnie taką sytuację.

     Zazwyczaj powietrze „wchodzi” w salonie czy sypialni i wędruje do kratek wentylacyjnych w łazience i kuchni. Taki jest typowy kierunek. W zależności od rodzaju okien, nawietrzników, itd. przepływ jest mniejszy lub większy.

     Mi udaje się oczyszczacz sypialnie przy otwartych drzwiach, gdy Stor stoi na przedpokoju, ale mam szczelne okna i wietrzę przed spaniem i po, a otwarte drzwi gwarantują niskie stężenia CO2.

     Myślę, że Stor może się sprawdzić. Jest mocny na niskich prędkościach.

     Jeśli jest budżet, to za 2 razy więcej można kupić Electroluxa 604 – ma podobną moc i jest podobnie skuteczny, ale będzie trochę cichszy. Choć w użyciu na przedpokoju to może nie mieć znaczenia.

 • <cite class="fn">Katarzyna Galus</cite> <span class="says">says:</span>

  Zastanawiam się nad klarta store i forste3, czym się różnią prócz metrazem? I dlaczego store ma niższa note . Nie wiem, który wybrać. Pomożecie?

  • <cite class="fn">Dominika Kahl</cite> <span class="says">says:</span>

   Dzień dobry, jaki metraż docelowego pokoju?

   • <cite class="fn">Katarzyna Galus</cite> <span class="says">says:</span>

    Hmm.. Ciężko powiedzieć… Obecnie ok16 m… Ale docelowo ok 30m.

    • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

     Jeśli smog większy, to zważywszy na 30 m2 wziąłbym Stora. Jeśli smog nie jest dużym problemem, to wystarczy Forste.
     Oceny Opłacalności to stosunek możliwości do ceny. Forste 3 ma m.in. wyświetlacz numeryczny, lepszy czujnik czy pilota i to pozwala trochę wyprzedać Stora. W praktycznym zastosowaniu ze względu na większy CADR Stor jest znacznie wydajniejszy.
     Jeśli oczyszczacz miałby pracować tylko w tym 16 m2 pokoju, to zdecydowanie ze względu na rozmiar lepszy będzie Forste.

     • <cite class="fn">Katarzyna Galus</cite> <span class="says">says:</span>

      Bardziej patrzę pod kątem alergii.. Mam 4 chodzące alergeny w domu ( 2 psy i 2koty)

     • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

      Alergeny są łatwiej wyłapywane niż smog, więc dobre zadbanie o kwestie smogową zazwyczaj bdb rozwiązuje problem alergii.
      Ale jeśli to alergia na zwierzaki, to chyba trudno uniknąć kontaktu z nimi, a to zawsze jest aplikacja alergenów.

     • <cite class="fn">Katarzyna Galus</cite> <span class="says">says:</span>

      A smog? Jest też problemem.. Kanarek szaleje

     • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

      To w/w rekomendacja wg mnie będzie poprawna.

 • <cite class="fn">Oldzi Monika</cite> <span class="says">says:</span>

  Wlasnie poszukuje oczyszczacza i w 2 czy 3 rankingach klarta jest wysoko. Mam przechodni pokoj z kuchnia razem ok 35 m. Wiec raczej model stor, generalnie u mnie smogu malo chociaz mam pod oknem duchliwe skrzyżowanie, ale w tym momencie mam wymianę elewacji i za moment wymiane okien, drzwi i remont generalny łazienki. Sypialnia, gdzie skuli elewacje ma dziwne powietrze po kilku sekundach przebywania mam cale podniebienie pokryte jakby kredą chociaz kurzu jakos brak. Mam male dziecko wiec potrzebuje cos na cito zeby zneutralizowac ten syf ,od czasu remontu strasznie mi kaszle jak spi. Myslicie ze da radę?

  • <cite class="fn">Dominika Kahl</cite> <span class="says">says:</span>

   Cześć, potrzebujesz mocnego oczyszczacza powietrza, więc Klarta Stor to dobry wybór. Sprawdzi się, choć w takich warunkach filtry szybko będą do wymiany 🙂

 • <cite class="fn">Michal T</cite> <span class="says">says:</span>

  Zastanawiam sie jak bardzo jonizator robi roznice, tutaj jest wspomniany podczas gdy np. dla Haus and Luft hl-op-20 piszecie ze jonizator i lampe uv mozna wylaczyc… jesli wylaczyc to w zasadzie piszecie ze 3 filtry sa kluczowe- wstepny, weglowy, hepa (11 wystarcza…). W tym wypadku mam zagwozdke… w necie ludzie pisza ze xiaomi w EU mozna tez automatyzowac by reagowal blizej normy pm2.5 wiec ten minus xiaomi chyba jest juz nieaktualny. W tej sytuacji gdy chce wydac do 1200zl na bialy oczyszczacz bez nawilzacza (plesn itp) mam shortliste jak nizej i pewnie jeszcze bede czytal duzo opinii zanim wybiore 🙂 no chyba ze ktos tu tez doradzi 🙂
  – Xiaomi Mi Air Purifier Pro H
  – TOSHIBA CAFX83XPL
  – HAUS & LUFT HL-OP-20
  – Klarta stor
  – Winix zero pro

  • <cite class="fn">Dominika Kahl</cite> <span class="says">says:</span>

   Cześć, tak, w każdym modelu, w tym Klarta Stor można wyłączyć jonizację. W zasadzie filtr HEPA odgrywa największą rolę w oczyszczaniu powietrza, bo zatrzymuje pyły smogowe, pleśń czy inne alergeny. Jonizację można traktować jako dodatek do oczyszczania i można ją polecać np. alergikom.

   Dodatkowe filtry służą do usuwania szkodliwych gazów i zapachów (filtr węglowy) i większych zanieczyszczeń np. kurz (filtr wstępny).

   Kupiliśmy niedawno Xiaomi Pro H, to wydajny model z dostępną automatyzacją. Ma swoje plusy i minusy, ale skupiając się na automatyzacji, to można ustawić reguły pracy w aplikacji i niestety nie działa to tak świetnie jakby się tego oczekiwało. Reguły działają często z opóźnieniem, nie można ustawić dedykowanej prędkości tylko wybiera się spośród 3 trybów (auto, sleep, favorite), co sprawia, że użytkownik wybiera pomiędzy komfortem akustycznym a skutecznością oczyszczania.

   Według mojej opinii z shortlisty wykreśliłabym Toshibę i Haus&Luft. Normy chińskie, brak możliwości predefiniowania ich. :))

   • <cite class="fn">Michal T</cite> <span class="says">says:</span>

    Dzieki, zaznacze tylko ze smog nie jest moim problemem, mieszkam poza miastem prawie w lesie wsrod domkow glownie z kotlem gazowym bez zadnej znaczacej drogi obok, ale moim celem jest eliminacja organicznych zwiazkow lotnych, bakterii, wirusow, grzybow, plesni itp i gdy sie gotuje to zapachow 🙂 znalazlem oczyszczasz prawie idealny od Viessmann ale to MPM haus and luft model hl-op-15 z 6 stopniowa filtracja, lampa uv i jonizacja a do tego ultra cichy 20db w nocnym…tyle ze do 40m2 i powoetrza ciagnie do 360m3 wiec kupuje dwa… a filtry oryginalne ok.200zl wiec tez ekonomiczny. Opinie ma tylko idealne na necie…jak ktos zna niech chcwali lub punktuje minusy poza tym ze normy ma 0-50 pm2.5 jako powietrze idealne, z tym ze u mnie to nie problem poza tym jest wyswietlacz pokazuje ile stezenia wiec jak bede mial 30-50 moge recznie go na wyzszy bieg wrzucic i tyle…

    • <cite class="fn">Dominika Kahl</cite> <span class="says">says:</span>

     Wszystkie wymienione problemy rozwiązuje filtr HEPA z filtrem węglowym (zapachy, LZO), a takie znajdują się w większości oczyszczaczy.

     Jeśli wybór dokonany, to dobrze 🙂 Zdrowia

 • <cite class="fn">Klawiatura</cite> <span class="says">says:</span>

  Cześć.
  Szukam oczyszczacza.
  Mieszkanie 67m2, ale umówmy się, że chodzi o salon i pokoje, zatem będzie to około 50 m2.
  Budżet to 1600 zł. Ma być cichy, mieć możliwość sterowania smartfonem i poradzić sobie z oczyszczaniem w jednym z najbardziej zanieczyszczonych regionów Polski.
  Rozważam na razie:
  * Klara Stor (ale chyba nie ma sterowania smartfonem?)
  * Samsung AX60R5080WD
  * Xiaomi Air Purifier Pro H
  ….
  Będę wdzięczny za podpowiedzi.
  Dopuszczam również zakup dwóch urządzeń.

  • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

   Na wstępie napiszę, że wybór jednego oczyszczacza do obsługi kilku pomieszczeń może być zupełnie nietrafionym zakupem. Zależne jest to od stolarki okiennej i sposobu, w jaki wchodzi świeże powietrze (także ze smogiem) do domu. Jeśli np. okna mają nawietrzniki, to zanieczyszczenia będą wchodziły w salonie i sypialniach i wędrowały do kratek wentylacyjnych. W takim wypadku lepiej budżet podzielić na mniejsze urządzenia.

   Co do powyższych, to każdy z nich ma swoje wady i zalety, o których piszemy w recenzjach. Klarta Stor faktycznie nie ma Wifi, więc jak to warunek konieczny, to można do zestawienia dodać oczyszczacz Electrolux Pure A9 PA91-604Dx, który ma tych wad najmniej (dobrze mierzy, szybko reaguje i jest cichy).

   • <cite class="fn">Klawiatura</cite> <span class="says">says:</span>

    Dziękuję za informacje. Zaczynam rozumieć w jaki sposób dobrać oczyszczacz.

   • <cite class="fn">Klawiatura</cite> <span class="says">says:</span>

    Potrzebuję 3 urządzenia:
    * 2x sypialnia (około 10m2)
    * salon z aneksem (około 25m2)

    Rozkład pomieszczeń wygląda tak:
    https://uploads.disquscdn.com/images/c71a1a7778d08b17cd2560035c290d43ff39090f18091f2bfa40ad242fc49821.jpg

    Na razie w oknach nie ma napowietrzników, ale takie niebawem będą. Okna drewnianie, duże.

    Będę wdzięczny za podpowiedzi. Pewnie muszę zwiększyć budżet? Nie musi być sterowania smartphonem, ale chciałbym, aby w sypialniach nie było głośno.

    Czy takie wybory będą rozsądne:
    * 2x Sharp FP-J30EUA
    * Sharp UA-PF40E-W
    lub:
    * 2x Toshiba CAF-X33XPL
    * Toshiba CAF-X50XPL
    ?

    • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

     Toshiba we wszystkich urządzeniach ma dysfunkcyjny tryb auto, tj. zmienia prędkość przy stężeniach PM2.5 wynoszących 75 ug/m3. Sharpy niestety też beznadziejnie reagują na smog – wykrywają stężenia powyżej 50 ug/m3.

     Jeśli ma być cicho i skutecznie, to Klarta Forste 3 do każdego pomieszczenia. Można ewentualnie wybrać jeszcze Xiaomi Air Purifier 3H, ale tu należy liczyć się z potrzebą własnych ustawień działania (automatyzacji) oraz z dość specyficzną charakterystyką hałasu, w której jest dużo wysokich dźwięków (ale to rzecz ucha).

 • <cite class="fn">Ola Murias</cite> <span class="says">says:</span>

  Witam, mam małą zagwozdkę. Planuję kupić 2 oczyszczacze – jeden do salonu/kuchni (ok 45m), drugi do sypialni (ok 15m) i na razie najbardziej się skłaniam ku zestawowi Klarty – Stor i Forste3, jednak zastanawiam się czy brak obsługi telefonem nie jest zbyt dużą wadą. Czy da się ustawić jakoś manualnie harmonogram (tj jakieś godziny przełączania się w tryb sleep), czy codziennie trzeba ręczenie wszystko włączać? Przyznam, że to jest aktualnie jedyna wada jaka mnie powstrzymuje przed zakupem, dlatego chciałam się dowiedzieć jak to wygląda w codziennym użytkowaniu – może wystarczy żeby chodziły cały czas w trybie auto?
  Chyba, że polecacie coś innego 🙂 Na początku nakręciłam się też na Xiaomi, ale już w końcu nie wiem, jak z tą automatyzacją – czy da się to sensownie ustawić czy nie do końca :/
  W naszej okolicy (nieduże miasto) nie mamy bardzo dużego smogu – wg. Airly – PM10 – 19ug/m3, PM2.5 – 16ug/m3 i PM 1 – 9ug/m3, ale za to mam 2 małych alergików (pyłkowych), więc jonizator Klarty też jest mile widziany.
  Mogłabym prosić o poradę? Czy brak sterowania Klarty jest problemem lub ewentualny pomysł na inny zestaw oczyszczaczy. Z góry dziękuję bardzo za odpowiedź 🙂

  • <cite class="fn">Dominika Kahl</cite> <span class="says">says:</span>

   Dzień dobry,
   brak obsługi telefonem jest wg. mnie zupełnie niepotrzebne. We Wrocławiu w biurze mamy wiele oczyszczaczy powietrza z aplikacjami i praktycznie nie używam jeśli nie trzeba to nie używam w żadnym z aplikacji.

   Oczyszczacz powietrza powinien pracować inteligentnie na trybie auto, a to właśnie duża zaleta obu Klart. Wystarczy włączyć i można zapomnieć 😉

   • <cite class="fn">Ola Murias</cite> <span class="says">says:</span>

    :* Dziękuję bardzo za odpowiedź 🙂 Miałam po cichu nadzieję że tryb automatyczny wystarczy, ale chciałam opinii kogoś kto ma z tym styczność na co dzień 🙂 W takim razie idę na zakupy 🙂

  • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

   Dorzucę od siebie.
   Stor w Auto nie schodzi do najcichszego trybu, ale w salonie to zupełnie nie będzie przeszkadzać. W sypialni by mogło.
   Forste 3 jest ciche na niskich prędkościach oraz czułe, więc będzie zachowywać się w takiej sypialni poprawnie w trybie Auto. Problem może pojawić się, gdy smog będzie faktycznie duży, ale wtedy tryb nocny w żadnym oczyszczaczu nie da rady, bo zazwyczaj korzysta z 1/4 do 1/3 mocy maksymalnej urządzenia. Wtedy warto przełączyć ręcznie na jakiś wyższy niż minimalny tryb prędkości.

 • <cite class="fn">Renata Hys</cite> <span class="says">says:</span>

  Dzień dobry,

  Zastanawiam się nad zakupem oczyszczacza i nawilżacza, już wiem ze lepiej będzie zakupić dwa oddzielne urządzenia. Głównie zależy mi na sypialni, metraż około 15-20m. Jest pies i spory smog. Co doradzacie?

  • <cite class="fn">Dominika Kahl</cite> <span class="says">says:</span>

   Dzień dobry,
   to świetny wybór – jeśli jest duży smog, lepiej wybrać osobny oczyszczacz i osobny nawilżacz 🙂

   Do sypialni sprawdzi się świetnie Klarta Stor, ale na takim metrażu będzie równie dobry oczyszczacz Klarta Forste 3. Jego wydajność będzie odpowiednia do sypialni.

   Oba modele będą dobrze radziły sobie z usuwaniem smogu, bo mają czuły tryb automatyczny.

   Jeśli chodzi o nawilżacz, to polecam nawilżacz ewaporacyjny – najzdrowszy i naturalny sposób nawilżania powietrza.

 • <cite class="fn">Martyna</cite> <span class="says">says:</span>

  Dzien dobry,
  Potrzebuję oczyszczacz powietrza na ok 35m mieszkanie (2 pokoje). Chcialabym, aby miał funkcję jonizacji ze względu na córkę, która jest alergikiem (niecałe 4 lata- spora alergia głównie na roztocza). Zależy też mi, aby filtry które będziemy wymieniać były w opłacalnej cenie- jestem w stanie dać więcej za „maszynę” ale żeby później sama wymiana filtrów nie była kosztowna. Co polecacie? Zaznaczę, że w to mieszkanie mamy zamiar zamienić na większe w najbliższej przyszłości ?

  • <cite class="fn">Dominika Kahl</cite> <span class="says">says:</span>

   Dzień dobry,
   jonizacja jest funkcją dodatkową, Pani córce pomoże oczyszczacz z filtrem HEPA, a takich na rynku najwięcej 🙂
   Oczyszczacz nie dobiera się do mieszkania, tylko do pokoju, chyba, że jest to przestrzeń otwarta.
   W każdym razie w pokoju córeczki powinien być dedykowany oczyszczacz i mniejszy model Klarty czyli Klarta Forste 3 będzie ok.

 • <cite class="fn">Magda Magda</cite> <span class="says">says:</span>

  Witam jaki typ jonizacja zastosowano w klarta stor?

  • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

   Jonizator ostrzowy generujący ujemne jony w liczbie około 10 mln. Tak nam wyszło z badań, ale to mierzone przy jonizatorze. Szkodliwego ozonu nie znaleźliśmy (ostatnio robimy duże badanie jonizatorów).

 • <cite class="fn">Piotr</cite> <span class="says">says:</span>

  Dzień dobry.
  Potrzebuje oczyszczacza do salonu z aneksem – ok 40 m2. Z uwagi na alergie dobrze, żeby miał jonizator. Wychodzi na to, że Klarta Stor to dobry wybór, nie wiem tylko jak spisuje się na co dzień. Mimo, że jest to salon a nie sypialnia, to miło by było gdyby urządzenie pracowało dość cicho. Czy akurat ten model Klarty to dobry wybór, czy może jednak przyjrzeć się innemu modelowi?
  Pozdrawiam

  • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

   W imieniu zespołu przepraszam za brak odpowiedzi. Oczyszczacz powietrza Stor w takim metrażu powinien sprawdzić się wyśmienicie. Ma sporą moc oczyszczającą także w niższych prędkościach. W trybie auto pracuje z prędkościami 2-3-4, a najcichsza jest pod guzikiem trybu nocnego, ale ta druga prędkość generuje lekki szum, który na takim metrażu powinien być niezauważony.
   Proszę dać znać, czy wybrał Pan już oczyszczacz i jeśli tak, to jaki i czy się sprawdza. Każda opinia jest dla nas na wagę złota, bo warunki w każdej przestrzeni są inne.

 • <cite class="fn">Dorota</cite> <span class="says">says:</span>

  Dzień dobry. Szukam oczyszczacza do salonu z aneksem ok 70 mkw, do tego klatka schodowa. Mam dylemat czy lepiej zainwestować w dwa urządzenia, czy jedno w zupełności wystarczy.

  • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

   Kubatura pokoju 70 m2 plus klatka schodowa to już górna granica możliwości tego oczyszczacza przy poprawnej wentylacji. Niemniej jeśli zostanie umieszczony w jakimś centralnym punkcie, to efekt oczyszczania może pokryć całą powierzchnię.

   Jakie problemy ma rozwiązywać oczyszczacz? Czy w okolicy jest duży smog?

 • <cite class="fn">Karolina Z</cite> <span class="says">says:</span>

  Dzień dobry,
  Szukam sprzętu do mieszkania 60 metrowego (2 pokoje + salon z aneksem). I przyznam szczerze, że im więcej czytam na temat oczyszczaczy powietrza, tym mniej wiem. Przychylałam się już do sharpa, ze względu na wielość opcji (oczyszczanie, jonizacja i nawilżanie, a zależy mi na wszystkich trzech), jednak klarta też wydaje się być w porządku i jest zdecydowanie tańsza, a nawilżacz zawsze można dokupić osobno. Dlatego chciałabym się zapytać, który sprzęt będzie lepszy (przy budżecie do 3000 tysięcy). Poleciliby Państwo raczej sharpa, klartę +nawilżacz, a może coś jeszcze innego?
  Serdecznie pozdrawiam,
  Karolina Z

  • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

   Niestety wybór jednego urządzenia nie jest dobrym rozwiązaniem. Optymalnym są 3 mniejsze urządzenia. Niestety oczyszczacz postawiony w salonie nie będzie wiedział, co dzieje się w sypialniach, a przy normalnym funkcjonowaniu mieszkania czyste powietrze będzie miało problem z dotarciem do wszystkich zakamarków. Dobrą analogią jest żarówka – świecąc w salonie słabo doświetli pokoje.
   Wybór trzech odrębnych urządzeń zapewni znacznie lepszą jakość powietrza w każdym pokoju.

   Jaki identyfikujesz główne problemy z powietrzem w domu? Jakie są metraże poszczególnych pomieszczeń?

   • <cite class="fn">Karolina Z</cite> <span class="says">says:</span>

    Dziękuję za odpowiedź 🙂 Salon ma jakieś 26 metrów. Pokoje 16 i 18. Ogólnie nastawiałam się na to, że urządzenie będzie przestawiane. A co do problemów z powietrzem, to wszystkie xd Duże zanieczyszczenia, marna wilgotność, latająca sierść zwierzęca i alergie.

    • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

     A jest opcja na jakiś nawet roboczy rysunek rozkładu mieszkania z zaznaczonymi miejscami kratek wentylacyjnych?

     Można przyjąć, że zanieczyszczenia smogowe, jak i suche powietrze zimą będą wchodziły do domu oknami i kierowały się do wentylacji. Alergeny zwierzęce będą w największej liczebności tam, gdzie przebywają i śpią zwierzaki.

     Sama sierść jest ciężka, więc oczyszczacze średnio sobie z nią radzą, bo szybko opada.

     Ze względu na suche powietrze, przy wskazanym budżecie i założeniu, że sypialnie są otwarte w dzień proponowałbym rozwiązanie:

     Salon: https://ranking-oczyszczaczy.pl/recenzje/sharp-ua-hd40e-l/
     Sypialnie: https://ranking-oczyszczaczy.pl/recenzje/klarta-forste-3/

     Urządzenie 2w1 będzie oczyszczało salon i nawilżało powietrze w nim. Przy otwartych drzwiach w dzień dowilży sypialnie. Sharpy niestety z tej półki cenowej mają słabą detekcję smogu, więc do sypialni ze względu na fakt, że organizm regeneruje się nocą i wtedy najlepiej dostarczać najczystsze powietrze do płuc, sugerowałbym urządzenia, które reagują dość wrażliwie na zanieczyszczenia smogowe.

     • <cite class="fn">Karolina Z</cite> <span class="says">says:</span>

      Bardzo dziękuję za odpowiedzi 🙂
      Myślę, że Pana urządzenia są bardzo fajne i pewnie się na nie zdecyduję.
      Serdecznie pozdrawiam
      KZ 🙂

     • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

      Cieszę się, że mogłem pomóc. Serdecznie proszę o informacje, jak całość sprawdza się w praktyce i czy przeszły objawy alergii 🙂

 • <cite class="fn">cooval</cite> <span class="says">says:</span>

  Dzień Dobry. Potrzebuję oczyszczacza powietrza do pomieszczenia około 40m2. W pomieszczeniu pracuje laser. Wyciąg z lasera jest ok, ale nieprzyjemne zapachy i tak się unoszą. Np w trakcie jak laser nie pracuje, wyciąg nie działa. Jeśli dłuższy czas są pozamykane okna to dochodzi nawet do łzawienia oczu. Proszę o informację czy ten oczyszczacz będzie skuteczny w oczyszczaniu takiego zanieczyszczenia ewentualnie poproszę o propozycję innego. Pozdrawiam.

  • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

   Witam, niestety bardzo trudno jest mi powiedzieć, czym skutkuje dla powietrza działanie lasera. Czy mogę prosić o podanie dokładnego typu urządzenia?
   W literaturze nie znalazłem skutków oddziaływania bezpośrednio na jakość powietrza np. w przypadku laserów stosowanych w gabinetach kosmetologicznych.
   Klarta Stor posiada duży filtr pochłaniający zapachy (lotne związki organiczne), ale nie wiem, czy to jest główny problem, który należy rozwiązać.
   Z opisu wynika, że warto zainwestować w dobrą wentylację, by pozbywać się szkodliwych skutków ubocznych. W perspektywie czasu może być to tańsze i bezpieczniejsze rozwiązanie.
   Sam oczyszczacz powietrza może nie rozwiązać problemu, choć z pewnością zmniejszy ilość pyłów, lotnych związków organicznych, poprawi równowagę jonową oraz zwiększy bezpieczeństwo związane z ilością patogenów w powietrzu.

   • <cite class="fn">cooval</cite> <span class="says">says:</span>

    Jest to laser CO2, 100W mocy. Wycina on za pomocą wiązki lasera (czyli ognia) w drewnie, sklejce i w tekturze introligatorskiej. W tym procesie powstaje dym który jest odciągany przez wyciąg. Niestety część dymu pozostaje w pomieszczeniu. Dodatkowo wycięte elementy mają osmalone krawędzie co również powoduje nieprzyjemny zapach w pomieszczeniu. Pozostałości dymu osadzają się na ściankach i innych elementach w laserze co również powoduje brzydki zapach. Można to porównać dopozostawienia otwartej wędzarni w pomieszczeniu. Po pewnym czasie powietrze będzie przesiąknięte tym zapachem. Wentylacja jak najbardziej jest, ale po kilku-kilkunastu godzinach z zamkniętymi oknami problem się nasila. Szukam rozwiązania do oczyszczania powietrza w czasie gdy okna są zamknięte. Z góry dziękuję za odpowiedź.

    • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

     Do usunięcia są cząstki stałe dymu (usuwa je filtr HEPA) oraz lotne związki organiczne (neutralizuje filtr węglowy), więc w mojej opinii, oczyszczacz Klarta Stor będzie bdb wyborem. Filtry w nim są duże, a system detekcji dymu jest wrażliwy.
     Jeśli laser pracuje skokowo – co jakich czas – to można pokusić się o włączenie stałej prędkości, by nie było częstych skoków hałasu pracy wentylatora. Zdecydowanie warto pracować z włączoną jonizacją, bo wspiera usuwanie zapachów.

     Jeżeli zdecydujesz się na ten lub inny oczyszczacz, to wielka prośba o zwrotne info po jakimś czasie użytkowania. Jestem ciekaw, jak sprawdzi się w praktyce. Palacze podkreślają, że zapachów dymu papierosowego jest znacznie mniejszy od kiedy używają oczyszczacza.

     • <cite class="fn">cooval</cite> <span class="says">says:</span>

      Dziękuję. Z pewnością wrócę z relacją jak sobie oczyszczacz radzi. Pozdrawiam.

 • <cite class="fn">Kumos</cite> <span class="says">says:</span>

  Dzień dobry. Potrzebuję oczyszczacza do części mieszkania poniżej – salon, aneks, sypialnia. Kurz i spore zanieczyszczenie w okresie jesień-wiosna z pobliskich domów, do tego pyłki. Czy w takim wypadku lepszem wyborem jest Stor czy Forste?https://uploads.disquscdn.com/images/8d936c7d54ef0a4119cb350c84aa2bb5db4d71795bafa664040b1f1a6e227d07.jpg

  • <cite class="fn">Dominika Kahl</cite> <span class="says">says:</span>

   Dzień dobry,
   z zasady wybiera się 1 oczyszczacz do 1 pokoju. Oczyszczacz pracujący w jednym pokoju, nie wymiesza powietrza w pokoju obok.
   Klarta Stor jest dobrym wyborem, bo poradzi sobie z wymienionymi problemami.

   Czy Klarta Forste 3 czy Klarta Stor?
   Niestety na załączonej grafice nie widzę metrażu, więc optymalnie Forste dobrałabym do 25 m2, a jeśli pokój ma więcej m2 to Stor 🙂

 • <cite class="fn">Janina</cite> <span class="says">says:</span>

  Dzień dobry, jaki oczyszczacz doradzilibyście Państwo do sypialni 12m2 i otwartego salonu 25 m2 z kuchnią 7m2? Dodam, że sypialnia jest umiejscowiona od ulicy. Czy jest sens kupować dwa oczyszczacze powietrza (do sypialni i salonu) w momencie gdy w zasadzie w mieszkaniu przebywamy jedynie po pracy? Czy może wystarczy oczyszczacz do sypialni aby w nocy cieszyć się czystym powietrzem?

  • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

   Dziękuję za cierpliwość. Bardzo przydałaby się informacja, jakie problemy ma rozwiązać oczyszczacz. Czy smog za oknem jest duży? Alergia? Astma?

   • <cite class="fn">Janina</cite> <span class="says">says:</span>

    Dziękuję za odpowiedź, smog + zawilgocenie.

    • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

     Wyższa wilgotność teraz jest w zasadzie wszędzie. Mamy ciepłe i bardzo wilgotne powietrze na zewnątrz. Po lekkim ociepleniu w mieszkaniu osiąga nawet 65%. Jeśli wilgotność w mieszkaniu przy niskich temp. na zewnątrz (mniej niż 8 stopni) będzie nadal duża, to warto pomyśleć o osuszaczu powietrza (mamy osobny dział do tego, bo od kilku miesięcy poznajemy kategorie). Na dzisiaj bym poczekał.

     Nie ma też urządzeń 2w1. Chociaż niektóre osuszacze mają filtry węglowe lub HEPA, ale brak tam czujników i automatyzacji pod smog.

     W kwestii smogu można spróbować jednym większym urządzeniem ustawionym na przedpokoju blisko drzwi sypialni, jeśli ta jest otwarta w nocy. Tu oczyszczacz Klarta Stor będzie bardzo dobrym wyborem. Można też 2 mniejsze, czyli np. Klarta Forste 3. Można spróbować kupić jeden i po analizie wskazań w smogowe dni zdecydować o zakupie drugie. Zacząć np. od sypialni lub ewentualnie przenosić na dzień do salonu, a w nocy do sypialni. Ten mniejszy model jest bardzo poręczny.

     • <cite class="fn">Janina</cite> <span class="says">says:</span>

      A w przypadku gdy na ścianie pojawia się zagrzybienie? Czy któreś z tych urządzeń może sobie z nim nie poradzić?

     • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

      Oczyszczacz będzie wyłapywał zarodniki grzybów i pleśni, a jony dodatkowe będą je neutralizować na ścianie. Jednak oczyszczacz nie rozwiążę problemu wody w ścianie, która jest powodem rozwoju grzybni. W tej kwestii może pomóc osuszacz, którym można obniżać wilgotność. W Waszym przypadku ustawiłbym osuszacz na 50% wilgotności. Gdy w powietrzu pojawi się więcej, to osuszacz będzie automatycznie się włączał i zbijał do zadanej. Po zakupie osuszacza można najpierw spróbować osuszyć pokój maksymalnie i utrzymywać przez 2 doby wilgotność <40%. Jednocześnie miejsca zagrzybione oczyścić, by usunąć z nich narośl (woda z domestosem to najtańszy sposób).

     • <cite class="fn">Janina</cite> <span class="says">says:</span>

      Odnośnie zawilgocenia – zleciłem prace związane z odpowiednią izolacją budynku. Zobaczymy czy problem będzie występował w nadchodzącym sezonie jesienno-zimowym.

      Póki co zdecyduję się chyba na sam oczyszczacz, rozumiem, że do sypialni w zupełności wystarczy to mniejsze urządzenie Klarty?

      Jeśli chodzi o nawilżacze powietrza to czy w sezonie grzewczym one powinny się pojawiać by regulować wilgotność w mieszkaniu? W zasadzie zależy i głównie na porze nocnej i podczas snu.

      Czy mógłby Pan coś konkretnego polecić?

     • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

      Tak. Do sypialni wystarczy oczyszczacz Forste 3. Sugeruję używać z jonizacją.

      Jeśli chodzi o nawilżenie, to radziłbym kupić najprostszy higrometr i przyglądnąć się wskazaniom. Koszt takiego urządzenia to nawet 12 zł.Jeśli będzie problem, to wybrać odpowiedni nawilżacz ewaporacyjny.

     • <cite class="fn">Janina</cite> <span class="says">says:</span>

      A jakie wartości powinien wskazywać higrometr aby zakup nawilżacza nie był konieczny?

     • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

      Mniej niż 40% to sucho. Poniżej 30% to już bardzo sucho. Optimum to takie 45-55%. Zalecana górna granica to 65% (taką często możemy spotkać latem lub w ciepłe, deszczowe dni).

 • <cite class="fn">Marzena</cite> <span class="says">says:</span>

  Witam serdecznie. Potrzebuję oczyszczacza powietrza który doskonale usuwa alergeny, w szczególności zarodniki grzybów i roztocza. Mieszkamy w starym budownictwie na panterze i mimo remontu od podłogi pojawia się pleśń. Dzieci są alergikami, więc wilgoć bardzo utrudnia nam życie. A niestety na razie na remont budynku się nie zanosi. Mieszkanie składa się z dwóch pomieszczeń. Sypialni dzieci ok 19 metrów i salonu z kuchnią 26 metrów. Proszę o pomoc bo nie mam pojęcia który oczyszczacz wybrać. Budżet to do 3000 zł

  • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

   Jeśli są dwa oddzielne pomieszczenia, to lepiej podzielić to na 2 mniejsze urządzenia. W tym przypadku Klarta Forste 3 będzie lepszym wyborem. Zarodniki pleśni i grzyba usuwa filtr HEPA. Jonizacja może pomóc ograniczyć jego rozwój.

   Jeżeli wilgotność jest duża, to warto kupić osuszacz powietrza o wydajności 20l/dobę i ustawić centralnie zadając mu zadanie osuszania do poziomu 50%. Ocenę osuszaczy prowadzimy tutaj: https://ranking-oczyszczaczy.pl/osuszacze-powietrza/
   Osuszacz będzie wyciągał wodę z podłóg i ścian oraz z powietrza. Miejsca zagrzybione można oczyścić roztworem wody z domestosem. W sieci można znaleźć poradniki z tym związane. Przy zadbaniu o wilgotność w domu rozwój nowych grzybów powinien być powstrzymany.

   W proponowanym budżecie wystarczy na 2 oczyszczacze i osuszacz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Recenzje oczyszczaczy powietrza

12 marca 2024 · 9 minut czytania

Recenzja Sharp UA-KIN52E-W i UA-KIN52E-H. Oczyszczacz 2w1, od teraz z Wi-Fi

Sharp UA-KIN52 – najważniejsze cechy Wi-Fi zagościło w kolejnym modelu oczyszczaczy powietrza Sharp. I choć wciąż, stanowią one dość mały …

29 lutego 2024 · 7 minut czytania

Recenzja Sharp UA-KIN42E-W i UA-KIN42E-H. Popularny oczyszczacz 2w1 z nową funkcją Wi-Fi.

Sharp UA-KIN42 – najważniejsze cechy Sharp-UA-KIN42 to zmodernizowana wersja Sharp UA-KIN40, rozbudowana o moduł Wi-Fi. Pozostałe cechy pozostają bez zmian. …

16 lutego 2024 · 8 minut czytania

Xiaomi Smart Air Purifier Elite. Wydajny, ale dość drogi. Godny następca Pro H?

Xiaomi Smart Air Purifier Elite – najważniejsze cechy Najnowszy i największy oczyszczacz Xiaomi – model Air Purifier Elite to propozycja …

9 lutego 2024 · 7 minut czytania

Rozsądnie wyceniony średniej klasy oczyszczacz Philips AC2936/13 – warto kupić?

Philips AC2936/13 w naszej opinii Philips AC2936/13 w skrócie Philips AC2936/13 to oczyszczacz przeznaczony do pomieszczeń o metrażu max. 48 …

2 lutego 2024 · 5 minut czytania

Recenzja Electrolux Pure Multi 700 EPU73771DG. Oczyszczanie i ewaporacyjne nawilżanie, ale czy wydajne?

Electrolux Pure Multi 700 EPU73771DG to pierwszy oczyszczacz powietrza szwedzkiej marki, wyposażony w funkcję nawilżacza. Urządzenie wykorzystuje technologię ewaporacji. Niestety …