IKEA STARKVIND – najważniejsze cechy

Zalety

 • Niska cena (bez dodatków)
 • 5 poziomów prędkości
 • Pomysłowy projekt
 • 2 kolory do wyboru

Wady

 • Brak wyświetlacza czy wskaźnika jakości powietrza
 • Informacje o stanie powietrza dostępne tylko w aplikacji po dokupieniu bramki synchronizującej
 • Brak filtra węglowego, który również należy dokupić osobno
 • Wysoka głośność w 4 i 5 prędkości

Model STARKVIND to najnowszy oczyszczacz powietrza IKEI, który pojawił sie na rynku w październiku 2021 roku. Urządzenie już na pierwszy rzut oka odróżnia się od większości oczyszczaczy, albowiem urządzenie możemy połączyć ze stoikiem kawowym, nie tylko urozmaicając, ale i oczyszczając nasze pomieszczenia.

Oczyszczacze powietrza IKEA STARKVIND dostępne są w 2 kolorach: białym oraz czarnym, jak również dwóch wariantach – jako wolnostający oczyszczacz (599 zł) lub urządzenie wmontowane w stolik (699 zł). Pamiętajmy jednak, że mówimy tu jedynie o podstawowych wersjach, pozbawionych filtra węglowego (dodatkowe 55 zł) oraz bramki DIRIGERA (299 zł). Jeżeli chcemy mieć więc w pełni funkcjonalne, kompleksowo oczyszczające urządzenie, musimy liczyć się z wydatkiem rzędu 1000 zł. A to już się mniej opłaca.

Ikea starkvind wersje do wyboru recenzja ranking oczyszczaczy

Grafika Ranking-oczyszczaczy.pl na podstawie materiałów producenta IKEA

Cena oczyszczacza IKEA STARKVIND

Cena wolnostojącego oczyszczacza powietrza IKEA STARKVIND (2023-09-27) – 599 zł (link do Ikea.com.pl)

Cena oczyszczacza powietrza IKEA STARKVIND ze stolikiem (2023-09-27) – 699 zł (link do Ikea.com.pl)

Cena pełnego zestawu: oczyszczacz powietrza IKEA STARKVIND + stolik, filtr węglowy i bramka DIRIGERA (potrzebna do sterowania mobilnego) (2022-03-03) – 998 zł

Zobacz ranking 127 oczyszczaczy powietrza >

IKEA STARKVIND w skrócie

Oczyszczacz powietrza IKEI udanie łączy dwie funkcje. Z jednej strony otrzymujemy całkiem zgrabny stolik kawowy, z drugiej sprytnie schowany oczyszczacz powietrza. W porównaniu z poprzednio zaprezentowanym oczyszczaczem IKEA FÖRNUFTIG nowy model oferuje większą wydajność oczyszczania (240-260 m³/h), więcej prędkości do wyboru, wreszcie pojawia się też tryb automatyczny.

Należy jednak pamiętać, iż IKEA STARKVIND ma być prostym, niedrogim oczyszczaczem dla niewymagających. Stąd też dość podstawowe parametry oraz ubogi zakres funkcji. Oczyszczacz powietrza z IKEI posiada wydajność oczyszczania na poziomie 260 m³/h (240 m³/h z polecanym przez nas bardzo filtrem węglowym). W praktyce urządzenie może przefiltrować pomieszczenie o powierzchni ok. 30 m².

Dużym minusem jest natomiast pobłażliwy charakter trybu auto. Oprócz tego producent w standardzie sprzedaje urządzenie bez filtra węglowego, który musimy dokupić osobno. Jest to naszym zdaniem dziwny zabieg, gdyż filtr węglowy, neutralizujący m.in. formaldehyd, benzen i inne lotne związki organiczne (VOC), jest nie mniej istotny od filtra HEPA.

Podobnie jak większość produktów sieci IKEA, oczyszczacz składamy sami. Dokładną instrukcję znależć można m.in. tutaj (link do instrukcji z Ikea.com.pl). Na szczęście sprzęt łatwo się składa, a finalny efekt cieszy oko. Do naszego testu zakupiliśmy wersję biało-dębową. Naszą uwagę zwrócił jedynie odcień okleiny dębowej blatu, który był nieco bardziej szary, wyblakły od tego, którym wykończono nogi stolika.

Jak oczyszczacz powietrza z IKEI oczyszcza powietrze?

IKEA STARKVIND to urządzenie nastawione na prostotę i minimalizm. Zdjąwszy przednią pokrywę lub blat znajdziemy w środku filtr wstępny oraz filtr EPA E12.

Otwarte wnętrze oczyszczacza powietrza IKEA Starkvind. Przed nim stojące filtr wstępny oraz EPA. Materiały własne Ranking-oczyszczaczy.pl

Standardowo producent nie oferuje natomiast filtra węglowego, który należy dokupić osobno (50 zł). Polecamy to zrobić, aby zapełnić sobie wszechstronną ochronę – nie tylko przed cząstkami stałymi, ale także przed szkodliwymi gazami jak np. formaldehyd zawarty w płytach pilśniowych, fornirze, lakierach czy klejach. Ważnym atutem filtra węglowego jest również neutralizacja nieprzyjemnych zapachów.

System filtracji oczyszczacza powietrza z IKEI:

 • filtr wstępny, zaprojektowany z myślą o większych zanieczyszczeniach — sierści, włosach, kłębach kurzu
 • filtr EPA E12 usuwa pyły smogowe (w tym PM2,5) oraz alergeny takie jak pleśń, pyłki i kurz z dokładnością min. 99,5%,
 • (opcjonalnie) filtr węglowy, który pochłania szkodliwe gazy, m.in. benzen i formaldehyd, a także neutralizuje zapachy.

Cena i zywotność filtrów oczyszczacza z IKEI

Filtr wstępny oraz EPA do oczyszczacza powietrza IKEA Starkvind.

Filtry wymienne do modelu STARVKIND znajdziemy w sklepach stacjonarnych oraz na stronie internetowej IKEI. Producent szacuje żywotność filtra EPA oraz węglowego na 6 miesięcy.

Producent umożliwia też zakup jednego zestawu. Łączna cena jest jednak taka sama. Umożliwienie osobnej wymiany filtra EPA i węglowego to bardzo dobre rozwiązanie. W praktyce często okazuje się bowiem, że jeden z nich zużywa się szybciej od drugiego, a wtedy zakup zestawu staje się nieopłacalny.

Zaczepy filtrów oczyszczacza IKEA Starkvind recenzja

Filtr wstępny wyjmuje się bardzo wygodnie, odblokowując 4 zaczepy. Pod nim schowany jest filtr EPA E12. Materiały własne Ranking-oczyszczaczy.pl

Filtra wstępnego z kolei nie musimy wymieniać, a jedynie okresowo wyczyścić, np. wilgotną ściereczką. Producent zaleca w tym przypadku 1 raz na miesiąc. Okresowo warto także wyczyścić czujnik. IKEA mówi w tym przypadku o 6 miesiącach.

Tryb pracy i eksploatacja IKEA STARKVIND

Proste, analogowe sterowanie oczyszczacza powietrza IKEA – pokrętło, służące do włączenia i wyłączenia sprzętu oraz zmiany prędkości – 5 do wyboru. Materiały własne Ranking-oczyszczaczy.pl

IKEA STARKVIND może pracować 5 prędkościach manualnych. Nowością jest natomiast pojawienie się trybu automatycznego. Niestety, gdy zapoznaliśmy się z mechanizmem jego działania, nasz entuzjazm przygasł. Do oceny jakości powietrza wykorzystuje on bowiem dość pobłażliwy algorytm. Więcej o tym piszemy poniżej.

Oprócz pokrętła, na górnym panelu urządzenia znajdziemy malutki wskaźnik LED, który zapala się, gdy należy wymienić filtry.

Nie ma natomiast wyświetlacza, czy jakiejkolwiek diody sygnalizującej jakosć powietrza. Informacje te dostępne są jedynie w aplikacji mobinej IKEA Home Smart po uprzednim zakupieniu bramki DIRIGERA (koszt 299 zł), z którą musimy sparować oczyszczacz.

Codzienną eksploatację na tzw. „czuja” ciężko nam sobie wyobrazić i zdecydowanie takowej nie polecamy. Żeby korzystać z oczyszczacza w pełnym tego słowa znaczeniu musimy więc przygotować na dodatkowe wydatki (filtr + bramka do sparowania sprzętu).

Dość łagodny tryb automatyczny

Producent oczyszczacza IKEA STARKVIND udostępnia informacje o tym jak model ten interpretuje poszczególne poziomy zanieczyszczeń. Niestety szwedzki urządzenie jest tu dość pobłażliwe.

KolorStężenie PM2,5Interpretacja
Zielony0-35 µg/m3Dobra jakość powietrza
Pomarańczowy36-85 µg/m3OK
CzerwonyZła jakość powietrza

Czujnik PM2,5 ale brak wyświetlacza

W odróżnieniu od mniejszego i tańszego FÖRNUFTIG, IKEA STARKVIND wyposażony jest w czujnik PM2,5. To na jego podstawie jego odczytów, urządzenie dopasowuje intensywność oczyszczania w trybie auto.

Co z tego jednak, skoro jako użytkownicy nie wiemy jakie stężenie zanieczyszczeń panuje obecnie w pomieszczeniu? Aby dowiedzieć się tego, musimy ściągnąć aplikację mobilną IKEA Home Smart (link do sklepu Google Play) i połączyć ją z oczyszczaczem za pomocą specjalnej bramki TRÅDFRI (link do sklepu IKEA.com.pl). Koszt takiej bramki – 149 zł.

IKEA Home Smart – czy warto dopłacać?

IKEA Home Smart to aplikacja mobilna, która umożliwia wygodne sterowanie z jednego miejsca dla całej rodziny urządzeń IKEA. Dzięki temu możemy zarządzać oświetleniem, muzyką, a nawet roletami w domu. W przypadku oczyszczacza będziemy mogli zyskać informacje na temat aktualnej jakości powietrza (bardzo ważna wiedza) oraz sterować prędkością czy trybami pracy urżądzenia.

Naszym zdaniem rozwiązanie to powinno być jednak oferowane w standardzie lub też za niższą cenę. Kupowanie bramki dla jednego sprzętu mija się trochę z celem. Świetnie sprawdza się natomiast, gdy mamy w domu więcej rozwiązań z IKEI.

Alternatywne rozwiązanie?

Można również poszukać na własną rękę osobnego czujnika PM2,5. Sensory takie można znaleźć w rozsądnych cenach, zaczynających się od 100 zł chociażby na Allegro. Bardziej czułe i zaawansowane urządzenia będą kosztować nawet kilkaset złotych

Zobacz ranking 127 oczyszczaczy powietrza >

Wydajność oczyszczania IKEA STARKVIND

Maksymalna wydajność oczyszczacza powietrza IKEA STARKVIND wynosi wg producenta 260 m³/h (240 m³/h z filtrem węglowym). Warto podkreślić, że urządzenie osiąga ją w 5 (najwyższej) prędkości. Ze względu na hałas, na co dzień u większość z nas będzie korzystać raczej z niższych prędkości.

Co ciekawe, IKEA podaje dla swoich urządzeń dokładne wartości CADR (wydajność oczyszczania), skorelowane z poborem prądu oraz głośności. Duży plus od nas dla producenta.

Wydajność oczyszczania modelu STARKVIND w poszczególnych prędkościach (wartości w nawiasach uwzględniają filtr węglowy)

PoziomCADRPobór prąduGłośność
150 m³/h (45 m³/h)2 W (1,9 W)24 db(A)
2110 m³/h (95 m³/h)5 W (4W)31 db(A)
3180 m³/h (145 m³/h)11,5 W (9,5 W)42 db(A)
4240 m³/h (205 m³/h)24,5 W (19 W)50 db(A)
5260 m³/h (240 m³/h)33 W (25 W)53 db(A)

źródło: opracowanie własne na podst. materiałów ze strony producenta IKEA

Energooszczędna choć dość głośna praca za wyjtkiem najwyższych prędkości

Recenzowany przez nas STARKVIND to z pewnością dość energooszczędne urządzenie. Z drugiej strony zważywszy na niewielki CADR, mogłoby być nieco cichsze. Na plus praca w niższych prędkościach. Oczyszczacz jest niemal niesyłszalny, gdy pokrętło mamy ustawiony na 1 lub 2. W 3 prędkości zaczynamy słyszeć jego obecność, natomiast nie jest to jeszcze zbyt głośne. Niestety, gdy potrzebujemy skorzystać z 4 czy 5 poziomu prędkości, musimy przygotować się na dość głośną pracę.

W naszym teście głośności oczyszczacz powietrza z IKEI generował ok. 60 dB w 4 prędkości oraz ok. 62 dB na najwyższym, 5 poziomie.

Ikea Starkvind pomiar głośności recenzja ranking oczyszczaczy

Na plus możemy wyróżnić energooszczędny charakter. Oczyszczacz powietrza IKEA STARKVIND pobiera niewielką ilość prądu. Zużycie na poziomie 2,2 W – 33,4 W jest jak najbardziej adekwatne do oferowanej wydajności oczyszczania.

Ikea Starkvind Pobór mocy recenzja ranking oczyszczaczyWygląd oczyszczacza powietrza IKEA STARKVIND

Ikea Starkvind otwarty oczyszczacz przód urządzeniaPrzód otwartego oczyszczacza powietrza IKEA STARKVIND. Zdejmowany blat montuje się bardzo łatwo wkładając śruby do otworów. Materiały własne Ranking-oczyszczaczy.pl

Oczyszczacz powietrza z IKEA przykuwa uwagę swoim designem. Zarówno wersja z wolnostającym urządzeniem, jak i zintegrowanym ze stolikiem, wyglądają dość oryginalnie na tle dość konwencjonalnej konkurencji.

Użytkownicy mają do wyboru dwie wersje kolorystyczne:

Jasne wykończenie – bejcowana okleina dębowa/biały

Ciemne wykończenie – bejcowana okleina dębowa/ciemnobrązowy

STARKVIND teoretycznie mógłby być używany jako stolik nocny. W praktyce jednak wymiary urządzenia: 51 cm szerokości, 53 cm wysokości i 19 cm głębokości, bardziej sugerują stolik kawowy. Waga stolika z oczyszczaczem to 5,9 kg.

Ciekawym rozwiązaniem jest schowek na kable umieszczony z tyłu stolika (za częścią z filtrami).

Schowek na kable IKEA starkvindZasilanie urządzenia zostało sprytnie ukryte w schowku pod powierzchnią blatu. Materiały własne Ranking-oczyszczaczy.pl

Parametry techniczne oczyszczacza powietrza z IKEA STARKVIND

MarkaIKEA
ModelSTARKVIND
Cena599 zł
Maks. CADR lub przepływ powietrza50-260 m³/h (45-240 m³/h z filtrem węglowym)
Zalecana maks. powierzchnia*do 32,5 m²
Zalecana maks. kubatura77,5 m³
Głośność24-53 dB (do 62 dB w testach bez filtra węglowego)
Pobór mocy2-33 W (do 25 W z filtrem węglowym)
Liczba prędkości wentylatora5
Filtr wstępnytak
Filtr HEPAE12
Skuteczność wg klasyfikacji filtra HEPA99,5%
Filtr węglowyopcjonalnie
Żywotność filtrów6 miesiące
Waga5,9 kg
Certyfikatyb.d.
Gwarancja2 lata

* przyjmujemy, że na każdy 1 m² pomieszczenia o wysokości wynoszącej 2,5 metra oczyszczacz powietrza powinien oferować minimum wartość maks. CADR dla pyłów równą 8 m³/h

Czy warto kupić IKEA STARKVIND?

Duży plus dla IKEI za pomysłowość. Na ten moment (14.10.2021) nie ma w Polsce drugiego oczyszczacza, który byłby wbudowany w elegancki stolik kawowy. Podobnie jak inne sprzęty z IKEI – STARKVIND jest prosty w montazu i uosabia lekki, skandynawski design. Zastanawia nas tylko komfort spożywania posiłku czy picia kawy, podczas gdy nasze kolana czy uda są nieustannie owiewane przez oczyszczacz. W takich chwilach najlepiej korzystać z urządzenia na jak najniższych prędkościach.

Z drugiej strony nie podoba nam się brak wyświetlacza czy jakiegokolwiek wskaźnika jakości powietrza. Zmusza to użytkowników do zakupu własnego zewnętrznego czujnika lub dokupienia bramki i parowania sprzętu z aplikacją.

Plus za obecność trybu auto. Minus za jego oprogramowanie. Powietrze, gdzie poziom PM2,5 przekracza 35 µg/m3 jest dalekie od dobrego, stanowiąc 140% zalecanej normy. Mówienie o złym powietrzu od 85 µg/m3 również jest w tym przypadku eufemizmem. 

Galeria zdjęć IKEA STARKVIND

Jak oceniasz recenzję?

Aby wystawić ocenę kliknij w gwiazki

Średnia ocena 0 / 5. Ilość ocen: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Recenzje oczyszczaczy powietrza

12 marca 2024 · 9 minut czytania

Recenzja Sharp UA-KIN52E-W i UA-KIN52E-H. Oczyszczacz 2w1, od teraz z Wi-Fi

Sharp UA-KIN52 – najważniejsze cechy Wi-Fi zagościło w kolejnym modelu oczyszczaczy powietrza Sharp. I choć wciąż, stanowią one dość mały …

29 lutego 2024 · 7 minut czytania

Recenzja Sharp UA-KIN42E-W i UA-KIN42E-H. Popularny oczyszczacz 2w1 z nową funkcją Wi-Fi.

Sharp UA-KIN42 – najważniejsze cechy Sharp-UA-KIN42 to zmodernizowana wersja Sharp UA-KIN40, rozbudowana o moduł Wi-Fi. Pozostałe cechy pozostają bez zmian. …

16 lutego 2024 · 8 minut czytania

Xiaomi Smart Air Purifier Elite. Wydajny, ale dość drogi. Godny następca Pro H?

Xiaomi Smart Air Purifier Elite – najważniejsze cechy Najnowszy i największy oczyszczacz Xiaomi – model Air Purifier Elite to propozycja …

9 lutego 2024 · 7 minut czytania

Rozsądnie wyceniony średniej klasy oczyszczacz Philips AC2936/13 – warto kupić?

Philips AC2936/13 w naszej opinii Philips AC2936/13 w skrócie Philips AC2936/13 to oczyszczacz przeznaczony do pomieszczeń o metrażu max. 48 …

2 lutego 2024 · 5 minut czytania

Recenzja Electrolux Pure Multi 700 EPU73771DG. Oczyszczanie i ewaporacyjne nawilżanie, ale czy wydajne?

Electrolux Pure Multi 700 EPU73771DG to pierwszy oczyszczacz powietrza szwedzkiej marki, wyposażony w funkcję nawilżacza. Urządzenie wykorzystuje technologię ewaporacji. Niestety …