Oczyszczacz powietrza IKEA FÖRNUFTIG. Czy warto kupić?

Maciej Kluba
Maciej Kluba
8 minut czytania

IKEA FÖRNUFTIG – najważniejsze cechy

Zalety

  • Niska cena
  • 3 poziomy prędkości
  • 2 kolory do wyboru

Wady

  • Brak trybu automatycznego
  • Bardzo niska wydajność ogranicza możliwości stosowania oczyszczacza jedynie do małych pomieszczeń
  • Filtr węglowy do kupienia osobno
  • Wysoka głośność w 3 prędkości — zaskakująca w stosunku do wydajności

Model FÖRNUFTIG to 1 z 2 oczyszczaczy powietrza zaprezentowanych w 2021 roku przez sieć sklepów IKEA. Urządzenie to jest znacznie tańsze i prostsze od chociażby modelu IKEA STARKVIND, który oferuje 2 razy większą wydajność, więcej prędkości oraz tryb automatyczny.

Z drugiej strony minimalistyczny FÖRNUFTIG o przyjemnym dla oka designie ma być odpowiedzią na potrzeby niewymagających użytkowników. Recenzowany oczyszczacz kosztuje 300 zł, oferując jedynie 120 m³/h wydajności przy najwyższej prędkości.

Oczyszczacz powietrza Ikea Fornuftig

Cena oczyszczacza Ikea FÖRNUFTIG

Cena oczyszczacza powietrza Ikea FÖRNUFTIG (2023-09-27) – 299 zł (link do Ikea.com.pl)

Zobacz ranking 127 oczyszczaczy powietrza >

Sam pomysł IKEI odbieramy bardzo dobrze, gdyż może być to rozwiązanie, który ze względu na rozpoznawalność marki zwiększy ogólną świadomość na temat jakości powietrza. Z drugiej strony tak podstawowe parametry, pozwalające stosować sprzęt na max. 15 m2 (w praktyce, ze względu na hałas, polecamy nawet mniejsze metraże — do 10 m2), każą traktować sprzęt bardziej w kategorii gadżetu czy fajnego pomysłu na prezent aniżeli oczyszczacza z prawdziwego zdarzenia.

Podobnie jak większość produktów sieci IKEA, oczyszczacz składamy sami. Dokładną instrukcję znajdziemy tutaj (link do instrukcji). Na szczęście sprzęt możemy złożyć dość szybko, a efekt końcowy uosabia skandynawski sznyt.

Model oferowany jest zresztą w dwóch wersjach kolorystycznych. W naszym teście zobaczycie wariant z czarną obudową. Jest również wersja z białą obudową.

Jak oczyszczacz powietrza z IKEI oczyszcza powietrze?

IKEA FÖRNUFTIG to urządzenie nastawione na prostotę i minimalizm. Dlatego też przedni panel jest jednocześnie filtrem wstępnym. Oprócz niego, znajdziemy w środku filtr HEPA.

Za dopłatą 40 zł możemy dokupić filtr węglowy, który pochłania przede wszystkim lotne związki organiczne, m.in. formaldehyd, który znajdziemy w płytach pilśniowych, fornirze, lakierach czy klejach. Poza tym filtr z węglem aktywnym neutralizuje również nieprzyjemne zapachy.

Filtry oczyszczacza FÖRNUFTIG Oczyszczacz powietrza

Wnętrze oczyszczacza powietrza IKEA FÖRNUFTIG z ustawionymi przed nim filtrami: HEPĄ oraz wstępnym. Materiały własne Ranking-oczyszczaczy.pl

System filtracji oczyszczacza powietrza z IKEI:

  • filtr wstępny, zaprojektowany z myślą o większych zanieczyszczeniach — sierści, włosach, kłębach kurzu
  • filtr HEPA E12 usuwa pyły smogowe (w tym PM2,5) oraz alergeny takie jak pleśń, pyłki i kurz z dokładnością min. 99,5%,
  • (opcjonalnie) filtr węglowy, który pochłania szkodliwe gazy, m.in. benzen i formaldehyd, a także neutralizuje zapachy.

Żywotność i wymiana filtrów (aktualizacja 27.09.23)

IKEA wprowadziła niedawno w swoich sklepach filtry wymienne do modelu FÖRNUFTIG. Są one dość tanie, jednak wystarczają na ok. 4 miesiące użytkowania. W praktyce roczny koszt eksploatacji może wynosić więc nawet 240 zł.

Wiele zależy też od miejsca i sposobu wykorzystywania oczyszczacza. W bardziej zanieczyszczonych okolicach, np. kotlinach, gdzie częściej występują epizody smogowe, zużycie filtrów może następować szybciej niż np. nad morzem. Jeżeli w domu pojawia się dym tytoniowy, skleja on filtry, które również posłużą krócej niż zakłada to producent.

Ponadto jeden filtr może zużywać się szybciej od drugiego, np. przy dużej ilości gotowania czy smażenia, filtr węglowy pochłaniający zapachy z kuchni może być do wymiany przed filtrem HEPA.

Tryb pracy i eksploatacja

Ikea Fornuftig panel sterowania i uchwytIKEA FÖRNUFTIG to oczyszczacz bardzo prosty w swej konstrukcji. Pod uchwytem na górze znajdziemy pokrętło do manualnego wyboru prędkości (1,2 lub 3) oraz wskaźnik wymiany filtra. Materiał własne Ranking-oczyszczaczy.pl

IKEA FÖRNUFTIG pracuje w 3 prędkościach. Zmieniamy je ręcznie, przekręcając pokrętłem na górze urządzenia. Sposób ten, choć na pozór nieco archaiczny, jest w praktyce bardzo wygodny, a regulacja odbywa się płynnie.

Oprócz pokrętła, na górnym panelu urządzenia znajdziemy malutki wskaźnik LED, który zapala się, gdy należy wymienić filtry. Na tym w zasadzie funkcje oczyszczacza powietrza z IKEI się kończą.

Brak czujników = brak trybu automatycznego

Ponieważ nie mamy tu żadnych czujników, który odczytywałyby poziom zanieczyszczeń, nie mamy też trybu automatycznego, który regulowałby intensywność pracy. Z tego samego powodu nie ma też wyświetlacza czy wskaźnika zanieczyszczeń.

Jeżeli chcemy rzetelnie oczyszczać powietrze w pokoju, musimy zaopatrzyć się we własny miernik PM2,5 (koszt od kilkudziesięciu do kilkuset złotych) i na tej podstawie monitorować jakość powietrza.

Wydajność oczyszczania

Maksymalna wydajność oczyszczacza powietrza IKEA FÖRNUFTIG wynosi wg producenta 140 m³/h (120 m³/h z filtrem węglowym). Urządzenie osiąga ją podczas pracy w 3 (najwyższej) prędkości. Dlatego też maksymalna powierzchnia, jaką sprzęt może oczyścić to ok. 15 m². Jest przy tym jednak naprawdę głośny – 3 prędkość to hałas na poziomie 60 dB.

Niższe prędkości są mniej uciążliwe, ale przekładają się na niższą wydajność — w II prędkości wydajność będzie adekwatna do powierzchni ok. 10-11 m².

Duży plus dla IKEI za podanie dokładnych wartości CADRu dla poszczególnych prędkości. Wielu producentów oczyszczaczy nie udostępnia niestety tych informacji użytkownikom.

Wydajność oczyszczania modelu FÖRNUFTIG w poszczególnych prędkościach

PoziomCADRPobór prąduGłośność
130 m³/h (20 m³/h)1,5 W (1,4 W)28 db(A)
290 m³/h (80 m³/h)6,5 W (5,5 W)49 db(A)
3140 m³/h (120 m³/h)16 W (14 W)60 db(A)

źródło: opracowanie własne na podst. materiałów ze strony producenta IKEA

Dysponując maksymalną wydajnością oczyszczacza z IKEI postanowiliśmy przekonać się jak sprawdzi się on w naszym teście oczyszczania powietrza.

IKEA fornuftig test oczyszczania powietrza

Niezła kultura pracy – głośny jedynie na najwyższych obrotach

Recenzowany przez nas FÖRNUFTIG jest dość cichym urządzeniem. W 1 i 2 prędkości nie odczujemy jego obecności. Przy najwyższej prędkości staje się natomiast zauważalnie głośny.

Z jednej strony głośność w trybie turbo jest charakterystyczna dla wielu oczyszszczaczy. Z drugiej strony urządzenie IKEI posiadając symboliczny CADR – 120 m³/h, powoduje hałas porównywalny do urządzeń o znacznie większej wydajności – np. oczyszczaczy Klarta, Samsung czy Electrolux

W naszym teście głośności oczyszczacza powietrza z IKEI, generował on ok. 60 dB hałasu, a więc dokładnie tyle ile podaje producent.

Pomiary głośności IKEA Fornuftig

Na plus możemy wyróżnić energooszczędny charakter. Oczyszczacz powietrza IKEA FÖRNUFTIG pobiera znikomą ilość prądu – niespełna 15 W. Jest to wynik w pełni adekwatny do oferowanej wydajności oczyszczania.

Recenzja oczyszcacza powietrza Ikea Fornuftig pobór prąduWygląd

Oczyszczacz powietrza Ikea

Oczyszczacz powietrza z IKEI w salonie, materiały własne Ranking-oczyszczaczy.pl

Oczyszczacz powietrza z IKEA doskonale oddaje charakter IKEI – prostotę i funkcjonalność. Minimalistyczny w swej formie, sprzęt ten prezentuje się elegancko w nowoczesnych czy skandynawskich wnętrzach.

Front urządzenia wykonany jest z plastiku i poliestru. Obudowa i nóżki to stal malowana proszkowo. Co ważne, oczyszczacz zaprojektowano tak, by mógł zarówno stać na podłodze, jak i zostać zawieszony.

Nie rekomendujemy jednak tego rozwiązania – choć oszczędzamy miejsce na podłodze, to właśnie przy podłodze zbiera się najwięcej zanieczyszczeń.

Urządzenie dostępne jest w 2 wersjach kolorystycznych: biało-szarej i czarno-szarej. W obu wariantach przód pokryty jest eleganckim szarym materiałem. Obudowa dookoła może być za to biała lub czarna. Obydwie wersje wyglądają całkiem stylowo.

FÖRNUFTIG jest także dość małym i bardzo lekkim urządzeniem. Zestawiony z innymi oczyszczaczami, wygląda jak ich młodszy brat. Urządzenie mierzy 31 x 46 x 11 cm i waży zaledwie 2,66 kg dlatego spokojnie podniesiemy je nawet jedną ręką.

Ikea Fornufitg w salonie widok z tyłu

Tył oczyszczacza powietrza IKEA FÖRNUFTIG. Materiały własne Ranking-oczyszczaczy.pl

Parametry techniczne oczyszczacza powietrza z IKEA FÖRNUFTIG

MarkaIKEA
ModelFÖRNUFTIG
Cena299 zł
Maks. CADR lub przepływ powietrza120-140 m³/h
Zalecana maks. powierzchnia*15-17 m²
Zalecana maks. kubatura37,5 m³
Głośność28-60 dB
Pobór mocy1,5-16 W
Liczba prędkości wentylatora3
Filtr wstępnytak
Filtr HEPAE12
Skuteczność wg klasyfikacji filtra HEPA99,5%
Filtr węglowyopcjonalnie
Żywotność filtrów4 miesiące
Waga [kg]2,66
Certyfikatyb.d.
Gwarancja2 lata

* przyjmujemy, że na każdy 1 m² pomieszczenia o wysokości wynoszącej 2,5 metra oczyszczacz powietrza powinien oferować minimum wartość maks. CADR dla pyłów równą 8 m³/h

Czy warto kupić IKEA FÖRNUFTIG?

Jeżeli szukamy prostego i niedrogiego oczyszczacza powietrza do małego pokoju – czemu nie? IKEA FÖRNUFTIG jest z pewnością ciekawym gadżetem za niewielką kwotę – 300 zł. Niska cena oraz pozytywne skojarzenia ze szwedzką marką sprawiają, że sprzęt ten na pewno znajdzie swoich odbiorców. Sprawdzi się w małych sypialniach czy jako dodatkowy oczyszczacz w mieszkaniu. Może być też dobrym pomysłem na prezent, np. dla rodziców czy dziadków.

Należy jednak pamięać, że oczyszczacz ten nie posiada czujników ani trybu automatycznego. Jest to więc urządenie, przy którym sami będziemy musieli kontrolować poziom smogu w naszej okolicy i ręcznie regulować prędkość.

Decydując się na oczyszczacz z IKEI warto więc zaopatrzyć się we własny miernik PM2,5 – można wybrać komplementarny model VINDRIKTNING za 39 zł, jednak nie pokazuje on cyfrowych wartości. Dlatego też lepiej zainwestować przynajmniej 100 zł i kupić profejsonalny czujnik.

FÖRNUFTIG czy STARKVIND? Który oczyszczacz powietrza z IKEI wybrać?

Oczyszczacz powietrza ma być jednak z założenia urządzeniem, które samodzielnie zadba o jakość naszego powietrza. Dlatego warto też zwrócić uwagę na modele posiadające bardzo dobry tryb auto, który możemy włączyć i „zapomnieć” o biężącym monitorowaniu jakości powietrza – one zrobią to za nas. Po części zadanie to realizuje model IKEA STARKVIND, który posiada tryb auto i ma ciekawy projekt, pozwalający połączyć urządzenie ze stolikiem kawowym.

STARKVIND oferuje też 2 razy wyższy CADR – będzie więc oczyszczał pomieszczenie o tej samej wielkosci i panujących warunkach co najmniej 2 razy szybciej. Z drugiej strony brakuje mu wskaźnika jakości powietrza – użytkownicy są zmuszeni dokupić bramkę TRÅDFRI (koszt 149 zł). Jeżeli mamy do dyspozycji większy budżet, zachęcamy do zakupu modelu STARKVIND lub jednej z alternatyw prezentowanych poniżej.

Galeria zdjęć IKEA FÖRNUFTIG

Jak oceniasz recenzję?

Aby wystawić ocenę kliknij w gwiazki

Średnia ocena 0 / 5. Ilość ocen: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Recenzje oczyszczaczy powietrza

12 marca 2024 · 9 minut czytania

Recenzja Sharp UA-KIN52E-W i UA-KIN52E-H. Oczyszczacz 2w1, od teraz z Wi-Fi

Sharp UA-KIN52 – najważniejsze cechy Wi-Fi zagościło w kolejnym modelu oczyszczaczy powietrza Sharp. I choć wciąż, stanowią one dość mały …

29 lutego 2024 · 7 minut czytania

Recenzja Sharp UA-KIN42E-W i UA-KIN42E-H. Popularny oczyszczacz 2w1 z nową funkcją Wi-Fi.

Sharp UA-KIN42 – najważniejsze cechy Sharp-UA-KIN42 to zmodernizowana wersja Sharp UA-KIN40, rozbudowana o moduł Wi-Fi. Pozostałe cechy pozostają bez zmian. …

16 lutego 2024 · 8 minut czytania

Xiaomi Smart Air Purifier Elite. Wydajny, ale dość drogi. Godny następca Pro H?

Xiaomi Smart Air Purifier Elite – najważniejsze cechy Najnowszy i największy oczyszczacz Xiaomi – model Air Purifier Elite to propozycja …

9 lutego 2024 · 7 minut czytania

Rozsądnie wyceniony średniej klasy oczyszczacz Philips AC2936/13 – warto kupić?

Philips AC2936/13 w naszej opinii Philips AC2936/13 w skrócie Philips AC2936/13 to oczyszczacz przeznaczony do pomieszczeń o metrażu max. 48 …

2 lutego 2024 · 5 minut czytania

Recenzja Electrolux Pure Multi 700 EPU73771DG. Oczyszczanie i ewaporacyjne nawilżanie, ale czy wydajne?

Electrolux Pure Multi 700 EPU73771DG to pierwszy oczyszczacz powietrza szwedzkiej marki, wyposażony w funkcję nawilżacza. Urządzenie wykorzystuje technologię ewaporacji. Niestety …