Ideal AP 35H – najważniejsze cechy

Zalety

 • Tryb automatyczny działający na podstawie czujnika pyłów i wilgotności
 • Niewielki pobór prądu
 • Wskaźnik wymiany filtrów
 • Timer
 • Blokada rodzicielska
 • Funkcja jonizacji z możliwością wyłączenia

Wady

 • Cena jest dość wysoka względem mocy oczyszczania (300 m³/h)

Ideal AP35H w skrócie:

Niemiecki producent oczyszczaczy powietrza Ideal poszerzył swą ofertę o nowy model oczyszczacza – AP 35H. Sprzęt ten jest urządzeniem typu 2w1, łączącym w sobie funkcje oczyszczacza i nawilżacza powietrza.

Zaprojektowany z myślą o średniej wielkości powierzchniach (do 40 m²), Ideal AP 35H kosztuje obecnie ok. 2000 zł. Czy wydajność oczyszczania, jak i nawilżania oraz zastosowane funkcje sprawiają, iż sprzęt ten wart jest swojej ceny?

Cena Ideal AP 35H (2023-09-27) – 1899 zł (link do Ceneo.pl).

Oczyszczanie i nawilżanie powietrza

Oczyszczacz powietrza z nawilżaczem marki Ideal wykorzystuje 3-stopniowy system filtracji, na który składają się: :

 • filtr wstępny, zatrzymujący duże zanieczyszczenia unoszące się w powietrzu, np. sierść,
 • filtr True HEPA, pochłaniający alergeny i pyły zawieszone m.in. najgroźniejszy pył PM2,5,
 • filtr węglowy, usuwający z powietrza m.in. LZO i przykre zapachy.
 • jonizator, emitujący jony ujemne neutralizuje nadmiar jonów dodatnich, charakterystycznych m.in. dla pomieszczeń z dużą ilością elektroniki.

Ideal AP 35H posiada również funkcję nawilżania ewaporacyjnego. Ta naturalna metoda pozwala użytkownikom cieszyć się chłodną mgiełką w pomieszczeniu przez ponad 8 godzin. Wszystko za sprawą 2,5-litrowego zbiornika na wodę i maksymalnej wydajności nawilżania 300 ml/h.

Tryb pracy i wrażenia z eksploatacji

Ideal AP 35H posiada aż 6 poziomów prędkości i 7 trybów pracy. Najwolniej (i zarazem najciszej) oczyszczacz pracuje w trybie Sleep, stworzonym, aby nie zakłócać snu użytkowników. Z drugiej strony jest też funkcja Turbo.

Wtedy to urządzenie osiąga swą maksymalną wydajność 300 m³/h. Z drugiej strony Ideal AP35H potrafi być też bardzo energooszczędny, pobierając jedynie 25 W. Mankamentem jest niska wydajność przy najwolniejszym trybie pracy – 60 m³/h, co sprawia, że efektywnie oczyści sypialnie o powierzchni 7,5 m².

Użytkownicy mogą również korzystać z trybu auto, który na podstawie aktualnej czujników jakości powietrza dopasowuje prędkość oczyszczania. Niestety działa on dość łagodnie i ospale w stosunku do rosnących stężeń zanieczyszczeń.

W tym modelu znajdują się czujniki:

 • pyłów
 • wilgotności

Oprócz w/w trybu auto, użytkownicy mają do wyboru także 5 innych trybów pracy:

 • baby,
 • yellow dust,
 • rood care,
 • sleep,
 • auto humidify

Sprzęt informuje użytkownika o aktualnym stanie powietrza za pomocą 6 różnych kolorów podświetlenia. Niewielkich rozmiarów wyświetlacz cyfrowy informuje o aktualnym poziomie pyłów PM2,5. W praktyce interpretacja zanieczyszczeń wygląda tak:

oczyszczacz powietrza Ideal AP 35H stężenie PM2,5

Jak na urządzenie tej klasy przystało, w standardzie znalazły się również timer, blokada rodzicielska oraz wskaźnik wymiany filtrów.

Wygląd

Zamknięty w eleganckiej białej obudowie, oczyszczacz z nawilżaczem marki Ideal to średniej wielkości urządzenie o wymiarach 43 x 54,8 x 27,5 cm. Ciekawie zaprojektowana tylna obudowa urządzenia tworzy efekt mozaiki.

Parametry techniczne oczyszczacza powietrza Ideal AP 35H

MarkaIdeal
ModelAP 35H
Cena1899 zł
Maks. CADR lub przepływ powietrza [m³/h]300
Zalecana maks. powierzchnia [m²]*38
Zalecana maks. kubatura [m³]94
Pojemność zbiornika na wodę [l]2,5
Wydajność nawilżania [ml/h]300
Głośność [dB]26-52
Pobór mocy [W]25
Liczba prędkości wentylatora6
Filtr wstępnytak
Filtr HEPAH13
Skuteczność wg klasyfikacji filtra HEPA99,97%
Filtr węglowytak
Żywotność filtrówb.d.
Waga [kg]9,4
Gwarancja2 lata

* przyjmujemy, że na każdy 1 m² pomieszczenia o wysokości wynoszącej 2,5 metra oczyszczacz powietrza powinien oferować minimum wartość maks. CADR dla pyłów równą 8 m³/h

Czy warto kupić oczyszczacz powietrza Ideal AP 35H?

Ideal AP 35H kosztuje obecnie 1899 zł. Cena ta jest bardzo zbliżona do urządzeń Sharpa (KC-A-50EUW i KC-D50EUW), oferujących niemal identyczne parametry. Zarówno Sharp, jak i Ideal wyposażył swoje urządzenia w funkcję jonizacji. Bliźniaczo wygląda również współczynnik CADR, przekładający się na wydajność oczyszczania.

Urządzenia Sharpa cechują się wyższą wydajnością nawilżania. Ideal posiada zaś więcej poziomów prędkości i trybów pracy. Wydajność nawilżania na poziomie 300 ml/h pozwala z powodzeniem stosować urządzenie na powierzchniach do max. 38 m².

Kwota 2000 zł może z początku nieco odstraszać, jednak wpisuje się ona w aktualny krajobraz cen urządzeń 2w1. Jeżeli więc poszukujemy oczyszczaczy powietrza z nawilżaczem do średniej wielkości powierzchni, Ideal AP 35H będzie dobrym wyborem.

Maciej Kluba

Galeria zdjęć Ideal AP 35H

Jak oceniasz recenzję?

Aby wystawić ocenę kliknij w gwiazki

Średnia ocena 0 / 5. Ilość ocen: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

6 komentarzy

 • <cite class="fn">Katarzyna Rutkowska</cite> <span class="says">says:</span>

  Witam, co producent miał na myśli oznaczając kolorami jakość powietrza? Jakie przyjął normy? Przeszukałam już kilka www i nigdzie to nie jest scharakteryzowane…

  • <cite class="fn">Dominika Kahl</cite> <span class="says">says:</span>

   Cześć, to samo pytanie skierowaliśmy do dystrybutora. W odpowiedzi dostaliśmy informację, o tym, że producent nie dostarcza takich danych.

 • <cite class="fn">Izabela Andrzejewska</cite> <span class="says">says:</span>

  Dzień Dobry,
  Prosze mi powiedzieć czy w porównaniu do Sharpów z serii KC A i D ten oczyszczacz wypadnie lepiej? Chodzi mi głownie o funkcje oczyszczania ze smogu a głównie PM 2.5. 4 dzień siedzę nad porównywarką i powiem szczerze że nigdy tak daleko nie byłam od zakupu jak teraz. Bez rekomendacji chyba nic nie kupie :).

  • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

   Jeśli urządzenie 2w1 to zdecydowanie polecam coś od Philipsa, bo lepiej reagują na smog. Ideale i Sharpy mają podobne czujniki, które dość słabo (a czasem fatalnie) reagują na małe zanieczyszczenia:

   Philips AC2729/50
   – metraż: 31,25 m² (CADR: 250 m³/h)
   Philips AC3829/10 – metraż: 38,75 m2 (CADR: 310 m3/h)

 • <cite class="fn">Hubi75</cite> <span class="says">says:</span>

  Z tego co widzę to po filtrze wstępnym jest tutaj filtr węglowy a na końcu HEPA.
  Jak to wpłynie na żywotność węglowego? zwykle kolejność ułożenia filtrów jest odwrotna. Węglowy jest na końcu i dzięki temu wytrzymuje w dobrej kondycji dłużej.
  Czy wyświetlacz w modelu z nawilżaniem pokazuje stan powietrza?
  Czy jest jakaś aplikacja do niego?
  Generalnie na plus koszty filtra i stylistyka ale te filtry budzą moje wątpliwości a do tego piszecie że czujniki słabe…
  Będę wdzięczny za info 🙂

  • <cite class="fn">Maciej Kluba</cite> <span class="says">says:</span>

   Dzień dobry,

   odpowiadając po kolei na Pana pytania 🙂

   Kolejność ułożenia filtrów nie ma tu na szczęście dużego znaczenia. Inne firmy, chociażby Klarta, Blaupunkt czy Winix też stosują z powodzeniem taką kolejność filtrów – wstępny, węgiel, HEPA.

   Na wyświetlaczu poziom PM2,5 prezentowany jest numerycznie. Dodatkowo, mamy 6-stopniowe podświetlenie, które sugeruje aktualną jakość powietrza.

   AP35H nie ma aplikacji.

   Czujniki faktycznie słabe – podobne jak w Sharpie. Wśród modeli 2w1 lepiej na smog reagować będą oczyszczacze Philipsa, ew. nowy Coway Hue & Healing (poprzednie wrażenia z Cowayem mamy pozytywne, mamy nadzieję, że ten nowy model również je podtrzyma).

   Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Recenzje oczyszczaczy powietrza

12 marca 2024 · 9 minut czytania

Recenzja Sharp UA-KIN52E-W i UA-KIN52E-H. Oczyszczacz 2w1, od teraz z Wi-Fi

Sharp UA-KIN52 – najważniejsze cechy Wi-Fi zagościło w kolejnym modelu oczyszczaczy powietrza Sharp. I choć wciąż, stanowią one dość mały …

29 lutego 2024 · 7 minut czytania

Recenzja Sharp UA-KIN42E-W i UA-KIN42E-H. Popularny oczyszczacz 2w1 z nową funkcją Wi-Fi.

Sharp UA-KIN42 – najważniejsze cechy Sharp-UA-KIN42 to zmodernizowana wersja Sharp UA-KIN40, rozbudowana o moduł Wi-Fi. Pozostałe cechy pozostają bez zmian. …

16 lutego 2024 · 8 minut czytania

Xiaomi Smart Air Purifier Elite. Wydajny, ale dość drogi. Godny następca Pro H?

Xiaomi Smart Air Purifier Elite – najważniejsze cechy Najnowszy i największy oczyszczacz Xiaomi – model Air Purifier Elite to propozycja …

9 lutego 2024 · 7 minut czytania

Rozsądnie wyceniony średniej klasy oczyszczacz Philips AC2936/13 – warto kupić?

Philips AC2936/13 w naszej opinii Philips AC2936/13 w skrócie Philips AC2936/13 to oczyszczacz przeznaczony do pomieszczeń o metrażu max. 48 …

2 lutego 2024 · 5 minut czytania

Recenzja Electrolux Pure Multi 700 EPU73771DG. Oczyszczanie i ewaporacyjne nawilżanie, ale czy wydajne?

Electrolux Pure Multi 700 EPU73771DG to pierwszy oczyszczacz powietrza szwedzkiej marki, wyposażony w funkcję nawilżacza. Urządzenie wykorzystuje technologię ewaporacji. Niestety …