Recenzja Ideal AP 25. Wydajny, prosty oczyszczacz

Katarzyna Wnuk
Katarzyna Wnuk
3 minuty czytania

Ideal AP 25 – najważniejsze cechy

Zalety

 • Tryb auto z czujnikiem laserowym PM2,5
 • Numeryczny wskaźnik stężenia pyłu PM2,5
 • Cicha praca

Wady

 • Przeciętna relacja ceny do wydajności

Ideal AP 25 w skrócie

Ideal AP 25 trafił do sprzedaży w Polsce w listopadzie 2020 r. Nowa propozycja marki posiada przeciętną wydajność (według nas odpowiednią do powierzchni 31 m2). Na uwagę zasługuje za to

Cena Ideal AP 25 (2023-09-27) – 1169 zł (link do Ceneo.pl)

Jak Ideal AP 25 oczyszcza powietrze?

Pierwsza partia oczyszczaczy powietrza Ideal 25, która trafiła na polski rynek, wyposażona jest w dwa filtry:

 • filtr HEPA – usuwa z powietrza pyły zawieszone PM1,0, PM2,5, PM10, pyłki roślinne i inne alergeny wziewne oraz bakterie i wirusy,
 • filtr węglowy – zatrzymuje zanieczyszczenia gazowe, m.in. formaldehyd i inne LZO, a dodatkowe neutralizuje nieprzyjemne zapachy.

Jednak kolejna partia tych oczyszczaczy będzie już wykorzystywać także filtr wstępny, którego zadaniem jest usuwanie dużych zanieczyszczeń, np. sierści.

Żywotność i cena filtrów wymiennych

Filtry do modelu Ideal AP25 sprzedawane są w komplecie. Ich żywotność producent przewiduje na okres 12-24 miesięcy, a cena wynosi 289 zł (link do Ceneo.pl)

Tryby pracy i wrażenia z użytkowania

Oczyszczacz powietrza Ideal AP25 został przystosowany do pracy w czterech prędkościach. W najwyższej z nich CADR wynosi 250 m³/h. Użytkownik może sterować prędkością samodzielnie albo skorzystać z jednego z zaprogramowanych trybów pracy.

1. Tryb auto
To zwykły tryb automatyczny, w którym prędkość dostosowywana jest do stężenia pyłu zawieszonego PM2,5.

2. Tryb Night
To tryb nocny, w którym oczyszczacz powietrza Ideal AP 25 pracuje w najniższej prędkości, a na panelu świeci się tylko symbol NIGHT.

3. Tryb Eco
To tak zwany tryb ekonomiczny, który w założeniu służy ograniczeniu zużycia energii. Oczyszczacz pracuje w nim w średniej prędkości.

4. Tryb Turbo
To tryb intensywnego oczyszczania, w którym urządzenie pracuje z pełną siłą, czyli w najwyższej prędkości.

Naszym zdaniem najważniejszy jest tutaj Tryb Auto. Co ważne, producent zastosował w oczyszczaczy laserowy czujnik PM2,5, tak więc prędkość filtracji dostosowywana jest do stężenia głównego składnika smogu.

Oczyszczacz powietrza Ideal AP 25 informuje o stanie powietrza na dwa sposoby:

 • poprzez numeryczny wskaźnik stężenia cząsteczek PM2,5, znajdujący się na wyświetlaczu LED,
 • poprzez wskaźnik kolorystyczny, który umieszczony został poniżej wyświetlacza LED i wykorzystuje trzy kolory: niebieski (dobra jakość powietrza), zielony (średnia jakość powietrza) i czerwony (zła jakość powietrza).
Wskaźnik czystości powietrza Idal AP 25

Nie zabrakło tu również wskaźnika zużycia filtrów, który przypomina o wymianie filtra węglowego i HEPA, a także uchwytu ułatwiającego przenoszenie urządzenia.

Sterowanie oczyszczaczem powietrza Ideal AP 25 odbywa się wyłącznie za pośrednictwem panelu dotykowego obecnego w górnej części urządzenia.

Wygląd Ideal AP 25

Wymiary oczyszczacza powietrza Ideal AP 25 wynoszą 45,2 x 35,1 x 22,3 cm. Urządzenie ma białą, lekko połyskową obudową o zaokrąglonych bokach.

Parametry techniczne oczyszczacza powietrza Ideal AP25

MarkaIdeal
ModelAP25
Cena1299 zł
Maks. CADR lub przepływ powietrza [m³/h]250
Zalecana maks. powierzchnia [m²]*54
Zalecana maks. kubatura [m³]134
Głośność [dB]25-57
Pobór mocy [W]7-55
Liczba prędkości wentylatora4
Filtr wstępnytak
Filtr HEPAH13
Skuteczność wg klasyfikacji filtra HEPA99,95%
Filtr węglowytak
Żywotność filtrów2 lata
Waga [kg]6
Gwarancja2 lata

* przyjmujemy, że na każdy 1 m² pomieszczenia o wysokości wynoszącej 2,5 metra oczyszczacz powietrza powinien oferować minimum wartość maks. CADR dla pyłów równą 8 m³/h.

Zdaniem eksperta:

W oczyszczaczu powietrza Ideal AP 25 znajdują się filtry, które zapewniają wysoką skuteczność w usuwaniu różnych rodzajów zanieczyszczeń. Urządzenie zapewnia również cichą pracę. Niestety stosunek ceny oczyszczacza Ideal do jego możliwości uważamy za mało korzystny, na co wpływ ma głównie niezbyt duża wydajność oczyszczania.

Galeria zdjęć Ideal AP25

Jak oceniasz recenzję?

Aby wystawić ocenę kliknij w gwiazki

Średnia ocena 0 / 5. Ilość ocen: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

26 komentarzy

 • <cite class="fn">DD</cite> <span class="says">says:</span>

  Bardzo ciekawe wydaje się to urządzenie, ma kompaktowe wymiary, kilka trybów pracy oraz czujnik PM2,5 nie tylko kolorystyczny, ale również w postaci wyświetlacza numerycznego. Jest jednak kilka „ale”. Porównałem jego parametry z dwóch wersji instrukcji: jedna pochodzi ze strony polskiego dystrybutora i jest rozpowszechniana przez wszystkich krajowych sprzedawców, drugą pobrałem ze strony niemieckiego producenta (ideal.de). Nawiasem mówiąc, AP25 jest produktem Made in China, czego nie ukrywa ani producent, ani dystrybutor. Wracając do różnic w specyfikacji, to są one ogromne. Wymienię ważniejsze, posługując się skrótem PL lub DE, w zależności od źródła opisu:
  AP25 wyposażono w filtr wielowarstwowy 3-stopniowy (DE), 2-stopniowy (PL);
  AP25 „Nadaje się do pomieszczeń o kubaturze” 20-30 m² (DE), 60 m² (PL) (pomijam błąd polegający na określeniu powierzchni mianem kubatury) – różnica rzędu 200-300%;
  AP25 ma „Wydajność czyszczenia CADR” do 250 m³/h (DE), 430 m³/h (PL);
  „Poziom hałasu” AP25 wynosi < 65 (dB)A (DE), 25-57 (dB)A (PL) - pamiętając, że poziom hałasu wyrażony jest w skali logarytmicznej, różnica między 57 a 65 (dB)A jest ogromna. Zastanawia, dlaczego polski dystrybutor tak znacząco "skorygował" parametry podane przez producenta. Nie chcę dyskredytować tego urządzenia, które ma sporo zalet, ale wprowadzone zmiany wymagają wyjaśnienia...

 • <cite class="fn">DD</cite> <span class="says">says:</span>

  Brawo Moderator! Mój komentarz informujący rzetelnie o błędach w specyfikacji produktu został usunięty. Pewnie na tej stronie akceptowane są wyłącznie pochwały 😉

  • <cite class="fn">Dominika Kahl</cite> <span class="says">says:</span>

   Cześć! Dziękujemy za wartościowy komentarz, to przyda się też innym użytkownikom zainteresowanym różnicami w Ideal AP 25.

   Komentarzy nie usuwamy, mogą one jedynie dłużej wisieć w moderacji 😉

   • <cite class="fn">DD</cite> <span class="says">says:</span>

    Jednak mój wpis został po paru godzinach zaakceptowany. W związku z powyższym chciałbym wycofać mój drugi komentarz.
    Pozdrawiam
    Dariusz

    pon., 18 sty 2021 o 20:39 Disqus napisał(a):

 • <cite class="fn">DD</cite> <span class="says">says:</span>

  Dowiedziałem się, że podobno ze względów marketingowych niemiecki producent z premedytacją zaniża parametry, np. CADR, a dane podawane przez polskiego dystrybutora są prawdziwe… Jeśli tak, to AP 25 może być bardzo dobrym urządzeniem. Gdyby tak jeszcze miało jonizację…
  Przy okazji zapytam, czy Redakcja Rankingu testowała już ten model? Interesują mnie dane dotyczące najniższego biegu: jaką ma wielkość CADR i jak wypada jego głośność w porównaniu do innych oczyszczaczy, np. Coway Classic, Winix Zero, Sharp UA-PG50E-W…

  • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

   Nie mieliśmy tego oczyszczacza fizycznie w labie. Skąd uzyskałeś informacje o takich szemranych i niezrozumiałych praktykach Ideala?

   Nie chcą w DE go uczciwie opisać, bo zjadłby sprzedaż serii PRO?

   IDEAL robi bardzo solidne oczyszczacze. Ten konkretny model Ideal AP25 oceniliśmy bardzo wysoko pod względem opłacalności, więc zdecydowanie jest wart uwagi.

   • <cite class="fn">DD</cite> <span class="says">says:</span>

    Zadałem to samo pytanie na innym portalu ;-). Nie wiem, czy mogę użyć linku, ale myślę, że nie będzie uchybieniem, jeśli zacytuję fragment odpowiedzi dotyczący głównej wątpliwości: „Zaniżona do 250m3/h wydajność
    prezentowana na rynku niemieckim to polityczna decyzja wynikająca z
    potrzeby odpowiedniego ustawienia porfolio produktowego marki w
    Niemczech. Decyzją polskiego dystrybutora w naszym kraju podawana jest
    właściwa i prawdziwa wydajność tego modelu (430m3/h)”

    • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

     Ok. Wszystko jasne. To o co należy zapytać sprzedawcę to poziomy zanieczyszczeń, na których działa ten konkretny model. Większość wcześniejszych modeli Ideal posiada dość słabe czujniki, które w realiach polskiego smogu nie sprawdzają się. Podobną przypadłość mają oczyszczacze marki Sharp. Czujnik bardziej skupia się na dużych zanieczyszczeniach niż zanieczyszczeniach rozmiarów PM2.5 i mniej.

     • <cite class="fn">DD</cite> <span class="says">says:</span>

      Deklarowane (a jeszcze lepiej – realne) poziomy zanieczyszczeń, to faktycznie ważna informacja. Dla mnie istotne są też parametry na najniższym biegu, bo chciałbym go postawić i zapomnieć. Niestety, na wysokich, a nawet średnich, biegach, oczyszczacze nie pozwalają o sobie zapomnieć… Stąd moje zapytania o wydajność i hałas (rzeczywisty, nawet subiektywnie) generowany przez modele, które są w orbicie moich zainteresowań (Ideal AP 15 i AP 25, Coway Classic, Sharp UA-PG50E-W, może coś jeszcze, na co nie zwróciłem dotychczas uwagi)…

     • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

      Jeśli zależy na ciszy, to polecam jednego z dwóch Electroluxów. Do 60% wydajności są ciche. Tryb ręczny umożliwia wybór 1 z 8 prędkości. Tryb automatyczny działa całkiem ok.

     • <cite class="fn">DD</cite> <span class="says">says:</span>

      Electroluxy są drogie, a filtry sprowadzają chyba z Marsa; najgorsze jest jednak to, że wyglądają jak wielkie kubły na śmieci ;-). Zależy mi na czymś kompaktowym, dlatego podałem kilka akceptowalnych dla mnie modeli. Coway wyznacza górną granicę wielkości, a i to już jest trochę za dużo. Dlatego zwróciłem uwagę na AP 25, a nawet mało wydajny i przestarzały, ale mały – AP 15. Cichością wygrywa pewnie LIFAair LA350, ale nie ma praktycznie żadnego sensownego – przynajmniej z panelu – sterowania, no i ceny filtrów… Ma też odpowiednie gabaryty i formę zewnętrzną. Pod względem tego ostatniego zwróciłem też uwagę Xiaomi, ale zwariowane mierniki, problematyczne sterowanie i dźwięk (zdaje się, że coś między wiertarką a odkurzaczem), może odstręczać. Teraz się dowiaduję, że czujniki w Idealach i Sharpach są do d… Czy zostanie mi do wyboru tylko Coway? (coś jak wybór koloru Forda T).

     • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

      Na jaki metraż i na jakie problemy szukasz oczyszczacza?

     • <cite class="fn">DD</cite> <span class="says">says:</span>

      Mały pokój typu gabinet/sypialnia (10-12 m2). Dlatego pytam m.in. o parametry na niższych biegach, bo interesuje mnie cicha praca i wolałbym jak najrzadziej używać turbo.

      pon., 25 sty 2021, 08:51 użytkownik Disqus napisał:

     • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

      Zdecydowanie wystarczy na takiej powierzchni Klarta Forste 3. Na 1 biegu niesłyszalna, drugi względnie cichy. Dobry czujnik i auto.

     • <cite class="fn">DD</cite> <span class="says">says:</span>

      Wiem, że Klarta jest najlepsza, ale mam swoje fanaberie i dlatego chciałem wybrać raczej między Coway Classic a Idealami (AP 25, ew. AP15/30).

     • <cite class="fn">Joanna</cite> <span class="says">says:</span>

      Witaj, czy dokonałeś wyboru i możesz coś polecić? Ja szukam oczyszczacza do większej powierzchni, ale mam podobne „fanaberie” ? Skłaniam się ku Coway, ale szkoda że nie ma wyświetlacza poziomu PM2, 5.

 • <cite class="fn">BartR</cite> <span class="says">says:</span>

  Witam, proszę o wiadomość, czy ten model posada czujnik LZO? Ogólnie szukam urządzenia, które posiada zestaw cech:
  – laserowy (a nie optyczny) czujnik PM2,5,
  – czujnik LZO (nie ma go np. philips-ac2959-53, który poza tym bym brał pod uwagę)
  – wyświetlacz stężenia PM 2,5
  – czujnik z europejską czułością (a tych brakuje w modelach Xiaomi, Samsung czy Sharp), a jak rozumiem to warunkuje pracę w trybie automatycznym, który przy słabej czułości włączy się po prostu bardzo późno (dopiero przy powietrzu uznawanym już za złe).
  Czy takie zestawienie cech jest możliwe dla sprzętu do 1500-2000 złotych, czy mają go dopiero najdroższe modele po kilka tysięcy złotych?
  Chodzi i sprzęt potrzebny do mieszkania ok. 60m2, w którym bardzo się kurzy.
  Byłbym wdzięczny za wskazówkę.

  • <cite class="fn">Joanna</cite> <span class="says">says:</span>

   Witam, z niecierpliwością czekam na odpowiedź. Mam podobne wymagania i budżet.

   • <cite class="fn">Dominika Kahl</cite> <span class="says">says:</span>

    Dzień dobry,
    Ideal AP 25 nie ma czujnika LZO, a też ciężko mi znaleźć oczyszczacz powietrza odpowiadający wymaganiom.

    Czujnik LZO w wielu modelach jest jeszcze do dopracowania, z opóźnieniem reaguje na zwiększenie się lzo w powietrzu. A też każdy oczyszczacz usuwa LZO i ogranicza kurz.

    Oczyszczacz też nie oczyści powietrza w całym mieszkaniu, zatem urządzenie wybiera się do konkretnego pokoju, zazwyczaj salon. Na noc przenosi się do sypialni.

    • <cite class="fn">Joanna</cite> <span class="says">says:</span>

     Rozumiem, dziękuję za odpowiedź. Chodzi mi o duży i wysoki salon z antresolą. Szukam oczyszczacza, który ma tryb auto dostosowany do europejskich, a nie azjatyckich norm poziomu zanieszczyszczenia oraz ma wyświetlacz poziomu PM2, 5. Dobrze by też było, aby był cichy. Będę wdzięczna za sugestie.

     • <cite class="fn">Dominika Kahl</cite> <span class="says">says:</span>

      Jasne, a jaki metraż docelowego pokoju, nie mieszkania? 🙂

     • <cite class="fn">Joanna</cite> <span class="says">says:</span>

      Ok. 50 m2. Jestem bliska aby skłonić się ku Idea AP25, ale w poniższych komentarzach Łukasz Rajzer pisze, że ma słabe czujniki. Czy może to Pani potwierdzić i rozwinąć pod jakim względem? Brakuje mi też danych zakresu poziomu auto – jakie są poziomy dla poszczególnych trybów?

     • <cite class="fn">Dominika Kahl</cite> <span class="says">says:</span>

      Tak, zgadzam się.
      – skierowaliśmy bardzo podobne pytanie do dystrybutora z pytaniem o pracę trybu auto. Niestety nie dostaliśmy jednoznacznej odpowiedzi.
      – sprzedawcy w największym sklepie branżowym potwierdzili, że niestety są to zwykłe czujniki kurzu, co oznacza słabszą reakcję na smog.

      Niemniej jeśli jesteś przekonana to można kupić oczyszczacz (nie rozpakować filtrów!!!) i jeśli nie będzie ok, to oddać.

     • <cite class="fn">Joanna</cite> <span class="says">says:</span>

      Ok, dziękuję Pani Dominiko. Już prawie kupiłam ten oczyszczacz, ale że chodzi mi właśnie głównie o smog, to jednak będę kontynuować poszukiwania.

 • <cite class="fn">EWP</cite> <span class="says">says:</span>

  Witam, czy wiadomo coś o zakresach stężeń pyłu, na podstawie których oczyszczach dobiera odpowiednią prędkość w trybie auto? Nigdzie nie mogę znaleźć takiej informacji.
  Dziękuję za odpowiedź.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Recenzje oczyszczaczy powietrza

12 marca 2024 · 9 minut czytania

Recenzja Sharp UA-KIN52E-W i UA-KIN52E-H. Oczyszczacz 2w1, od teraz z Wi-Fi

Sharp UA-KIN52 – najważniejsze cechy Wi-Fi zagościło w kolejnym modelu oczyszczaczy powietrza Sharp. I choć wciąż, stanowią one dość mały …

29 lutego 2024 · 7 minut czytania

Recenzja Sharp UA-KIN42E-W i UA-KIN42E-H. Popularny oczyszczacz 2w1 z nową funkcją Wi-Fi.

Sharp UA-KIN42 – najważniejsze cechy Sharp-UA-KIN42 to zmodernizowana wersja Sharp UA-KIN40, rozbudowana o moduł Wi-Fi. Pozostałe cechy pozostają bez zmian. …

16 lutego 2024 · 8 minut czytania

Xiaomi Smart Air Purifier Elite. Wydajny, ale dość drogi. Godny następca Pro H?

Xiaomi Smart Air Purifier Elite – najważniejsze cechy Najnowszy i największy oczyszczacz Xiaomi – model Air Purifier Elite to propozycja …

9 lutego 2024 · 7 minut czytania

Rozsądnie wyceniony średniej klasy oczyszczacz Philips AC2936/13 – warto kupić?

Philips AC2936/13 w naszej opinii Philips AC2936/13 w skrócie Philips AC2936/13 to oczyszczacz przeznaczony do pomieszczeń o metrażu max. 48 …

2 lutego 2024 · 5 minut czytania

Recenzja Electrolux Pure Multi 700 EPU73771DG. Oczyszczanie i ewaporacyjne nawilżanie, ale czy wydajne?

Electrolux Pure Multi 700 EPU73771DG to pierwszy oczyszczacz powietrza szwedzkiej marki, wyposażony w funkcję nawilżacza. Urządzenie wykorzystuje technologię ewaporacji. Niestety …