Zalety

 • Funkcja cyrkulacji
 • Funkcja swing
 • Wi-fi i aplikacja mobilna Dyson Link
 • Tryb automatyczny
 • Timer z płynną regulacją czasu pracy

Wady

 • Wysoka cena urządzenia w porównaniu z wątpliwą wydajnością
 • Brak kółek jezdnych i uchwytów do przemieszczania

Model Dyson Pure Cool TP02 to jeden z mniejszych oczyszczaczy powietrza w gamie brytyjskiego producenta. Urządzenie sprzedawane jako cyrkulator z oczyszczaczem powietrza znaleźć możemy obecnie za ok. 1900-2000 zł. Z jednej strony marka podkreśla wysoką skuteczność w wykrywaniu i neutralizowaniu zanieczyszczeń, pisząc o skuteczności filtrów HEPA.

Z drugiej zaś skrywa informacje o właściwej wydajności oczyszczania. Czy warto więc niemal 2000 zł na oczyszczacz powietrza Dyson Pure Cool TP02?

Cena Dyson Pure Cool TP04 (2022-07-18) – niedostępny

Jak Dyson Pure Cool TP02 oczyszcza powietrze?

W modelu Pure Cool TP02 znajdziemy zintegrowany filtr 3w1, na który składają się:

 • filtr HEPA H13, wykonany ze szkła borokrzemianowego, usuwa pyły oraz alergeny takie jak pleśń, pyłki i kurz z dokładnością 99,95%,
 • filtr grafitowy (węglowy), który pochłania szkodliwe gazy, m.in. benzen i formaldehyd, a także neutralizuje zapachy.
 • filtr wstępny (siateczka) – siateczkowy filtr wstępny pokrywa zintegrowane filtry HEPA i węglowy

Żywotność i wymiana filtrów:

W instrukcji obsługi oczyszczacza Dyson pisze o przewidzianej 12-miesięcznej żywotności. Zastrzega, że dotyczy to osób, które użytkują sprzęt przez ok. 12 godzin dziennie.

Filtr Zintegrowany H13/węgiel aktywny – cena 299 zł, żywotność 12 mies. przy eksploatacji 12 h dziennie (sprawdź na Dyson.pl)

Wentylator z oczyszczaczem powietrza Dyson TP02 obudowa

Tryb pracy i eksploatacja

Model Pure Cool TP02 to urządzenie, które może działać jako oczyszczacz powietrza lub wentylatorW praktyce jednak jest to w ok. 80% cyrkulator, a w 20% oczyszczacz.

W materiałach firmy Dyson znajdziemy również informacje o chłodzeniu powietrza. Zastosowany cyrkulator faktycznie przynosi sporą ulgę, jednak nie obniża temperatury w pomieszczeniu. Mówienie o funkcji chłodniczej w tym kontekście to w pewnym sensie nadużycie.

Ponadto producent zastosował w swoim modelu 4 rodzaje czujników, na podstawie których sprzęt opiera swoje automatyczne działanie. W środku znajdziemy m.in.

 1. Czujnik pyłów
 2. Czujnik nieprzyjemnych zapachów
 3. Czujnik temperatury
 4. Czujnik wilgotności

Jedynym minusem może być tu prawdopodobne zastosowanie optycznego czujnika pyłów, którego dokładność będzie niższa od czujników laserowych. Warto więc posiłkować się zewnętrznymi czujnikami pyłów zawieszonych (PM2,5 i PM10).

Niestety producent nie udostępnia informacji o wydajności (współczynniku CADR) swoich urządzeń, kwestionując miarodajność takich badań.

Oczyszczacz powietrza Dyson przystosowany jest do pracy aż w 10 prędkościach. Użytkownik może skorzystać z trybu automatycznego, w którym urządzenie samodzielnie dostosowuje swoje parametry do aktualnych potrzeb, w czym pomaga mu system czujników powietrza.

Ponadto został wyposażony w timer, który pozwala na ustawienie automatycznego wyłączenia urządzenia po upływie od 15 minut do 9 godzin.

Oczyszczacz powietrza Dyson Pure Cool TP02 prezentuje się designersko. Elegancka i oryginalna konstrukcja wykonana jest solidnie. Charakterystycznym elementem jest „oczko” w górnej części urządzenia.

Element ten jest automatycznie obrotowy w zakresie 180°. Zanieczyszczone powietrze zasysane jest przez podstawę urządzenie i wypuszczane z powrotem przez otwory w oczku. Panel sterujący znajdziemy również w górnej części sprzętu.

Minusem opisywanego modelu jest brak kółek jezdnych czy uchwytów, które pomogłyby przenosić sprzęt.

Parametry techniczne oczyszczacza powietrza Dyson Pure Cool Link TP02

MarkaDyson
ModelPure Cool Link TP02
Cena1999 zł
Maks. CADR lub przepływ powietrzaok. 120 m³/h
Zalecana maks. powierzchnia*15 m
Zalecana maks. kubatura37,5 m³
Głośność62 dB
Pobór mocy40 W
Liczba prędkości wentylatora10
Filtr wstępnynie
Filtr HEPAH13
Skuteczność wg klasyfikacji filtra HEPA≥ 99,95%
Filtr węglowytak
Żywotność filtrówdo 12 miesięcy
Waga4,98 kg
CertyfikatyASP:18-01/101
Gwarancja2 lata

* przyjmujemy, że na każdy 1 m² pomieszczenia o wysokości wynoszącej 2,5 metra oczyszczacz powietrza powinien oferować minimum wartość maks. CADR dla pyłów równą 8 m³/h

Zdaniem eksperta:

Dyson Pure Cool TP02 to intrygujące urządzenie, zaskakujące nie tylko designem, ale także ciekawymi funkcjami. np. funkcją swing (oscillation) pozwalająca regulować kierunek, w którym ma wychodzić czyste powietrze (w zakresie 180 stopni).

Ciekawym gadżetem będzie też funkcja sterowania głosowego za pośrednictwem asystenta głosowego Amazon Alexa. Ponad 1900 zł za urządzenie o wątpliwej wydajności oczyszczania to jednak trochę zbyt dużo. Model ten reklamowany jest jako oczyszczacz powietrza z cyrkulatorem.

W praktyce jednak, ze względu na wydajność oczyszczania nieporównywalnie mniejszą od wydajności cyrkulacji, jest to bardziej cyrkulator z funkcją oczyszczania, który skutecznie miesza, lecz niekoniecznie równie dobrze oczyszcza powietrze.

Dyson Pure Cool Link TP02 pasuje do pokoju o powierzchni maksymalnie 15 m².

Naszym zdaniem nie. Prawie 2000 zł to już naprawdę spory budżet, w którym można znaleźć dużo o wiele bardziej atrakcyjnych oczyszczaczy.

Jak oceniasz recenzję?

Aby wystawić ocenę kliknij w gwiazki

Średnia ocena 0 / 5. Ilość ocen: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Recenzje oczyszczaczy powietrza

12 marca 2024 · 9 minut czytania

Recenzja Sharp UA-KIN52E-W i UA-KIN52E-H. Oczyszczacz 2w1, od teraz z Wi-Fi

Sharp UA-KIN52 – najważniejsze cechy Wi-Fi zagościło w kolejnym modelu oczyszczaczy powietrza Sharp. I choć wciąż, stanowią one dość mały …

29 lutego 2024 · 7 minut czytania

Recenzja Sharp UA-KIN42E-W i UA-KIN42E-H. Popularny oczyszczacz 2w1 z nową funkcją Wi-Fi.

Sharp UA-KIN42 – najważniejsze cechy Sharp-UA-KIN42 to zmodernizowana wersja Sharp UA-KIN40, rozbudowana o moduł Wi-Fi. Pozostałe cechy pozostają bez zmian. …

16 lutego 2024 · 8 minut czytania

Xiaomi Smart Air Purifier Elite. Wydajny, ale dość drogi. Godny następca Pro H?

Xiaomi Smart Air Purifier Elite – najważniejsze cechy Najnowszy i największy oczyszczacz Xiaomi – model Air Purifier Elite to propozycja …

9 lutego 2024 · 7 minut czytania

Rozsądnie wyceniony średniej klasy oczyszczacz Philips AC2936/13 – warto kupić?

Philips AC2936/13 w naszej opinii Philips AC2936/13 w skrócie Philips AC2936/13 to oczyszczacz przeznaczony do pomieszczeń o metrażu max. 48 …

2 lutego 2024 · 5 minut czytania

Recenzja Electrolux Pure Multi 700 EPU73771DG. Oczyszczanie i ewaporacyjne nawilżanie, ale czy wydajne?

Electrolux Pure Multi 700 EPU73771DG to pierwszy oczyszczacz powietrza szwedzkiej marki, wyposażony w funkcję nawilżacza. Urządzenie wykorzystuje technologię ewaporacji. Niestety …