Sprawdź ofertęPrzejdź do rankingu

Dyson Pure Cool™ HP00 – najważniejsze cechy

Zalety

 • Nawilżacz ewaporacyjny
 • Tryb automatyczny
 • Czujnik i wskaźnik formaldehydu
 • Czujnik i wskaźnik gazów (TVOC)
 • Duży wybór prędkości oczyszczania

Wady

 • Niekorzystny stosunek ceny do wydajności oczyszczania
 • Brak kółek jezdnych i uchwytów do przemieszczania

Dyson Purifier Humidify+Cool Formaldehyde PH04 to droższy z modeli oczyszczaczy powietrza z nawilżaczem Dyson. Droższy, bo wyposażony m.in w Wi-Fi i sterowanie mobilne, czujnik, i wskaźnik formaldehydu oraz dodatkowy filtr o wartości nominalnej 400 zł. Do tego otrzymujemy wszystkie zalety tańszej wersji, czyli wygodny w korzystaniu i utrzymaniu zbiornik na wodę, dużą liczbę prezentowanych danych i oczywiście oryginalny design.

Niestety, obcowanie z tym urządzeniem kosztuje ponad 4000 tys. zł. To bardzo dużo jak na oczyszczacz powietrza z nawilżaczem i funkcja wykrywania formaldehydu czy samoczyszczący się zbiornik na wodę nie do końca to rekompensują.

Jeśli jednak po przeczytaniu recenzji zdecydujesz się na zakup oczyszczacza powietrza Dyson lub po prostu jesteś fanem marki, prosimy, skorzystaj z linków partnerskich, by wesprzeć nasze niezależne testy.

Cena Dyson Purifier Humidify+Cool™ Formaldehyde PH04 – (2023-09-18) – 4079 zł

Kup przez Ceneo.pl

Dziękujemy ♥

Zobacz ranking 127 oczyszczaczy powietrza >

Jak Dyson Purifier Humidify+Cool™ Formaldehyde PH04 oczyszcza powietrze?

W modelu Dyson PH04 znajdziemy zintegrowany Filtr HEPA + Carbon, na który składają się:

 • filtr HEPA H13, wykonany ze szkła borokrzemianowego, usuwa pyły oraz alergeny takie jak pleśń, pyłki i kurz z dokładnością 99,95%,
 • filtr wstępny (siateczka) – siateczkowy filtr wstępny, który pokrywa filtr
 • filtr węglowy – usuwający szkodliwe lotne związki organiczne (m.in. benzen, toluen czy formaldehyd) oraz drażniące zapachy np. dym papierosowy
 • Filtr katalityczny – zatrzymuje i rozkłada cząsteczki formaldehydu na wodę i dwutlenek węgla

Rozwiązania w zakresie filtracji proponowane przez Dysona można pochwalić za jakość materiałów. Nieco łatwiejszy mógłby jednak być demontaż i montaż filtrów. Warto wspomnieć, iż stan filtrów będziemy mogli podejrzeć w aplikacji, która to też (podobnie jak sam oczyszczacz) przypomni nam o wymianie.

Żywotność i wymiana filtrów:

W instrukcji obsługi oczyszczacza Dyson pisze o przewidzianej 12-miesięcznej żywotności. Producent zastrzega jednak, że dotyczy to użytkowników, którzy korzystają ze sprzętu przez ok. 12 godzin dziennie.

Filtr HEPA + Carbon – cena 399 zł, żywotność 12 mies. przy eksploatacji 12 h dziennie (sprawdź na Ceneo.pl)

Tryb pracy i eksploatacja

Cyrkulacja powietrza przez Dyson PH04

Ilustracja przedstawiająca cyrkulację powietrza przez Dyson Purifier Humidify+Cool™ Formaldehyde PH04. Materiały własne producenta Dyson

Model Dyson Purifier Humidify+Cool Formaldehyde PH04 to po części oczyszczacz powietrza, a po części wentylator. Dzięki obrotowej głowicy, strumień powietrza jest multiplikowany i z dużą siłą rozdmuchiwany po pomieszczeniu. Nie przekłada się to jednak na szybkość czy skuteczność oczyszczania. Wg naszych szacunkowych wyliczeń wydajność oczyszczania modelu Dyson PH04 to ok. 252 m3/h*.

Użytkownicy mają do wyboru 10 poziomów prędkości manualnej lub całkiem rygorystyczny tryb automatyczny, który będzie samodzielnie dostosowywał prędkość pracy do jakości powietrza wokół.

*Są to wartości szacunkowe, gdyż Dyson nie uznaje współczynnika CADR.

Czujniki i wskaźniki – duży atut oczyszczaczy Dyson

Dyson PH04 to kolejny model oczyszczacza, w którym producent zastosował szereg czujników jakości powietrza. Znajdziemy tu m.in.:

 • sensor pyłów zawieszonych PM2,5
 • sensor gazów (LZO)
 • sensor formaldehydu (HCOH)
 • sensor dwutlenku azotu (NO2)
 • sensor temperatury
 • sensor wilgotności

Długa lista może robić wrażenie. Tym bardziej, że poprzednie nasze doświadczenie z oczyszczaczami brytyjskiej marki każe przypuszczać, iż są to dobrze skalibrowane, prawidłowo działające czujniki, które precyzyjnie i dość dynamicznie reagują na zmiany poziomu zanieczyszczeń.

Sterowanie – aplikacja mobilna MyDyson™ + pilot

Model Purifier Humidify+Cool™ Formaldehyde PH04 posiada w standardzie moduł Wi-Fi. Dzięki temu urządzenie połączymy ze znaną z innych oczyszczaczy powietrza Dyson aplikacją MyDyson™ (dostępną na systemy Android i iOS). Umożliwia ona m.in.

 • Monitorowanie poziomu PM2,5, NO2, HCOH czy LZO
 • Zmianę prędkości nawiewu
 • Zmianę trybu pracy (auto i manual)
 • Ustawienie kierunku przepływu
 • Ustawienie rodzaju strumienia powietrza
 • Wyjaśnienie poszczególnych rodzajów zanieczyszczeń i tego, jak Dyson je interpretuje

W każdym zestawie jest również pilot, który otrzymujemy do sterowania pozwala na zmianę trybu pracy, regulację prędkości, zmianę ustawień kierunku przepływu powietrza, obrotu głowicy oscylacyjnej oraz timera.

Najmniej zrobimy za pomocą wyświetlacza, który służy w zasadzie jedynie do zmiany prezentowanego rodzaju zanieczyszczeń.

Standardowa kultura pracy

Dyson Purifier Humidify+Cool™ Formaldehyde PH04 nie wyróżnia się negatywnie ani pozytywnie pod względem kultury pracy. Urządzenie jest całkiem ciche (36-60,5 dB) i pobiera przeciętną ilość prądu (do 45 W). Plus dla producenta za podawanie maksymalnych wartości głośności, gdyż nie każda marka to udostępnia.

Wygląd Dyson Purifier Humidify+Cool™ Formaldehyde PH04

Oczyszczacz powietrza Dyson widziany od przodu oraz po skosie (bok i przód)

Zdjęcia modelu Dyson Purifier Humidify+Cool™ Formaldehyde PH04. Materiały producenta Dyson

Model PH04 mocno przypomina inne oczyszczacze powietrza Dyson. Urządzenie wyróżnia się jednak złoto-miedzianym dekorem, który prezentuje się naprawdę elegancko. Jest również nieco szersze w podstawie, mierząc 31,2 cm (szerokość podstawy) x 22 cm (obręcz) x 92,3 cm (wysokość). Sprzęt waży 8,2 kg.

I tutaj po raz kolejny minus dla Dysona. Biorąc pod uwagę wagę oraz gabaryty sprzętu dziwi nas mocno brak kółek jezdnych w podstawie, które znacznie ułatwiłyby przemieszczanie sprzetu.

Parametry techniczne oczyszczacza powietrza Dyson Purifier Humidify+Cool™ PH04

MarkaDyson
ModelPurifier Humidify+Cool™ PH04
Cena3469 zł
Maks. CADR lub przepływ powietrzaok. 252 m³/h
Zalecana maks. powierzchnia*31,5 m²
Zalecana maks. kubatura78,75 m³
Głośność36-60,5 dB
Pobór mocydo 45 W
Liczba prędkości wentylatora10
Filtr wstępnytak
Filtr HEPAH13
Skuteczność wg klasyfikacji filtra HEPA≥ 99,95%
Filtr węglowytak
Żywotność filtrówdo 12 miesięcy
Waga8,2 kg
CertyfikatyPTA
Gwarancja2 lata

* przyjmujemy, że na każdy 1 m² pomieszczenia o wysokości wynoszącej 2,5 metra oczyszczacz powietrza powinien oferować minimum wartość maks. CADR dla pyłów równą 8 m³/h

Zdaniem eksperta:

Dyson Purifier Humidify+Cool™ PH04 może się podobać wizualnie. Jest intuicyjny w obsłudze, wszystko jest czytelne i w miarę zrozumiałe (jeśli nie, to aplikacja mobilna przychodzi z pomocą). Nawilżacz ewaporacyjny działa poprawnie, choć nie jest szczególnie wydajny. Urządzenie można tez pochwalić za liczbę czujników i wskaźników jakości powietrza. Ten pozytywny obraz zaczyna się jednak psuć, gdy spojrzymy na cenę – 3500 zł. Konkurencja jest znacznie tańsza.

Zobacz ranking 127 oczyszczaczy powietrza >

Galeria zdjęć DYSON Purifier Humidify+Cool™ PH04

FAQ – najczęściej zadawane pytania

Dyson Purifier Humidify+Cool PH04 sprawdzi się najlepiej na małych i średnich powierzchniach, do ok. 30 m². Nie znaczy to, że nie poradzi sobie również z oczyszczaniem większych. Będzie to jednak robił po prostu odczuwalnie wolniej.

Raczej nie. Urządzenie z jednej strony oferuje wygodny w eksploatacji nawilżacz, bardzo dobre czujniki jakości powietrza i niezły tryb automatyczny. Z drugiej strony kosztuje tyle, że w tej cenie możemy mieć 2 oczyszczacze powietrza z nawilżaniem marki Sharp, Philips czy Coway.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Recenzje oczyszczaczy powietrza

12 marca 2024 · 9 minut czytania

Recenzja Sharp UA-KIN52E-W i UA-KIN52E-H. Oczyszczacz 2w1, od teraz z Wi-Fi

Sharp UA-KIN52 – najważniejsze cechy Wi-Fi zagościło w kolejnym modelu oczyszczaczy powietrza Sharp. I choć wciąż, stanowią one dość mały …

29 lutego 2024 · 7 minut czytania

Recenzja Sharp UA-KIN42E-W i UA-KIN42E-H. Popularny oczyszczacz 2w1 z nową funkcją Wi-Fi.

Sharp UA-KIN42 – najważniejsze cechy Sharp-UA-KIN42 to zmodernizowana wersja Sharp UA-KIN40, rozbudowana o moduł Wi-Fi. Pozostałe cechy pozostają bez zmian. …

16 lutego 2024 · 8 minut czytania

Xiaomi Smart Air Purifier Elite. Wydajny, ale dość drogi. Godny następca Pro H?

Xiaomi Smart Air Purifier Elite – najważniejsze cechy Najnowszy i największy oczyszczacz Xiaomi – model Air Purifier Elite to propozycja …

9 lutego 2024 · 7 minut czytania

Rozsądnie wyceniony średniej klasy oczyszczacz Philips AC2936/13 – warto kupić?

Philips AC2936/13 w naszej opinii Philips AC2936/13 w skrócie Philips AC2936/13 to oczyszczacz przeznaczony do pomieszczeń o metrażu max. 48 …

2 lutego 2024 · 5 minut czytania

Recenzja Electrolux Pure Multi 700 EPU73771DG. Oczyszczanie i ewaporacyjne nawilżanie, ale czy wydajne?

Electrolux Pure Multi 700 EPU73771DG to pierwszy oczyszczacz powietrza szwedzkiej marki, wyposażony w funkcję nawilżacza. Urządzenie wykorzystuje technologię ewaporacji. Niestety …