Dyson Pure Cool™ HP00 – najważniejsze cechy

Zalety

 • Funkcja ogrzewania
 • Tryb automatyczny
 • Timer z płynną regulacją czasu pracy
 • Duża liczba prędkości
 • Czujnik gazów (TVOC)

Wady

 • Niekorzystny stosunek ceny do wydajności oczyszczania
 • Brak Wi-Fi i sterowania mobilnego (jedynie pilot dołączany w zestawie)
 • Brak kółek jezdnych i uchwytów do przemieszczania

Model Dyson Pure Hot+Cool™ HP00 to dość tanie urządzenie jak na ofertę oczyszczaczy brytyjskiego producenta. Kosztuje on bowiem „zaledwie” niecałe 2 tys. zł, co czyni go również konkurencyjnym względem oczyszczaczy powietrza z funkcją grzania innych marek. Czy warto dać Dysonowi szansę?

Z jednej strony Dyson podkreśla wysoką skuteczność usuwania gazów oraz sięgającą 99,95% efektywność zatrzymywania alergenów oraz cząstek stałych z powietrza. Pisze też o multiplikowaniu oczyszczonego powietrza w całym pomieszczeniu (Air Multiplier™).

Z drugiej strony skuteczność rzędu 99,95% osiągana jest jednak również przez wiele innych oczyszczaczy. A technologia Air Multiplier™ owszem rozprowadza świeże powietrze po pomieszczeniu, ale nie sprawia, że Dyson szybciej lub skuteczniej oczyszcza.

Typowo dla siebie, nie podaje jednak żadnej informacji o wydajności oczyszczania powietrza. Producent poddaje bowiem w wątpliwość sens wykorzystywania współczynnika CADR (mówiącego o wydajności oczyszczania) – ile m³ powietrza zostaje przefiltrowane w ciągu godziny. Cena modelu Dyson Pure Cool HP00 to ok. 2000 zł. Do tego musimy doliczyć jeszcze dość wysokie rachunki za prąd, gdyż grzałka do ogrzewania powietrza pobiera ponad 2 kW.

Cena Dyson Pure Hot+Cool HP00 (2023-09-28) – 1949 zł (link do Ceneo.pl)

Jeśli jednak po przeczytaniu recenzji zdecydujesz się na zakup oczyszczacza powietrza Dyson lub po prostu jesteś fanem marki, prosimy, skorzystaj z linków partnerskich, by wesprzeć nasze niezależne testy.

Kup przez Ceneo.pl

Dziękujemy ♥

Zobacz ranking 127 oczyszczaczy powietrza >

Jak Dyson Pure Hot+Cool™ HP00 oczyszcza powietrze?

W modelu Pure Cool HP00 znajdziemy zintegrowany Filtr 360° HEPA 2w1, na który składają się:

 • filtr HEPA H13, wykonany ze szkła borokrzemianowego, usuwa pyły oraz alergeny takie jak pleśń, pyłki i kurz z dokładnością 99,95%,
 • filtr wstępny (siateczka) – siateczkowy filtr wstępny, który pokrywa filtr

Żywotność i wymiana filtrów:

W instrukcji obsługi oczyszczacza Dyson pisze o przewidzianej 12-miesięcznej żywotności. Zastrzega, że dotyczy to użytkowników, którzy korzystają ze sprzętu przez ok. 12 godzin dziennie.

Filtr 360° HEPA – cena 229 zł, żywotność 12 mies. przy eksploatacji 12 h dziennie (sprawdź na Dyson.pl)

Tryb pracy i eksploatacja

Ilustracja ogrzewania i cyrkulacji powietrza Dyson HP00

Ilustracja przedstawiająca rozprowadzanie ciepłego (ogrzewanie) jak i chłodnego powietrza (cyrkulacja) przez Dyson HP00. Materiały własne producenta Dyson

Model Pure Hot+Cool™ HP00 to urządzenie, które po części działa jak oczyszczacz powietrza, a po części jak wentylator. Dzięki obrotowej głowicy, strumień powietrza jest multiplikowany i z dużą siłą rozdmuchiwany po pomieszczeniu. Nie wpływa to jednak na szybkość czy skuteczność oczyszczania. Wg naszych szacunkowych wyliczeń wydajność oczyszczania modelu Dyson Pure Hot+Cool™ HP00 to ok. 120 m3/h*.

Warto podkreślić dużą liczbę poziomów nawiewu oraz tryb Jet Focus – pozwalający wybrać rozproszony, bądź skupiony strumień wywiewanego powietrza.

*Są to wartości szacunkowe, gdyż Dyson nie uznaje współczynnika CADR.

Czujniki i wskaźniki

Brytyjski oczyszczacz warto pochwalić natomiast za wszechstronne monitorowanie jakości powietrza. Zastosowano tu bowiem czujniki znane też z oczyszczaczy powietrza Dyson a więc: sensor pyłów, sensor gazów, temperatury oraz wilgotności. Informacje wyświetlane są na dole urządzenia.

Sterowanie – zasadniczo tylko pilot

Model Dyson Pure Cool™ HP00 nie został wyposażony w zbyt wiele funkcji. Brakuje chociażby aplikacji mobilnej, która rozszerzałaby funkcjonalność urządzenia o dodatkowe możliwości. Analogicznie nie uświadczymy więc też sterowania głosowego. Pilot, który otrzymujemy do sterowania pozwala na zmianę trybu pracy, regulację prędkości, zmianę ustawień kierunku przepływu powietrza, obrotu głowicy oscylacyjnej oraz timera.

Tryb ogrzewania = niestety wysoki rachunek za prąd

Grzałka w oczyszczaczach powietrza z reguły pobiera dość dużo prądu. Nie inaczej w przypadku Dysona Pure Hot+Cool™ HP00 w przypadku którego musimy liczyć się ze zużyciem rzędu aż 2090 W. Oczywiście, gdy nie korzystamy z grzałki – pobór mocy to jedynie ok. 40 W.

Wygląd Dyson Pure Hot+Cool™ HP00

Dyson HP00 z przodu i z boku

Zdjęcia modelu Dyson Pure Hot+Cool™ HP00. Materiały producenta Dyson

Dyson Pure Hot+Cool™ HP00 mocno przypomina inne oczyszczacze Dyson, dlatego na pierwszy rzut oka trudno jest o odróżnić. Elementem wyróżniającym jest brak wyświetlacza w okolicach głowicy oscylacyjnej. Zamiast tego informacje o temperaturze wyświetlane są u dołu urządzenia. Nie jest to zbyt praktyczne rozwiązanie.

Na uwagę zasługuje wysoka jakość materiałów wykończeniowych. Metalowa obudowa wygląda na solidną, jednak widać na niej ślady palców. Minus natomiast za brak kółek jezdnych. Sprzęt na szczęście jest lekki, natomiast przenoszenie go nie należy do najwygodniejszych.

Parametry techniczne oczyszczacza powietrza Dyson Pure Hot+Cool™ HP00

MarkaDyson
ModelPure Hot+Cool™ HP00
Cena1949 zł
Maks. CADR lub przepływ powietrzaok. 120 m³/h
Zalecana maks. powierzchnia*15 m²
Zalecana maks. kubatura37,5 m³
Głośność37 – 63 dB
Pobór mocydo 2090 W (w trybie ogrzewania)
Liczba prędkości wentylatora10
Filtr wstępnytak
Filtr HEPAH13
Skuteczność wg klasyfikacji filtra HEPA≥ 99,95%
Filtr węglowytak
Żywotność filtrówdo 12 miesięcy
Waga3,97 kg
Certyfikatyb.d.
Gwarancja2 lata

* przyjmujemy, że na każdy 1 m² pomieszczenia o wysokości wynoszącej 2,5 metra oczyszczacz powietrza powinien oferować minimum wartość maks. CADR dla pyłów równą 8 m³/h

Zdaniem eksperta:

Dyson Pure Cool Link™ HP00 jest z pewnością jedną z najciekawszych, jeśli nie najciekawszą propozycją wśród oczyszczaczy z funkcją grzania. Designerski wygląd, rzadko spotykana funkcja oscylacyjnej głowicy, 10  prędkości nawiewu oraz grzałka generująca strumień ciepłego powietrza mogą się podobać, zwłaszcza osobom lubiącym gadżety.

Zobacz ranking 127 oczyszczaczy powietrza >

Galeria zdjęć DYSON Pure Hot+Cool™ HP00

FAQ – najczęściej zadawane pytania

Dyson Pure Hot+Cool™ HP00 pasuje do naprawdę małych pomieszczeń o powierzchni maksymalnie 15 m².

Tak, ale tylko pod warunkiem, że szukamy oczyszczacza powietrza z funkcją ogrzewania. Jeżeli zależy nam na samym oczyszczaniu lub też innych funkcjach, np nawilżanie lub jonizacja, warto poszukać innego sprzętu.

Jak oceniasz recenzję?

Aby wystawić ocenę kliknij w gwiazki

Średnia ocena 0 / 5. Ilość ocen: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

3 komentarze

 • <cite class="fn">Maja</cite> <span class="says">says:</span>

  Dzień dobry, zastanawiam się nad wyżej opisanym urządzeniem- proszę o poradę 🙂 stoję przed decyzją przeniesienia kaloryfera, ale inwestując w Dysona myślę czy w ogóle się go pozbyć. Potrzebuję oczyszczacza i wentylatora ze względu na pieska z duża ilością sierści (chcę mu ulżyć w lecie), stąd pomysł, aby do tego ocieplać jeszcze pomieszczenie urządzeniem zimą. Sypialnia ma około 12 m2. Trochę boję się jednak o rachunki za prąd. Ogrzewana byłaby tylko wieczorami+ nocą, a w warunkach normalnych kaloryfer chodził 24h/dobę. Proszę o radę, czy taki Dyson służyć może tylko do dogrzewania, czy warto zdecydować się na ogrzewanie wyłącznie nim? A może mają Państwo jakąś alternatywę?

  • <cite class="fn">Samanta Prandota</cite> <span class="says">says:</span>

   Czy uzyskała Pani odpowiedz? Sama intensywnie poszukuje tej informacji..

   • <cite class="fn">Dominika Kahl</cite> <span class="says">says:</span>

    Dzień dobry,
    na wstępie muszę przeprosić, uciekła nam odpowiedź na pytania Pani Mai. Od razu się do nich odniosę:

    – przeniesienie kaloryfera – lepiej podkręcić grzejnik, żeby nie grzał mocno, niż kupić oczyszczacz powietrza z grzaniem. To funkcja dodatkowa i ma mało mocy, aby zastąpić kaloryfer. Zimą może być chłodno 🙂

    Wkleję recenzje oczyszczacza powietrza Dyson dostępną w Youtube, w którym testowany jest nowszy model Dysona (Hot Pure Hot+Cool Link) https://www.youtube.com/watch?v=bjguTfpdNm8.
    Sam recenzent nazwał Dysona jako gadżet 🙂 i tak jak wspomina – ogrzewanie można porównać do średniej mocy suszarki, a więc skuteczny będzie na malutkim metrażu, a przy większej powierzchni rachunki za prąd mogą być naprawdę duże – choć ciężko znaleźć informację o zużyciu prądu podczas grzania. Tak więc zimą oczyszczacz powietrza Dyson nie sprawdzi się jako zastępstwo kaloryfera.

    – oczyszczacz powietrza Dyson jako walka z sierścią – oczyszczacz ma 2 funkcje: oczyszczanie i wiatrak. Wiatrak będzie stale rozdmuchiwał sierść po pokoju i żeby oczyszczacz mógł to usunąć, powinien mieć dużą wydajność oczyszczania, a to nie jest mocna strona Dysona.
    Tutaj zdecydowanie lepiej wybrać wydajny oczyszczacz powietrza, który wywoła ruch powietrza w pokoju i „wciągnie” sierść. Tak jak sugerujemy w recenzji, możemy do metrażu sypialni Pani Mai doradzić Klarta Forste 3, który ma 4-krotnie większą wydajność oczyszczania niż ten model Dysona i lepiej poradzi sobie z usuwaniem kurzu, sierści i smogu.
    https://ranking-oczyszczaczy.pl/recenzje/klarta-forste-3/

    Niemniej proszę pamiętać, że ani oczyszczacz ani tym bardziej wiatrak nie usunie w 100% sierści zwierząt, bo ta jest zbyt ciężka.

    Oczyszczacze powietrza Dyson są na naszej liście do zakupu – chcemy poznać je bliżej, przetestować i uzupełnić recenzje o wnioski z użytkowania. Niemniej jeśli chodzi o parametry urządzenia, to nasze doświadczenie w testowaniu wielu oczyszczaczy na rynku mówi, że m.in. cena nie jest adekwatna do parametrów. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Recenzje oczyszczaczy powietrza

12 marca 2024 · 9 minut czytania

Recenzja Sharp UA-KIN52E-W i UA-KIN52E-H. Oczyszczacz 2w1, od teraz z Wi-Fi

Sharp UA-KIN52 – najważniejsze cechy Wi-Fi zagościło w kolejnym modelu oczyszczaczy powietrza Sharp. I choć wciąż, stanowią one dość mały …

29 lutego 2024 · 7 minut czytania

Recenzja Sharp UA-KIN42E-W i UA-KIN42E-H. Popularny oczyszczacz 2w1 z nową funkcją Wi-Fi.

Sharp UA-KIN42 – najważniejsze cechy Sharp-UA-KIN42 to zmodernizowana wersja Sharp UA-KIN40, rozbudowana o moduł Wi-Fi. Pozostałe cechy pozostają bez zmian. …

16 lutego 2024 · 8 minut czytania

Xiaomi Smart Air Purifier Elite. Wydajny, ale dość drogi. Godny następca Pro H?

Xiaomi Smart Air Purifier Elite – najważniejsze cechy Najnowszy i największy oczyszczacz Xiaomi – model Air Purifier Elite to propozycja …

9 lutego 2024 · 7 minut czytania

Rozsądnie wyceniony średniej klasy oczyszczacz Philips AC2936/13 – warto kupić?

Philips AC2936/13 w naszej opinii Philips AC2936/13 w skrócie Philips AC2936/13 to oczyszczacz przeznaczony do pomieszczeń o metrażu max. 48 …

2 lutego 2024 · 5 minut czytania

Recenzja Electrolux Pure Multi 700 EPU73771DG. Oczyszczanie i ewaporacyjne nawilżanie, ale czy wydajne?

Electrolux Pure Multi 700 EPU73771DG to pierwszy oczyszczacz powietrza szwedzkiej marki, wyposażony w funkcję nawilżacza. Urządzenie wykorzystuje technologię ewaporacji. Niestety …