Oczyszczacz powietrza Coway Storm. Czy warto go kupić?

Dominika Kahl
Dominika Kahl
4 minuty czytania
Sprawdź ofertęPrzejdź do rankingu

Coway Storm to wydajniejsza wersja modelu Coway Classic koreańskiego producenta. Według producenta ten oczyszczacz przeznaczony jest do aż 70 m², posiada 4 stopnie filtracji oraz wiele udogodnień dla użytkowników. Czy warto kupić ten model?

Cena Coway Storm 1799 zł (Link do Ceneo.pl)

Oczyszczanie powietrza

Do oczyszczania powietrza Coway Storm wykorzystuje:

  • filtr wstępny – zbudowany jest z drobnej siateczki, którą raz 2-4 tygodnie należy wyczyścić. Zatrzymuje większe pyły unoszące się w powietrzu, wydłuża przy tym żywotność pozostałych filtrów. Filtr nie jest wymienny.
  • filtr drobnego pyłu – oczyszczacz Coway Storm posiada dodatkowy filtr zatrzymujący zanieczyszczenia, których nie wyłapał filtr wstępny.
  • filtr węglowy – usuwa nieprzyjemne zapachy, trujące gazy w tym wszechobecny w mieszkaniach formaldehyd oraz dym papierosowy. 
  • filtr HEPA E12 – odpowiedzialny za usuwanie składników smogu, w tym pyły PM2,5 czy PM10. Zatrzymuje również zarodniki grzybów czy pleśń. Jego skuteczność miejscowa wynosi 99,5%.

Cena i żywotność filtrów

Zestaw filtrów (filtr drobnego pyłu, HEPA i węglowy) – 439 zł, ok. 24 miesiące żywotności wg szacunków producenta

Tryb pracy i eksploatacja

Oczyszczacz powietrza Coway Storm został wyposażony w zróżnicowane systemy nawiewu. Dystrybucję powietrza można ustawić:

  1. Normalny przepływ
  2. Skupiony przepływ (focused flow)
  3. Wielokierunkowy przepływ (multi-flow)

Normalny przepływ

normalnym przepływie powietrze wydmuchiwane jest wyłącznie z górnego wylotu oczyszczacza. Użytkownik ma do wyboru 3 prędkości oczyszczania powietrza wybierane manualnie (niski – średni – wysoki) oraz 3 tryby automatyczne (auto, silent, haze). 

W normalnym przepływie dostępne są 3 tryby automatyczne:

  1. Auto
    Domyślnie oczyszczacz włącza się na ten tryb, jest on wygodny dla użytkownika. Oczyszczacz dostosowuje prędkość pracy na podstawie aktualnej jakości powietrza wykrytego przez czujniki. Po wykryciu zanieczyszczonego powietrza, oczyszczacz przyspiesza pracę, aby szybko usunąć brudne powietrze, następnie wraca do cichej pracy.W tym modelu znajdują się 2 czujniki jakości powietrza:
    • światła 
    • cząstek (pył PM2,5) – czułość sensorów można regulować: ograniczona czułość, standardowy, bardzo czuły.
  2. Silent
    Tryb ten jest odpowiedni w nocy, oczyszczacz pracuje cicho i nie zakłóca snu.
  3. Haze 
    Tryb używany jest do szybkiego oczyszczenia dużej powierzchni lub podczas zwiększenia się zanieczyszczenia powietrza.

Skupiony przepływ (focused flow)

skupiony-wylot-powietrza-coway-storm

Nawiew powietrza prowadzony jest przez przedni wylot powietrza, w miejscu w którym znajduje wskaźnik jakości powietrza. Podobnie jak przy normalnym nawiewie, tak i w tym można ustawić prędkości wentylatora (niski – średni – wysoki).

Wielokierunkowy przepływ (multi-flow)

Powietrze zostaje dystrybuowane równocześnie poprzez przedni i górny wylot powietrza.

wielokierunkowy-wylot-powietrza-coway-storm

O jakości powietrza, oczyszczacz informuje kolorystyczny wskaźnik przy pomocy 4-kolorowej skali, która zmienia się w zależności od stężenia zanieczyszczeń w powietrzu. Wskaźnik umiejscowiony jest z przodu oczyszczacza powietrza w formie kolorowego pierścienia. 

Oczyszczacz ocenia jakość powietrza na podstawie aktualnych stężeń pyłu PM2,5 (aktualnie brak informacji, przy jakich stężeniach pyłu PM2,5 podświetlają się poniższe kolory): 

  • good,
  • normal,
  • bad,
  • very bad.

http://www.albionnordic.com

Coway Storm posiada funkcję Eco. Oczyszczacz przechodzi w tryb czuwania, kiedy czyste powietrze utrzymuje się przez 10 minut.

Każdy oczyszczacz powietrza marki Coway posiada odpinaną kratkę wylotu powietrza, zatem użytkownik ma możliwość usunięcia zabrudzeń wewnątrz urządzenia.

Coway Storm posiada timer, który pozwala zaprogramować czas wyłączenia oczyszczacza – 1,4 i 8 godzin. Jasność wskaźników można regulować, ta funkcja przyda się szczególnie w nocy.

Wygląd

Coway Storm wygląda elegancko i będzie pasował do większości pomieszczeń, jego wymiary wynoszą 41 x 24 x 76,5 cm. 

Parametry techniczne oczyszczacza powietrza Coway Storm

MarkaCoway
ModelStorm
Cena1799 zł
Maks. CADR lub przepływ powietrza [m³/h]492
Zalecana maks. powierzchnia [m²]*61,5
Zalecana maks. kubatura [m³]153,75
Głośność [dB]21,6-44,2
Pobór mocy [W]5-65
Liczba prędkości wentylatora3
Filtr wstępnytak
Filtr HEPAtak
Skuteczność wg klasyfikacji filtra HEPAE12
Filtr węglowytak
Żywotność filtrówdo 12 miesięcy
Waga [kg]12
CertyfikatyECARF, PZH
Gwarancja3 lata

* przyjmujemy, że na każdy 1 m² pomieszczenia o wysokości wynoszącej 2,5 metra oczyszczacz powietrza powinien oferować minimum wartość maks. CADR dla pyłów równą 8 m³/h

Czy warto kupić oczyszczacz powietrza Coway Storm?

Zaletą oczyszczacza powietrza Coway Storm jest cicha i energooszczędna praca. Według nas jego wydajność będzie odpowiednia do pomieszczeń o powierzchni 61,5 m².

Producent wyposażył urządzenie w czujnik pyłów PM2,5, który można dostosować według czułości – ograniczona czułość, standardowy, bardzo czuły.

Domyślnie jest on dostosowany do standardowego wykrywania zanieczyszczeń, jednak można go dostosować do własnych preferencji.

Większa czułość czujnika pyłu PM2,5 = lepsze oczyszczanie. 

Zabrakło tutaj natomiast sterowania wi-fi, którego można oczekiwać od oczyszczacza w tej cenie.

Galeria zdjęć Coway Storm

Coway Storm w naszej opinii

Zalety

  • Wskaźnik jakości powietrza
  • Cicha praca
  • Tryb automatyczny działający na podstawie czujnika cząstek i światła

Wady

  • Słaba opłacalność

Cena Coway Storm

Oczyszczacz powietrza Coway Storm dostępny jest w cenie 1799 zł (Link do Ceneo.pl).

18 komentarzy

  • <cite class="fn">Lukasz Aleksander Macha</cite> <span class="says">says:</span>

    Recenzja bardzo dobra. Chciałbym jednak zwrócić uwagę na jeden szczegół który dość poważnie wprowadza użytkowników w błąd. Wszystkie modele Coway dostępne na polskim rynku wyposażone są w laserowy czujnik który z powodzeniem bada PM2,5. Nie ma natomiast wskaźnika PM2,5 czyli nie pokazuje liczbowo stężenia. To i dobrze i źle. Z jednej strony taki wyświetlacz daje użytkownikowi dość szczegółową informację o jakości powietrza z drugiej strony wskazania takich wyświetlaczy często wprowadzają w błąd. Praktycznie wszyscy producencie oczyszczaczy z tą funkcją mają problem żeby ich produkty pokazywały właściwe stężenia. Pokazują to opinie wielu użytkowników.
    Chciałbym również zaktualizować informacje z tabeli. Oczyszczacze dostępne w Polsce mają już certyfikat PZH i są objęte 5 letnią gwarancją.

    • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

      Dziękujemy za komentarz. Wkrótce poprawimy wskazane rzeczy.

      Proszę jeszcze o informacje:
      1. Czy 5-letni okres gwarancyjny ma być standardem w polskiej dystrybucji?
      2. Co oznaczają poszczególne kolory: Good, Normal, Bad, Very Bad w modelu Coway Storm?

      • <cite class="fn">Lukasz Aleksander Macha</cite> <span class="says">says:</span>

        Gwarancja 5 lat jest narazie ofertą do końca 2019 ale nie wykluczamy jej przedłużenia albo utrzymania na stałe. Jest to układ 3+2 czyli już deklarujemy bazową gwarancję 3 letnią na stałe a 2 lata są narazie dodane jako promocja ale na pełnych warunkach ogólnej gwarancji bez konieczności rejestracji zakupu i bez żadnych wyłączeń.

        Kolory oznaczają kolejne poziomy zanieczyszczenia. Kolejne (zaczynając od niebieskiego) pojawiają się w zależności od ustawień czułości czujnika laserowego. W każdym Coway są trzy zapisane ustawienia systemu pomiarowego: ograniczona czułość, standardowy, bardzo czuły. Oczywiście domyślenie czujnik ustawiony jest w trybie standardowym. To tyczy się wszystkich trzech modeli. Dysponujemy rozwinięciem tego systemy wskaźnika kolorystycznego. Dostaliśmy dokładny algorytm który decyduje o wyborze koloru. Jak uda nam się przedstawić te dane w bardziej przystępnej odsłonie dla użytkowników to podzielimy się z wami tą informacją. Co bardzo ważne algorytm pomiarowy nie bazuje tylko i wyłącznie na PM2.5, Bada wszystkie cząsteczki stałe i te większe i te mniejsze dzięki temu jest znacznie bardziej skuteczny i uniwersalny niż w tych urządzeniach które nastawione są na badanie i wskazywanie tylko PM2.5 To oczywiście nasze zdanie i doświadczenie i nie tyczy się wszystkich konkurencyjnych urządzeń.
        Powyższe uwagi i informacje tyczą się wszystkich trzech modeli Coway (classic, storm i airmega 300S). Będę bardzo wdzięczny za analizę i poprawienie opisów we wszystkich trzech przypadkach bo wierzę, że założeniem rankingu oczyszczaczy jest prezentowanie maksymalnie obiektywnych i poprawnych informacji wspierając waszych użytkowników. Serdecznie pozdrawiam i dziękuję za wasza gotowość do zmian. Pozostaję do dyspozycji w razie jakichkolwiek pytań.

        • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

          Dziękuję za odpowiedź.

          Czekamy na info o korelacji PM2.5 z kolorami (ewentualnie info, jak działa tryb auto). Ta frakcja stała się standardem w ocenie jakości powietrza i w wymiarze praktycznym nie ma uzasadnienia, by mierzyć i pokazywać PM10, PM2.5 i PM1, bo jeśli są pochodzenia smogowego, to występują w dość skorelowanych ilościach.

          Standardowo w recenzjach nie piszemy o promocyjnych okresach gwarancyjnych, bo takowe się pojawiają i znikają, ale dodamy to info teraz, bo jest warte wspomnienia.

          • <cite class="fn">Lukasz Aleksander Macha</cite> <span class="says">says:</span>

            Bardzo dziękuję!
            Łukaszu, zgadzam się, że dopóki 5 letnia gwarancja nie jest potwierdzony standardem to nie powinno się pisać o niej w sposób ogólny. Można jednak przemycić info, że jest oferta promocyjna. Jeśli wam się uda to świetnie.
            Obiecuje, że jak tylko coś się wyjaśni z tą korelacją kolorów i stężeń to dam znać.

          • <cite class="fn">Ranking-oczyszczaczy.pl</cite> <span class="says">says:</span>

            Dzień dobry,
            recenzje zostały poprawione zgodnie z uwagami. Dopisaliśmy też o 5 letniej promocji obowiązującej do końca roku w akapicie „Czy warto kupić”. Czekamy na info o działaniu trybu automatycznego, wtedy uzupełnimy recenzję.

            Pozdrawiamy serdecznie

          • <cite class="fn">Lukasz Aleksander Macha</cite> <span class="says">says:</span>

            Witam, bardzo dziękuję. Dla kompletu brakuje jeszcze informacji o certyfikacji PZH. Chyba rzeczywiście nie wspomniałem o tym wcześniej. Jak znajdziecie Państwo czas to możecie wprowadzić również tą informację do wszystkich trzech modeli. Bardzo doceniam wasze działania. Oby tak dalej! 🙂

          • <cite class="fn">Ranking-oczyszczaczy.pl</cite> <span class="says">says:</span>

            Dziękujemy, informacja o certyfikacie dodana do tabelki dla wszystkich 3 modeli, informacja o czujniku również poprawiona.

            Pozdrawiamy 🙂

          • <cite class="fn">Robert</cite> <span class="says">says:</span>

            Panie Łukaszu,
            dołączam się do prośby i pytania jakie konkretne dane kryją się za kolorami wskaźnika zanieczyszczenia w poszczególnych trybach. Chcę kupić jeden z waszych modeli ale bez tych danych się nie zdecyduję. Pozdrawiam.

    • <cite class="fn">Michał</cite> <span class="says">says:</span>

      Dzień dobry Panie Łukaszu, widzę że chyba Pan pracuje w Coway, tudziez zna się Pan na rzeczy. W każdym razie pozwole sobie podpytac Pana o filtry i ich dostepnosc. Obecnie dostepne tylko w pakiecie za 430 zl….sporo…bedzie mozna za jakiś czas dokupic pojedyncze filtry? i czujnik zużycia działa na zasadzie czasu pracy oczyszczacza, czy realnie urzadzenie wyczuwa zuzycie filtrow ( bo zrozumialem ze sprzet pokazuje zucie konkretnego filtra?). Dopytuje bo chce kupić sprzęt i coway storm jest jednym z 2/3 jakie rozważam. Dzięki

      • <cite class="fn">Lukasz Aleksander Macha</cite> <span class="says">says:</span>

        W modeli Storm wymiany filtra opisuje instrukcja. W tym modelu nie ma wskaźnika. W modelu Coway jest wskaźnik na panelu sterowania w w model airmega 300S zużycie filtrów jest prezentowane procentowo w aplikacji i na panelu sterowania.

        Częstotliwość wymiany filtrów w Coway Storm to:
        – Filtr drobnego pyły co 3 miesiące
        – Filtr Hepa co 12 miesięcy
        – Filtr węglowy co 24 miesiące

        Częstotliwość ta zakłada ciągłą, nieprzerwaną pracę w naszych warunkach jakości powietrza.

        Zestaw kosztujący około 430zł wystarcza na pełne dwa lata eksploatacji. Zawiera 6x filtr drobnego pyłu, 2x HEPA i 1x węgiel aktywny. Uważam, że średni roczny koszt eksploatacji na poziomie około 200zł przy tej klasie urządzenie to bardzo rozsądny wydatek.

        Serdecznie pozdrawiam,

        • <cite class="fn">Marcin Cin</cite> <span class="says">says:</span>

          Czy można prosić o dokładną nazwę tej aplikacji na IOS? Czy da się z jej poziomu sterować oczyszczaczem?

          Czy to jest IOCare i czy ona działa tylko na 300S?

          Dziękuję.

  • <cite class="fn">Michał</cite> <span class="says">says:</span>

    Witam serdecznie. mam jeszcze jedno pytanie odnośnie produktów marki Coway. W broszurach można znaleźć informacje, iż produkt jest także dobrym rozwiązaniem dla alergików. Jednak nigdzie nie ma informacji, aby oczyszczacze Storm, czy Classic „same” rozpoznawały stężenie alergenów w powietrzu, tak jak to ma miejsce w przypadku PM2,5. Czy zatem oczyszczacze marki Coway są zatem w stanie same zarządzać trybami obrotów w lato ( kiedy stężenie PM2,5 nie jest, aż takim dużym problemem)? czy musi to być całkowicie manualne operowanie intensywnością pracy oczyszczacza?

    • <cite class="fn">Lukasz Aleksander Macha</cite> <span class="says">says:</span>

      Alergeny są dość dużymi cząsteczkami stałymi więc są rozpoznawane przez laserowy czujnik jakości powietrza który jest montowany w urządzeniach Coway. Jest to bardzo wysokiej jakości podzespół pradukowanym przez Coway. To zapewnie świetną komunikację z algorytmem pomiarowym. Oczyszczacze Coway dają też możliwość wyboru jednego z trzech programów czułości systemu pomiarowego. Może dostosować czułość czujnika do warunków jakości powietrza, powierzchni albo wymagań użytkownika. Wszystkie modele Coway mają również oficjalny certyfikat ECARF potwierdzający skuteczność usuwania alergenów.

      Pozdrawiam

  • <cite class="fn">Tomasz Krzemiński</cite> <span class="says">says:</span>

    Kupiłem ten oczyszczacz. Wykonanie bardzo dobre, wszystko działa, pasuje i wygląda super. Oczyszczacz jest bardzo bardzo bardzo cichy. Na dwóch pierwszych prędkościach wentylatora niesłyszalny.
    Duże negatywne zaskoczenie to w zestawie jest tylko po jednym filtrze!. Myślałem, że jest tak jak w zestawie do kupienia 6 x filtr drobnego pyłu (wymiana co 4 miesiące), 2 x filtr HEPA (wymiana co 12 miesięcy), 1 x filtr węglowy (wymiana co 24 miesiące). Niestety trzeba będzie dokupić filtry drobnego pyłu i HEPA 🙁
    Wkrótce postaram się przekazać wyniki testów z miernikiem pyłu. Na razie za czyste mam powietrze 😉

  • <cite class="fn">Agaa Slodczyk</cite> <span class="says">says:</span>

    Witam,
    Chciałabym zakupić oczyszczacz. Biorę pod uwagę ten model (Coway Storm) jednak zauważyłam również Klarte Store które ma niezłą cenę w stosunku do jakości. Pytanie czy Klarta to bezpieczny zakup? Firma jest krótko na rynku, jak z dostępem do filtrów zamiennych, jakie wykonanie? Czy lepiej wybrać Coway Storm?
    Oczyszczacz będzie używany na otwartej powierzchni salon + kuchnia ok 47 m2. Wysokość pomieszczenia 2,6m.

    Proszę o radę co wybrać. Różnica w cenie jest dość spora ale czy nie warto dopłacić skoro to ma być na lata?

    • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

      Coway w Polsce jest od roku. Klarta sprzedaje już 3 lata, w tym dwa lata model Stor. Nie bałbym się z tego powodu Klarty, bo jest kilka razy większą firmą (tu w Polsce) niż Coway (oceniam po szacowanej sprzedaży i wynikach wyszukiwań obu marek).

      Jeśli chodzi o skuteczność, to Stor ma bdb automat. Storm podobnie, choć producent go nie parametryzuje. Oba powinny dobrze chronić wskazaną przestrzeń. Stor ma trochę większą wydajność.

      Dopłacenie do Storma da większy komfort akustyczny i to jest powód, dla którego można dopłacić do Storma, ale ja w takim wypadku poleciłbym jeszcze Electroluxy z serii A9, bo dają więcej możliwości.

      Finalnie jeśli mieszkanie jest ciche, to dopłacałbym do powyższych. Jeśli jest zlokalizowane przy ulicy bądź często włączony jest telewizor lub gra stereo, to Klarta Stor skutecznie poradzi sobie ze smogiem i alergenami zapewniając tanią eksploatację i bezobsługowe auto.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Recenzje oczyszczaczy powietrza

12 marca 2024 · 9 minut czytania

Recenzja Sharp UA-KIN52E-W i UA-KIN52E-H. Oczyszczacz 2w1, od teraz z Wi-Fi

Sharp UA-KIN52 – najważniejsze cechy Wi-Fi zagościło w kolejnym modelu oczyszczaczy powietrza Sharp. I choć wciąż, stanowią one dość mały …

29 lutego 2024 · 8 minut czytania

Recenzja Sharp UA-KIN42E-W i UA-KIN42E-H. Popularny oczyszczacz 2w1 z nową funkcją Wi-Fi.

Sharp UA-KIN42 nie różni się zbytnio od swojego poprzednika. Tak naprawdę jedyną istotną modernizacją względem wersji UA-KIN40 jest pojawienie się modułu WiFi. Sterowanie mobilne to wygoda, która została przez producenta wyceniona na kilkaset złotych. Czy warto?

16 lutego 2024 · 8 minut czytania

Xiaomi Smart Air Purifier Elite. Wydajny, ale dość drogi. Godny następca Pro H?

Xiaomi Smart Air Purifier Elite – najważniejsze cechy Najnowszy i największy oczyszczacz powietrza Xiaomi – model Air Purifier Elite to …

2 lutego 2024 · 5 minut czytania

Recenzja Electrolux Pure Multi 700 EPU73771DG. Oczyszczanie i ewaporacyjne nawilżanie, ale czy wydajne?

Electrolux Pure Multi 700 EPU73771DG to pierwszy oczyszczacz powietrza szwedzkiej marki, wyposażony w funkcję nawilżacza. Urządzenie wykorzystuje technologię ewaporacji. Niestety …

5 stycznia 2024 · 4 minuty czytania

Recenzja TCL TKJ225F WiFi. Niedrogi oczyszczacz zaprojektowany pod chińskie normy

Oczyszczacz powietrza z Wi-Fi i sterowaniem mobilnym poniżej 600 zł. To nie Xiaomi, lecz kolejna chińska marka, próbująca zdobyć polski …