TCL TKJ400F – najważniejsze cechy

Zalety

 • Jonizator
 • Korzystna relacja wydajności oczyszczania do ceny urządzenia

Wady

 • Nawilżanie ultradźwiękowe
 • Niemiarodajne odczyty czujników

TCL TKJ400F w skrócie

Oczyszczacz powietrza TCL TKJ400F występuje obecnie w kilku marketach RTV i AGD. Spotkać go mozna też w ofercie operatorów sieci telefonów komórkowych. Urządzenie kusi niską ceną, przyzwoitą wydajnością oczyszczania (400 m³/h) oraz jonizacją. Sprzęt może być stosowany na powierzchniach do 50 m². Sprawdzi się więc w większych salonach czy sypialniach.

Niestety sprzęt został zaprojektowany w nieprzemyślany sposób. Czujniki odpowiadające za mierzenie poziomu zanieczyszczeń oraz wilgotności są okłamywane przez ultradźwiękową mgiełkę tworzącą się w trakcie pracy nawilżacza.

Sama technologia ultradźwięków również nie należy do najbezpieczniejszych. Korzystając z opcji nawilżania, należy pamiętać o stosowaniu wody destylowanej. W przeciwnym razie będziemy nieustannie narażeni na biały pył, osadzający się na meblach i drażniący naszą skórę i śluzówki.j cenie. Czy na pewno warto zdecydować się na zakup tego urządzenia?

Cena TCL TKJ400F (2023-03-24) – 799 zł (link do Ceneo.pl)

Jak TCL TKJ 400F oczyszcza powietrze?

(źródło: materiały producenta)

Oczyszczacz powietrza marki TCL wyposażony jest w standardowy zestaw 3 filtrów. Znajdziemy w nim:

 • Filtr HEPA H12 – średniej klasy filtr HEPA, filtrujący ok. 99% zanieczyszczeń w formie stałej (pyły zawieszone, pyłki roślin, drobnoustroje). Filtr ten w zupełności wystarcza do użytku domowego
 • Filtr węglowy – odpowiedzialny za usuwanie szkodliwych gazów i nieprzyjemnych zapachów, m.in. lotnych związków organicznych czy dymu papiersowego
 • Filtr wstępny – zatrzymujący duże cząstki zanieczyszczeń – kurz, sierść zwierząt czy włosy. Filtr ten pozwala wydłużyć nieco żywotność pozostałych dwóch.

Żywotność i cena filtrów wymiennych

Komplet filtrów do modelu TCL TKJ400F (żywotność do 12 mies.) – ok. 159 zł. Producent określa maksymalny czas korzystania z filtrów na 12 miesięcy. W przypadku intensywnego sezonu smogowego, zaleca jednak wymianę raz na pół roku.

Tryby pracy i wrażenia z użytkowania

Urządzenie wyposażone jest w tryb automatyczny, dopasowujący intensywność pracy oczyszczacza do warunków panujących w otoczeniu. Swoje odczyty opiera o czujnik pyłów zawieszonych PM2,5. Oprócz niego w modelu znalazł się również czujnik światła, dopasowujący intensywność emitowanego światła do otoczenia.

TKJ400F pozwala wybierać spomiędzy 5 prędkości pracy wentylatora. W urządzeniu znalazł się też tryb nocny, w którym to urządzenie pracuje wolniej, emituje mniej światła i jest cichsze, generując jedynie ok. 25 dB.

Przedni panel urządzenia z charakterystycznym kołowym wyświetlaczem LED informuje o aktualnym stanie powietrza w pomieszczeniu, podświetlając się na jeden z 4 kolorów, gdzie:

 • niebieski – oznacza doskonałe powietrze
 • zielony – dobre
 • żółty – średnie
 • czerwony – złe
4 kolory wyświetlacz TCL TKJ400F

(źródło: materiały producenta)

Niestety nie możemy pochwalić mechanizmu odpowiadającego za interpretację odczytów. Dlaczego? Podczas korzystania z nawilżacza, mgiełka generowana na skutek rozbijania cząsteczek wody przez ultradźwięki zakłamuje odczyty nawilżacza, ale przede wszystkim zaburza pracę oczyszczacza.

Pierwsza rzecz zdarza się niestety dość często w przypadku nawilżaczy ultradźwiękowych. Generując wilgotną mgiełkę, urządzenia mają tendencję do oszukiwania swoich czujników i wyświetlania wilgotności o 10-15% większej niż w rzeczywistości.

Alarmujący i niedopuszczalny jest jednak fakt wpływania na pracę oczyszczacza. Cząsteczki magnezu czy żelaza, ulatniające się wskutek rozbicia wody, unoszą się w pobliżu sensorów zanieczyszczeń. Oczyszczacz interpretuje je jako zagrożenia, których należy pozbyć się jak najszybciej. Dlatego tez wyświetlacz momentalnie robi się czerwony, a sprzęt zaczyna uciążliwie głośno pracować.

Po zużyciu całej wody w nawilżaczu, urządzenie informuje użytkownika o potrzebie uzupełnienia zbiornika. Innym ważnym wskaźnikiem jest również informacja o konieczności wymiany filtrów w oczyszczaczu.

Wygląd TCL TKJ400F

TCL TKJ400F wyróznia się schludnym, zgrabnym designem. Niestety w bliższym kontakcie dostrzeżemy sporą ilość „tanich” plastików. Panel dotykowy umieszczony na górnej ścianie obudowy jest ergonomiczny i zapewnia wygodne korzystanie.

TCL TKJ400F gorny panel

Parametry techniczne oczyszczacza powietrza TCL TKJ400F

MarkaTCL
Model TKJ400F
Cena999 zł
Maks. CADR lub przepływ powietrza [m³/h]400
Zalecana maks. powierzchnia [m²]*50
Zalecana maks. kubatura [m³]125
Głośność [dB]>25
Pobór mocy [W]do 70
Liczba prędkości wentylatora5
Filtr wstępny
tak
Filtr HEPAH12
Skuteczność wg klasyfikacji filtra HEPA99,5%
Filtr węglowytak
Żywotność filtrówb.d.
Waga [kg]8,3
Gwarancja2 lata

* przyjmujemy, że na każdy 1 m² pomieszczenia o wysokości wynoszącej 2,5 metra oczyszczacz powietrza powinien oferować minimum wartość maks. CADR dla pyłów równą 8 m³/h

Zdaniem eksperta:

W oczyszczaczu powietrza TCL TKJ400F podoba mi się przyzwoita wydajność oczyszczania. 400 m³/h sprawia, że sprzęt szybko przefiltruje powietrze w standardowym salonie czy sypialni.

Niestety nie mogę powiedzieć nic dobrego o nawilżaczu. W momencie jego uruchomienia zaczynają się schody. Ultradźwiękowy charakter w połączeniu ze złym rozmieszczeniem czujników (błąd po stronie projektantów), sprawia że urządzenie staje się niewiarygodne, głośne i nieskuteczne.

Maciej Kluba

Galeria zdjęć TCL TKJ400F

Jak oceniasz recenzję?

Aby wystawić ocenę kliknij w gwiazki

Średnia ocena 0 / 5. Ilość ocen: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

Recenzje oczyszczaczy powietrza

12 marca 2024 · 9 minut czytania

Recenzja Sharp UA-KIN52E-W i UA-KIN52E-H. Oczyszczacz 2w1, od teraz z Wi-Fi

Sharp UA-KIN52 – najważniejsze cechy Wi-Fi zagościło w kolejnym modelu oczyszczaczy powietrza Sharp. I choć wciąż, stanowią one dość mały …

29 lutego 2024 · 7 minut czytania

Recenzja Sharp UA-KIN42E-W i UA-KIN42E-H. Popularny oczyszczacz 2w1 z nową funkcją Wi-Fi.

Sharp UA-KIN42 – najważniejsze cechy Sharp-UA-KIN42 to zmodernizowana wersja Sharp UA-KIN40, rozbudowana o moduł Wi-Fi. Pozostałe cechy pozostają bez zmian. …

16 lutego 2024 · 8 minut czytania

Xiaomi Smart Air Purifier Elite. Wydajny, ale dość drogi. Godny następca Pro H?

Xiaomi Smart Air Purifier Elite – najważniejsze cechy Najnowszy i największy oczyszczacz Xiaomi – model Air Purifier Elite to propozycja …

9 lutego 2024 · 7 minut czytania

Rozsądnie wyceniony średniej klasy oczyszczacz Philips AC2936/13 – warto kupić?

Philips AC2936/13 w naszej opinii Philips AC2936/13 w skrócie Philips AC2936/13 to oczyszczacz przeznaczony do pomieszczeń o metrażu max. 48 …

2 lutego 2024 · 5 minut czytania

Recenzja Electrolux Pure Multi 700 EPU73771DG. Oczyszczanie i ewaporacyjne nawilżanie, ale czy wydajne?

Electrolux Pure Multi 700 EPU73771DG to pierwszy oczyszczacz powietrza szwedzkiej marki, wyposażony w funkcję nawilżacza. Urządzenie wykorzystuje technologię ewaporacji. Niestety …