Sharp FP-J40EUW – najważniejsze cechy

Zalety

  • Jonizacja Plasmacluster z możliwością wyłączenia
  • Cicha praca
  • Niskie zużycie energii

Wady

  • Brak czujnika PM2,5

Cena Sharp FP-J40EUW (2023-06-29) – 999 zł (link do autoryzowanego sklepu Homespot.pl)

Sharp FP-J40EUW w skrócie

Goszczący na rynku od niedawna model FP-J40EUW to stosunkowo niewielki oczyszczacz powietrza, który przeznaczony jest do standardowych pomieszczeń (sypialnia, pokój dziecka, salon) o powierzchni nie przekraczającej 30 m².

W urządzeniu znajdziemy m.in jonizację Plasmacluster wraz z bardzo ciekawym trybem Clean Ion Shower. Uwalniane z wielką siłą jony ujemne zmniejszają elektryczność statyczną cząsteczek w pomieszczeniu. Dzięki temu zanieczyszczenia stają łatwiejsze do wychwycenia przez specjalny czujnik kurzu.

Niestety w tym miejscu musimy zwrócić uwagę na brak czujnika pyłów zawieszonych PM2,5. W urządzeniu obecny jest m.in. czujnik zapachów i światła, lecz zabrakło miejsca dla czujnika PM2,5, co może przekładać się na mniej skuteczne wychwytanie typowo smogowych zanieczyszczeń.

Jak Sharp FP-J40EUW oczyszcza powietrze?

filtr weglowy sharp fp-j40eu-w

(źródło: materiały producenta)

Oczyszczacz z nawilżaczem Sharp wyposażony jest w standardowy zestaw 3 filtrów. Znajdziemy w nim:

  • Filtr HEPA H13 – filtrujący ok. 99,95% zanieczyszczeń w formie stałej (pyły zawieszone, pyłki roślin, drobnoustroje). Filtr ten w zupełności wystarcza do użytku domowego.
  • Filtr węglowy – odpowiedzialny za usuwanie szkodliwych gazów i nieprzyjemnych zapachów, m.in. lotnych związków organicznych czy dymu papierosowego.
  • Filtr wstępny – zatrzymujący duże cząstki zanieczyszczeń – kurz, sierść zwierząt czy włosy. Filtr ten pozwala wydłużyć nieco żywotność pozostałych dwóch.

Żywotność i cena filtrów wymiennych

Do modelu FP-J40EUW producent sugeruje dwa filtry o żywotności do 10 lat (warunki w Polsce podpowiadają nam jednak 2-3 lata).

FZ-J40HFX – Filtr HEPA w cenie 449 zł (żywotność 10 lat)
FZ-J40DFX – Filtr pochłaniający zapach w cenie 189 zł (żywotność 10 lat)

Tryby pracy i wrażenia z użytkowania

Oczyszczacz powietrza Sharp FP-J40EUW posiada wydajność na poziom 240 m³/h. Wystarczająco, aby stosować urządzenie na około 20-25 m² (producent deklaruje 30m²). Za czystość powietrza w otoczeniu odpowiadają 3 czujniki: kurzu, światła i zapachów. Tryb automatyczny uwzględnia wszystkie 3 aspekty. Brak jest natomiast czujnika pyłów zawieszonych PM2,5, co może wpływać na ilość gromadzących się w pomieszczeniu substancji smogowych.

Dużym plusem jest natomiast cicha praca oczyszczacza. Sharp FJ-40EUW bardzo poważnie podchodzi też do kwestii poboru prądu. Energooszczędny silniczek generuje od 3,5 do 23 W (w zależności od wybranej prędkości). Użytkownicy mogą wybrać jeden z 4 trybów pracy – max, medium, sleep oraz auto.

Podobnie jak inne modele koncernu, oczyszczacz powietrza Sharp FP-J40EUW wykorzystuje tzw. efekt coandy. Ustawienie wylotu powietrza pod odpowiednim kątem (20°) pozwala łatwiej dotrzeć zanieczyszczeń w górnych częściach pomieszczenia, a następnie skierować je w dół, w stronę oczyszczacza.

Znajdziemy tu też znany już moduł jonizacji Plasmacluster wraz z charakterystyczną funkcję Ion Shower. Specyficzny „deszcz jonów” pozwala w ciągu 10 minut zneutralizować znaczną ilość jonów dodatnich, zmniejszając elektryczność statyczną w pomieszczeniu.

Ma to za zadanie unieruchomić cząsteczki kurzu, które następnie będą zasysane do urządzenia przez kolejne 50 minut. Funkcja ta może być przydatna w redukcji kurzu, jednak na pewno nie wyeliminuje samodzielnie problemu.

Z dodatkowych funkcji w modelu FP-J40EU-W znajdziemy m.in. wskaźnik wymiany filtra, timer pozwalający zaprogramować czas pracy czy opcję autorestart, przywracającą oczyszczacz do wcześniej wybranych ustawień w przypadku utraty zasilania.

Wygląd Sharp FP-J40EUW

Kompaktowy model Sharp FP-J-40EUW charakteryzuje się schludnym i ergonomicznym designem. W oczy rzucają się niespotykane zbyt często obłe kształty i innowacyjny wylot powietrza. Na górze urządzenia znajdziemy czarny dotykowy panel sterowania. Na plus należy zapisać stosunkowo małą wagę urządzeniajedynie 6,2 kg.

oczyszczacz powietrza fp-j40eu-w przód i bok

Parametry techniczne oczyszczacza powietrza Sharp FP-J40EUW

MarkaSharp
Model FP-J40EUW
Cena999 zł
Maks. CADR lub przepływ powietrza [m³/h]240/186/48-120
Zalecana maks. powierzchnia [m²]*30
Zalecana maks. kubatura [m³]75
Głośność [dB]15-45
Pobór mocy [W]3,5-23
Liczba prędkości wentylatora3
Filtr wstępny
tak
Filtr HEPAH13
Skuteczność wg klasyfikacji filtra HEPA99,95%
Filtr węglowytak
Żywotność filtrów10 lat
Waga [kg]6,2
Gwarancja2 lata
* przyjmujemy, że na każdy 1 m² pomieszczenia o wysokości wynoszącej 2,5 metra oczyszczacz powietrza powinien oferować minimum wartość maks. CADR dla pyłów równą 8 m³/h.

Zdaniem eksperta:

W oczyszczaczu powietrza Sharp FP-J40EUW znajdziemy rozwiązania znane z innych modeli koncernu. Jonizacja Plasmacluster, funkcja Clean Ion Shower czy czujniku kurzu to dobre sposoby na walkę z alergenami. Prezentowany model zalicza się do najbardziej cichych i energooszczędnych urządzeń na rynku.

Niestety FP-J40EUW nie posiada zbyt dużej wydajności, dlatego nie polecam stosowania go na powierzchniach większych niż dwadzieścia kilka metrów kwadratowych. Brak jest również czujnika PM2,5, co z reguły przekłada się na gorszą wykrywalność frakcji uznawanych przez WHO za najgroźniejsze spośród substancji smogowych.

Cena Sharp FP-J40EUW

Cena Sharp FP-J40EUW (2023-06-29) – 999 (link do autoryzowanego sklepu Homespot.pl)

Galeria zdjęć Sharp FP-J40EUW

Sprawdź pozostałe oczyszczacze powietrza Sharp FP-J na RO

Ceny w zestawieniu zaktualizowano dnia 2023-06-29.

Jak oceniasz recenzję?

Aby wystawić ocenę kliknij w gwiazki

Średnia ocena 0 / 5. Ilość ocen: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

Recenzje oczyszczaczy powietrza

12 marca 2024 · 9 minut czytania

Recenzja Sharp UA-KIN52E-W i UA-KIN52E-H. Oczyszczacz 2w1, od teraz z Wi-Fi

Sharp UA-KIN52 – najważniejsze cechy Wi-Fi zagościło w kolejnym modelu oczyszczaczy powietrza Sharp. I choć wciąż, stanowią one dość mały …

29 lutego 2024 · 7 minut czytania

Recenzja Sharp UA-KIN42E-W i UA-KIN42E-H. Popularny oczyszczacz 2w1 z nową funkcją Wi-Fi.

Sharp UA-KIN42 – najważniejsze cechy Sharp-UA-KIN42 to zmodernizowana wersja Sharp UA-KIN40, rozbudowana o moduł Wi-Fi. Pozostałe cechy pozostają bez zmian. …

16 lutego 2024 · 8 minut czytania

Xiaomi Smart Air Purifier Elite. Wydajny, ale dość drogi. Godny następca Pro H?

Xiaomi Smart Air Purifier Elite – najważniejsze cechy Najnowszy i największy oczyszczacz Xiaomi – model Air Purifier Elite to propozycja …

9 lutego 2024 · 7 minut czytania

Rozsądnie wyceniony średniej klasy oczyszczacz Philips AC2936/13 – warto kupić?

Philips AC2936/13 w naszej opinii Philips AC2936/13 w skrócie Philips AC2936/13 to oczyszczacz przeznaczony do pomieszczeń o metrażu max. 48 …

2 lutego 2024 · 5 minut czytania

Recenzja Electrolux Pure Multi 700 EPU73771DG. Oczyszczanie i ewaporacyjne nawilżanie, ale czy wydajne?

Electrolux Pure Multi 700 EPU73771DG to pierwszy oczyszczacz powietrza szwedzkiej marki, wyposażony w funkcję nawilżacza. Urządzenie wykorzystuje technologię ewaporacji. Niestety …