Raven EOP003UV z lampą UV-C – najważniejsze cechy

Zalety

  • Niska cena zakupu
  • Niewielkie zużycie prądu

Wady

  • Pobłażliwy system oceny jakości powietrza
  • Duża ilość funkcji, które realnie nie wpływają istotnie na skuteczność oczyszczania (jonizacja, lampa UV-C)

Oczyszczacz powietrza z lampą UV-C Raven EOP003UV to jeden z tańszych oczyszczaczy dostępnych na rynku. Niestety budżetowy charakter sprzętu przekłada się na jakość zastosowanych technologii. Urządzenie wprawdzie gwarantuje wydajność oczyszczania na poziomie 360 m3/h, co pozwala na stosowanie sprzętu w pomieszczeniach do 45 m2.

Z drugiej jednak strony oczyszczacz działa w oparciu o dość pobłażliwy algorytm oceny jakości powietrza,. Dlatego też w trybie auto może dopuszczać duże stężenia pyłów zawieszonych, nie wykorzystując w pełni wydajności urządzenia. Zaletą jest obecność jonizatora.

Szkoda jednak, że producent zastosował tu podstawową technologię jonizacji ostrzowej (jedynie jony ujemne). Podobnie z lampami/diodami UV-C, których stosowanie w oczyszczaczach powietrza nie ma realnego wpływu na ilość zanieczyszczeń w powietrzu.

Cena Raven EOP003UV (2023-09-28) – od 999 zł (link do Ceneo.pl)

Jak Raven EOP003UV oczyszcza powietrze?

Filtracja powietrza Raven EOP003UV

Filtracja powietrza w oczyszczaczu powietrza Raven EOP003 z lampą UV-C. Materiały producenta Raven

 W skład systemu filtracyjnego Raven EOP003 wchodzą:

  • Filtr wstępny – zatrzymuje większe cząstki zanieczyszczeń, np. kurz czy sierść zwierząt
  • Filtr HEPA  – jego rolą jest wychwytywanie wszelkich mikroskopijnych cząstek stałych z powietrza, np. pyłów zawieszonych PM1,0, PM2,5, PM10, pyłków roślinnych, bakterii, pleśni czy wirusów.
  • Filtr węglowy – odpowiedzialny za pochłanianie szkodliwych gazów, do których zaliczyć można formaldehyd i resztę LZO, a także za eliminację nieprzyjemnych zapachów,

Dodatkowo urządzenie wyposażono w ostrzowy jonizator powietrza, który nieznacznie przyśpiesza proces oczyszczania powietrza. Nie jest to jednak jonizacja plazmowa, dlatego też nie może pochwalić się taką skutecznością w neutralizacji pleśni i grzybów jak chociażby Sharp, Winix czy Klarta.

Filtrację uzupełnia lampa UV-C. Jej znaczenie w oczyszczaczach powietrza jest jednak marginalne ze względu na niewielką moc lampy oraz bardzo krótki czas naświetlania.

W materiałach sprzedażowych znajdziemy informację jakoby oczyszczacz był dedykowany do 72 m². W rzeczywistości jednak CADR na poziomie 360 m³/h umożliwia wykorzystanie sprzętu w pomieszczeniach do 40-45 m².

Żywotność i cena filtrów wymiennych

Niestety nie znaleźliśmy na ten moment informacji o cenach oraz żywotności filtrów.

Tryby pracy i wrażenia z użytkowania

Raven EOP003UV posiada 3 poziomy oczyszczania powietrza. Oprócz nich sprzęt wyposażony jest w tryb auto i tryb nocny. Urządzenie ocenia jakość powietrza na podstawie odczytów z czujnika PM2,5. Na tej podstawie panel górny podświetla się na 1 z 3 kolorów – zielony, żółty lub czerwony. Jedynie 3 poziomy oceny zanieczyszczeń zwiastują często pobłażliwy sposób oceny jakości powietrza.

Sterowanie urządzeniem odbywa się jedynie za pomocą panelu sterowaniaBrak jest pilota czy Wi-Fi z aplikacją mobilną. Nie ma więc możliwości automatyzacji, harmonogramu czy innych własnych ustawień pracy.

Zakres funkcji oczyszczacza Raven jest bardzo okrojony – sprowadza się w zasadzie do timera i blokady rodzicielskiej.

Ranking 127 oczyszczaczy

Wygląd Raven EOP003UV

Oczyszczacz powietrza Raven EOP003UV z przodu

Raven EOP003UV, materiały producenta Raven

Oczyszczacz powietrza Raven do złudzenia przypomina projekt oczyszczacza Vestfrost A1Z40WH. Analogiczne są nawet ozdobne, trójkątne dziurki na obudowie, przez które wlatuje powietrze. Istotną różnicą w wyglądzie jest panel górny ze specyficznym wysuniętym panelem sterowania. Wymiary urządzenia to 72 x 38 x 36 cm. Sprzęt waży 7 kg.

Parametry techniczne oczyszczacza powietrza Raven EOP0003UV

MarkaRaven
ModelEOP003UV
Cena9699 zł
Maks. CADR lub przepływ powietrza360 m³/h
Zalecana maks. powierzchnia*52 m²
Zalecana maks. kubatura112,5 m³
Głośność50 dB
Pobór mocydo 35 W
Liczba prędkości wentylatora3
Filtr wstępnytak
Filtr HEPAtak
Skuteczność wg klasyfikacji filtra HEPAb.d.
Filtr węglowytak
Żywotność filtrówb.d.
Waga7 kg
Gwarancja2 lata

* przyjmujemy, że na każdy 1 m² pomieszczenia o wysokości wynoszącej 2,5 metra oczyszczacz powietrza powinien oferować minimum wartość maks. CADR dla pyłów równą 8 m³/h.

Zdaniem eksperta:

Raven EOP003UV to niedroga alternatywa dla osób, które mogą przymknąć oko na wiele niedogodności. Przede wszystkim urządzenie opiera swą pracę na pobłażliwym systemie oceny jakości powietrza. Nie posiada również zbyt wielu funkcji. Dla niektórych gratką może być np. obecność lampy UV-C, jednakże ze względu na jej niewielką moc i krótki czas naświetlania, nie ma ona realnego wpływu na jakość oczyszczanego powietrza.

Maciej Kluba

Galeria zdjęć Raven EOP003UV

Jak oceniasz recenzję?

Aby wystawić ocenę kliknij w gwiazki

Średnia ocena 0 / 5. Ilość ocen: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

Recenzje oczyszczaczy powietrza

12 marca 2024 · 9 minut czytania

Recenzja Sharp UA-KIN52E-W i UA-KIN52E-H. Oczyszczacz 2w1, od teraz z Wi-Fi

Sharp UA-KIN52 – najważniejsze cechy Wi-Fi zagościło w kolejnym modelu oczyszczaczy powietrza Sharp. I choć wciąż, stanowią one dość mały …

29 lutego 2024 · 7 minut czytania

Recenzja Sharp UA-KIN42E-W i UA-KIN42E-H. Popularny oczyszczacz 2w1 z nową funkcją Wi-Fi.

Sharp UA-KIN42 – najważniejsze cechy Sharp-UA-KIN42 to zmodernizowana wersja Sharp UA-KIN40, rozbudowana o moduł Wi-Fi. Pozostałe cechy pozostają bez zmian. …

16 lutego 2024 · 8 minut czytania

Xiaomi Smart Air Purifier Elite. Wydajny, ale dość drogi. Godny następca Pro H?

Xiaomi Smart Air Purifier Elite – najważniejsze cechy Najnowszy i największy oczyszczacz Xiaomi – model Air Purifier Elite to propozycja …

9 lutego 2024 · 7 minut czytania

Rozsądnie wyceniony średniej klasy oczyszczacz Philips AC2936/13 – warto kupić?

Philips AC2936/13 w naszej opinii Philips AC2936/13 w skrócie Philips AC2936/13 to oczyszczacz przeznaczony do pomieszczeń o metrażu max. 48 …

2 lutego 2024 · 5 minut czytania

Recenzja Electrolux Pure Multi 700 EPU73771DG. Oczyszczanie i ewaporacyjne nawilżanie, ale czy wydajne?

Electrolux Pure Multi 700 EPU73771DG to pierwszy oczyszczacz powietrza szwedzkiej marki, wyposażony w funkcję nawilżacza. Urządzenie wykorzystuje technologię ewaporacji. Niestety …