Nawilżacz powietrza Xiaomi Smartmi Pure Evaporative 2 to nowsza wersja popularnego nawilżacza Xiaomi Pure Evaporative. Różnic między nimi jest kilka, ale tą wizualną, która pomaga odróżnić te dwa modele jest m.in. wyświetlacz OLED z przodu nawilżacza. Czy nowy model można uznać za lepszy od swojego poprzednika?

Cena Xiaomi Smartmi Pure Evaporative 2 (2023-09-30) – 465 zł (Sprawdź najniższą cenę na Ceneo.pl)

Xiaomi Smartmi Evaporative Humidifier 2 w naszej opinii

Zalety

  • Najbezpieczniejszy typ nawilżacza (ewaporacyjny)
  • Mobilne sterowanie
  • Brak wymiennych filtrów
  • Niski pobór prądu
  • Funkcja osuszania dysków i zbiornika

Wady

  • Brak możliwości ustawienia żądanej wilgotności bez podłączenia do smartfona

Nawilżanie powietrza w Xiaomi Evaporative Humidifier 2

Xiaomi Smartmi Evaporative Humidifier 2 to nawilżacz ewaporacyjny, co stanowi jedną z jego głównych zalet. Urządzenie to, podobnie jak poprzednik, zostało wyposażone w obrotowe dyski. Nie wymagają one wymiany, a jedynie regularnego oczyszczania.

Deklarowana przez producenta maksymalna wydajność nawilżania Xiaomi Smartmi Pure Evaporative 2 wynosi 260 ml/h, czyli jest minimalnie wyższa niż w przypadku pierwszej wersji Xiaomi Smartmi Evaporative Humidrifier.

Zbiornik na wodę ma tutaj pojemność 4 l.

Zobacz ranking nawilżaczy powietrza >

Wydajność nawilżania – nasz test!

Wg producenta wydajność nawilżania wynosi 260 ml/h, ale rzeczywista wydajność w warunkach domowych jest niższa. W naszych testach ta wydajność spadła o 40 ml/h czyli w warunkach domowych możemy osiągnąć wydajność wynosi do 220 ml/h.

Różnica wydajności wynika z faktu, że wydajność nawilżania testowana jest w laboratoryjnych warunkach przy niskiej wilgotności w pomieszczeniu przy równoległej wysokiej temperaturze. 

Tryb pracy i eksploatacja Xiaomi Smartmi Evaporative Humidifier 2

3 prędkości wiatraka i tryb auto

Nawilżacz powietrza Xiaomi Smartmi Evaporative Humidifier 2 pracuje w trzech prędkościach. W urządzeniu znalazł się tryb automatyczny, w którym sprzęt dąży do utrzymania wilgotności na poziomie 50%. 

Duży 4 litrowy zbiornik wodny 

Producent przy zwiększeniu wydajności nawilżacza zdecydował się na taki sam jak w poprzedniej wersji pojemny zbiornik na maksymalnie 4 l wody. Co pozwala na używanie nawilżacza bez przerwy przez około 15 godzin.

W porównaniu do jego poprzednika zbiornik wodny pokryty jest błyszczącym antybakteryjnym materiałem ABS z dodatkiem jonów srebra.

Wi-fi i aplikacja

Podobnie jak w przypadku innych urządzeń marki Xiaomi nie zabrakło tutaj modułu WiFi. Za pośrednictwem aplikacji mobilnej możemy zmienić docelową wilgotność powietrza i ustawić reguły pracy.

Wyświetlacz i panel sterowania Xiaomi Smartmi Evaporative Humidifier 2 

Ważną zaletą w porównaniu z poprzednim nawilżaczem ewaporacyjnym Xiaomi jest fakt, że w modelu Xiaomi Evaporative Humidifier 2 znalazł się wyświetlacz. Możemy sprawdzić na nim m.in. aktualną wilgotność powietrza, co w nawilżaczu Xiaomi Smartmi Pure Evaporative było możliwe tylko za pośrednictwem aplikacji.

Oba panele sterowania są intuicyjne i mają opcją włączenia lub wyłączenia wi-fi, lampka sygnalizacyjna wifi, podświetlenie ikon na panelu, wskaźnik poziomu wody i trybu pracy, przycisk zasilania.

Wyświetlacz nawilżacz Xiaomi Evaporative 2

Nawilżacz sygnalizuje potrzebę uzupełnienia zbiornika na wodę. Można ją wlewać przez kratkę znajdującą się w górnej części obudowy. Ponadto dostępna jest tutaj funkcja osuszania dysków i zbiornika. Po opróżnieniu pojemnika nawilżacz pracuje jeszcze przez jakiś czas, aby odprowadzić resztki wody w celu zachowania higieny.

Sterowanie aplikacją Xiaomi Home

Z poziomu aplikacji możemy obserwować poziom wilgotności powietrza oraz aktualną temperaturę, włączać i wyłączać urządzenie, wybierać prędkość pracy nawilżacza oraz tryb automatyczny, ustawić timer – czyli programator czasu, który może włączyć lub wyłączyć urządzenie w odpowiednim czasie np w nocy, ustawiać jasność kontrolek oraz funkcje powiadomienia o niewłaściwej pracy nawilżacza. 

Istnieje również możliwość zaprogramowanie działania nawilżacza według swoich preferencji – nawilżacz po osiągnięciu np. 50% wilgotności względnej może się wyłączyć lub zmniejszyć prędkość wiatraka. 

Porównanie modeli: Xiaomi Smartmi Evaporative Humidifier i Xiaomi Smartmi Evaporative Humidifier 2

Xiaomi Pure Evaporaitve 2 vs Xiaomi Pure Evaporative 4L

 

Xiaomi Smartmi
Evaporative Humidifier
Xiaomi Smartmi
Evaporative Humidifier 2
  • max. wydajność nawilżania wg producenta:
    240 ml/h
  • max. wydajność nawilżania wg producenta:
    260 ml/h
  • max. wydajność
    wg testów:
    200 ml/h
  • max. wydajność wg testów:
    220 ml/h
  • max. metraż: 32 m²
  • max. metraż: 35 m²
  • filtr: dyski obrotowe
  • filtr: dyski obrotowe
  • panel sterowania na górnym pojemniku nawilżacza 
  • panel sterowania na przodzie nawilżacza
  • zbiornik wodny: wykonany ze zwyczajnego plastiku. Powierzchnia pojemnika jest matowa. 
  •   zbiornik wodny wykonany z materiału ABS z dodatkiem IONPURE (jonów srebra) o właściwościach antybakteryjnych.
  • rozmiar: 24 x 24 x 36,3 mm 
  • rozmiar: 24 x 24 x 36,3 mm
  • pobór prądu: 8 W (na max. prędkości)
  • pobór prądu: 8 W (na max. prędkości)
  • głośność:  34-47 dB                                                         
  • głośność: 34-50 dB
  • nie odpinany kabel
  • odpinany kabel zasilający


Xiaomi Pure Evaporative 1-szej i 2-giej generacji różnią się pod kilkoma względami. Najbardziej rzucającą się w oczy różnicą jest:

  1. Wyświetlacz – W Xiaomi Smartmi Evaporative Humidrifier 2 znalazł się wyświetlacz, a na nim m.in. informacje o aktualnej wilgotności powietrza, poziomie napełnienia zbiornika oraz ikonka wi-fi.
    W Xiaomi Smartmi Evaportive Humidifier wszystkie te informacje dostępne były z poziomu aplikacji mobilnej. 
  2. Wydajność nawilżania – Nowsze Xiaomi Pure Evaporative 2 ma również nieco większą wydajność nawilżania aniżeli poprzednik – w obecnym modelu wynosi ona 260 ml/h.
  3. Głośność – Nieco większa wydajność równa się także nieco większa głośność. Na szczęście 50 dB w trybie maksymalnego nawilżania to wciąż akceptowalny wynik.
  4. Waga – Choć z wyglądu bardzo podobne, Xiaomi SmartMi Pure Evaporative 2 jest istotnie lżejsze. Model ten waży 4,3 kg, podczas gdy Xiaomi Smartmi Pure Evaporative 4L waży 5,17 kg.

Xiaomi Smartmi Evaporation Air Humidifier 3

We wrześniu 2023 r. w sprzedaży pojawiła się trzecia generacja nawilżacza. Xiaomi Smartmi Evaporation Air Humidifier 3 na razie nie jest dostępny w polskich sklepach, a jego cena w przeliczeniu na złotówki to około 499 zł. To urządzenie o trochę większej wydajności i większym zbiorniku na wodę.

Wygląd Xiaomi Evaporative Humidifier 2

Nawilżacz ewaporacyjny Xiaomi Smartmi Pure Evaporative 2 ma białą obudowę o lekko zaokrąglonych kształtach i wymiarach 24 x 24 x 36,3 mm. Według nas prezentuje się całkiem nieźle.

Parametry techniczne nawilżacza Xiaomi Smartmi Evaporative 2

MarkaXiaomi
Model Smartmi Pure Evaporative 2
Sposób nawilżaniaewaporacyjny
Wydajność nawilżania260 ml/h
Wydajność nawilżania wg testów220 ml/h
Metraż max.35 m²
Głośność34,3-50 dB
Pojemność zbiornika na wodę4 l
Pobór mocy8 W
Ilość prędkości3
Waga 4,3 kg
Certyfikatyb.d.
Gwarancja2 lata

Czy warto kupić nawilżacz powietrza Xiaomi Evaporative Humidifier 2?

Nawilżacz Xiaomi Smartmi Evaporative Humidifier 2 jest nawilżaczem ewaporacyjnym – to pierwszy plus, ponieważ wykorzystuje naturalny proces nawilżania powietrza.

Jeśli chodzi o wydajność nawilżania, to wynik na poziomie 220 ml/h sprawia, że możemy używać nawilżacz do max. 35 m². Warto pamiętać, że taką wilgotność nawilżacz osiąga w maksymalnej prędkości.

Nawilżacz pracuje cicho i energooszczędnie. Użytkowanie nawilżacza jest intuicyjne, dostęp do dysków obrotowych jest łatwy, gorzej w ich czyszczeniem i ponownym umieszczeniu ich na swoje miejsce. Zbiornik jest gładki, łatwo można go wyczyścić, a dzięki wykorzystaniu jonów srebra woda mniej się psuje, więc nie wydziela nieprzyjemnego zapachu.

Dlatego tak ważne jest regularne czyszczenie zbiornika, codzienna wymiana wody i płukanie filtrów (cząsteczki kurzu osadzają się na dyskach i przez to woda szybciej się psuje).

Wyświetlacz sprawia, że nawilżacz powietrza Xiaomi Smartmi Pure Evaporative 2 lepiej od swojego poprzednika wpisuje się w oczekiwania użytkowników, którzy nie są fanami urządzeń mobilnych. Nadal jednak potrzebujemy dostępu do aplikacji, aby wybrać inną docelową wilgotność niż 50%. 

Zobacz ranking nawilżaczy powietrza >

Galeria zdjęć Xiaomi Smartmi Pure Evaporative 2

Cena Xiaomi Smartmi Pure Evaporative 2

Cena Xiaomi Smartmi Pure Evaporative 2 (2023-09-30) – 465 zł (Sprawdź najniższą cenę na Ceneo.pl)

Zobacz inne nawilżacze powietrza:

  • Klarta Humea WiFi – nr. 1 w rankingu nawilżaczy. Do max. 35 m², wydajność (wg. testów) 250 ml/h, 3 litrowy zbiornik
  • Stadler Form Oskar – do max. 15 m², wydajność (wg. testów) 178 ml/h, 4 litrowy zbiornik
  • Philips HU4801/01 – do max. 29 m², wydajność (wg. testów) 210 ml/h, 2 litrowy zbiornik
  • Philips HU4803/01 – do max. 33 m², wydajność (wg. testów) 230 ml/h, 2 litrowy zbiornik

Polecamy również porównanie nawilżaczy od Xiaomi w artykule: Nawilżacze powietrza Xiaomi – czy można je polecić?

Jak oceniasz recenzję?

Aby wystawić ocenę kliknij w gwiazki

Średnia ocena 0 / 5. Ilość ocen: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

19 komentarzy

  • <cite class="fn">Daniel</cite> <span class="says">says:</span>

    Podobno ten nawilżacz zrobiony jest z antybakteryjnego plastiku (www.banggood.com/search/cjxjsq04zm.html). Czy takie radzenie sobie z bakteriami ma sens?

    • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

      Z pewnością sens ma, ale należy mieć na uwadze, że kamień (sole wapnia), które z czasem będą pojawiać się na dyskach, a szybciej w zbiorniku na wodę, będą tworzyły odizolowane miejsca sprzyjające życiu mikroorganizmów.

      Dlatego ten, jak i inne nawilżacze należy regularnie czyścić.

      Zaletą nawilżaczy ewaporacyjnych, do których należy Xiaomi Evaporative 2 jest z pewnością fakt, że drobinki wody powstające w procesie parowania mają rozmiar 0,0004 mikrona, więc są znacznie mniejsze od wirusów i bakterii, co powoduje, że urządzenie ich nie rozpyla, jak w przypadku nawilżaczy ultradźwiękowych.

      • <cite class="fn">kanon7</cite> <span class="says">says:</span>

        Teraz pytanie, czym myć? Tylko czystą wodą? Lub coś jeszcze oprócz wody?

        • <cite class="fn">Dominika Kahl</cite> <span class="says">says:</span>

          Cześć, zbiornik można myć ciepłą wodą z np. mydłem i następnie dobrze opłukać. U nas dosyć szybko woda się „psuje” i wydziela nieprzyjemny zapach. Mycie zbiornika co 2-gi dzień niezbędne.

          Raz na 2 tygodnie można zrobić kąpiel w kwasku cytrynowym, który zneutralizuje zapachy, zabija bakterie.

          Ciepłą wodę z kwaskiem cytrynowym (mniejsza paczka, 20 g) należy zmieszać i roztwór można przelać do zbiornika z dyskami i tak zostawić na ok. 30 min. Dyski należy obracać.

          • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

            Jeśli kamienia jest mało, to można rzadziej płukać z kwaskiem, ale z pewnością dobrze jest całość chociażby płukać i usuwać osady z dna.

            Jeśli kamienia będzie dużo, to można kąpiel znacznie przedłużyć.

            Ja raz usuwałem go także wodą z octem, ale kwasek znacznie przyjemniejszy w użyciu, bo nie śmierdzi jak ocet 🙂

          • <cite class="fn">Rafał Mackiewicz</cite> <span class="says">says:</span>

            czy „psucie” się wody to przypadłość tego modelu czy każdy nawilżacz będzie miał z tym problem? Czy wlewanie przefiltrowanej wody zmniejszy problem (wydłuży czas pracy na pojedynczym czyszczeniu)?

  • <cite class="fn">tm</cite> <span class="says">says:</span>

    A nawilżacz świadomie nie trafił do rankingu? Bo wasza recenzja pozytywna, w wielu miejscach tak naprawdę polecany jest tylko on i Klarta humea wifi jako dwa urządzenia o bardzo zbliżonej funkcjonalosci, jakości, cenie, a u was Klarta wygrywa, a jego brak?

    Zresztą podobnie widzę, że nie ma oczyszczacza Xiaomi w rankingu oczyszczaczy mimo, że są recenzje. Jak to rozumieć? : )

  • <cite class="fn">Kuba Biernat</cite> <span class="says">says:</span>

    Dzień dobry, czym się różni Smartmi Pure Evaporative 2 od Smartmi Evaporative Humidifier 2? Czy może tylko nazwą? Planuje zakupić, ale pojawia mi się pod dwoma nazwami i mam problem 🙂

    • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

      Parametrami to w zasadzie bliźniacze nawilżacze. Ich konstrukcje też różnią się minimalnie – 2-ka ma ciut inny mechanizm przy dyskach. Oba modele pochodzą z tej samej fabryki produkującej je dla Xiaomi.

      Różnice dla użytkownika są w zasadzie dwie – XEV 2 ma wyświetlacz na froncie i zmieniony materiał, z którego jest zrobiony zbiornik na wodę. Na wyświetlaczu zobaczymy aktualną wilgotność i inne parametry. W XEV 1 wilgotność dostępna jest tylko w aplikacji.
      Zbiornik w Xiaomi Evaporative 2 jest gładszy i zawiera jony srebra. To ułatwia jego czyszczenie z kamienia i zmniejsza szybkość psucia się wody.

      Niestety ze względu na fakt iż nawilżacze ewaporacyjne przy okazji pracy filtrują powietrze z kurzu i mikroorganizmów, to woda w zbiornikach potrafi szybko zaśmierdnąć – szczególnie jej końcówka.
      Wystarczy raz dziennie zmienić ją, jeśli nie jest wykorzystana i problem w zasadzie nie występuje. Warto też regularnie przeczyścić zbiornik.

      Prowadzimy teraz eksperyment, który potwierdza, że woda w nowszym nawilżaczu psuje się wolniej, więc jony działają.

  • <cite class="fn">Kamil</cite> <span class="says">says:</span>

    Cześć, czytając komentarze wygląda na to, że dyski w tych nawilżaczach wymagają dużo uwagi. Czy tak samo wygląda sytuacja z wymiennymi filtrami? W jakich sytuacjach lepiej wybrać urządzenia z dyskami a kiedy urządzenia z filtrami? Pozdrawiam, Kamil

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Recenzje nawilżaczy powietrza

8 lutego 2024 · 7 minut czytania

Jak grzyby po deszczu? Czy warto kupić nawilżacze ultradźwiękowe z Temu, Allegro?

Widzisz nawilżacz powietrza „grzybek” i zastanawiasz się, co to jest i czy faktycznie działa? Od pewnego czasu media społecznościowe i …

18 stycznia 2024 · 16 minut czytania

Nawilżacz powietrza z Biedronki – Ranking. Co warto wybrać?

Biedronka idzie w ślady Lidla i coraz mocniej wkracza w asortyment wyposażenia domu. Na stronie Biedronka Home możemy znaleźć aż …

12 stycznia 2024 · 5 minut czytania

Nawilżacz powietrza z Biedronki – ultradźwiękowy Blaupunkt AHA501. Warto kupić?

Zalety i wady Najważniejsze cechy Początek stycznia przyniósł ciekawą promocję w sieci sklepów Biedronka. Za 179 zł możemy stać się …

22 grudnia 2023 · 10 minut czytania

Nawilżacz ewaporacyjny Klarta Humea Grande – większy, wydajniejszy, bardziej opłacalny

Klarta Humea Grande w naszej opinii Jeśli po przeczytaniu recenzji zdecydujesz się na zakup nawilżacza powietrza Klarta, prosimy, skorzystaj z …

3 listopada 2023 · 6 minut czytania

Vestfrost VP-H2I20WH – modułowy nawilżacz do oczyszczacza. Warto kupić oddzielnie?

Vestfrost VP-H2I20WH- najważniejsze cechy Vestfrost VP-H2I20WH w naszej opinii Od przybytku głowa boli Nawilżacz powietrza Vestfrost VP-H2I20WH to ciekawa konstrukcja, …