Nawilżacz powietrza Xiaomi Mi Smart Antibacterial Humidifier wyróżnia się wysoką wydajnością, co potwierdzają przeprowadzone przez nas testy. Niestety zastosowana tutaj technologia ultradźwięków oznacza konieczność używania wody destylowanej, co znacząco podnosi koszty użytkowania. Dodatkowe problemy to możliwość negatywnego wpływu na zwierzęta domowe oraz praktycznie bezużyteczny higrostat, ponieważ emitowana mgiełka znacząco zaburza odczyt wilgotności. Na naszą opinię wpływa również fakt, że czyszczenie wnętrza zbiornika jest dość trudne, a w przypadku nawilżacza ultradźwiękowego higiena jest szczególnie ważna.

Cena Xiaomi Mi Smart Antibacterial (2023-10-03) – 299 zł (link do Ceneo.pl)

Zobacz w sklepie >

Xiaomi Mi Smart Antibacterial Humidifier w naszej opinii

Zalety

  • Wysoka wydajność
  • Mobilne sterowanie
  • Cicha praca
  • Niskie zużycie energii

Wady

  • Nawilżacz ultradźwiękowy Xiaomi, wymuszający stosowanie wody destylowanej, co oznacza wyższe koszty użytkowania
  • Wadliwe działanie czujnika wilgotności (typowy problem w nawilżaczach ultradźwiękowych)
  • Nieodpowiednie dla właścicieli zwierząt domowych

Nawilżanie powietrza

Xiaomi Mi Smart Antibacterial Humidifier to nawilżacz ultradźwiękowy, przekształcający wodę w drobną mgiełkę za pomocą fal dźwiękowych o wysokiej częstotliwości. Takie urządzenie wymaga stosowania wody destylowanej i może być uciążliwe dla zwierząt, które w przeciwieństwie do człowieka słyszą ultradźwięki.

Deklarowana przez producenta wydajność wynosi 300 ml/h. Zbiornik na wodę ma pojemność 4,5 l. Oznacza to, że z pełną wydajnością urządzenie może pracować nawet 15 godzin bez potrzeby dolewania wody.

W praktyce wydajność jest jeszcze większa (około 400 ml/h) co oznaczałoby częstszą wymianę wody w przypadku ciągłej pracy w najwyższej prędkości. Jednak przy umiarkowanych problemach z wilgotnością ciągłe użytkowanie najwyższej prędkości jest zbędne, zatem wodę wystarczy dolewać raz dziennie.

Zobacz ranking nawilżaczy powietrza >

Tryb pracy i eksploatacja

Wysoka wydajność, słaby czujnik wilgotności

Nawilżacz ultradźwiękowy Xiaomi Mi Smart Antibacterial pracuje w trzech prędkościach. Dodatkowo za pośrednictwem aplikacji można skorzystać z trybu automatycznego, czyli wskazać, jaką wilgotność powietrza ma utrzymywać urządzenie.

Ustawianie docelowej wilgotności powietrza w nawilżaczu ultradźwiękowym Xiaomi

Wybór trybu pracy w aplikacji Xiaomi Mi Home

Tutaj jednak pojawia się problem, ponieważ czujnik wilgotności działa źle. Różnice pomiędzy wskazaniami w aplikacji a pomiarem wykonanym niezależnym higrometrem wynoszą od kilku do kilkunastu procent. Nawilżacz będzie miał zatem problem z utrzymaniem takiej wilgotności, jakiej oczekuje użytkownik.

Prawdopodobną przyczyną tej sytuacji jest fakt, że wydobywająca się z urządzenia para wodna dociera do czujnika, przez co wykrywana wilgotność jest wyższa od rzeczywistej. W przypadku nawilżaczy ultradźwiękowych nie jest to rzadkie.

Wilgotność powietrza mierzona przez Xiaomi Mi Smart Antibacterial i niezależny miernik wilgotności

Pomiar wilgotności przez Xiaomi Mi Smart Antibacterial i niezależny czujnik

Nie można natomiast zaprzeczyć temu, że nawilżacz ultradźwiękowy Xiaomi jest bardzo wydajny. W ciągu godziny urządzenie może zużyć nawet 400 ml wody, a więc jeszcze więcej niż deklaruje producent.

Xiaomi Mi Smart Antibacterial Humidifier pracuje cicho. Wprawdzie nawet w niskiej prędkości słyszalny jest szum, a co jakiś czas także odgłos przelewanej wody, ale osobom u umiarkowanej wrażliwości na hałasy urządzenie nie będzie przeszkadzało we śnie. Dźwięki powiadomień mogą wybudzać, ale aplikacja pozwala na ich wyłączenie.

Budowa Xiaomi Mi Smart Antibacterial Humidifier

Nawilżacz ultradźwiękowy Xiaomi Mi Smart Antibacterial Humidifier składa się z dwóch części: pojemnika na wodę oraz podstawy z przewodem zasilającym, w której znajdują się moduł ultradźwiękowy i lampa UV.

Xiaomi Mi Smart Antibacterial Humidifier po wyjściu zbiornika z podstawy

Xiaomi Mi Smart Antibacterial Humidifier po wyjściu zbiornika z podstawy

Przygotowanie urządzenia do pracy nie jest trudne, ponieważ wystarczy wyjąć pojemnik i napełnić go wodą, a potem ponownie zamontować w podstawie i włączyć urządzenie do zasilania.

W tym miejscu warto jednak zwrócić uwagę na pokrywę zbiornika, którą w nawilżaczu Xiaomi Mi Smart Antibacterial Humidifier bardzo łatwo się podnosi. Teoretycznie zapewnia to wygodę, jednak kiedy urządzenie znajdzie się w zasięgu dziecka, może ono bez problemu włożyć rękę do zbiornika pracującego urządzenia.

Nawilżacz powietrza Xiaomi Smart Mi z otwartą pokrywą

Nawilżacz ultradźwiękowy Xiaomi Mi Smart Antibacterial z pokrywą zbiornika

Warto też uwzględnić ograniczenia wynikające z emisji pary wodnej. Urządzenie nie może stać blisko ściany czy mebli, ponieważ staną się one mokre. Przy pracy w najwyższej prędkości dzieje się tak w ciągu kilku minut.

Niskie zużycie energii elektrycznej

Producent deklaruje, że pobór prądu nawilżacza Xiaomi Mi Smart Antibacterali Humidifier wynosi maksymalnie 25 W. Nasz test wykazał trochę wyższy wynik, ponieważ 27,4 W, ale nadal jest to niska wartość. Urządzenie można zatem uznać za energooszczędne.

Pomiar zużycia energii w najwyższej prędkości w nawilżaczu Xiaomi Mi Smart Antibacterali Humidifier

Higiena pracy. Problem nawilżaczy ultradźwiękowych

Xiaomi Mi Smart Antibacterial Humidifier nie ma filtra odpowiedzialnego za zatrzymywanie zanieczyszczeń. Jego brak jest wprawdzie normą w nawilżaczach ultradźwiękowych, ale i tak warto podkreślić ten fakt. Do powietrza trafia tu zatem woda i cała jej zawartość.

Podobnie jak w przypadku innych nawilżaczy ultradźwiękowych podczas pracy urządzenia widzimy wydobywającą się z niego parę wodną. Warto pamiętać o tym, że jeśli korzystamy z wody kranowej, są w niej obecne drobinki minerałów, zatem po pewnym czasie zauważymy na domowym wyposażeniu biały osad. Jednocześnie trafia on do naszych płuc. Z tego powodu należy tu wlewać tylko wodę destylowaną.

Pracujący nawilżacz ultradźwiękowy Xiaomi

Para wodna wydobywająca się z nawilżacza Xiaomi Mi Smart Antibacterial Humidifier

Nawilżacz został natomiast wyposażony w lampę UV-C. Promieniowanie ultrafioletowe ma niszczyć cząsteczki bakterii i wirusów. W przypadku zastosowanej tutaj lampy skuteczność w usuwaniu bakterii obecnych w wodzie szacowana jest przez producenta na 98,8%. 

Mimo to podczas użytkowania nawilżacza Xiaomi Mi Smart Antibacterial Humidifier trzeba bardzo dbać o higienę. Ważne są codzienna wymiana wody i regularne oczyszczanie wnętrza nawilżacza. Producent zaleca mycie pojemnika co 3 dni.

Przypominamy, że należy wybierać do tego celu wyłącznie bezpieczne preparaty i dobrze je spłukiwać. Resztki chemikaliów użytych do czyszczenia będą później wdychane, a wiele z nich stanowi zagrożenie dla życia i zdrowia. Potwierdzają to zdarzenia, do których doszło w Korei Południowej w 2011 r.[1]

Samo czyszczenie wnętrza urządzenia jest trochę problematyczne. Jak widać na poniższych zdjęciach, woda dociera w ciasne zakamarki, których dokładne wyczyszczenie jest trudne.

Wnętrz nawilżacza powietrza Xiaomi Mi Smart Antibacterial Humidifier

Wnętrza nawilżacza ultradźwiękowego Xiaomi Mi Smart Antibacterial Humidifier

Sterowanie aplikacją w Xiaomi Mi Smart Antibacterial Humidifier

Pozytywnie wypada funkcjonalność aplikacji. Xiaomi Mi Smart Antibacterial pozwala bowiem na tworzenie precyzyjnych harmonogramów czasu pracy.

Tworzenie harmongoramu pracy Xiaomi Mi Smart Antibacterial w aplikacji

Tworzenie harmonogramów czasu pracy w aplikacji Xiaomi Mi Home

Poza aplikacją sterowanie jest możliwe poprzez przycisk, znajdujący się w dolnej, przedniej części obudowy. Pozwala on włączenie i wyłączenie urządzenia oraz na wybór trybu pracy.

Kolejne naciśnięcia powodują przejście między niską, średnią i wysoką prędkością oraz trybem automatycznym, czyli utrzymywaniem wilgotności na poziomie 60% lub innym wybranym przez użytkownika w aplikacji (przy czym zakłócanie pracy czujnika utrudnia realizację tego zadania).

Podświetlenie pełnego koła oznacza pracę w trybie auto, a jednej z ćwiartek pracę w wybranej prędkości.

Przycisk w nawilżaczu ultradźwiękowym Xiaomi

Przycisk wyboru trybu pracy w nawilżaczu Xiaomi Mi Smart Antibacterial Humidifier

W przypadku braku wody w zbiorniku otoczka przycisku świeci się na czerwono, a urządzenie wydaje sygnał dźwiękowy i przerywa pracę.

Xiaomi Mi Smart Antibacterial

Sygnalizacja braku wody w nawilżaczu Xiaomi Mi Smart Antibacterial Humidifier

Okienko w przedniej części nawilżacza pozwala na stałą kontrolę poziomu wody. Jest podświetlane, tak samo jak przycisk służący do włączania i wyboru trybu pracy. Podświetlenie można jednak wyłączyć w aplikacji oraz poprzez panel.

Bez korzystania ze smartfona należy w tym celu skorzystać z przycisku, który znajduje się z tyłu. Według instrukcji znajdziemy tutaj przycisk i wskaźnik wi-fi.

Co ciekawe, sterowanie aplikacją jest możliwe niezależnie od tego, czy wskaźnik się świeci, czy nie. Kilkukrotne klikanie przyciskiem nie zablokowało możliwości zdalnego sterowania. Przycisk powoduje natomiast włączenie i wyłączenie wspomnianego podświetlenia.

Wskaźnik i przycisk wi-fi w nawilżaczu ultradźwiękowym Xiaomi Mi Smart Antibacterial

Przycisk i wskaźnik wi-fi w nawilżaczu Xiaomi Mi Smart Antibacterial Humidifier

Aplikacja daje wprawdzie większe możliwości, ale panel zapewnia dostęp do najważniejszych funkcji.

Nawilżacz ultradźwiękowy Xiaomi Mi Smart czy nawilżacze ewaporacyjne Xiaomi?

Nawilżacze ewaporacyjne znajdują się także w ofercie marki Xiaomi. Zdecydowanie zalecamy wybór tego typu nawilżaczy – higieniczne nawilżenie, brak mgiełki (która wygląda efektywnie, ale niesie ze sobą rozdrobniony pył kamienny, który wdychamy), a także mniejsze koszty eksploatacji. Do ultradźwięków (z mgiełką) zalecamy dodać wodę bez minerałów czyli np. destylowaną co zwiększa końcowe koszty eksploatacji.

W Polsce do kupienia są aktualnie modele: Xiaomi Smartmi Evaporative Humidifier (cena 439 zł, wydajność według naszych testów 200 ml/h) i Xiaomi Smartmi Evaporative Humidifier 2 (cena 599 zł, wydajność wg testów 220 ml/h).

Jeśli chcesz doczytać więcej o rodzajach nawilżaczy – zobacz artykuł – Nawilżacz ultradźwiękowy i ewaporacyjny – wady i zalety.

Wygląd

Nawilżacz Xiaomi Mi Smart Antibacterial ma białą obudowę w kształcie walca o wymiarach 19 x 19 x 35,3 cm. Prezentuje się całkiem nieźle.

Parametry techniczne nawilżacza powietrza Xiaomi Mi Smart Antibacterial Humidifier

MarkaXiaomi
ModelMi Smart Antibacterial Humidifier
Sposób nawilżaniaultradźwiękowy
Wydajność nawilżania300 ml/h
Maksymalna powierzchnia pracy42 m²
Pojemność zbiornika na wodę4,5 l
Głośność25-38 dB
Pobór mocydeklarowana do 25 W, w naszych testach do 27,4 W
Ilość stopni nawilżania3
Waga1,9 kg
Certyfikatyb.d.
Gwarancja2 lata

Czy warto kupić nawilżacz powietrza Xiaomi Mi Smart Antibacterial Humidifier?

Nawilżacz Xiaomi Mi Smart Antibacterial Humidifier ma kilka zalet. Jest wydajnym urządzeniem, a na dodatek wyposażonym w duży zbiornik na wodę, którego nie trzeba często uzupełniać. Aplikacja pozwala na wygodne sterowanie na odległość. Mimo to nie rekomendujemy jego wyboru.

Niska cena może zachęcać, ale konieczność stosowania wody destylowanej oznacza znaczny wzrost kosztów użytkowania. Lepiej zatem wydać trochę więcej jednorazowo, niż ponosić wyższe wydatki przez cały okres użytkowania nawilżacza.

Należy też pamiętać, że stosowanie wody destylowanej nie wyeliminuje potencjalnego negatywnego wpływu na zwierzęta domowe, które mogą słyszeć ultradźwięki. Ponadto podobnie jak w innych nawilżaczach ultradźwiękowych higrostat jest tutaj bezużyteczny, gdyż para wodna zaburza odczyty czujnika.

Z oferty Xiaomi znacznie lepiej wypadają nawilżacze ewaporacyjne z dyskami. Są tańsze w użytkowaniu, ponieważ nie wymagają wody destylowanej i zużywają jeszcze mniej prądu (maksymalnie 8 W, co jest wynikiem dużo niższym niż 27 W Xiaomi Mi Smart Antibacterial Humidifier).

Opinia po kilku dniach użytkowania:
Nawilżacz ultradźwiękowy Xiaomi początkowo wydaje się łatwy w obsłudze. Wlewanie wody jest tu bardzo proste, a aplikacja obiecuje wysoki komfort użytkowania. Niestety wadliwe działanie czujnika wilgotności sprawia, że poziom nawilżenia powietrza trzeba kontrolować przy pomocy zewnętrznego czujnika. Nie da się po prostu wybrać pożądanej wilgotności i zapomnieć o nawilżaczu do momentu, gdy zasygnalizuje potrzebę dolania wody. Dodatkowy problem stwarza czyszczenie wnętrza urządzenia, ponieważ do niektórych zakamarków trudno się dostać.

Katarzyna Wnuk

Podsumowując, wbrew pozorom nie jest to szczególnie opłacalny wybór i warto trochę dołożyć, aby kupić ewaporacyjny nawilżacz powietrza, który pozwoli utrzymać wyznaczoną wilgotność, a dzięki filtrowi zapewni higieniczną pracę.

Zobacz ranking nawilżaczy powietrza >

Galeria zdjęć Xiaomi Mi Smart Antibacterial Humidifier

Mina Ha et all., Evaluation report on the causal association between humidifier disinfectants and lunginjury, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/

Jak oceniasz recenzję?

Aby wystawić ocenę kliknij w gwiazki

Średnia ocena 0 / 5. Ilość ocen: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Recenzje nawilżaczy powietrza

8 lutego 2024 · 7 minut czytania

Jak grzyby po deszczu? Czy warto kupić nawilżacze ultradźwiękowe z Temu, Allegro?

Widzisz nawilżacz powietrza „grzybek” i zastanawiasz się, co to jest i czy faktycznie działa? Od pewnego czasu media społecznościowe i …

18 stycznia 2024 · 16 minut czytania

Nawilżacz powietrza z Biedronki – Ranking. Co warto wybrać?

Biedronka idzie w ślady Lidla i coraz mocniej wkracza w asortyment wyposażenia domu. Na stronie Biedronka Home możemy znaleźć aż …

12 stycznia 2024 · 5 minut czytania

Nawilżacz powietrza z Biedronki – ultradźwiękowy Blaupunkt AHA501. Warto kupić?

Zalety i wady Najważniejsze cechy Początek stycznia przyniósł ciekawą promocję w sieci sklepów Biedronka. Za 179 zł możemy stać się …

22 grudnia 2023 · 10 minut czytania

Nawilżacz ewaporacyjny Klarta Humea Grande – większy, wydajniejszy, bardziej opłacalny

Klarta Humea Grande w naszej opinii Jeśli po przeczytaniu recenzji zdecydujesz się na zakup nawilżacza powietrza Klarta, prosimy, skorzystaj z …

3 listopada 2023 · 6 minut czytania

Vestfrost VP-H2I20WH – modułowy nawilżacz do oczyszczacza. Warto kupić oddzielnie?

Vestfrost VP-H2I20WH- najważniejsze cechy Vestfrost VP-H2I20WH w naszej opinii Od przybytku głowa boli Nawilżacz powietrza Vestfrost VP-H2I20WH to ciekawa konstrukcja, …