Stadler Form Karl w naszej opinii

Zalety

 • Nawilżacz ewaporacyjny
 • Świetny design
 • Korzystanie z rozbudowanej aplikacji mobilnej Smart Life-Smart Living

Wady

 • Bardzo wysoka cena, nawet zważywszy na wysoką deklarowaną wydajność
 • Wysoki roczny koszt eksploatacji;
 • Brak wyświetlacza – dokładne dane o aktualnej wilgotności dostępne w aplikacji
 • dość głośna praca

Mocny, cichy i stylowy. Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że Stadler Form Karl to nawilżacz idealny. W praktyce jednak urządzenie jest niezwykle drogie, zaś nasze dotychczasowe doświadczenia z marką Stadler sugerują istotnie niższą wydajność od tej deklarowanej przez producenta. Czy warto więc wydawać 1200 zł na Stadlera Form Karl?

Opinia eksperta

Nowy nawilżacz ewaporacyjny Stadler Form Karl łączy ciekawy design z naprawdę dużą wydajnością nawilżania (wg producenta to aż 690 ml/h). Trochę szkoda, że szwajcarska firma tak drogo wycenia swój produkt. Na duże wydatki musimy przygotować się nie tylko przy okazji zakupu, ale i eksploatacji sprzętu.

Maciej Kluba

Cena Stadler Form Karl

Stadler Form Karl (2023-11-13) – 1229 zł (sprawdź cenę na Ceneo.pl)

Nawilżanie powietrza

Stadler Form Karl gwarantuje wysoką wydajność nawilżania – 690 ml/h oraz spory zbiornik na wodę – mieszczący aż 4,7 litra. Plusem konstrukcji jest fakt, iż możemy dolewać na bieżąco dolewać do niej wodę, bez konieczności wyjmowania zbiornika i wycieczki do kranu z wodą. Choć jest to kuszące, nie róbmy tak zbyt często, gdyż pełne opróżnienie, a następnie wymycie i uzupełnienie zbiornika pozwala utrzymać urządzenie w czystości (mniejsze ryzyko brudnego nalotu i rozwoju bakterii czy innych drobnoustrojów).

Kasety filtracyjne – droga eksploatacja

Stadler Form Karl kasety filtracyjne

Stadler Form przewidział dla modelu Karl kasety filtracyjne znane z innych modeli nawilżaczy szwajcarskiego koncernu. Są one kompatybilne z tymi, którymi użyjemy w nawilżaczu Stadler Form Oskar, Oskar Little i Oskar Big. W modelu Karl znajdziemy 2 kasety filtracyjne. W modelu Stadler Form Karl Big aż 4. Koszt zestawu 4 kaset to 149 zł, a ich żywotność przewidziana jest na ok. 3 miesiące. W trakcie jednego sezonu wydamy więc minimum 149 zł.

Kostka uzdatniająca wodę Stadler Form Karl

Minimum, ponieważ oprócz kaset filtracyjnych, Stadler Form poleca korzystać również z kostki z jonami srebra Water Cube. Spowalnia ona proces powstawania kamienia na filtrze. Cena takiej kostki zaczyna się od 99 zł w zależności od sklepu. Jeśli używamy nawilżacza przez cały rok, musimy przygotować się na wydatek ok. 397 zł (298 zł za filtry i 99 zł za kostkę Water Cube). Powiadomienie o konieczności wymiany filtrów otrzymamy też w telefonie.

Żywotność i cena filtrów

 • Kaseta filtracyjna 2 szt (wymiana co 2-3 miesiące) – od 99 zł (link do Ceneo.pl)
 • Kaseta filtracyjna 4 szt (wymiana co 2-3 miesiące) – od 149 zł
 • Kostka uzdatniająca Water Cube™ (wymiana co 1 rok) – niedostępna

Higiena nawilżacza Stadler Form Karl – jak czyścić nawilzacz?

 1. Przy regularnym korzystaniu, codziennie napełnij urządzenie świeżą, zimną wodą z kranu. Jeżeli
  urządzenie nie będzie używane przez kilka dni, opróżnij uprzednio wodę z dolnej części zbiornika. W razie potrzeby wymyj zbiornik czystą gąbką/szmatką z odrobiną płynu do mycia naczyń.
 2. Co około 2 tygodnie wyjmij filtr i kostkę uzdatniającą Water Cube™ i wyczyść dokładnie wnętrze nawilżacza za pomocą ciepłej wody i miękkiej gąbki, szmatki lub szczotki. Następnie dokładnie wypłucz zbiornik zimną wodą i włóż z powrotem filtry oraz kostkę.
 3. Co około 4 tygodnie (raz w miesiącupozbądź się osadów wapiennych na wewnętrznej stronie dolnej części zbiornika. Producent nie pisze natomiast nic o myciu czy odkamienianiu kaset filtracyjnych, zalecając jedynie ich wymianę co ok. 2-3 miesiące.

Tryby pracy i eksploatacja

4 poziomy prędkości nawilżania oraz tryb automatyczny. Pod względem trybów pracy, Stadler Form Karl prezentuje się całkiem nieźle. Zróżnicowane poziomy nawilżania pozwalają wygodnie korzystać z urządzenia zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy.

Higrostat? Tak, ale tylko do 55%

Stadler Form konsekwentne pozostaje przy higrostacie pozwalającym na ustawienie max. poziomu wilgotności na 55%. Z jednej strony to dobrze, gdyż np. pozwalanie użytkownikom na wyższe ustawienia (przekraczające zalecane 60%) nie jest do końca rozsądne. Z drugiej jednak dziwimy się, dlaczego nie możemy ustawić właśnie choćby 60%.

Rozbudowana aplikacja mobilna Smart Life – Smart Living

Stadler Form, podobnie jak Vestfrost czy np. Klarta, korzysta z aplikacji mobilnej firmy Tuya. Apka o nazwie Smart Life – Smart Living jest przez nas lubiana ze względu na duże możliwości konfiguracji sprzętu (tworzenie własnych reguł pracy).

Oprócz tego standardowo pozwala na:

 • odczyt aktualnej wilgotności,
 • ustawienia higrostatu (pożądanego poziomu wilgotności),
 • zmianę prędkości,
 • zmianę poziomu podświetlenia.

3 poziomy podświetlenia

Jeśli uznamy, że domyślne podświetlenie jest dla nas zbyt intensywne, możemy wybrać nieco ciemniejszy wariant lub całkowicie wyłączyć podświetlenie.

Średnia kultura pracy

Pod względem kultury pracy Stadler Form Karl wypada nienajlepiej, generując od 14 do 30 W prądu i hałas dochodzący do 59 dB. Są to wartości niemałe jak na nawilżacz ewaporacyjny, który z reguły jest cichym urządzeniem. Możemy jednak usprawiedliwić nieco Karla ze względu na imponującą wydajność sprzętu.

Wygląd

Bok nawilżacza ewaporacyjnego Stadler Form Karl

A skoro mowa o rozmiarze – nowy nawilżacz Stadler Form Karl mierzy 29,6 x 30,4 x 21,2 cm i waży 2,5 kg

Sprzęt pokryty jest „tekstylną osłoną” (nazewnictwo Stadler Form) w kolorze grafitowym. Nawiązuje to mocno do stylistyki oczyszczacza powietrza Stadler Form Roger i może się podobać. Pod względem wyglądu naprawdę nie możemy nic zarzucić, gdyż urządzenia szwajcarskiej marki prezentują się bardzo elegancko i są starannie wykonane.

Parametry techniczne nawilżacza powietrza Stadler Form Karl

MarkaStadler Form
ModelKarl
Cena1229 zł
Rodzaj nawilżaczaEwaporacyjny
Maksymalna wydajność690 ml/h
Pojemność zbiornika na wodę4,7 l
Ilość prędkości4
FunkcjeHigrostatWi-Fi i aplikacja mobilna
Głośność27 – 59 dB
Moc14 – 30 W
Elementy wymiennekasety filtracyjne – 2 szt za 74 zł. Kostka z jonami srebra Water Cube – 99 zł
Gwarancja2 lata

Czy warto kupić nawilżacz Stadler Form Karl?

Naszym zdaniem nie. 1399 zł to stanowczo za dużo, nawet zważywszy na imponującą wydajność nawilżania. W tej cenie znajdziemy już oczyszczacze powietrza z nawilżaczem, posiadającą podobną wydajność co prezentowany tutaj Stadler Form, do tego oferując jej oczyszczanie powietrza.

Duży plus za aplikację mobilną Smart Life – Smart Living. Minus za brak wyświetlacza i przede wszystkim drogie elementy eksploatacyjne. Prawie 200 zł za sezon lub niemal 400 zł rocznie to stanowczo za dużo.

Możesz również rozważyć zakup dwóch nawilżaczy w cenie jednego Stadlera Form Karl. Jeśli skłaniasz się ku tej opcji » Zobacz ranking nawilżaczy powietrza

Galeria zdjęć Stadler Form Karl

Cena Stadler Form Karl

Stadler Form Karl (2023-11-13) – 1229 zł (sprawdź cenę na Ceneo.pl)

Sprawdź inne nawilżacze powietrza do dużych powierzchni:

Klarta Humea Grande – nr. 1 w rankingu nawilżaczy. Do max. 80 m², wydajność 650 ml/h, 4 litrowy zbiornik LIFAair LA302 Do max. 140 m², wydajność 1000 ml/h, 6,5 litrowy zbiornik na wodę

FAQ – najważniejsze pytania o Stadler Form Karl

Przy regularnym korzystaniu, kasety filtracyjny należy wymieniać po maksymalnie 3 miesiącach.

Wg producenta Stadler Form kostkę uzdatniającą należy wymienić po upływie roku.

Pomimo dużej wydajności nawilżania, nie polecamy zakupu nawilżacza Stadler Form Karl. W proponowanej cenie można znaleźć już oczyszczacze powietrza z nawilżaczem 2w1.

Jak oceniasz recenzję?

Aby wystawić ocenę kliknij w gwiazki

Średnia ocena 0 / 5. Ilość ocen: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Recenzje nawilżaczy powietrza

8 lutego 2024 · 7 minut czytania

Jak grzyby po deszczu? Czy warto kupić nawilżacze ultradźwiękowe z Temu, Allegro?

Widzisz nawilżacz powietrza „grzybek” i zastanawiasz się, co to jest i czy faktycznie działa? Od pewnego czasu media społecznościowe i …

18 stycznia 2024 · 16 minut czytania

Nawilżacz powietrza z Biedronki – Ranking. Co warto wybrać?

Biedronka idzie w ślady Lidla i coraz mocniej wkracza w asortyment wyposażenia domu. Na stronie Biedronka Home możemy znaleźć aż …

12 stycznia 2024 · 5 minut czytania

Nawilżacz powietrza z Biedronki – ultradźwiękowy Blaupunkt AHA501. Warto kupić?

Zalety i wady Najważniejsze cechy Początek stycznia przyniósł ciekawą promocję w sieci sklepów Biedronka. Za 179 zł możemy stać się …

22 grudnia 2023 · 10 minut czytania

Nawilżacz ewaporacyjny Klarta Humea Grande – większy, wydajniejszy, bardziej opłacalny

Klarta Humea Grande w naszej opinii Jeśli po przeczytaniu recenzji zdecydujesz się na zakup nawilżacza powietrza Klarta, prosimy, skorzystaj z …

3 listopada 2023 · 6 minut czytania

Vestfrost VP-H2I20WH – modułowy nawilżacz do oczyszczacza. Warto kupić oddzielnie?

Vestfrost VP-H2I20WH- najważniejsze cechy Vestfrost VP-H2I20WH w naszej opinii Od przybytku głowa boli Nawilżacz powietrza Vestfrost VP-H2I20WH to ciekawa konstrukcja, …