Stadler Form George w naszej opinii

Zalety

  • Nawilżacz ewaporacyjny
  • Obrotowe tarcze (dyski) znacznie obniżają koszty eksploatacji
  • Aromaterapia
  • Przydatny tryb czyszczenia

Wady

  • Nieatrakcyjna relacja ceny do wydajności nawilżania
  • Niewielki zakres regulacji higrostatu – od 40 do 55%
  • Brak wyświetlacza

Na pierwszy rzut oka wydajny, ale też dość drogi nawilżacz powietrza Stadler Form George to ciekawa propozycja, którą producent określa jako nawilżacz powietrza z oczyszczaczem. Oczyszczanie brzmi tu jednak na wyrost, gdyż urządzenie posiada po prostu zmywalny filtr wstępny, który zatrzymuje jedynie większe cząstki brudu i zanieczyszczeń (kurz, sierść, włosy).

Wyposażony w 4 prędkości nawilżaniahigrostat, obrotowe tarcze zamiast filtrów i wydajność na poziomie 400 ml/h, nawilżacz wydaje się być interesującą propozycją. Niestety cena urządzenia jest dość wysoka, co może dyskredytować sprzęt w oczach wielu użytkowników.

Stadler Form George (2023-10-02) – 1099 zł (sprawdź cenę na Ceneo.pl)

Nawilżanie powietrza

Stadler Form George bok

Stadler Form George widziany z boku. Materiały producenta Stadler Form

Stadler Form George może na papierze pochwalić się imponującą wydajnością nawilżania, sięgającą 400 ml/h. Nasze wcześniejsze doświadczenia z nawilżaczami tej marki każą nam jednak traktować te zapewnienia z rezerwą, gdyż w naszych testach wydajności nawilżania wyniki były o ok. połowę niższe.

Pojemność zbiornika na wodę w przypadku modelu George wynosi 3,2 litra. W urządzeniu znajdziemy jeszcze kostkę z jonami srebra Silver Cube. Uwalniane jony pomagają hamować rozwój bakterii. Kostkę tę wymieniamy co roku.

Opcjonalnie, w przypadku twardej wody w kranie, urządzenie możemy doposażyć także w zmiękczacz wody w kartridżu. Producent zaleca korzystanie ze zmiękczacza w przypadku wody, której twardość wynosi powyżej 21°dH. Niestety przy codziennym korzystaniu, może zrobić się z tego spory wydatek. Cena zmiękczacza wynosi 109 zł, a wymieniać należy go co 10, 20, 30 lub 60 dni (więcej informacji w instrukcji na stronie producenta).

Tacka wraz z obrotowymi tarczami Stadler Form George

Tacka (zasobnik) wraz z obrotowymi tarczami. Materiały producenta Stadler Form

Odpada natomiast koszt wymiany filtrówStadler Form George wykorzystuje obrotowe dyski, które nie podlegają wymianie. Roczne koszty eksploatacji nie będą więc wysokie.

Cena i żywotność elementów wymiennych

Ponieważ nie mamy tutaj wymiennych filtrówroczne koszty eksploatacji sprowadzają się do wymiany kostki z jonami srebra Silver Cube. Kostkę tę wymieniamy raz w roku, a jej koszt to 89 zł.

W przypadku twardej wody, warto skorzystać ze zmiękczacza wody w kartridżu, którego koszt to 109 zł.

Tryby pracy i eksploatacja

Stadler Form George salon

Stadler Form George w salonie. Materiały producenta Stadler Form

Nawilżacz Stadler Form jest urządzeniem dość prostym w eksploatacji. Podobnie jak przy innych nawilżaczach ewaporacyjnych, musimy jedynie pamiętać o regularnej wymianie wody, myciu zbiornika, tacki, oraz w tym przypadku – tarcz, a nie filtra. Co ważne, zarówno tackę (zasobnik) na wodę, jak i tarcze możemy myć w zmywarce.

Ciekawym rozwiązaniem jest też tryb czyszczenia. W tym celu należy uzupełnić zasobnik na wodę roztworem do usuwania kamienia do 2 cm poniżej krawędzi zasobnika, a następnie włączyć czyszczenie, wciskając jednocześnie dwa przyciski: „Speed” i „Dimmer”.

Ważnym elementem codziennej eksploatacji jest też okresowe czyszczenie filtra wstępnego. Po kilku tygodniach używania nawilżacza może się zebrać na nim spora warstwa kurzu z powietrza w pomieszczeniu. Warto w tym celu wyjąć filtr i przeczyścić go wilgotną ściereczką (np. 1 raz na miesiąc).

Higrostat działający w niewielkim zakresie

Oczywiście jak na nawilżacz ewaporacyjny przystało, Stadler Form George posiada higrostat – ustawiany jednak w dość małym zakresie – jedynie 40-55%. Jest też rozwiązanie, które Stadler Form nazywa Adaptive Humidity™. W praktyce jednak jest to nic innego, jak tryb auto, w którym urządzenie samo ustawia szybszą prędkość nawilżania, gdy różnica między obecną, a docelową wilgotnością jest duża, a zmniejsza poziom nawilżania, gdy wilgotność osiągnie np. 45%.

Dokładnie tak samo działa to choćby w nawilżaczu Klarta Humea WiFi czy Xiaomi Smartmi Evaporative Humidifier 2.

Aromaterapia

Aromaterapia Stadler Form George

Olejek eteryczny wlewany do dozownika zapachów. Materiały producenta Stadler Form

Ciekawostką jest natomiast obecność dozownika zapachów – funkcja ta jest rzadko spotykana w nawilżaczach ewaporacyjnych. Może być natomiast gratką dla fanów aromaterapii. Polecamy korzystać z certyfikowanych olejków eterycznych.

Niezła kultura pracy

Plusem nawilżacza Stadler Form George jest dość energooszczędna praca – urządzenie w najwyższej prędkości pobiera jedynie 23 W prądu. Z drugiej strony, na tle innych nawilżaczy nie jest najcichsze, generując od 27 do 48 dB szumu.

Na noc możemy natomiast przełączyć nawilżacz na najniższą prędkość nawilżania, licząc się z niewielką wydajnością, ale też zyskując cichą pracę. Dodatkowo Diody LED mogą być przyciemnione lub całkowicie wygaszone (przycisk Dimmer).

Co wybrać? Stadler Form George czy Stadler Form Oskar?

Stadler Form George i Oskar porównanie nawilżaczyStojąc przed wyborem Stadler Form George czy Stadler Form Oskar, warto przede wszystkim wziąć pod uwagę budżet na zakup, ale i eksploatację. I właśnie z tego drugiego względu polecilibyśmy Stalder Form George. Teoretycznie jest on bowiem wiele tańszy w eksploatacji, oferując przy tym przydatne udogodnienia, jak np. tryb czyszczenia czy możliwość mycia elementów konstrukcji w zmywarce.

Oprócz niższej ceny (która przekłada się też na gorsze parametry), zaletą Oskara będzie oryginalny, minimalistyczny design oraz bogata gama kolorystyczna (aż 6 do wyboru).

ModelStadler Form GeorgeStadler Form Oskar
Wydajność nawilżania400 ml/h (brak testów)370 ml/h (178 ml/h w testach)
Zalecana maks. powierzchniaDo 57 m²Do 52 m²  (wg testów do 25 m² )
Pojemność zbiornika na wodę4,2 l3,5 l
Ilość prędkości42
Funkcjehigrostat, tryb czyszczenia, dozownik zapachówhigrostat, dozownik zapachów
Głośność27-48 dB26-39
Moc3-23 W6-18 W
Elementy wymiennekostka z jonami srebra Silver Cube – 89 zł, wymiana 1 rok, (opcjonalnie) zmiękczacz wody w kartridżu – 109 zł, wymiana co 10-60 dniKaseta filtracyjna około 90 zł (wymiana co 2-3 m-ce), Kostka z jonami srebra około 100 zł (wymiana co 1 rok)
Gwarancja2 lata2 lata
Cena899 zł453 zł

Wygląd

Stadler Form George przód bok

Stadler Form George, widok od przodu i boku. Materiały producenta Stadler.

George, podobnie jak inne modele Stadler Form, wyróżnia się ciekawym i bardzo eleganckim designem. Zwężająca się ku górze, dwukolorowa bryła skrywa 3,2-litrowy zbiornik na wodę. Górna ściana urządzenia to panel sterowania, gdzie znajdziemy m.in. regulację prędkości, cyfrowy higrostat czy tryb auto. Ważnym elementem jest też zintegrowany uchwyt do przenoszenia, na górze okrągłego otworu w zbiorniku wody.

Na tle innych nawilżaczy ewaporacyjnych Stadler Form George wyróżnia się dość dużą wagą – 5 kg. Urządzenie mierzy przy tym 31,5 x 41,8 x 21,5 cm.

Parametry techniczne nawilżacza powietrza Stadler Form George

MarkaStadler Form
ModelGeorge
Cena899 zł
Rodzaj nawilżaczaEwaporacyjny
Maksymalna wydajność400 ml/h
Pojemność zbiornika na wodę4,2 l
Ilość prędkości4
Funkcjetryb czyszczeniahigrostatdozownik zapachów
Głośność27-48 dB
Moc3-23 W
Elementy wymiennekostka z jonami srebra Silver Cube – 89 zł,
wymiana co roku
(opcjonalnie) zmiękczacz wody w kartridżu – 109 zł,
wymiana co 10-60 dni
Gwarancja2 lata

Czy warto kupić nawilżacz powietrza Stadler Form George?

Stadler Form George nie jest urządzeniem idealnym. Ma jednak jedną dużą zaletę w postaci obrotowych tarcz, które zastępują filtry wymienne. Tym sposobem urządzenie, choć odstraszająco drogie w zakupie, będzie naprawdę tanie w eksploatacji.

Kolejnym plusem jest możliwość aromaterapii. Pamiętajmy jednak, by kupując olejki eteryczne, wybierać te certyfikowane, naturalne, korzystając ze sprawdzonych sprzedawców.

Naszym zdaniem Stadler Form George jest ciekawą propozycją, choć proponowana cena na poziomie 900-1000 zł może być zaporowa dla wielu klientów.

Jeśli chcesz poczytać o różnicach w rodzajach nawilżaczy ➜ Nawilżacz ultradźwiękowy i ewaporacyjny – wady i zalety.

Zobacz ranking nawilżaczy i sprawdź, który model jest najbardziej opłacalny

» Zobacz ranking nawilżaczy powietrza

» Zobacz także porównanie oczyszczaczy powietrza Stadler Form 

Galeria zdjęć Stadler Form George

Cena Stadler Form George

Stadler Form George (2023-10-02) – 1099 zł (sprawdź cenę na Ceneo.pl)

Jak oceniasz recenzję?

Aby wystawić ocenę kliknij w gwiazki

Średnia ocena 0 / 5. Ilość ocen: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars 1 opinii
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Recenzje nawilżaczy powietrza

8 lutego 2024 · 7 minut czytania

Jak grzyby po deszczu? Czy warto kupić nawilżacze ultradźwiękowe z Temu, Allegro?

Widzisz nawilżacz powietrza „grzybek” i zastanawiasz się, co to jest i czy faktycznie działa? Od pewnego czasu media społecznościowe i …

18 stycznia 2024 · 16 minut czytania

Nawilżacz powietrza z Biedronki – Ranking. Co warto wybrać?

Biedronka idzie w ślady Lidla i coraz mocniej wkracza w asortyment wyposażenia domu. Na stronie Biedronka Home możemy znaleźć aż …

12 stycznia 2024 · 5 minut czytania

Nawilżacz powietrza z Biedronki – ultradźwiękowy Blaupunkt AHA501. Warto kupić?

Zalety i wady Najważniejsze cechy Początek stycznia przyniósł ciekawą promocję w sieci sklepów Biedronka. Za 179 zł możemy stać się …

22 grudnia 2023 · 10 minut czytania

Nawilżacz ewaporacyjny Klarta Humea Grande – większy, wydajniejszy, bardziej opłacalny

Klarta Humea Grande w naszej opinii Jeśli po przeczytaniu recenzji zdecydujesz się na zakup nawilżacza powietrza Klarta, prosimy, skorzystaj z …

3 listopada 2023 · 6 minut czytania

Vestfrost VP-H2I20WH – modułowy nawilżacz do oczyszczacza. Warto kupić oddzielnie?

Vestfrost VP-H2I20WH- najważniejsze cechy Vestfrost VP-H2I20WH w naszej opinii Od przybytku głowa boli Nawilżacz powietrza Vestfrost VP-H2I20WH to ciekawa konstrukcja, …