Xiaomi Smartmi Rainforest Humidifier w naszej opinii

Zalety

 • Nawilżacz ewaporacyjny z filtrem polimerowym
 • Cicha praca
 • Atrakcyjny wizualnie (szczególnie imitacja lasu tropikalnego)
 • Bardzo niski pobór prądu
 • Aplikacja mobilna Smartmi Link współpracująca z Google Assistant i Amazon Alexa
 • Funkcja samoczyszczenia zbiornika

Wady

 • Wysoka cena w stosunku do niewielkiej do wydajności nawilżania
 • Tylko 3 tryby pracy, w tym jedynie 2 prędkości manualne do wyboru
 • Higrostat dostępny jedynie w aplikacji
 • Zdejmowalna górna połowa jest zwykle mokra, powodując kałuże na podłodze

Smartmi Rainforest Humidifer to model nawilżacza ewaporacyjnego, który pojawił nieco znienacka pod koniec 2022 roku. Zaskoczeniem dla wielu jest też design urządzenia z dużym przezroczystym zbiornikiem na środku, w którym widzimy tryskające kropelki wody. Ma to na celu imitować las tropikalny. Czy oprócz niezaprzeczalnego efektu wizualnego, są też wymierne efekty w nawilżaniu?

Nawilżacz Xiaomi Smartmi - przybliżenie na zbiornik

Zamiast tradycyjnego filtra czy dysków obrotowych zanurzanych w wodzie, tutaj mamy do czynienia ze „natryskiwaniem” filtra przez cząsteczki wody. Materiały własne Ranking-Oczyszczaczy.pl

Smartmi Rainforest Humidifer to model nawilżacza ewaporacyjnego, który pojawił nieco znienacka pod koniec 2022 roku. Zaskoczeniem dla wielu jest też design urządzenia z dużym przezroczystym zbiornikiem na środku, w którym widzimy tryskające kropelki wody. Ma to na celu imitować las tropikalny. Czy oprócz niezaprzeczalnego efektu wizualnego, są też wymierne efekty w nawilżaniu?

Opinia eksperta

Nowy nawilżacz ewaporacyjny Smartmi Rainforest Humidifier wyróżnia się designem, przykuwając uwagę przeszklonym zbiornikiem, w którym widzimy tworzącą się naturalną mgiełkę. Nie grzeszy natomiast wydajnością nawilżania – 200 ml/h to naprawdę niewiele, szczególnie zważywszy na wysoką cenę produktu, oscylującą wokół 800 zł.

Maciej Kluba

Cena Xiaomi Smartmi Rainforest Humidifier

Smartmi Rainforest Humidifier (2023-01-23) – 767 zł (sprawdź cenę na Ceneo.pl)

Nawilżanie powietrza

Dolewanie wody Smartmi Rainforest Humidifier

Dolewanie wody w nawilżaczu ewaporacyjnym Smartmi Rainforest Humidifier. Materiały producenta Smartmi

smartmi rainforest humidifier rozebrany

Rozebrany nawilżacz ewaporacyjny Smartmi Rainforest Humidifier. Od lewej strony widzimy: Filtr nawilżacza, górną pokrywę wraz z wiatrakiem oraz zbiornik na wodę wraz z pompką. Materiały własne Ranking-Oczyszczaczy.pl

Smartmi Rainforest Humidifier nie zdumiewa wydajnością nawilżania, oferując jedynie 200 ml/h. W urządzeniu zastosowano 3-litrowy zbiornik na wodę, którego nie będziemy musieli więc napełniać zbyt często. Gdy nadejdzie ten moment, czeka nas miła niespodzianka – nie trzeba rozbierać urządzenia czy zdejmować którejś z pokryw. Bieżącą wodę możemy dolewać prosto do urządzenia (po panelu wyświetlaczu), co na co dzień jest dość wygodne.

Smartmi Rainforest Humidifier wiatrak mgiełka wody

Wiatrak nawilżacza Smartmi Rainforest Humidifier, który odpowiada za rozprowadzanie kropelek wody po zbiorniku i efekt lasu tropikalnego. Materiały własne Ranking-Oczyszczaczy.pl

Wygodnym i ciekawym rozwiązaniem wydaje się być także tryb samoczyszczenia, który włączysz z poziomu aplikacji Smartmi Link. Dotychczas tego typu rozwiązania znaliśmy głównie z oczyszczacza z nawilżaczem  Dyson i nawilżacza powietrza Stadler Form George. Dzięki temu urządzenie zostanie oczyszczone z osadu i znajdujących się na ścianach zbiornika zanieczyszczeń.

Bezkosztowa obsługa – brak elementów wymiennych

Wg deklaracji Xiaomi, Rainforest Humidifier wykorzystuje zmywalny filtr polimerowy, którego nie musimy wymieniać. Nie mamy jeszcze jednak informacji na temat potencjalnego mycia filtra w zmywarce.

Tryby pracy i eksploatacja

Nawilżacz rainforest wyświetlacz i przycisk
Wyświetlacz OLED i przycisk zmiany trybów pracy. Materiały własne Ranking-Oczyszczaczy.pl

Starannie wykonana, przemyślana konstrukcja Smartmi Rainforest Humidifier skrywa w sobie kilka przydatnych w nawilżaczu rozwiązań – mamy wyświetlacz OLED z cyfrowym higrometrem, czego brakuje np. w starszym nawilżaczu powietrza Xiaomi Smartmi Pure Evaporative. Znalazły się tu też ikonki informujące o statusie Wi-Fi, poziomie wilgotności i ilości wody w zbiorniku. 

Tylko 3 tryby pracy: Maksymalny, Automatyczny i Sleeping (nocny)

Minusem nowego nawilżacza powietrza Smartmi są tylko 3 tryby pracy. Najważniejsi konkurenci, np. Klarta Humea Wi-Fi oferują w tej materii więcej: 4 poziomy prędkości + tryb auto + sleep. W Rainforest Humidifier nie mamy za bardzo w czym wybierać.

Higrostat regulowany od 0 do 100%, dostępny niestety tylko w apce

Dość wyjątkowy jest tutaj natomiast higrostat. Minusem jest fakt, że możemy go ustawić jedynie z poziomu aplikacji. Ciekawostką i plusem możliwość wyboru dowolnej wartości (poziom %) w zakresie od 0 do 100. W naszym biurze nie byliśmy jednak w stanie nigdy podnieść wilgotności powyżej 65%. I tak też pewnie będzie w większości domów, o ile akurat nie przeprowadzamy remontu albo nie rozwiesiliśmy świeżo prania. Niemniej jest to ciekawe rozwiązanie, gdyż większość producentów oferuje jedynie skokową regulację (co 5 lub 10%) w zakresie 40-70%.

Minusem natomiast jest fakt, że higrostat, a więc jedna z najważniejszych funkcji nawilżacza, dostępny jest jedynie w aplikacji.

Dużą zaletą prezentowanego Smartmi Rainforest Humidifier jest aplikacja mobilna Smartmi Link, która pozwala wygodnie łączyć się Xiaomi z Amazon Alexa czy Asystentem Google. Możliwe jest więc zatem sterowanie głosowe. Aplikacja obfituje też w zabawne błędy tłumaczeń, np. „ręczna skrzynia biegów” zamiast „trybu manualnego” czy „spać” zamiast „trybu sleep/nocnego”. Dlatego też polska wersja aplikacji ewidentnie nie wygląda na skończoną.

Smartmi L:ink aplikacja Smartmi Rainforest Humidifier

Aplikacja Smartmi Link nie wygląda na dopracowaną pod kątem tłumaczeń. Materiały własne Ranking-Oczyszczaczy.pl

W aplikacji znajdziemy też:

 • aktualną wilgotność powietrza
 • możliwość zmiany trybu pracy
 • ustawienia higrostatu
 • zmianę intensywności podświetlenia
 • funkcję samoczyszczenia (zbiornika)
Samoczyszczenie w nawilżaczu Smartmi Rainforest Humidifier

Niezła kultura pracy

Xiaomi Smartmi Rainforest pobór prąduSmartmi Rainforest Humidifier wyróżnia się również naprawdę niskim zużyciem prądu, oscylującym wokół 7 W. Zmierzyliśmy to w naszym labie i ku naszemu zdziwieniu, nawilżacz Smartmi jest faktycznie bardzo energooszczędny i niezwykle cichy. Wg zapewnień producenta, generuje on niespełna 50 dB szumu.

Xiaomi Smartmi Rainforest głośnośćJest to zbieżne z naszymi obserwacjami, bowiem odnotowaliśmy max. hałas na poziomie ok. 47-48 dB.

Wygląd

Smartmi Rainforest Humidifier widok z tyłu nawilżacza czujnik temp. i wiilgotności Tył nawilżacza Smartmi Rainforest Humidifier wraz z czujnikiem temperatury i wilgotności. Materiały własne Ranking-Oczyszczaczy.pl

Nowoczesny, futurystyczny z charakterystycznym, transparentnym zbiornikiem na środku, w którym możemy obserwować „skaczące” kropelki wody. Trzeba przyznać, że wizualnie konstrukcja Smartmi naprawdę robi wrażenie. Na górze urządzenie znalazł się prosty, ale dość czytelny wyświetlacz z numerycznym higrometrem (wskaźnikiem wilgotności). Kolumnowa bryła nawilżacza mierzy 22 x 22 x 44 cm i waży ok. 3,3 kg. Bez problemu więc przeniesiemy urządzenie z kąta w kąt.

Parametry techniczne nawilżacza powietrza Xiaomi Smartmi Rainforest Humidifier

MarkaXiaomi Smartmi

ModelRainforest Humidifier

Cena767 zł

Rodzaj nawilżaczaEwaporacyjny
Maksymalna wydajność200 ml/h
Pojemność zbiornika na wodę3 l
Ilość prędkości3
Funkcjetryb samoczyszczenia higrostat Wi-Fi i aplikacja mobilna
Głośnośćdo 50 dB
Mocdo 7 W
Elementy wymiennebrak – filtr polimerowy, który można myć
Gwarancja2 lata

Czy warto kupić nawilżacz Xiaomi Smartmi Rainforest Humidifier?

To zależy od posiadanego budżetu. Szukając nawilżacza powietrzem do ok. 500 zł, znajdziemy kilka tańszych i wydajniejszych modeli, jak chociażby nawet poprzednie generacji nawilżaczy powietrza Xiaomi czy Klarta Humea Wi-Fi.

Na plus w nowym nawilżaczu powietrza Smartmi możemy zaliczyć tryb samoczyszczenia i ciekawą funkcję spryskiwania filtra wodą, co widzimy na transparentnym ekranie. Korzystanie na co dzień ułatwia fakt jednobryłowej konstrukcji, do której możemy śmiało dolewać wody od góry, nie musząc rozbierać sprzętu.

Z drugiej strony nie wchodzi tu w rachubę wsadzenie nawilżacza „pod kran”, gdyż najzwyczajniej może on się nie zmieścić. Niemiłą niespodzianką jest również wysoka

Jeśli chcesz poczytać o różnicach w rodzajach nawilżaczy ➜ Nawilżacz ultradźwiękowy i ewaporacyjny – wady i zalety.

Zobacz ranking nawilżaczy i sprawdź, który model jest najbardziej opłacalny

» Zobacz ranking nawilżaczy powietrza

Galeria zdjęć Xiaomi Smartmi Rainforest Humidifier

Cena Xiaomi Smartmi Rainforest Humidifier

Smartmi Rainforest Humidifier (2023-01-23) – 767 zł (sprawdź cenę na Ceneo.pl)

Jak oceniasz recenzję?

Aby wystawić ocenę kliknij w gwiazki

Średnia ocena 0 / 5. Ilość ocen: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars 1 opinii
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Recenzje nawilżaczy powietrza

8 lutego 2024 · 7 minut czytania

Jak grzyby po deszczu? Czy warto kupić nawilżacze ultradźwiękowe z Temu, Allegro?

Widzisz nawilżacz powietrza „grzybek” i zastanawiasz się, co to jest i czy faktycznie działa? Od pewnego czasu media społecznościowe i …

18 stycznia 2024 · 16 minut czytania

Nawilżacz powietrza z Biedronki – Ranking. Co warto wybrać?

Biedronka idzie w ślady Lidla i coraz mocniej wkracza w asortyment wyposażenia domu. Na stronie Biedronka Home możemy znaleźć aż …

12 stycznia 2024 · 5 minut czytania

Nawilżacz powietrza z Biedronki – ultradźwiękowy Blaupunkt AHA501. Warto kupić?

Zalety i wady Najważniejsze cechy Początek stycznia przyniósł ciekawą promocję w sieci sklepów Biedronka. Za 179 zł możemy stać się …

22 grudnia 2023 · 10 minut czytania

Nawilżacz ewaporacyjny Klarta Humea Grande – większy, wydajniejszy, bardziej opłacalny

Klarta Humea Grande w naszej opinii Jeśli po przeczytaniu recenzji zdecydujesz się na zakup nawilżacza powietrza Klarta, prosimy, skorzystaj z …

3 listopada 2023 · 6 minut czytania

Vestfrost VP-H2I20WH – modułowy nawilżacz do oczyszczacza. Warto kupić oddzielnie?

Vestfrost VP-H2I20WH- najważniejsze cechy Vestfrost VP-H2I20WH w naszej opinii Od przybytku głowa boli Nawilżacz powietrza Vestfrost VP-H2I20WH to ciekawa konstrukcja, …