Stadler Form Karl Big w naszej opinii

Zalety

 • Nawilżacz ewaporacyjny
 • Świetny design
 • Ogromny, aż 11-litrowy zbiornik na wodę
 • Korzystanie z rozbudowanej aplikacji mobilnej Smart Life-Smart Living

Wady

 • Bardzo wysoka cena, nawet zważywszy na wysoką deklarowaną wydajność
 • Wysoki roczny koszt eksploatacji
 • Brak wyświetlacza – dokładne dane o aktualnej wilgotności dostępne w aplikacji
 • dość głośna praca

Moda na XXL zagościła w Stadlerze Form na dobre. Po modelach Oskar Big oraz Roger Big, przyszła też pora na większą i mocniejszą odmianę i tak już wydajnego Stadlera Form Karl. Urządzenie nie jest tanie, gdyż kosztuje niemal 1900 zł. Oferuje jednak w zamian 1100 ml/h wydajności. Czy warto więc skusić na nową propozycję Stadler Form?

Opinia eksperta

Nowy nawilżacz ewaporacyjny Stadler Form Karl Big to ogromna moc opakowana w ładny design. 1100 ml/h wydajności nawilżania i 11-litrowy zbiornik na wodę robią wrażenie. Szkoda tylko, że urządzenie jest tak drogie. Karl Big sprawdzi się raczej w dużych salonach w domu z rekuperacją albo otwartych przestrzeniach w biurze aniżeli standardowych mieszkaniach.

Maciej Kluba

Cena Stadler Form Karl Big

Stadler Form Karl Big (2023-10-02) – 1770 zł (sprawdź cenę na Ceneo.pl)

Nawilżanie powietrza

Stadler Form Karl Big to naprawdę wydajny nawilżacz, oferujący wg zapewnień producenta aż 1100 ml/h wydajności nawilżania i olbrzymi, 11-litrowy zbiornik na wodę. To jeden z najmocniejszych i i najbardziej atrakcyjnych nawilżaczy powietrza do dużych powierzchni.

Co ciekawe, możemy w nim dolewać wodę na bieżąco. Choć kuszące, rozwiązanie to nie jest do końca korzystne, gdyż po każdym użyciu nawilżacza warto wylać wodę i wymyć zbiornik (redukuje to ryzyko brudnego nalotu i rozwoju bakterii i innych drobnoustrojów).

Kasety filtracyjne – droga eksploatacja

Zestaw 4 kaset filtracyjnych do nawilżacza Stadler Form Karl Big. Wystarcza on na max. 3 miesiące. Materiały producenta Stadler Form

Stadler Form przewidział dla modelu Karl kasety filtracyjne znane z innych modeli nawilżaczy szwajcarskiego koncernu. Są one kompatybilne z tymi, którymi użyjemy w nawilżaczu Stadler Form Oskar, Oskar Little i Oskar Big. W modelu Karl Big znajdziemy 4 kasety filtracyjne (2 razy więcej niż w standardowym Stadlerze Form Karl) aż 4. Koszt zestawu 4 kaset to 149 zł, a ich żywotność przewidziana jest na ok. 3 miesiące. W trakcie jednego sezonu wydamy więc minimum 298 zł. W ciągu roku prawie 600 zł na same filtry!

Kostka uzdatniająca wodę Stadler Form Karl

Minimum, ponieważ oprócz kaset filtracyjnych, Stadler Form poleca korzystać również z kostki z jonami srebra Water Cube. Spowalnia ona proces powstawania kamienia na filtrze. Cena takiej kostki zaczyna się od 99 zł w zależności od sklepu. Jeśli używamy nawilżacza przez cały rok, musimy przygotować się na wydatek ok. 397 zł (298 zł za filtry i 99 zł za kostkę Water Cube). Powiadomienie o konieczności wymiany filtrów otrzymamy też w telefonie.

Żywotność i cena filtrów

Higiena nawilżacza Stadler Form Karl – jak czyścić nawilzacz?

 1. Przy regularnym korzystaniu, codziennie napełnij urządzenie świeżą, zimną wodą z kranu. Jeżeli
  urządzenie nie będzie używane przez kilka dni, opróżnij uprzednio wodę z dolnej części zbiornika. W razie potrzeby wymyj zbiornik czystą gąbką/szmatką z odrobiną płynu do mycia naczyń.
 2. Co około 2 tygodnie wyjmij filtr i kostkę uzdatniającą Water Cube™ i wyczyść dokładnie wnętrze nawilżacza za pomocą ciepłej wody i miękkiej gąbki, szmatki lub szczotki. Następnie dokładnie wypłucz zbiornik zimną wodą i włóż z powrotem filtry oraz kostkę.
 3. Co około 4 tygodnie (raz w miesiącupozbądź się osadów wapiennych na wewnętrznej stronie dolnej części zbiornika. Producent nie pisze natomiast nic o myciu czy odkamienianiu kaset filtracyjnych, zalecając jedynie ich wymianę co ok. 2-3 miesiące.

Tryby pracy i eksploatacja

4 poziomy prędkości nawilżania, jak również tryb automatyczny i tryb nocny (możliwość przyciemniania i wyłączenia kontrolek LED) Pod względem trybów pracy, Stadler Form Karl Big nie różni się niczym od swojego mniejszego brata. Jednakowoż ze względu na większą moc, moglibyśmy oczekiwać również bardziej zróżnicowanych poziomów intensywności pracy.

Higrostat? Tak, ale tylko do 55%

Stadler Form konsekwentnie wykorzystuje w swoich nawilżaczach higrostat, który pozwala ustawić max. poziom wilgotności na 55%. Z jednej strony to dobrze, gdyż np. pozwalanie użytkownikom na wyższe ustawienia (przekraczające zalecane 60%) nie jest do końca rozsądne. Z drugiej jednak dziwimy się, dlaczego nie możemy ustawić właśnie choćby 60%.

Rozbudowana aplikacja mobilna Smart Life – Smart Living

Smart Life – Smart Living to aplikacja dobrze nam znana, używana przez kilku producentów, np. Vestfrost, Fersk czy Klarta. Oferuje ona rozbudowaną funkcjonalność, pozwalając na tworzenie własnych reguł pracy.

Oprócz tego w aplikacji możemy:

 • odczytać aktualny poziom wilgotności,
 • ustawić higrostat (pożądanego poziomu wilgotności),
 • zmienić ustawienia prędkości,
 • zmienić poziom podświetlenia.

3 poziomy podświetlenia

Jeśli uznamy, że domyślny poziom podświetlenia jest dla nas zbyt mocny, możemy wybrać nieco ciemniejszy wariant lub całkowicie wyłączyć podświetlenie.

Średnia kultura pracy, adekwatna do dużej mocy

Pod względem kultury pracy Stadler Form Karl Big nie wypada najlepiej, generując do 40 W prądu. Urządzenie jest też dość głośne, generując aż 60 dB. To naprawdę sporo jak na nawilżacz ewaporacyjny, ale musimy pamiętać o dużej mocy, którą urządzenie się odwdzięcza.

Wygląd

Stadler Form Karl Big w nowoczesnym salonie. Materiały producenta Stadler Form.

A skoro mowa o rozmiarze – nowy nawilżacz Stadler Form Karl Big jest większy od standardowego Karla, mierząc 50,2 x 33,5 x 24,2 cm i waży 4,6 kg.

Nawilżacz pokryty jest tzw. „tekstylną osłoną” (jak nazywa ją Stadler Form) w stylowym kolorze grafitowym. Nawiązuje to mocno do stylistyki oczyszczaczy powietrza Stadler Form i może się podobać. Wykonanie jest staranne i eleganckie i pomimo sporych rozmiarów, sprzęt sprawia wrażenie całkiem lekkiego.

Parametry techniczne nawilżacza powietrza Stadler Form Karl Big

MarkaStadler Form
ModelKarl Big
Cena1899 zł
Rodzaj nawilżaczaEwaporacyjny
Maksymalna wydajność1100 ml/h
Pojemność zbiornika na wodę11 l
Ilość prędkości4
FunkcjeHigrostatWi-Fi i aplikacja mobilna
Głośność27-60 dB
Moc2,4-40 W
Elementy wymiennekasety filtracyjne – 4 szt za 149 zł. Kostka z jonami srebra Water Cube – 99 zł
Gwarancja2 lata

Czy warto kupić nawilżacz Stadler Form Karl Big?

1899 zł to dużo jak na nawilżacz powietrza, nawet jeśli szukamy wydajnego sprzętu. Nie jest to jednak urządzenie do standardowego mieszkania w budynku wielorodzinnym, a raczej do dużych otwartych przestrzeni – w loftach, biurach czy wysokich domach, gdzie dodatkowo panuje naprawdę suche powietrze.

W przeciwnym razie lepszym wyborem będzie zakup tańszych mniejszych i tańszych nawilżaczy powietrza
» Zobacz ranking nawilżaczy powietrza

Lub też zakup jednego z oczyszczaczy powietrza z nawilżaczem, posiadających podobną nieco niższą wydajność od prezentowanego Stadlera Form, z drugiej jednak strony oferujących również oczyszczanie powietrza.

Duży plus za aplikację mobilną Smart Life – Smart Living. Minus za brak wyświetlacza i przede wszystkim drogie elementy eksploatacyjne. Prawie 350 zł za sezon lub niemal 700 zł rocznie to stanowczo za dużo.

Galeria zdjęć Stadler Form Karl Big

Cena Stadler Form Karl Big

Stadler Form Karl Big (2023-10-02) – 1770 zł (sprawdź cenę na Ceneo.pl)

Sprawdź inne nawilżacze powietrza do dużych powierzchni:

Klarta Humea Grande – nr. 1 w rankingu nawilżaczy. Do max. 80 m², wydajność 650 ml/h, 4 litrowy zbiornik

LIFAair LA302 Do max. 140 m², wydajność 1000 ml/h, 6,5 litrowy zbiornik na wodę

FAQ – najczęstsze pytania o Stadler Form Karl Big

Przy regularnym korzystaniu, kasety filtracyjne należy wymieniać po maksymalnie 3 miesiącach.

Wg producenta Stadler Form kostkę uzdatniającą należy wymienić po upływie roku.

Stadler Form Karl Big to jeden z najbardziej wydajnych nawilżaczy ewaporacyjnych jakie dostępne są na polskim rynku. Urządzenie posiada olbrzymią wydajność nawilżania. Nie jest to jednak urządzenie dla każdego. Sprawdzi się raczej np. przy otwartym salonie w domu z rekuperacją aniżeli sypialni w mieszkaniu w bloku.

Jak oceniasz recenzję?

Aby wystawić ocenę kliknij w gwiazki

Średnia ocena 0 / 5. Ilość ocen: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Recenzje oczyszczaczy powietrza

· 8 minut czytania

Xiaomi Smart Air Purifier Elite. Wydajny, ale dość drogi. Godny następca Pro H?

Xiaomi Smart Air Purifier Elite – najważniejsze cechy Najnowszy i największy oczyszczacz Xiaomi – model Air Purifier Elite to propozycja …

· 7 minut czytania

Rozsądnie wyceniony średniej klasy oczyszczacz Philips AC2936/13 – warto kupić?

Philips AC2936/13 w naszej opinii Philips AC2936/13 w skrócie Philips AC2936/13 to oczyszczacz przeznaczony do pomieszczeń o metrażu max. 48 …

· 5 minut czytania

Recenzja Electrolux Pure Multi 700 EPU73771DG. Oczyszczanie i ewaporacyjne nawilżanie, ale czy wydajne?

Electrolux Pure Multi 700 EPU73771DG to pierwszy oczyszczacz powietrza szwedzkiej marki, wyposażony w funkcję nawilżacza. Urządzenie wykorzystuje technologię ewaporacji. Niestety …

· 3 minuty czytania

Oczyszczacz powietrza Hama Basic. Warty uwagi model?

Hama Basic jest (jak sama nazwa oczyszczacza wskazuje) najbardziej podstawowym oczyszczaczem powietrza w ofercie producenta. To prosty i tani oczyszczacz …

· 4 minuty czytania

Recenzja TCL TKJ225F WiFi. Niedrogi oczyszczacz zaprojektowany pod chińskie normy

Oczyszczacz powietrza z Wi-Fi i sterowaniem mobilnym poniżej 600 zł. To nie Xiaomi, lecz kolejna chińska marka, próbująca zdobyć polski …