Nawilżacz powietrza Klarta Humea. Czy kupić?

Katarzyna Wnuk
Katarzyna Wnuk
4 minuty czytania

Klarta Humea to ewaporacyjny nawilżacz powietrza, który producent poleca do pomieszczeń o powierzchni do 44 m². W naszych testach w warunkach domowych ten nawilżacz osiągnął najwyższą wydajność nawilżania.

Czy urządzenie wyróżnia się odpowiednią dla takiego pomieszczenia wydajnością i ma inne zalety, jakie powinny cechować dobry nawilżacz powietrza?

Cena Klarta Humea (2020-03-17) – niedostępny 

Kup Klarta Humea WiFi (2023-09-28) – 499 zł (Sprawdź cenę i aktualne promocje w autoryzowanym sklepie Klarta.pl)

Zobacz w sklepie >

 Dostępny jest model Klarta Humea z WiFi – przejdź do recenzji

 Sprawdź ranking najlepszych nawilżaczy ewaporacyjnych na sezon 2023

Nawilżanie powietrza

Maksymalna wydajność nawilżania, jaką uzyskuje Klarta Humea, wynosi 300 ml/h. W naszych testach nawilżacz uzyskał wydajność 250 ml/h na najwyższym trybie pracy. Do zbiornika możemy wlać jednorazowo 3 litry wody, tak więc nawilżacz jest w stanie pracować dość długo bez potrzeby uzupełniania pojemnika.

Urządzenie wykorzystuje technologię ewaporacji, czyli odparowywania chłodnej wody. Powietrze przechodzi przez pojemny filtr, w środku za sprawą wentylatora, wilgoć z filtra jest oddawana do pomieszczenia.

Tryb pracy i eksploatacja

Użytkownik ma do dyspozycji cztery prędkości pracy (low, medium, high, turbo). Może także korzystać z trybu automatycznego, ponieważ Klarta Humea została wyposażona w higrostat, który pozwala wyznaczyć poziom nawilżenia, do którego uzyskania, a następnie utrzymania będzie dążyć urządzenie. Nawilżacz powietrza Klarta Humea oferuje dość szeroki zakres docelowej wilgotności – od 40 do 75% – jednak producent sugeruje utrzymywanie poziomu nawilżenia między 40 a 60%, co także według nas jest optymalną wartością.

Wodę uzupełnia się przy pomocy wlewu umieszczonego w dolnej części obudowy.

Wyświetlacz nawilżacza Klarta Humea White.

O aktualnej wilgotność nawilżacz Klarta Humea informuje na wyświetlaczu przy pomocy wskaźnika numerycznego. Panel do sterowania nawilżaczem jest dotykowy i podświetlany.

Oprócz tego, wokół panelu sterującego jest podświetlenie panelu, a samą intensywność podświetlania można regulować, a w trybie sleep zostaje ono wyłączone, aby zapewnić optymalne warunki do snu.

Jedynym elementem wymiennym wymiennym w urządzeniu jest filtr nawilżający, którego żywotność wynosi 4320 godzin, co wystarcza na 180 dni nieprzerwanej pracy nawilżacza.

Filtr ewaporacyjny do nawilżacza powietrza Klarta Humea

O potrzebie jego wymiany powiadamia wskaźnik zużycia filtra.

W nawilżaczu powietrza Klarta Humea znalazł się również timer, dzięki któremu można zaprogramować moment wyłączenia urządzenia.

Wygląd

Klarta Humea to urządzenie o stylowym, okrągłym kształcie, sprzedawane w dwóch wersjach kolorystycznych: białej (Klarta Humea White) i czarnej (Klarta Humea Black). Oba modele prezentują się elegancko i z pewnością będą pasować do różnych pomieszczeń. Wymiary nawilżacza powietrza Klarta Humea nie są duże, ponieważ wynoszą 22,9 x 22,9 x 36,3 cm.

Parametry techniczne nawilżacza powietrza Klarta Humea

MarkaKlarta
ModelHumea
Cenaniedostępny
Rodzaj nawilżaczaEwaporacyjny
Maksymalna wydajność300 ml/h
Maksymalna wydajność wg testów250 ml/h
Maksymalna powierzchnia35 m²
Pojemność zbiornika na wodę3 l
Ilość prędkości4
Funkcje osuszanie filtrahigrostattimer
Głośność (dB)24-55
Moc (W)12
Elementy wymienneFiltr nawilżający – 49 zł, wymiana co pół roku
Gwarancja2 lata

Czy warto kupić nawilżacz powietrza Klarta Humea?

Klarta Humea to nawilżacz powietrza, który przez wiele miesięcy był na szczycie naszego rankingu nawilżaczy powietrza. Testowaliśmy ten model na dwóch najwyższych trybach: 3 i turbo.

Obecnie nr 1 to Klarta Humea Wi-Fi.

 Sprawdź ranking najlepszych nawilżaczy ewaporacyjnych na sezon 2023

3 tryb pracował cicho i wydajnie, natomiast tryb turbo czyli maksymalny tryb pracy był dużo bardziej wydajny, oddawał dużo wody do pomieszczenia, jednak było to okupione wyższą głośnością pracy, co można uznać za mankament tego sprzętu w porównaniu do pozostałych modeli. Zużycie wody w testach było na poziomie 250 ml/h, według producenta jest to 300 ml/h.

Tworzywo z którego został wykonany filtr, jest taki samo jak w urządzeniach 2w1 (oczyszczacze powietrza z nawilżaczem np. Sharp) – niebieski filtr 360⁰ absorbuje dużo wody i jest trwalszy niż te zastosowane w popularnych nawilżaczach.

Wielką zaletą tego nawilżacza jest funkcja osuszania filtra. W momencie braku wody, pojawia się informacja na wyświetlaczu o konieczności uzupełnienia zbiornika, zaś wentylator pracuje w dalszym ciągu, aby osuszyć filtr. Dzięki temu wysusza się filtr i nie tworzy się środowisko sprzyjające rozwoju bakterii i wirusów.

Jest to funkcja niedostępna w innych modelach nawilżaczy, a te z kolei kończą pracę z mokrym filtrem i wodą na dnie, co w konsekwencji powoduje namnażanie się bakterii i oddawanie ich do pomieszczenia.

Kolejną zaletą jest oświetlenie wyświetlacza, które może służyć jako lampka nocna np. w pokoju dziecka. Intensywność podświetlenia można regulować.

Klarta Humea została wyposażona w higrostat, który można ustawić do pożądanej wilgotności. W przypadku nawilżaczy ewaporacyjnych, naszym zdaniem posiadanie higrostatu jest zaletą, natomiast nie jest to konieczność, inne urządzenia bez tej funkcji pracowały wydajnie na wybranym najwyższym trybie pracy.

Galeria zdjęć Klarta Humea

Klarta Humea w naszej opinii

Zalety

 • Nawilżacz ewaporacyjny
 • Higrosat
 • Timer
 • Podświetlanie panelu sterowania
 • Funkcja osuszania filtra

Wady

 • Wysoka wydajność trybu Turbo (4) wiąże się z dość wysoką głośnością pracy

Cena Klarta Humea

Nawilżacz powietrza Klarta Humea dostępny jest w oficjalnej dystrybucji w cenie 499 zł (cena z dnia 17.03.2020).

Polecamy zakup nowszego modelu Klarta Humea WiFi z oficjalnej sieci dystrybucji, by otrzymać pełną obsługę serwisową.

Jak oceniasz recenzję?

Aby wystawić ocenę kliknij w gwiazki

Średnia ocena 0 / 5. Ilość ocen: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

47 komentarzy

 • <cite class="fn">CzarnyLewis</cite> <span class="says">says:</span>

  Czy urządzenie po odłączeniu od zasilania i ponownym podłączeniu wraca do ostatnio ustawionych parametrów (np. prędkość wentylatora, wilgotność)?

  • <cite class="fn">Klarta.pl</cite> <span class="says">says:</span>

   Niestety Klarta Humea nie zapamiętuje ustawień po odłączeniu od zasilania.

   Dziękujemy za inspirację. Rozważymy wdrożenie takiego działania w kolejnym nawilżaczu naszej marki.

   Pozdrawiam, Agnieszka Chmielewska, Biuro Obsługi Klienta Klarta Poland

 • <cite class="fn">thengo1</cite> <span class="says">says:</span>

  Urządzenie przekłamuje pomiar. Pokazuje wilgotność na poziomie 65%. Zmierzona kilkoma innymi higrometrami odbiega od rzeczywistości o ponad 20%. Poza tym jest dość głośny a wykonanie typowe jak na produkt chiński, ale to drugorzędna sprawa. No cóż – oddany zostanie na gwarancje i zobaczymy co dalej

  • <cite class="fn">Klarta.pl</cite> <span class="says">says:</span>

   @thengo1:disqus Jeśli zauważył Pan takie rozbieżności prosimy o kontakt z działem serwisu: +48 507 773 608 lub serwis@klarta.pl. Wcześniej prosimy sprawdzić działanie w nieograniczonej przestrzeni. Często nawilżacz trafia „w kąt” lub w przestrzeń ograniczoną od góry i wtedy nawilżone powietrze łatwiej miesza się z suchym, które powinno trafiać do urządzenia i być mierzone przez czujnik.

   Pozdrawiam, Agnieszka Chmielewska, Biuro Obsługi Klienta Klarta Poland

 • <cite class="fn">Katarzyna Skulska</cite> <span class="says">says:</span>

  Czy można stosować olejki zapachowe używając tego nawilżacza?

 • <cite class="fn">Paweł</cite> <span class="says">says:</span>

  Czy ta recenzja była sponsorowana lub powstała w oparciu o jakąkolwiek formę współpracy z firmą Klarta? Proszę nie odbierać tego jako atak. Jeśli tak, zdecyduje się po prostu na nieco droższego Philipsa, jeśli nie, nie widzę powodu żeby przepłacać.

  • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

   Nawilżacze kupujemy z własnych środków, testujemy i opisujemy. Zarabiamy na prowizji od sklepów, do których odsyłamy ruch (staramy się zarabiać na każdym testowanym urządzeniu). Wszystkie wady i zalety zarówno Philipsów, jak i Humei przedstawiamy obiektywnie. Philipsy będą cichsze. Klarta na biegu turbo ma 54 dB, ale z tego biegu nie korzysta w trybach automatycznych. Biegi można wybrać manualnie. Jeśli pokój jest mały i cichy, to wybrałbym Philipsa, bo cichszy. Zaakceptowałbym wyższe koszty eksploatacji.

   Tu zdjęcie z ostatnich testów, które niestety ze względu na natłok rzeczy nie zostały jeszcze w odpowiedni sposób uwzględnione. Testowaliśmy m.in. nawilżacz Xiaomi. Całkiem cichy i wydajny (ciut słabszy od Philipsów i Klarty). Ma kilka wad, które musimy zweryfikować. Jedną z nich jest np. zawyżanie wskazań wilgotności, co widać na tym zdjęciu. Plus – brak konieczności wymiany filtrów.

   https://uploads.disquscdn.com/images/cd1cacb29c09ac1fcb0bd3977ab898c82acaadb8f52bcc6643d80dfe12554929.jpg

 • <cite class="fn">Adrian</cite> <span class="says">says:</span>

  Cena atrakcyjna, recenzja zachęca, szczególnie jak się porówna cenę względem Philipsa HU4816/10, a później filtrów do niego. Filtr antybakteryjny i funkcja osuszania go też brzmią dobrze, pytanie jak będzie z użytecznością w praktyce, bo jak rozumiem funkcja osuszania zaskoczy i tak tylko po tym jak zbiornik się opróżni, nie zaskoczy po manualnym przerwaniu pracy, gdy zbiornik będzie np. do połowy pełny, ale dobre i to, jeżeli faktycznie dokładnie go osuszy do końca po skończonej pracy.

  Do tej pory używałem taniego nawilżacza ultradźwiękowego (Raven), którego podstawową wadą jest konieczność używania wody destylowanej, bądź dokładnej jej filtracji, np. filtrem osmotycznym. W innym wypadku meble były pokryte białym osadem, a w gazowych palnikach można było zaobserwować zmianę koloru płomienia, wynikającą z minerałów w powietrzu. Jak zapomniałem go oczyścić po skończonej pracy, to po paru dniach można było zaobserwować zielony nalot.

  Tak więc zostaje tylko czekać, aż nowy oczyszczacz dotrze i będzie można ocenić czy faktycznie jest to dobry zakup, jak recenzja sugeruje.

  • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

   1. Fajnie, że mogliśmy pomóc w wyborze nawilżacza. Sądzę, że Klarta Humea okaże się dobrym wyborem. Mi osobiście używa się jej całkiem przyjemnie. Co ciekawe pomaga mi w studio o metrażu 40 m2 plus, choć mam tu mały problem z wilgotnością. Preferuję jednak przedział 50-55%, więc na nawilżaczu ustawiam 55%, bo zawilżacz trochę potrafi siiebie oszukać (od 2 do 5% w zależności, jak jest umiejscowiony).

   2. Ten pył z ultradźwiękowych bardziej niż meblom szkodzi ludziom, więc zmiana na ewaporacyjny jest dobrym wyborem.

   3. Osuszanie przydaje się w praktyce, jak opuszczamy dom na dłużej i zapomnimy ogarnąć nawilżacz, albo w ogóle, gdy zapomnimy mu nalać wody i go zostawimy na jakiś czas. Niestety osuszanie nie usuwa wody z dnia. Trochę wody zostaje, ale część aktywna filtra jest sucha.

   4.O każdy nawilżacz trzeba dbać. U mnie w Sopocie Klarta Humea stoi już dobry miesiąc. Nie używam jej tu codziennie, ale wystraczy, że opłuczę środek i filtr. Jeszcze nie używałem kwasku cytrynowego. Kamień z filtra, gdy jest wilgotny łatwo schodzi pocierany delikatnie gąbeczką do naczyć (nie wiem, czy to dobra praktyka).

   Proszę podzielić się doświadczenimi, jak już wypuści pierwsze 10 litrów do powietrza 🙂

 • <cite class="fn">disqus_kMwiJB5Bkg</cite> <span class="says">says:</span>

  Czy da się całkowicie wyłączyć wyświetlacz czy wskazania higrometru będą tak świecić całą noc?

  • <cite class="fn">Ranking-oczyszczaczy.pl</cite> <span class="says">says:</span>

   W nawilżaczu Klarta Humea można włączyć tryb nocny. Uruchamia się go przez naciśniecie przycisku z symbolem księżyca (drugi od przycisku włączenia/wyłączenia). Po wybraniu przycisku włącza się lampka nocna w 3 stopniach intensywności, a potem tryb nocny.

   Po uruchomieniu trybu nocnego na wyświetlaczu przy poziomie wilgotności pojawia się ikona księżyca i po chwili gaśnie panel.

 • <cite class="fn">Tomek</cite> <span class="says">says:</span>

  W pomieszczeniu 20m2 wilgotność była na poziomie 35% (identyczne wskazanie dla Klarty oraz innego czujnika). Po włączeniu w tryb auto, w ciągu godziny wilgotność w klarcie zmieniła się na 60% !! Teraz po 24h jest 72% pomimo, że dwa inne czujniki, które zamontowałem w pokoju wskazują 42-45%. Skąd ta rozbieżność !?

  • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

   Niestety nie znam warunków i specyfikacji czujników, więc trudno mi cokolwiek sensownego napisać.

   To co sam zauważyłem w domowych testach nawilżaczy, w tym tego modelu to to, że jeśli postawimy je blisko ścian, mebli itp (w okalającej przestrzeni), to nawilżone powietrze łatwo wraca w okolice urządzenia i zawyża jego własne pomiary.

   Dlatego polecam najpierw sprawdzić cziujniki wystawiając i urządzenie i sensory na środek pokoju obok sobie i dać im dobre 30 minut na reakcje.

   • <cite class="fn">Tomek</cite> <span class="says">says:</span>

    Nawilżacz został wymieniony na nowy 🙂
    Niestety w nowym również pomiary odbiegają od rzeczywistości. A dokładniej :
    Gdy włączam „na sucho” bez wody, to pokazuje faktyczną wilgotność (wg innych urządzeń w domu). Po nalaniu wody, % automatycznie podnosi się o 5-10 % – bez włączania. Gdy ustawię urządzenie na np 50%, po 30 min uzyskuję zadaną wartość, obroty wentylatora spadają do min i z czasem podbija % do 60%. PROBLEM W TYM, że w pokoju nadal jest ok 45%.
    Mamy różnicę ok 15%. Ewidentnie woda w zbiorniku zaburza działanie higrometru/higrostatu

    Moje pytanie: czy to normalne w tego typu sprzęcie czy po prostu znowu trafiłem na wadliwy egzemplarz ?!

   • <cite class="fn">Tomek</cite> <span class="says">says:</span>

    Nawilżacz został wymieniony na nowy 🙂
    Niestety w nowym również pomiary odbiegają od rzeczywistości. A dokładniej :
    Gdy włączam „na sucho” bez wody, to pokazuje faktyczną wilgotność (wg innych urządzeń w domu). Po nalaniu wody, % automatycznie podnosi się o 5-10 % – bez włączania. Gdy ustawię urządzenie na np 50%, po 30min uzyskuję zadaną wartość, obroty wentylatora spadają do min i z czasem podpija % do 60%. PROBLEM W TYM, że w pokoju nadal jest ok 45%.
    Mamy różnicę ok 15%. Ewidentnie woda w zbiorniku zaburza działanie higrometru/higrostatu

    Moje pytanie: czy to normalne w tego typu sprzęcie czy po prostu znowu trafiłem na wadliwy egzemplarz ?!

    • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

     Mam wrażenie, że wszystkie nawilżacze się oszukują, ale testując je nie widzimy aż tak dużych rozbieżności. W moim odczuciu czujnik w Klarcie zawyża 1-5% p.p. ze względu na cięższe, nawilżone powietrze, które samoistnie opada w okolice urządzenia.

     Zawyżanie to może być wyższe, gdy nawilżacz będzie stał przy ścianie, w kącie lub w miejscu, gdzie otoczenie spotęguje kumulacje nawilżonego powietrza.

     Niestety, by przed tym uciec należałoby czujnik mieć osobno, ale nie ma takich modeli na rynku.

     W przypadku Klarta Humea plusem jest to, że mamy możliwość ustawienia pożądanej wilgotności na poziomie nawet 75%. W Twoim wypadku jeśli masz pewność, że różnica jest nawet w wysokości 15 p.p., to możesz ustawić np. 65% i pewnie osiągniesz 50-60% w całym pokoju.

     Co to za czujnik, którym mierzysz wilgotność?

     • <cite class="fn">Tomek</cite> <span class="says">says:</span>

      Są to czujniki z dwóch różnych stacji pogodowych i analogowy czujnik. Nie jest to wysokiej klasy sprzęt, jednak różnica pomiędzy tymi czujnikami to 1-3% – do przyjęcia jak dla mnie. W Klarcie, gdy nie ma wody czujnik wskazuje identyczny % jak w stacjach pogody. Gdy tylko dodam wodę następuje wzrost %.

      Nawilżacz testowałem w dużym / małym pokoju, przy ścianie, na środku, w rożnych temperaturach – zawsze rozbieżność była znacząca.

      Zadzwonię do serwisu, zobaczymy co wymyślą.

     • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

      Sprawdzimy dzisiaj, jak to jest z naszymi modelami kilku marek. Zrobimy krótki film 🙂

 • <cite class="fn">Darek</cite> <span class="says">says:</span>

  Czy istnieje możliwość wyłączenia dźwięku podczas naciskania klawiszy?

 • <cite class="fn">JaPanczyk</cite> <span class="says">says:</span>

  A jak się ma teraz jakość do ceny skoro oczyszczacz podrożał o 100 zł?

 • <cite class="fn">Mariusz Tokajuk</cite> <span class="says">says:</span>

  mam nawilżacz od tygodnia.
  Niestety w pomieszczeniu 40m2 na 3 biegu po 2 dniach z 36% doszło do 39% wilgotność.
  Przestawiłem nawilżacz do sypialni – 10 m2 – z 36% doszło do 41 – 43 % przy zamkniętych drzwiach do 46 max … (2 bieg urządzenia ponieważ 3 i 4 są już głośne i przez to nieużyteczne w sypialni.)
  Generalnie takie osiągi to w sypialni daje mi mokry ręcznik na grzejniku…
  Pieniądze wywalone w błoto.

  • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

   Skuteczność nawilżaczy ewaporacyjnych może mocno ograniczać dobra wentylacja w mieszkaniu. Jeśli działa ona zgodnie ze sztuką, to nawilżacz musi „wlewać” spore ilości wody w powietrze.

   Spróbuj w sypialni w trakcie dnia nawilżyć do poziomu 60-65% na nawilżaczu używając trybu turbo. Dobrze, gdy wszystkie przedmioty w pomieszczeniu „napiją się” wody. Później powinieneś móc używać już wolniejszych trybów.

   Ile wody zużył nawilżacz w te dwa dni na 40 m2 na 3-im biegu?

  • <cite class="fn">Emi</cite> <span class="says">says:</span>

   To i tak dobrze – u mnie od 3 dni chodzi na auto, a potem na turbo przez prawie 5 h i w pomieszczeniu mniej niż 30m2 zdołała „wycisnąć” z siebie 32% przy początkowych 27% Wentylacje w mieszkaniu mam dość słabą, okna pozamykane… dział obsługi klienta Klarta mi nie odp do tej pory.. Masakra

   • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

    Emi, zobacz wpis wyżej. Spróbuj pomóc urządzeniu np. praniem i ręcznikami na kaloryferze. Dbaj, by zawsze była woda. Wychodząc do pracy włącz turbo. Może dowilżenie pomoże później urządzeniu utrzymywać wilgotność. W początkowej fazie woda poza powietrzem znika w przedmiotach, ścianach, podłodze itd.

   • <cite class="fn">Klarta.pl</cite> <span class="says">says:</span>

    @disqus_hBsZfC9C5C:disqus daj proszę znać, czy już odpowiedzieliśmy na Twoje zgłoszenie.

    Prawdopodobnie moc urządzenia nie jest wystarczająca do tego pomieszczenia. Niestety w każdym domu występują różne warunki klimatyczne. Patrząc na opinie naszych klientów różnice zapotrzebowania na wodę na podobnej powierzchni i w tym samym czasie, czyli przy podobnych warunkach zewnętrznych, mogą różnić się nawet 500%.

  • <cite class="fn">Piotr Wojciechowski</cite> <span class="says">says:</span>

   Byłem już zdecydowany, ale po tych opiniach zaczynam się zastanawiać czy nawet te 399 zł to nie będą pieniądze wyrzucone w błoto skoro tak slabo podnosi wilgotność.
   Czy być może testowany był Stadler Form Robert? W promocyjnej cenie teraz jest i wiem, że to cenowo inny poziom, ale być może teraz jego opłacalność względem klarty jest dużo wieksza?

   • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

    @disqus_UStl84LXxA:disqus testowaliśmy jednocześnie (ten sam pokój 60 m2, ten sam czas i warunki) tylko Stadlera Oskara i Klartę (poza innymi). Wyniki skuteczności w trybie maksymalnym – około 180 ml/h Stadler (deklarowane maksimum 370), 250 ml/h Klarta (deklarowane maksimum 300). Wyniki innych nawilżaczy znajdziesz w rankingu: https://ranking-oczyszczaczy.pl/nawilzacze-powietrza/ Wszystkie z rankingu obecnie używamy, by wyłapać więcej plusów i minusów. Roberta niestety nie testowaliśmy. Producent deklaruje wydajność maksymalną na poziomie 550 ml/h. Dlatego wydaje się, że zakup dwóch mniejszych urządzeń może być znacznie bardziej efektywniejsze i znacznie tańsze.

  • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

   Patrząc co dzieje się u nas w biurze zrobionym z mieszkania w kamienicy wnoszę, że nie jest problemem wydajność Klarty, a ogólnie specyficzne warunki konkretnego pokoju/mieszkania.

   Producenci podają maksymalną wydajność godzinową i metraż na jakim może pracować urządzenie dla określonych warunków. W wielu miejscach, gdzie testowałem nawilżacze tej mocy brakowało.

   Dla przykładu sytuacja z naszych dwóch pomieszczeń:

   1. Pokój z czterema osobami, około 26 m2, 3,5 metra wysokości, okno rozszczelnione, duże drzwi otwarte na przedpokój i salon. Do optymalnej wilgotności potrzebujemy min. 2 urządzeń. Aby uzyskać 50% pracowały trzy ze zdjęcia: Klarta, Xiaomi i 2w1 Philipsa. Łączna moc deklarowana ponad 700 ml/h. Obecnie pracują tylko dwa. Woda dolewana rano i przed wyjściem z biura, czyli dwa razy dziennie.

   https://uploads.disquscdn.com/images/b4adf1fed9c5bbf4f668c5f0df61e5898fd739966ecbaf485a0066fbb134e0f7.jpg

   2. Salon z aneksem z czterema osobami, około 60 m2, 3,5 metra wysokości, okna rozszczelnione, kratka wentylacyjna, pokój otwarty na przedpokój, z który łączy jeszcze 2 otwarte inne pokoje (lab i pokój z punktu 1). 4 urządzenia mają spory problem by szybko podnieść poziom: Klarta, 2xPhilips, Sharp KC-D40. Łączna moc deklarowana ponad 1 litr na godzinę!

   I tak wychodząc z biura wczoraj o 21:00 miałem odczyty 44%, 46%, 47%, 46%.

   https://uploads.disquscdn.com/images/23a590c8f906e3e459f3a634b137450d78e232b7269cecd59793461e529ffba8.jpg

   Gdy przyszedłem do biura o 11:00 zastałem 40% (Klarta) i 41% (Sharp). Woda w Philipsach się skończyła. Klarta chodziła na 2. Sharp na auto.

   https://uploads.disquscdn.com/images/9e89906db4b40c6f75bccc57358caa82c970ba640e17fbc86260eff5dc1f6d4c.jpg

   Zwróciłbym uwagę na działanie wiatraka i higrometru. Jeśli one działają, to raczej nie szukałbym problemu w urządzeniach, a w większych potrzebach konkretnego miejsca.

   I co ważne – od wczoraj pada we Wrocławiu deszcz, jest teraz 8 stopni i 90% wilgotność. 2 dni temu było zimniej i bardziej sucho, co powodowało, że musieliśmy kręcić nawilżacze mocniej. Na szczęście mamy ich tu więcej 🙂

 • <cite class="fn">Sylwia W</cite> <span class="says">says:</span>

  Nawilżacz po miesiącu pokrył się grzybem, mimo działającej funkcji osuszania, więc stwarza jeszcze gorsze warunki powietrza niż wcześniej… kasa wyrzucona w błoto.

  • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

   Hej, czy możesz wrzucić zdjęcie filtra i napisać, jak użytkowałaś nawilżacz? Ile zużywałaś średnio wody i jak często był zostawiany, by się osuszyć?

   • <cite class="fn">Sylwia W</cite> <span class="says">says:</span>

    https://uploads.disquscdn.com/images/0615d3be71a8e9568bd6a94b9e327a001a167ce87e1bee46054edc77155467a6.jpg https://uploads.disquscdn.com/images/9282f130dda8c40e84357835e49ee100f907c702b261fb3c840f26d78ec4866b.jpg

    Hej, wstawiłam zdjęcia. Woda była uzupełniania do mniej więcej 3/4 wysokości pojemnika lub do pełna, ile jej średnio zużywałam tego nie notowałam. Staraliśmy się zostawiać go do osuszenia za każdym razem kiedy nie był na dłuższy czas używany. „Grzybowy” zapach poczułam po raz pierwszy po ok. 2 tygodniach więc przyjrzeliśmy się bliżej i oczyściliśmy filtr. Ale to niestety nie pomogło. Ja rozumiem, że urządzenia w których jest woda są na to narażone ale w życiu się nie spodziewałam, że wydarzy się to w tak krótkim czasie.

    • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

     @disqus_geRtAItdZj:disqus Uff 🙂 To nie jest grzyb tylko kamień, czyli jak najbardziej prawidłowe zachowanie się filtra.

     W nawilżaczach ewaporacyjnych na filtrze zostaje wszystko, co jest w wodzie. Gdybyś użyła zamiennie nawilżacza ultradźwiękowego, to ten kamień miałabyś w powietrzu w postaci pyłu. Dlatego w naszym rankingu są tylko nawilżacze ewaporacyjne.

     Kamienia na zdjęciach jest całkiem mało, więc dalej wnosząc z opisu, można wnioskować, że brzydki zapach wynika z nieprawidłowej konserwacji. I tak jeśli zostaje woda, to zmieńcie ją co 2-3 dni oraz pamiętajcie, by raz w tygodniu opłukać całość.

     Jeśli mnie nie myli pamięć, to instrukcja Klarta Humea mówi o czyszczeniu zbiornika i filtra raz w tygodniu. Kamień pomaga usuwać kwasek cytrynowy, ale tak na prawdę można go usunąć gąbeczką, jak jest mokry – na świeżo wyciągnięty z wody. Ja swojego testowego nie myłem w kwasku ani razu ale często płuczę środek i filtr i żadnego zapachu nie mam.

     Kąpiel w kwasku powinna pomóc również z zapachem.

     W biurze także żaden ewaporacyjny nam nie śmierdzi, a mamy 2 Klarty Humea, 3 Philipsy, Xiaomi itd.

     Wyczyść filtr, zacznij w trakcie użytkowania wymieniać wodę jeśli zostaje i raz w tygodniu przepłucz środek (tam zbiera się też kurz itp.). W razie potrzeby użyj kwasku cytrynowego i daj znać, czy pomogło 🙂

     • <cite class="fn">Sylwia W</cite> <span class="says">says:</span>

      Hmm dzięki za pomoc, a to akurat dobre wieści i tego się nie spodziewałam. Byłam pewna, że to grzyb – przez ten dziwny zapach. Wyczyścimy zatem, mam nadzieję że to pomoże.

     • <cite class="fn">Nocnymarek</cite> <span class="says">says:</span>

      Mając aż tyle nawilżaczy, czy mógłby Pan wyrazić opinię, który jest najlepszy? 🙂 Klarta, Philips czy Xiaomi? Dziękuję za informację!

 • <cite class="fn">Jacek Nowoleski</cite> <span class="says">says:</span>

  Używam na co dzień nawilżacza we Wrocławiu (Muchobór, dużo domków jednorodzinnych). Nad ranem wilgotność bywa często na poziomie ~30% (sprawdzone również zewnętrznym higrometrem). Od listopada sprzęt chodzi bez zarzutu, co drugi dzień wymieniamy wodę i przemywamy filtr. Raz na czas kąpiemy też filtr w kwasku cytrynowym i nie zauważyliśmy specjalnie kamienia. Za namową żony kupiliśmy w czarnym kolorze i prezentuje się okej.

  • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

   Niestety czarnych już nie ma i z tego co się dowiadywałem kupując teraz nawilżacze dla rodzinki, że będą dopiero we wrześniu/październiku.

 • <cite class="fn">Klarta.pl</cite> <span class="says">says:</span>

  Dzień dobry,
  miło nam poinformować, że do sprzedaży wprowadzamy nowy model nawilżacza Klarta Humea WiFi. Jest to bliźniaczy nawilżacz do Klarta Humea, który dodatkowo posiada moduł WiFi i możliwość sterowania poprzez aplikacje na smartfonach z iOS oraz Android.
  Więcej informacji na stronie produktu: https://klarta.pl/nawilzacze-powietrza/klarta-humea-wifi/

  Pozdrawiam, Agnieszka Chmielewska, BOK Klarta Poland

 • <cite class="fn">Seweryn</cite> <span class="says">says:</span>

  Dzień dobry,
  zastanawiam się nad zakupem i rozważam Klartę vs Philips HU4803/01 lub Philips HU4813/10. Głównym celem zakupu jest nowy lokator w sypialni (noworodek). Sypialnia ok 16 m2, salon 25 m2. W związku z tym pytanie o to, który nawilżacz będzie lepszym wyborem pod względem głośności pracy oraz higieny (wraz z jakością filtra). Aktualny poziom wilgotności w mieszkaniu to ok 37% – 42%. Nawilżacz będzie pracował wraz oczyszczaczem powietrza Philips AC2889/10.

  Pozdrawiam,

  • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

   Za chwilę problem nawilżenia będzie już nieaktualny (do 2 miesięcy). Zdecydowanie poleciłbym Klartę, bo ma solidne sole na filtrze, a pierwsze dwa tryby są wystarczające ciche i wydajne. WiFi (tylko taka wersja jest w sprzedaży) pozwoli kontrolować wilgotność zdalnie lub ustanowić jakieś reguły pracy, np. dmuchaj mocniej w dzień, a ciszej w nocy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Recenzje nawilżaczy powietrza

8 lutego 2024 · 7 minut czytania

Jak grzyby po deszczu? Czy warto kupić nawilżacze ultradźwiękowe z Temu, Allegro?

Widzisz nawilżacz powietrza „grzybek” i zastanawiasz się, co to jest i czy faktycznie działa? Od pewnego czasu media społecznościowe i …

18 stycznia 2024 · 16 minut czytania

Nawilżacz powietrza z Biedronki – Ranking. Co warto wybrać?

Biedronka idzie w ślady Lidla i coraz mocniej wkracza w asortyment wyposażenia domu. Na stronie Biedronka Home możemy znaleźć aż …

12 stycznia 2024 · 5 minut czytania

Nawilżacz powietrza z Biedronki – ultradźwiękowy Blaupunkt AHA501. Warto kupić?

Nawilżacz powietrza Blaupunkt AHA501 w eksperckim rankingu nawilżaczy powietrza. Dobra relacja ceny do wydajności nawilżania. Czy warto?

22 grudnia 2023 · 9 minut czytania

Nawilżacz ewaporacyjny Klarta Humea Grande – większy, wydajniejszy, bardziej opłacalny

Klarta Humea Grande W naszej opinii Decydując się na zakup nawilżacza powietrza Klarta prosimy, skorzystaj z linków partnerskich, by wesprzeć …

3 listopada 2023 · 6 minut czytania

Vestfrost VP-H2I20WH – modułowy nawilżacz do oczyszczacza. Warto kupić oddzielnie?

Vestfrost VP-H2I20WH- najważniejsze cechy Vestfrost VP-H2I20WH w naszej opinii Od przybytku głowa boli Nawilżacz powietrza Vestfrost VP-H2I20WH to ciekawa konstrukcja, …