Klimatyzer ewaporacyjny Sencor SFN 9011 SL dostępny jest obecnie w wielu sklepach stacjonarnych, jak i internetowych. Urządzenie zwraca uwagę nietuzinkowym i futurystycznym designem. Warto pamiętać jednak, że jako klimatyzer, chłodzi powietrze jedynie w najbliższym otoczeniu, zwiększając przy tym istotnie jego wilgotność. Czy warto więc wydać na nie niecałe 400 zł?

Cena Sencor SFN 9011 SL (2023-09-28) – 574 zł (link do Ceneo.pl)

Sencor SFN 9011 SL w naszej opinii

Zalety

  • Niska cena
  • Możliwość sterowania pilotem
  • Funkcja swing

Wady

  • Znikoma skuteczność
  • Ryzyko przewilżenia powietrza
  • Konieczność uzupełnienia wody i zamrażania wkładów
  • Głośna i nielogiczna praca trybu sleep

Chłodzenie powietrza

Klimatyzer Sencor SFN 9011 SL, nazywany przez producenta „schładzaczem powietrza” wyposażony został w 6-litrowy pojemnik na wodę, montowany u dołu tylnej części urządzenia. Napełniając pojemnik nie należy przekraczać wskaźnika maksymalnego poziomu. W zestawie otrzymujemy też 2 wkłady chłodzące. Przed skorzystaniem z wkładów należy umieścić je na kilka godzin w zamrażalniku.

wkłady chłodzące

zdjęcie: materiały producenta

Zobacz także:

Tryb pracy i eksploatacja

Klimator Sencor (zwany też klimatyzerem ewaporacyjnym, ze względu na wykorzystujący wodę mechanizm chłodzenia) pracuje w 3 prędkościach. Za pomocą górnego panelu sterowania, jak i pliota możemy przełączyć pomiędzy niską, średnią, a wysoką prędkością.

Pilot do zdalnego sterowania klimatyzerem, źródło: materiały własne

Warto przy tym zaznaczyć, iż jako wentylator Sencor sprawdza się naprawdę dobrze. Odczuwalny podmuch będzie nam towarzyszył już przy najniższej prędkości. Urządzenie dysponuje imponującym przepływem powietrza – ok. 1200 m³/h. Maksymalna prędkość przepływu to 3,37 m/s. Funkcja swing równomiernie, w sposób rotacyjny wentyluje powietrze

Niestety w przypadku pozostałych trybów pracy nie mamy już tak dobrych spostrzeżeń. Elementem, który zwrócił naszą uwagę jest Tryb Sleep. Testując działanie poszczególnych trybów, ten niestety sprawiał wrażenie nielogicznego. Urządzenie na przemian włączało szybszy i wolniejszy nawiew (automatycznie co kilkanaście sekund zmieniając głośność pracy). Trudno nam wyobrazić sobie swobodne zasypianie w takich warunkach.

Z opisu producenta, działanie trybu sleep bardziej pasowałoby do trybu „Natural”, w ktorym to urządzenie stara się odtworzyć „naturalny powiew powietrza”, stosując różne kombinacje prędkości.

Klimatyzer ewaporacyjny Sencor-SFN-9011-SL panel sterowania
Panel sterowania Sencor SFN 9011 SL, źródło: materiały własne

W klimatyzerze wodnym Sencor SFN 9011 SL znalazł się timer wyłączenia, pozwalający wybrać spośród półgodzinnych interwałów, od 0,5 do 7,5 h.

Warto jeszcze zwrócić o filtrach zastosowanych w urządzeniu. Oprócz wstępnego, przeciwpyłowego, mamy jeszcze filtr nawilżający (matę ewaporacyjną). Jest ona podobna do tych, jakie znajdziemy w nawilżaczach ewaporacyjnych. Zauważyliśmy jednak niską trwałość tego filtra. Przy wyjmowaniu i wkładaniu, należy obchodzić się z nim ostrożnie, gdyż ma on tendencję do kruszenia.

Test chłodzenia Sencor SFM9011 SL

Opisywane wyżej urządzenie to klimator. Sprzęt, który należy traktować bardziej jako wiatrak lub połączenie wiatraka z nawilżaczem, aniżeli klimatyzator powietrza. Sencor SFN 9011 SL przyniesie jedynie krótkofalową ulgę. Temperatura w pomieszczeniu ulegnie obniżenie o 1 st. C jedynie w najbliższym otoczeniu urządzenia. Po około godzinie, poziom ciepła wróci do normy.

Widać to w naszym teście chłodzenia.
TESTSENCOR SFN 9011 SL
KLIMATOR
Wartość startowatemperatura: 24°C
wilgotność: 52%
Po 1h działania25°C / 65%
Po 2h25°C / 67%
WnioskiPo 2h testu +1°C i +15 p.p wilgotności

Test trwał 2 godziny przy zachowaniu podobnych warunków startowych. Poziom wilgotności na początku testu wynosił około 52%. Wyniki w tabeli są uśrednioną wartością z trzech odczytów  pomiary temperatury i wilgotności zostały pobrane przez aplikację online, połączoną z miernikami umieszczonymi w pomieszczeniu laboratoryjnym. Pozwoliło to przeprowadzić 2h test bez zakłócenia jego przebiegu (brak niepożądanych zmian warunków w pokoju)

Jak widzimy w powyższej tabeli, Sencor SFM9011 SL finalnie nie obniżył, a podnióśł nawet temp. pokoju o 1°C , dodatkowo poziom wilgotności wzróśł aż o 15%.

Jedynie urządzenie wyprowadzające ciepłe powietrze poza pomieszczenie (klimatyzator), może trwale schłodzić nasze mieszkanieDlatego też jako Ranking Oczyszczaczy polecamy nowoczesne klimatyzatory przenośne.

Kultura pracy Sencor SFM9011 SL

W ramach naszych testów klimatyzerów, zmierzyliśmy też głośność i pobór prądu klimatora Sencor.

Pomiar głośności klimator Sencor SFM9011

Klimator Sencor SFM9011 pobór prąduDuży szum wiatraka w klimatorze generuje ok. 64 dB hałasu. W 1 i 2 prędkości urządzenie pracuje ciszej – szum nie jest tak odczuwalny. Urządzenie w najwyższych prędkościach pobiera ok. 95 W prądu – mniej niż klimatyzator, więcej niż przeciętny wiatrak stojący.

⏵ Zobacz Ranking

Wygląd

Klimatyzator Sencor SFN 9011 SL w salonie

Sencor SFN 9011 SL prezenuje się bardzo oryginalnie. Futurystyczny awangardowy design znajdzie zapewne swoich zwolenników, jak i przeciwników. Połączenie czarnych i srebrnych elementów nadaje prestiżowy, elegancki charakter.

Klimatyzer ewaporacyjny Sencor SFN 9011 SL ślady dłoni
Klimatyzer ewaporacyjny Sencor SFN 9011 SL ślady dłoni. Materiały własne: Ranking-oczyszczaczy.pl

Po kilku użyciach dostrzegliśmy jednak, iż na urządzeniu pozostają wyraźne ślady naszych palców, co może psuć pierwszy dobry odbiór wizualny. Ślady dłoni na klimatyzerze Sencor SFN 9011 SL, źródło: materiały własne

Parametry techniczne klimatyzera ewaporacyjnego Sencor SFN 9011 SL

Marka i modelSencor SFN 9011 SL
Cena (zł)499
Moc chłodnicza (kW)B.d.
Przepływ powietrza (m³/h)1200
Rekomendowana powierzchnia (m²)B.d.
Zakres temperatur (°C)Brak regulacji
Pojemność zbiornika na wodę (l)6
Wkłady chłodzące w wyposażeniu2
Głośność (dB)66
Pobór mocy (W)110
Klasa energetycznaA
Waga (kg)7,2

* Przyjmujemy, że na każdy 1 m³ powinno przypadać minimum 0,03 kW mocy chłodniczej i zakładamy, iż pomieszczenie ma standardową wysokość 2,7 m.

Czy warto kupić klimator SENCOR SFN 9011 SL?

Zakup klimatyzera powinien być od początku dobrze przemyślany. Urządzenie to jest czymś pomiędzy wiatrakiem, a nawilżaczem powietrza. Choć nazwa sugeruje podobieństwo do klimatyzatorów przenośnych, wydajność chłodzenia będzie w praktyce nieprównywalnie niższa.

Atutem klimatyzera Sencor może być jego niska cena, duża moc podmuchu powietrza i atrakcyjny design. Decydując się jednak na zakup klimatora warto pamiętać, że przesadne korzystanie z niego będzie skutkowało przewiżleniem mieszkania. Warto więc rozważyć również zakup higrometra (wilgotnościomierza).

Firma Sencor posiada w swojej ofercie również klimatyzatory przenośne  takie jak:

Cena Sencor SFN 9011 SL

Cena Sencor SFN 9011 SL (2023-09-28) – 574 zł (link do Ceneo.pl)

Zobacz nasz artykuł „Jak wybrać dobry klimatyzator przenośny?”. Porównaj popularne modele klimatyzatorów i sprawdź, które urządzenie najlepiej odpowiada Twoim potrzebom.

Jak oceniasz recenzję?

Aby wystawić ocenę kliknij w gwiazki

Średnia ocena 0 / 5. Ilość ocen: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Recenzje klimatyzatorów powietrza

· 3 minuty czytania

Klimatyzator przenośny Whirlpool PACB12HP/PACB212HP. Czy warto kupić?

Whirlpool PACB212HP – Zalety i Wady Whirlpool PACB212HP – najważniejsze informacje Do niedawna amerykański Whirlpool sprzedawał całkiem udany model klimatyzatora …

· 4 minuty czytania

Klimatyzator przenośny Fersk Lite. Czy warto kupić?

Fersk Lite to nowy klimatyzator przenośny znanej już marki Fersk. Jego wydajność jest niższa niż poprzednich urządzeń tego producenta (wynosi …

· 3 minuty czytania

Klimatyzator przenośny TCL TAC-09CPB/H. Czy warto kupić?

Klimatyzator przenośny TCL TAC-09CPB/H to urządzenie o mocy chłodniczej 2,6 kW. Sprawdzi się zatem w mniejszych pomieszczeniach. Recenzowany model raczej nie …

· 4 minuty czytania

Klimatyzator przenośny Electrolux EXP34U338CW. Czy warto kupić?

Electrolux EXP34U338CW to klimatyzator przenośny o wysokiej mocy chłodniczej (3,4 kW). Od swojego bliźniaka sprzedawanego pod nazwą Electrolux EXP34U338HW różni się brakiem funkcji grzewczej. Recenzowany model …

· 3 minuty czytania

Klimatyzator przenośny Lidl Comfee. Czy warto kupić? (Aktualizacja 29.05.2023)

Sieć supermarketów Lidl wprowadziła dziś do swojej oferty klimatyzator przenośny serii Comfee. W poprzednich latach urządzenie to dysponowało przyzwoitą mocą …