Xiaomi 3C czy 3H? Który model wybrać?

Dominika Kahl
Dominika Kahl
9 minut czytania

Niedawna premiera oczyszczacza powietrza Xiaomi Air Purifier 3C wzbudziła ogromne zainteresowanie i wywołała niemałą konsternację, nawet wśród zagorzałych fanów marki.

Urządzenie z pozoru wygląda niemal identycznie jak popularne bardzo modele Xiaomi Air Purifier 3H i 2S. Czym więc różni się od swoich starszych braci i dlaczego jest od nich tańsze?

Skoro nie widać różnicy…to kryje się ona w środku – parametry oczyszczaczy

Xiaomi Air Purifier 3C to najprościej mówiąc bardziej budżetowa wersja Xiaomi Air Purifier 3H. Zauważyliśmy 5 najważniejszych różnic dotyczących parametrów obydwu sprzętów.

Porównanie najważniejszych parametrów obydwu sprzętów w poniższej tabeli:

Model oczyszczaczaXiaomi Air Purifier 3CXiaomi Air Purifier 3H
Cena449 zł569 zł
Wydajność oczyszczania320 m3/h380 m3/h
Powierzchnia40 m247 m2
Tryby pracy3:
Automatyczny
Tryb sleep
Tryb ulubiony
6:
Automatyczny
Tryb sleep
Tryb ulubiony
Low speed
Medium speed
High speed
Rodzaje filtrówZintegrowany:
HEPA H13
+ węglowy
Zintegrowany:
HEPA H13
+ węglowy
Głośność30,5-61 dB32,1-64 dB
Pobór prądudo 29 Wdo 38 W
CzujnikiPM2,5PM2,5, temperatury i wilgotności
AutomatyzacjaPełna (również w wersji EU)Pełna (również w wersji EU)
Wymiary52 x 24 x 24 cm52 x 24 x 24 cm
*ceny na dzień 18.04.2023

1. Wydajność oczyszczania

Najważniejsza różnica widoczna jest we współczynniku CADR obydwu urządzeń. Xiaomi AP 3C posiada wydajność oczyszczania na poziomie 320 m3/h, sprawdzając się na ok. 40 m2 powierzchni. Z kolei współczynnik CADR w modelu Xiaomi AP 3H wynosi aż 380 m3/h, co w praktyce pozwala stosować sprzęt na ok. 48 m2.

Obydwa urządzenia przetestowaliśmy w naszym laboratorium, gdzie sprawdziliśmy jak radzą sobie z usuwaniem zanieczyszczeń pyłowych w trybie turbo i automatycznym.

XIAOMI AIR PURIFIER 3C I AIR PURIFIER 3H – TEST W NASZYM LABIE
Kilka miesięcy temu, przy okazji zakupu nowych filtrów, przeprowadziliśmy testy oczyszczaczy w naszym laboratorium. Metodologia zawsze była ta sama: zadymialiśmy pomieszczenie za pomocą kadzidła do wysokich stężeń pyłu PM2,5. Następnie liczyliśmy czas zejścia z poziomu 100 µg/m³ PM2,5 do 10 µg/m³.
Im mniejszy czas osiągnięty w laboratorium, tym lepsza skuteczność oczyszczania powietrza. Warunki dla każdego oczyszczacza są niezmienne. W 3 testach Xiaomi Air Purifier 3H uyskało wynik 12,1 min. xiaomi Air Purifier 3C zaś niewiele gorzej – 14,4 min. Ogromna róznica pojawiła się natomiast w trybie automatycznym – 56,8 vs. 96,3 min.
Test oczyszczania powietrza Xiaomi AP 3H i Xiaomi AP 3CZdaniem eksperta
Test porównanwczy dwóch Xiaomi pokazał główną bolączką oczyszczaczy chińskiego koncernu – słaby, poblażliwy tryb auto. Ciekawa jest też róznica czasów osiąganych w pracy automatycznej Może ona wynikać m.in. z symbolicznej wręcz wydajności w trybie sleep modelu 3C oraz mniejszej liczby prędkości (w 3H jest więcej poziomów „pośrednich”).

Warto natomiast pochawlić działanie w trybie max (ulubionym) obydwu urządzeń.
Test oczyszczania powietrza porownanie urządzeń

2. Koszty zakupu i eksploatacji

Z drugiej strony mniejsza wydajność to niższa cena i mniejszy pobór prądu. Xiaomi Air Purifier 3C  kosztuje obecnie ok. 180 zł mniej od Air Purifier 3H. 3C pobiera również maksymalnie 29 W, 3H ok. 38 W, co pokrywa się z naszymi pomiarami watomierzem.

3. Czujniki

Oczyszczacz powietrza Xiaomi Air Purifier 3H mierzy jakość powietrza za pomocą 3 czujników. Praca trybu auto oparta jest wprawdzie na działaniu czujnika PM2,5, jednak urządzenie zbiera również informacje o temperaturze i wilgotności powietrza. W Xiaomi Air Purifier 3C mamy tylko jeden sensor – PM2,5.

4. Tryby pracy

Model 3C posiada tylko 3 tryby pracy: tryb cichy (sleep), automatyczny oraz tzw. ulubiony (❤). 

https://youtu.be/qSTqsFkMb9o

Tryb ulubiony pozwala dokładnie dopasować intensywności oczyszczania, przesuwając suwak w aplikacji mobilnej. Wystarczy jedynie kliknąć w ikonę serduszka, a naszym oczom ukaże się pasek z suwakiem i aż 15 prędkości do wyboru.

W odróżnieniu od modelu 3C, Xiaomi Air Purifier 3H posiada 6 trybów pracy. Możemy wybierać również spośród 3 predefiniowanych prędkości (wolna, średnia i szybka). Oprócz nich, urządzenie oferuje również tryb cichy (sleep), automatyczny oraz opisany już wyżej ulubiony (❤).

Ten ostatni działa równie płynnie jak w przypadku 3C, pozwalając wygodnie dopasować sobie taka intensywność nawiewu, jaką chcemy. Co więcej, wg naszych pomiarów anemometrem, ustawienie maksymalnej intensywności oczyszczania w trybie ulubionym pozwala wydobyć nieco więcej mocniejszy podmuch aniżeli w trybie high speed.

5. Automatyzacja

Automatyzacja w obydwu modelach wygląda bardzo podobnie. Obydwa oczyszczacze korzystają z tej samej, dobrze znanej aplikacji Mi Home. Umożliwia ona dodawanie wielu sprzętów do domowej kolekcji urządzeń Xiaomi, wobec czego zarówno 3C, jak i 3H możemy obsługiwać wygodnie w jednym miejscu.

Zarówno model Xiaomi Air Purifer 3C, jak i 3H umożliwiają tworzenie własnych reguł pracy, co wobec wadliwie działającego trybu automatycznego (opisany szerzej poniżej) jest bardzo istotne.

https://www.youtube.com/watch?v=CKek2uSVsCc

Instrukcja jak zautomatyzować oczyszczacze Xiaomi w artykule –> Automatyzacja oczyszczaczy powietrza Xiaomi

W obydwu urządzeniach możemy ustawić zasady np. „Jeżeli PM2,5 większe od…” -> „Przejdź w tryb ręczny” (i wybieramy najwyższą intensywność). Z drugiej strony, przy niskim zanieczyszczeniu powietrza, możemy ustawić regułę „Jeżeli PM2,5 niższe od…” -> „Przejdź w tryb nocny”.

Opisywane wyżej reguły pracy w automatyzacji przedstawiane są często jako świetna alternatywa dla trybu automatycznego. Użytkując oczyszczacze Xiaomi od dłuższego czasu wiemy, że nie do końca tak jest.

Tryb automatyczny na bieżąco reaguje bowiem na wszelkie wzrosty i spadki poziomu zanieczyszczeń, które potrafią być dynamiczne. W momencie, gdy w naszym domu poziom zanieczyszczeń utrzymuje się zazwyczaj na określonym, stałym poziomie, rozwiązanie Xiaomi zdaje egzamin.

W momencie, gdy stężenie zanieczyszczeń jest raz większe, raz mniejsze, częste odwiedzanie telefonu i zmniejszanie lub zwiększanie mocy staje się irytujące.

Różnice w działaniu automatyzacji w obydwu urządzeniach są naprawdę kosmetyczne. W Xiaomi 3H możemy ustalać reguły nie tylko w zależności od stężenia PM2,5, ale również temperatury i wilgotności. W 3C, z racji braku czujników, tych możliwości naturalnie nie ma.

Pojawiła się za to możliwość ustawienia „Dźwięków powiadomienia”. Za pomocą charakterystycznego piknięcia, urządzenia może nas informować o przekroczeniu określonych wartości zanieczyszczeń (powyżej lub poniżej).

Różnice jednak są! – wygląd Xiaomi 3C vs 3H

1. Panel górny oczyszczacza

Model Xiaomi Air Purifier 3H był pierwszym oczyszczaczem chińskiego producenta, w którym przyciski regulacji przeniesiono z górnego panelu na wyświetlacz. Dzięki temu zwiększyła się powierzchnia, którą urządzenie może filtrować, gdyż cała górna część obudowy zajęta została przez wentylator. W Xiaomi Air Purifier 3C, podobnie jak w starszych modelach Xiaomi, powierzchnia filtracji nie wypełnia całego górnego panelu.

2. Przyciski

Sterowanie oczyszczaczami Xiaomi odbywa za pośrednictwem aplikacji Mi Home. Podstawowe funkcje – zmiana trybu pracy czy regulacja podświetlenia dostępne są jednak z poziomu urządzenia. W modelu 3H rezygnacja z przycisków na górnym panelu oznacza ich przeniesienie na dotykowy wyświetlacz OLED. W Xiaomi AP 3C mamy taki sam wyświetlacz OLED, który jednak dotykowy nie jest, a w/w funkcje zmieniamy, klikając w przyciski na górze urządzenia.

3. Wyświetlacz

Obydwa modele posiadają wyświetlacz OLED, który wyłączony wygląda tak samo. Różnica ukazuje się po włączeniu urządzenia. W oczyszczaczu Xioami 3H jest on dotykowy – pozwalający zmieniać szybko tryby pracy. Wyświetlacz w Xiaomi 3C jedynie prezentuje informacje o poziomie PM2,5. I tu pojawia się druga różnica – ponieważ Air Purifier 3H ma więcej czujników, zobaczymy tu również więcej informacji – wyświetlacz pokazuje aktualny poziom wilgotności i temperaturę.

4. Filtracja 360°

Xiaomi AP 3H przód bok filtr

Obydwa urządzenia korzystają z tych samych, sprawdzonych, zintegrowanych filtrów powietrza typu 360°. Obudowa oczyszczacza powietrza Xiaomi Air Purifier 3C posiada jednak wlot powietrza z każdej strony. W Xiaomi Air Purifier 3H powietrze wlatuje do urządzenia z 3 stron.

5. Dostęp do filtrów

Porównanie konstrukcji Xiaomi AP 3H i Xiaomi AP 3C

Tu pojawia się ogromna różnica względem poprzedników. Xiaomi 3C wprowadza nową, dwuczęściową obudowę, na wzór tych które znamy z nawilżaczy powietrza. Aby dostać się do filtra, należy zdjąć górną część urządzenia. Świetna innowacja, która jest naprawdę wygodna i powinna znaleźć się w większej liczbie oczyszczaczy.

6. Umiejscowienie przewodu zasilającego 

Xiaomi AP 3C Xiaomi AP 3H kabel zasilający

W Xiaomi AP 3C projektanci zdecydowali się umieścić kabel zasilania w górnej części obudowy. Jest to również zmiana w porównaniu ze starszymi modelami oczyszczaczy Xiaomi – w tym 3H. W poprzednich urządzeniach ze stajni Xiaomi kabel zasilający umiejscowiony jest na samym dole sprzętu. Rozwiązanie z 3C zdaje się być bardziej praktyczne. Po pierwsze, kabel jest łatwiej dostępny. Po drugie, jest to bezpieczniejsze podczas odkurzania (szczególnie, gdy mamy w domu roboty odkurzające) jak i w przypadku np. wylania się wody.

Co więc warto wybrać? Xiaomi Air Purifier 3C czy 3H

Ostateczny werdykt pozostawiamy czytelnikom. Każde z urządzeń ma swoje plusy i minusy, a różnice między nimi możemy sprowadzić do poziomu parametrów i projektu.

Parametry: Xiaomi Air Purifier 3H

Pod względem parametrów oczyszczania lepiej wypada model 3H. Większa wydajność (380 m3/h) przekłada się automatycznie na większą powierzchnię, na której urządzenie sobie poradzi. Dodatkowo, mocniejsze Xiaomi posiada również dotykowy wyświetlacz i więcej trybów pracy (6).

Projekt: Xiaomi Air Purifier 3C

Za Xiaomi 3C przemawia ciekawszy projekt. Choć na pierwszy rzut oka urządzenia praktycznie się nie różnią (mają nawet identyczne wymiary), Xiaomi 3C wprowadza kilka praktycznych innowacji, np. dwuczęściowa obudowa z filtrem wyjmowanym od góry czy kabel zasilający umieszczony wyżej. Brak prądu w podstawie ma swój minus w postaci braku modułu RFID, który informowałby użytkowników na bieżąco o stanie zużycia filtrów.

Minusy Xiaomi Tryb automatyczny i brak jonizacji

Opisywane modele nie ustrzegły się wad. O ile brak jonizacji można Xiaomi wybaczyć, gdyż nie jest ona niezbędnym elementem oczyszczacza powietrza (poprawia samopoczucie i ułatwia zatrzymywanie alergenów), o tyle tryb automatyczny pozostawia nadal wiele do życzenia. Oczyszczacze powietrza Xiaomi posiadają jeden z najbardziej łagodnych, opieszale działających trybów automatycznych. Został on skonfigurowany w oparciu o chińskie normy jakości powietrza, które nijak mają się do polskich (i tak dość łagodnych). 

Jak widać na załączonej grafice, urządzenia Xiaomi za dobre uznają powietrze, w którym poziom PM2,5 wynosi 75 µg/m3. Problem ten tyczy się zarówno Xiaomi Air Purifier 3H, jak i Air Purifier 3C.

kolory-wyświetlacza-xiaomi-ap-3

Kolory wyświetlacza i sygnalizowany przez nie poziom PM2,5 w Xiaomi 3 generacji. Materiały producenta Xiaomi.

Interpretacja stężeń PM2,5 w urządzeniach Xioami, materiały producenta Xiaomi. Dla porównania, normy jakości powietrza zalecane przez WHO mówią o max. stężeniu PM2,5 w ciągu doby na poziomie 25 µg/m3. Wartości średnioroczne powinny zaś wynosić 10 µg/m3.

Dlatego też tak ważna zdaje się być tzw. automatyzacja oczyszczaczy Xiaomi, która pozwala ustawić własne reguły pracy. Nie jest to idealne rozwiązanie, ale na szczęście pozwala czuć się bezpieczniej w obliczu zanieczyszczeń. Pełna automatyzacja w wersjach europejskich została wprowadzona wraz z oczyszczaczem Xiaomi AP 3H.

Maksymalny pobór prądu dla w/w oczyszczaczy wynosi odpowiednio 29 i 38 W.

Wyświetlacze obydwu oczyszczaczy wykonano w technologii OLED. Są one dość czytelne, niezależnie od kąta patrzenia użytkownika. Xiaomi Air Purifier 3H posiada jednak wyświetlacz dotykowy. W Air Purifier 3C jest on statyczny, a funkcjami steruje się za pomocą fizycznych przycisków.

W przypadku modeli Xiaomi Air Purifier 3C oraz Xiaomi Air Purifier 3H wymiana filtra powinna nastąpić po około 6 miesiącach od zakupu. Filtr należy także wymienić zawsze, gdy przy uruchamianiu urządzenia wskaźnik wymiany przez 30 sekund świeci się na czerwono.

Po wymianie filtra należy włączyć oczyszczacz oraz nacisnąć i przytrzymać przycisk resetowania przez 6 sekund. Sygnał potwierdzi prawidłową wymianę filtra, a licznik czasu działania filtra zostanie wyzerowany.

Jak oceniasz recenzję?

Aby wystawić ocenę kliknij w gwiazki

Średnia ocena 0 / 5. Ilość ocen: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poradnik czystego powietrza

12 czerwca 2024 · 12 minut czytania

Oczyszczacz powietrza do pokoju dziecka – Ranking 2024

Według najnowszych szacunków Światowej Organizacji Zdrowia ponad 40% światowej populacji dzieci do 15 roku ma na co dzień kontakt z …

7 czerwca 2024 · 6 minut czytania

Co pyli w lipcu? Mamy dobre i złe wieści dla alergików

W lipcu uczulające drzewa swój okres pylenia mają już za sobą, co z pewnością cieszy alergików. Niestety latem trwa kwitnienie …

28 maja 2024 · 7 minut czytania

Klimatyzator z funkcją grzania — to rozwiązanie ma sens!

Klimatyzatory z funkcją grzania to urządzenia wielofunkcyjne. Mogą one chłodzić powietrze w upalne dni i ogrzewać pomieszczenia jesienią, czy zimą. …

23 maja 2024 · 10 minut czytania

Alergia na kurz – jak rozpoznać i radzić sobie z nią?

W Polsce żyje około 12 milionów alergików, z czego połowa (6 mln osób) jest uczulona na roztocza kurzu domowego. Najczęstszymi …

21 maja 2024 · 4 minuty czytania

Mały klimatyzator przenośny do pokoju. Przegląd ofert 2024

W małym pokoju często brakuje miejsca, dlatego klimatyzator przenośny do takiego wnętrza powinien być niewielki. Czy da się znaleźć dobre …