O tym, że powietrze jest zbyt suche, mówimy wtedy, gdy wilgotność względna jest niższa niż 40%. To problem występujący głównie w sezonie grzewczym, lecz nie tylko. Przesuszone powietrze źle wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie, dlatego dbanie o jego optymalne nawilżenie jest ważne.

Jak nawilżyć powietrze w pokoju

Pierwsze skutki zdrowotne suchego powietrza pojawiają się dość szybko, dlatego warto od razu podjąć działania zmierzające do zwiększenia wilgotności. Prawidłowe nawilżanie powietrza powinno:

 • być skuteczne,
 • nie prowadzić do wzrostu wilgotności względnej powyżej 60%, ponieważ prawidłowa wynosi od 40-60%, a przewilżenie także szkodzi,
 • nie powodować efektów ubocznych, do których można zaliczyć np. zanieczyszczanie powietrza.

Nawilżacz powietrza, czyli najlepsza metoda na suche powietrze

Ewaporacyjne nawilżacze powietrza
Ewaporacyjne nawilżacze powietrza, źródło: materiały własne Ranking-oczyszczaczy.pl

Najlepszym sposobem na podniesienie wilgotności powietrza jest zastosowanie dobrego nawilżacza. Na rynku dostępne są nawilżacze ewaporacyjne, ultradźwiękowe oraz – w małych ilościach – parowe. Rekomendujemy te pierwsze, ze względu na największe bezpieczeństwo oraz możliwość używania wody prosto z kranu. W przypadku nawilżacza ultradźwiękowego zastosowanie wody kranowej będzie skutkować emisją białego pyłu.

Zobacz także: Nawilżacz ewaporacyjny, parowy i ultradźwiękowy. Ranking i opinie

Podczas wyboru nawilżacza warto uwzględnić też jego wydajność, która decyduje o maksymalnej powierzchni, jaką będzie w stanie obsługiwać urządzenie. Jeśli chodzi o funkcje dodatkowe, to najważniejszy jest higrostat, dzięki któremu nawilżacz może pracować w trybie automatycznym. Mają go m.in. urządzenia zajmujące czołowe pozycje w naszym rankingu nawilżaczy powietrza.

MiejsceMarka i modelMask. powierzchnia pracyRecenzjaCena
1 miejsceKlarta Humea WiFi
Nawilżacz powietrza Klarta Humea White front
35 m²
ZOBACZ RECENZJĘ
479 zł
2 miejsceStadler Form Karl
nawilżacz ewaporacyjny Stadler Form Karl
69 m²
ZOBACZ RECENZJĘ1148 zł
3 miejsceStylies Helos
nawilżacz powietrza Stylies Helos
30 m²ZOBACZ RECENZJĘ655 zł

Domowe sposoby na suche powietrze

Mokry ręcznik na grzejniku – jedna z popularnych domowych metod nawilżania powietrza

Niektórzy starają się uporać z problemem suchego powietrza w pokoju poprzez zastosowanie domowych metod. Są nimi m.in.:

 1. Wieszanie na grzejniku mokrego ręcznika – to rozwiązanie średnio skuteczne. W celu uzyskania dobrych efektów trzeba często moczyć ręcznik.
 2. Otwieranie drzwi do łazienki – w łazience wilgotność zwykle jest dość wysoka, zwłaszcza jeśli suszymy w niej pranie, jednak wymiana powietrza pomiędzy pomieszczeniami nie jest na tyle silna, żeby pozostawienie otwartych drzwi pomogło znacząco podnieść poziom nawilżenia w sąsiednich pomieszczeniach.
 3. Stawianie na grzejniku pojemników z wodą – parująca woda nawilża powietrze, ale gdy jej temperatura spadnie, proces nawilżania zostaje zatrzymany. Efekty są zatem niezbyt zadowalające. Co więcej, stawianie na meblach czy podłodze wrzątku może doprowadzić do przypadkowych poparzeń.
 4. Ustawianie pojemników z wodą na grzejniku – w tym przypadku nie zawsze używana jest gorąca woda, ponieważ grzejnik i tak będzie podnosić jej temperaturę. Jednak aby takie nawilżanie było naprawdę skuteczne, woda musiała by zostać bardzo mocno podgrzana, a o to raczej trudno. Mimo to popularność tej metody sprawiła, że w sprzedaży pojawiły się nawilżacze na kaloryfer.

Zobacz także: Nawilżacz powietrza na kaloryfer – HIT czy KIT?

Przyczyny suchego powietrza w pokoju

Grafika prezentująca przyczyny suchego powietrza w sezonie zimowym i letnim
Przyczyny suchego powietrza w sezonie zimowym i letnim, materiały własne Ranking-oczyszczaczy.pl

Przyczyny przesuszenia powietrza w sezonie grzewczym to ogrzewanie budynku oraz brak regularnego wietrzenia pomieszczeń. Latem przyczyną niskiej wilgotności są głównie klimatyzacja oraz susze.

Dlaczego ogrzewanie ma taki wpływ na spadek poziomu nawilżenia powietrza? Aby to zrozumieć, trzeba poznać zależność między wilgotnością względną a wilgotnością bezwzględną i temperaturą.

Przeczytaj także: Syndrom chorego budynku  – objawy, przyczyny i skutki

Wilgotność względna, wilgotność bezwzględna i temperatura

Wilgotność względna – wyrażana w procentach – to stosunek ilości wody obecnej w powietrzu do maksymalnej jej ilości, którą byłoby ono w stanie przyswoić w danej temperaturze. Wilgotność bezwzględna – wyrażana w g/cm3 to właśnie ilość wody obecnie znajdującej się w powietrzu.

Zdolność powietrza do przyswajania wody rośnie razem z temperaturą. Oznacza to, że ta sama wilgotność bezwzględna (ilość wody w g/cm3) w temperaturze 0 st. da wyższą wilgotność względną niż np. przy 20 st. C. Gdy zimą chłodne powietrze z otoczenia trafia do budynku, ulega nagrzaniu, lecz ilość wody w nim pozostaje niezmienna. Na zewnątrz była wystarczająca do zachowania wilgotności w granicach 40-60%, a w środku jest zbyt mała.

Wykres Carriera zaleznosc temperatury i wilgotnosci
Wykres Carriera, prezentujący zależność temperatury i wilgotności

Objawy zbyt suchego powietrza w domu

Grafika prezentująca skutki suchego powietrza
Skutki suchego powietrza, materiały własne Ranking-oczyszczaczy.pl

Najlepszym sposobem na sprawdzenie wilgotności powietrza jest użycie wilgotnościomierza, czyli higrometru. Jednak istnieje szereg symptomów, które mogą wskazywać na suche powietrze w pokoju.

 • Swędzenie i drapanie w gardle, wymuszające suchy kaszel
  Oddychanie suchym powietrzem prowadzi do przesuszenia śluzówki dróg oddechowych. W rezultacie w gardle zaczyna być odczuwane swędzenie lub drapanie, co prowadzi do uporczywego, suchego kaszlu.
 • Podrażnienie oczu
  Suche powietrze w pokoju przesusza także śluzówkę oka. Pojawiają się wówczas zaczerwienienie, pieczenie, swędzenie i łzawienie.
 • Pogorszenie kondycji skóry
  Na skutek długiego przebywania w powietrzu o niskiej wilgotności skóra ulega przesuszeniu. Pojawiają się zaczerwienienie, uczucie swędzenia i pieczenia. Inne możliwe skutki to trądzik, podatność na infekcje, a nawet szybsze starzenie się skóry.
 • Problemy z włosami
  Włosy pod wpływem kontaktu z suchym powietrzem ulegają przesuszeniu i tracą blask. Zwiększa się podatność na łamliwość i rozdwajanie końcówek. Nierzadko występuje też łupież skóry głowy.
 • Częstsze występowanie infekcji wirusowych i bakteryjnych
  Kiedy błony śluzowe dróg oddechowych ulegają przesuszeniu, obecne w nich rzęski nie są w stanie dobrze spełniać swojej funkcji, którą jest oczyszczanie wdychanego powietrza. Do organizmu trafia zatem więcej wirusów i bakterii.
 • Słaba kondycja roślin doniczkowych
  Rośliny trzymane w pokoju o suchym powietrzu tracą ładny wygląd. Ich liście zaczynają się zwijać, a końcówki brązowieją. Ponadto rośliny stają się bardziej podatne na atak szkodników.
 • Pogorszenie wyglądu drewnianych elementów wyposażenia
  Drewniane meble, parkiety czy parapety pod wpływem suchego powietrza tracą blask i rozsychają się.

FAQ, czyli najczęstsze pytania o suche powietrze w pokoju

Najlepiej użyć nawilżacza ewaporacyjnego.

O zbyt niskiej wilgotności powietrza mogą świadczyć np. drapanie w gardle i suchy kaszel, podrażnienie oczu, przesuszenie skóry albo brązowienie i usychanie końcówek liści. Pewność daje pomiar przy pomocy wilgotnościomierza/higrometru.

Suche powietrze zimą bywa spowodowane ogrzewaniem i niewietrzeniem pomieszczeń, a latem klimatyzacją i suszami.

Jak oceniasz recenzję?

Aby wystawić ocenę kliknij w gwiazki

Średnia ocena 0 / 5. Ilość ocen: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Klimatyzacja do domu

12 czerwca 2024 · 12 minut czytania

Oczyszczacz powietrza do pokoju dziecka – Ranking 2024

Według najnowszych szacunków Światowej Organizacji Zdrowia ponad 40% światowej populacji dzieci do 15 roku ma na co dzień kontakt z …

12 czerwca 2024 · 5 minut czytania

Jak działa klimatyzator przenośny? Poznaj najważniejsze zasady

Klimatyzatory mobilne są łatwe w użyciu, a ich montaż nie wymaga uzyskania zgody właściciela budynku. Stanowią one tańszą alternatywę dla …

12 czerwca 2024 · 6 minut czytania

Co pyli w czerwcu? Aktualne zagrożenia dla alergika

Przełom wiosny i lata to trudny moment dla osób zmagających się z alergią na pyłki. Kwitną bowiem m.in. silnie uczulające …

12 czerwca 2024 · 11 minut czytania

Jak ochłodzić pokój? Klimatyzator, klimatyzer czy wiatrak?

Jak ochłodzić pokój latem? Klimatyzator przenośny, klimatyzacja naścienna, a może zwykły wentylator? Klimatyzator powietrza, czy to naścienny czy mobilny nie …

24 maja 2024 · 0 minut czytania