Ozonator powietrza to urządzenie przeznaczone do dezynfekcji poprzez użycie dużych dawek ozonu (O3). Nie jest to alternatywa dla oczyszczacza powietrza, ponieważ ozonowanie nie usuwa np. pyłów zawieszonych. Ponadto podczas korzystania z ozonatora trzeba zachować ostrożność, gdyż stężenie potrzebne do wyeliminowania wirusów czy zarodników pleśni znacznie przekracza poziom bezpieczny dla ludzi i zwierząt.

Domowy ozonator – jaki wybrać?

Kluczowym parametrem generatora ozonu jest jego wydajność, czyli ilość ozonu wytwarzanego w ciągu godziny. W niewielkich pokojach wystarczy ozonator o wydajności 500 mg/h. W większych pomieszczeniach warto zastosować urządzenie generujące ozon w ilości 1000 mg/h lub większej.

Ponadto podczas wyboru ozonatora domowego należy uwzględnić opłacalność, czyli relacje pomiędzy ceną a wydajnością i oferowanymi funkcjami.

Popularne ozonatory do domu

Prezentujemy pięć popularnych ozonatorów powietrza dostępnych na polskim rynku. Urządzenia uszeregowane są od najtańszego do najdroższego.

Ozox 10G HF198

ozonator Ozox 10G HF198

Ozox 10G HF198 to generator ozonu, który pomimo niskiej ceny jest bardzo wydajny. Generuje bowiem ozon w ilości 10000 mg/h. Jeśli chodzi o funkcje dodatkowe, to wygląda już trochę słabiej, ponieważ oferuje wyłącznie timer.

Marka i modelOzox 10G HF198
Cena304 zł
Wydajność10000 mg/h
Funkcje dodatkowetimer

Eltom/ZMP N202C

ozonator ZMP N202C

Eltom N202C i ZMP N202C to ten sam model generatora ozonu, oferowany przez dwie marki. Jego wydajność wynosi 500 mg/h. W zestawie znajduje się rurka umożliwiająca ozonowanie wody i żywności. Ponadto dostępny jest tu timer, dzięki któremu można ustawić pożądany czas ozonowania.

Marka i modelEltom/ZMP N202C
Cena333 zł
Wydajność500 mg/h
Funkcje dodatkowetimer, ozonowanie wody i żywności

Byzoo OZG3

ozonator Byzoo OZG3

Byzoo OZG3 to ozonator powietrza, którego wydajność wynosi 600 mg/h. Do urządzenia zostały dołączone dwie rurki, umożliwiające wykorzystanie go do ozonowania wody i żywności. Ponadto znalazł się tutaj timer, a sterowanie jest możliwe za pośrednictwem pilota.

Marka i modelByzoo OZG3
Cena339 zł
Wydajność600 mg/h
Funkcje dodatkowesterowanie pilotem, timer, ozonowanie wody i żywności

Ulsonix 65W Airclean 5G-Wl

Ulsonix 65W Airclean 5G-Wl to wydajny, choć prosty generator ozonu. Jego wydajność wynosi 5000 mg/h. Z funkcji dodatkowych dostępny jest wyłącznie timer. Urządzenie zostało wyposażone w uchwyt, który ułatwia jego przenoszenie.

Marka i modelUlsonix 65W Airclean 5G-Wl
Cena412 zł
Wydajność5000 mg/h
Funkcje dodatkowetimer

Wenon MF-308

ozonator Wenon MF-308

Wenon MF-308 to generator ozonu z jonizatorem. Generuje 1000 mg/h ozonu oraz 18 000 000 j/cm³. Urządzenie zostało wyposażone w wężyk, który można wykorzystać do ozonowania wody albo żywności. Ma też timer, który pozwala zaplanować moment zakończenia wytwarzania ozonu.

Marka i modelWenon MF-308
Cena489 zł
Wydajność1000 mg/h
Funkcje dodatkowejonizator ostrzowy, timer, ozonowanie wody i żywności

Jak działa urządzenie do ozonowania pomieszczeń

Na rynku dominują ozonatory wykorzystujące proces wyładowań koronowych. Takie urządzenie generuje impulsy elektryczne o wysokim napięciu, a ceramiczne albo krzemowe płytki rozszczepiają cząsteczki tlenu pobrane z powietrza (O2) na wolne atomy, które łączą się w trójtlenek (O3).

Rzadziej spotyka się generatory ozonu, w których wolne atomy tlenu powstają na skutek rozbijania cząsteczek O2 przez światło UV o falach długości 254 nm. Metoda wyładowań koronowych jest powszechniejsza, ze względu na niższe koszty produkcji i większą trwałość elementów.

Poszczególne ozonatory powietrza różnią się między innymi wydajnością, czyli ilością ozonu generowanego w ciągu godziny. Ma to przełożenie na szybkość działania. Aby ozonowanie było skuteczne, jego stężenie powinno wynieść 5-7 ppm (czyli około 9,8-13,7 mg). Im wydajniejszy ozonator, tym szybciej uzyskany zostanie odpowiedni poziom O3, zwłaszcza w większym pomieszczeniu.

Co daje ozonator powietrza

cząsteczka ozonu
Cząsteczka ozonu

Urządzenia do ozonowania pomieszczeń pozwalają usunąć:

 • bakterie i wirusy,
 • nieprzyjemne zapachy (w tym dymu tytoniowego),
 • grzyby i pleśnie.

Skuteczność ozonatorów w walce z nimi potwierdzają obserwacje wielu naukowców. Swoje badania w tej dziedzinie przeprowadzili m.in:

 • Michael TF Carpendale – w 1993 r. wykazał, iż ozon niszczy zabija bakterie gram-dodatnie i gram ujemne oraz wirusy, grzyby i pierwotniaki,
 • zespół pod przewodnictwem Nikolai Nosika – w 2018 r. opublikował badania potwierdzające skuteczność ozonu w dezaktywacji wirusa polio i adenowirusa,
 • Lugi Cristiano – w 2020 r. dowiódł, iż w ciągu 8-10 minut ozon może usunąć z powietrza 99,9% wirusa SARS-CoV-2.

Ozon nie usuwa natomiast pyłów zawieszonych, lotnych związków organicznych czy alergenów. Z tego powodu nie zastąpi oczyszczacza powietrza.

Zobacz więcej: Co wybrać: oczyszczacz czy ozonator? Różnice, porady, opinie

Czy ozonowanie jest szkodliwe

To, czy urządzenie do generowania ozonu jest bezpieczne, uzależnione jest przede wszystkim od prawidłowego korzystania z niego. Problemy mogą pojawić się głównie w przypadku ekspozycji na zbyt wysokie stężenia ozonu.

Przyjmuje się, że maksymalne dopuszczalne stężenie ozonu w pomieszczeniu wynosi 0,1 ppm (200 μg/m3). Lekko podwyższony poziom może doprowadzić do wystąpienia działań niepożądanych w postaci podrażnienia dróg oddechowych i oczu, bólów głowy oraz spłycenia oddechu.

Stężenie od 0,5 do 1 ppm powoduje zaburzenia oddychania, uczucie zmęczenia, suchy kaszel i bóle w klatce piersiowej. Przy wyższych poziomach i dłuższej ekspozycji może dojść do rozwoju stanów zapalnych płuc, natomiast stężenie od 10 ppm oznacza zagrożenie dla życia.

Zasady bezpiecznego ozonowania powietrza

Puste pomieszczenie, zamknięte okna i drzwi, czyli odpowiednie warunki do ozonowania

Zasady prawidłowego ozonowania powietrza można podzielić na te dotyczące przygotowania pomieszczenia, zastosowania ozonatora oraz postępowania po zakończeniu pracy.

Przygotowanie pomieszczenia do ozonowania

W pokoju poddawanym ozonowaniu nie mogą przebywać ludzie ani zwierzęta, dlatego konieczne jest wyprowadzenie ich przed rozpoczęciem pracy. Druga ważna zasada to zamknięcie drzwi i okien, ponieważ ozonowanie należy przeprowadzać w pomieszczeniu szczelnie zamkniętym.

Bezpieczne użycie ozonatora

Nie należy wchodzić do pomieszczenia poddawanego ozonowaniu, a jeśli jest to konieczne, zaleca się nałożenie odpowiedniej odzieży ochronnej, w tym maski i okularów.

Nie da się jednoznacznie określić, ile powinno trwać ozonowanie, ponieważ jest to uzależnione od powierzchni pomieszczenia oraz wydajności ozonatora. Przy odpowiednim dobraniu ozonatora do miejsca do uzyskania satysfakcjonujących efektów wystarczą dwie godziny.

Oczywiście, podczas używania urządzenia do ozonowania pomieszczeń należy przestrzegać zasad zawartych w instrukcji obsługi.

Postępowanie po zakończeniu ozonowania

Po zakończeniu ozonowania należy wietrzyć pomieszczenie najlepiej przynajmniej przez 2 godziny, w celu zredukowania stężenia ozonu do poziomu 0,1 ppm (200 μg/m3). Po tym czasie można już wrócić do pokoju, chociaż niektórzy zalecają odczekać 4 godziny od zakończenia ozonowania.

W przypadku dysponowania miernikiem ozonu warto przeprowadzić pomiar jego stężenia i na podstawie uzyskanego wyniku zdecydować, czy można już ponownie użytkować pomieszczenie.

Zastosowanie generatorów ozonu

Ozonatory powietrza znalazły zastosowanie w:

 • zakładach produkujących żywność,
 • placówkach medycznych, np. szpitalach, laboratoriach diagnostycznych, gabinetach dentystycznych i weterynaryjnych,
 • hotelach,
 • szkołach, żłobkach i przedszkolach,
 • domach opieki,
 • basenach,
 • sklepach,
 • miejscach po pożarach i pożarach.

Ponadto ozonatory wykorzystuje się do dezynfekcji wody oraz do przedłużania trwałości żywności i usuwania z niej bakterii, grzybów, pestycydów, azotanów, fosforanów itp.

Zobacz także: Czy oczyszczacz powietrza ma sens? W czym pomaga?

Źródła

 1. Kaana Minder, Co to jest ozonowanie, https://docplayer.pl/18648058-1-co-to-jest-ozonowanie.html
 2. źródło
 3. W Jaki Sposób Powstaje Ozon?, https://www.ozonizer.pl/centrum-wiedzy/ozon/jak-powstaje-ozon/
 4. Lugi Cristiano, Czy ozon może być skutecznym środkiem dezynfekującym przeciwko nowemu koronawirusowi, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7595067/
 5. Nosik Nikolai, V Podmasterjev, N Kondrashina, M Chataeva O Lobach, D Nosik and S Razumovskii, Inactivation kinetics of DNA and RNA viruses by ozone-air mixture in a flow mixer, https://www.longdom.org/proceedings/inactivation-kinetics-of-dna-and-rna-viruses-by-ozoneair-mixture-in-a-flow-mixer-11677.html

FAQ, czyli najczęstsze pytania o ozonatory powietrza

Prawidłowo użytkowany ozonator powietrza nie stwarza zagrożenie dla zdrowia. Problemy zdrowotne mogą wystąpić w przypadku nieprzestrzegania zasad bezpieczeństwa, np. wchodzenia do ozonowanego pomieszczenia.

Ozonowanie pozwala usunąć z powietrza wirusy, bakterie, zarodniki grzybów pleśniowych i brzydkie zapachy.

Najczęściej zaleca się ozonowanie przez 2 godziny.

Jak oceniasz recenzję?

Aby wystawić ocenę kliknij w gwiazki

Średnia ocena 0 / 5. Ilość ocen: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poradnik czystego powietrza

12 czerwca 2024 · 12 minut czytania

Oczyszczacz powietrza do pokoju dziecka – Ranking 2024

Według najnowszych szacunków Światowej Organizacji Zdrowia ponad 40% światowej populacji dzieci do 15 roku ma na co dzień kontakt z …

12 czerwca 2024 · 5 minut czytania

Jak działa klimatyzator przenośny? Poznaj najważniejsze zasady

Klimatyzatory mobilne są łatwe w użyciu, a ich montaż nie wymaga uzyskania zgody właściciela budynku. Stanowią one tańszą alternatywę dla …

12 czerwca 2024 · 6 minut czytania

Co pyli w czerwcu? Aktualne zagrożenia dla alergika

Przełom wiosny i lata to trudny moment dla osób zmagających się z alergią na pyłki. Kwitną bowiem m.in. silnie uczulające …

12 czerwca 2024 · 11 minut czytania

Jak ochłodzić pokój? Klimatyzator, klimatyzer czy wiatrak?

Jak ochłodzić pokój latem? Klimatyzator przenośny, klimatyzacja naścienna, a może zwykły wentylator? Klimatyzator powietrza, czy to naścienny czy mobilny nie …

21 maja 2024 · 4 minuty czytania

Mały klimatyzator przenośny do pokoju. Przegląd ofert 2024

W małym pokoju często brakuje miejsca, dlatego klimatyzator przenośny do takiego wnętrza powinien być niewielki. Czy da się znaleźć dobre …