W przypadku zalania domu lub mieszkania ważne jest szybkie podjęcie odpowiednich działań, aby zapobiec dalszym stratom i problemom, wynikającym np. z rozwoju pleśni. Część prac można wykonać samodzielnie, natomiast inne zadania lepiej powierzyć specjalistom. Wyjaśniamy zasady postępowania krok po kroku.

W skrócie

 • Bezpośrednio po zalaniu należy odłączyć pomieszczenia od sieci elektrycznej i gazowej, usunąć wodę wraz z ewentualnymi zanieczyszczeniami oraz sporządzić dokumentację szkód. Ważne jest również precyzyjne ustalenie przyczyny problemu.
 • Ściany można osuszyć samodzielnie, używając osuszacza powietrza o dobrej wydajności.
 • Do usunięcia wody spod posadzki służy pompa ciśnieniowa. Zwykle nie trzeba zdejmować posadzki, a jedynie wykonać w niej kilka otworów.
 • Po zalaniu konieczne bywa także odgrzybianie, ponieważ woda sprzyja rozwojowi grzybów pleśniowych. Ponadto niektóre rzeczy trzeba wyrzucić, szczególnie jeśli przyczyną zalania była powódź.

Pierwsze kroki po zalaniu

Ikonografika prezentująca pierwsze kroki po zalaniu domu lub mieszkania
Materiały własne ranking-oczyszczaczy.pl

Wyłącznie sieci elektrycznej i gazowej

Na początku należy zadbać o bezpieczeństwo poprzez odłączenie zalanych pomieszczeń od sieci elektrycznej i gazowej. Sprawdzeniem ich stanu powinni zająć się specjaliści.

Usunięcie zebranej wody

Niewielkie ilości wody można usunąć przy pomocy wiadra i mopa albo ścierki. Jednak przy większym zalaniu, np. w wyniku powodzi, konieczne bywa użycie pompy. Nie ma potrzeby inwestowania w jej zakup, ponieważ w każdym większym mieście działają firmy oferujące wynajem pomp przystosowanych zarówno do usuwania wody czystej, jak i brudnej. W przypadku zalania powodziowego oprócz wody trzeba usunąć także przyniesione przez nią zanieczyszczenia.

Określenie przyczyny zalania i skali zniszczeń

Zdarza się, że przyczyna zalania mieszkania jest oczywista. Jeśli nie, to należy jak najszybciej ją określić, aby możliwe było podjęcie działań zapobiegających powtórnemu wystąpieniu problemu. Główne powody to:

 • zalanie powodziowe – zwykle powoduje najwięcej szkód,
 • zalewanie deszczówką, spowodowane wadami konstrukcyjnymi budynku – mogą to być nieszczelny dach, słaba izolacja przeciwwilgociowa fundamentów albo zatkanie rynien odpływowych,
 • awaria sieci wodno-kanalizacyjnej,
 • zalanie przez sąsiada.

W ocenie skali zniszczeń niezbędny jest miernik oporowy, przy pomocy którego można sprawdzić wilgotność murów. Interpretacja wyników jest bardzo prosta – ściany o wilgotności do 3% uznaje się za suche, od 3 do 5% za zawilgocone, lecz niewymagające osuszania, natomiast powyżej 5% za mocno zawilgocone lub mokre i wymagające osuszania. Maksymalna wilgotność drewnianych elementów wykończeniowych wynosi 10%, natomiast drewnianych elementów konstrukcyjnych – 18%.

grafika prezentująca prawidłową wilgotność ścian i drewnianych elementów wyposażenia
Materiały własne ranking-oczyszczaczy.pl

Udokumentowanie poniesionych strat

Udokumentowanie szkód wyrządzonych przez wodę jest ważne zwłaszcza w dwóch sytuacjach:

 • jeżeli za zalanie odpowiadają osoby trzecie – najpopularniejszym przykładem takiej sytuacji jest zalanie mieszkania przez sąsiada,
 • jeśli posiada się polisę obejmującą ryzyko zalania.

Dokumentacją mogą być zdjęcia lub filmy prezentujące zniszczenia.

Osuszanie ścian z osuszaczem powietrza

osuszacz powietrza z wysuniętym zbiornikiem na wodę

Osuszanie ścian to zadanie, z którym można poradzić sobie samodzielnie, ale pod warunkiem, że posiada się osuszacz powietrza. W korzystnej sytuacji są posiadacze klimatyzatorów – także tych przenośnych – ponieważ takie urządzenia mają zazwyczaj niezależny tryb osuszania.

Domowe osuszacze są przystosowane do odprowadzania w ciągu doby 10-40 litrów wody. Wśród osuszaczy budowlanych można natomiast znaleźć takie, których wydajność wynosi nawet 100 l/24 godziny. W osuszeniu zalanego pomieszczenia może pomóc domowy osuszacz, lecz trzeba wybrać sprzęt o wyższej wydajności.

Tempo odprowadzania wody to kluczowy parametr, ale warto też pamiętać o innych parametrach. Wybór jest dość duży, dlatego można kupić np. osuszacz z czujnikiem wilgotności powietrza i higrostatem, ze sterowaniem wi-fi albo filtrem HEPA.

Czas osuszania zwykle wynosi od 1 do 3 tygodni, przy czym wpływ na niego ma stopień zawilgocenia ścian, wydajność wybranego osuszacza i sposób korzystania z niego.

Osuszacz kondensacyjny czy adsorpcyjny?

Nie bez znaczenia jest również rodzaj osuszacza, ponieważ dostępne są osuszacze kondensacyjne oraz adsorpcyjne. Ich porównanie prezentujemy w tabeli.

Osuszacz kondensacyjnyOsuszacz adsorpcyjny
Metoda działaniaPowietrze pobrane z otoczenia trafia do parownika, gdzie dochodzi do podgrzania i skroplenia wody. Następnie wędruje do skraplacza, w którym jego temperatura wraca do wyjściowej. Skroplona woda wędruje do zbiornika.Materiał pochłaniający wilgoć odbiera wodę z powietrza, która potem zostaje odciągnięta do zbiornika. Powietrze wraca do pomieszczenia ocieplone.
ZaletySzybki efekt
Mniejsze zużycie energii
Możliwość używania w zapylonych pomieszczeniach
Stała wydajność, bez względu na temperaturę i wilgotność
WadyMniejsza wydajność przy niskiej temperaturzeWiększe zużycie energii
Nieodpowiednie do pracy przy zapyleniu (może dojść do awarii)
Koszt zakupuOd 500 złOd 1000 zł

Podsumowując, osuszacz kondensacyjny ma bardziej uniwersalne zastosowanie, natomiast osuszacz adsorpcyjny stanowi lepszy wybór do pomieszczeń o niskiej temperaturze.

Praktyczne wskazówki do pracy z osuszaczem

Podczas pracy z osuszaczem warto przestrzegać poniższych zasad:

 1. Jeśli to możliwe, do osuszacza należy podłączyć wężyk odpływowy lub pompkę, w celu odprowadzania wody bezpośrednio do odpływu. Pozwoli to uniknąć przerw wynikających z konieczności opróżniania zbiornika.
 2. Latem okna osuszanego pomieszczenia powinny być szczelnie zamknięte, a kanały wentylacyjne zatkane. Ma to na celu zapobiegnięcie napływaniu do środka wilgotnego powietrza. Zimą nie jest to zalecane, gdyż napływające powietrze po ogrzaniu będzie suche.
 3. W osuszanym pomieszczeniu można użyć wentylatora. Należy ustawić go tak, aby pobierał powietrze wypuszczone przez osuszacz i kierował je w stronę osuszanej ściany.

Usuwanie wilgoci spod posadzki

Usunięcie wody zgromadzonej pod posadzką jest już trudniejszym zadaniem. Nie można z nim zwlekać, ponieważ woda rozprzestrzenia się, co oznacza, że w przypadku braku szybkiej reakcji zawilgocenie może objąć kolejne pomieszczenia. W tym przypadku lepiej skorzystać z usług specjalistów, ponieważ potrzebny jest bardziej profesjonalny sprzęt oraz umiejętne wykorzystanie go.

Urządzeniem wykorzystywanym do usuwania wody spod posadzki jest pompa ciśnieniowa, nazywana też osuszaczem podposadzkowym. Prawidłowe użycie jej wymaga wykonania w posadzce otworów, które umożliwią pobieranie wilgotnego powietrza i wprowadzanie suchego. Zazwyczaj nie ma potrzeby zdejmowania całej posadzki.

Usuwanie grzybów i pleśni

zagrzybiona ściana

Skutkiem zawilgocenia ścian może być pojawienie się pleśni i grzybów, szczególnie jeśli osuszanie nie zostało rozpoczęte odpowiednio wcześnie. Drugim czynnikiem sprzyjającym ich rozwojowi jest temperatura wynosząca 25 st. C. lub więcej.

Powierzchniowe wykwity pleśni można usunąć przy pomocy preparatów dostępnych w sklepach albo przygotowanych samodzielnie. Do tej drugiej grupy zaliczają się roztwór wody z octem, pasta z sody oczyszczonej i wody albo roztwór wody z boraksem.

Grzyb, który wniknął głębiej, jest już znacznie trudniejszy do usunięcia. Przed zastosowaniem preparatu grzybobójczego konieczne jest zdjęcie farby albo nawet tynku.

W walce z grzybami pleśniowymi wykorzystuje się również ozonowanie.

Zobacz także: Oczyszczacz powietrza a grzyby i pleśnie: co warto wiedzieć?
Ozonator powietrza. Co daje i jak go używać?

Usuwanie szkód po powodzi

bakterie pod mikroskopem na tle pokoju po powodzi

Największe szkody związane są z zalaniem powodziowym. Oznacza to duże straty finansowe i konieczność przeprowadzenia wielu prac remontowych. Aby zminimalizować wydatki, warto pozostawić zadanie oszacowania szkód i zaplanowania niezbędnych działań odpowiednim specjalistom. Należy jednak przygotować się na to, że konieczne będą m.in. wymiana drewnianych parkietów oraz usunięcie ze ścian tapet i boazerii, a nawet płytek ceramicznych.

Niestety, nie ma też szans na ocalenie dla wielu elementów wyposażenia, zwłaszcza dla produktów spożywczych, pluszowych zabawek, książek, mebli tapicerowanych i materacy. Zatrzymanie rzeczy, które powinny być wyrzucone, oznacza zagrożenie dla zdrowia, gdyż brudna woda powodziowa stanowi nośnik wielu bakterii. Próbę ratunku można podjąć np. w przypadku mebli drewnianych albo ubrań i pościeli, które można uprać w wysokiej temperaturze.

Źródła

 1. Jak osuszyć ścianę, https://www.liderbudowlany.pl/technologie-poradniki/uslugi-budowlane/osuszanie/jak-osuszyc-sciane/
 2. Kondensacyjny czy adsorpcyjny? Porównujemy osuszacze powietrza, https://nachlodno.pl/poradnik/kondensacyjny-adsorpcyjny-osuszacz/
 3. Osuszanie posadzkowe – kiedy konieczne, https://www.liderbudowlany.pl/technologie-poradniki/uslugi-budowlane/osuszanie/osuszanie-podposadzkowe-kiedy-konieczne/
 4. Usuwanie wilgoci ze ścian i podłóg w piwnicy, https://wetdry.pl/2022/01/20/usuwanie-wilgoci-ze-scian-i-podlog-w-piwnicy/

FAQ, czyli najczęstsze pytania o osuszanie po zalaniu

Czas osuszania uzależniony jest od stopnia zawilgocenia ściany, zastosowanego sprzętu oraz sposobu jego użycia. Należy przygotować się na to, że proces potrwa od 1 do 3 tygodni.

Na początek należy odłączyć zalane pomieszczenia od sieci elektrycznej i gazowej oraz usunąć wodę i ewentualne zanieczyszczenia.

Do zalanego pomieszczenia warto wybrać osuszacz powietrza o wydajności 30 l/dobę lub większej.

Osuszacz kondensacyjny zużywa zwykle od 200 do 400 W, natomiast osuszacz adsorpcyjny od 600 do 700 W.

Jak oceniasz recenzję?

Aby wystawić ocenę kliknij w gwiazki

Średnia ocena 0 / 5. Ilość ocen: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Klimatyzacja do domu

12 czerwca 2024 · 12 minut czytania

Oczyszczacz powietrza do pokoju dziecka – Ranking 2024

Według najnowszych szacunków Światowej Organizacji Zdrowia ponad 40% światowej populacji dzieci do 15 roku ma na co dzień kontakt z …

12 czerwca 2024 · 5 minut czytania

Jak działa klimatyzator przenośny? Poznaj najważniejsze zasady

Klimatyzatory mobilne są łatwe w użyciu, a ich montaż nie wymaga uzyskania zgody właściciela budynku. Stanowią one tańszą alternatywę dla …

12 czerwca 2024 · 6 minut czytania

Co pyli w czerwcu? Aktualne zagrożenia dla alergika

Przełom wiosny i lata to trudny moment dla osób zmagających się z alergią na pyłki. Kwitną bowiem m.in. silnie uczulające …

12 czerwca 2024 · 11 minut czytania

Jak ochłodzić pokój? Klimatyzator, klimatyzer czy wiatrak?

Jak ochłodzić pokój latem? Klimatyzator przenośny, klimatyzacja naścienna, a może zwykły wentylator? Klimatyzator powietrza, czy to naścienny czy mobilny nie …

24 maja 2024 · 0 minut czytania