Oddychanie kiepskiej jakości powietrzem pogarsza istotnie jakość naszego snu. Jak donoszą naukowcy z University of Washington, wdychanie powietrza o wysokim stężeniu NO2 zwiększa prawdopodobieństwo złego snu o 60 %, zaś narażenie na PM2,5 o 50 %. Na rynku oferowanych jest obecnie wiele modeli, które reklamowane są jako „oczyszczacze powietrza do sypialni”. Jedne z nich stawiają na funkcje antyalergiczne, inne na design i kompaktowe wymiary, jeszcze inne na cichą pracę. Aby ułatwić Wam wybór, wybraliśmy dla was 5 oczyszczaczy powietrza do sypialni.

Najważniejsze informacje:

 • Oczyszczacz powietrza w sypialni zmniejszy stężenie alergenów (pyłków roślin, roztoczy kurzu czy białka śliny zwierząt). W obliczu sezonu smogowego, polepszy jakość snu zimą. Może pomóc ograniczyć chrapanie.
 • Kupując oczyszczacz powietrza do sypialni kieruj się przede wszystkim: cichą pracą, trybem auto, który zapewni płynne funkcjonowanie oraz CADRem, który zagwarantuje odpowiednią wydajność nawet na niskiej prędkości. Dodatkowym atutem może być funkcja nawilżania powietrza czy jonizacja.
 • Pracując w trybie cichym, większość oczyszczaczy powietrza będzie zlewać się z tłem akustycznym i nie będzie słyszalna. Ich wydajność wtedy jednak zmniejsza się do ok. 20-30 % maksymalnego CADRu.
 • Możliwość wyłączenia podświetlenia jest dodatkowym atutem. Z rezerwą warto jednak podchodzić do czujnika światła – niekiedy ogranicza wydajność oczyszczacza, gdy jest ona potrzebna.

Jaki oczyszczacz powietrza do sypialni? Ranking 5 polecanych modeli

Wybraliśmy 5 oczyszczaczy, które naszym zdaniem dobrze sprawdzą się w sypialni. Urządzenia te spełniają co najmniej jedno z 5 przydatnych kryteriów: cicha praca, możliwość wyłączenia podświetlenia, płynność pracy (dobrze zaprogramowany tryb auto), odpowiednio duzy CADR i funkcje dodatkowe (nawilżanie, jonizacja, automatyka). Każde kryterium ocenialiśmy w skali od 0-3, gdzie 0 oznaczało brak punktów w danej kategorii, 1 – słabe działanie danej cechy, 2 – zwyczajne działanie, 3 – wyróżniające się działanie określonej funkcji.

Porównanie oczyszczaczy powietrza do sypialni

Tabela porównawcza oczyszczacze powietrza do sypialni

Dlatego też najwyżej oceniamy oczyszczacze Electrolux serii Pure A9 – bardzo cichy, choć bez trybu nocnego wad oraz Klarta Forste 4 – z bardzo płynną pracą i trybem Auto Silent – idealnym do pracy w nocy. Na niekorzyść Klarty działa natomiast denerwująco głośny dźwięk zmiany ustawień.

Do cichych i niemal niewidocznych w nocy oczyszczaczy zaliczamy również modele marki Levoit – zwłaszcza Core 300S i opisywany tutaj Core 400S. Z reguły ciche są również Samsungi – gorzej wypada w nich jednak tryb automatyczny i pozbawione są dodatkowych funkcji, jak chociażby jonizacja.

Wśród urządzeń 2w1 (z nawilżaczem powietrza) świetnym wyborem będą Sharpy – znane ze swojej cichej i energooszczędnej pracy oczyszczacze marki Sharp. Serie KC-D i KC-G. Dzięki wydajnym nawilżaczom ewaporacyjnym pomogą utrzymać właściwą wilgotność pomieszczenia. Niestety gorzej radzą sobie ze smogiem i alergenami.

1. Klarta Forste 4

Klarta Forste 4 w sypialni nocą. Na plus możliwość całkowitego wygaszenia podświetlenia oraz tryb Auto Silent. Na minus dźwięk zmiany ustawień. Materiały własne Ranking-Oczyszczaczy.pl

Klarta Forste 4 to jeden z bardziej z najbardziej znanych średniej wielkości oczyszczaczy w Polsce. Wyróżnia się przede wszystkim bardzo rygorystycznym trybem automatycznym oraz dużą ilością prędkości oczyszczania, co zapewnia płynną pracę. Forste 4 wyposażona jest również w wydajny jonizator plazmowy ION Plasma Air. Dodatkowym atutem jest obecność Trybu Nocnego i możliwość wyłączenia podświetlenia. Irytuje jedynie głośny dźwięk towarzyszący włączaniu i wyłączaniu sprzętu, jak i poszczególnych ustawień.

Test w sypialni oczyszczacz powietrza Klarta Forste 4

Najważniejsze cechy:

 • Cena: od 929 zł
 • Wydajność oczyszczania: 300 m3/h
 • Bardzo cicha praca: od 20 do 60 dB (w teście głośności: 
 • 8 poziomów prędkości
 • Rewelacyjny tryb automatyczny
 • Tryb nocny i możliwość całkowitego wyłączenia podświetlenia ekranu
 • Wi-Fi i aplikacja mobilna
 • Irytujący dźwięk przy przełączaniu ustawień

2. Electrolux PA-91-604DG/GY

Electrolux PA91-604DG/GY posiada delikatne podświetlenie ekranu, które z czasem gaśnie. Nie ma jednak opcji trybu nocnego. Materiały własne Ranking-Oczyszczaczy.pl

Electrolux PA91-604DG/GY to model, który zauroczył nas pod wieloma względami. Przede wszystkim jednak wyróżnia się bardzo cichą i płynną pracą – na co wpływ ma aż 9 poziomów prędkości. Urządzenie jest również bardzo stylowe i nowoczesne, co wyraża się m.in. w sposobie zmiany prędkości (wystarczy muśnięcie ręką wyświetlacza).

Test w sypialni oczyszczacz powietrza Electrolux PA91-604DG/GY

Najważniejsze cechy:

 • Cena: od 1799 zł
 • Wydajność oczyszczania: 620 m3/h
 • Bardzo cicha praca: od 17 do 60 dB (w teście głośności:
 • Aż 9 poziomów prędkości
 • Całkiem niezły tryb automatyczny
 • Wi-Fi i aplikacja mobilna

3. Levoit Core 400S

Levoit Core 400S posiada tryb nocny, w którym całkowicie gaśnie podświetlenie. I dobrze, gdyż światło emitowane podczas normalnej pracy jest dość jaskrawe. Materiały własne Ranking-Oczyszczaczy.pl

Amerykański Levoit Core 400S to nowa propozycja na polskim rynku. Urządzenie jest bardzo popularne w serwisie Amazon. Postanowiliśmy więc sprawdzić co potrafi i kupiliśmy oczyszczacz do naszych testów. Levoit zauroczył nas cichą pracą. Generowany hałas przy najwyższych obrotach wyniósł jedynie 59.5 dB. Na plus również możliwość całkowitego wyłączenia podświetlenia oraz sterowania mobilnego za pomocą aplikacji. Minusem dość łagodny tryb automatyczny i pobłażliwa interpretacja aktualnej jakości powietrza

Test w sypialni oczyszczacz powietrza Levoit Core 400S

4. Sharp KC-D40EUW

Sharp KC-D40EUW zdjęcia w nocy

Sharp KC-D40EUW to propozycja przede wszystkim dla tych, którzy mierzą się z suchym powietrzem w sypialni. Minusem brak całkowitego wygaszenia diod. Materiały własne Ranking-Oczyszczaczy.pl

Sharp KC-D40EUW to propozycja, na którą warto zwrócić szczególną uwagę w kontekście sypialni. Jest to bowiem oczyszczacz powietrza z nawilżaczem.

I choć nie każdy będzie potrzebował podnosić poziom wilgotności w swoich pomieszczeniach, tam gdzie powietrze jest zbyt suche, Sharp sprawdzi się znakomicie. Urządzenia marki Sharp znane są ze swojej cichej pracy i niskiego poboru prądu. Dodatkowym atutem jest obecność jonizacji Plasmacluster. Minusem Sharpów natomiast zastosowanie czujnika kurzu (zamiast PM2,5) i dość słaba reakcja na smog (kiepski tryb auto).

Test w sypialni oczyszczacz powietrza Sharp KC-D40EUW

Najważniejsze cechy:

 • Cena: od 1599 zł
 • Wydajność oczyszczania: 216 m3/h
 • Nawilżacz ewaporacyjny: 440 ml/h
 • Bardzo cicha praca: od 23 do 47 dB (60 dB w naszym teście głośności)
 • 6 trybów pracy
 • Możliwość całkowitego wyłączenia podświetlenia ekranu
 • Niestety słabo oczyszcza powietrze w trybie automatycznym
 • Brak Wi-Fi i aplikacji mobilnej

5. Samsung AX60R5080WD

Samsung AX60 to cichy, wydajny sprzęt. Niestety gorzej wygląda w trybie automatycznym. Nie da się w nim również całkowicie wygasić podświetlenia (pozostaje widoczna na zdjęciu dioda). Materiały własne Ranking-Oczyszczaczy.pl

Samsung AX60R5080WD/ Samsung AX60T5080WF to jeden z większych modeli w gamie oczyszczaczy Samsung. Pomimo dużej wydajności – sięgającej aż 467 m3/h, urządzenie generuje na najwyższych obrotach jedynie 60 dB hałasu. Minusem Samsunga AX60 jest nielogicznie działający czujnik gazu. Tryb automatyczny mógłby również nieco bardziej restrykcyjny, choć nie jest zły. Pomimo tego zarówno posiadany przez nas model AX60, jak i AX40, możemy śmiało polecić do sypialni, pokoju dziecka, gabinetu, czy innych pomieszczeń, gdzie wymagana jest cicha i skuteczna praca.

Test w sypialni oczyszczacz powietrza Samsung AX60

Najważniejsze cechy:

 • Cena: od 1599 zł
 • Wydajność oczyszczania: 467 m3/h
 • Cicha praca: do 60 dB w naszych testach
 • Tylko 3 poziomy prędkości
 • Tryb nocny (nie wyłącza całkowicie podświetlenia)
 • Wi-Fi i aplikacja mobilna

Jaki oczyszczacz powietrza do sypialni? Zwróć uwagę na te cechy

 • CADR (wydajność oczyszczania) większy niż realnie potrzebny do posiadanej sypialni.

Współczynnik CADR (Clean Air Delivery Rate) określa ilość powietrza, którą oczyszczacz jest w stanie przefiltrować w ciągu godziny. W telegraficznym skrócie: na każdy 1 m2 powierzchni powinno przypadać 8 m3/h wydajności. My polecamy jednak, by przyjąć nawet większy przelicznik, np. 1 m2 = min. 10 m3/h -> Im wyższy współczynnik CADR, tym szybciej oczyszczacz poradzi sobie z brudnym powietrzem i krócej pracować będzie na wysokich obrotach.

 • Cicha praca
Poziom hałasu oczyszczacz powietrza porównanie Ranking oczyszczaczy Grafika
Graficzna ilustracja poziomu hałasu (dB) generowanego przez oczyszczacz powietrza. Materiały własne Ranking-Oczyszczaczy.pl

Około 30 dB to poziom halasu akceptowalny dla większości użytkowników. Możemy go kojarzyć np. z szumem liści. Większość oczyszczaczy wyposażonych jest w tzw. „Tryb Nocny”. Nie jest on jednak konieczny, co wyjaśnimy w dalszej części tekstu.

 • Dobrze zaprogramowany tryb auto z dużą ilością poziomów prędkości

Dobrze zaprogramowany tryb auto, to taki w którym oczyszczacz restrykcyjnie podchodzi do rosnącego poziomu zanieczyszczeń pyłowych, szybko je niwelując. Większa ilość prędkości pozwala na płynniejszą pracę oczyszczacza, pozbawioną nagłych, nieprzyjemnych przeskoków obrotów – co może irytować, szczególnie w nocy

 • Zdalne sterowanie
Aplikacja mobilna Xiaomi Home Xiaomi 4 Lite
Screenshot z aplikacji mobilnej Xiaomi Home. Materiały własne Ranking-Oczyszczaczy.pl

Aby nie trzeba było wstawać z łóżka ☺ Niektóre modele, np. oczyszczacze powietrza Klarta czy oczyszczacze powietrza Xiaomi pozwalają stworzyć własne reguły pracy, w których oczyszczacz będzie pracował intensywnie w godz. 20-22, zaś od 22 do 7 przejdzie w tryb nocny lub jedną z wolniejszych prędkości.

 • Tryb nocny lub możliwość wyłączenia podświetlenia

Jeżeli do udanego wypoczynku potrzebujemy niczym niezmąconej ciemności, wszelkie lampki, diody czy święcące numerki mogą irytować. Dlatego też, jeżeli mamy taką możliwość – sprawdźmy przed zakupem jak działa tryb nocny w danym urządzeniu i/lub czy da się w nim wyłączyć podświetlenie panelu sterowania.

Co niekoniecznie sprawdza się w sypialni?

 • Czujnik światła – oczyszczacze powietrza, wyposażone w czujnik światła, potrafią działać bardzo dobrze, jak i bardzo źle. Wszystko zależy od tego, jak zaprogramowane zostało urządzenia i co ma pierwszeństwo – czujnik pyłów zawieszonych czy czujnik światła? W przypadku tego drugiego, oczyszczacz będzie chodził cicho, dopasowując swoją pracę do poziomu oświetlenia, jednocześnie pozwalając na gromadzenie się cząstek PM2,5 czy PM10. Patrz: Winix Zero, Winix Zero Pro.

Dlaczego warto kupić oczyszczacz powietrza do sypialni?

Electrolux PA91-604DG od przodu
Electrolux PA91-604DG – widok od przodu. Materiały własne Ranking-Oczyszczaczy.pl

Zbliżający się kryzys energetyczny, wymuszający niejako dopuszczenie bardzo słabej jakości paliw opałowych, poważnie zagraża jakości powietrza w polskich domach. Coraz więcej osób zwraca swoje oczy ku oczyszczaczom powietrza – chcąc zapewnić swoim bliskim przede wszystkim zdrowe powietrze podczas snu. To wieczorem bowiem obserwujemy najczęściej największe stężenia pyłów PM2,5 oraz PM10.

Pomijając jednak sezon smogowy, który w tym roku zapowiada się wyjątkowo groźnie, oczyszczacze pomagają usuwać pyłki roślin, roztocza kurzu domowego, białka śliny zwierząt i inne popularne alergeny, które podrażniają nasze drogi oddechowe oraz skórę i oczy. Przyczyniają się do zmniejszenia chrapania, co często obserwuje się u alergenów z zatkanymi drogami oddechowymi. Wyposażone w funkcję nawilżania, oczyszczacze 2w1 pomagają utrzymać odpowiedni poziom wilgotności. 

Maciej Kluba

Jak oceniasz recenzję?

Aby wystawić ocenę kliknij w gwiazki

Średnia ocena 0 / 5. Ilość ocen: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poradnik czystego powietrza

12 czerwca 2024 · 12 minut czytania

Oczyszczacz powietrza do pokoju dziecka – Ranking 2024

Według najnowszych szacunków Światowej Organizacji Zdrowia ponad 40% światowej populacji dzieci do 15 roku ma na co dzień kontakt z …

12 czerwca 2024 · 5 minut czytania

Jak działa klimatyzator przenośny? Poznaj najważniejsze zasady

Klimatyzatory mobilne są łatwe w użyciu, a ich montaż nie wymaga uzyskania zgody właściciela budynku. Stanowią one tańszą alternatywę dla …

12 czerwca 2024 · 6 minut czytania

Co pyli w czerwcu? Aktualne zagrożenia dla alergika

Przełom wiosny i lata to trudny moment dla osób zmagających się z alergią na pyłki. Kwitną bowiem m.in. silnie uczulające …

12 czerwca 2024 · 11 minut czytania

Jak ochłodzić pokój? Klimatyzator, klimatyzer czy wiatrak?

Jak ochłodzić pokój latem? Klimatyzator przenośny, klimatyzacja naścienna, a może zwykły wentylator? Klimatyzator powietrza, czy to naścienny czy mobilny nie …

21 maja 2024 · 4 minuty czytania

Mały klimatyzator przenośny do pokoju. Przegląd ofert 2024

W małym pokoju często brakuje miejsca, dlatego klimatyzator przenośny do takiego wnętrza powinien być niewielki. Czy da się znaleźć dobre …