Oczyszczacze powietrza mają za zadanie zapewnić zdrowe powietrze – filtrują je z pyłów smogowych, alergenów czy bakterii, dodatkowo niekiedy również nawilżając. Czy mogą natomiast osuszać powietrze? Tutaj pojawiają się schody. Nie ma bowiem oczyszczaczy powietrza, które przy okazji pełniłyby rolę osuszacza. Są natomiast osuszacze z oczyszczaczem powietrza. I takie urządzenia możemy jak najbardziej polecić. Co warto kupić? Zapraszamy do lektury.

W skrócie

 • W Polsce na dzień dzisiejszy nie ma w sprzedaży oczyszczaczy, które przy okazji osuszałyby powietrze. Jest za to kilka wartych polecenia osuszaczy powietrza, które przy okazji pełnią też funkcję oczyszczacza.
 • Osuszacze powietrza z oczyszczaczem wyposażone są w filtr HEPA lub węglowy. Dzięki temu eliminują one bakterie czy zarodniki grzybów i pleśni, które mogą się rozwijać w wilgotnym środowisku. Zatrzymują też pyły i uciążliwe zapachy, które mogą towarzyszyć remontom.
 • Spośród obecnych na rynku modeli, warto zwrócić uwagę na Fersk Torr 20, Meaco Arete 20, Trotec TTK64HEPA czy całą serię osuszaczy Welltec: zróżnicowaną pod względem wydajności osuszania.

Osuszacz i oczyszczacz powietrza 2 w 1 – ranking

Miejsce i modelWydajność osuszaniaRecenzjaCena
1. miejsce
Fersk Torr 20
20 l / 24 hZOBACZ WIĘCEJ999 zł
OFERTA FERSK
2. miejsce
Meaco Arete 20
20 l / 24 hZOBACZ WIĘCEJ1600 zł
OFERTA CENEO
3. miejsce
Trotec TTK64 HEPA
24 l / 24 hZOBACZ WIĘCEJ1499 zł
OFERTA CENEO
4. miejsce
Perfect Air Smart Concept OV2216
16 l / 24 hZOBACZ WIĘCEJ999 zł
OFERTA CENEO
5. miejsce
Welltec DHN40
40 l / 24 hZOBACZ WIĘCEJ2599 zł
OFERTA CENEO

1. Fersk Torr 20 – Osuszacz powietrza z oczyszczaczem (filtr wstępny, HEPA, jonizator) za 999 zł

Fersk Torr 20

Najlepszy osuszacz powietrza? Fersk Torr 20 łączy niezłe parametry z bardzo dobrą ceną. Urządzenie o wydajności 20 l/24h wyposażone jest w filtr HEPA oraz wstępny, zapewniając skuteczną filtrację przed cząsteczkami kurzu, pyłów, ale także alergenami oraz zarodnikami grzybów i pleśni.

Dodatkowym atutem jest wbudowany jonizator powietrza, wspierający proces oczyszczania. To jeden z niewielu dostępnych na polskim rynku osuszacz powietrza z jonizatorem.

Wszystkie te funkcje mogą być dostępne także zdalnie, gdyż urządzenie posiada Wi-Fi i całkiem rozbudowaną aplikację mobilną. Do powierzchni ok. 40 m2 ciężko o lepszy wybór.

Marka i modelFersk Torr 20
Wydajność osuszania20 l / 24 h
Pojemność zbiornika na wodę4 l
Wydajność oczyszczania (CADR)ok. 200 m3/h (230 m3/h przepływ)
Rodzaje filtrówWstępny, HEPA E10, jonizator powietrza
FunkcjeWi-Fi, aplikacja mobilna, higrostat (30-80 %), timer
Moc znamionowa400 W
Głośność42 – 55 dB
Cena999 zł

2. Meaco Arete 20 – Wielofunkcyjny osuszacz powietrza z oczyszczaczem (filtr wstępny, węglowy lub HEPA) za 1600 zł

Meaco Arete 20

Zdaniem producenta Meaco Arete 20 to „oczyszczacz powietrza z osuszaczem”. W rzeczywistości jest to jednak bardziej osuszacz powietrza z oczyszczaczem, gdyż są tutaj dedykowane tryby do osuszania powietrza, natomiast brakuje takowych do oczyszczania.

To odbywa się niejako „przy okazji”, a więc tak jak w przypadku opisywanej tu konkurencji. Wyróżnikiem Meaco Arete jest możliwość zamówienia także filtra węglowego. Jest to on jednak stosowany zamiennie do filtra HEPA, co brzmi już nieco gorzej. Filtr z węglem aktywnym przydaje się, gdy chcemy pozbyć się nie tylko samej wilgoci, ale także nieprzyjemnego zapachu stęchlizny.

Minusy osuszacza z oczyszczaczem powietrza Meaco? Wysoka cena i niewielki przepływ powietrza, a w konsekwencji niska wydajność oczyszczania.

Marka i modelMeaco Arete 20
Wydajność osuszania20 l / 24 h
Pojemność zbiornika na wodę4,8 l
Wydajność oczyszczania (CADR)ok. 130 m3/h (max. 160 m3/h przepływ)
Rodzaje filtrówWstępny, HEPA H13
FunkcjeWi-Fi, aplikacja mobilna, higrostat (40-70 %), timer
Moc znamionowa250 W
GłośnośćOd 40 dB
Cena1600 zł

3. Trotec TTK 64 HEPA – osuszacz powietrza z oczyszczaczem (filtr HEPA + wstępny) za 1549 zł

Trotec TTK 64 HEPA

Trotec TTK 64 HEPA to jeden z kilku osuszaczy powietrza z oczyszczaczem tej firmy. Środkowy model w gamie oferuje przepływ powietrza na poziomie 130 m3/h (znacznie mniej niż Fersk) oraz wydajność osuszania 24 l/24h.

Urządzenie może odwilżyć powierzchnię sięgającą 48 m2. Szkoda, że wydajność oczyszczania jest znacznie mniejsza, pozwalając skutecznie oczyścić najwyżej 12-13 m2.

Osuszacz powietrza Trotec nie posiada Wi-Fi. Udogodnieniem jest natomiast trójkolorowy wskaźnik LED, sugerujący aktualną jakość powietrza.

Marka i modelTrotec TTK 64 HEPA
Wydajność osuszania24 l / 24 h
Pojemność zbiornika na wodę3,5 l 
Wydajność oczyszczania (CADR)ok. 100 m3/h (130 m3/h przepływ)
Rodzaje filtrówWstępny, HEPA E11,
FunkcjeWi-Fi, aplikacja mobilna, higrostat (30-80 %), timer
Moc znamionowa420 W
Głośnośćb.d.
Cena1549 zł

4. Perfect Air Smart Concept OV2216 – osuszacz z oczyszczaczem powietrza (filtr wstępny, filtr węglowy, jonizator, lampa UV) za 999 zł

Perfect Air Smart Concept OV2216

Perfect Air Smart Concept OV2216 to osuszacz z oczyszczaczem powietrza o standardowej dość wydajności osuszania: 16 l / 24 h. Pozwala to na stosowanie sprzętu na około 32 m2 (wbrew zapewnieniach producenta o 100 m2). Niestety producent nie podaje w ogóle wydajności oczyszczania swojego sprzętu.

Wiadomo natomiast, że znajdziemy w nim nie tylko filtr wstępny, ale także węglowy, które wsparte są pracą jonizatora powietrza, jak i również lampy UV. Ilość technologii może imponować. Gorzej z działaniem, które jest dość przeciętne.

Na plus obecność Wi-Fi i aplikacji mobilnej Concept Home (lub Tuya Smart).

Marka i modelPerfect Air Smart Concept OV2216
Wydajność osuszania16 l / 24 h
Pojemność zbiornika na wodę3,5 l 
Wydajność oczyszczania (CADR)b.d.
Rodzaje filtrówWstępny, węglowy, jonizator, lampa UV
FunkcjeWi-Fi, aplikacja mobilna, higrostat (30-80 %), timer
Moc znamionowa240 W
GłośnośćOk. 45 dB
Cena999 zł

5.  Welltec DHN40 – osuszacz powietrza z oczyszczaczem (filtr HEPA, wstępny i węglowy) w cenie 2599 zł

 Welltec DHN40

Najdroższy w zestawieniu osuszacz powietrza Welltec DHN to wielofunkcyjne urządzenie, które posiada wszystkie najważniejsze systemy filtracji. Oprócz filtra HEPA i wstępnego, producent zastosował tu też filtr węglowy, który neutralizuje szkodliwe i gazy i nieprzyjemne zapachy. 

Wybrany model DHN40 imponuje wydajnością osuszania, wynoszącą aż do 40 l / 24 h. Przepływ powietrza jest również znacznie większy niż u konkurencji i wynosi imponujące 400 m3/h. Co istotne, ze wszystkich opcji sprzętu, możemy korzystać również zdalnie, gdyż osuszacz Welltec posiada Wi-Fi i aplikację mobilną.

Dużym minusem pozostaje jednak cenaponad 2,5 tys. zł za osuszacz domowy dość trudno obronić. 

Osuszacz powietrza – kiedy kupić?

się z jednym z poniższych czynników:

 • Gromadzenie się pary wodnej na oknach
 • Nieprzyjemny zapach (stęchlizny)
 • Ślady korozji na elementach metalowych
 • Odpadające fragmenty farb i tapety, wybrzuszenia pod powierzchnią
 • Wolno wysychające pranie

Prawidłowa wilgotność powietrza?

Przypomnijmy, że za prawidłowy poziom wilgotności w pomieszczeniach uznaje się 40-60 % RH. Wyższy poziom nawilżenia wiąże się z wymienionymi wyżej objawami. Może też być szkodliwy dla zdrowia, przyczyniając się do:

 • Rozwoju zarodników grzybów i pleśni
 • Nasilenia objawów alergicznych i astmatycznych
 • Nadmiernej potliwości i utraty elektrolitów

Osuszacz z oczyszczaczem powietrza – warto kupić?

Wymiana filtra w osuszacz powietrza Fersk Torr 20
Wymiana filtra w osuszaczu powietrza Fersk Torr 20. Materiały własne Ranking-Oczyszczaczy.pl

Osuszacz i oczyszczacz powietrza 2 w 1 pomoże pozbyć się zarodników pleśni unoszących się w powietrzu. Dzięki filtrowi HEPA zmniejszy również ilość kurzu unoszącego się np. przy rozwieszaniu prania, jak i pyłu powstającego podczas prac tynkarskich. W wariancie z filtrem węglowym sprzęt ten jest często wybierany również przez osoby, które chcą pozbyć się nieprzyjemnego zapachu stęchlizny lub pleśni.

Należy jednak przy tym pamiętać, iż nawet najlepszy osuszacz czy oczyszczacz powietrza nie pomogą pozbyć się problemu pleśni rozwijającej się na ścianie czy pod jej tynkiem. Podobnie jak ma to miejsce w przypadku kurzu zalegającego w dywanie czy leżącego pod łóżkiem.

W przypadku uciążliwych zapachów, pyłu, kłębów kurzu czy mikrocząsteczek pleśni, wybór osuszacza z oczyszczaczem powietrza będzie jak najbardziej uzasadniony.

Zobacz też: Jak wybrać oczyszczacz powietrza — krok po kroku

Osuszacz powietrza domowy czy profesjonalny?

Osuszacz domowy sprawdzi się, gdy chcemy osuszyć pokój po zalaniu, pomóc sobie w trakcie remontu, szybciej suszyć pranie, czy po prostu obniżyć poziom panującej wilgotności w mieszkaniu. Są jednak sytuacje, gdzie nawet imponujący wydajnością 50 l / dobę osuszacz kondensacyjny Wellltec DHN50 nie wystarczy.

Welltec DHN50 osuszacz powietrza
Osuszacz powietrza Welltec DHN50. Materiały producenta Welltec

Sytuacje te to np. zalanie budynków czy prace murarsko-tynkarskie. Wówczas zamiast domowych osuszaczy powietrza, przydają się profesjonalne lub budowlane osuszacze. Nie od razu trzeba je jednak kupować. Ze względu na wysoką cenę i niewielką przydatność w dłuższej perspektywie, warto rozważyć wynajem sprzętu od jednej z firm wypożyczających tego typu urządzenia.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

Oczyszczacz powietrza nie ma możliwości pochłaniania pary wodnej z otoczenia. Śladowe obniżenie poziomu wilgotności może następować przypadkiem, jako efekt uboczny cyrkulacji powietrza w pomieszczeniu.

Jak najbardziej. Urządzenie to jest stworzone, aby gwarantować zdrowe, a przy tym często czyste powietrze. Użytkowane zgodnie z instrukcją, zapewni długą i bezpieczną dla zdrowia eksploatację.

To bardzo indywidualne pytanie, zależne od warunków, jakie panują w pomieszczeniu, jak i naszych preferencji. Urządzenia te bywają głośne, dlatego wielogodzinne użytkowanie może być męczące. Z drugiej strony są wyposażone w higrostat oraz tryby automatyczne, pozwalając na wyłączenie się sprzętu po osiągnięciu ustalonego przez nas celu.

Czemu nie oba? Oczyszczacz powietrza przefiltruje nasze otoczenie z mikrocząsteczek zanieczyszczeń, jak i nieprzyjemnych zapachów. Osuszacz zaś pochłania wilgoć z otoczenia, ułatwiając osuszanie pomieszczeń po zalaniu, jak i bardziej przyziemnych rzeczy – codziennego prania. Osuszacze powietrza z funkcją oczyszczania (wyposażone w filtr HEPA lub węglowy) wydają się więc idealnym rozwiązaniem.

ranking oczyszczaczy powietrza

Jak oceniasz recenzję?

Aby wystawić ocenę kliknij w gwiazki

Średnia ocena 0 / 5. Ilość ocen: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars 1 opinii
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Osuszanie powietrza w domu

12 czerwca 2024 · 12 minut czytania

Oczyszczacz powietrza do pokoju dziecka – Ranking 2024

Według najnowszych szacunków Światowej Organizacji Zdrowia ponad 40% światowej populacji dzieci do 15 roku ma na co dzień kontakt z …

12 czerwca 2024 · 5 minut czytania

Jak działa klimatyzator przenośny? Poznaj najważniejsze zasady

Klimatyzatory mobilne są łatwe w użyciu, a ich montaż nie wymaga uzyskania zgody właściciela budynku. Stanowią one tańszą alternatywę dla …

12 czerwca 2024 · 6 minut czytania

Co pyli w czerwcu? Aktualne zagrożenia dla alergika

Przełom wiosny i lata to trudny moment dla osób zmagających się z alergią na pyłki. Kwitną bowiem m.in. silnie uczulające …

12 czerwca 2024 · 9 minut czytania

Jak ochłodzić pokój? Klimatyzator, klimatyzer czy wiatrak?

Jak ochłodzić pokój latem? Klimatyzator przenośny, klimatyzacja naścienna, a może zwykły wentylator? Klimatyzatory gwarantują chłodny podmuch powietrza i realnie obniżają …

21 maja 2024 · 4 minuty czytania

Mały klimatyzator przenośny do pokoju. Przegląd ofert 2024

W małym pokoju często brakuje miejsca, dlatego klimatyzator przenośny do takiego wnętrza powinien być niewielki. Czy da się znaleźć dobre …