Oczyszczacz powietrza na szyję, nazywany także osobistym oczyszczaczem powietrza, to urządzenie o bardzo małych wymiarach, przypominające medalion. W praktyce to bardziej gadżet niż oczyszczacz. Nie zaszkodzi, ale też nie pomoże.

W skrócie

  • Tzw. oczyszczacz powietrza na szyję to zazwyczaj generator jonów ujemnych, czyli jonizator ostrzowy. Urządzenie nie ma filtra HEPA i filtra węglowego, które najlepiej radzą sobie z usuwaniem zanieczyszczeń.
  • Nawet, gdyby oczyszczacz powietrza na szyję skutecznie zatrzymywał zanieczyszczenia, to i tak podczas oddychania wdychalibyśmy powietrze oczyszczone zmieszane z brudnym.
  • Lepszym rozwiązaniem niż osobisty oczyszczacz powietrza jest dobra maska antysmogowa.

Nie oczyszczacz, tylko jonizator

Pierwszą zasadą, którą powinien spełniać dobry oczyszczacz powietrza, jest obecność odpowiednich technologii oczyszczania. W walce ze smogiem najlepiej sprawdza się połączenie filtra HEPA i filtra węglowego. Ten pierwszy stanowi jednocześnie najskuteczniejszą formę ochrony przed alergenami wziewnymi. A jakie technologie wykorzystują oczyszczacze powietrza na szyję?

Zepter MyIon i MyIonZ Pro

Zepter MyIon i MyIonZ Pro
Zepter MyIon srebrny, MyIonZ Pro i MyIon różowy, źródło: materiały producenta

Tak zwane osobiste oczyszczacze powietrza oferuje m.in. marka Zepter. Zarówno dostępny w dwóch kolorach MyIon, jak i MyIonZ Pro zostały wyposażone w jonizatory ostrzowe, generujące jony ujemne. Różni je głównie wydajność – MyIon wytwarza 18 milionów jonów ujemnych na cm3, natomiast MyIonZ Pro 20 milionów jonów ujemnych na cm3. Nie mamy tutaj żadnych filtrów, tak więc w praktyce są to nie tyle oczyszczacze, co jonizatory.

Urządzenia mają akumulatory ładowane przez kabel USB. MyIon po pełnym naładowaniu może pracować 10 godzin, natomiast MyIonZ Pro 36 godzin. Cena najtańszego modelu to ponad 750 zł.

Zepter MyIon

Zepter MyIon Pink

Zepter MyIonZ Pro

Air Purifier

oczyszczacz na szyję Air Purifier
Personal Air Purifier, źródło: materiały producenta

Air Purifier to jedno z urządzeń dostępnych głównie na Allegro. Także i w tym przypadku mamy do czynienia z jonizatorem ostrzowym. Wydajność oszacowana została na 120 milionów jonów ujemnych/cm³. Akumulator o pojemności 700 mAh ma zapewnić pracę przez 30-60 godzin. Na korzyść tego jonizatora przemawia cena, która jest znacznie niższa niż w przypadku urządzeń firmy Zepter i wynosi około 110 zł.

Air Purifier

OEM DONG07153730337303

oczyszczacz na szyje OEM DONG07153730337303

Kolejny przenośny oczyszczacz powietrza sprzedawany jest na Allegro pod nazwą OEM DONG07153730337303. Także i to urządzenie jest głównie jonizatorem ujemnym, a jego wydajność wynosi 19,9 milionów jonów ujemnych na cm3. Co ciekawe na jednym ze zdjęć widzimy informację o obecności węgla aktywnego, o którym nie wspominają sprzedawcy. Jednak przy braku cyrkulacji powietrza trudno oczekiwać, aby ten element istotnie przyczyniał się do redukcji zanieczyszczeń. Pracę oczyszczacza umożliwia akumulator o pojemności 1800 mAh. Urządzenie można kupić za niespełna 200 zł.

OEM DONG07153730337303 

Podsumowując, oczyszczacze na szyje to raczej jonizatory na szyję. Jonizacja może przyczynić się do poprawy jakości powietrza, ale najlepiej sprawdza się jako element oczyszczacza, wyposażonego w filtr HEPA i filtr węglowy. Sam jonizator ma niewielki wpływ na czystość powietrza.

Zobacz także: Jonizacja powietrza – sposób na zdrowie czy zwykła ściema?

Brak przepływu powietrza

Czy to jedynie brak odpowiednich filtrów powoduje, że tzw. oczyszczacze powietrza na szyję nie stanowią dobrej metody ochrony przed smogiem lub alergenami? Nie. Aby filtry dały oczekiwany efekt, urządzenie musiałoby mieć wentylator, który sprawi, że powietrze zostanie pobrane z otoczenia i przepuszczone przez filtry. W przeciwnym razie sytuacja wyglądałaby tak samo, jak po umieszczeniu w pokoju oczyszczacza powietrza, lecz bez włączenia go.

Wdychanie zmieszanego powietrza

Kolejny problem stanowi fakt, że nawet, gdyby oczyszczacz na szyję miał odpowiednie filtry i przepuszczał przez nie powietrze, to nadal wdychalibyśmy powietrze oczyszczone zmieszane z brudnym. Aby tak się nie działo, urządzenie musiałoby mieć na tyle dużą wydajność, aby mogło obsługiwać całe pomieszczenie. Nie da się sprawić, żeby do nosa trafiało wyłącznie powietrze z oczyszczacza zawieszonego na szyi.

Alternatywa dla oczyszczacza powietrza na szyję – maska antysmowa

Żadnego z oczyszczaczy na szyję nie możemy uznać za skuteczny, przenośny oczyszczacz powietrza. Do ochrony przed zanieczyszczeniami w miejscach o złej jakości powietrza, w których nie spędzamy zbyt wiele czasu, polecamy raczej dobre maski antysmogowe. Może nie prezentują się tak ładnie jak oczyszczacze na szyję, ale przynajmniej zapewniają realną ochronę. Po nałożeniu na usta i nos mamy pewność, że naprawdę wdychamy wyłącznie oczyszczone powietrze.

Maska Urbaner Pure 1.0
Maska Urbaner Pure 1.0, źródło: materiały producenta

Zobacz także: Maski antysmogowe – które modele warto kupić?

FAQ, czyli najczęstsze pytania o oczyszczacze powietrza na szyję

Nie. Oczyszczacz na szyję to zazwyczaj jonizator ostrzowy, który sam ma niewielki wpływ na czystość powietrza.

Żaden. Dla zapewnienia sobie ochrony np. podczas spaceru lepiej wybrać maskę antysmogową.

Jak oceniasz recenzję?

Aby wystawić ocenę kliknij w gwiazki

Średnia ocena 0 / 5. Ilość ocen: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poradnik czystego powietrza

12 czerwca 2024 · 12 minut czytania

Oczyszczacz powietrza do pokoju dziecka – Ranking 2024

Według najnowszych szacunków Światowej Organizacji Zdrowia ponad 40% światowej populacji dzieci do 15 roku ma na co dzień kontakt z …

12 czerwca 2024 · 5 minut czytania

Jak działa klimatyzator przenośny? Poznaj najważniejsze zasady

Klimatyzatory mobilne są łatwe w użyciu, a ich montaż nie wymaga uzyskania zgody właściciela budynku. Stanowią one tańszą alternatywę dla …

12 czerwca 2024 · 6 minut czytania

Co pyli w czerwcu? Aktualne zagrożenia dla alergika

Przełom wiosny i lata to trudny moment dla osób zmagających się z alergią na pyłki. Kwitną bowiem m.in. silnie uczulające …

12 czerwca 2024 · 9 minut czytania

Jak ochłodzić pokój? Klimatyzator, klimatyzer czy wiatrak?

Jak ochłodzić pokój latem? Klimatyzator przenośny, klimatyzacja naścienna, a może zwykły wentylator? Klimatyzatory gwarantują chłodny podmuch powietrza i realnie obniżają …

21 maja 2024 · 4 minuty czytania

Mały klimatyzator przenośny do pokoju. Przegląd ofert 2024

W małym pokoju często brakuje miejsca, dlatego klimatyzator przenośny do takiego wnętrza powinien być niewielki. Czy da się znaleźć dobre …