Jaki oczyszczacz powietrza do biura?

Maciej Kluba
Maciej Kluba
11 minut czytania

Z badań amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska wynika, że pracodawcy, którzy zadbali o jakość powietrza w swoich miejscach pracy, zauważyli o 11% wyższą wydajność pracowników. Marka Sharp w swoich badaniach mówi o nawet 20% wzroście wydajności. Jak jest naprawdę? Dlaczego oczyszczacze powietrza powinny na stałe zagościć w biurach i miejscach pracy? Jakie oczyszczacze do biura warto wybrać? 


Z poniższego artykułu dowiesz się:

1. Jak wybrać oczyszczacz powietrza do biura?
2. Jakie modele oczyszczaczy powietrza do biura polecamy?
3. Dlaczego oczyszczanie powietrza w biurach jest ważne?
4. Co to jest syndrom chorego budynku?


Jak wybrać oczyszczacz powietrza do biura?

 1. Dopasuj wydajność oczyszczania do powierzchni pomieszczeń biurowych
 2. Zwróć uwagę na tryb automatyczny – czy jest i jak działa
 3. Sprawdź posiadane filtry i czujniki jakości powietrza
 4. Zwróć uwagę na dodatkowe funkcje, np. nawilżanie czy jonizacja powietrza
 5. Znajdź najbardziej atrakcyjny cenowo oczyszczacz i ciesz się czystym powietrzem w biurze ?

Najważniejszym kryterium wyboru oczyszczacza do biura, powinna być wydajność oczyszczania. Dostosowana do posiadanej powierzchni biurowej, przełoży się na realną efektywność oczyszczania. Ze względu na zbyt małą wydajność oczyszczania nie polecamy tzw. oczyszczaczy powietrza na biurko.

Kolejnym ważnym czynnikiem jest tryb automatyczny – to on sprawia, że oczyszczacz potrafi sam dopasować intensywność oczyszczania do aktualnej jakości powietrza, pracując szybciej, gdy ulega ona pogorszeniu, jak również wolniej i ciszej, gdy stężenie zanieczyszczeń jest niższe. Dobrze skonfigurowany tryb automatyczny to spokojna głowa użytkowników.

Samsung AX60 czujniki recenzja
Czujniki pyłów zawieszonych oraz lotnych związków organicznych w oczyszczaczu Samsung AX60. Materiały własne Ranking-Oczyszczaczy.pl

Warto też zwrócić uwagę na posiadane czujniki jakości powietrza. Sensor pyłów PM2,5 to podstawa, która powinna znaleźć się w każdym jakościowym oczyszczaczu powietrza. To właśnie ta frakcja zanieczyszczeń jest uważana za najgroźniejszą, wnikając głęboko w układ oddechowy. Opcjonalnie, urządzenie może być wyposażone również np. w czujnik gazów (LZO/VOC) lub czujnik CO2 (zaskakująco rzadko występujący w popularnych sprzętach). Dobrze jest też sprawdzić, jakie filtry urządzenie wykorzystuje. Najbardziej sprawdzonym, uznanym zestawem jest komplet filtrów: HEPA, węglowy oraz wstępny.

Nawilżacz powietrza pozwoli utrzymać optymalną wilgotność powietrza w pomieszczeniu – 40-60%. Jonizator powietrza pomaga natomiast szybciej pozbyć się zanieczyszczeń pyłowych, jak i nieprzyjemnych zapachów i szkodliwych gazów.

Przeczytaj również: ? Jak wybrać oczyszczacz powietrza — krok po kroku

Sharp KC-D50EUW filtr nawilzacza i zbiornik na wodę
Sharp KC-D50EUW z jonizacją Plasmacluster i funkcją nawilżania powietrza. Materiały własne Ranking-Oczyszczaczy.pl

Jakie oczyszczacze powietrza do biura? Polecane modele

Ranking oczyszczaczy powietrza do biura – top 5 propozycji

1. Najbardziej opłacalny wybór do biur i dużych powierzchni – Klarta Stor 2 (promocyjna cena od 1299 zł)

oczyszczacz powietrza Klarta Stor Black przód
Model Klarta Stor 2
Cena1299 zł
Wydajność oczyszczania600 m³/h
Rekomendowana powierzchnia 75 m²
FiltryWstępny, HEPA H13 lub E11, węglowy
CzujnikiPM2,5, temperatury, wilgotności
WskaźnikiKolorystyczny PM2,5
Głośność 24-66 dB
Pobór mocy5-66 W
Roczny koszt eksploatacjiŻywotność filtrów – 12 mies., cena od 269 zł za komplet, roczny koszt eksploatacji – od 1 zł

Ze względu na świetną relację ceny do wydajności oczyszczania, Klarta Stor 2 to propozycja w sam raz do dużych powierzchni typu open space. CADR na poziomie 600 m3/h pozwala stosować oczyszczacz Klarty w pomieszczeniach do 75 m2. Najważniejszą zaletą jest jednak obecność 3 trybów auto: Auto Turbo, Auto Normal i Auto Sleep, z których każdy naprawdę restrykcyjnie ocenia jakość powietrza, dzięki czemu użytkownicy nie muszą zaprzątać sobie głowy obsługą urządzenia.

Co istotne, dzięki rozbudowanej aplikacji mobilnej  i harmonogramowi pracy, użytkownicy mogą zaprogramować pracę oczyszczacza, tak by ten nie rozpraszał ich w codziennych obowiązkach.

Dodatkowymi zaletami Klarty Stor 2 jest niska cena filtrów wymiennych oraz obecność wydajnego jonizatora plazmowego ION PlasmaAir, generującego nawet 75 mln jonów. Minusami może być brak cyfrowego wyświetlacza (dokładne wartości PM2,5 dostępne są w aplikacji mobilnej) oraz nieco dość głośna praca w trybie turbo.

2. Najtańszy, ale nie bez wad – Xiaomi Air Purifier Pro H (od 899 zł)

Oczyszczacz powietrza Xiaomi Air Purifier Pro
Model Xiaomi Air Purifier PRO H
Cena899 zł
Wydajność oczyszczania600 m³/h
Rekomendowana powierzchnia75 m²
FiltryWstępny, HEPA H13, węglowy
CzujnikiPM2,5
WskaźnikiNumeryczny PM2,5, żywotności filtra
Głośność 34-58 dB
Pobór mocy b.d. 
Roczny koszt eksploatacjiŻywotność filtrów – 14 mies., cena filtrów – ok. 300 zł, roczny koszt eksploatacji – od ok. 250 zł

Xiaomi Air Purifier Pro H to kolejny oczyszczacz, który wyróżnia się świetną relacją ceny do wydajności. Podobnie jak Klarta Stor 2, urządzenie to może być stosowane w pomieszczeniach do 75 m2. Dodatkowym atutem jest imponującej wielkości filtr HEPA, którego powierzchnia to aż 3,5 m2. Dlaczego zatem Xiaomi naszym zdaniem jest propozycją nr 2? 

Największym mankamentem jest tryb automatyczny. System oceny jakości powietrza przez Xiaomi diametralnie różni się od Klarty. Dlatego też koniecznym jest stworzenie własnych reguł pracy, które pomogą nieco obejść ten problem. W trybie automatycznym jednak, urządzenie będzie dopuszczało wysokie stężenia PM2,5 czy PM10 w pomieszczeniach. Dodatkowym minusem jest brak jonizacji powietrza, choćby ostrzowej.

3. Cichy i elegancki – Electrolux PA91-604DG/GY (od 1999 zł)

Oczyszczacz powietrza Electrolux PA91-604GY
Model Electrolux PA91-604DG/GY
Cena1999 zł
Wydajność oczyszczania 620 m³/h
Rekomendowana powierzchnia77,5 m²
FiltryWstępny, HEPA, węglowy
CzujnikiPM2,5, LZO, temperatury, wilgotności, światła
WskaźnikiKolorystyczny (na panelu sterowania), numeryczny (w aplikacji), PM2,5, LZO, temperatury, wilgotności
Głośność17-49 dB
Pobór mocydo 50 W
Roczny koszt eksploatacjiŻywotność filtrów – do 12 miesięcy, cena od 299 do 399 zł (w zależności od wybranego wariantu filtrów). Roczny koszt eksploatacji – od 299 zł

Głównym walorem oczyszczaczy powietrza Electrolux Pure A9 (PA91-404 i PA91-604DG/GY) jest ich cicha i energooszczędna praca. W szczególności polecamy większy model – PA91-604DG/GY, który wyróżnia się wydajnością oczyszczania 620 m3/h. Dzięki temu może być stosowany na otwartych powierzchniach do 77,5 m2.

Urządzenie posiada też dedykowaną aplikację mobilną, jednak oprócz podstawowego sterowania, nie posiada ona zbyt wielu opcji. Minus również za wysoki koszt filtrów wymiennych, których cena sięga 399 zł. Filtry te powinniśmy natomiast wymieniać co rok.

4. Oczyszczacz powietrza z wydajnym nawilżaczem – Sharp KC-D60EUW (od 2299 zł)

oczyszczacz powietrza sharp kc-d60
Model Sharp KC-D60EUW
Cena2299 zł
Wydajność oczyszczania 396 m³/h
Wydajność nawilżania660 ml/h
Rekomendowana powierzchnia49 m²
FiltryWstępny, HEPA H13, węglowy
CzujnikiJakości powietrza, temperatury, wilgotności
Wskaźnikiwskaźnik jakości powietrza (wskazanie kolorami), wskaźnik wilgotności powietrza, wskaźnik konieczności czyszczenia i wymiany filtrów, wskaźnik braku wody w nawilżaczu
Głośność25-55 dB
Pobór mocy7-70 W
Roczny koszt eksploatacjiŻywotność filtrów – do 10 lat, choć w wielu miejscach w Polsce będzie ona wynosić 2-3 lata. Filtr HEPA od 399 zł. Filtr węglowy od 149 zł. Filtr nawilżacza 269 zł.

Sharp KC-D60EUW to przedstawiciel jednych z najbardziej popularnych oczyszczaczy powietrza z nawilżaczem – serii KC-D marki Sharp. Seria ta zawdzięcza swoją popularność między innymi zbalansowaniu oferowanych parametrów i dobrej relacji ceny do wydajności oczyszczania i nawilżania.

Choć cena prawie 2300 zł może wydawać się zaporowa dla wielu osób, wśród urządzeń 2w1 nie ma na razie zbyt wielu konkurencyjnych propozycji. Na plus renomowana jonizacja plazmowa Sharp Plasmacluster. Na minus chociażby wolna reakcja na smog i dość duży pobór mocy przy intensywnym oczyszczaniu i nawilżaniu powietrza.

5. Mniej wydajny, pozbawiony jonizacji, ale tańszy oczyszczacz 2w1 – Philips AC3829/10 (od 1499 zł)

Model Philips AC3829/10
Cena1499 zł
Wydajność oczyszczania 310 m³/h
Wydajność nawilżania600 ml/h
Rekomendowana powierzchnia39 m²
FiltryWstępny, HEPA H13, węglowy
CzujnikiPM2,5, wilgotności
WskaźnikiNumeryczny PM2,5, wilgotności oraz alergenów
Głośnośćod 32 dB
Pobór mocydo 45 W
Roczny koszt eksploatacjiFiltr NanoProtect HEPA – do 2 lat, cena: 162 zł. Filtr węglowy – do 1 roku, cena: 139 zł. Filtr nawilżacza – do 1 roku, cena: 84 zł. Roczny koszt eksploatacji: ok. 300 zł.

Oczyszczacz powietrza Philips AC3829/10 to jeden ze starszych modeli w gamie Philipsa. Pomimo upływu kilku lat, jest to wciąż całkiem atrakcyjny, choć dość prosty model oczyszczacza powietrza z nawilżaczem. Wydajność oczyszczania sprzętu wynosi 310 m3/h i pozwala stosować urządzenia na powierzchniach do 39 m2. W dużej przestrzeni typu open space przydałyby się więc co najmniej 2 lub 3 Philipsy.

Atutem jest natomiast całkiem wydajny nawilżacz, oddający do pomieszczenia 600 ml wody w ciągu godziny. Od pewnego czasu model ten sprzedawany jest z modułem Wi-FI i aplikacją mobilną Clean Home+. Aplikacja ta jednak jest dość skromna pod względem oferowanych opcji, oferując dokładnie to, co znajdziemy także na panelu sterowania. Oczyszczacz powietrza Philips również dość pobłażliwie reaguje na rosnący poziom pyłów, wolno oczyszczając powietrze z zanieczyszczeń.

Zobacz także: Najważniejsze funkcje i parametry, na które zwrócić uwagę przy wyborze oczyszczacza powietrza

Dlaczego oczyszczanie powietrza w biurze jest istotne?

Zmęczona kobieta w biurze
Zmęczona kobieta w miejscu pracy. Źródlo: Canva.com

A dlaczego w ogóle warto dbać o czyste i zdrowe powietrze w miejscu pracy? 

Praca jest miejscem, gdzie spędzamy ok. 1/3 naszego życia. Dlatego też istotnie kształtuje ona nasze zdrowie i samopoczucie, nie tylko psychiczne, ale też fizyczne. Do najczęściej wymieniany dolegliwości, mogących mieć podłoże w złej jakości powietrza w pracy zaliczamy:

 • Senność i problemy z koncentracją
 • Podrażnienie, pieczenie oczu
 • Zawroty głowy, mdłości
 • Migreny
 • Ból gardła, kaszel, uczucie zatkanego nosa
 • Zmiany skórne – przesuszenie, zaczerwienienie, złuszczanie się naskórka

Wszystko to przekłada się oczywiście na niższą efektywność i mniejsze zadowolenie pracowników. W świetle obecnie obowiązujących przepisów, to na pracodawcy ciąży obowiązek zapewnienia pracownikom zdrowych i bezpiecznych warunków do wykonywania swoich obowiązków. 

Nie należy bagatelizować jakości powietrza w miejscu pracy

 • Z raportu opublikowanego przez WHO już w 1984 roku, aż 30% budynków na świecie miało problem ze złą jakością powietrza. Większość z nich stanowiły obiekty biurowe.
 • Nieco nowsze badania, np. to zrealizowane przez Amerykańską Agencję Ochrony Środowiska, mówią o 11% wzroście wydajności pracowników, zaobserwowanym przez pracodawców, którzy zadbali o lepszą jakość powietrza w swoich biurach.
 • Jeszcze nowsze doniesienia mówią też o jakości powietrza pomieszczeń, jako jednym z newralgicznych czynników przy rozprzestrzenianiu się epidemii COVID-19. Zapewnienie odpowiedniej wymiany powietrza, jak również właściwego poziomu wilgotności przekładało się na mniejsze ryzyko przenoszenia wirusa.
 • Irigaray i wsp. dowodzą również, że długotrwałe narażenie na działanie lotnych związków organicznych mogą zwiększać zachorowalność na białaczkę i chłoniaka.
 • Poprawa jakości powietrza w miejscu pracy ma również ważny wymiar ekonomiczny. Zmniejszenie absencji pracowników to mniejsze straty generowane przez firmę.
 • Aż 80% respondentów biorących udział w badaniu British Council for Offices w 2016 roku wskazało jakość powietrza jako najistotniejszy czynnik wpływający na komfort pracowników w miejscu pracy.
 • Do najważniejszych wyzwań związanych z jakością powietrza w biurach należy utrzymywanie niskiego poziomu CO2. Dla właściwego samopoczucia i zachowania dobrej wydajności pracy, stężenie dwutlenku węgla w powietrzu nie powinno przekraczać 1000 ppm (ogólno przyjęta norma). Naturalnie im więcej ludzi, tym trudniej utrzymać niskie stężenie.
  W naszym wrocławskim biurze, przy zamkniętych oknach (np. zimą), sami obserwujemy często senność i pogorszenie jakości pracy, czego przyczyną jest poziom CO2 sięgający często 1300-1500 ppm.
 • Obecne przepisy mówią o tym, by pracownicy mieli dostęp do czystego powietrza. Przyjmuje się, że należy zapewnić 20 m3/h czystego powietrza każdemu, kto przebywa m.in. w budynku użyteczności publicznej. Gdy mamy do czynienia z budynkiem bez otwieranych okien (np. nowoczesne biurowce), ilość świeżego powietrza to min. 30m3/h świeżego powietrza. Jeżeli w pomieszczeniach można palić wyroby tytoniowe, ilość ta rośnie do 50m3/h.

Co to jest syndrom chorego budynku?

Syndrom chorego budynku. Ilustracja graficzna Canva.com

Wiele z wymienionych wyżej objawów, m.in. dotyczących koncentracji, migren czy podrażnionych śluzówek, może świadczyć o większym problemie – tzw. Syndromie Chorego Budynku. Z ang. Sick Building Syndrome (SBS) został zdefiniowany przez WHO jako choroba występująca w pomieszczeniach zamkniętych, gdzie co najmniej 20% przebywających w nich osób doświadcza w/w dolegliwości zdrowotnych.

Syndrom chorego budynku najczęściej jest wynikiem:

 • zanieczyszczonego powietrza,
 • niskiej wilgotności powietrza,
 • nieodpowiedniej wentylacji lub zbyt rzadkiego wietrzenia pomieszczeń,
 • nieprawidłowo funkcjonującej klimatyzacji,
 • ulatniania się farb, rozpuszczalników, impregnatów lub innych elementów wyposażenia wnętrz,
 • dużej ilości elementów tapicerowanych i dywanów, będących często siedliskiem roztoczy,
 • nadmiernego hałasu i wibracji,

co przekłada się negatywnie na zdrowie mieszkających czy pracujących tam osób. 

Źródła:

 1. Berry G.; Parsons, A.; Morgan, M.; Rickert, J.; Cho, H. (2022). A Review of methods to reduce the probability of the airborne spread of COVID-19 in ventilation systems and enclosed spaces, Environmental Research, Volume 203, 111765, ISSN 0013-9351. Dostęp do wersji internetowej: https://doi.org/10.1016/j.envres.2021.111765.
 2. Bilewicz, K. (2014). Ciemna strona efektywności energetycznej. Rynek Energii. 2014. 32-40. Dostęp do wersji internetowej: 27.07.2022. https://cire.pl/pliki/2/syndrom_rynek_ciepla_wys.pdf
 3. Irigaray, P.; Newby, JA; Clapp, R.; Hardell, L.; Howard, V.; Montagnier L.; Epstein, S.; Belpomme, D.
  (2007). Lifestyle-related factors and environmental agents causing cancer: An overview. Biomedicine & Pharmacotherapy, Volume 61, Issue 10, December 2007, pp. 640–658. DOI: 10.1016/j.biopha.2007.10.006. Dostęp do wersji internetowej: 26.07.2022 https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18055160/
 4. Strona Internetowa British Council Offices. What Workers Want 2016. Dostęp do strony internetowej: 25.07.2022. http://pdf.savills.com/documents/What_Workers_Want_2016.pdf
 5. Strona internetowa World Green Building Council. Health, Wellbeing and Productivity in Offices: The Next Chapter for Green Building. Dostęp do strony internetowej: 27.07.2022 https://www.worldgbc.org/news-media/health-wellbeing-and-productivity-offices-next-chapter-green-building

Jak oceniasz recenzję?

Aby wystawić ocenę kliknij w gwiazki

Średnia ocena 0 / 5. Ilość ocen: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poradnik czystego powietrza

12 czerwca 2024 · 12 minut czytania

Oczyszczacz powietrza do pokoju dziecka – Ranking 2024

Według najnowszych szacunków Światowej Organizacji Zdrowia ponad 40% światowej populacji dzieci do 15 roku ma na co dzień kontakt z …

12 czerwca 2024 · 5 minut czytania

Jak działa klimatyzator przenośny? Poznaj najważniejsze zasady

Klimatyzatory mobilne są łatwe w użyciu, a ich montaż nie wymaga uzyskania zgody właściciela budynku. Stanowią one tańszą alternatywę dla …

12 czerwca 2024 · 9 minut czytania

Jak ochłodzić pokój? Klimatyzator, klimatyzer czy wiatrak?

Jak ochłodzić pokój latem? Klimatyzator przenośny, klimatyzacja naścienna, a może zwykły wentylator? Klimatyzatory gwarantują chłodny podmuch powietrza i realnie obniżają …

21 maja 2024 · 4 minuty czytania

Mały klimatyzator przenośny do pokoju. Przegląd ofert 2024

W małym pokoju często brakuje miejsca, dlatego klimatyzator przenośny do takiego wnętrza powinien być niewielki. Czy da się znaleźć dobre …

16 maja 2024 · 3 minuty czytania

Kalendarz pylenia 2024. Aktualne informacje dla alergików

Na okres kwitnienia roślin wpływają temperatura oraz długość dnia. Każdy gatunek preferuje inne warunki, dlatego niektóre pylą jeszcze zimą, a …