Choć mają podobnie brzmiące nazwy i podobny cel – utrzymanie zdrowego powietrza w pomieszczeniu, oczyszczacz i osuszacz powietrza to w rzeczywistości dwa zupełnie różne urządzenia. Celem oczyszczacza powietrza jest usuwanie szkodliwych substancji, gromadzących się w powietrzu w naszej sypialni czy salonie. Osuszacz natomiast przede wszystkim pomaga pozbyć się nadmiaru wilgoci z powietrza, ścian czy podłóg. Jakie są najważniejsze różnice pomiędzy tymi sprzętami? Czy są na rynku oczyszczacze powietrza z osuszaczem albo osuszacze z oczyszczaczem? Co warto wybrać?

Oczyszczacz czy osuszacz powietrza? Różnice

Oczyszczacz powietrza to urządzenie służące do filtracji powietrza. Wyposażony w filtr HEPA, pomaga pozbyć się alergenów, bakterii, wirusów, cząstek kurzu i pyłów zawieszonych, stanowiących najważniejszy element smogu. Dzięki zastosowaniu filtra węglowego, skutecznie neutralizuje również substancje gazowe, np. dym papierosowy czy lotne związki organiczne (aceton, benzen, toluen).

Osuszacz powietrza natomiast wyposażony jest w sprężarkę, czynnik chłodniczy i zbiornik na wodę. Wilgotne powietrza zasysane jest do urządzenia, gdzie przechodzi ono przez parownik schładzający je i wytwarzający parę wodną. Ta osiada na jego lamelkach i wpada do zbiornika. Skraplacz podgrzewa powietrze, a do otoczenia wraca ono nieco cieplejsze niż przed rozpoczęciem procesu. Osuszacze powietrza przydają się zwłaszcza podczas remontu, budowy czy zalania pomieszczenia.

Najważniejsze różnice pomiędzy oczyszczaczem, a osuszaczem powietrza zebraliśmy w tabeli poniżej:

Typ urządzeniaOczyszczacz powietrzaOsuszacz powietrza
Główne zaletyFiltruje powietrze z zanieczyszczeń stałych (kurz, smog, bakterie, wirusy) i gazowych (dym papierosowy, LZO)Odprowadza nadmiar wilgoci z otoczenia, osusza ściany, podłogi, pomaga wysuszyć pranie
Oprócz oczyszczania powietrza może również je nawilżać (urządzenia 2w1)Wychwytuje kurz i pył, może też wychwytywać drobniejsze cząsteczki (np. Fersk Torr z filtrem HEPA)
Charakterystyka pracyCicha pracaGłośniejsza praca
Niewielki pobór prąduDuży pobór prądu
Nie podnosi temperatury w pomieszczeniuNieznacznie podnosi temperaturę w pomieszczeniu
PrzeznaczeniePomaga utrzymywać czyste powietrze w domu, polecany zwłaszcza alergikomPrzydatny w mieszkaniach o słabej hydroizolacji, położonych na terenach podmokłych lub o słabej wentylacji.
Przydatny podczas remontów – pomaga pozbyć się pyłów i przyśpiesza usuwanie drażniących zapachów (np. farb, klejów)Przydatny podczas remontów do szybszego wysychania materiałów budowlanych – farb, gładzi, tynków
CenaOd ok. 400 do 5000 złod ok. 600 do 1800 zł (osuszacze kondensacyjne)

Oczyszczacz czy osuszacz powietrza? Test oczyszczania, głośności i poboru prądu

Test oczyszczania powietrza

Fersk Torr 20 wykres czas oczyszczania test

Przeprowadziliśmy test oczyszczania powietrza w osuszaczu Fersk Torr 20. Uzyskany wynik porównaliśmy do testowanych przez nas oczyszczaczy powietrza. I tu miła niespodzianka. Fersk Torr 20 poradził sobie całkiem nieźle, uzyskując średni wynik ok. 54,5 minuty.

Biorąc pod uwagę przepływ powietrza o wartości 230 m3/h i CADR szacowany na 200 m3/h, to naprawdę przyzwoity wynik, lepszy m.in. od oczyszczacza powietrza Panasonic F-VXR70G (CADR: 370 m3/h) oraz Xiaomi Air Purifier 3H (380 m3/h). Fersk Torr 20 wypada niewiele gorzej niż oczyszczacze Vestfrost VP-A1Z40WH (350 m3/h) oraz Klarta Forste 4 (300 m3/h).

Test głośności

Test głośności Xiaomi Fersk Torr

Standardowo oczyszczacze powietrza generują od ok. 20 do nawet 65 dB. Są one jednak cichsze na niskich obrotach, czego nie można powiedzieć o osuszaczach.

Te za sprawą pracy sprężarki będą wyraźnie głośniejsze. Co ciekawe jednak, zmierzyliśmy głośność osuszacza powietrza Fersk Torr 20 w trybie High (najwyższe obroty) i był on cichszy od jednego z najpopularniejszych oczyszczaczy na polskim rynku – Xiaomi 4 Lite. Fersk Torr 20 w naszym teście generował jedynie ok. 55-56 dB. Xiaomi Air Purifier 4 Lite uzyskało w takich samych warunkach wynik ok. 61 dB. W przypadku wielu oczyszczaczy, jak i osuszaczy powietrza – maksymalny poziom głośności będzie dość podobny, oscylujący wokół 65 dB.

Test poboru prądu

Test pobór mocy Electrolux PA91-604 DG Fersk Torr 20

Osuszacze powietrza przegrywają zdecydowanie z oczyszczaczami czy nawilżaczami powietrza pod względem zużycia prądu. Sprężarka, zmieniająca stan skupienia czynnika chłodniczego, pobiera bardzo dużo mocy. Średnio osuszacze powietrza zużywają od ok. 300 do nawet 450 W.

W naszym teście porównawczym wzięliśmy pod uwagę oczyszczacz powietrza Electrolux PA91-604DG, którego CADR wynosi ok. 620 m3/h – jest to jeden z najlepszych wyników na rynku. Pomimo tego Electrolux pobiera niespełna 40 W prądu. Owszem, urządzenie należy też do jednych z bardziej energooszczędnych oczyszczaczy, ale nawet zużywający więcej prądu konkurenci, nie pochłaniają z reguły więcej niż ok. 70 W.

Warto być świadomym sporego zużycia prądu przez osuszacze, choć z drugiej strony klienci, którzy potrzebują tego rodzaju urządzenia, liczą się też z ich niedoskonałościami. 300-400 W poboru mocy stanowi wciąż 2-3 razy mniejszy wynik niż w przypadku klimatyzatorów przenośnych, które nierzadko zużywają 800-1300 W.

Pochłanianie wilgoci

Wprawdzie nie testowaliśmy jeszcze oczyszczaczy powietrza pod kątem odwilżania pomieszczeń, jednak ze względu na kilkuletnią pracę z tymi urządzeniami, możemy śmiało powiedzieć, iż oczyszczacze powietrza nie pochłaniają wilgoci. Mogą w niewielkim stopniu przyczynić się do miejscowego obniżenia poziomu wilgotności (za sprawą wentylacji powietrza w pomieszczeniu). Jednak będą to wartości rzędu max. kilku %. Urządzeniem zaprojektowanym od A do Z z myślą o pochłanianiu wilgoci jest osuszacz powietrza.

Oczyszczacz powietrza czy osuszacz – co warto wybrać?

Wybierz oczyszczacz powietrza, jeśli zmagasz się z:

 • Smogiem
 • Alergenami
 • Kurzem
 • Zarodnikami grzybów i pleśni
 • Drażniącymi zapachami
 • Dymem papierosowym
 • Niską wilgotnością (modele oczyszczaczy powietrza z nawilżaczem)

Wybierz osuszacz powietrza, gdy:

 • Wilgotność w pomieszczeniach przekracza często 60 %.
 • Masz do czynienia z zawilgoconymi ścianami
 • Obserwujesz krople wody na szybach nad ranem
 • Mierzysz się ze skutkami zalania mieszkania, piwnicy czy garażu
 • Zależy Ci na szybszym schnięciu materiałów budowlanych (gładzie, tynki, farby)

Oczyszczacz z osuszaczem czy osuszacz z oczyszczaczem?

Nie ma niestety oczyszczaczy powietrza, które jednocześnie pełniłyby funkcję osuszania. Budowa oczyszczacza powietrza jest bowiem znacznie prostsza i ogranicza się jedynie do silnika (wiatraka) oraz systemu filtrów. Nie znajdziemy tu sprężarki, skraplacz czy parownika, będących elementami osuszaczy czy klimatyzatorów powietrza.

Są natomiast pojedyncze modele osuszaczy powietrza z oczyszczaczem. Nisza ta nie jest duża, ale obejmuje kilka ciekawych produktów, z których na pierwszy plan wysuwa się Fersk Torr 20. Oprócz Torra, warto zwrócić uwagę również na serię Welltec DHN (20, 30, 40 lub 50) oraz Trotec TTK HEPA.

Miejsce i modelWydajność osuszaniaRecenzjaCena
1 miejsce
Fersk Torr 20
20 l / 24 hZOBACZ WIĘCEJ999 zł
2 miejsce
Trotec TTK64 HEPA
24 l / 24 hZOBACZ WIĘCEJ1600 zł
3 miejsce
Welltec DHN40
40 l / 24 hZOBACZ WIĘCEJ2599 zł

1. Fersk Torr 20 – Osuszacz powietrza z oczyszczaczem (filtr HEPA + wstępny) za 999 zł

Fersk Torr 20

Osuszacz powietrza Fersk Torr 20 łączy niezłe parametry z bardzo dobrą ceną. Urządzenie o wydajności 20 l/24h wyposażone jest w filtr HEPA orz wstępny, zapewniając skuteczną filtrację przed cząsteczkami kurzu, pyłów, ale także alergenami oraz zarodnikami grzybów i pleśni.

Dodatkowym atutem jest wbudowany jonizator powietrza, wspierający proces oczyszczania. To jeden z niewielu dostępnych na polskim rynku osuszacz powietrza z jonizatorem.

Wszystkie te funkcje mogą być dostępne także zdalnie, gdyż urządzenie posiada Wi-Fi i całkiem rozbudowaną aplikację mobilną. Do powierzchni ok. 40 m2 ciężko o lepszy wybór.

2. Trotec TTK 64 HEPA – osuszacz powietrza z oczyszczaczem (filtr HEPA + wstępny) za 1549 zł

Trotec TTK64 osuszacz przód

Marka Trotec ma w swojej ofercie kilka osuszaczy powietrza z filtrem HEPA. Seria TTK obejmuje m.in.: modele Trotec TTK 27 HEPA, Trotec TTK 64 HEPA, Trotec TTK 72 HEPA oraz Trotec TTK 92 HEPA.

TTK 64 HEPA to środkowy model w gamie, charakteryzujący się przepływem powietrza na poziomie 130 m3/h (znacznie mniej niż Fersk) oraz wydajności 24 l/24h.

Urządzenie może pracować na powierzchni do 48 m2. Osuszacz powietrza Trotec nie posiada Wi-Fi. Udogodnieniem jest natomiast trójkolorowy wskaźnik LED, sugerujący aktualną jakość powietrza.

3.  Welltec DHN40 – osuszacz powietrza z oczyszczaczem (filtr HEPA, wstępny i węglowy) w cenie 2599 zł

Welltec DHN40 przód bok

Seria osuszaczy powietrza Welltec DHN posiada wszystkie najważniejsze systemy filtracji, które znajdziemy w oczyszczaczach powietrza. Oprócz filtra HEPA i wstępnego, producent zastosował tu też filtr węglowy, który neutralizuje szkodliwe i gazy i nieprzyjemne zapachy. 

Wybrany model DHN40 imponuje wydajnością osuszania, wynoszącą aż do 40 l / 24 h. Przepływ powietrza jest również znacznie większy niż u konkurencji i wynosi 400 m3/h.

Ze wszystkich tych możliwości możemy korzystać również zdalnie, gdyż osuszacz Welltec posiada Wi-Fi i aplikację mobilną. Jedyny szkopuł tkwi w cenie – ponad 2,5 tys. złotych za osuszacz domowy już naprawdę dużo.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

Oczyszczacz powietrza nie ma możliwości pochłaniania pary wodnej z powietrza, czyli wysuszania go. Potencjalny znikomy spadek wilgotności może być jedynie efektem ubocznym działania sprzętu.

Takowych urządzeń niestety nie ma. Są natomiast skuteczne osuszacze z oczyszczaczami powietrza. Polecamy m.in. Fersk Torr 20 i 30, Welltec DHN, Trotec TTK HEPA oraz Meaco Platinum.

To bardzo indywidualne pytanie, zależne od warunków, jakie panują w pomieszczeniu, jak i naszych preferencji. Urządzenia te bywają głośne, dlatego wielogodzinne użytkowanie może być męczące. Z drugiej strony są wyposażone w higrostat oraz tryby automatyczne, pozwalając na wyłączenie się sprzętu po osiągnięciu ustalonego przez nas celu.

Nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań, zwłaszcza gdy prace remontowe czy odwilżeniowe prowadzimy w cieplejszych miesiącach.

Jak oceniasz recenzję?

Aby wystawić ocenę kliknij w gwiazki

Średnia ocena 0 / 5. Ilość ocen: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars 1 opinii
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Klimatyzacja do domu

12 czerwca 2024 · 12 minut czytania

Oczyszczacz powietrza do pokoju dziecka – Ranking 2024

Według najnowszych szacunków Światowej Organizacji Zdrowia ponad 40% światowej populacji dzieci do 15 roku ma na co dzień kontakt z …

12 czerwca 2024 · 5 minut czytania

Jak działa klimatyzator przenośny? Poznaj najważniejsze zasady

Klimatyzatory mobilne są łatwe w użyciu, a ich montaż nie wymaga uzyskania zgody właściciela budynku. Stanowią one tańszą alternatywę dla …

12 czerwca 2024 · 6 minut czytania

Co pyli w czerwcu? Aktualne zagrożenia dla alergika

Przełom wiosny i lata to trudny moment dla osób zmagających się z alergią na pyłki. Kwitną bowiem m.in. silnie uczulające …

12 czerwca 2024 · 11 minut czytania

Jak ochłodzić pokój? Klimatyzator, klimatyzer czy wiatrak?

Jak ochłodzić pokój latem? Klimatyzator przenośny, klimatyzacja naścienna, a może zwykły wentylator? Klimatyzator powietrza, czy to naścienny czy mobilny nie …

24 maja 2024 · 0 minut czytania