Wśród nawilżaczy powietrza z Allegro dominują nawilżacze ultradźwiękowe, z tzw. mgiełką. Cieszą się one dużym zainteresowaniem, ze względu na szeroki wybór i atrakcyjne ceny wielu urządzeń, nawet w okolicach 40 zł. Niestety, sposób ich działania sprawia, że stwarzają zagrożenie dla zdrowia, są uciążliwe dla zwierząt, a także szkodzą urządzeniom elektronicznym i meblom.

W skrócie

 • Na Allegro popularne są nawilżacze ultradźwiękowe, ze względu na szeroki wybór, atrakcyjne ceny i ciekawy wygląd wielu z nich. Nie są to jednak urządzenia pozbawione wad.
 • Nawilżacze ultradźwiękowe za pomocą fal o niskiej częstotliwości rozbijają na drobne cząsteczki wodę i całą jej zawartość. W ten sposób do pomieszczenia przedostają się także minerały i związki chemiczne zawarte w wodzie, które mogą negatywnie wpływać na zdrowie i samopoczucie.
 • Do nawilżaczy ultradźwiękowych należy wlewać wodę destylowaną, co znacząco podnosi koszty ich użytkowania.
 • Rekomendujemy wybór nawilżaczy ewaporacyjnych, które są bezpieczniejsze i pozwalają na wykorzystywanie wody kranowej.
Grafika - nawilżacze ultradźwiękowe
Nawilżacz ultradźwiękowy – grafika. Opracowanie własne

Podczas zakupów na Allegro warto zachować ostrożność. Niektórzy sprzedawcy zdają sobie sprawę z tego, że nawilżacze ewaporacyjne są znacznie bezpieczniejsze od ultradźwiękowych. Z tego powodu zdarza się, że na aukcji zatytułowanej „nawilżacz ewaporacyjny” sprzedawany jest nawilżacz ultradźwiękowy. Jako przykład można tu wskazać jedną z aukcji dotyczących nawilżacza DexXer H2O.


Na Allegro można też znaleźć prawdziwe nawilżacze ewaporacyjne. Są one droższe od nawilżaczy ultradźwiękowych, ale za to bezpieczne dla zdrowia. Nie emitują białego pyłu i nie są uciążliwe dla zwierząt. Nie szkodzą też domowej elektronice ani innym elementom wyposażenia.

Ultradźwiękowym nawilżaczom mówimy NIE

Każdy nawilżacz ultradźwiękowy stwarza zagrożenie, ze względu na samą technologię nawilżania. Pod tym względem nie ma zatem znaczenia, czy wybierzemy tańszy czy droższy sprzęt.

Jak działa nawilżacz ultradźwiękowy?

Nazwa nawilżacz ultradźwiękowy pochodzi od ultradźwięków, czyli fal dźwiękowych o wysokiej częstotliwości. To właśnie one rozbijają cząsteczki wody i przekształcają ją w mikroskopijną mgiełkę, która trafia do powietrza. Niestety w mikroskopijne cząsteczki emitowane do powietrza przekształcana jest też cała zawartość wody. 

W wodzie kranowej obecne są minerały, w tym wapń i magnez, odpowiadające za gromadzenie kamienia. To właśnie one tworzą biały pył, który użytkownicy nawilżaczy ultradźwiękowych, sięgający po wodę kranową, dostrzegają na podłodze i meblach, zwłaszcza ciemnych. Część pyłu trafia wraz ze wdychanym powietrzem do naszych dróg oddechowych. Ponadto pył kamienny dostaje się urządzeń elektrycznych, co prowadzi do jego niszczenia.

W mgiełce emitowanej przez nawilżacze ultradźwiękowe mogą znajdować się także:

 • bakterie (z samej wody oraz te rozwijające się z powodu braku należytej higieny),
 • chlor i inne chemikalia (pochodzące zarówno z samej wody, jak i ze środków czyszczących wykorzystywanych do mycia wnętrza urządzenia),
 • pleśń,
 • metale ciężkie.
baner nawilżacze

Czy woda destylowana rozwiązuje problem?

Do nawilżaczy ultradźwiękowych zaleca się wlewać wyłącznie wodę destylowaną albo po odwróconej osmozie. Oznacza to wydatek znacznie większy niż w przypadku wody kranowej, ponieważ 1 l wody destylowanej kosztuje około 1 zł. Wyższe wydatki i konieczność kupowania wody to nie jedyny problem.

Stosowanie wody destylowanej nie zapobiega zanieczyszczeniu powietrza resztkami chemikaliów ze środków czyszczących ani bakteriami, które rozwijają się w przypadku niezachowania zasad higieny. Podczas używania nawilżacza ultradźwiękowego trzeba w szczególny sposób dbać o czystość i uważnie dobierać środki myjące.

Woda destylowana eliminuje problem osiadania kamienia wewnątrz urządzeń elektrycznych, ale nie zapobiega dostawaniu się tam pary wodnej. Dotyczy to w szczególności sprzętu znajdującego się blisko nawilżacza.

Zalety i wady nawilżaczy powietrza z Allegro

Zalety

 • Szeroki wybór
 • Niektóre nawilżacze są dostępne w atrakcyjnych cenach
 • Łatwy wybór najkorzystniejsze oferty konkretnego produktu

Wady

 • Znaczna część to nawilżacze ultradźwiękowe
 • Opisy niektórych aukcji mogą wprowadzać w błąd

2 kategorie „nawilżaczy powietrza Allegro

Wpisując w Google frazę „nawilżacz powietrza Allegro”, użytkownik może trafić na dwie kategorie z nawilżaczami:

1. https://allegro.pl/kategoria/urzadzenia-medyczne-nawilzacze-oczyszczacze-powietrza-258796

2. https://allegro.pl/kategoria/urzadzenia-medyczne-nawilzacze-oczyszczacze-powietrza-260403

Kategorie różnią się zawartością, chociaż znaczna część produktów jest taka sama. W naszej ocenie podział jest nieużyteczny. Pod frazą „nawilżacz powietrza” za domyślną wskazywaną przez Google można uznać pierwszą kategorię.

Ponadto fraza „nawilżacz powietrza Allegro” wyświetla nam dodatkowe listingi, w tym nawilżacze z jonizatorami. Ze względu na fakt, że w tanich nawilżaczach powietrza z Allegro należy spodziewać się prostych monopolarnych generatorów jonów, które wytwarzają jony o małej trwałości, to ten element wyposażenia podczas wyboru nawilżacza zalecamy pominąć.

Nasza poniższa analiza ofert nawilżaczy powietrza z Allegro.pl dotyczy domyślnej kategorii.

Przykłady ultradźwiękowych nawilżaczy powietrza z Allegro

Na Allegro wiele nawilżaczy powietrza sprzedawanych jest pod kilkoma nazwami. Przyjrzymy się teraz paru najpopularniejszym urządzeniom na tym serwisie.

Nawilżacz powietrza H20 Humidiefer

H2O Humidifier to nawilżacz ultradźwiękowy dostępny w trzech kolorach: białym, jasnoróżowym i granatowym. Wszystkie wersje zostały wyposażone w niebiesko-fioletowo-różowe światełka LED. Urządzenie ma funkcję aromaterapii.

Niestety wydajność tego nawilżacza powietrza z Allegro wynosi 35 ml/h, a więc jest bardzo mała. Zbiornik na wodę ma pojemność 300 ml/h. Taki sprzęt nie będzie miał odczuwalnego wpływu na wilgotność powietrza. 

NazwaNawilżacz powietrza H20 Humidifier
Wydajność35 ml/h
Pojemność zbiornika na wodę300 ml
Dodatkowe funkcjetimer, aromaterapia, lampka
Najniższa cena24 zł

DexXer H2O Humidifier można znaleźć m.in. pod nazwami:

Deerma LD220

Deerma LD220 nawilżacz ultradzwiekowy
Ultradźwiękowy nawilżacz powietrza Deerma LD220

Nawilżacz powietrza Deerma LD220 został wyposażony w higrostat. Docelową wilgotność powietrza można ustawić w zakresie od 45% do 90%. Prawidłowa wynosi od 40% do 60%, zatem zakres ustawień został tu słabo przemyślany. W urządzeniu znajdziemy również timer i funkcję aromaterapii, a sterowanie jest możliwe pilotem.

Niestety na aukcjach nie została podana wydajność nawilżacza Deerma LD220, a to kluczowy parametr, niezbędny do oceny skuteczności i maksymalnej powierzchni pracy. Wiadomo natomiast, że zbiornik na wodę ma pojemność 4 l.

NazwaDeerma LD220
Wydajnośćb.d.
Pojemność zbiornika na wodę4 l
Dodatkowe funkcjehigrostat, timer, aromaterapia, sterowanie pilotem
Najniższa cena129 zł

Deerma LD220 dostępna jest m.in. pod nazwami:

Malatec 1791

Nawilżacz powietrza Malatec 1791 wyróżnia się m.in. nowoczesnym designem oraz obecnością jonizatora. Znalazły się w nim także higrometr, pozwalający na utrzymanie wyznaczonego poziomu nawilżenia powietrza, timer, funkcja aromaterapii oraz czujnik temperatury. 

Aktualną wilgotność i wybrane ustawienia można sprawdzić na podświetlanym panelu. Sterowanie możliwe jest poprzez pilot. Deklarowana wydajność nawilżania wynosi 300 ml/h, a zbiornik na wodę ma pojemność 5 l.

Urządzenie powinno zatem efektywnie nawilżać powietrze. Niestety, jak w przypadku każdego nawilżacza ultradźwiękowego, będzie to miało swoje skutki uboczne.

NazwaMalatec 1791 
Wydajność300 ml/h
Pojemność zbiornika na wodę5 l
Dodatkowe funkcjehigrostat, timer, aromaterapia, czujnik temperatury, sterowanie pilotem
Najniższa cena129 zł

Nawilżacz powietrza Malatec 1791 można kupić m.in. na takich aukcjach Allegro jak:

Iso Trade 10948

Nawilżacz powietrza Iso Trade 10948 dostępny jest w dwóch wersjach kolorystycznych: jasnobrązowej i ciemnobrązowej. To małe urządzenie, które może emitować mgiełkę w sposób ciągły albo przerywany. Znajdziemy w nim timer, funkcję aromaterapii oraz podświetlenie w kilku kolorach do wyboru: żółtym, zielonym, pomarańczowym, błękitnym, fioletowym i różowym. Sterowanie jest możliwe pilotem. 

Także i w przypadku tego nawilżacza powietrza z Allegro na aukcjach brakuje podanej wydajności. Jednak w opisie znajduje się informacja o tym, że zbiornik na wodę ma pojemność 300 ml i pozwala nawet na 11 godzin pracy. Łatwo obliczyć, że wydajność wynosi zaledwie 27 ml. Wpływ na wilgotność powietrza będzie tu znikomy.

NazwaIso Trade 10948
Wydajnośćokoło 27 ml/h
Pojemność zbiornika na wodę300 ml
Dodatkowe funkcjetimer, aromaterapia, lampka z możliwością wyboru koloru.
sterowanie pilotem
Najniższa cena62 zł

Nawilżacz Iso Trade 10948 można kupić m.in. pod takimi nazwami jak:

Aromatly

Nawilżacz powietrza Aromatly przyciąga uwagę, ponieważ daje efekt kominka. Odpowiednie podświetlenie mgiełki sprawia, iż urządzenie wygląda podczas pracy tak, jakby wydobywał się z niego ogień.

Niestety wydajność wygląda słabo, ponieważ została oszacowana na 20 ml/h. Zbiornik na wodę ma pojemność tylko 180 ml. Nawilżacz umożliwia korzystanie z olejków zapachowych.

NazwaAromatly
Wydajność20 ml/h
Pojemność zbiornika na wodę300 ml
Dodatkowe funkcjeefekt kominka
aromaterapia
Najniższa cena122 zł

Caruzzo White Deleuxe JS1802

Carruzzo White Deleuxe JS1802 to nawilżacz o wysokiej wydajności (do 300 ml/h), wyposażony w 4-litrowy zbiornik na wodę. Urządzenie ma wskaźnik wilgotności i higrostat, lecz podobnie jak w innych nawilżaczach ultradźwiękowych, są one nieprzydatne. Mgiełka zaburza bowiem odczyt wilgotności powietrza.

Z pozostałych funkcji znalazły się tutaj timer oraz aromaterapia, czyli możliwość stosowania olejków zapachowych.

NazwaCaruzzo White Deleuxe JS1802
Wydajność300 ml/h
Pojemność zbiornika na wodę4 l
Dodatkowe funkcjetimer
aromaterapia
wyświetlacz LCD
sterowanie pilotem
Najniższa cena189 zł

Jeśli nie ultradźwiękowe nawilżacze powietrza z Allegro, to co?

Jak już wspomnieliśmy, nawilżacze ultradźwiękowe są najpopularniejsze na Allegro, ale w serwisie tym nie brakuje też bezpiecznych nawilżaczy ewaporacyjnych. Aby je wyszukać, trzeba w bocznym menu zaznaczyć rodzaj „nawilżacze ewaporacyjne”.

Należy jednak uważać, bo – jak już wspomnieliśmy – sporo ofert nawilżaczy ultradźwiękowych jest przypisanych również do tej kategorii. Mimo to nietrudno odróżnić je od ewaporacyjnych.

Nawilżacze ewaporacyjne nie wytwarzają mgiełki, więc w opisie nie powinno być o niej żadnej wzmianki.

Przykładem najpopularniejszego nawilżacza ewaporacyjnego z Allegro jest Klarta Humea WiFi dostępna na aukcji: https://allegro.pl/oferta/nawilżacz-powietrza-karta-hume’a-wifi-atest-pzh-10185297659

Humea to nawilżacz powietrza o wydajności do 300 ml/h, który powinien bez problemu zadbać o prawidłową wilgotność w sypialni lub mniejszym salonie.

Sprawdź również jak oczyszczać powietrze:

Jak oceniasz recenzję?

Aby wystawić ocenę kliknij w gwiazki

Średnia ocena 0 / 5. Ilość ocen: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars 1 opinii
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nawilżanie powietrza

12 czerwca 2024 · 12 minut czytania

Oczyszczacz powietrza do pokoju dziecka – Ranking 2024

Według najnowszych szacunków Światowej Organizacji Zdrowia ponad 40% światowej populacji dzieci do 15 roku ma na co dzień kontakt z …

12 czerwca 2024 · 5 minut czytania

Jak działa klimatyzator przenośny? Poznaj najważniejsze zasady

Klimatyzatory mobilne są łatwe w użyciu, a ich montaż nie wymaga uzyskania zgody właściciela budynku. Stanowią one tańszą alternatywę dla …

12 czerwca 2024 · 6 minut czytania

Co pyli w czerwcu? Aktualne zagrożenia dla alergika

Przełom wiosny i lata to trudny moment dla osób zmagających się z alergią na pyłki. Kwitną bowiem m.in. silnie uczulające …

12 czerwca 2024 · 11 minut czytania

Jak ochłodzić pokój? Klimatyzator, klimatyzer czy wiatrak?

Jak ochłodzić pokój latem? Klimatyzator przenośny, klimatyzacja naścienna, a może zwykły wentylator? Klimatyzator powietrza, czy to naścienny czy mobilny nie …

21 maja 2024 · 4 minuty czytania

Mały klimatyzator przenośny do pokoju. Przegląd ofert 2024

W małym pokoju często brakuje miejsca, dlatego klimatyzator przenośny do takiego wnętrza powinien być niewielki. Czy da się znaleźć dobre …