Czy ogrzewanie zmniejsza wilgotność powietrza? Czy od ogrzewania podłogowego jest suche powietrze? Czy wilgotne powietrze trudniej ogrzać? To jedne z najczęściej pojawiających się pytań w kontekście ogrzewania podłogowego. Amatorzy tego rodzaju ogrzewania chwalą sobie niskie koszty uzyskania energii cieplnej, zwłaszcza, jeśli ogrzewanie podłogowe połączone jest z pompą ciepłą lub rekuperacją. A jak wpływa to, o ile wpływa, na wilgotność powietrza?

Ogrzewanie podłogowe a wilgotność powietrza?

Czy ogrzewanie podłogowe zmniejsza wilgotność powietrza? Tak, choć w mniejszym stopniu niż tradycyjne ogrzewanie. Jest ono szczególnie polecane w łazienkach, gdzie pozwala w szybki sposób pozbyć się wilgoci utrzymującej się w powietrzu oraz wsiąkającej w ściany czy meble łazienkowe. Rekomendacja ta nie jest przypadkowa, gdyż ogrzewanie podłogowe faktycznie wysusza pomieszczenie, aczkolwiek nie robi tego tak mocno jak tradycyjne grzejniki.

Jak ogrzewanie wpływa na wilgotność powietrza?

Ogrzewanie podłogowe ilustracja

Podczas każdego sezonu grzewczego obserwujemy wzrost zainteresowania tematyką nawilżaczy powietrza. Dzieje się tak, ponieważ to właśnie wtedy wilgotność względna w wielu mieszkaniach spada poniżej 40, a nawet 30 %. Jak to się ma do ogrzewania?

Gdy temperatura rośnie, rośnie prężność (ciśnienie) pary nasyconej, więc wilgotność względna spada, pomimo iż bezwzględnie pary wodnej w powietrzu jest tyle samo. Większa prężność oznacza bowiem, iż w powietrzu w danym pomieszczeniu może zmieścić się więcej pary. Dobrze tłumaczy to wykres Carriera, na którym widzimy, że przykładowo przy 20 st. C. wilgotność względna (procentowy stosunek nasycenia powietrza parą wodną) będzie większa niż przy 22 czy 23 st. C.

Wykres Carriera
Wykres Carrier’a przedstawiający stosunek pomiędzy zawartością pary wodnej w powietrzu, wilgotnością względną i temperaturą powietrza. Źródło: https://www.schock.pl/pl/wilgotnosc-powietrza

Warto też wiedzieć, iż przy każdym spadku wilgotności względnej, nasze śluzówki będą oddawały więcej wody do otoczenia. To odparowywanie spowodowane jest potrzebą wyrównania się stosunku pary wodnej w powietrzu.

Jak nawilżać powietrze przy ogrzewaniu podłogowym?

Jeżeli obserwujesz u siebie spadek wilgotności (np. poniżej 40%), skorzystaj z poniższych profesjonalnych oraz domowych sposobów nawilżania powietrza. 

  • Nawilżacz powietrza
  • Nawilżacze ceramiczne i naczynia z wodą
  • Rozwieszanie prania
  • Rośliny doniczkowe
  • Otwieranie drzwi do łazienki po kąpieli

Najskuteczniejszym sposobem podniesienia wilgotności powietrza jest ewaporacyjny nawilżacz powietrza. Wyposażony w higrostat, nawilżacz pozwala bowiem w kontrolowany sposób zwiększyć i utrzymywać wilgotność na komfortowym dla nas poziomie.

Wszystkie pozostałe metody przynoszą raczej krótkotrwałe efekty (mokre pranie, otwarte drzwi do łazienki) lub nie są tak efektywne (np. roślin doniczkowych potrzebowalibyśmy naprawdę dużo, aby wilgotność odczuwalnie się zwiększyła). 

Zobacz także: Suche powietrze w pokoju

Jaki zatem jest prawidłowy poziom wilgotności w pomieszczeniach?

Optymalny dla naszego samopoczucia poziom wilgotności mieści się w granicach 40-60 %. Poniżej tej wartości, możemy zaobserwować negatywne objawy zdrowotne w postaci bólu gardła, nieżytu nosa, suchej, pękającej skóry czy bólu głowy. Dłużej utrzymująca się wilgotność powyżej 60 % sprzyja rozwojowi pleśni, co z kolei też utrudnia życie wielu alergikom.

Zobacz także: Dyfuzor powietrza. Działanie i rodzaje

Ogrzewanie podłogowe w sypialni – Ranking nawilżaczy powietrza do 10-30 m2

Miejsce i modelWydajność nawilżaniaMax. powierzchnia nawilżaniaRecenzjaCena
1. miejsce
Klarta Humea WiFi
300 ml/hDo 43 m2ZOBACZ WIĘCEJ499 zł
OFERTA KLARTA
2. miejsce
Xiaomi Evaporative Humidifier 2
260 ml/hDo 37 m2ZOBACZ WIĘCEJ435 zł
OFERTA CENEO
3. miejsce
Philips HU4816/10
300 ml/hDo 43 m2ZOBACZ WIĘCEJ689 zł
OFERTA CENEO

1. Klarta Humea WiFi – przyjemny w obsłudze, funkcjonalny nawilżacz ewaporacyjny

Klarta Humea WiFi filtr nawilżający

Bestsellerowy nawilżacz powietrza do małych i średnich pomieszczeń. Atutem Klarty Humea WiFi jest całkiem przemyślana konstrukcja z możliwością obracania i dwustronnego stosowania filtrów, higrostatem i aplikacją mobilną Smart Life.

Nawilżacz powietrza Klarta charakteryzuje się również małym poborem prądu i dość cicha pracą. Wadą urządzenia może być konieczność wymiany filtra – co ok. 6 miesięcy (wg producenta). Jego koszt to  59 zł, co jest dość niską kwotą na tle konkurencji.

Marka i modelKlarta Humea WiFi
Cena499 zł
Wydajność nawilżania300 ml/h
Pojemność zbiornika na wodę3 l
FunkcjeHigrostat, osuszanie filtra, Wi-Fi i aplikacja mobilna
Pobór prądu0,9-6,6 W

2.  Xiaomi Evaporative Humidifier 2 – mocny rynkowy konkurent, jednak bez higrostatu

Nawilczacz powietrza Xiaomi Smartmi Pure Evaporative 2 w pokoju

Xiaomi Evaporative Humidifier 2 to nawilżacz ewaporacyjny o nieco niższej wydajności od Klarty, posiadający za to system obrotowych dysków zamiast tradycyjnego filtra ewaporacyjnego.

Dysków tych nie wymieniamy, a jedynie myjemy co ok. 2 tygodnie (można też w  zmywarce). Jest to spora oszczędność pieniędzy, zajmuje jednak nieco czasu. Minusem Xiaomi jest brak higrostatu – należy stworzyć własnoręcznie reguły pracy, np. wyłączające urządzenie po osiągnięciu danego poziomu wilgotności.

Marka i modelXiaomi Evaporative Humidifier 2
Cena479 zł
Wydajność nawilżania260 ml/h
Pojemność zbiornika na wodę4 l
FunkcjeHigrostat, Air Dry (osuszanie filtra), Wi-Fi i aplikacja mobilna
Pobór prądudo 8 W

3. Philips HU4816/10 – duży zbiornik na wodę, standardowa wydajność i wysoka cena

Jeden z najmocniejszych nawilżaczy ewaporacyjnych w gamie niderlandzkiego producenta. Philips HU4816/10 posiada identyczną wydajność nawilżania, co Klarta Humea WiFi.

Jest jednak od niej wyraźnie droższy. Na plus zasługuje natomiast większy, 4-litrowy pojemnik na wodę. Dobrej jakości, wytrzymały jest również filtr, którego żywotność producent szacuje podobnie na ok. 6 miesięcy. Jego koszt jednak jest większy i wynosi 99 zł.

Marka i modelPhilips HU4816/10
Cena689 zł
Wydajność nawilżania300 ml/h
Pojemność zbiornika na wodę4 l
FunkcjeHigrostat
Pobór prądudo 25 W

Sprawdź też nasz ranking nawilżaczy ewaporacyjnych!

Ogrzewanie podłogowe w salonie – ranking nawilżaczy powietrza do 30-60 m2

Miejsce i modelWydajność nawilżaniaMax. powierzchnia nawilżaniaRecenzjaCena
1. miejsce
Klarta Humea Grande
650 ml/hDo 80 m2ZOBACZ WIĘCEJ799 zł
OFERTA KLARTA.PL
2. miejsce
LIFAair LAH302
1000 ml/hDo 140 m2ZOBACZ WIĘCEJ2999 zł
OFERTA CENEO
3. miejsce
Venta LW74 WiFi AeroStyle
650 ml/hDo 80 m2ZOBACZ WIĘCEJ2999 zł
OFERTA CENEO
4. miejsce
Stadler Form Oskar Big
700 ml/hDo 100 m2ZOBACZ WIĘCEJ879 zł
OFERTA CENEO

1. Klarta Humea Grande – wydajny nawilżacz na każdą kieszeń

Klarta Humea Grande White Black Ranking

Szukając średniej klasy nawilżacza powietrza do dużych pomieszczeń, Klarta Humea Grande cechuje się najlepszą relacją ceny do oferowanych parametrów. Trudno o drugi tak wydajny i funkcjonalny nawilżacz powietrza do ok. 80 m2 poniżej 800 zł.

Wydajność nawilżania rzędu 650 ml/h sprawia, że Humea Grande poradzi sobie w trudnych warunkach, np. ogrzewaniu podłogowym, rekuperacji czy klimatyzowanych pomieszczeniach. Najważniejszymi zaletami są; relatywnie tanie filtry wymienne (79 zł za ok. 6 mies. użytkowania), Wi-Fi i możliwość tworzenia własnych reguł pracy.

Urządzenie oferowane jest w 2 kolorach: białym i czarnym. Na uwagę zasługuje też możliwość podświetlenia ambientowego (7 kolorów do wyboru).

Marka i modelKlarta Humea Grande
Cena799 zł
Wydajność nawilżania650 ml/h
Pojemność zbiornika na wodę4 l
FunkcjeHigrostat, Wi-Fi i aplikacja mobilna, 7 opcji podświetlenia
Pobór prądu0,9-6,6 W

2. LIFAair LAH302 – nawilżacz z funkcją oczyszczania klasy premium

LIFAair LAH302 nawilżacz oraz filtr

LIFAair LAH302 to smukły nawilżacz powietrza, który dzięki wbudowanej grzałce jest w staniej również podnosić temperaturę otoczenia, zwiększając w ten sposób wydajność nawilżania.

Wraz ze wzrostem temperatury rośnie też bowiem objętość powietrza, które może przyjąć wilgoć oddawaną z nawilżacza.

Marka i modelLIFAair LAH302
Cena2999 zł
Wydajność nawilżania1000 ml/h
Wydajność oczyszczania180 m3/h
Pojemność zbiornika na wodę6,5 l
FunkcjeHigrostat, autoczyszczenie zbiornika, lampa UV, Wi-Fi i aplikacja mobilna
Pobór prądu25-450 W

3. Venta LW74 WiFi AeroStyle – drogi w zakupie, tańszy w eksploatacji

nawilżacz Venta LW74

Venta LW74 WiFi AeroStyle to nawilżacz niemieckiego producenta o nieco mniejszej wydajności nawilżania, bo sięgającej maksymalnie 650 ml/h. Sprawdzi się na ok. 90 m2 powierzchni. Zaletą urządzeń marki Venta jest bardzo niski pobór prądu – od 11 do 24 W oraz duża pojemność zbiornika na wodę – aż 9 litrów!

Venta również może przy okazji filtrować powietrze. Dzieje się to jednak nie za sprawą filtra HEPA (jak w LIFAair), tylko charakterystycznych obrotowych dysków.– dyski warto wymieniać po ok. 4 miesiącach, a koszt jednego zestawu to 249 zł

Marka i modelVenta LW74 WiFi Aerostyle
Cena2999 zł
Wydajność nawilżania650 ml/h
Pojemność zbiornika na wodę9 l
FunkcjeDokładny higrostat (możliwość ustawienia wartości docelowej co 1%), Wi-Fi i aplikacja mobilna
Pobór prądu11-24 W

4. Stadler Form Oskar Big – tani w zakupie, drogi w utrzymaniu, pozbawiony higrometru 

Stadler Form Oskar Big nawilżacz powietrza

Stadler Form Oskar Big to druga po Stadler Form Karl atrakcyjna oferta wydajnego nawilżacza powietrza. Wydajnego przynajmniej na papierze, gdyż producent obiecuje tutaj wydajność rzędu 700 ml/h, a więc wystarczającą dla powierzchni ok. 100 m2.

Niestety, nasze doświadczenie z mniejszymi nawilżaczami tej marki każą do zapewnień o wydajności podchodzić ostrożnie. Pochwalić możemy natomiast minimalistyczny, elegancki design oraz dostępność w kilku wersjach kolorystycznych.

Marka i modelStadler Form Oskar Big
Cena879 zł
Wydajność nawilżania700 ml/h
Pojemność zbiornika na wodę6 l
FunkcjeHigrostat, aromaterapia
Pobór prądu8-30 W

Ogrzewanie podłogowe a uczulenie na roztocza – alergicy, miejcie się na baczności!

Ciekawe wnioski płyną z badań przeprowadzonych przez Institute of Technology, Estonian University of Life Sciences w Tartu (Estonia). Naukowcy odkryli bowiem, iż ogrzewanie podłogowe sprzyja największej koncentracji roztoczy kurzu domowego w pomieszczeniach spośród testowanych systemów grzewczych.

Stężenie roztoczy w zależności od rodzaju ogrzewania wykres
Ilustracja przedstawiająca zróżnicowane natężenie kurzu na trzech poziomach wysokości przy użyciu różnych metod ogrzewania – powietrznej pompy ciepła, gruntowej pompy ciepła z kaloryferami lub ogrzewaniem podłogowym i ogrzewania miejskiego. Źródło: htps://agronomy.emu.ee/vol09Spec1/p09s121.pdf

Wyniki estońskich badaczy pokazują, iż miejskie ogrzewanie w najmniejszym stopniu przyczynia się do rozwoju roztoczy. Najgorzej zaś wypada połączenie „podłogówki” z gruntową pompą ciepła.

Co więcej, najczęściej występującą frakcją (rząd wielkości) zanieczyszczeń były cząsteczki o wielkości oscylującej wokół 0,3 ug/m3, uznawane za najtrudniejsze do filtracji i jedne z najgroźniejszych dla zdrowia.

Steżenie frakcji roztoczy w zależności od wysokości
Wykres przedstawiający średnie stężenia poszczególnych frakcji kurzu na wysokości 87 cm od podłogi. Źródło: https://agronomy.emu.ee/vol09Spec1/p09s121.pdf

Źródła

1. T. Nõu and V. Viljasoo. The effect of heating systems on dust, an indoor climate factor. Agronomy Research Biosystem Engineering Special Issue 1, 165-174, 2011. https://agronomy.emu.ee/vol09Spec1/p09s121.pdf Dostęp do strony internetowej: 19.05.2023

FAQ – najczęściej zadawane pytania

Tak. Zawsze podniesienie temperatury będzie wiązało się ze spadkiem odczuwalnej wilgotności. Nie każdy rodzaj ogrzewania wysusza jednak powietrze równomiernie. Opisywane ogrzewanie podłogowe czyni to w mniejszym stopniu, aniżeli tradycyjne kaloryfery.

Zdecydowanie. Zwłaszcza, gdy mieszkamy lub pracujemy w miejscu, gdzie wilgotność powietrza jest zbyt niska. Odpowiednie nawilżenie pozwala nie tylko utrzymać odpowiednie warunki do przechowywania produktów, ale też podnosi komfort pracy i samopoczucie użytkowników, co przekłada się na lepszą efektywność pracy.

To bardzo indywidualne pytanie, zależne od warunków, jakie panują w pomieszczeniu, jak i naszych preferencji. Urządzenia te bywają głośne, dlatego wielogodzinne użytkowanie może być męczące. Z drugiej strony są wyposażone w higrostat oraz tryby automatyczne, pozwalając na wyłączenie się sprzętu po osiągnięciu ustalonego przez nas celu.

Czemu nie oba? Oczyszczacz powietrza przefiltruje nasze otoczenie z mikrocząsteczek zanieczyszczeń, jak i nieprzyjemnych zapachów. Osuszacz zaś pochłania wilgoć z otoczenia, ułatwiając osuszanie pomieszczeń po zalaniu, jak i bardziej przyziemnych rzeczy – codziennego prania. Osuszacze powietrza z funkcją oczyszczania (wyposażone w filtr HEPA lub węglowy) wydają się więc idealnym rozwiązaniem.

ranking oczyszczaczy powietrza

Jak oceniasz recenzję?

Aby wystawić ocenę kliknij w gwiazki

Średnia ocena 0 / 5. Ilość ocen: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars 1 opinii
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Klimatyzacja do domu

12 czerwca 2024 · 12 minut czytania

Oczyszczacz powietrza do pokoju dziecka – Ranking 2024

Według najnowszych szacunków Światowej Organizacji Zdrowia ponad 40% światowej populacji dzieci do 15 roku ma na co dzień kontakt z …

12 czerwca 2024 · 5 minut czytania

Jak działa klimatyzator przenośny? Poznaj najważniejsze zasady

Klimatyzatory mobilne są łatwe w użyciu, a ich montaż nie wymaga uzyskania zgody właściciela budynku. Stanowią one tańszą alternatywę dla …

12 czerwca 2024 · 6 minut czytania

Co pyli w czerwcu? Aktualne zagrożenia dla alergika

Przełom wiosny i lata to trudny moment dla osób zmagających się z alergią na pyłki. Kwitną bowiem m.in. silnie uczulające …

12 czerwca 2024 · 9 minut czytania

Jak ochłodzić pokój? Klimatyzator, klimatyzer czy wiatrak?

Jak ochłodzić pokój latem? Klimatyzator przenośny, klimatyzacja naścienna, a może zwykły wentylator? Klimatyzatory gwarantują chłodny podmuch powietrza i realnie obniżają …

24 maja 2024 · 0 minut czytania