Znalezienie dobrego nawilżacza powietrza w cenie do 300 złotych jest bardzo trudne. Za taką kwotę można wprawdzie kupić tanie nawilżacze ewaporacyjne, ale nieliczne i z istotnymi wadami. Większość urządzeń mieszczących się w budżecie to nawilżacze ultradźwiękowe – nie polecamy ich wyboru.

W skrócie

 1. W kwocie do 300 zł mieszczą się głównie nawilżacze ultradźwiękowe, ale nie są one najbezpieczniejsze. Znacznie lepszą propozycję stanowią nawilżacze ewaporacyjne.
 2. Nawilżacze ultradźwiękowe zwykle nie mają elementów wymiennych, lecz wymagają stosowania wody destylowanej, która jest znacznie droższa od wody kranowej.
 3. Poza technologią nawilżania podczas wyboru nawilżacza powietrza należy uwzględnić wydajność, która musi być dostosowana do powierzchni obsługiwanego pomieszczenia. Z funkcji dodatkowych najważniejszy jest higrostat, ale w nawilżaczach ultradźwiękowych zazwyczaj nie działa on prawidłowo.
 4. Każdy nawilżacz powietrza wymaga higieny. W przeciwnym razie stanie się siedliskiem zanieczyszczeń. Codziennie należy wymieniać wodę pozostałą z poprzedniego dnia na czystą.

W poniższych zestawieniach urządzenia zostały uszeregowane od najtańszego do najdroższego. Większości z nich nie ma w naszym rankingu nawilżaczy powietrza, ponieważ nie uwzględniamy w nim nawilżaczy ultradźwiękowych.

Nawilżacze ewaporacyjne do 300 zł

 1. Milla Home MAH150 – 229

Milla Home MAH150

Nawilżacz ewaporacyjny Milla Home MAH150
Milla Home MAH150, źródło: materiały producenta

Jednym z nielicznych nawilżaczy ewaporacyjnych w kategorii nawilżaczy do 300 zł jest Milla Home MAH150. Niestety niska cena idzie tu w parze z małą wydajnością (do 120 m/h) oraz brakiem wskaźnika wilgotności i higrostatu.

Urządzenie ma duży zbiornik na wodę, ponieważ jego pojemność to 4 litry. Poza tym prezentuje się skromnie. Znajdziemy tu tylko dwie prędkości nawilżania, a sterowanie odbywa się za pomocą jednego przycisku, służącego do włączania/wyłączania i zmiany prędkości.

Koszty użytkowania są dość wysokie, ponieważ co 2 miesiące należy wymienić filtr, który kosztuje około 44 zł.

Marka i modelMilla Home MAH150
Sposób nawilżania powietrzaewaporacyjny
Cena (zł)229 zł (sprawdź w Ceneo.pl)
Wydajność (ml/h)120
Pojemność zbiornika (l)4
Ilość trybów2
Funkcjebrak
Głośność (dB)do 50
Moc (W)35
Elementy wymiennefiltr ewaporacyjny – wymiana co 2 miesiące, cena 44 zł

Nawilżacze ultradźwiękowe do 300 zł

Nawilżacze ultradźwiękowe stwarzają zagrożenie dla zdrowia!
Rozbijają na mikroskopijne cząsteczki wodę z całą jej zawartością. Powstała w ten sposób mgiełka łatwo trafia do dróg oddechowych, a w jej składzie mogą być obecne minerały z wody kranowej, bakterie i resztki środków chemicznych używanych do mycia urządzenia. Z tego powodu nawilżacze ultradźwiękowe wymagają restrykcyjnego przestrzegania zasad higieny i stosowania wody destylowanej, a to znacząco podnosi koszty ich użytkowania.

1. Mozano Ultrasonic cena 128 zł
2. Xiaomi Humidifier 2 Liter – cena 144 zł
3. Carruzzo Smart Wi-Fi – cena 148 zł
4. Deerma ST636W – cena 154 zł
6. Milla Home AH050E – cena 219 zł

Mozano Ultrasonic

Mozano Ultrasonic, źródło: materiały producenta

Mozano Ultrasonic to popularny nawilżacz powietrza z Allegro. Jego wydajność jest wysoka, ponieważ sięga 350 ml/h. Urządzenie ma też duży zbiornik na wodę (pojemność 4 litry).

Znajdziemy tutaj kilka funkcji dodatkowych, w tym aromaterapię, jonizacje i wskaźnik wilgotności powietrza. Niestety ten ostatni może pokazywać błędne odczyty. To powszechny problem w nawilżaczach ultradźwiękowych, gdyż mgiełka zawyża odczytywaną wilgotność powietrza.

Sterowanie jest możliwe pilotem, a obrotowa dysza pozwala ustawić wylot mgiełki w preferowanym kierunku. Filtr ceramiczny w Mozano Ultrasonic nie wymaga wymiany, ale należy go regularnie oczyszczać przy pomocy dołączonego do nawilżacza pędzelka.

Marka i modelMozano Ultrasonic
Sposób nawilżania powietrzaultradźwiękowy
Cena (zł)128 zł (sprawdź na Allegro.pl)
Wydajność (ml/h)350
Pojemność zbiornika (l)4
Ilość trybów3
Funkcjearomaterapia, jonizacja, timer, obrotowa dysza, wskaźnik wilgotności (prawdopodobnie prezentujący błędny odczyt)
Głośność (dB)26
Moc (W)do 30
Elementy wymiennebrak

Xiaomi Humidifier 2 Lite

nawilżacz ultradźwiękowy xiaomi humidifier 2 lite
Xiaomi Humidifier 2 Liter, źródło: materiały producenta

Nawilżacz powietrza do 300 zł znajdziemy też w ofercie chińskiej marki Xiaomi. Niestety spośród nawilżaczy tej marki najtańszy jest ten, który wykorzystuje technologię ultradźwięków.

Xiaomi Humidifier 2 Liter według producenta uzyskuje wydajność do 300 ml/h. Zbiornik na wodę ma pojemność 4 litrów. Poziom wody można łatwo kontrolować przy pomocy znajdującego się na przodzie wskaźnika. Obrotowa dysza pozwala wybrać preferowany kierunek wylotu mgiełki.

W przeciwieństwie do większości urządzeń Xiaomi przeznaczonych do poprawy jakości powietrza ten sprzęt nie ma sterowania wi-fi.

Marka i modelXiaomi Humidifier 2 Lite
Sposób nawilżania powietrzaultradźwiękowy
Cena (zł)144 zł (sprawdź w Ceneo.pl)
Wydajność (ml/h)300
Pojemność zbiornika (l)4
Ilość trybówpłynna regulacja
Funkcjeobrotowa dysza
Głośność (dB)do 38
Moc (W)b.d.
Elementy wymiennebrak

Carruzzo Smart Wi-Fi

nawilżacz powietrza Carruzzo Smart Wi-Fi
Carruzzo Smart Wi-Fi, źródło: materiały producenta

Carruzzo Smart Wi-Fi to ultradźwiękowy nawilżacz powietrza o wydajności 300 ml/h, wyposażony w zbiornik na wodę o pojemności 4 l. Sterowanie możliwe jest poprzez aplikację mobilną.

W urządzeniu nie zabrakło wskaźnika wilgotności oraz higrostatu, jednak mgiełka z nawilżacza ultradźwiękowego zwykle zaburza odczyt poziomu nawilżenia. Ponadto dostępne są tutaj takie funkcje jak jonizacja oraz aromaterapia.

W nawilżaczu Carruzzo Smart Wi-Fi znajduje się filtr ceramiczny, lecz producent nie informuje o zasadach jego wymiany. Nie znaleźliśmy filtra wymiennego w sprzedaży, co oznacza, że w razie potrzeby dokupienia tej części można napotkać na utrudnienia.

Marka i modelCarruzzo Smart Wi-Fi
Sposób nawilżania powietrzaultradźwiękowy
Cena (zł)148 zł (sprawdź na Allegro.pl)
Wydajność (ml/h)300
Pojemność zbiornika (l)4
Ilość trybówb.d.
Funkcjesterowanie wi-fi, wskaźnik wilgotności i higrostat (nie działają prawidłowo), aromaterapia, jonizacja, timer
Głośność (dB)do 35
Moc (W)28
Elementy wymiennebrak

Deerma ST636W

Nawilżacz powietrza Deerma ST636W
Deerma ST636W, źródło: materiały producenta

Deerma ST636W to nawilżacz o wydajności sięgającej 280 ml/h, wyposażony w zbiornik na wodę o pojemności 4,5 l. Sprawdzi się zatem nie tylko w małym pomieszczeniu.

Urządzenie ma kilka dodatkowych funkcji, ale nie wszystkie będą działać prawidłowo. Wskaźnik wilgotności i higrostat w przypadku nawilżaczy ultradźwiękowych są mało przydatne, gdyż mgiełka zaburza odczyt poziomu nawilżenia powietrza. Z innych funkcji znalazła się tutaj np. aromaterapia.

Urządzenie nie ma elementów wymiennych, co korzystnie wpływa na koszty użytkowania, lecz warto liczyć się z koniecznością kupowania wody destylowanej, jak przy każdym nawilżaczu ultradźwiękowym.

Marka i modelDeerma ST636W
Sposób nawilżania powietrzaultradźwiękowy
Cena (zł)154 zł (sprawdź w Ceneo.pl)
Wydajność (ml/h)280
Pojemność zbiornika (l)4,5
Ilość trybów3
Funkcjewskaźnik wilgotności i higrostat (nie działają prawidłowo),
aromaterapia
Głośność (dB)35
Moc (W)28
Elementy wymiennebrak

Milla Home AH050E

Nawilżacz powietrza Milla Home AH050E
Milla Home AH050E, źródło: materiały producenta

Milla Home AH050E to kolejny w naszym zestawieniu popularny nawilżacz ultradźwiękowy. Urządzenie uzyskuje wydajność do 200 ml/h. Zbiornik ma pojemność 1,1 litra, a więc jest dość mały.

Nawilżacz prezentuje się dość skromnie. Nie znajdziemy w nim dodatkowych funkcji, a do dyspozycji mamy zaledwie dwa stopnie intensywności mgiełki.

Głośność pracy wynosi maksymalnie 35 dB. Z jednej strony to niewiele, z drugiej wiele nawilżaczy ultradźwiękowych pracuje ciszej.

Marka i modelMilla Home AH050E
Sposób nawilżania powietrzaultradźwiękowy
Cena (zł)219 zł (sprawdź w Ceneo.pl)
Wydajność (ml/h)200
Pojemność zbiornika (l)1,1
Ilość trybów2
Funkcjebrak
Głośność (dB)do 35
Moc (W)do 20
Elementy wymiennebrak

 

Nawilżacze parowe do 300 zł

 1. Vitammy Mist UM750 – cena 219 zł

Vitammy Mist UM750

Vitammy Mist UM750 Liter, źródło: materiały producenta

Nawilżacze parowe wychodzą już z użytku, ale nieliczne urządzenia tego typu nadal są obecne w sprzedaży. W kategorii nawilżacze powietrza do 300 zł znalazł się model Vitammy Mist UM750. Jest to parowy nawilżacz powietrza o wydajności 400 ml/h. Znajduje się w nim pojemnik o objętości 2,8 l, tak więc po jednym napełnieniu sprzęt powinien pracować przez około 7 godzin. Producent poleca go to pomieszczeń o wielkości od 8 do 30 m².

Kupując ten model trzeba liczyć się z wysokimi kosztami eksploatacji, wynikającymi ze zużycia prądu. Moc Vitammy Mist UM750 wynosi bowiem 300 W. W informacjach podanych przez producenta nie ma natomiast wzmianki na temat głośności nawilżacza. Kolejnym minusem jest brak higrostatu. Dla niektórych użytkowników zaletą będzie możliwość stosowania olejków zapachowych.

Przypominamy też o konieczności trzymania nawilżacza parowego w bezpiecznym miejscu, gdyż gorąca para wodna stwarza ryzyko poparzenia.

Marka i modelVitammy Mist UM750
Sposób nawilżania powietrzaparowy
Cena (zł)219 zł (sprawdź w Ceneo.pl)
Wydajność (ml/h)400
Pojemność zbiornika (l)2,8
Ilość trybówb.d.
Funkcjearomaterapia
Głośność (dB)b.d.
Moc (W)300
Elementy wymienneb.d.

Zobacz też: Nawilżacze ewaporacyjne do 500 zł – najzdrowsze nawilżenie domu!

Nawilżacz powietrza dobry i tani. Jak go wybrać?

Podczas wyboru nawilżacza powietrza należy uwzględnić kilka parametrów.

1. Technologia nawilżania. Nawilżacz ewaporacyjny, ultradźwiękowy czy parowy?

Wśród tanich nawilżaczy powietrza dominują nawilżacze ultradźwiękowe. Jednak nie jest to rekomendowany przez nas typ nawilżacza. Takie urządzenie może generować pył kamienny oraz inne zanieczyszczenia. Za pomocą ultradźwięków rozbija bowiem na drobne cząsteczki wodę i całą jej zawartość. Nawilżacz ultradźwiękowy wymaga restrykcyjnego przestrzegania zasad higieny i stosowania wody destylowanej, co znacząco podnosi koszty użytkowania.

Istotną wadę mają również wychodzące już z użytku nawilżacze parowe – wytwarzają gorącą parę, więc mogą spowodować poparzenie. Wynika to z tego, że takie urządzenie działa w sposób podobny do czajnika elektrycznego, czyli doprowadza wodę do wrzenia.

Polecamy natomiast nawilżacze ewaporacyjne, które wykorzystują naturalny mechanizm odparowywania wody. Nie stwarzają zagrożenia i pozwalają na bezpieczne wykorzystywanie wody prosto z kranu.

Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Nawilżacz ewaporacyjny, parowy i ultradźwiękowy. Ranking i opinie

2. Wydajność

Wydajność nawilżania przekłada się na wielkość pomieszczenia, w jakim sprawdzi się dany sprzęt. Parametr ten odgrywa zatem szczególną rolę w przypadku dużych powierzchni. Zalecamy, aby na każdy metr kwadratowy przypadło przynajmniej 7 ml/h wydajności.

3. Pojemność zbiornika na wodę

Im większy zbiornik na wodę, tym rzadziej trzeba będzie go uzupełniać. Jego pojemność przekłada się więc na komfort użytkowników.

4. Elementy wymienne

W większości nawilżaczy znajdują się elementy ulegające zużyciu, np. wkłady antybakteryjne albo filtry oczyszczające wodę z kamienia. Warto sprawdzić ich cenę oraz żywotność, ponieważ mają istotny wpływ na koszty eksploatacji urządzenia.

Nawilżacz ewaporacyjny

W nawilżaczu ewaporacyjnym standardowym elementem wymiennym jest filtr ewaporacyjny, czasem nazywany matą lub wkładem. Pozwala on na efektywne odparowywanie wody, a jednocześnie zatrzymuje obecne w wodzie osady. W większości urządzeń żywotność tego elementu mieści się w granicach 3-12 miesięcy, a ceny wynoszą od 50 do 100 zł. Filtra nie mają nieliczne nawilżacze ewaporacyjne typu dyskowego.

Czasami nawilżacze ewaporacyjne wyposażone są też w kostkę z jonami srebra, którą należy wymieniać średnio raz w roku. Jej zadaniem jest zapobieganie rozwojowi mikroorganizmów. Cena kostki to zwykle 80-100 zł.

Nawilżacz ultradźwiękowy

W nawilżaczu ultradźwiękowym zwykle nie ma elementów wymiennych. Sporadycznie takie urządzenia mają filtr odwapniający wodę, który zazwyczaj kosztuje poniżej 50 zł. Żywotność wynosi od 2 do 6 miesięcy.

Jednak nie oznacza to, że nawilżacze ultradźwiękowe są tanie w użytkowaniu. Za 1 litr wody destylowanej zapłacimy około 1 zł, a przy dużym przesuszeniu zużycie może wynosić 2-3 litry na dzień.

Nawilżacz parowy

Nawilżacze parowe mogą nie mieć elementu wymiennego albo być wyposażone w filtr zatrzymujący obecne w wodzie osady. Należy go wymienić wtedy, gdy zgromadzi się na nim dużo kamienia, co jest uzależnione od częstotliwości używania nawilżacza i twardości wody. Koszt zakupu nowego filtra nie powinien przekroczyć 100 zł.

5. Moc urządzenia

Kolejnym czynnikiem decydującym o kosztach użytkowania sprzętu jest jego moc. Najwięcej energii zużywają nawilżacze parowe, dlatego kupując je trzeba liczyć się ze znacznym wzrostem rachunków za prąd.

6. Funkcje dodatkowe

nawilżacz powietrza Klarta Humea WiFi wyświetlacz
Higrostat w nawilżaczu pod postacią ikony (kropla wody). Higrostat pozwala wybrać docelowy poziom wilgotności w pomieszczeniu.

Dobry nawilżacz powietrza powinien być wyposażony w higrostat, który pozwoli utrzymać poziom wilgotności na wybranym poziomie. Inne funkcje – w tym timer czy jonizacja – niewątpliwie stanowią zaletę, ale mają drugorzędne znaczenie.

7. Głośność

Zbyt hałaśliwe nawilżacze mogą powodować dyskomfort, zwłaszcza w nocy. Przy tym parametrze warto mieć na uwadze, że większa głośność często przekłada się na lepszą wydajność czyli lepsze nawilżenie powietrza. Również i pod względem głośności najgorzej prezentują się nawilżacze parowe. Dobrze, gdy nawilżacz pracuje w dzień emitując hałas mniejszy niż 40 dB, a w nocy mniejszy od 30 dB. Te wartości nie powinny zakłócać otoczenia akustycznego naszego mieszkania.

Zobacz też:
Nawilżacz powietrza dla dzieci
Nawilżacze powietrza do dużych powierzchni

Higiena nawilżacza powietrza

O każdy nawilżacz powietrza trzeba dbać, ponieważ w przeciwnym razie stanie się siedliskiem groźnych dla zdrowia zanieczyszczeń. Najważniejsze zasady, to:

 • Codzienna wymiana wody – jeśli z poprzedniego dnia w zbiorniku została woda, należy ją wylać, przepłukać i przetrzeć pojemnik, a potem wlać czystą wodę.
 • Używanie do nawilżacza ultradźwiękowego tylko wody destylowanej – w przeciwnym razie do powietrza, a potem do dróg oddechowych domowników, trafiać będzie pył kamienny.
 • Dokładne mycie raz w tygodniu – należy wyczyścić zbiornik na wodę przy użyciu łagodnego środka myjącego i dokładnie wypłukać go przed ponownym użyciem.
 • Kontrolowanie stanu elementów ulegających zużyciu – ich rzeczywista żywotność może być inna, niż przewidział producent.
 • Niestosowanie olejków zapachowych bez zgody producenta – może to spowodować uszkodzenie nawilżacza oraz utratę gwarancji.
 • Szybkie reagowanie na ewentualną obecność kamienia na filtrze lub ściankach zbiornika – w usunięciu go pomoże roztwór wody z kwaskiem cytrynowym.

Sprawdź najlepsze nawilżacze ewaporacyjne, dostosuj urządzenie do swojej powierzchni


FAQ, czyli najczęstsze pytania o nawilżacze powietrza do 300 zł

Niestety wszystkie nawilżacze powietrza do 300 zł mają istotne wady. Są to nawilżacze ultradźwiękowe, wymagające stosowania wody destylowanej albo nawilżacze ewaporacyjne o niskiej wydajności czy dość dużych kosztach użytkowania.

Najzdrowszy wybór to nawilżacz ewaporacyjny.

Nawilżacz ultradźwiękowy rozbija na drobną mgiełkę wodę i całą jej zawartość. W przypadku użycia wody kranowej generuje białą mgiełkę. Wymaga stosowania wody destylowanej. Poza tym powoduje powstawanie mokrych plam na podłodze i może być uciążliwy dla zwierząt domowych.

Jak oceniasz recenzję?

Aby wystawić ocenę kliknij w gwiazki

Średnia ocena 0 / 5. Ilość ocen: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

4 komentarze

 • <cite class="fn">Zofia15</cite> <span class="says">says:</span>

  Bardzo fajne ale ja jeszcze mogę dodać z firmy Stadler Form 🙂

  • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

   Nawilżacze powietrza marki Stadler Form zazwyczaj są droższe od reszty, a przy tym nie oferują dużych wydajności. Jaki konkretnie model nawilżacza do 300 zł byś poleciła tej firmy i dlaczego?

   Ja do zestawienia dodałbym jeszcze trochę droższego ewaporacyjnego Philipsa HU4801: https://ranking-oczyszczaczy.pl/recenzje-nawilzaczy-powietrza/philips-hu4801-01/
   Nie jest to zaawansowany sprzęt, ale kosztując 349 zł zapewnia przyzwoite osiągi i przede wszystkim zapewnia zdrowe nawilżenie.

   • <cite class="fn">Zofia15</cite> <span class="says">says:</span>

    Jest kilka do wybrania np. Anton ? Koszt to 339 zł i dlaczego ? Proszę poczytać opis i będzie wyjaśnione dlaczego 🙂 Pozdrawiam

    • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

     Wskazany nawilżacz Anton dzisiaj według Ceneo jest w cenie minimalnej 399 zł. Do tego jako nawilżacz ultradźwiękowy ma całkiem małą wydajność, bo 170 g/h. Zazwyczaj nawilżacze ultradźwiękowe w tej cenie szczycą się większymi mocami.
     Co przemawia według Ciebie za modelem Anton?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nawilżanie powietrza

12 czerwca 2024 · 12 minut czytania

Oczyszczacz powietrza do pokoju dziecka – Ranking 2024

Według najnowszych szacunków Światowej Organizacji Zdrowia ponad 40% światowej populacji dzieci do 15 roku ma na co dzień kontakt z …

12 czerwca 2024 · 5 minut czytania

Jak działa klimatyzator przenośny? Poznaj najważniejsze zasady

Klimatyzatory mobilne są łatwe w użyciu, a ich montaż nie wymaga uzyskania zgody właściciela budynku. Stanowią one tańszą alternatywę dla …

12 czerwca 2024 · 6 minut czytania

Co pyli w czerwcu? Aktualne zagrożenia dla alergika

Przełom wiosny i lata to trudny moment dla osób zmagających się z alergią na pyłki. Kwitną bowiem m.in. silnie uczulające …

12 czerwca 2024 · 11 minut czytania

Jak ochłodzić pokój? Klimatyzator, klimatyzer czy wiatrak?

Jak ochłodzić pokój latem? Klimatyzator przenośny, klimatyzacja naścienna, a może zwykły wentylator? Klimatyzator powietrza, czy to naścienny czy mobilny nie …

21 maja 2024 · 4 minuty czytania

Mały klimatyzator przenośny do pokoju. Przegląd ofert 2024

W małym pokoju często brakuje miejsca, dlatego klimatyzator przenośny do takiego wnętrza powinien być niewielki. Czy da się znaleźć dobre …