Uwalniając jony ujemne (aniony), jonizatory przywracają równowagę jonową w otoczeniu. Równowaga ta poprawia naszą koncentrację, samopoczucie, jak również obniża ciśnienie tętnicze. Nawilżanie powietrza pomaga zaś utrzymać piękną skórę i zdrowy, odporny układ oddechowy.
Odpowiednia wilgotność przekłada się bowiem na kondycję śluzówek gardłą i nosa, które stanowią naturalne mechanizmy obronne przed przeziębieniami czy alergią.

Nawilżacz powietrza z jonizatorem wydaje się więc połączeniem idealnym. Dlatego postanowiliśmy sprawdzić jak jest w praktyce. W artykule tym dowiesz się czy warto kupić nawilżacz powietrza z jonizatorem? Gdzie szukać przydatnych urządzeń i na co należy uważać?

Czy warto nawilżać pomieszczenie?

Higrometr (wilgotnościomierz)
Higrometr (wilgotnościomierz), źródło: pixabay.com

TAK. Optymalna wilgotność dla ludzi, jak i zwierząt domowych to 40-60%. Tymczasem w większości polskich mieszkań (szczególnie w blokach) poziom nawilżenia wynosi ok. 30%. Rzadziej problem ten występuje w kamienicach, choć w sezonie grzewczym i w nich potrafi zrobić się naprawdę sucho.

Dłuższe przebywanie w suchych pomieszczeniach prowadzi do wysuszenia skóry, która często pęka, zaczyna się łuszczyć lub piec. Do charakterystycznych objawów dochodzą też zapalenia spojówek czy zespół suchego oka. Ponadto, cierpi też nasz układ oddechowy – przesuszone śluzówki gardła i nosa stają się przesuszone tracą swoje naturalne właściwości obronne przed wirusami, bakteriami czy alergenami. 

Czasami zdarza się, iż mamy do czynienia z wilgotnością przekraczającą 60%. Wtedy to mówimy o przewilżeniu pomieszczeń. Sytuacja ta nie zdarza się często, jednak warto pamiętać, aby do niej nie dopuszczać, gdyż w dłuższej perspektywie może to się skończyć pojawieniem się zarodników bakterii, grzybów i pleśni.

Czy warto jonizować powietrze?

TAK. Jonizacja powietrza niezaprzeczalnie ma swoje plusy. Współcześnie, nasze otoczenie zdominowane jest przez jony dodatnie. Są one wytwarzane np. przez wszelkiego rodzaju sprzęt elektroniczny. Zbyt niska jonów ujemnych przekłada się na senność, problemy z koncentracją, niedotlenienie. Przywrócenie równowagi jonowej poprawia nasze samopoczucie, obniża również ciśnienie tętnicze. 

W zamkniętych pomieszczeniach poziom jonów ujemnych spada do 40-100 jonów/cm3. Dla porównania w okolicach wodospadów poziom ten wynosi od 95 do 450000/cm3. Podobny efekt możemy zaobserwować w rześkim powietrzu świeżo po burzy.

Porownanie koncentracji jonów
Poziom koncentracji jonów w różnych środowiskach, grafika Ranking-oczyszczaczy.pl

Co ma do tego woda?

Charakterystyczne rześkie powietrze to efekt rozrywania cząsteczek wody (tzw. efekt Lenarda). W jego wyniku tworzą się samotne kationy wodoru oraz aniony tlenu. Cząsteczki te krążą w powietrzu dążąc do stworzenia cząsteczek wody.

Z racji mniejszej masy cząsteczki wodoru są w stanie rozprzestrzeniać się na większą odległość, tworząc przestrzenną przewagę ładunku ujemnego. Więcej o jonizacji i jonizatorach powietrza przeczytasz w artykule. 

Nawilżacz powietrza z jonizatorem – warto?

Wydawać by się mogło, iż stworzenie nawilżacza powietrza z funkcją jonizacji to rozwiązanie idealne. A jak jest naprawdę? Postanowiliśmy przyjrzeć się ofercie urządzeń z jonizacją – nawilżaczom powietrza z jonizatorem oraz oczyszczaczom powie rza z funkcją nawilżania i jonizacji.

Znaleźliśmy też badania naukowe badające wzajemny wpływ jonizacji i wilgotności na skuteczność usuwania zanieczyszczeń powietrza (link do badań w bibliografii pod artykułem).

Nawilżacz powietrza dla dzieci – bezpieczny nawilżacz? Zobacz nas artykuł i zdecyduj, który model wybrać

Nawilżacze powietrza z jonizacją – przegląd ofert

Ultradźwiękowe nawilżacze powietrza z jonizacją

Para wodna z nawilżacza ultradźwiękowego
Nawilżacz powietrza ultradźwiękowy z jonizacją Eldom NU5.
Źródło: materiały własne Ranking-oczyszczaczy.pl

Na rynku dostępnych jest też kilka nawilżaczy powietrza z funkcją jonizacji. Urządzenia te kuszą niską ceną, będąc sporo tańszymi od wspomnianych wyżej sprzętów 2w1. Za najtańsze nawilżacze powietrza z jonizatorem zapłacimy nawet 50-100 zł. Wszystkie oferowane na ten moment urządzenia są jednak nawilżaczami ultradźwiękowymi. Niestety ich niska cena przekłada się na wysokie koszty eksploatacji i ryzyko związane z ich użytkowaniem.

Zastosowana technologia ultradźwięków rozbija cząsteczki wody, uwalniając przy tym zawarte w nich chemikalia, które następnie dostają się do pomieszczenia wraz z chłodną mgiełką. Z tego też względu należy używać wody destylowanej (demineralizowanej), co wyraźnie zwiększa koszty eksploatacji.

Cena wody destylowanej – ok. 1 zł/l. VS Cena wody kranowej – ok. 1 gr/l. 

Ultradźwięki mogą być również kiepsko tolerowane przez zwierzęta domowe. Emitowana mgiełka często również zaburza wiarygodność pomiarów, zawyżając rzeczywiste odczyty z czujników o 5-10%.

Zalety i wady nawilżaczy powietrza z jonizatorem

ZALETYWADY
Niska cenaRozprowadzanie szkodliwych substancji chemicznych po otoczeniu
Duża wydajność nawilżaniaWysokie koszty eksploatacji
Oryginalny designDrażniące dla zwierząt domowych
 Zniekształcone wyniki pomiarów wilgotności

Przedstawione wyżej wady, przede wszystkim tworzenie się chemicznego pyłu oraz drażniące oddziaływanie na zwierzęta domowe, dyskredytują w naszych oczach nawilżacze ultradźwiękowe.

Z tego też względu polecamy nawilżacze ewaporacyjne, które są prostsze i znacznie bezpieczniejsze w obsłudze.

– redakcja, ranking-oczyszczaczy.pl

baner nawilżacze

Ewaporacyjne nawilżacze Webber: HH3002 i HH10001

Webber HH3002 jonizacja powietrza test
Nawilżacz ewaporacyjny Webber HH3002 i pomiar miernikiem jonów, który niestety nie wykazał obecności żadnych jonów.

Kuszący dość niską ceną Webber jest jedynym znanym nam w Polsce producentem nawilżaczy ewaporacyjnych z jonizatorem. W swojej ofercie posiada dwa modele:

 • Webber HH3002 – wydajność nawilżania wg producenta: 300 ml/h. Cena: 499 zł

 • Webber HH10001 – wydajność nawilżania wg producenta: 1200 ml/h. Cena: 1399 zł.

Zalety i wady nawilżaczy powietrza Webber

ZALETYWADY
Niezła relacja ceny do wydajności nawilżaniaBrak higrostatu
Stosunkowo tanie filtry ewaporacyjneWątpliwe działanie jonizatora
W mniejszym modelu (HH3002) jednobryłowa
konstrukcja utrudnia wymianę wody
 

Urządzenia 2w1

Oczyszczacze powietrza 2w1 firmy Sharp
Oczyszczacze powietrza 2w1 firmy Sharp. Od lewej: Sharp KC-D50 oraz Sharp UA-HD50. Źródło: materiały własne Ranking-oczyszczaczy.pl

Oczyszczacz powietrza z nawilżaczem to urządzenie wyposażone często również w funkcję jonizacji powietrza. Do najpopularniejszych modeli zaliczamy np. oczyszczacze powietrza Sharp z serii KC-A, KC-D i KC-G, Philips AC2729/50 oraz 3829/10, jak również Panasonic z serii F-VXR (35G, 50G, 70G i 90G) oraz Ideal AP35H i ACC55.

Oczyszczacze te nie należą do najtańszych. Ich zakup wiąże się z wydatkiem min. 1500 zł. Będą to jednak dobrze wydane pieniądze, zważywszy na możliwości i funkcje, jakie oferuje nam ten sprzęt. Za pomocą jednego urządzenia oczyścimy, nawilżymy i przywrócimy równowagę jonową otaczającemu powietrzu. 

Obecność filtrów HEPA, węglowego oraz filtra nawilżającego zagwarantuje brak pyłów zawieszonych, alergenów, drobnoustrojów, szkodliwych gazów i drażniących zapachów

Dodatkowo, wyposażone w duże (z reguły 3, 4 lub 5-litrowe) zbiorniki na wodę i dużą wydajność nawilżania pozwolą szybko przywrócić właściwą wilgotność w domu i cieszyć się nią przez długie godziny.

Co ważne, nawilżacze powietrza w oczyszczaczach powietrza wykorzystują ewaporacyjną metodę nawilżania. Polega ona na naturalnym odparowywaniu wody. Wiatrak wprawia powietrze w ruch, które następnie wpada do urządzenia, gdzie zostaje oczyszczone i nawilżone przez filtr nawilżający. Czyste i wilgotne wraca do pomieszczenia.

Zalety i wady urządzeń 2w1

ZALETYWADY
Nawilżanie ewaporacyjneWysoka cena
Duża wydajność nawilżaniaWydajność oczyszczania mogłaby być wyższa
Trwała jonizacja termoemisyjna (np. Plasmacluster) 
Kompleksowa opieka nad jakością powietrza 
Wielofunkcyjny charakter urządzenia (oszczędność miejsca) 

ranking oczyszczaczy baner

Uwaga na nawilżacze z Allegro

Aukcje internetowe cieszą się sporą popularnością wśród ludzi szukających oczyszczaczy oraz nawilżaczy powietrza. Często bowiem można znaleźć tam dobrej klasy sprzęt w niskich cenach. Na aukcjach nawilżaczy z jonizacją znajdziemy jednak wyłącznie urządzenia ultradźwiękowe. Dane podawane w opisach są często podkoloryzowane, np. w odniesieniu do maksymalnej powierzchni czy głośności urządzeń. Naszą czujność powinny wzbudzić nawilżacze o zbyt niskiej cenie w stosunku do możliwości.

Przykładowe aukcje

Nawilżacz Aromaterapia + Jonizacja 3,2 L (Hanks Air) – Cena: 69 zł

aromaterapia - aukcja z allegro

Nawilżacz powietrza z aromaterapią Hanks Air, opisany na aukcjach jako „Aromaterapia + Jonizacja 3,2L” mieliśmy okazję testować rok temu w naszej redakcji. Z tego testu zapamiętaliśmy głównie ogromne ilości białego pyłu, który przyprawił nas o ból głowy i łzawienie oczu.

W teście z bieżącą wodą z kranu nawilżacz ten poradził sobie najgorzej. Znacznie lepiej było natomiast w przypadku wody destylowanej. Na plus warto odnotować całkiem pojemny zbiornik na wodę – 3,2 litra oraz przyzwoitą wydajność nawilżania (300 ml/h).

Nawilżacz Eldom NU5 – cena: 159 zł

Eldom NU5 to kolejny nawilżacz ultradźwiękowy, który mamy w swojej redakcji. Podobnie jak poprzednie urządzenie, Eldom także generuje dużą ilość mgiełki, która osiada szybko na okolicznych przedmiotach czy meblach. Dlatego warto na nie uważać. Poza tym, przy najwyższej sile mgiełki, wokół nawilżacza gromadzi się sporo wody. Na plus duży zbiornik (6,5 litra) i ogromna wydajność (w testach 550 ml/h).

Nawilżacz nr 3 – cena: 49 zł

Nawilżacz firmy Malatec reklamowany jest jako sprzęt 4w1, łączący funkcję nawilżacza, jonizatora, lampki oraz dyfuzora. Tak duży rozstrzał możliwości przy tak niskiej cenie przekłada się niestety na jakość oferowanych funkcji. Zbiornik na wodę to jedynie 0,3 litra. Wydajność nawilżania nie jest nawet uwzględniona w opisie. Na plus sterowanie pilotem i różne kolory lampki. 

Nawilżanie + jonizacja a zanieczyszczenia powietrza (badanie naukowców ze Słowacji)

Bardzo ciekawe badania przeprowadzono w 2015 roku w Zvoleniu na Słowacji, gdzie zespół naukowców przyjrzał się wzajemnemu wpływowi jonizacji i nawilżania na ilość cząstek PM10 w otoczeniu.

Aerozole, w tym badany dym papierosowy, składający się w 92% z gazów i w 8% z substancji stałych, znacznie obniżają ilość jonów ujemnych w budynkach, niwelując ją niemal do zera.

Z drugiej strony wzrost wilgotności zwiększa liczbę negatywnych jonów krążących w powietrzu, o czym pisaliśmy już w poprzednich akapitach przy okazji efektu Lenarda (charakterystycznego dla źródeł wody).

Zgodnie ze stanem obecnej wiedzy założono, że wytwarzane przez jonizator jony ujemne będą wiązały się z naładowanymi dodatnio cząstkami PM10 dymu papierosowego, neutralizując je.

Badanie to miało zweryfikować jak wilgotność względna pomieszczenia oraz dystans od jonizatora wpływają na poziom zanieczyszczeń. Pomiarów poziomu PM10 dokonywano za pomocą urządzenia marki TEOM w warunkach wilgotności względnej 37 i 39%. 

jonizacja1

Co zaskakujące, w warunkach wyższej wilgotności (39%) i aktywnej jonizacji obserwowano większą ilość cząstek PM10 aniżeli w wilgotności na poziomie 37% (rys. 1 oraz rys. 2). Wzrost ten wynikał z większej liczby ciężkich jonów formowanych wskutek łączenia się lekkich jonów, dymu papierosowego i mgiełki nawilżacza.

Rys. 1 i rys. 2. Stężenie PM10 przy włączonym jonizatorze przy wilgotności względnej na poziomie 37% oraz 39%.

Z drugiej strony większe stężenie PM10 przekładało się też na wyższą wydajność usuwania tychże zanieczyszczeń. Była ona też istotnie większa przy włączonym jonizatorze (rys. 3). Dokonane pomiary wykazały najwyższą wydajność usuwania cząstek PM10 przy włączonym jonizatorze, wilgotności na poziomie 39% i 3m odległości od jonizatora (najmniejsza z porównywanych odległości).


Rys.3 Efektywność usuwania cząstek stałych (particle removal efficiency) w warunkach wilgotności względnej na poziomie 39%, z jonizacją oraz bez.

Nawilżacz powietrza z jonizacją i aromaterapią

Niektóre nawilżacze powietrza umożliwiają połączenie nawilżania z aromaterapią. W tym celu wystarczy dodać kilka kropel wybranego olejku eterycznego do wody albo wlać je do specjalnego zbiornika w urządzeniu. Aromaterapia stosowana jest w różnych celach. Niektóre olejki uspokajają i ułatwiają sen, inne stymulują i dodają energii, a jeszcze inne pomagają przy dolegliwościach takich jak bóle czy kaszel.

Niestety, wspomnieliśmy już o tym, że wszystkie dostępne teraz na rynku nawilżacze z jonizacją to urządzenia ultradźwiękowe. Do takich powinno się wlewać tylko wodę destylowaną, bez żadnych dodatków. Nie polecamy ich stosowania, tym bardziej do aromaterapii. Nie ma na rynku nawilżaczy ewaporacyjnych z jonizatorem i funkcją aromaterapii.

Przy okazji warto zaznaczyć, iż nie można dodawać do wody żadnych olejków, jeśli producent nie wyraził na to zgody. Czasem mogłoby to doprowadzić do uszkodzenia np. filtra nawilżacza oraz utraty gwarancji (z powodu używania urządzenia niezgodnie z zaleceniami producenta).

Bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie zakup kominka do aromaterapii. Nie musi to być duży wydatek, ponieważ w cenie do 30 złotych znajdziemy mnóstwo produktów w różnych wzorach i kolorach.

Kominek do aroamaterapii
Kominek do aromaterapii, źródło: commons.wikipedia.org

Osuszacz powietrza z jonizatorem

Dbanie o prawidłową wilgotność powietrza to nie tylko prawidłowe nawilżanie. Należy podkreślić, że utrzymujący się wysoki poziom wilgotności (tj. więcej niż 60% wilgotności względnej) w pomieszczeniu ma negatywny wpływ na zdrowie.

Gromadząca się wilgoć daje wirusom i bakteriom możliwość łatwego rozwoju. Dodatkowo ciemne zakątki domu lub mieszkania narażone są na trwałe zawilgocenie oraz pleśń. Ponadto wyczuwalny jest nieprzyjemny, stęchły zapach. 

Na rynku dostępne są domowe osuszacze wilgoci, dzięki którym można łatwo i skutecznie obniżyć poziom wilgotności w domu lub mieszkaniu. Nie należy mylić tych urządzeń z mało wydajnymi pochłaniaczami wilgoci, które można kupić w wielu sklepach za kilkanaście złotych. Osuszacz powietrza to urządzenie ze sprężarką, które dodatkowo może posiadać filtry powietrza (filtr węglowy, filtr HEPA) oraz jonizator

Dodatkowa funkcja jonizacji powietrza w osuszaczu wilgoci to dobre rozwiązanie dla osób, które od dłuższego zmagają się z problemem nadmiernej wilgoci. Rozwój opisanych wcześniej zarodników pleśni może zostać ograniczony przez generowane jony ujemne. 

Podsumowanie – czy warto kupić nawilżacz powietrza z jonizatorem?

Tak, jeżeli będzie to urządzenie wykorzystujące naturalną metodę nawilżania (ewaporację). Niewłaściwie eksploatowane nawilżacze ultradźwiękowe mogą wyrządzić więcej szkody aniżeli pożytku. Ponieważ na ten moment nie ma na rynku nawilżacza ewaporacyjnego z jonizacją, dlatego też polecamy zakup urządzenia 2w1 lub też osobnego zestawu – oczyszczacz powietrza + nawilżacz ewaporacyjny.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

Sam jonizator nie nawilża pomieszczenia. Plazmowa jonizacja powietrza może się natomiast w niewielkim stopniu przyczynić do zwiększenia ilości cząsteczek H2O w otoczeniu. Do nawilżania pomieszczenia potrzebne urządzenie ze zbiornikiem na wodę, wentylatorem i matą (filtrem). Jonizator zaś nie posiada żadnego z tych trzech elementów.

Jeśli zależy nam na funkcji jonizacji w nawilżaczu, musimy liczyć się z ograniczonym polem wyboru: nawilżacze powietrza Webber (HH3002) lub (HH10001) oraz oczyszczacze powietrza z nawilżaczem i jonizatorem (np. Sharp, Panasonic),

Współczesne jonizatory powietrze są w pełni bezpieczne dla zdrowia. Nie generują żadnych skutków ubocznych, przywracając równowagę jonową, łagodząc bóle głowy i obniżając ciśnienie tętnicze. Należy jedynie pamiętać, iż wskutek działania sił elektrostatycznych, wokół urządzenia z jonizatorem mogą gromadzić się cząsteczki brudu. Warto więc mieć to na uwadze i co jakiś czas czyścić lub odkurzać tę przestrzeń.

Jak oceniasz recenzję?

Aby wystawić ocenę kliknij w gwiazki

Średnia ocena 0 / 5. Ilość ocen: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

18 komentarzy

 • <cite class="fn">Marta</cite> <span class="says">says:</span>

  Wiele olejków podczas podgrzania w kominku staje się toksyczna o czym nie wspomnieliscie. Obecnie odchodzi się id tego w aromaterapii.

 • <cite class="fn">Małgorzata</cite> <span class="says">says:</span>

  Witam,
  Jaki nawilżacz wybrać do powierzchni otwartej (dom piętrowy około 170 m2) z dobrą wentylacją (za dobrą :))? Dzięki waszemu rankingowi kupiłam Klartę, która podnosiła wilgotność do 40 kilku procent. Niestety przy obecnych temperaturach na zewnątrz nawilżenie oscyluje wokół 35%. Dodam, że nie mam możliwości zamknięcia powierzchni i mam też kwiaty, które tej wilgotności potrzebują. Pozdrawiam

  • <cite class="fn">Dominika Kahl</cite> <span class="says">says:</span>

   Cześć,
   tak duża powierzchnia, jeszcze otwarta to bardzo duże wyzwanie 🙂 Z reguły nawilżacze przeznaczone są do pokoju o metrażu znacznie mniejszym niż dom. Dodatkowo jeśli mamy dobrą wentylację, to nawilżone powietrze szybko ucieka.

   Zdecydowanie jeden nawilżacz, nawet jeśli jest to wydajny nawilżacz Klarta Humea WiFi to będzie to za mało. Potrzebujesz więcej nawilżaczy, choćby do każdego pokoju i jeden, który będzie blisko kwiatów, bo te zimą cierpią 🙁 Jeśli jesteś zadowolona z Klarty to zakup kolejnych pozwoli utrzymać poprawną wilgotność.

  • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

   Czy dobrze wnoszę, że to rekuperacja? Jeśli tak, to ogarnięcie takiego metrażu wymaga wydajności nawet 1,5-2,5 litra na godzinę. Możesz spojrzeć na mocniejsze urządzenia typu:
   Webber HH10001 (do 1200 ml/h):
   https://ranking-oczyszczaczy.pl/recenzje-nawilzaczy-powietrza/webber-hh10001/
   Lifaair LAH302 (do 1000 ml/h przy okazji oczyszczacz powietrze)
   https://loveair.pl/nawilzacz/lifaair-lah302
   Jeśli masz smog, to warto rozważyć oczyszczacze z funkcją nawilżania, bo one mają wydajności do 600 ml/h np Sharp KC-D50EUW:
   https://ranking-oczyszczaczy.pl/poradnik-czystego-powietrza/oczyszczacz-powietrza-z-nawilzaczem/

   • <cite class="fn">Małgorzata</cite> <span class="says">says:</span>

    Nie mam rekuperacji (nic nie wiem w każdym razie).
    Smog na pewno też jest. Jednak czytając różne artykuły na waszej stronie zrozumiałam, że 2 w1 jest nie zawsze najlepsze i że wymiana filtrów jest kosztowna. Czy mylę się?
    Dodam, że o oczyszczaczu też myślę. Pozdrawiam.

    • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

     No to napisz proszę rozmiary pomieszczeń, które chcesz oczyszczać i nawilżać. Taki sprzęt dobiera się raczej do pokoju, a nie do mieszkania, bo tak jak żarówka nie oświetli całego mieszkania, tak oczyszczacz czy nawilżacz nie będzie wiedział, co jest w innych miejscach domu.
     Fajnie, jeśli sprawdzisz, czy poziom nawilżenia jest równie niski w każdym z pomieszczeń. W ten sposób będziemy mogli dobrać coś prawidłowo.
     No i jeszcze, jak duży masz smog za oknem? Czy to Śląsk czy raczej Pomorze?

     • <cite class="fn">Małgorzata</cite> <span class="says">says:</span>

      Najwięcej czasu przebywamy w pokoju na dole, z którego otwarta klatka prowadzi na piętro. Na dole otwartej przestrzeni jest koło 65 m kw.,wysokość 2.7 m. Tu mam też dużo kwiatów. Nawilzacz Klatra w dni chłodne pokazuje około 35% nawilżenia. Dzisiaj, gdy na zewnątrz jest kilka stopni powyżej 0 i jest wilgotno, nawet 45%. Na górze nie sprawdzałam jaką wilgotność osiągnie się włączając nawilżacz. Proste higrometry pokazują wilgotność około 40%. Generalnie gdy podwyższa się wilgotność na dole, rośnie też na górze. Tu mam jeden pokój, w którym trzymam kwiaty wilgociolubne. Nie zamykam drzwi od tego pokoju. Ogólna powierzchnia otwartej przestrzeni to około 150, max 170 m.
      Jeśli chodzi o zanieczyszczenie powietrza, to po otwarciu często śmierdzi, a aplikacja Kanarek wskazuje zły stan powietrza. (centralna Polska).
      Chciałabym, aby sprzęt nawilżacz i oczyszczacz lub 2 w 1, nie były zbyt drogie i kosztowne w eksploatacji (filtry, prąd) oraz aby były w miarę ciche. Na pewno nie będziemy przy nich spać (nadwrażliwość na hałas).
      Z góry dziękuję za wszelkie wskazówki. Pozdrawiam
      Ps.Oczywiście wiem, że jest to sprzęt na lata i w związku z tym, też nie mogę nabyć czegoś, co będzie tanie i niezbyt dobre

     • <cite class="fn">Łukasz Rajzer</cite> <span class="says">says:</span>

      To ogromna powierzchnia i w zasadzie na taką nie ma urządzeń 2w1, bo te mają masymalną wydajność nawilżania do 700 ml/h. Dlatego proponowałbym do nawilżania wybrać tego Webber HH10001, który deklaruje do 1200 ml/h.
      Do oczyszczania takiej powierzchni najlepszym oczyszczaczem dzisiaj jest Klarta Stor 2.
      W przypadku góry wstawiając Webbera na dole, będziesz miała Humea do wykorzystania. Co do oczyszczacza, to jeśli przestrzeń jest otwarta, to również drugi taki sam mógłby trafić na górę. Stor 2 to bardzo ciche urządzenie (tryb nocny/ tryb auto silent).

     • <cite class="fn">Małgorzata</cite> <span class="says">says:</span>

      Bardzo dziękuję za wnikliwą analizę. WEBBER H1001 już pracuje na dole. Wilgotność zgodnie z przewidywaniem podniosła się do ponad czterdziestu kilku procent przy mrozach. Niestety jest on na nasze wymagania dość głośny-tylko w trybie nocnym hałas jest na akceptowalnym poziomie. Prędkość pierwsza jest znośna tylko dla mnie, druga, ta szybsza, już nie. Poza tym obsluga nie jest tak intuicyjna, a wskaźnik tak czytelny jak u Klatry. Mam do niego jeszcze jedną uwagę, ale najpierw muszę poobserwować jego pracę dłużej. Biorąc pod uwagę, że nie chciałam dużo wydać, to jest prawie ok.
      Oczyszczacza powietrza jeszcze nie nabyłam.
      Pozdrawiam

     • <cite class="fn">Małgorzata</cite> <span class="says">says:</span>

      Oczywiście chodzi mi o webbera HH10001

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poradnik czystego powietrza

12 czerwca 2024 · 12 minut czytania

Oczyszczacz powietrza do pokoju dziecka – Ranking 2024

Według najnowszych szacunków Światowej Organizacji Zdrowia ponad 40% światowej populacji dzieci do 15 roku ma na co dzień kontakt z …

12 czerwca 2024 · 5 minut czytania

Jak działa klimatyzator przenośny? Poznaj najważniejsze zasady

Klimatyzatory mobilne są łatwe w użyciu, a ich montaż nie wymaga uzyskania zgody właściciela budynku. Stanowią one tańszą alternatywę dla …

12 czerwca 2024 · 6 minut czytania

Co pyli w czerwcu? Aktualne zagrożenia dla alergika

Przełom wiosny i lata to trudny moment dla osób zmagających się z alergią na pyłki. Kwitną bowiem m.in. silnie uczulające …

12 czerwca 2024 · 11 minut czytania

Jak ochłodzić pokój? Klimatyzator, klimatyzer czy wiatrak?

Jak ochłodzić pokój latem? Klimatyzator przenośny, klimatyzacja naścienna, a może zwykły wentylator? Klimatyzator powietrza, czy to naścienny czy mobilny nie …

21 maja 2024 · 4 minuty czytania

Mały klimatyzator przenośny do pokoju. Przegląd ofert 2024

W małym pokoju często brakuje miejsca, dlatego klimatyzator przenośny do takiego wnętrza powinien być niewielki. Czy da się znaleźć dobre …