Nawilżacze na kaloryfer można znaleźć w każdym supermarkecie, zwłaszcza jesienią i zimą, gdy wielu Polaków odczuwa skutki przesuszenia powietrza na własnej skórze. Mogłoby się wydawać, że stanowią one idealny sposób na szybkie i tanie podniesienie poziomu nawilżenia. Jednak czy na pewno są w stanie zapewnić satysfakcjonujące rezultaty, a tym samym konkurować z elektrycznymi nawilżaczami powietrza?

Nawilżacz na kaloryfer – zalety i wady

Zalety

  • Niska cena
  • Duży wybór
  • Niskie koszty użytkowania

Wady

  • Bardzo niska skuteczność
  • Możliwość rozwoju mikroorganizmów w wodzie

Ekonomia w parze z estetyką? Nawilżacz powietrza ceramiczny

Nawilżacze na grzejnik przyciągają uwagę przede wszystkim swoją niską ceną. Większość z nich kosztuje od 10 do 50 zł, a więc znacznie mniej od dobrych nawilżaczy elektrycznych. Jednocześnie są to przedmioty tanie w eksploatacji, ponieważ nie zużywają prądu i nie mają żadnych elementów wymiennych, a do tego według producentów i sprzedawców można napełniać je zwykłą, kranową wodą.

Kolejną zaletą nawilżaczy w formie pojemników ceramicznych jest atrakcyjny wygląd, dzięki któremu oprócz funkcji praktycznej często odgrywają rolę elementów dekoracyjnych. W sklepach bez problemu można znaleźć modele w różnych kolorach i kształtach.

Obok nawilżaczy charakteryzujących się prostą formą dostępne są pojemniki w formie serc i zwierząt, które podobają się nie tylko najmłodszym.

Wydajność nieadekwatna do potrzeb!

Niestety, nawilżacze na kaloryfer mają też poważną wadę, jaką jest niska wydajność, z powodu której ich wpływ na wilgotność powietrza jest znikomy.

Warto wspomnieć o tym, że w pokoju o wielkości 20 m² zaleca się stosowanie nawilżacza, którego wydajność wynosi przynajmniej 2-5 l na dobę, a więc nawet 200 ml/h.

ZROBILIŚMY TEST i sprawdziliśmy, czy nawilżacze nagrzejnikowe faktycznie są skuteczne

TEST 1.

W trakcie przeprowadzonego przez nas testu do opróżnienia pojemnika mieszczącego maksymalnie 250 ml wody doszło dopiero po trzech tygodniach (temperatura w pomieszczeniu wynosiła od 17 do 21 st. C).

Daje to niespełna 12 ml na dobę, czyli 0,5 ml na godzinę. Co więcej, po jednej dobie pracy w pokoju o przesuszonym powietrzu (wilgotność względna 38%) poziom nawilżenia się nie zmienił.

TEST 2.

W drugim teście na gorących grzejnikach, które ogrzewały dość duże pomieszczenie woda zniknęła po czasie 5-ciu dni, co dało rezultat 50 ml dziennie.

WNIOSKI

Nawilżacze na kaloryfer mogą zatem sprawdzić się w pomieszczeniach, w których poziom nawilżenia spada tylko czasem nieznacznie poniżej normy, ale nie sprawią, że wilgotność względna osiągnie 40%, jeśli bez nawilżacza jest dwukrotnie niższa, co w sezonie grzewczym zdarza się bardzo często.

Nawilżacze na kaloryfer należy traktować z przymrużeniem oka.

Alternatywne metody nawilżania powietrza

Zamiast nawilżacza na kaloryfer do poprawy wilgotności powietrza można wykorzystać:

Nawilżacz powietrza

Pomiar dokładności higrometru.


W utrzymywaniu prawidłowej wilgotności najlepiej radzą sobie nawilżacze elektryczne, spośród których na szczególną uwagę zasługują modele wykorzystujące technologię ewaporacji. Są one wprawdzie nieco droższe od najtańszych modeli nawilżaczy ultradźwiękowych i parowych, ale w zamian oferują najwyższy poziom bezpieczeństwa. Rekomendowane przez nas nawilżacze ewaporacyjne to Klarta Humea WiFi, Philips HU4816/10 oraz Philips HU4813/10. Wyróżniają się one najlepszym stosunkiem ceny do oferowanych możliwości.

Mokry ręcznik

mokry ręcznik jako domowy sposób na nawilżenie


Jednym z najpopularniejszych i najskuteczniejszych sposobów na podniesienie wilgotności jest wieszanie na grzejnikach mokrych ręczników. Tempo parowania uzależnione jest m.in. od powierzchni cieczy, tak więc ręcznik jest w stanie nawilżyć powietrze szybciej niż mały ceramiczny nawilżacz powietrza.  Aby osiągnąć satysfakcjonujące rezultaty, należy dbać o to, aby ręcznik pozostawał cały czas mokry, natomiast o bezpieczeństwo można zadbać poprzez częste pranie go w ekologicznych środkach. Do takich celów warto zrezygnować z płukania środkami chemicznymi, które zazwyczaj są szkodliwe.

Wilgotna firanka

wilgotna firanka w pokoju z pieskiem


To metoda wykorzystywana głównie wiosną i latem, kiedy na zewnątrz jest wystarczająco ciepło, aby okno albo drzwi balkonowe mogły pozostać otwarte. Firankę można zastąpić prześcieradłem. Efekt jest słaby, a co więcej także i tutaj należy uważać na to, czego używa się podczas prania.

Pojemnik z gorącą wodą


Kolejny sposób na podniesienie wilgotności powietrza to ustawienie w pokoju pojemnika z gorącą wodą. Należy jednak pamiętać o tym, że pojawia się tu ryzyko poparzenia – zarówno parą wodną i wodą, jak i nagrzanym pojemnikiem.

Wskazówki dla użytkowników nawilżaczy na kaloryfer

  1. Jeżeli postanowisz wybrać nawilżacz powietrza na grzejnik, to zaopatrz się w kilka takich pojemników, dzięki czemu wpływ na wilgotność powietrza będzie nieco lepszy.
  2. Dbaj również o to, aby nie stały się one siedliskiem bakterii. Sam nawilżacz warto co kilka dni dokładnie umyć.
  3. Do nawilżacza najlepiej wlewać wodę przegotowaną (wysoka temperatura zabija bakterie) i regularnie ją wymieniać.

Nawilżacz na kaloryfer – najczęstsze pytania i odpowiedzi – FAQ

Nawilżacz powietrza na kaloryfer – warto?

Nie warto. Choć nawilżacz ceramiczny na grzejnik ładnie wygląda, to jego pojemność i skuteczność jest niska. Więcej opisujemy w artykule.

Nawilżacz ceramiczny na grzejnik czy nawilżacz powietrza?

Jeśli chcesz realnie podnieść wilgotność powietrza – wybierz nawilżacz powietrza. Najlepszym rodzajem jest nawilżacz ewaporacyjny.
Testowaliśmy nawilżacz ceramiczny na grzejnik – 250 ml wody ubyło w 3 tygodnie. Dla porównania – testowane nawilżacze powietrza np. Klarta Humea WiFi zużywa 250 ml/h (na najszybszym trybie).

Jak oceniasz recenzję?

Aby wystawić ocenę kliknij w gwiazki

Średnia ocena 0 / 5. Ilość ocen: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Porady

· 7 minut czytania

Co pyli w marcu?

Marzec to początek kalendarzowej wiosny, czyli pory roku lubianej, lecz dość uciążliwej dla alergików. W tym miesiącu kwitną drzewa i …

· 10 minut czytania

Certyfikaty i atesty dla oczyszczaczy powietrza – o czym naprawdę świadczą i czy są niezbędne?

Certyfikaty dla wielu producentów są przeważającym argumentem świadczącym o wyższości ich sprzętu nad innymi markami. Część certyfikatów i atestów dotyczy …

· 5 minut czytania

Nawilżacz parowy

Nawilżacze parowe nie bez powodu nie cieszą się dużą popularnością. Co prawda mają swoje zalety, lecz mogą stanowić zagrożenie i nie …

· 7 minut czytania

Jak grzyby po deszczu? Czy warto kupić nawilżacze ultradźwiękowe z Temu, Allegro?

Widzisz nawilżacz powietrza „grzybek” i zastanawiasz się, co to jest i czy faktycznie działa? Od pewnego czasu media społecznościowe i …

· 9 minut czytania

Oczyszczacz powietrza z aplikacją mobilną

Witaj na Rankingu Oczyszczaczy! Od 2018 roku przetestowaliśmy kilkadziesiąt oczyszczaczy powietrza z aplikacją. Ocenialiśmy ich możliwości, wygodę obsługi, ale też …