Nawilżacze na kaloryfer można znaleźć w każdym supermarkecie, zwłaszcza jesienią i zimą, gdy wielu Polaków odczuwa skutki przesuszenia powietrza na własnej skórze. Mogłoby się wydawać, że stanowią one idealny sposób na szybkie i tanie podniesienie poziomu nawilżenia. Jednak czy na pewno są w stanie zapewnić satysfakcjonujące rezultaty, a tym samym konkurować z elektrycznymi nawilżaczami powietrza?

Nawilżacz na kaloryfer – zalety i wady

Zalety

 • Niska cena
 • Duży wybór
 • Niskie koszty użytkowania
 • Estetyka – nawilżacze ceramiczne potrafią być ładne

Wady

 • Bardzo niska skuteczność
 • Możliwość rozwoju mikroorganizmów w wodzie
 • Brak realnej kontroli nad poziomem nawilżania>

Ekonomia w parze z estetyką? Nawilżacz powietrza ceramiczny

Nawilżacze na grzejnik przyciągają uwagę przede wszystkim swoją niską ceną. Większość z nich kosztuje od 10 do 50 zł, a więc znacznie mniej od dobrych nawilżaczy elektrycznych. Jednocześnie są to przedmioty tanie w eksploatacji, ponieważ nie zużywają prądu i nie mają żadnych elementów wymiennych, a do tego według producentów i sprzedawców można napełniać je zwykłą, kranową wodą.

Kolejną zaletą nawilżaczy w formie pojemników ceramicznych jest atrakcyjny wygląd, dzięki któremu oprócz funkcji praktycznej często odgrywają rolę elementów dekoracyjnych. W sklepach bez problemu można znaleźć modele w różnych kolorach i kształtach.

Obok nawilżaczy charakteryzujących się prostą formą dostępne są pojemniki w formie serc i zwierząt, które podobają się nie tylko najmłodszym.

Wydajność nieadekwatna do potrzeb!

Nawilżacz ceramiczny na grzejnik
Przykładowy nawilżacz ceramiczny na grzejnik. Źródło: Canva.com

Niestety, nawilżacze na kaloryfer mają też poważną wadę, jaką jest niska wydajność, z powodu której ich wpływ na wilgotność powietrza jest znikomy.

Warto wspomnieć o tym, że w pokoju o wielkości 20 m² zaleca się stosowanie nawilżacza powietrza, którego wydajność wynosi przynajmniej 2-5 l na dobę, a więc nawet 200 ml/h.

ZROBILIŚMY TEST i sprawdziliśmy, czy nawilżacze nagrzejnikowe faktycznie są skuteczne

TEST 1.

W trakcie przeprowadzonego przez nas testu do opróżnienia pojemnika mieszczącego maksymalnie 250 ml wody doszło dopiero po trzech tygodniach (temperatura w pomieszczeniu wynosiła od 17 do 21 st. C).

Daje to niespełna 12 ml na dobę, czyli 0,5 ml na godzinę. Co więcej, po jednej dobie pracy w pokoju o przesuszonym powietrzu (wilgotność względna 38%) poziom nawilżenia się nie zmienił.

TEST 2.

W drugim teście na gorących grzejnikach, które ogrzewały dość duże pomieszczenie woda zniknęła po czasie 5-ciu dni, co dało rezultat 50 ml dziennie.

WNIOSKI

Nawilżacze na kaloryfer mogą zatem sprawdzić się w pomieszczeniach, w których poziom nawilżenia spada tylko czasem nieznacznie poniżej normy, ale nie sprawią, że wilgotność względna osiągnie 40%, jeśli bez nawilżacza jest dwukrotnie niższa, co w sezonie grzewczym zdarza się bardzo często.

Nawilżacze na kaloryfer należy traktować z przymrużeniem oka.

Alternatywne metody nawilżania powietrza

Zamiast nawilżacza na kaloryfer do poprawy wilgotności powietrza można wykorzystać:

Nawilżacz powietrza

Pomiar dokładności higrometru.
Porównanie pomiarów wilgotności. Źródło: Materiały własne Ranking-Oczyszczaczy.pl

Zamiast nawilżacza na kaloryfer do poprawy wilgotności powietrza można wykorzystać:

1. Nawilżacz powietrza
W utrzymywaniu prawidłowej wilgotności najlepiej radzi sobie elektryczny nawilżacz powietrza. Szczególną uwagę polecamy zwrócić na modele wykorzystujące technologię ewaporacji.

Są one wprawdzie nieco droższe od najtańszych modeli nawilżaczy ultradźwiękowych i parowych, ale w zamian oferują najwyższy poziom bezpieczeństwa.

Rekomendowane przez nas nawilżacze ewaporacyjne to Klarta Humea WiFi, Philips HU4816/10 oraz Philips HU4813/10. Wyróżniają się one najlepszym stosunkiem ceny do oferowanych możliwości. Zapraszamy na:

Mokry ręcznik

mokry ręcznik jako domowy sposób na nawilżenie
Mokry ręcznik na grzejniku w mieszkaniu. Źródło: Materiały własne Ranking-Oczyszczaczy.pl


Jednym z najpopularniejszych i najskuteczniejszych sposobów na podniesienie wilgotności jest wieszanie na grzejnikach mokrych ręczników. Tempo parowania uzależnione jest m.in. od powierzchni cieczy, tak więc ręcznik jest w stanie nawilżyć powietrze szybciej niż mały ceramiczny nawilżacz powietrza.  Aby osiągnąć satysfakcjonujące rezultaty, należy dbać o to, aby ręcznik pozostawał cały czas mokry, natomiast o bezpieczeństwo można zadbać poprzez częste pranie go w ekologicznych środkach. Do takich celów warto zrezygnować z płukania środkami chemicznymi, które zazwyczaj są szkodliwe.

Wilgotna firanka

wilgotna firanka w pokoju z pieskiem
Pies na kanapie na tle wilgotnej firanki. Źródło: Canva.com

To metoda wykorzystywana głównie wiosną i latem, kiedy na zewnątrz jest wystarczająco ciepło, aby okno albo drzwi balkonowe mogły pozostać otwarte. Firankę można zastąpić prześcieradłem. Efekt jest słaby, a co więcej także i tutaj należy uważać na to, czego używa się podczas prania.

Pojemnik z gorącą wodą

Pojemnik z gorącą wodą. Źródło: Canva.com


Kolejny sposób na podniesienie wilgotności powietrza to ustawienie w pokoju pojemnika z gorącą wodą. Należy jednak pamiętać o tym, że pojawia się tu ryzyko poparzenia – zarówno parą wodną i wodą, jak i nagrzanym pojemnikiem.

Wskazówki dla użytkowników nawilżaczy na kaloryfer

 1. Jeżeli postanowisz wybrać nawilżacz powietrza na grzejnik, to zaopatrz się w kilka takich pojemników, dzięki czemu wpływ na wilgotność powietrza będzie nieco lepszy.
 2. Dbaj również o to, aby nie stały się one siedliskiem bakterii. Sam nawilżacz warto co kilka dni dokładnie umyć.
 3. Do nawilżacza najlepiej wlewać wodę przegotowaną (wysoka temperatura zabija bakterie) i regularnie ją wymieniać.

Nawilżacz na kaloryfer – najczęstsze pytania i odpowiedzi – FAQ

Nie warto. Choć nawilżacz ceramiczny na grzejnik ładnie wygląda, to jego pojemność i skuteczność jest niska. Więcej opisujemy w artykule.

Jeśli chcesz realnie podnieść wilgotność powietrza – wybierz nawilżacz powietrza. Najlepszym rodzajem jest nawilżacz ewaporacyjny.
Testowaliśmy nawilżacz ceramiczny na grzejnik – 250 ml wody ubyło w 3 tygodnie. Dla porównania – testowane nawilżacze powietrza np. Klarta Humea WiFi zużywają ok. 250 ml/h (na najszybszym trybie).

Źródła:

 1. Dane techniczne nawilżacza Klarta Humea WiFI. Klarta.pl
 2. Dane techniczne nawilżaczy Philips HU4813/10 i Philips HU4816/10. Philips.pl

Jak oceniasz recenzję?

Aby wystawić ocenę kliknij w gwiazki

Średnia ocena 0 / 5. Ilość ocen: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nawilżanie powietrza

12 czerwca 2024 · 12 minut czytania

Oczyszczacz powietrza do pokoju dziecka – Ranking 2024

Według najnowszych szacunków Światowej Organizacji Zdrowia ponad 40% światowej populacji dzieci do 15 roku ma na co dzień kontakt z …

12 czerwca 2024 · 5 minut czytania

Jak działa klimatyzator przenośny? Poznaj najważniejsze zasady

Klimatyzatory mobilne są łatwe w użyciu, a ich montaż nie wymaga uzyskania zgody właściciela budynku. Stanowią one tańszą alternatywę dla …

12 czerwca 2024 · 6 minut czytania

Co pyli w czerwcu? Aktualne zagrożenia dla alergika

Przełom wiosny i lata to trudny moment dla osób zmagających się z alergią na pyłki. Kwitną bowiem m.in. silnie uczulające …

12 czerwca 2024 · 11 minut czytania

Jak ochłodzić pokój? Klimatyzator, klimatyzer czy wiatrak?

Jak ochłodzić pokój latem? Klimatyzator przenośny, klimatyzacja naścienna, a może zwykły wentylator? Klimatyzator powietrza, czy to naścienny czy mobilny nie …

21 maja 2024 · 4 minuty czytania

Mały klimatyzator przenośny do pokoju. Przegląd ofert 2024

W małym pokoju często brakuje miejsca, dlatego klimatyzator przenośny do takiego wnętrza powinien być niewielki. Czy da się znaleźć dobre …