Nawilżacze powietrza na biurku mogą działać bardzo dobrze lub nie spełniać swojej funkcji i stwarzać zagrożenia. Wszystko zależy bowiem od tego, jakie urządzenie wybierzemy i w jaki sposób będziemy z niego korzystać.

W skrócie

  • Nawilżacz powietrza może stać na biurku, ale trzeba przestrzegać zaleceń producenta. Należy unikać umieszczania go bezpośrednio na powierzchni wrażliwej na działanie wody.
  • Największe bezpieczeństwo zapewniają nawilżacze ewaporacyjne.
  • Nawilżacze ultradźwiękowe nie powinny stać blisko sprzętu komputerowego, ponieważ mgiełka wodna może go uszkodzić.
  • Nawilżacz na biurko wielkości kubka to zły wybór, ponieważ jest to nawilżacz ultradźwiękowy o bardzo małej wydajności.

Czy stawianie nawilżacza na biurku jest bezpieczne?

Producenci nawilżaczy często zalecają, aby ich urządzenia nie stały obok sprzętu elektrycznego (a więc np. przy komputerze) oraz na powierzchniach, które mogą ulec zniszczeniu na skutek kontaktu z wodą. Tego typu ostrzeżenia można znaleźć nawet w instrukcjach obsługi nawilżaczy ewaporacyjnych, które są bezpieczniejsze od ultradźwiękowych.

Nawilżacz powietrza na biurko

W przypadku dużego biurka nawilżacz warto ustawić możliwie daleko od komputera. Jeśli ze względu na małe wymiary mebla urządzenia musiałyby stać tuż obok siebie, to lepiej znaleźć miejsce dla nawilżacza na podłodze, stoliku czy szafce. Aby uniknąć umieszczenia nawilżacza bezpośrednio na blacie, można użyć plastikowej podstawki.

Oczywiście obecność urządzenia na biurku oznacza konieczność zachowania szczególnej ostrożności, gdyż przypadkowe potrącenie albo chwila nieuwagi przy uzupełnianiu zbiornika mogą doprowadzić do zalania komputera.

Ewaporacyjny nawilżacz powietrza na biurko

Jako nawilżacz powietrza na biurko polecamy urządzenia wykorzystujące technologię ewaporacji. Wprawdzie nie znajdziemy wśród nich nawilżaczy wielkości kubka (które tak naprawdę mają znikomą wydajność), lecz nie oznacza to, że nawilżacze ewaporacyjne są bardzo duże. Np. Klarta Humea WiFi, nr 2 w naszym rankingu opłacalności, ma średnicę 22 cm.

Nawilżacz ewaporacyjny jest lepszy na biurko niż ultradźwiękowy, ponieważ:

  • Wytwarza mikroskopijną, niewidoczną gołym okiem parę wodną. Dzięki temu nie powoduje moczenia przedmiotów obecnych w pobliżu i nie stwarza zagrożenia dla urządzeń elektrycznych.
  • Umożliwia bezpieczne stosowanie wody kranowej i nie powoduje przy tym emisji białego pyłu kamiennego, który również może doprowadzić do awarii sprzętu elektrycznego,
  • Jeśli ma czujnik wilgotności, to zazwyczaj działa on prawidłowo, ponieważ mikroskopijna mgiełka nie zaburza odczytu. Oznacza to też poprawne działanie higrostatu (jeśli nawilżacz go ma).

Rekomendowane nawilżacze powietrza na biurko

Przedstawiamy trzy niewielkie nawilżacze powietrza, na które warto zwrócić szczególną uwagę.

Klarta Humea WiFi

Nawilżacz powietrza Klarta Humea White front

Klarta Humea WiFi to mniejszy nawilżacz producenta, a w naszym rankingu opłacalności ustępuje miejsca wyłącznie większemu modelowi tej marki. Nie jest duży, za to wydajny. Ma czujnik wilgotności i higrostat, który umożliwia pracę w trybie automatycznym, a ponadto sterowanie jest możliwe za pośrednictwem funkcjonalnej aplikacji mobilnej. Nawilżacz jest obecnie dostępny w dwóch kolorach.

Marka i modelKlarta Humea WiFi
Rodzaj nawilżaczaewaporacyjny
Wydajność250 ml/h według testu
Wymiary22 x 22 x 35,5 cm
Funkcje dodatkowehigrometr, higrostat, sterowanie wi-fi, podświetlenie
Moc8 W
Cena499 zł

Stadler Form Oskar

Stadler-Form-Oskar-Little-Bialy

Niezbyt duży jest też Stadler Form Oskar. Wprawdzie w ofercie producenta znajduje się mniejsza wersja tego urządzenia, lecz jest pozbawiona higrostatu, dlatego ten model będzie lepszy. Urządzenie ma dość dobrą wydajność i pracuje cicho. Jest dostępne w kilku wersjach kolorystycznych.

Marka i modelStadler Form Oskar
Rodzaj nawilżaczaewaporacyjny
Wydajność180 ml/h (według testu)
Wymiary24,6 24,6 x 29 cm
Funkcje dodatkowehigrostat, aromaterapia
Moc14,5 W
Cena549 zł

Philips HU2716/104 i HU2718/10

Philips HU2718/10 i HU2716/10

Philips HU2716/10 i HU2718/10 to dwie wersje kolorystyczne tego samego nawilżacza. Jedno z mniejszych urządzeń producenta wyróżnia się wydajnością odpowiednią dla małego lub średniego pokoju. Ma wskaźnik wilgotności oraz higrostat, który umożliwia pracę w trybie automatycznym. Spełnia zatem najważniejsze wymogi dobrego nawilżacza powietrza.

Marka i modelPhilips HU2716/10 i HU2718/10
Rodzaj nawilżaczaewaporacyjny
Wydajność190 ml/h (według testu)
Wymiary22 x 22 x 35 cm
Funkcje dodatkowehigrometr, higrostat
Moc17 W
Cena547 zł


Zobacz też inne nawilżacze ewaporacyjne w naszym rankingu:

Ultradźwiękowy nawilżacz powietrza na biurko

W sprzedaży można znaleźć urządzenia wielkości kubka do herbaty, określane mianem mini nawilżacza albo nawilżacza powietrza na biurko. Teoretycznie wydają się idealnym wyborem do małego pomieszczenia – łatwo mieszczą się na blacie, są lekkie, a przez to wygodne i mobilne. Co więcej, wiele z nich wyróżnia się niską ceną, małym zużyciem energii i cichą pracą. Niestety na tym lista ich zalet się kończy.

Mini nawilżacze wykorzystują technologię ultradźwięków, która jest znacznie gorsza od ewaporacji. W urządzeniu ultradźwiękowym należy używać wyłącznie wody destylowanej. W przeciwnym razie mgiełka zawiera pył kamienny, a często też inne zanieczyszczenia. Pył jest potem wdychany wraz z tlenem, lecz także osadza się na przedmiotach w pobliżu nawilżacza. Stanowi zagrożenie dla znajdujących się w pobliżu urządzeń elektrycznych.

To nie wszystko, ponieważ mgiełka wodna (nawet w przypadku użycia wody destylowanej) sprawia, że rzeczy obecne blisko urządzenia stają się mokre. Ultradźwiękowy nawilżacz powietrza na drewnianym biurku może uszkodzić blat mebla oraz znajdujące się obok urządzenia elektryczne, czyli np. komputer.

Kolejna wada mini nawilżacza powietrza na biurku to mała wydajność. Na każdy metr kwadratowy pomieszczenia potrzeba wydajności przynajmniej 7,5 ml/h. Tymczasem małe biurkowe nawilżacze mają niekiedy wydajność 40 ml/h lub niższą. To wartość odpowiednia dla 5-6 m2.

Mini nawilżacze ultradźwiękowe zwykle nie mają czujnika wilgotności i higrostatu. Warto zauważyć, że i tak nie działałyby one prawidłowo. Para wodna zaburza odczyt wilgotności przez czujnik obecny w nawilżaczu ultradźwiękowym.

Przykładowe ultradźwiękowe nawilżacze powietrza na biurko

Ze względu na istotne wady nie polecamy stosowania mini biurkowych nawilżaczy powietrza. Poniższe urządzenia nie stanowią rekomendacji, a jedynie przykłady.

H2O

Nawilżacz powietrza H2O w trzech kolorach

Nawilżacz powietrza H2O cieszy się dużą popularnością na Allegro. Jest tani i mały, a na dodatek umożliwia stosowania olejków zapachowych. Wady są typowe dla tak małych nawilżaczy. To urządzenie o niewielkiej wydajności, wykorzystujące technologię ultradźwięków.

Marka i modelH2O
Rodzaj nawilżaczaultradźwiękowy
Wydajność45 ml/h
Wymiary7,8 x 7,8 x 11,9 cm
Funkcje dodatkowearomaterapia, kolorowe podświetlenie
Moc2 W
Cena15 zł

N’oveen MUH261

Noveen-MUH261-nawilżacz-mini

Kolejna propozycja to N’oveen MUH261 – także mały, a co za tym idzie lekki, ale jednocześnie niezbyt wydajny. Urządzenie wykorzystuje ultradźwięki. Oferuje m.in. jonizację.

Marka i modelN’oveen MUH261
Rodzaj nawilżaczaultradźwiękowy
Wydajność50 ml/h
Wymiary7,8 x 7,8 x 14,5 cm
Funkcje dodatkowejonizacja, podświetlenie
Moc2,25 W
Cena45 zł

Xiaomi Mi Smart Antibacterial Humidifier

nawilżacz powietrza xiaomi smart mi

Jednym z większych nawilżaczy ultradźwiękowych jest Xiaomi Mi Smart Antibacterial Humidifier. Urządzenie ma bardzo dobrą wydajność i umożliwia sterowanie przez aplikację. Nie zabrakło tu również czujnika wilgotności i higrostatu. Niestety pomiar poziomu nawilżenia powietrza jest zawyżony, tak więc higrostat też nie będzie działać prawidłowo.

Marka i modelXiaomi Mi Smart Antibacterial Humidifier
Rodzaj nawilżaczaultradźwiękowy
Wydajność300 ml/h
Wymiary19 x 19 x 35,3 cm
Funkcje dodatkowehigrometr, higrostat (nie działają prawidłowo), sterowanie wi-fi
Moc25 W
Cena299 zł

Przeczytaj także: Nawilżacz ewaporacyjny, parowy i ultradźwiękowy. Ranking i opinie


FAQ, czyli najczęstsze pytania o nawilżacz powietrza na biurko

1. Czy nawilżacz powietrza może stać na biurku?

Nawilżacz można postawić na biurku pod warunkiem dostosowania się do zaleceń producenta odnośnie lokalizacji sprzętu. Należy zwrócić uwagę na to, czy blat nie jest wrażliwy na działanie wody. Warto również upewnić się, by para wodna nie będzie moczyć komputera.

2. Jaki nawilżacz powietrza na biurko wybrać?

Radzimy wybrać nawilżacz ewaporacyjny z higrostatem. Odradzamy nawilżacz ultradźwiękowy, który postawiony blisko laptopa może doprowadzić do jego uszkodzenia.

Jak oceniasz recenzję?

Aby wystawić ocenę kliknij w gwiazki

Średnia ocena 0 / 5. Ilość ocen: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nawilżanie powietrza

12 czerwca 2024 · 12 minut czytania

Oczyszczacz powietrza do pokoju dziecka – Ranking 2024

Według najnowszych szacunków Światowej Organizacji Zdrowia ponad 40% światowej populacji dzieci do 15 roku ma na co dzień kontakt z …

12 czerwca 2024 · 5 minut czytania

Jak działa klimatyzator przenośny? Poznaj najważniejsze zasady

Klimatyzatory mobilne są łatwe w użyciu, a ich montaż nie wymaga uzyskania zgody właściciela budynku. Stanowią one tańszą alternatywę dla …

12 czerwca 2024 · 6 minut czytania

Co pyli w czerwcu? Aktualne zagrożenia dla alergika

Przełom wiosny i lata to trudny moment dla osób zmagających się z alergią na pyłki. Kwitną bowiem m.in. silnie uczulające …

12 czerwca 2024 · 11 minut czytania

Jak ochłodzić pokój? Klimatyzator, klimatyzer czy wiatrak?

Jak ochłodzić pokój latem? Klimatyzator przenośny, klimatyzacja naścienna, a może zwykły wentylator? Klimatyzator powietrza, czy to naścienny czy mobilny nie …

21 maja 2024 · 4 minuty czytania

Mały klimatyzator przenośny do pokoju. Przegląd ofert 2024

W małym pokoju często brakuje miejsca, dlatego klimatyzator przenośny do takiego wnętrza powinien być niewielki. Czy da się znaleźć dobre …