Suche powietrze źle wpływa na zdrowie i wygląd roślin doniczkowych, co stanowi kolejny argument przemawiający za tym, że warto dbać o prawidłową wilgotność. Najlepszym sposobem na to jest oczywiście dobry nawilżacz powietrza. Wyjaśniamy, jak wybrać urządzenie skuteczne i bezpieczne dla roślin.

W skrócie

  • Do roślin najlepiej wybrać nawilżacz ewaporacyjny wyposażony w higrostat, który zapewnia łatwe utrzymanie optymalnej wilgotności i nie stwarza żadnych zagrożeń.
  • Lepiej unikać nawilżaczy ultradźwiękowych, a jeśli już się je posiada, trzeba korzystać wyłącznie z wody destylowanej.
  • Rośliny doniczkowe pod wpływem suchego powietrza tracą ładny wygląd. Liście brązowieją, usychają i się kruszą. Występuje też wyższe ryzyko pojawienia się pasożytów.

TOP 5 nawilżaczy powietrza do roślin

Oto lista pięciu urządzeń, które naszym zdaniem zasługują na szczególną uwagę. Opracowując ją, uwzględniliśmy własne testy oraz doświadczenia z poszczególnymi nawilżaczami.

Klarta Humea WiFi

Klarta Humea WiFi w 2 kolorach

Jako nawilżacz powietrza do roślin świetnie sprawdzi się Klarta Humea WiFi. To ewaporacyjny nawilżacz powietrza z higrostatem i sterowaniem wi-fi. W aplikacji można wprowadzić własne reguły pracy. Urządzenie jest przy tym ciche i tanie w użytkowaniu. Do wyboru są dwie wersje kolorystyczne: biała i beżowa.

Marka i modelKlarta Humea WiFi
Wydajność300 ml/h deklarowane, 250 wg testów
Maks. powierzchnia35 m²
Pojemność zbiornika na wodę3 l
Funkcje dodatkowehigrometr, higrostat, podświetlenie, sterowanie wi-fi
Cena499 zł

Klarta Humea Grande

Klarta Humea Grande w 2 kolorach

Nawilżacz ewaporacyjny Klarta Humea Grande to idealna propozycja do dużego pomieszczenia. Wysoka wydajność idzie tutaj w parze z innymi zaletami, takimi jak obecność higrostatu i funkcjonalnej aplikacji mobilnej oraz niskie koszty użytkowania. Urządzenie dostępne jest w kolorze białym i czarnym.

Marka i modelKlarta Humea Grande
Wydajność650 ml/h deklarowane, 600 ml/h wg testów
Maks. powierzchnia80 m²
Pojemność zbiornika na wodę4 l
Funkcje dodatkowehigrometr, higrostat, podświetlenie w kilku kolorach, sterowanie wi-fi
Cena799 zł

Philips HU4816/10

Philips HU4816/10 to nawilżacz ewaporacyjny o dobrej wydajności, wyposażony w higrostat. Bardzo dobrze spełnia swoją funkcję i nie jest drogi w użytkowaniu, dlatego uznajemy go za jeden z najlepszych nawilżaczy powietrza do roślin.

Marka i modelPhilips HU4816/10
Wydajność300 ml/h deklarowane, 245 ml/h wg testów
Maks. powierzchnia35 m²
Pojemność zbiornika na wodę3 l
Funkcje dodatkowehigrometr, higrostat
Cena649 zł

Stadler Form Karl

Stadler Form Karl

Kolejna propozycja to nawilżacz ewaporacyjny Stadler Form Karl. Wysoka wydajność sprawia, że urządzenie sprawdzi się też w większych pomieszczeniach. Znajdziemy tutaj higrostat i sterowanie wi-fi. Koszty użytkowania są wyższe niż w przypadku poprzednio zaprezentowanych nawilżaczy, ze względu na obecność kostki z jonami srebra.

Marka i modelStadler Form Karl
Wydajność690 ml/h deklarowane, 483 ml/h wg testów
Maks. powierzchnia69 m²
Pojemność zbiornika na wodę3 l
Funkcje dodatkowehigrostat, sterowanie wi-fi
Cena1299 zł

Philips HU2716/10

Philips HU2718/10 i HU2716/10

Jako nawilżacze powietrza do roślin sprawdzą się również Philips HU2716/10 i Philips HU2718/10. To ten sam model, lecz w dwóch wersjach kolorystycznych, sprzedawanych pod różnymi nazwami. Urządzenia mają niższą wydajność niż poprzednie propozycje, lecz wystarczającą dla niezbyt dużego pomieszczenia. Na ich korzyść przemawiają przystępne koszty użytkowania.

Marka i modelPhilips HU2716/10 i HU2718/10
Wydajność200 ml/h deklarowane, 190 ml/h wg testów
Maks. powierzchnia26 m²
Pojemność zbiornika na wodę2 l
Funkcje dodatkowehigrostat
Cena547 zł

Zobacz też inne nawilżacze ewaporacyjne w naszym rankingu:


Jaki nawilżacz powietrza do roślin?

Przy roślinach najlepiej sprawdzi się nawilżacz ewaporacyjny. Zawsze rekomendujemy wybór urządzenia wykorzystującego tę technologię, ponieważ zapewnia ona największe bezpieczeństwo. Nawilżanie ewaporacyjne to proces naturalny, w którym wilgotność powietrza zostaje zwiększona na skutek jego przepływu przez mokry filtr.

Do nawilżacza ewaporacyjnego można wlewać wodę prosto z kranu. Ewentualne osady zostają zatrzymane na filtrze, więc nie trafiają do powietrza. Nie trzeba także obawiać się tego, że dojdzie do zamoczenia parą wodną przedmiotów obecnych w pobliżu.

Poza technologią nawilżania podczas wyboru nawilżacza powietrza do roślin warto uwzględnić:

  • Wydajność nawilżania i powierzchnię pracy – są ze sobą powiązane, ponieważ na każde 10 m² urządzenie powinno dostarczyć w ciągu jednej godziny przynajmniej 75 ml wody. Aby poznać minimalne zapotrzebowanie na wydajność, należy pomnożyć metraż pomieszczenia przez 7,5.
  • Pojemność zbiornika na wodę – najlepiej, aby mieściło się w nim 2-4 litry wody. Zbyt mały pojemnik oznacza konieczność częstego dolewania wody, natomiast za duży to spore wymiary i wagę urządzenia.
  • Obecność higrostatu – służy on do utrzymania wyznaczonej wilgotności powietrza, czyli pracy w trybie automatycznym.
  • Obecność innych pożądanych funkcji – na uwagę zasługuje np. zdalne sterowanie.
  • Koszty użytkowania – są uzależniona od ceny i żywotności elementów wymiennych oraz od zużycia prądu.
  • Opłacalność – to relacja pomiędzy możliwościami nawilżacza a jego ceną.

Ultradźwiękowy nawilżacz powietrza a rośliny – nienajlepszy wybór

Nawilżacz ultradźwiękowy przy roślinach

Odradzamy wybór do roślin nawilżacza ultradźwiękowego. Takie urządzenie napełnione zwykłą wodą kranową generuje biały pył, który osiada na wszystkich powierzchniach w pobliżu. Można zatem spodziewać się, że jasny osad będzie widoczny również na roślinach, a to z pewnością nie wpłynie pozytywnie na ich wygląd.

Zamiast wody kranowej można użyć destylowanej, lecz wtedy należy liczyć się z większymi wydatkami, ponieważ za litr wody destylowanej trzeba zapłacić około 1 zł. Przy poważnych problemach z wilgotnością zużycie może wynosić 3 litry dziennie, co daje miesięcznie 90 zł.

Dlaczego rośliny potrzebują nawilżaczy powietrza

sucha roślina

Sygnałem świadczącym o niskiej wilgotności powietrza może być pogorszenie wyglądu liści roślin doniczkowych. Na skutek suchego powietrza zaczynają one brązowieć i zwijać się, a potem kruszeją i opadają.

To jednak nie wszystko, ponieważ niska wilgotność zwiększa także podatność roślin na atak pasożytów. Główne zagrożenie stanowią przędziorki, których śladów również należy szukać przede wszystkim na liściach. Ich obecności towarzyszą kropki oraz gęsta pajęczyna.

Zagrożone są w szczególności gatunki pochodzące z krajów tropikalnych, ponieważ w ich naturalnym środowisku poziom nawilżenia powietrza jest dość wysoki. Niska wilgotność zaszkodzi zatem najszybciej np. fikusom i paprociom.

Zobacz także: Optymalna wilgotność powietrza w domu

FAQ, czyli najczęstsze pytania o nawilżacz powietrza do roślin

Tak, nawilżacz pomaga utrzymać prawidłową wilgotność powietrza, zapobiegając jego przesuszeniu. Suche powietrze sprawia, że rośliny są bardziej podatne na atak szkodników, a ich liście niszczeją.

Przy roślinach najlepiej sprawdzi się nawilżacz ewaporacyjny o dobrej wydajności, wyposażony w higrostat.

Jak oceniasz recenzję?

Aby wystawić ocenę kliknij w gwiazki

Średnia ocena 0 / 5. Ilość ocen: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nawilżanie powietrza

12 czerwca 2024 · 12 minut czytania

Oczyszczacz powietrza do pokoju dziecka – Ranking 2024

Według najnowszych szacunków Światowej Organizacji Zdrowia ponad 40% światowej populacji dzieci do 15 roku ma na co dzień kontakt z …

12 czerwca 2024 · 5 minut czytania

Jak działa klimatyzator przenośny? Poznaj najważniejsze zasady

Klimatyzatory mobilne są łatwe w użyciu, a ich montaż nie wymaga uzyskania zgody właściciela budynku. Stanowią one tańszą alternatywę dla …

12 czerwca 2024 · 6 minut czytania

Co pyli w czerwcu? Aktualne zagrożenia dla alergika

Przełom wiosny i lata to trudny moment dla osób zmagających się z alergią na pyłki. Kwitną bowiem m.in. silnie uczulające …

12 czerwca 2024 · 11 minut czytania

Jak ochłodzić pokój? Klimatyzator, klimatyzer czy wiatrak?

Jak ochłodzić pokój latem? Klimatyzator przenośny, klimatyzacja naścienna, a może zwykły wentylator? Klimatyzator powietrza, czy to naścienny czy mobilny nie …

21 maja 2024 · 4 minuty czytania

Mały klimatyzator przenośny do pokoju. Przegląd ofert 2024

W małym pokoju często brakuje miejsca, dlatego klimatyzator przenośny do takiego wnętrza powinien być niewielki. Czy da się znaleźć dobre …