Nawilżacz powietrza dla dzieci – ranking

Maciej Kluba
Maciej Kluba
19 minut czytania

Niska wilgotność powietrza może być przyczyną złego samopoczucia, kaszlu, chrypy, podrażnionej śluzówki, bólu głowy, zapalenia spojówek czy zmęczenia.

Utrzymywanie prawidłowego poziomu nawilżenia wydaje się szczególnie istotne w przypadku dzieci, których układ oddechowy i odpornościowy nie są jeszcze tak rozwinięte.

Z pomocą przychodzą nawilżacze powietrza, których oferta zwiększa się z roku na rok. Jaki jest najlepszy nawilżacz powietrza dla dzieci? Czym kierować się przy jego wyborze?

W skrócie:

  • Za optymalną dla organizmów wilgotność powietrza uznaje się poziom 40-60%. Poziom wilgotności zmienia się wraz z porą roku – latem nierzadko wynosi 50-60 %, zimą potrafi spaść do 20 %.
  • Odpowiedni poziom nawilżenia zapobiega bólom gardła i głowy, suchej skórze czy chrypie. Pomaga też złagodzić kaszel i zapobiegać infekcjom górnych dróg oddechowych.
  • Nawilżacz powietrza dla dzieci powinien być przede wszystkim bezpieczny w obyciu i higieniczny w eksploatacji. Dlatego też ze swojej strony polecamy nawilżacze ewaporacyjne.
  • Najważniejszymi cechami dobrego nawilżacza powietrza do pokoju dziecka są: ewaporacyjny typ nawilżania, obecność higrostatu, tryb nocny i/lub możliwość wyłączenia podświetlenia, blokada rodzicielska.

1. Nawilżacz powietrza dla dzieci i niemowląt – jaki powinien być?

Dobry nawilżacz powietrza dla dziecka i niemowląt powinien nie tylko być skuteczny, ale również, a może przede wszystkim bezpieczny w codziennym użytkowaniu. Z tego też względu polecamy wybór nawilżaczy ewaporacyjnych, odradzamy zaś nawilżacze ultradźwiękowe (więcej o ryzyku związanym z nawilżaniem ultradźwiękowym poniżej).

Niemniej istotne są funkcje, które urządzenie posiada. Idealny nawilżacz do pokoju dziecka powinien być wygodnie sterowany, najlepiej zdalnie za pośrednictwem aplikacji, by nie budzić maluszka.

Z tego samego względu ważna jest również cicha praca urządzenia. Regulacja prędkości nawilżania, tryb nocny czy timer pozwolą lepiej dopasować pracę urządzenia do rytmu dnia naszej pociechy. Ostatni, choć niemniej ważny jest wygląd. Atrakcyjny design, niewielkie gabaryty, dostępność różnych kolorów stanowią dodatkowe atuty nawilżacza.


2. Nie wybieraj nawilżaczy z mgiełką

Niebezpieczne nawilzacze powietrza z mgielka - ranking-oczyszczaczy.pl

Ultradźwiękowy nawilżacz powietrza w pokoju dziecka. Grafika własna Ranking-Oczyszczaczy.pl

Popularne nawilżacze z mgiełką o ciekawych kształtach będą ładnie prezentowały się w pokoju dziecięcym, ale niestety trzeba na nie uważać! Więcej piszemy w punkcie Nawilżacz powietrza dla dzieci – uważaj na ultradźwięki!

3. Jakie cechy powinien posiadać nawilżacz dla dzieci?

nawilzacz powietrza - jakie parametry - ranking-oczyszczaczy.pl

Uwaga na ultradźwiękową mgiełkę. Grafika własna Ranking-Oczyszczaczy.pl

  • Nawilżanie ewaporacyjne – ewaporacja, czyli parowanie na chłodno, nawilża powietrze za pomocą niewidocznej mgiełki. Wszelkie zanieczyszczenia wody zostają na filtrze
  • Higrostat – umożliwia ustawienie docelowego poziomu wilgotności
  • Tryb nocny – gwarantuje cichszą pracę wtedy, gdy tego potrzebujemy
  • Zdalne sterowanie – wygodne zarządzanie pracą nawilżacza bez konieczności ręcznych ustawień
  • Timer – ustawienie czasu wyłączenia się sprzętu, tak by lepiej dopasować pracę nawilżacza do rytmu dnia dziecka
  • Dobra relacja ceny do wydajności – Sypialnia niemowlaka to z reguły dość małe pomieszczenie. Niepotrzebne są więc urządzenia o dużej wydajności. Z drugiej strony sprzęty o większej wydajności z reguły oferują też większa ilość przydatnych funkcji, np. Xiaomi i Klarta. Ważne, by relacja ceny do oferowanych możliwości pozostawała atrakcyjna
  • Funkcje osuszania filtra/Tryb Air Dry – znane choćby z nawilżaczy powietrza Klarta i Xiaomi, Gdy urządzenie zużyje wodę, nawilżacz pracuje jeszcze przez jakiś czas, aby odprowadzić resztki wody w celu zachowania higieny

Nawilżacze powietrza dla dzieci i niemowląt – ranking

4.1. Klarta Humea WiFi – cena 499 zł

NR 1 w rankingu nawilżaczy!

Nawilżacz Klarta Humea WiFi w kolorach białym i beżowy. Grafika własna Ranking-Oczyszczaczy.pl na podstawie materiałów producenta.
Nawilżacz Klarta Humea WiFi w kolorach białym i beżowym. Grafika własna Ranking-Oczyszczaczy.pl na podstawie materiałów producenta.

Klarta Humea WiFi to nr w 1 rankingu nawilżaczy powietrza dla niemowląt, jak również lider naszego głównego rankingu nawilżaczy. Urządzenie udanie kontynuuje ścieżkę wytyczoną przez poprzedni model. Na uwagę zasługują przede wszystkim przyzwoita wydajność nawilżania (300 ml/h), całkiem pojemny zbiornik na wodę (3 litry) i prosta obsługa.

Dodatkowo, komfort codziennego użytkowania zwiększa WiFi i aplikacja mobilna Tuya Smart, dzięki której uruchomisz nawilżacz powietrza, przełączysz tryby pracy czy ustawisz higrostat bez konieczności zaglądania do pokoju dziecka.

Ważną funkcją jest również możliwość ustawiania własnych reguł pracy, np. intensywności nawilżania w zależności od poziomu wilgotności w pokoju. Dzięki możliwości regulacji podświetlenia wiele osób wykorzystuje sprzęt również jako lampkę nocną. Cicha praca (min. głośność 24 dB) również nie powinna zakłócić wypoczynku Twojego maluszka.

W trosce o zdrowe i bezpieczne warunki pracy Humea posiada również funkcję osuszania filtra, który dodatkowo pokryty jest solami antybakteryjnymi. Mniejszy z nawilżaczy powietrza Klarta może być oferowana w dwóch kolorach: beżowym i białym, co pomoże dopasować urządzenie do aranżacji wnętrz.

Najważniejsze parametry Klarta Humea WiFi

Model nawilżaczaKlarta Humea WiFi
Cena499 zł
Maksymalna wydajność / wydajność wg testów300 / 250 ml/h
Rekomendowana powierzchnia 35 m2
Pojemność zbiornika na wodę3 l
Najważniejsze funkcjemoduł WiFi,
osuszanie filtra,
higrostat,
timer
Głośność24-55 dB
Moc12 W
Koszty eksploatacjiFiltr nawilżający – 49 zł,
wymiana co pół roku
Wymiary22,9 x 22,9 x 36,3 cm

4.2. Klarta Humea Grande – cena 799 zł

NR 1 w rankingu nawilżaczy!

Ewaporacyjne nawilżacze powietrza Klarta Humea Grande WiFi. Grafika własna Ranking-Oczyszczaczy.pl na podstawie materiałów producenta
Ewaporacyjne nawilżacze powietrza Klarta Humea Grande WiFi. Grafika własna Ranking-Oczyszczaczy.pl na podstawie materiałów producenta

Klarta Humea Grande to nr w 2 rankingu nawilżaczy powietrza dla niemowląt, jednocześnie będąc liderem naszego głównego rankingu nawilżaczy. Dlaczego? Klarta Humea Grande to znakomite urządzenie, bezkonkurencyjne w relacji ceny do wydajności nawilżania. Zdajemy sobie jednak sprawę, że w przypadku pokoi dzieci, które są z reguły małymi pomieszczeniami, tak mocny nawilżacz może nie być potrzebny.

Klarta Humea Grande to powiększony wariant Klarty Humea WiFi, łączący wszystkie najważniejszych udogodnienia bazowej wersji z ponad 2 razy większą wydajnością nawilżania i większym, 4-litrowym zbiornikiem na wodę.

Dużą zaletą jest obecność Wi-Fi i aplikacja Tuya Smart, dzięki której uruchomisz urządzenie, przełączysz tryb pracy czy ustawimy higrostat bez konieczności zaglądania do pokoju dziecka. Ustawisz też własne reguły pracy. Jako rodzic, możesz też docenić 7 kolorów podświetlenia ambientowego do wyboru, wprowadzająca ciepłe, pastelowe barwy do wnętrza. Oczywiście opcja bez podświetlenia tez jest.

Co ciekawe, pomimo większych rozmiarów i mocy, Klarta Humea Grande na najwyższych obrotach jest nieco cichsza od zwykłej Humei. Jest też naprawdę zaskakująco energooszczędna, zużywając zaledwie 6,6 W na 4 prędkości. Duży, wydajny filtr nawilżacza pokryty jest dodatkowo solami antybakteryjnymi. Humea Grande WiFi jest dostępna w 2 kolorach: białym i czarnym.

Najważniejsze parametry Klarta Humea Grande WiFi

Model nawilżaczaKlarta Humea Grande WiFi
Cena799 zł
Maksymalna wydajność / wydajność wg testów650 ml/h
Rekomendowana powierzchnia 80 m2
Pojemność zbiornika na wodę4 l
Najważniejsze funkcjemoduł WiFi,
osuszanie filtra,
higrostat,
timer
Głośność24-55 dB
Moc11 W (6,6 W w testach)
Koszty eksploatacjiFiltr nawilżający – 79 zł,
wymiana co pół roku
Wymiary24,2 cm x 24,2 x 38,8 cm

4.3. Xiaomi Evaporation Air Humidifier 3 – cena 729 zł

Xiaomi Smartmi Evaporation Air Humidifier 3 przód
Nawilżacz ewaporacyjny Xiaomi Smartmi Evaporation Air Humidifier 3 z przodu i z boku. Materiały producenta Xiaomi.

Najnowszy i najlepszy nawilżacz powietrza Xiaomi, z jakim mieliśmy dotychczas do czynienia. Od czasu debiutu  Xiaomi Smartmi Evaporative Humidifier, chiński producent sporo poprawił w działaniu swojego sprzętu. Najnowszy model może przede wszystkim pochwalić się większą wydajnością nawilżania – 350 ml/h.

Zwiększeniu uległ także zbiornik na wodę, który teraz może pomieścić aż 5 litrów. Z naszej perspektywy ważne są także dokonane zmiany techniczne – elektrody zczytujące poziom wody zostały zastąpione pływakiem – rozwiązanie bardziej archaiczne, ale odporne na odkładający się kamień z wody. Pojawiła się tez pompka, opłukająca obrotowe dyski.

Podobnie jak w przypadku nawilżaczy powietrza Klarta, mamy tu zdalne sterowanie za pomocą aplikacji mobilnej Mi Home. Dzięki temu wygodnie przełączymy prędkość, tryby pracy, ustalimy własne reguły, nie będąc nawet w pobliżu urządzenia.

Najważniejsze parametry Xiaomi Evaporation Air Humidifier 3

Model nawilżaczaXiaomi Evaporation Air Humidifier 3
Cena719 zł
Maksymalna wydajność / wydajność wg testów350 ml/h / – 
Rekomendowana powierzchnia 50 m2
Pojemność zbiornika na wodę5 l
Najważniejsze funkcje

moduł WiFi,
osuszanie filtra (Air Dry),
higrostat,
timer

Głośność34-50 dB
Moc8 W
Koszty eksploatacjiBrak,
talerzy obrotowych nie trzeba wymieniać
Wymiary26 x 26 x 40,1 cm

4.4. Xiaomi Pure Evaporative 2 – cena 529 zł

Nawilczacz powietrza Xiaomi Smartmi Pure Evaporative 2
Ewaporacyjny nawilżacz powietrza Xiaomi Pure Evaporative 2. Materiały producenta Xiaomi

Xiaomi Smartmi Evaporative Humidifier 2 to udany następca całkiem dobrego modelu Xiaomi Smartmi Evaporative Humidifier. Druga generacja nawilżacza ewaporacyjnego Xiaomi posiada nieco większą wydajność nawilżania – 260 ml/h.

Podobnie jak w poprzednim modelu, i jak w przypadku Klarty Humea WiFi, ważnym atutem Xiaomi jest zdalne sterowanie za pomocą aplikacji mobilnej Mi Home. Dzięki temu wygodnie przełączymy prędkość, tryby pracy, ustalimy własne reguły, nie będąc nawet w pobliżu urządzenia.

Najważniejszymi atutami Xiaomi są jednak duży, 4-litrowy zbiornik na wodę oraz obrotowe dyski zamiast filtra ewaporacyjnego. Zaletą tego rozwiązania jest brak konieczności wymiany tego elementu. Dyski wystarczy regularnie czyścić. W Xiaomi Pure Evaporative 2 znalazł się również tryb Air Dry (funkcja osuszania filtra).

Nawilżacz powietrza Xiaomi dostępny jest tylko w kolorze białym.

Najważniejsze parametry Xiaomi Pure Evaporative 2

Model nawilżaczaXiaomi Pure Evaporative 2
Cena529 zł
Maksymalna wydajność / wydajność wg testów260 ml/h / – 
Rekomendowana powierzchnia 35 m2
Pojemność zbiornika na wodę4 l
Najważniejsze funkcjemoduł WiFi,
osuszanie filtra (Air Dry),
higrostat,
timer
Głośność34-50 dB
Moc8 W
Koszty eksploatacjiBrak,
talerzy obrotowych nie trzeba wymieniać
Wymiary24 x 24 x 36,3 cm 

Sprawdź też porównanie nawilżaczy Xiaomi:

4.5. Philips HU4803/01 – cena 479 zł

nawilżacz powietrza philips hu4803 przód
Ewaporacyjny nawilżacz powietrza Philips HU4803/01. Materiały producenta Philips

Kolejne pozycje w rankingu nie są już tak rewelacyjne, choć Philips HU4803/01 to sprawdzona technologia holenderskiego producenta. Nawilżacz ten posiada mniejszą wydajność nawilżania – 220 ml/h.

Mniejszy jest również zbiornik na wodę, którego pojemność wynosi 2 litry. Podobnie jak inne nawilżacze ewaporacyjne, Philips HU4803/01 wyposażony jest w filtr nawilżający, który absorbuje jednocześnie zanieczyszczenia (Philips nazywa ją NanoCloud).

Nawilżacz powietrza Philips warto docenić także za higrostat oraz 8-godziny timer, pozwalający ustawić czas wyłączenia się sprzętu po 1, 4 lub 8 godzinach. Jest również tryb cichy, który przydaje się podczas wypoczynku dziecka, w którym to urządzenie wyłącza wszelkie świecące się lampki oprócz podświetlenia wskaźnika prędkości.

Niestety minusem jest brak zdalnego sterowania. Nie ma pilota ani WiFi, dlatego też każdej zmiany musimy dokonać ręcznie. Nieco droga jest również eksploatacja urządzenia, albowiem filtry do nawilżaczy Philips należy wymieniać co 3 miesiące..

Philips HU4803/01 dostępny jest jedynie w biało-srebrnym kolorze.

Najważniejsze parametry Philips HU4803/01

Model nawilżaczaPhilips HU4803/01
Cena479 zł
Maksymalna wydajność / wydajność wg testów220 ml/h / – 
Rekomendowana powierzchnia 31 m2
Pojemność zbiornika na wodę2 l
Najważniejsze funkcjehigrostat,
timer
Głośność≥ 26 dB
Moc14 W
Koszty eksploatacjiFiltr nawilżający HU4102 49 zł
(wymiana co 3 miesiące)
Wymiary24,9 x 24,9 x 33,9 cm

4.6. Philips HU4801/01 – cena 299 zł

nawilżacz powietrza philips HU4801
Ewaporacyjny nawilżacz powietrza Philips HU4801/01. Materiały producenta Philips

Philips HU4801/01 to propozycja, która znalazła się w rankingu nawilżaczy powietrza dla dzieci ze względu na swą niską cenę. Nawilżacz ten jest bardzo podstawowym urządzeniem, nie posiadającym nawet higrostatu. Jest za to 2-litrowy zbiornik na wodę, co przy wydajności nawilżania równej 200 ml/h zapewnia 10 godzin nieprzerwanego nawilżania.

Regulacja pracy sprowadza się jedynie do wyboru 1 z 2 manualnych prędkości. Na tym w zasadzie kończy się zakres funkcji oferowanych przez HU4801/01. Podobnie jak w modelu HU4803/01, minusem opisywanego modelu jest konieczność wymiany filtrów co 3 miesiące, co przekłada się na spore koszty eksploatacji.

Jeżeli jednak głównym kryterium wyboru będzie niska cena – ciężko znaleźć coś lepszego w budżecie do 300 zł. Warto jednak zwiększyć nieco kwotę, gdyż za 100-200 zł więcej możemy kupić znacznie bardziej funkcjonalne urządzenia. 

Philips HU4801/01 oferowany jest w jednym, biało-seledynowym wariancie kolorystycznym.

Zobacz także: Mały nawilżacz powietrza do 300zł

Najważniejsze parametry Philips HU4801/01

Model nawilżaczaPhilips HU4801/01
Cena299 zł
Maksymalna wydajność / wydajność wg testów200 / 209 ml/h
Rekomendowana powierzchnia 30 m2
Pojemność zbiornika na wodę2 l
Najważniejsze funkcjeBrak
Głośność≥ 26 dB
Moc16 W
Koszty eksploatacjiFiltr nawilżający HU4102 49 zł (wymiana co 3 miesiące)
Wymiary24,9 x 24,9 x 33,9 cm

4.7. Stadler Form Oskar – cena 499 zł

Stadler Form Oskar dostępny w 6 kolorach, źródło: materiały producenta Stadler Form

Stadler Form Oskar z pewnością wyróżnia się wśród nawilżaczy swoim designem. Nietuzinkowy projekt przykuwa uwagę. Przykuwają ją również, wydawać by się mogło, bardzo dobre parametry. Sugerowana przez producenta wydajność nawilżania Oskara to aż 370 ml/h.

Niestety w naszych testach Oskar wypadł zdecydowanie słabiej, nie osiągając nawet połowy deklarowanej wydajności. Zdają się to potwierdzać również opinie niektórych naszych czytelników.

To, co zasługuje na uwagę to na pewno duży, 3,5-litrowy zbiornik na wodę. Stadler Form Oskar wyposażony jest również w higrostat. Jest również tryb nocny, w którym następuje przyciemnienie diód oraz 2 poziomy prędkości manualnej. Unikatowymi elementami są dozownik zapachów, dzięki czemu Oskar może służyć również do aromaterapii (w tym miejscu prosimy zwracać szczególną uwagę na źródło olejków. Kupując olejki eteryczne, wybierajmy jedynie naturalne, certyfikowane preparaty).

Unikalnym elementem jest też kostka z jonami srebra Ionic Silver, hamująca rozwój bakterii. Obecność kostki należy z pewnością pochwalić. Dobrego słowa nie można natomiast powiedzieć o koszcie eksploatacji nawilżacza Stadler Form. Kostkę wymieniamy co roku i kosztuje ona ok. 89 zł. Kasetę filtracyjną zaś należy wymieniać co 3 miesiące, a jej koszt to również ok. 89 zł. Rocznie daje to bardzo dużą sumę – ponad 400 zł.

Stadler Form Oskar oferowany jest w aż 6 kolorach: zielonym, brązowym, purpurowym, srebrnym, czarnym i białym.

Zobacz także: Nawilżacze powietrza do 500zł

Najważniejsze parametry Stadler Form Oskar

Model nawilżaczaStadler Form Oskar
Cena499 zł
Maksymalna wydajność / wydajność wg testów370 /178 ml/h
Rekomendowana powierzchnia 25 m2
Pojemność zbiornika na wodę3,5 l 
Najważniejsze funkcjehigrostatdozownik zapachów
Głośność26-39 dB
Moc6-18 W
Koszty eksploatacjiKaseta filtracyjna 88 zł (wymiana co 2-3 m-ce) Kostka z jonami srebra 89 zł (wymiana co 1 rok)
Wymiary24,6 x 29 x 24,6 cm

5. Nawilżacz powietrza dla dziecka – uważaj na ultradźwięki!

Nawilżacz powietrza dla dziecka - uważaj na ultradźwięki! ranking-oczyszczaczy.pl

Oprócz ewaporacyjnych nawilżaczy powietrza wyróżniamy jeszcze m.in. nawilżacze ultradźwiękowe, bardzo popularne na portalach aukcyjnych. Nic dziwnego, gdyż producenci często prześcigają się w designie tych urządzeń, tworząc naprawdę słodkie propozycje. Przykładowe aukcje prezentujemy poniżej:

Przytoczone wyżej urządzenia łączy znikoma wydajność oraz przede wszystkim niehigieniczna, a niekiedy nawet niebezpieczna praca. Niska cena nie działa niestety w tym przypadku na korzyść.

5.1. Niebezpieczny biały osad

Nawilżacz ultradźwiękowy firmy Crane, źródło: materiały producenta Crane

Wspólną cechą wszystkich nawilżaczy ultradźwiękowych, bez względu na ich cenę, jest generowanie charakterystycznego białego pyłu, Powstaje on na skutek rozbijania cząsteczek wody przez fale ultradźwiękowe. Do otoczenia uwalniane sa wówczas także bakterie, chemikalia, minerały, pleśń, metale ciężkie i inne substancje zawarte w wodzie kranowej. Ze względu na często mikroskopijną wielkość cząstek (nawet 0,03 mikrona), substancje te z łatwością przedostają się do naszego układu oddechowego, przyczyniając się do chorób płuc. Oprócz tego pył podrażnia też śluzówki oczu, prowadząc często do ich łzawienia i bólu głowy. 

Charakterystycznym objawem jest również biały osad na meblach. Dlatego też w przypadku nawilżaczy ultradźwiękowych nie należy korzystać z wody kranowej. Nie pomaga również jej przefiltrowanie (np. za pomocą dzbanków filtrujących Brita), gdyż filtry te nie usuwają kamienia. Jedynym rozwiązaniem jest stosowanie drogiej w codziennym użytku wody demineralizowanej.


5.2. Wysokie koszty eksploatacji

Ze względu na rozbijanie cząsteczek wody, a wraz z nią zawartych w niej chemikaliów, w przypadku nawilżaczy ultradźwiękowych zaleca się wlewać wodę destylowaną lub po odwróconej osmozie. Koszt litra wody destylowanej (demineralizowanej) to w przybliżeniu ok. 1 zł. Litr wody kranowej kosztuje ok. 0,37 gr. W przypadku codziennej eksploatacji różnica kosztów jest więc kolosalna.


5.3. Tanie nawilżacze ultradźwiękowe = niska wydajność

Rynek nawilżaczy ultradźwiękowych jest bardzo bogaty, oferując sprzęty za 30, jak i 500 zł. Niestety w wielu przypadkach cena przekłada się na wydajność sprzętów. Większe urządzenia ultradźwiękowe nie ustępują często wydajnością modelom ewaporacyjnym. Niestety ultradźwiękowe nawilżacze dla dzieci to z reguły urządzenia bardzo tanie, o niewielkich rozmiarach, nastawione głównie na wygląd. Niewielki zbiornik na wodę (z reguły ok. 300-500 ml) i wydajność nawilżania na poziomie 50 ml/h sprawiają, że modele te nie są w stanie efektywnie nawilżać otoczenia.

Nawilżacze ultradźwiękowe Planet Cat Humidifiers, źródło: materiały producenta ZYYC

5.4. Niekontrolowane nawilżanie

Wspólnym problemem wielu nawilżaczy powietrza są nieco przekłamane odczyty z czujników wilgotności. Wszystko za sprawą generowanej mgiełki. Problem ten dotyczy zarówno nawilżaczy ultradźwiękowych, jak i ewaporacyjnych, choć to w przypadku ultradźwięków mamy do czynienia z większymi różnicami. Dodatkowo, tańsze nawilżacze powietrza są często pozbawione higrostatu. Niekontrolowane nawilżanie może prowadzić do rozwoju pleśni i grzybów, co nasila objawy astmatyczne i alergiczne.


5.5. Drażniące dla zwierząt

Ostatnim, często zapominanym aspektem w przypadku ultradźwięków, jest ich oddziaływanie na zwierzęta domowe. Wysoka częstotliwość dźwięków może odstraszać niektóre gatunki, zarówno te dzikie, jak kuny, łasice czy krety, jak i nasze własne, np. psy.

Żabki, myszki, kotki czy ciuchcie – wszystkim prezentowanym wyżej nawilżaczom ultradźwiękowym nie można odmówić wdzięku! Z łatwością wkomponują się do każdego dziecięcego pokoju. Ze względu higieny, jak i ekonomicznych nie polecamy jednak nawilżaczy ultradźwiękowych.

Więcej na ten temat piszemy w artykule: Nawilżacz powietrza a zwierzęta. Czy nawilżacz może szkodzić?

Żabki, myszki, kotki czy ciuchcie – wszystkim prezentowanym wyżej nawilżaczom ultradźwiękowym nie można odmówić wdzięku! Z łatwością wkomponują się do każdego dziecięcego pokoju. Ze względów higieny, jak i ekonomicznych nie polecamy jednak nawilżaczy ultradźwiękowych.

Zobacz także: Nawilżacze powietrza do 500zł

6. Nawilżacz powietrza dla dzieci – dlaczego warto?

Optymalny poziom wilgotności dla naszego organizmu to 40-60 %. Tymczasem w wielu miejscach, zwłaszcza w tracie sezonu grzewczego, poziom ten spada do 20%. Co się wtedy dzieje?

Zbyt suche powietrze przekłada się m.in. na:

  • Wysuszone śluzówki gardła i nosa
  • Uciążliwy kaszel
  • Chrypkę
  • Częste infekcje górnych dróg oddechowych
  • Pieczenie, swędzenie i łuszczenie się skóry
  • Bóle głowy
  • Zespół suchego oka

Najbardziej narażone na negatywne skutki suchego powietrza są śluzówki górnych dróg oddechowych. Wysuszona warstwa glikanów wyściełająca śluzówkę nie jest gwarantować pełnej ochrony przed patogenami dostającymi się do gardła i nosa. Dodatkowo układ odpornościowy dzieci jest znacznie delikatniejszy od tego, który znajdziemy u osób dorosłych. Kształtuje się on bowiem stopniowo do ok. 15 roku życia. Nawilżacz powietrza pomoże dbać na co dzień o zdrowe śluzówki Twojej pociechy.

7. Nawilżacz powietrza dla dziecijak dbać, by nie zaszkodzić?

Prawidłowa eksploatacja nawilżacza uchroni nas przed wieloma przykrymi skutkami. Niezależnie od typu nawilżacza, należy bezwzględnie pilnować regularnej wymiany wody. 

W przypadku nawilżacza ewaporacyjnego pamiętaj, aby:

  • po każdym użyciu pozbywać się resztek wody z urządzenia oraz przemyć filtr pod bieżącą wodą,
  • przynajmniej co drugi dzień wymyć zbiornik przy użyciu ciepłej wody,
  • w przypadku osadu na filtrze zalać filtr roztworem wody z octem spirytusowym lub kwaskiem cytrynowym i pozostawić tak na co najmniej kilkanaście minut (postępuj zgodnie z instrukcją danego nawilżacza powietrza),
  • Regularnie wymieniać filtry ewaporacyjne wg zaleceń producenta – z reguły co 3 lub 6 miesięcy (wyjątkiem jest Xiaomi).

Jeżeli mimo wszystko decydujesz się na nawilżacz ultradźwiękowy, pamiętaj, aby:

  • używać tylko wody demineralizowanej lub po odwróconej osmozie,
  • regularnie (minimum co 3 dni) czyścić urządzenie za pomocą wody i mydła,
  • bezwzględnie unikać chemicznych detergentów – w 2011 roku wskutek zatrucia oparami zmarły w Korei 1553 osoby. Szacuje się, że toksyczny środek przyczynił się do śmierci nawet 14000 Koreańczyków. 
  • nie używać go w zamkniętej przestrzeni – ważne jest, aby zrobić przewiew, np. zostawiając uchylone drzwi do pokoju dziecka. Dzięki temu nie przewilżysz pokoju, nastąpi wymiana powietrza i nie będzie zbyt wysokiej wilgotności,
  • w przypadku widocznego białego pyłu przerwać korzystanie z urządzenia.

8. Gdzie ustawić nawilżacz powietrza dla dziecka?

Nawilżacze powietrza Philips, Klarta i Xiaomi - ranking-oczyszczaczy.pl
Nawilżacze powietrza Philips, Klarta i Xiaomi, źródło: materiały własne

Wybierając miejsce dla nawilżacza powietrza w sypialni niemowlaka, warto pamiętać przede wszystkim, aby postawić go na stabilnym, równym podłożu. Bezwzględnie odpadają więc kanapy, fotele czy inne miękkie powierzchnie. Nie musi to być też podłoga, może być półka czy blat stołu.

W przypadku nawilżaczy ultradźwiękowych (jak również parowych), należy mieć jedynie na uwadze, że opadające kropelki mogą zawilgocić podłoże czy okoliczne meble. Dlatego też nie mogą być one postawione na wodochłonnych materiałach, np. drewnie. W przypadku nawilżaczy ewaporacyjnych nie ma takiego problemu, choć nie ryzykowalibyśmy ustawiania nawilżacza na zabytkowym, bardzo wartościowym dla nas kredensie

Niektórzy producenci nawilżaczy ultradźwiękowych zalecają, by urządzenie były ustawione co najmniej 0,5 m od ściany. Emitowane kropelki wody mogłyby zawilgocić ścianę. W przypadku nawilżaczy ewaporacyjnych, wystarczy 10-20 cm od ścian. Należy również pamiętać, aby nie stawiać urządzeń w mocno nasłonecznionych miejscach lub w sąsiedztwie źródeł ciepła.

9. Wilgotność powietrza a pory roku

Poziom wilgotności zmienia się wraz z porą roku, czego wyraźny dowód mieliśmy zimą 2020/2021. Podczas, gdy latem poziom wilgotności często wynosi 50-60 %, zimą potrafi ona spaść do 15-20 %. Dlaczego? Latem temperatura powietrza jest wyższa, a co za tym idzie jest w 1 cm3 jest ono w stanie zgromadzić więcej gramów pary wodnej. Zimą zaś, gdy temperatury są ujemne lub bliskie zeru, objętość pary wodnej w powietrzu jest znacznie niższa.

Chłodne, suche powietrze przedostaje się do naszych mieszkań przez ciągi wentylacyjne czy szczeliny w oknach. Z drugiej strony, wentylacja ta jest potrzebna do prawidłowego funkcjonowania, zachowania koncentracji i energii życiowej. Dlatego też nie należy rezygnować z wietrzenia mieszkania zimą. W celu utrzymywania prawidłowej wilgotności powietrza warto jednak wspomagać się nawilżaczem powietrza.

10. Osuszacz powietrza czy nawilżacz powietrza?

Troszcząc się o swoje dziecko, musisz również zwracać uwagę na zbyt wysoki poziom wilgotności w domu lub mieszkaniu. Jeśli wartość wilgotności względnej przez dłuższy czas wynosi ponad 60%, to skutkiem może być problem nadmiernie gromadzącej się wilgoci. Warto wiedzieć, że sprzyja ona rozwojowi bakterii i wirusów. Ponadto zagrożeniem dla dróg oddechowych mogą stać się zarodniki pleśni. Pleśń w szybkim tempie rozwija się w wilgotnym otoczeniu. 

Pamiętaj, że nawilżacz powietrza, o którym piszemy w tym artykule, nie służy do obniżania poziomu wilgotności. Urządzenie, które pomoże Ci rozwiązać problem nadmiernej wilgotności to osuszacz powietrza. Wydajne osuszacze domowe potrafią w ciągu kilku godzin skutecznie obniżyć poziom wilgotności względnej. 

Warto zaznaczyć, że kondensacyjne osuszacze powietrza, które polecane są do użytku domowego, mogą dodatkowo posiadać filtry oczyszczające powietrze. Dzięki takiemu rozwiązaniu zadbasz o bezpieczeństwo i zdrowie swojego dziecka. 

11. Najczęściej zadawane pytania – nawilżacze powietrza dla dzieci

Wybierz najzdrowszy nawilżacz ewaporacyjny – wykorzystuje naturalną technologię odparowania wody. Unikaj nawilżaczy ultradźwiękowych (z mgiełką) – pozorna niska cena, jest później powiększona o koszty wody bez minerałów. W innym wypadku – używając wody z kranu wdychamy pył kamienny z minerałów.

Idealna wilgotność powietrza mieści się w przedziale 40-60%, jednak jeśli wilgotność jest bliska 40% – warto zaopatrzyć się w nawilżacz powietrza. Szczególnie zimą, kiedy powietrze regularnie wysuszane jest gorącymi kaloryferami.

– suchy nosek u dziecka
– kaszel suchy
– problemy ze snem
– szorstka, podatna na podrażnienia skóra dziecka

Najzdrowszymi nawilżaczami są nawilżacze ewaporacyjne – zobacz ranking nawilżaczy powietrza

Bibliografia:

  1. Park, R. New Study Estimates 14,000 Deaths Linked To Toxic Humidifier Sanitizers. TBS eFM News. www.tbs.seoul.kr. Dostęp do strony internetowej: 28.09.2023

Jak oceniasz recenzję?

Aby wystawić ocenę kliknij w gwiazki

Średnia ocena 0 / 5. Ilość ocen: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nawilżanie powietrza

12 czerwca 2024 · 12 minut czytania

Oczyszczacz powietrza do pokoju dziecka – Ranking 2024

Według najnowszych szacunków Światowej Organizacji Zdrowia ponad 40% światowej populacji dzieci do 15 roku ma na co dzień kontakt z …

7 czerwca 2024 · 6 minut czytania

Co pyli w lipcu? Mamy dobre i złe wieści dla alergików

W lipcu uczulające drzewa swój okres pylenia mają już za sobą, co z pewnością cieszy alergików. Niestety latem trwa kwitnienie …

28 maja 2024 · 7 minut czytania

Klimatyzator z funkcją grzania — to rozwiązanie ma sens!

Klimatyzatory z funkcją grzania to urządzenia wielofunkcyjne. Mogą one chłodzić powietrze w upalne dni i ogrzewać pomieszczenia jesienią, czy zimą. …

23 maja 2024 · 10 minut czytania

Alergia na kurz – jak rozpoznać i radzić sobie z nią?

W Polsce żyje około 12 milionów alergików, z czego połowa (6 mln osób) jest uczulona na roztocza kurzu domowego. Najczęstszymi …

21 maja 2024 · 4 minuty czytania

Mały klimatyzator przenośny do pokoju. Przegląd ofert 2024

W małym pokoju często brakuje miejsca, dlatego klimatyzator przenośny do takiego wnętrza powinien być niewielki. Czy da się znaleźć dobre …