Nawilżacz powietrza dla alergików – co się sprawdzi?

Katarzyna Wnuk
Katarzyna Wnuk
6 minut czytania

W suchym powietrzu unosi się więcej kurzu, w którym znajdują się m.in. zarodniki pleśni, roztocza i pyłki roślinne. Nawilżacze powietrza są zatem przydatne dla alergików. Najlepiej wybrać nawilżacz ewaporacyjny o dobrej wydajności, wyposażony w higrostat.

W skrócie

 • Nawilżaczami idealnymi dla alergików, a jednocześnie wyróżniającymi się dobrym stosunkiem ceny do możliwości są przede wszystkim Klarta Humea WiFi, Klarta Humea Grande, Philips HU4816/10, Stadler Form Karl oraz Philips HU2716/10.
 • Alergicy powinni używać nawilżaczy ewaporacyjnych z higrostatem o wydajności odpowiedniej dla pomieszczenia docelowego.
 • Suche powietrze szkodzi alergikom, ponieważ unosi się w nim więcej zanieczyszczeń. Ponadto łatwiej trafiają one do organizmu, gdyż wdychane powietrze jest słabiej oczyszczane.

TOP 5 nawilżaczy powietrza dla alergika

Marka i modelCenaParametry techniczneOpinia eksperta
Klarta  Humea WiFi
Klarta  Humea WiFi
499 złWydajność nawilżania: 300 ml/h
Do max.: 35 m²
Funkcje: higrostat, sterowanie wi-fi, automatyzacja, lampka nocna
Dwa kolory do wyboru
ZOBACZ WIĘCEJ
Klarta Humea Grande
Klarta Humea Grande
799 złWydajność nawilżania: 650 ml/h
Do max.: 80 m²
Funkcje: higrostat, sterowanie wi-fi, automatyzacja, lampka w kilku kolorach
Dwa kolory do wyboru
ZOBACZ WIĘCEJ
Philips HU4816/10
649 złWydajność nawilżania: 300 ml/h
Do max.: 35 m²
Funkcje: higrostat
ZOBACZ WIĘCEJ
Stadler Form Karl
1299 złWydajność nawilżania: 690 ml/h
Do max.: 69 m²
Funkcje: higrostat, sterowanie wi-fi
ZOBACZ WIĘCEJ
Philips HU2716/10
Philips HU2716/10
547 złWydajność nawilżania: 200 ml/h
Do max.: 26 m²
Funkcje: higrostat
Dwa kolory do wyboru
ZOBACZ WIĘCEJ

Klarta Humea WiFi

Klarta Humea WiFi jest idealnym nawilżaczem powietrza do sypialni, pokoju dziecka lub małego salonu. To jeden z najbardziej opłacalnych modeli w naszym rankingu. Ma higrostat i numeryczny wskaźnik wilgotności oraz sterowanie wi-fi.

Co więcej, w aplikacji dostępna jest możliwość tworzenia reguł pracy. Nawilżacz pracuje cicho i jest tani w użytkowaniu. Klartę Humea WiFi można kupić w kolorze białym lub beżowym.

Klarta Humea WiFi filtr nawilżający
Klarta Humea WiFi z filtrem ewaporacyjnym, materiały własne Ranking-oczyszczaczy.pl

Klarta Humea Grande

Klarta Humea Grande to nr 1 w naszym rankingu opłacalności, a jednocześnie jeden z najwydajniejszych nawilżaczy ewaporacyjnych. Świetnie sprawdzi się zwłaszcza w pomieszczeniach o większym metrażu oraz tam, gdzie powietrze jest mocno przesuszone.

Mimo wysokiej wydajności Klarta Humea Grande pracuje cicho i energooszczędnie. W nawilżaczu nie zabrakło higrostatu. Urządzenie jest dostępne w kolorze białym i czarnym.

Philips HU4816/10

Philips HU4816/10 także należy do grona najbardziej opłacalnych nawilżaczy ewaporacyjnych. Dobra wydajność idzie tutaj w parze z innymi zaletami, w tym obecnością higrostatu oraz niskimi kosztami użytkowania.

Nie ma tutaj opcji sterowania wi-fi, ale nie brakuje możliwości monitorowania dokładnego poziomu nawilżenia, ponieważ urządzenie ma numeryczny wskaźnik wilgotności.

Stadler Form Karl

Stadler Form Karl to kolejna propozycja skierowana do osób, poszukujących nawilżacza powietrza o wysokiej wydajności. Sprawdzi się przy dużym przesuszeniu i w większych pomieszczeniach. Urządzenie ma higrostat, a sterowanie jest możliwe poprzez aplikację.

Na minus dość wysokie koszty użytkowania, ze względu na konieczność wymiany filtra oraz kostki z jonami srebra.

Philips HU2716/10

Philips HU2716/10 ma trochę niższą wydajność niż poprzednio zaprezentowane nawilżacze, ale w pomieszczeniach o wielkości do 26 m2 będzie wystarczający.

Nawilżacz ma numeryczny wskaźnik wilgotności i higrostat. Jest tani w użytkowaniu i ładnie się prezentuje. Do wyboru są kolory biały oraz czarny.

Philips HU2718/10 w salonie widok z przodu

Zobacz też inne nawilżacze ewaporacyjne w naszym rankingu:


5 cech dobrego nawilżacza powietrza dla alergików

Dobry nawilżacz powietrza dla alergika powinien spełniać kilka warunków. Oto one:

1. Nawilżacz ewaporacyjny

Ewaporacja to naturalna i bezpieczna metoda nawilżania powietrza. Nawilżacz ewaporacyjny nie wymaga stosowania wody destylowanej (jak ultradźwiękowy) i nie stwarza ryzyka poparzenia (jak nawilżacz parowy).

Nie zanieczyszcza powietrza, ponieważ ewentualne zanieczyszczenia obecne w wodzie zostają zatrzymane na filtrze.

2. Wysoka wydajność nawilżania

Wydajność nawilżania musi być odpowiednio wysoka w stosunku do powierzchni pomieszczenia, w którym będzie pracował nawilżacz. Minimalne zapotrzebowanie można poznać poprzez pomnożenie metrażu pokoju przez 7,5.

Dla przykładu w sypialni o wielkości 20 m2 wystarczy nawilżacz o wydajności 150 ml/h, ale już w salonie o powierzchni 40 m2 będzie to 300 ml/h. Oczywiście są to wartości minimalne i zawsze warto wybierać urządzenia, które zapewniają jeszcze lepszy stosunek wydajności do metrażu.

3. Obecność higrostatu

Higrostat umożliwia pracę nawilżacza powietrza w trybie automatycznym. Oznacza to, że można wybrać pożądaną wilgotność powietrza, a urządzenie samo steruje swoimi ustawieniami w taki sposób, żeby ją uzyskać i zachować.

Dzięki temu łatwo jest uniknąć zarówno przesuszenia, jak i przewilżenia powietrza. Należy pamiętać o tym, że zbyt wysoka wilgotność (powyżej 60%) także jest zjawiskiem negatywnym i sprzyja m.in. rozwojowi pleśni oraz namnażaniu roztoczy.

4. Niezbyt głośna praca

Nawilżacz powietrza przeznaczony do sypialni powinien pracować w niskiej prędkości z głośnością poniżej 30 dB. W innych pomieszczeniach kilka dB więcej nie powinno sprawiać problemu. Zbyt hałaśliwy sprzęt może zakłócać komfort, a zwłaszcza sen.

5. Przystępne koszty użytkowania

Podczas zakupu nawilżacza powietrza dla alergika warto uwzględnić nie tylko cenę urządzenia, lecz także koszty jego użytkowania.

W przypadku nawilżacza ewaporacyjnego będą one uzależnione od ceny i żywotności elementów wymiennych (najczęściej filtr, czasem także kostka z jonami srebra) oraz od zużycia prądu. Woda kranowa kosztuje tak niewiele, że ten element wydatków jest bez znaczenia.

Osoby zainteresowane zakupem nawilżacza ultradźwiękowego muszą jeszcze doliczyć wydatki wynikające z kupowania wody destylowanej. To koszt około 1 zł za litr, a zużycie może wynieść nawet 100 litrów na miesiąc.

Wilgotność powietrza a alergeny

Klarta Humea Grande z przodu
Klarta Humea Grande, materiały własne Ranking-oczyszczaczy.pl

Prawidłowa wilgotność powietrza wynosi od 40 do 60%. Dolegliwości alergiczne mogą nasilić się zarówno wtedy, gdy poziom nawilżenia jest za niski, jak i wówczas, kiedy powietrze jest przewilżone. Suche powietrze sprzyja reakcjom alergicznym, ponieważ:

 • W suchym powietrzu unosi się więcej kurzu, w skład którego wchodzą alergeny wziewne, czyli pyłki roślinne, roztocza i ich wydzieliny, zarodniki pleśni, złuszczony naskórek zwierząt (który tak samo jak sierść stanowi nośnik alergenów zwierzęcych).
 • Wdychane powietrze jest słabiej oczyszczone. Na skutek przesuszenia śluzówki nosa rzęski znajdujące się w nabłonku słabiej spełniają swoją funkcję, którą jest oczyszczanie pobieranego tlenu. Alergeny mają zatem ułatwiony dostęp do organizmu.

Przewilżone powietrze również szkodzi, ponieważ wilgoć sprzyja namnażaniu roztoczy oraz rozwojowi pleśni. W przypadku problemów ze zbyt wysoką wilgotnością warto sięgnąć po osuszacz powietrza.

Najważniejsze zasady używania nawilżacza powietrza przy alergii

Aby nawilżacz powietrza dobrze spełniał swoją funkcję i nie stał się siedliskiem zanieczyszczeń, należy przestrzegać kilku zasad. Najważniejsze to:

 • Korzystanie z higrostatu w celu zachowania optymalnej wilgotności. Uwaga: w nawilżaczach ultradźwiękowych odczyt wilgotności zwykle jest nieprawidłowy, więc higrostat także nie działa dobrze.
 • Codzienna wymiana wody oraz przepłukanie zbiornika przed ponownym napełnieniem.
 • Dokładniejsze mycie zbiornika raz w tygodniu przy pomocy łagodnego środka czyszczącego. Należy pamiętać o dokładnym wypłukaniu detergentu.
 • Szybka reakcja na ewentualne pojawienie się kamienia. Można go usunąć przy pomocy roztworu wody z kwaskiem cytrynowym.
 • Stosowanie wyłącznie czystej wody, bez żadnych dodatków. Nawet w przypadku nawilżaczy z funkcją aromaterapii olejków zwykle nie wkrapia się do wody, tylko jest na nie specjalne miejsce.
 • Regularna wymiana elementów ulegających zużyciu, czyli zwykle filtra nawilżającego, a czasem także kostki z jonami srebra.
 • Wylewanie wody w przypadku przerwy w używaniu nawilżacza trwającej kilkanaście godzin lub dłużej.

Jak oceniasz recenzję?

Aby wystawić ocenę kliknij w gwiazki

Średnia ocena 0 / 5. Ilość ocen: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nawilżanie powietrza

12 czerwca 2024 · 12 minut czytania

Oczyszczacz powietrza do pokoju dziecka – Ranking 2024

Według najnowszych szacunków Światowej Organizacji Zdrowia ponad 40% światowej populacji dzieci do 15 roku ma na co dzień kontakt z …

12 czerwca 2024 · 5 minut czytania

Jak działa klimatyzator przenośny? Poznaj najważniejsze zasady

Klimatyzatory mobilne są łatwe w użyciu, a ich montaż nie wymaga uzyskania zgody właściciela budynku. Stanowią one tańszą alternatywę dla …

12 czerwca 2024 · 9 minut czytania

Jak ochłodzić pokój? Klimatyzator, klimatyzer czy wiatrak?

Jak ochłodzić pokój latem? Klimatyzator przenośny, klimatyzacja naścienna, a może zwykły wentylator? Klimatyzatory gwarantują chłodny podmuch powietrza i realnie obniżają …

21 maja 2024 · 4 minuty czytania

Mały klimatyzator przenośny do pokoju. Przegląd ofert 2024

W małym pokoju często brakuje miejsca, dlatego klimatyzator przenośny do takiego wnętrza powinien być niewielki. Czy da się znaleźć dobre …

16 maja 2024 · 3 minuty czytania

Kalendarz pylenia 2024. Aktualne informacje dla alergików

Na okres kwitnienia roślin wpływają temperatura oraz długość dnia. Każdy gatunek preferuje inne warunki, dlatego niektóre pylą jeszcze zimą, a …