Nawilżacz powietrza a zwierzęta. Czy nawilżacz może szkodzić?

Maciej Kluba
Maciej Kluba
7 minut czytania

Wielu użytkowników szukających nawilżaczy powietrza obawia się, jak mogą one wpłynąć na zachowanie i samopoczucie zwierząt domowych. Na rynku wyróżniamy nawilżacze ewaporacyjne, ultradźwiękowe oraz parowe. Niektóre z nich pozostają bez wpływu na zwierzęta, inne mogą irytować układ nerwowy, jak i oddechowy zwierząt. Które nawilżacz jest zatem najbardziej przyjazny zwierzętom?

Czy nawilżacze powietrza mogą być szkodliwe dla zwierząt?

TAK i NIE. Nawilżacze powietrza sprzedawane w Polsce, jak i wielu innych krajach świata, to wielokrotnie przetestowane, certyfikowane urządzenia, dopuszczone do użytku dla dzieci powyżej 3 roku życia. Dlatego też nie stanowią one żadnego zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi oraz zwierząt.

Zagrożenia dla zzwierząt nawilżacze ultradźwiękowe
Nawilżacz ultradźwiękowy i królik

Oczywiście, by rzeczywiście nawilżacze były przyjazne zwierzętom, należy pamiętać o kilku ważnych elementach bezpiecznej eksploatacji na co dzień, np. uważać na gorącą parę wodną wydobywającą się z nawilżaczy parowych lub pamiętać o regularnej wymianie wody i czyszczeniu zbiornika w przypadku nawilżaczy ewaporacyjnych. Najbardziej wymagające mogą być w codziennej eksploatacji nawilżacze ultradźwiękowe, które faktycznie dla niektórych zwierząt okazują się być drażniące.

Co w nawilżaczach może drażnić zwierzęta?

  • Niska częstotliwość emitowanych dźwięków, niesłyszalna dla ludzi, może być słyszalna przez niektóre psy i koty, wzbudzając w nich niepokój. Na ten moment ciężko znaleźć jednak badania naukowe, które oficjalnie potwierdziłyby te doniesienia. Z drugiej strony obserwując polskie i zagraniczne fora właścicieli kotów i psów, można zauważyć, iż jest to często poruszany wątek. Niektóre pupile reagują na drgania fal zaciekawieniem, inne niepokojem i chęcią opuszczenia pomieszczenia, jeszcze inne nie zwracają wcale uwagi.
  • Pył wydobywający się z nawilżaczy ultradźwiękowych zawiera związki mineralne, które w kontakcie ze skórą lub oczami zwierząt działają podrażniająco.
  • Dodatkowo warto też uważać na olejki eteryczne. O ile dla większości ludzi będą one niosły przyjemne ukojenie, o tyle u zwierząt mogą skończyć się podrażnieniem układu pokarmowego. Szczególnie jest to widoczne u kotów, które w swojej wątrobie nie posiadają jednego z enzymów, przydatnego przy trawieniu leków, jak i koncentratów zawartych w olejkach eterycznych.
Kot przestraszony nawilżacz ultradźwiękowy
Zaniepokojony kot przyglądający się nawilżaczowi ultradźwiękowemu. Źródło: Canva.com 

Co więcej, ASPCA (Amerykańskie Towarzystwo Zapobiegania Okrucieństwu Wobec Zwierząt) wskazuje krople olejków opadające na kocie futro, jako jedno z potencjalnie najbardziej trujących zagrożeń.

Bezpieczny nawilżacz powietrza dla zwierząt – ewaporacyjny, ultradźwiękowy, a może parowy?

Najbezpieczniejszym wyborem z punktu widzenia codziennej eksploatacji wydaje się być nawilżacz ewaporacyjny. Nie oznacza to jednak, że nawilżacze parowe lub ultradźwiękowe mogą być niebezpieczne lub szkodliwe dla naszych pupili. Ich eksploatacja wiąże się po prostu z większą ilością potencjalnych zagrożeń, których musimy być świadomi.

  • Nawilżacz parowy – prosta i tania w zakupie, sprawdzona konstrukcja. Minusem są duże koszty eksploatacji związane z poborem prądu do podgrzania wody oraz ryzyko poparzeń.
  • Nawilżacz ultradźwiękowy – wykorzystana w nim technologia ultradźwięków rozbija za pomocą fal cząsteczki wody, uwalniając wszystkie związki mineralne i chemikalia zawarte w wodzie. W konsekwencji do otoczenia wydostaje się biały pył, który tworzy osad na meblach i innych powierzchniach, ale może również być drażniący dla oczu. Dlatego też zalecamy korzystanie z wody demineralizowanej, co jednak znacząco zwiększa koszty eksploatacji.
Para wodna z nawilżacza ultradźwiękowego
Nawilżacz ultradźwiękowy (z mgiełką) Eldom NU5. Materiały własne Ranking-Oczyszczaczy.pl

Nie należy się natomiast bać samych ultradźwięków. W najgorszym wypadku odstraszą one zwierzęta, które niechętnie będą przebywały w otoczeniu urządzenia. Potwierdzają to m.in. badania ultradźwiękowych odstraszaczy ogrodowych, z których wynika, że niespełna 35% kotów reagowało na emitowane przez nie częstotliwości. Ultradźwięki nie będą też słyszalne przez kota, gdy odległość od urządzenia przekroczy 10 metrów.

Nawilżacz ewaporacyjny – najbardziej higieniczny i bezpieczny w codziennej eksploatacji

Ewaporacyjne nawilżacze wykorzystują naturalną metodę parowania na chłodno (ewaporacja). Są to proste w konstrukcji urządzenia składające się z: zanurzonego w wodzie filtra oraz wentylatora, generującego strumień powietrza, który przechodzi przez wilgotną matę (filtr).

Ewaporacyjne nawilżacze powietrza
Nawilżacze ewaporacyjne marki Philips, Klarta i Xiaomi. Materiały własne Ranking-Oczyszczaczy.pl

Co ważne, w przypadku nawilżania ewaporacyjnego, możemy śmiało korzystać ze zwykłej wody kranowej, gdyż wszelkie zanieczyszczenia pozostają uwięzione na filtrze. Nie występuje również żadne ryzyko poparzeń, gdyż emitowana, niewidoczna gołym okiem mgiełka jest przyjemnie chłodna.

Ewaporacyjne nawilżacze powietrza nie są też jednak pozbawione wad. Aby służyły długo i bezproblemowo, należy o nie właściwie dbać. Do najważniejszych zasad prawidłowej eksploatacji należą regularna wymiana wody i mycie zbiornika oraz odkamienianie filtra.

Jak prawidłowo (bezpiecznie) dla zwierząt i domowników eksploatować nawilżacze powietrza?

  • Regularna wymiana wody 

Niezależnie od wybranego typu nawilżacza, najważniejszą rzeczą jest regularna wymiana wody. Przy częstej, codziennej eksploatacji, resztkę wody należy wylewać również codziennie lub za każdym razem, kiedy planujemy dolanie nowej

  • Mycie i płukanie zbiornika

Warto też przy tej okazji przepłukać zbiornik. Co 2-3 napełnienia zbiornika, należy przemyć go najpierw ciepłą wodą z delikatnym detergentem (np. płyn do mycia naczyń, a następnie obficie spłukać).

  • Odkamienianie filtra (nawilżacze ewaporacyjne)

W przypadku nawilżaczy ewaporacyjnych często dochodzi jeszcze  kwestia odkamieniania filtra.  Zanurzony w wodzie, jest on podatny na powstawanie wapiennego osadu. Raz na 2 tygodnie warto wstawić filtr do 30-minutowej kąpieli w roztworze wody i kwasku cytrynowego. Niektóre modele, np. Klarta Humea WiFi czy nawilżacze powietrza Philips dopuszczają obracanie filtra. Dzięki temu kamień gromadzący się w trakcie odparowywania wody w jego górnej strukturze jest rozpuszczany w wodzie, w której znajdzie się po obróceniu. Pozbędziesz się go z układu, wylewając resztkę wody przed nalaniem świeżej.

Zobacz także: Jak odkamienić nawilżacz powietrza

Nieodkamieniony filtr nie tylko wydziela charakterystyczny, nieprzyjemny zapach, ale może też podrażniać drogi oddechowe. Wyjątek stanowi tu nawilżacz Xiaomi Smartmi Evaporative Humidifier 2, który w ogóle pozbawiony jest filtrów (zastąpione obracanymi tarczami).

  • Odpowiednie ustawienie nawilżacza 

Niezależnie od typu nawilżacza, największym zagrożeniem przy zwierzętach, jak i małych dzieciach, jest ryzyko przewrócenia przez nie sprzętu.

Nawilżacz Stadler Form Oskar Big przy ścianie
Nawilżacz Stadler Form Oskar Big przy ścianie. Materiały producenta Stadler Form.

Choć ryzyka tego nie da się całkowicie wyeliminować, warto pamiętać, by nie stawiać urządzenia na półkach, blisko krawędzi czy na jakichkolwiek nierównych powierzchniach. Możemy też spróbować znaleźć miejsce w mieszkanie, które znajduje się nieco na uboczu, np. pomiędzy innymi meblami lub sprzętami, tak by nie stało na drodze, którą często pokonujemy.

Objawy suchego powietrza u zwierząt

Jeśli zauważymy u naszych pupili niektóre z poniższych objawów, być może cierpi on z powodu zbyt niskiej wilgotności powietrza. Paradoksalnie objawy zwierząt nie będą różniły się istotnie od tych, które obserwujemy u ludzi.

Najczęstsze objawy zwierząt wynikające z potencjalnie zbyt suchego środowiska:

  • przesuszone opuszki łap
  • suche błony śluzowe
  • łupież i swędzenie skóry (nasilone drapanie)
  • wzmożone wypadanie i nieprzyjemny zapach sierści
  • elektryzowanie się futra
  • apatia, brak chęci do zabawy
  • zwiększone łaknienie

Korzyści dla zwierząt wynikające z używania nawilżaczy

Zwierzęta przebywające w nawilżanych pomieszczeniach, mogą czerpać z nawilżenia takie same korzyści, jak ich właściciele. Nawilżacze powietrza sprzyjają:

  • Lepszej kondycji układu oddechowego, jak również łagodniejszemu przebiegowi infekcji, np. zatkany nos, gromadząca się wydzielina
  • Łagodzenie przebiegu astmy – Szacuje się, że w Stanach Zjednoczonych ok. 1% kotów domowych cierpi z powodu astmy
  • Przeciwdziałanie suchej, piekącej skórze, łupieżowi i swędzeniu skóry
  • Zapobiegają przesuszeniu śluzówek i podrażnieniom oczu

Źródła:

  1. Blog Neaterpets.com. Are Humidifiers Safe to Use Around Pets? https://neaterpets.com/blogs/news/are-humidifiers-safe-for-pets. Dostęp: 21.07.2022.
  2. Blog Vetinfo.com. How Effective Are Ultrasonic Cat Repellent Devices? https://www.vetinfo.com/how-effective-are-ultrasonic-cat-repellent-devices.html#b. Dostęp: 21.07.2022. 
  3. Strona internetowa weterynarz-behawiorysta.pl. Czy ultradźwiękowy nawilżacz powietrza może zaszkodzić psu? Słuch psów, 2017, https://weterynarz-behawiorysta.pl/sluch-psow/. Dostęp: 22.07.2022
  4. Forinash, Kyle, Wolfgang Christian. Sound: An Interactive Book. 2012. Dostęp: 22.07.2022 https://phys.libretexts.org/Bookshelves/Waves_and_Acoustics/Book%3A_Sound_-_An_Interactive_eBook_(Forinash_and_Christian)/09%3A_The_Ear_and_Perception/9.02%3A_Beats/9.2.04%3A_Animal_Hearing

FAQ – najczęściej zadawane pytania

Choć nawilżacze ultradźwiękowe działają drażniąco na układ nerwowy tylko niektórych psów,  profilaktycznie polecamy jednak wybór nawilżacza ewaporacyjnego. Będzie on bezpieczniejszym, jak i też bardziej ekonomicznym wyborem. Filtr ewaporacyjny zatrzymuje bowiem wszelkie drobnoustroje czy cząstki minerałów, które przedostawałyby się do otoczenia w nawilżaczach ultradźwiękowych.

Polecamy więc następujące nawilżacze ewaporacyjne: Klarta Humea WiFi, Xiaomi Smartmi Evaporative Humidifier, Philips HU4813/10 czy chhociażby Stylies Alaze.

Zarówno w przypadku ludzi, jak i psów czy kotów, przyjmuje się, za optymalny poziom wilgotności przyjmuje się wartości od 40 do 60 % i jest zależna od temperatury.

Jak oceniasz recenzję?

Aby wystawić ocenę kliknij w gwiazki

Średnia ocena 0 / 5. Ilość ocen: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nawilżanie powietrza

12 czerwca 2024 · 12 minut czytania

Oczyszczacz powietrza do pokoju dziecka – Ranking 2024

Według najnowszych szacunków Światowej Organizacji Zdrowia ponad 40% światowej populacji dzieci do 15 roku ma na co dzień kontakt z …

7 czerwca 2024 · 6 minut czytania

Co pyli w lipcu? Mamy dobre i złe wieści dla alergików

W lipcu uczulające drzewa swój okres pylenia mają już za sobą, co z pewnością cieszy alergików. Niestety latem trwa kwitnienie …

28 maja 2024 · 7 minut czytania

Klimatyzator z funkcją grzania — to rozwiązanie ma sens!

Klimatyzatory z funkcją grzania to urządzenia wielofunkcyjne. Mogą one chłodzić powietrze w upalne dni i ogrzewać pomieszczenia jesienią, czy zimą. …

23 maja 2024 · 10 minut czytania

Alergia na kurz – jak rozpoznać i radzić sobie z nią?

W Polsce żyje około 12 milionów alergików, z czego połowa (6 mln osób) jest uczulona na roztocza kurzu domowego. Najczęstszymi …

21 maja 2024 · 4 minuty czytania

Mały klimatyzator przenośny do pokoju. Przegląd ofert 2024

W małym pokoju często brakuje miejsca, dlatego klimatyzator przenośny do takiego wnętrza powinien być niewielki. Czy da się znaleźć dobre …