Nawilżacze parowe nie bez powodu nie cieszą się dużą popularnością. Co prawda mają swoje zalety, lecz mogą stanowić zagrożenie i nie są ekonomiczne. Wyjaśniamy, jak działa ten rodzaj nawilżacza oraz co jest jego mocną, a co słabą stroną.

W skrócie

  • Nawilżacz parowy doprowadza wodę do wrzenia i generuje gorącą parę wodną.
  • Jego wady to przede wszystkim fakt, że stwarza ryzyko poparzenia oraz wysokie zużycie energii.
  • Na korzyść nawilżacza parowego przemawia wysoki stopień higieny i brak (zazwyczaj) elementów wymiennych.
  • Nawilżaczy parowych nie należy stawiać w zasięgu dzieci i zwierząt.

Czy nawilżacz parowy to dobry wybór?

Nawilżacz parowy nie jest najlepszy zarówno pod kątem bezpieczeństwa użytkowania, jak i kosztów użytkowania. Urządzenie działa podobnie do czajnika elektrycznego, więc podgrzewa wodę i generuje gorącą parę wodną, co oznacza ryzyko poparzenia. Ponadto proces ten wiąże się z wysokim zużyciem energii. Rekomendujemy wybór nawilżacza ewaporacyjnego.

Popularne nawilżacze parowe

Nawilżaczy parowych jest na rynku znacznie mniej niż nawilżaczy ultradźwiękowych czy ewaporacyjnych. Jednak nadal można znaleźć trochę urządzeń tego typu. Oto pięć popularnych propozycji.

Stadler Form Fred

Maksymalna wydajność nawilżania Stadler Form Fred czyni go urządzeniem odpowiednim do pokoju o wielkości do 38 m2. Nawilżacz pracuje w dwóch prędkościach. Został wyposażony w higrostat, który umożliwia wybór docelowej wilgotności powietrza.

Marka i modelStadler Form Fred
Wydajność nawilżania300 ml/h
Pojemność zbiornika na wodę3,7 l
Pobór prądu300 W
Głośność pracy27-33
Dodatkowe funkcjeHigrostat
Cena499 zł

Stylies Sirius

Nawilżacz powietrza Stylies Syrius

Stylies Sirius to nawilżacz powietrza, który według naszych obliczeń sprawdzi się w pomieszczeniu o powierzchni do 46 m2. Urządzenie umożliwia monitorowanie poziomu nawilżenia oraz wybór docelowej wilgotności. Dostępne są 2 prędkości nawilżania.

Marka i modelStylies Sirius
Wydajność nawilżania350 ml/h
Pojemność zbiornika na wodę3,5 l
Pobór prądu350 W
Głośność pracyDo 35 dB
Dodatkowe funkcje Numeryczny wskaźnik wilgotności, higrostat, timer
Cena499 zł

Vitammy Mist UM750

Nawilżacz powietrza Vitammy Mist UM740

Producent nie określił wydajności nawilżania Vitammy Mist UM750, lecz biorąc pod uwagę pojemność zbiornika i przewidywany czas pracy po jego napełnieniu, będzie to około 400 ml/h. Urządzenie sprawdzi się zatem w pokojach o wielkości do 53 m2. Niestety jest tutaj tylko jedna prędkość i brakuje higrostatu. Z funkcji dodatkowych nawilżacz ma wyłącznie aromaterapię.

Marka i modelVitammy Mist UM750
Wydajność nawilżaniaSzacunkowo 400 ml/h
Pojemność zbiornika na wodę2,8 l
Pobór prądu300 W
Głośność pracy25 dB
Dodatkowe funkcjeAromaterapia
Cena219 zł

Blaupunkt AHM701

Nawilżacz powietrza Blaupunkt AHM701

Blaupunkt AHM701 to jeden z najwydajniejszych nawilżaczy parowych. Może obsłużyć pomieszczenie do 66 m2. Z funkcji dodatkowych znalazły się tutaj miernik wilgotności, higrostat, jonizacja, aromaterapia oraz regulator czasu pracy. Sterowanie jest możliwe pilotem. Dostępne są trzy prędkości nawilżania.

Marka i modelBlaupunkt AHM701
Wydajność nawilżania500 ml/h
Pojemność zbiornika na wodę5 l
Pobór prądu400 W
Głośność pracyDo 45 dB
Dodatkowe funkcjeHigrostat, numeryczny wskaźnik wilgotności, jonizacja, aromaterapia, timer, sterowanie pilotem
Cena417 zł

Flaem Olly

Nawilżacz powietrza Flaem Olly

Flaem Olly to kolejny nawilżacz parowy, którego wydajność nawilżania nie jest określona. Na podstawie danych dotyczących pojemności zbiornika i czasu pracy po zapełnieniu możemy określić, że wynosi ona około 320 ml/h. Urządzenie jest zatem odpowiednie do pokoju o wielkości do 40 m2. Zabrakło tutaj możliwości regulacji intensywności nawilżania oraz higrostatu. Jest natomiast funkcja chłodzenia pary, która według zapewnień producenta ma mieć temperaturę 50 st. C.

Marka i modelFlaem Olly
Wydajność nawilżaniaSzacunkowo około 320 ml/h
Pojemność zbiornika na wodę4,5 l
Pobór prądu260 W
Głośność pracy37,2
Dodatkowe funkcjeSystem chłodzenia pary
Cena185 zł

Jak działa nawilżacz parowy?

Działanie nawilżacza parowego jest bardzo podobne do mechanizmu, który znamy z czajników elektrycznych. Wewnątrz urządzenia znajduje się grzałka, która podgrzewa wodę i doprowadza ją do wrzenia. W rezultacie powstaje gorąca para wodna, która trafia do otoczenia i podnosi wilgotność powietrza.

Zalety nawilżacza parowego

W wysokiej temperaturze giną mikroorganizmy, tak więc zaletę nawilżacza parowego stanowi wysoki stopień higieny. Para wodna, która trafia do otoczenia, jest wolna od bakterii i wirusów.

Do urządzenia można wlewać wodę kranową. Nie ma tutaj potrzeby kupowania wody destylowanej, zalecanej do używania w nawilżaczach ultradźwiękowych.

Ponadto w nawilżaczu parowym często nie ma elementów wymiennych, co obniża koszty użytkowania. Niestety nie oznacza to, że są one niskie, ze względu na wysokie zużycie prądu.

Wady nawilżacza parowego

Nawilżacz parowy ze znakiem ostrzeżenia przed zagrożeniem

Pierwsza wada nawilżacza parowego to wysoka temperatura pary wodnej, która oznacza możliwość poparzenia. Wylot pary nie może być skierowany w stronę ludzi lub zwierząt. Do poważnych poparzeń może dojść na skutek przewrócenia nawilżacza i zalania się wodą. Lokalizacja nawilżacza parowego musi być zatem dobrze przemyślana.

Ciągła emisja gorącej pary wodnej nie pozostaje bez wpływu na temperaturę powietrza. Ulega ona lekkiemu wzrostowi.

Druga istotna wada to wysoki pobór prądu. Nawilżacze, które zaprezentowaliśmy w poprzedniej części artykułu, pobierają maksymalnie od 260 do 400 W i są to wyniki typowe dla tych urządzeń. Jeśli założymy, że nawilżacz parowy będzie pracował przez miesiąc, codziennie po 12 godzin, da to wydatki od 93,6 do 144 zł.

Dla porównania maksymalne zużycie energii trzech najlepszych nawilżaczy ewaporacyjnych z naszego rankingu, czyli Klarty Humea Grande, Klarty Humea WiFi i Philipsa HU4816/10, wynosi odpowiednio 8,1 W, 6,6 W oraz 27,8 W.

Zasady bezpiecznego korzystania z nawilżacza parowego

Aby zminimalizować zagrożenia wynikające z wysokiej temperatury wody w nawilżaczu parowym, trzeba przestrzegać kilku zasad. Najważniejsze z nich to:

  • Nawilżacz należy ustawić tak, aby nie wytwarzał pary w tę stronę, gdzie mogą znajdować się ludzie lub zwierzęta.
  • Wylot pary nie powinien być skierowany także w kierunku przedmiotów wrażliwych na działanie wody lub wysokiej temperatury.
  • Nie można ustawiać nawilżacza parowego w zasięgu dzieci, osób o obniżonej sprawności intelektualnej ani zwierząt. Nie wystarczy ulokować urządzenia wysoko, ponieważ może dojść do pociągnięcia za kabel i wylania na siebie gorącej wody.

Oczywiście, ważne jest też przestrzeganie zaleceń dotyczących higieny, aby urządzenie nie stało się siedliskiem zanieczyszczeń.

FAQ, czyli najważniejsze pytania o nawilżacz parowy

Nawilżacz parowy ma grzałkę, która podgrzewa wodę i doprowadza do wrzenia. Powstaje wówczas para wodna, która trafia do otoczenia i podnosi jego wilgotność.

Doradzamy wybór nawilżacza ewaporacyjnego. Zarówno nawilżacz parowy, jak i ultradźwiękowy, nie są zbyt bezpieczne.

Najzdrowsze są nawilżacze ewaporacyjne. Nie stwarzają ryzyka poparzenia ani zanieczyszczenia powietrza.

Jak oceniasz recenzję?

Aby wystawić ocenę kliknij w gwiazki

Średnia ocena 0 / 5. Ilość ocen: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nawilżanie powietrza

5 kwietnia 2024 · 8 minut czytania

Co pyli w maju?

Maj to trudny miesiąc dla osób zmagających się z alergią na pyłki. W tym czasie rozpoczyna się bowiem intensywne pylenie …

29 marca 2024 · 7 minut czytania

Oczyszczacz powietrza do pokoju dziecka

Według najnowszych szacunków Światowej Organizacji Zdrowia ponad 40% światowej populacji dzieci do 15 roku ma na co dzień kontakt z …

22 marca 2024 · 9 minut czytania

Co pyli w kwietniu?

Kwiecień to czas, w którym pylą przede wszystkim trawy, lecz w cieplejszych częściach częściach kraju w powietrzu mogą już pojawiać …

21 marca 2024 · 7 minut czytania

Filtry HEPA w oczyszczaczach powietrza. Klasyfikacja: H14, H13, H12, E11 i E10.

Filtr HEPA to podstawa dobrego oczyszczacza powietrza zarówno na smog, jak i na alergię. Odgrywa on ważną rolę w procesie …

11 marca 2024 · 6 minut czytania

Nawilżacz powietrza dla alergików – co się sprawdzi?

W suchym powietrzu unosi się więcej kurzu, w którym znajdują się m.in. zarodniki pleśni, roztocza i pyłki roślinne. Nawilżacze powietrza …