Nawilżacz do twarzy może wydawać się odpowiednią propozycją dla osób, które mają w domu zbyt suche powietrze i wiedzą, że negatywnie wpływa ono na skórę. Jednak zadanie tego urządzenia jest inne. Przy problemach z niską wilgotnością należy zatem wybrać nawilżacz powietrza.

W skrócie

  • Nawilżacz do twarzy to małe urządzenie, którego celem jest nawilżanie głębszych partii skóry. Działa na zasadzie rozbijania wody na mikroskopijne cząsteczki przy pomocy ultradźwięków.
  • Nie należy traktować nawilżacza do twarzy jako rozwiązania problemu niskiej wilgotności powietrza i alternatywy dla nawilżacza powietrza.
  • Niska wilgotność powietrza szkodzi nie tylko skórze twarzy. Powoduje m.in. suchy kaszel, częstsze zapadanie na choroby wirusowe i bakteryjne oraz podrażnienie oczu.
  • Problem suchego powietrza najlepiej rozwiązuje ewaporacyjny nawilżacz powietrza.

Co daje nawilżacz do twarzy?

Nawilżacz do twarzy czyli rozpylacz mgiełki to niewielkie urządzenie, przeznaczone do pielęgnacji cery. Wykorzystuje ultradźwięki, czyli technologię znaną z popularnych (lecz niepolecanych przez nas) nawilżaczy ultradźwiękowych. Woda zostaje rozbita na mikroskopijne cząsteczki, które docierają do głębszych warstw skóry. Ma to zapewnić lepsze nawilżenie, a w rezultacie poprawę kondycji cery, w tym redukcję podrażnień i zaczerwienień oraz spłycenie zmarszczek. Ponadto generowana mgiełka może pomóc w utrwaleniu makijażu.

Producenci i sprzedawcy zwracają uwagę także na inne zalety takiego urządzenia, między innymi na to, że mini nawilżacz do twarzy ze względu na małe wymiary można zabrać ze sobą wszędzie.

Urządzeniem podobnym do nawilżacza do twarzy jest sauna parowa na twarz. Różnica polega na tym, że ta druga podgrzewa wodę i generuje ciepłą parę wodną, która trochę inaczej oddziałuje na skórę.

Sauna parowa do twarzy

Nawilżacz powietrza do twarzy – nasza opinia: to za mało przy suchym powietrzu

Nie jesteśmy ekspertami w dziedzinie kosmetologii, więc nie będziemy oceniać, czy dobry nawilżacz do twarzy rzeczywiście tak doskonale sprawdza się w pielęgnacji cery. Chcemy natomiast zwrócić uwagę na to, że takie urządzenie nie powinno być traktowane jako forma ochrony przed suchym powietrzem.

Przy niskiej wilgotności woda szybko odparowuje ze skóry, więc taka metoda nawilżania może być niewystarczająca. Ponadto odpowiedniej ochrony potrzebuje nie tylko twarz. Skutki ekspozycji na suche powietrze dotyczą skóry pozostałych partii ciała, nie wspominając już o wpływie niskiej wilgotności na cały organizm.

Przykładowe mini nawilżacze do twarzy

Nawilżacz to twarzy Nano Mist Sprayer

Nawilżacz do twarzy Nano Mist Sprayer

Nano Mist Sprayer to popularny nawilżacz powietrza na Allegro, dostępny także w Empiku. Można go kupić za około 20 zł, więc jest to dobra propozycja dla osób, które nie są przekonane do skuteczności takiego urządzenia, lecz chciałyby je wypróbować. Nawilżacz jest przy tym mały i poręczny. W zestawie znajduje się kabel USB do ładowania akumulatora.

Nawilżacz do twarzy z Sinsay

nawilżacz do twarzy Sinsay

Nawilżacz do twarzy wprowadził do swojej oferty również sklep Sinsay. Można go na być za około 40 zł. Także i w tym przypadku mamy do czynienia z niewielkim, prostym urządzeniem. Do zestawu dołączony został kabel USB do ładowania.

Nawilżacz do twarzy Geske

Nawilżacz do twarzy Geske

Nawilżacz powietrza Geske to propozycja z wyższej półki cenowej, ponieważ na jego zakup trzeba przeznaczyć około 140 zł. Dlaczego aż tyle? Urządzenie współpracuje z aplikacją mobilną i wykorzystuje sztuczną inteligencję. Jej zadaniem jest ocena stanu skóry i pracowanie indywidualnego planu działania, w celu poprawy jej kondycji.

Jak używać nawilżacza do twarzy?

Nawilżacz powietrza może być stosowany na czystą skórę twarzy. Wystarczy napełnić pojemnik wodą, skierować w swoją stronę i włączyć. Jeśli producent na to zezwala, to do wody można dodać olejek eteryczny o właściwościach odpowiednich dla potrzeb swojej skóry.

Druga opcja to używanie mini nawilżacza do twarzy jako utrwalacza makijażu. W tym przypadku należy sięgnąć po niego już po pomalowaniu twarzy.

Samo stosowanie urządzenia jest proste, ale warto pamiętać o jego higienie. Jeśli wlana woda nie zostanie zużyta, to nie należy zostawiać jej na kolejny dzień. Zalecamy wylanie i przepłukanie zbiornika.

Wpływ suchego powietrza na skórę i włosy

Podczas przebywania w pomieszczeniach, w których wilgotność powietrza jest niska (prawidłowa mieści się w granicach 40-60%), woda odparowuje ze skóry, co skutkuje uszkodzeniem bariery hydrolipidowej. To właśnie naruszenie jej stanowi przyczynę wielu problemów skórnych, m.in. uczucia ściągnięcia, świądu, nadmiernej produkcji sebum czy pojawienia się trądziku. To nie wszystko, ponieważ suche powietrze sprzyja powstawaniu zmarszczek.

Warto zwrócić uwagę również na skórę głowy. Przy niskiej wilgotności naskórek ulega przesuszeniu i mogą pojawić się takie problemy jak świąd oraz łupież.

Utrata wody dotyczy także włosów. W efekcie stają się one suche, pozbawione blasku, podatne na łamliwość i rozdwajanie końcówek.

łupież skóry głowy
Łupież, jeden ze skutków suchego powietrza

Zobacz także: Optymalna wilgotność powietrza w domu

Pozostałe skutki suchego powietrza

Niski poziom nawilżenia powietrza nie wpływa wyłącznie na wygląd zewnętrzny. Inne jego konsekwencje to:

  • przesuszenie śluzówki dróg oddechowych i suchy kaszel,
  • zaburzenie pracy rzęsek w nabłonku dróg oddechowych, odpowiedzialnych za oczyszczanie wdychanego powietrza m.in. z wirusów i bakterii,
  • wysychanie śluzówki oczu, prowadzące do zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia i łzawienia.

Dbanie o prawidłową wilgotność powietrza jest zatem ważne także z uwagi na zdrowie i samopoczucie. Najlepszym sposobem na podniesienie poziomu nawilżenia jest zastosowanie dobrego nawilżacza powietrza. Rekomendujemy wybór nawilżaczy ewaporacyjnych wyposażonych w higrostat.

Zobacz także: Nawilżacz ewaporacyjny, parowy i ultradźwiękowy. Ranking i opinie

FAQ, czyli najczęstsze pytania o nawilżacz do twarzy

Nawilżacz do twarzy może sprawdzić się jako element pielęgnacji skóry. Nie jest natomiast dobrym wyborem przy problemach z niską wilgotnością powietrza w domu.

Nawilżacz do twarzy rozbija wodę na małe cząsteczki przy pomocy ultradźwięków, przez co woda dociera do głębszych partii skóry.

Jak oceniasz recenzję?

Aby wystawić ocenę kliknij w gwiazki

Średnia ocena 0 / 5. Ilość ocen: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Porady

· 10 minut czytania

Certyfikaty i atesty dla oczyszczaczy powietrza – o czym naprawdę świadczą i czy są niezbędne?

Certyfikaty dla wielu producentów są przeważającym argumentem świadczącym o wyższości ich sprzętu nad innymi markami. Część certyfikatów i atestów dotyczy …

· 7 minut czytania

Jak grzyby po deszczu? Czy warto kupić nawilżacze ultradźwiękowe z Temu, Allegro?

Widzisz nawilżacz powietrza „grzybek” i zastanawiasz się, co to jest i czy faktycznie działa? Od pewnego czasu media społecznościowe i …

· 9 minut czytania

Oczyszczacz powietrza z aplikacją mobilną

Witaj na Rankingu Oczyszczaczy! Od 2018 roku przetestowaliśmy kilkadziesiąt oczyszczaczy powietrza z aplikacją. Ocenialiśmy ich możliwości, wygodę obsługi, ale też …

· 12 minut czytania

Nawilżacz ultradźwiękowy

Teoretycznie chronią przed skutkami zbyt niskiej wilgotności, w praktyce często szkodzą zdrowiu. Nawilżacze ultradźwiękowe, ponieważ o nich mowa, wymagają szczególnej …

· 7 minut czytania

Co pyli w lutym?

Luty to miesiąc, w którym pyli niewiele roślin, ale są to gatunki należące do grupy najpopularniejszych alergenów. Dla alergików oznacza …