Najważniejsze korzyści użytkowania oczyszczacza powietrza

Katarzyna Wnuk
Katarzyna Wnuk
4 minuty czytania

Oczyszczacze powietrza stają się coraz popularniejsze w domach, lecz także w urzędach, placówkach edukacyjnych, gabinetach lekarskich i innych miejscach, z których na co dzień korzystamy.

Stosowanie tych urządzeń pozwala bowiem wyeliminować z powietrza różne rodzaje zanieczyszczeń i przyczynić się do ograniczenia ryzyka wystąpienia wielu schorzeń. Zobacz, dlaczego warto korzystać z oczyszczacza powietrza.

Ochrona przed smogiem

Pierwszym zadaniem oczyszczacza powietrza zazwyczaj jest ochrona przed smogiem. Filtr HEPA w połączeniu z filtrem węglowym są w stanie usuwać jego składniki z dokładnością bliską 100%. W Polsce smog stanowi problem głównie w sezonie grzewczym, ponieważ głównym źródłem jest u nas niska emisja.

Nawet krótka ekspozycja na smog może doprowadzić do podrażnienia gardła i krtani. Długotrwała zwiększa ryzyko wielu chorób, m.in. nowotworów płuc, zawału i choroby Alzheimera.

Ulga w alergii

brzoza-alergia-1
Kwitnąca brzoza, materiały własne Ranking-oczyszczaczy.pl

Drugim częstym powodem zakupu oczyszczacza powietrza jest ochrona przed alergenami. W tym przypadku pomocne są filtr wstępny i HEPA oraz jonizacja.

Pozwalają na usuwanie z powietrza pyłków roślinnych, zarodników pleśni, roztoczy kurzu domowego i sierści. Pozytywny wpływ oczyszczacza na łagodzenie objawów alergii potwierdza znaczna część alergików.

Warto przy tym pamiętać, iż skuteczność urządzenia uzależniona jest od wyboru odpowiedniego oczyszczacza oraz od jego prawidłowego użytkowania. Niestety w sprzedaży nie ma na razie oczyszczaczy z czujnikami ukierunkowanymi na wykrywanie alergenów, dlatego tryb automatyczny jest mniej skuteczny niż przy smogu.

Czasami konieczna staje się zatem ręczna zmiana prędkości na wyższą, w celu szybkiego usunięcia alergenów. Warto zwiększyć tempo filtracji szczególnie podczas wietrzenia mieszkania, gdy do środka dostaje się najwięcej alergenów.

Eliminacja nieprzyjemnych zapachów

Zepsuta lub przypalona żywność, papierosy i środki chemiczne używane podczas różnych prac domowych to tylko niektóre źródła nieprzyjemnych zapachów.

Dobra wiadomość jest taka, że filtr węglowy obecny w większości oczyszczaczy powietrza dobrze radzi sobie z ich usuwaniem. Dzięki temu można szybko wyeliminować niechcianą woń i poprawić swój komfort.

Mniej kurzu w mieszkaniu

zakurzony-filtr-w-oczyszczaczu
Zakurzony filtr wstępny w oczyszczaczu, materiały własne Ranking-oczyszczaczy.pl

Oczyszczacz powietrza nie wyeliminuje kurzu całkowicie, ale odpowiednio dobrany i prawidłowo użytkowany może ograniczyć jego ilość. Z kurzem najlepiej radzą sobie filtr wstępny i filtr HEPA, ale pomocny może być też jonizator.

Warto zaznaczyć, iż kurz i inne duże zanieczyszczenia zapychają filtr wstępny i powinny być regularnie usuwane z jego powierzchni. Zanieczyszczony filtr wstępny słabiej przepuszcza powietrze, czyli obniża wydajność oczyszczania.

Usuwanie szkodliwych gazów

Meble, kosmetyki, środki czystości oraz przedmioty takie jak tapety, farby ścienne czy parkiety mogą być źródłem formaldehydu i innych lotnych związków organicznych. Znaczna część LZO działa rakotwórczo i negatywnie wpływa na układ oddechowy.

W usuwaniu tych związków z powietrza znakomicie sprawdza się filtr węglowy. Warto zatem skorzystać z oczyszczacza w trakcie i tuż po zakończeniu prac porządkowych czy nawet malowania paznokci.

Ochrona przed dymem papierosowym

człowiek palący papierosa
xr:d:DAFC0jXLLH4:341,j:47734101199,t:23022710

O szkodliwości palenia – zarówno biernego, jak i czynnego – nie trzeba już chyba przekonywać nikogo. W dymie papierosowym znajduje się 5000 składników, a około 250 z nich ma działanie toksyczne.

Dym i jego zapach długo utrzymują się w powietrzu, a także osiadają na meblach tapicerowanych, zasłonach i dywanach.

Stosowanie oczyszczacza powietrza dla palaczy nie sprawi, że palenie przestanie być szkodliwe. Jednak pozwala ograniczyć osadzanie się dymu na wspomnianych przedmiotach i tym samym zapobiega problemowi trudnego do wyeliminowanie odoru.

Jednocześnie oczyszczacz redukuje ryzyko tzw. palenia z trzeciej ręki. Określenie to stosuje się w odniesieniu do przyswajania składników dymu poprzez kontakt z przedmiotami, na których osiadł.

Niższe ryzyko nowotworów

Wśród chorób, których wystąpieniu sprzyja ekspozycja na zanieczyszczone powietrze, znajdują się nowotwory.

Najczęściej zwraca się uwagę na zależność między stopniem zanieczyszczenia powietrza a występowaniem raka płuc i krtani. Jednak wdychane zanieczyszczenia zwiększają też prawdopodobieństwo wystąpienia innych nowotworów, np. piersi, mózgu i wątroby oraz białaczki.

Lepsza praca układu oddechowego

osłuchiwanie płuc przez lekarza
Badanie osłuchowe płuc. Źróło: Canva

Zanieczyszczenia z powietrza dostają się do organizmu przez drogi oddechowe, dlatego to właśnie one są w szczególny sposób narażone na ich negatywne działanie. Pyły zawieszone PM10 osiadają na nabłonku jamy nosowej i gardła, co skutkuje m.in. przewlekłym nieżytem nosa i zapaleniem krtani.

Mniejsze cząsteczki smogu (PM2,5 i PM1) wędrują dalej, a w rezultacie sprzyjają występowaniu stanów zapalnych oskrzeli i płuc. Dotyczy to w szczególności osób starszych i dzieci. Ponadto zanieczyszczenia obecne w powietrzu zaostrzają przebieg astmy i przewlekłej obturacyjnej choroby płuc.

Lepsze funkcjonowanie układu nerwowego

Stopień zanieczyszczenia powietrza w naszym otoczeniu ma także istotny wpływ na układ nerwowy.

Długotrwałe wdychanie zanieczyszczeń zwiększa ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera, demencji starczej oraz choroby Parkinsona. U najmłodszych styczność ze smogiem prowadzi do opóźnienia rozwoju funkcji poznawczych.


Zobacz także: ? Opinia lekarzy o oczyszczaczach 

Zobacz także: ? Oczyszczacz powietrza a czad


FAQ, czyli najczęstsze pytanie o korzyści z użytkowania oczyszczacza powietrza

Tak, oczyszczacz z filtrem HEPA i filtrem węglowym usuwa niemal 100% smogu.

Tak, oczyszczacz powietrza jest pomocny w usuwaniu alergenów i zapobieganiu atakom astmy.

Oczyszczacz powietrza ogranicza ilość kurzu w pomieszczeniu.

Jak oceniasz recenzję?

Aby wystawić ocenę kliknij w gwiazki

Średnia ocena 0 / 5. Ilość ocen: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poradnik czystego powietrza

12 czerwca 2024 · 12 minut czytania

Oczyszczacz powietrza do pokoju dziecka – Ranking 2024

Według najnowszych szacunków Światowej Organizacji Zdrowia ponad 40% światowej populacji dzieci do 15 roku ma na co dzień kontakt z …

7 czerwca 2024 · 6 minut czytania

Co pyli w lipcu? Mamy dobre i złe wieści dla alergików

W lipcu uczulające drzewa swój okres pylenia mają już za sobą, co z pewnością cieszy alergików. Niestety latem trwa kwitnienie …

28 maja 2024 · 7 minut czytania

Klimatyzator z funkcją grzania — to rozwiązanie ma sens!

Klimatyzatory z funkcją grzania to urządzenia wielofunkcyjne. Mogą one chłodzić powietrze w upalne dni i ogrzewać pomieszczenia jesienią, czy zimą. …

23 maja 2024 · 10 minut czytania

Alergia na kurz – jak rozpoznać i radzić sobie z nią?

W Polsce żyje około 12 milionów alergików, z czego połowa (6 mln osób) jest uczulona na roztocza kurzu domowego. Najczęstszymi …

21 maja 2024 · 4 minuty czytania

Mały klimatyzator przenośny do pokoju. Przegląd ofert 2024

W małym pokoju często brakuje miejsca, dlatego klimatyzator przenośny do takiego wnętrza powinien być niewielki. Czy da się znaleźć dobre …