Na rynku dostępnych jest wiele oczyszczaczy powietrza, a każdego roku do sprzedaży trafiają nowe produkty. Duża konkurencja zmusza producentów do udoskonalania swoich urządzeń, w celu jak najlepszego dostosowania ich do potrzeb współczesnego użytkownika. W tym artykule przedstawimy aktualne trendy w branży oczyszczaczowej, kształtowane w znacznej mierze przez oczekiwania konsumentów.

Rozbudowana aplikacja i sterowanie głosowe

Dla wielu współczesnych konsumentów o nowoczesności urządzenia świadczy możliwość sterowania nim poprzez aplikację, dlatego coraz większa część oczyszczaczy powietrza wyposażona jest w wi-fi. Wzrasta też popularność urządzeń oferujących możliwość sterowania głosowego. Do tej grupy należą niektóre oczyszczacze powietrza Samsung (Samsung AX60, AX90 i AX47), większość oczyszczaczy Dysona, czy też wspomniany wcześniej Aria Mateko.

Popularnością cieszy się również funkcja automatyzacji, czyli zmiany ustawień trybu automatycznego poprzez wprowadzenie własnych reguł pracy. Niektóre oczyszczacze z wi-fi umożliwiają samodzielne ustalenie zależności między stężeniem pyłu czy porą dnia a prędkością filtracji. Są to m.in. oczyszczacze powietrza Klarta oraz oczyszczacze Vestfrost.

Zastosowanie sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja cieszy się ostatnio dużym zainteresowaniem, dlatego nic dziwnego, że zaczyna być wykorzystywana między innymi w oczyszczaczach powietrza. Wyposażone w nią urządzenia mają za zadanie zapewnić automatyczne dostosowywanie ustawień urządzenia do preferencji użytkownika, stanu powietrza i warunków pomieszczenia.

Spośród oczyszczaczy powietrza dostępnych na polskim rynku sztuczną inteligencję wykorzystuje Samsung AX32.

Samsung AX32 widok z przodu i z boku
Samsung AX32, źródło: materiały producenta

Coraz więcej czujników jakości powietrza

Czujnik PM2,5 wykrywający stężenie podstawowego składnika smogu to ważna zaleta oczyszczacza powietrza, ale dla niektórych to zbyt mało. Osoby korzystające z oczyszczaczy coraz częściej oczekują od tych urządzeń możliwości kontrolowania różnych parametrów powietrza. Dobry oczyszczacz powinien według nich mierzyć stężenie pyłu zawieszonego – najlepiej różnych frakcji – a także temperaturę powietrza i jego wilgotność oraz poziom gazów, tlenków azotu czy nawet czadu.

Czujniki temperatury, wilgotności i LZO są już dość popularne, natomiast jeśli chodzi o inne sensory, to stanowią na razie rzadkość. Czujniki czadu znalazły się we wprowadzonych niedawno na polski rynek oczyszczaczach Hoover serii H-Purifer, a dokładniej w modelach Hoover H-Purifier 700, 500 i 300. Poziom tlenków azotu prezentuje natomiast większość oczyszczaczy powietrza Dyson.

Panel sterowania Hoover 700
Wyświetlacz Hoover 700 z ikonką czujnika czadu, źródło: materiały własne Ranking-oczyszczaczy.pl

Zobacz też: Czujniki w oczyszczaczach powietrza – rodzaje, działanie

Funkcje grzania i chłodzenia

Urządzenia wielofunkcyjne cieszą się dużą popularnością. Kojarzą się z dodatkową korzyścią i oszczędnością (choć w praktyce cena nie zawsze jest niższa od łącznej ceny oddzielnych urządzeń, których funkcje łączą) a czasami pozwalają zaoszczędzić miejsce w pomieszczeniu. Nic więc dziwnego, że producenci oczyszczaczy powietrza parują je z innymi urządzeniami.

W ofercie niektórych marek – na przykład Dysona, Philipsa czy Electroluxa – dostępne są oczyszczacze powietrza z funkcją chłodzenia i grzania. Urządzenia, które oczyszczają powietrze, a jednocześnie podnoszą albo zwiększają jego temperaturę wydają się ciekawą propozycją. Niestety, o ile większość z nich jest odpowidnio przystosowana do oczyszczania mniejszego lub większego pomieszczenia, to dwie pozostałe funkcje realizowane są już na znacznie niższym poziomie.

Chłodzenie oznacza tutaj wentylację, czyli cyrkulację powietrza. Powietrze zostaje wprawione w ruch, w wyniku czego odczuwany jest powiew chłodu, jednak rzeczywista temperatura powietrza nie spada. W trybie grzewczym urządzenie działa w sposób podobny do farelki, tak więc wpływ na temperaturę powietrza jest niewielki. W awaryjnych sytuacjach taki sprzęt może być przydatny, ale jako główna metoda ogrzewania się nie sprawdzi.

Philips Pure Breeze Hot przód
Philips Pure Breeze&Hot, źródło: materiały własne Ranking-oczyszczaczy.pl

Zobacz też: Oczyszczacz powietrza z funkcją chłodzenia i grzania – warto?

Dodanie funkcji innych urządzeń

Podczas tworzenia urządzeń wielofunkcyjnych producenci oczyszczaczy nie ograniczają się do dodawania funkcji innych sprzętów poprawiających jakość powietrza. Na rynku pojawiły się już m.in. oczyszczacz powietrza z głośnikiem (np. Winix Tower QS) czy słuchawki z oczyszczaczem powietrza Dyson Zone. O ile w przypadku tej pierwszej propozycji funkcja oczyszczania realizowana była na dobrym poziomie, to w przypadku propozycji Dysona oczyszczanie stanowi raczej dodatek do słuchawek.

Dyson Zone – słuchawki z oczyszczaczem powietrza
Dyson Zone, źródło: materiały producenta

Oczyszczacz powietrza z rośliną

Hybrydowe oczyszczacze powietrza nie zawsze oznaczają połączenie oczyszczacza z innym urządzeniem. W sprzedaży dostępne są bowiem modele z roślinami. Jako przykład można wskazać obecne na polskim rynku urządzenia marki Mateko – Aria i Lavender 3.

Nie jest to połączenie przypadkowe, ponieważ inspirację stanowił fakt, iż rośliny mogą usuwać z powietrza niektóre zanieczyszczenia. Warto jednak zaznaczyć, iż w rzeczywistości ich wpływ na czystość powietrza jest znikomy – zatrzymują tylko wybrane zanieczyszczenia (np. benzen, ksyleny, ale nie pyły zawieszone), a na dodatek uzyskanie realnych rezultatów wymaga umieszczenia w pokoju ogromnej liczby roślin.

Mimo tego typu urządzenia stanowią ciekawą propozycję. Ładnie się prezentują, a hodowanie roślin w domu ma wiele zalet.

Mateko Aria przód z roślinami
Mateko Aria, źródło: materiały producenta

Zobacz też: Rośliny doniczkowe oczyszczające powietrze

Wzrost popularności jonizacji plazmowej

Jonizacja plazmowa to technologia wykorzystywana w oczyszczaczach powietrza od lat, ale można dostrzec wzrost jej popularności. Na wprowadzenie jej do swoich nowych urządzeń zdecydowała się m.in. firma Xiaomi (modele Xiaomi Air Purifier 4 i XAP 4 Pro).

Jonizatory plazmowe uznawane są przez wielu specjalistów za skuteczniejsze od ostrzowych. Użytkownicy zwracają natomiast uwagę na podobieństwo generowanych jonów do tych występujących w środowisku naturalnym oraz większe bezpieczeństwo, ponieważ jonizacja ostrzowa kojarzy się z emisją ozonu (w rzeczywistości powstają go tak znikome ilości, że nie powinien być to powód do obaw).

Zobacz też: Oczyszczacz powietrza z jonizatorem – 5 najlepszych modeli do 1000 i 2000

Design

Wielu producentów zaczyna też przywiązywać większą wagę do estetyki swoich urządzeń. Niektóre marki chętniej wprowadzają na rynek kilka wersji kolorystycznych tego samego modelu, a inne idą w kierunku nowoczesnej formy obudowy. Popularność zyskują urządzenia o opływowych kształtach i oczyszczacze cylindryczne.

Oczyszczacz powietrza Vestfrost-VP-B1H50GP
Vestfrost-VP-B1H50GP, źródło: materiały producenta

Podsumowanie

Zgodnie z oczekiwaniami konsumentów producenci dążą do tego, aby ich oczyszczacze powietrza były wielofunkcyjne, inteligentne i wyróżniały się nowoczesnym designem. Na rynku pojawiają się urządzenia przyciągające uwagę nietypowymi rozwiązaniami. Warto jednak pamiętać o tym, że głównym zadaniem oczyszczacza jest zapewnienie skutecznej ochrony przed zanieczyszczeniami. Należy zwracać uwagę przede wszystkim na rodzaj technologii oczyszczania oraz wydajność urządzenia, a dopiero potem na szereg dodatkowych funkcji czy designerki styl.

Zobacz też: Jak wybrać oczyszczacz powietrza — krok po kroku

FAQ, czyli najczęstsze pytania o trendy w oczyszczaczach powietrza

Popularność zdobywają oczyszczacze, które mają rozbudowaną aplikację i wykorzystują sztuczną inteligencję, są wyposażone w dużą liczbę czujników oraz mają funkcje dodatkowe.

Sterowanie wi-fi, duża liczba czujników czy dodatkowe funkcje to zalety urządzenia, ale nie muszą oznaczać, że dobrze wypełnia ono swoje główne zadanie. Najważniejsze są odpowiednia wydajność i dobre technologie oczyszczania.

ranking oczyszczaczy powietrza

Jak oceniasz recenzję?

Aby wystawić ocenę kliknij w gwiazki

Średnia ocena 0 / 5. Ilość ocen: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Porady

· 7 minut czytania

Co pyli w marcu?

Marzec to początek kalendarzowej wiosny, czyli pory roku lubianej, lecz dość uciążliwej dla alergików. W tym miesiącu kwitną drzewa i …

· 10 minut czytania

Certyfikaty i atesty dla oczyszczaczy powietrza – o czym naprawdę świadczą i czy są niezbędne?

Certyfikaty dla wielu producentów są przeważającym argumentem świadczącym o wyższości ich sprzętu nad innymi markami. Część certyfikatów i atestów dotyczy …

· 5 minut czytania

Nawilżacz parowy

Nawilżacze parowe nie bez powodu nie cieszą się dużą popularnością. Co prawda mają swoje zalety, lecz mogą stanowić zagrożenie i nie …

· 7 minut czytania

Jak grzyby po deszczu? Czy warto kupić nawilżacze ultradźwiękowe z Temu, Allegro?

Widzisz nawilżacz powietrza „grzybek” i zastanawiasz się, co to jest i czy faktycznie działa? Od pewnego czasu media społecznościowe i …

· 9 minut czytania

Oczyszczacz powietrza z aplikacją mobilną

Witaj na Rankingu Oczyszczaczy! Od 2018 roku przetestowaliśmy kilkadziesiąt oczyszczaczy powietrza z aplikacją. Ocenialiśmy ich możliwości, wygodę obsługi, ale też …