Najnowsze trendy w oczyszczaczach powietrza

Katarzyna Wnuk
Katarzyna Wnuk
5 minut czytania

Na rynku dostępnych jest wiele oczyszczaczy powietrza, a każdego roku do sprzedaży trafiają nowe produkty. Duża konkurencja zmusza producentów do udoskonalania swoich urządzeń, w celu jak najlepszego dostosowania ich do potrzeb współczesnego użytkownika.

W tym artykule przedstawimy aktualne trendy w branży oczyszczaczowej, kształtowane w znacznej mierze przez oczekiwania konsumentów.

Rozbudowana aplikacja i sterowanie głosowe

Dla wielu współczesnych konsumentów o nowoczesności urządzenia świadczy możliwość sterowania nim poprzez aplikację, dlatego coraz większa część oczyszczaczy powietrza wyposażona jest w wi-fi.

Wzrasta też popularność urządzeń oferujących możliwość sterowania głosowego.

Do tej grupy należą niektóre oczyszczacze powietrza Samsung (Samsung AX60, AX90 i AX47), większość oczyszczaczy Dysona, czy też wspomniany wcześniej Aria Mateko.

Popularnością cieszy się również funkcja automatyzacji, czyli zmiany ustawień trybu automatycznego poprzez wprowadzenie własnych reguł pracy.

Niektóre oczyszczacze z wi-fi umożliwiają samodzielne ustalenie zależności między stężeniem pyłu czy porą dnia a prędkością filtracji. Są to m.in. oczyszczacze powietrza Klarta oraz oczyszczacze Vestfrost.

Zastosowanie sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja cieszy się ostatnio dużym zainteresowaniem, dlatego nic dziwnego, że zaczyna być wykorzystywana między innymi w oczyszczaczach powietrza.

Wyposażone w nią urządzenia mają za zadanie zapewnić automatyczne dostosowywanie ustawień urządzenia do preferencji użytkownika, stanu powietrza i warunków pomieszczenia.

Spośród oczyszczaczy powietrza dostępnych na polskim rynku sztuczną inteligencję wykorzystuje Samsung AX32.

samsung-ax32-przod-bok
Samsung AX32, źródło: materiały producenta

Coraz więcej czujników jakości powietrza

Czujnik PM2,5 wykrywający stężenie podstawowego składnika smogu to ważna zaleta oczyszczacza powietrza, ale dla niektórych to zbyt mało. Osoby korzystające z oczyszczaczy coraz częściej oczekują od tych urządzeń możliwości kontrolowania różnych parametrów powietrza.

Dobry oczyszczacz powinien według nich mierzyć stężenie pyłu zawieszonego – najlepiej różnych frakcji – a także temperaturę powietrza i jego wilgotność oraz poziom gazów, tlenków azotu czy nawet czadu.

Czujniki temperatury, wilgotności i LZO są już dość popularne, natomiast jeśli chodzi o inne sensory, to stanowią na razie rzadkość.

Czujniki czadu znalazły się we wprowadzonych niedawno na polski rynek oczyszczaczach Hoover serii H-Purifer, a dokładniej w modelach Hoover H-Purifier 700, 500 i 300. Poziom tlenków azotu prezentuje natomiast większość oczyszczaczy powietrza Dyson.

panel-oczyszczacza-hoover-h
Wyświetlacz Hoover 700 z ikonką czujnika czadu, źródło: materiały własne Ranking-oczyszczaczy.pl

Zobacz też: Czujniki w oczyszczaczach powietrza – rodzaje, działanie

Oczyszczacze powietrza z funkcją grzania i chłodzenia

Urządzenia wielofunkcyjne cieszą się dużą popularnością. Kojarzą się z dodatkową korzyścią i oszczędnością (choć w praktyce cena nie zawsze jest niższa od łącznej ceny oddzielnych urządzeń, których funkcje łączą) a czasami pozwalają zaoszczędzić miejsce w pomieszczeniu. Nic więc dziwnego, że producenci oczyszczaczy powietrza parują je z innymi urządzeniami.

W ofercie niektórych marek – na przykład Dysona, Philipsa czy Electroluxa – dostępne są oczyszczacze powietrza z funkcją chłodzenia i grzania. Urządzenia, które oczyszczają powietrze, a jednocześnie podnoszą albo zwiększają jego temperaturę wydają się ciekawą propozycją.

Niestety, o ile większość z nich jest odpowiednio przystosowana do oczyszczania mniejszego lub większego pomieszczenia, to dwie pozostałe funkcje realizowane są już na znacznie niższym poziomie.

Chłodzenie oznacza tutaj wentylację, czyli cyrkulację powietrza. Powietrze zostaje wprawione w ruch, w wyniku czego odczuwany jest powiew chłodu, jednak rzeczywista temperatura powietrza nie spada.

W trybie grzewczym urządzenie działa w sposób podobny do farelki, tak więc wpływ na temperaturę powietrza jest niewielki.

W awaryjnych sytuacjach taki sprzęt może być przydatny, ale jako główna metoda ogrzewania się nie sprawdzi.

Philips Pure Breeze Hot przód
Philips Pure Breeze&Hot, źródło: materiały własne Ranking-oczyszczaczy.pl

Zobacz też: Oczyszczacz powietrza z funkcją chłodzenia i grzania – warto?

Dodanie funkcji innych urządzeń

Podczas tworzenia urządzeń wielofunkcyjnych producenci oczyszczaczy nie ograniczają się do dodawania funkcji innych sprzętów poprawiających jakość powietrza.

Na rynku pojawiły się już m.in. oczyszczacz powietrza z głośnikiem (np. Winix Tower QS – już niedostępny) czy słuchawki z oczyszczaczem powietrza Dyson Zone.

O ile w przypadku tej pierwszej propozycji funkcja oczyszczania realizowana była na dobrym poziomie, to w przypadku propozycji Dysona oczyszczanie stanowi raczej dodatek do słuchawek.

Dyson-Zone
Dyson Zone, źródło: materiały producenta

Oczyszczacz powietrza z rośliną

Hybrydowe oczyszczacze powietrza nie zawsze oznaczają połączenie oczyszczacza z innym urządzeniem. W sprzedaży dostępne są bowiem modele z roślinami. Jako przykład można wskazać obecne na polskim rynku urządzenia marki Mateko – Aria i Lavender 3.

Nie jest to połączenie przypadkowe, ponieważ inspirację stanowił fakt, iż rośliny mogą usuwać z powietrza niektóre zanieczyszczenia.

Warto jednak zaznaczyć, iż w rzeczywistości ich wpływ na czystość powietrza jest znikomy – zatrzymują tylko wybrane zanieczyszczenia (np. benzen, ksyleny, ale nie pyły zawieszone), a na dodatek uzyskanie realnych rezultatów wymaga umieszczenia w pokoju ogromnej liczby roślin.

Mimo tego typu urządzenia stanowią ciekawą propozycję. Ładnie się prezentują, a hodowanie roślin w domu ma wiele zalet.

mateko-aria-przod
Mateko Aria, źródło: materiały producenta

Zobacz też: Rośliny doniczkowe oczyszczające powietrze

Wzrost popularności jonizacji plazmowej

Jonizacja plazmowa to technologia wykorzystywana w oczyszczaczach powietrza od lat, ale można dostrzec wzrost jej popularności.

Na wprowadzenie jej do swoich nowych urządzeń zdecydowała się m.in. firma Xiaomi (modele Xiaomi Air Purifier 4 i XAP 4 Pro).

Jonizatory plazmowe uznawane są przez wielu specjalistów za skuteczniejsze od ostrzowych. Użytkownicy zwracają natomiast uwagę na podobieństwo generowanych jonów do tych występujących w środowisku naturalnym oraz większe bezpieczeństwo, ponieważ jonizacja ostrzowa kojarzy się z emisją ozonu (w rzeczywistości powstają go tak znikome ilości, że nie powinien być to powód do obaw).

Zobacz też: Oczyszczacz powietrza z jonizatorem

Design

Wielu producentów zaczyna też przywiązywać większą wagę do estetyki swoich urządzeń. Niektóre marki chętniej wprowadzają na rynek kilka wersji kolorystycznych tego samego modelu, a inne idą w kierunku nowoczesnej formy obudowy. Popularność zyskują urządzenia o opływowych kształtach i oczyszczacze cylindryczne.

Vestfrost-VP-B1H50GP
Vestfrost-VP-B1H50GP, źródło: materiały producenta

Podsumowanie

Zgodnie z oczekiwaniami konsumentów producenci dążą do tego, aby ich oczyszczacze powietrza były wielofunkcyjne, inteligentne i wyróżniały się nowoczesnym designem.

Na rynku pojawiają się urządzenia przyciągające uwagę nietypowymi rozwiązaniami. Warto jednak pamiętać o tym, że głównym zadaniem oczyszczacza jest zapewnienie skutecznej ochrony przed zanieczyszczeniami.

Należy zwracać uwagę przede wszystkim na rodzaj technologii oczyszczania oraz wydajność urządzenia, a dopiero potem na szereg dodatkowych funkcji czy designerki styl.

Zobacz też: Jak wybrać oczyszczacz powietrza — krok po kroku

FAQ, czyli najczęstsze pytania o trendy w oczyszczaczach powietrza

Popularność zdobywają oczyszczacze, które mają rozbudowaną aplikację i wykorzystują sztuczną inteligencję, są wyposażone w dużą liczbę czujników oraz mają funkcje dodatkowe.

Sterowanie wi-fi, duża liczba czujników czy dodatkowe funkcje to zalety urządzenia, ale nie muszą oznaczać, że dobrze wypełnia ono swoje główne zadanie. Najważniejsze są odpowiednia wydajność i dobre technologie oczyszczania.

Jak oceniasz recenzję?

Aby wystawić ocenę kliknij w gwiazki

Średnia ocena 0 / 5. Ilość ocen: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poradnik czystego powietrza

12 czerwca 2024 · 12 minut czytania

Oczyszczacz powietrza do pokoju dziecka – Ranking 2024

Według najnowszych szacunków Światowej Organizacji Zdrowia ponad 40% światowej populacji dzieci do 15 roku ma na co dzień kontakt z …

12 czerwca 2024 · 5 minut czytania

Jak działa klimatyzator przenośny? Poznaj najważniejsze zasady

Klimatyzatory mobilne są łatwe w użyciu, a ich montaż nie wymaga uzyskania zgody właściciela budynku. Stanowią one tańszą alternatywę dla …

12 czerwca 2024 · 9 minut czytania

Jak ochłodzić pokój? Klimatyzator, klimatyzer czy wiatrak?

Jak ochłodzić pokój latem? Klimatyzator przenośny, klimatyzacja naścienna, a może zwykły wentylator? Klimatyzatory gwarantują chłodny podmuch powietrza i realnie obniżają …

21 maja 2024 · 4 minuty czytania

Mały klimatyzator przenośny do pokoju. Przegląd ofert 2024

W małym pokoju często brakuje miejsca, dlatego klimatyzator przenośny do takiego wnętrza powinien być niewielki. Czy da się znaleźć dobre …

16 maja 2024 · 3 minuty czytania

Kalendarz pylenia 2024. Aktualne informacje dla alergików

Na okres kwitnienia roślin wpływają temperatura oraz długość dnia. Każdy gatunek preferuje inne warunki, dlatego niektóre pylą jeszcze zimą, a …