8 groszy – tak niedużo kosztuje dziennie utrzymanie czystego powietrza w średniej wielkości pomieszczeniu. W związku z rosnącymi kosztami prądu oraz grożącemu nam kryzysowi energetycznemu, postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej, ile prądu zużywają najpopularniejsze modele oczyszczaczy powietrza. Realna analiza kosztów i ocena parametrów konkretnych urządzeń pokazuje, że naprawdę nie ma się czego obawiać. Nawet mocny oczyszczacz pracujący w trybie ciągłym zużyje znacznie mniej prądu niż choćby odkurzacz, telewizor czy laptop. Ile dokładnie? I jak wygląda zużycie poszczególnych urządzeń? Zapraszamy do lektury.

W tym artykule dowiesz się:

* Ile wynosi szacowane dzienne, miesięczne oraz roczne zużycie prądu przez oczyszczacz powietrza

* Jakie są miesięczne i roczne koszty eksploatacji oczyszczacza powietrza i co do nich zaliczamy?

* Jak oczyszczacze powietrze wypadają na tle innych urządzeń?

8 groszy za dzień, czyli 0,136 kW/dziennie i 50 kW rocznie – tyle prądu zużywają oczyszczacze powietrza pracujące 24/7

Gwarancja stałej ceny energii elektrycznej dla wszystkich gospodarstw domowych do zużycia 2000 kilowatogodzin (kWh) rocznie oraz 2600 kWh w wyjątkowych przypadkach. Rządowa odpowiedź na rosnące ceny zaczęła rodzić wiele pytań i wątpliwości wśród odbiorców energii, dot. przede wszystkim tego, czy zmieszczą się w przewidywanych limitach i ile prądu pobierają posiadane przez nich urządzenia domowe? Jak na tym tle wypadają oczyszczacze powietrza? 

Przeprowadziliśmy test zużycia prądu w najczęściej używanym trybie auto, z którego wynika, że od ok. 50 do 115 kWh rocznie, a więc bardzo niewiele. Właściciele oczyszczaczy nie muszą się więc obawiać przekroczenia przez nich rządowych limitów.

Ile prądu zużywa oczyszczacz powietrza? Test 4 popularnych modeli

oczyszczacze powietrza 4 modele
4 testowe modele zestawione przed testem. Materiały własne Ranking-Oczyszczaczy.pl

Aby dowiedzieć się, ile wynosi średnio dzienne, miesięczne czy roczne zapotrzebowanie oczyszczaczy powietrza na prąd, postanowiliśmy zrobić test poboru prądu dla 4 popularnych modeli – Klarta Forste 4, Sharp KC-G40EUW, Winix Zero Pro oraz Samsung AX60R5080WD.

Dobór modeli jest nieprzypadkowy, gdyż oprócz wspomnianej popularności, każdy z wykorzystanych oczyszczaczy reprezentuje nieco inny typ urządzeń, różniąc się również parametrami.

Klarta Forste 4 – jeden z bestsellerów wśród oczyszczaczy do małych i średnich pomieszczeń

klarta test poboru prądu
Zużycie prądu po 3h pracy w trybie auto przez Klartę Forste 4. Materiały własne Ranking-Oczyszczaczy.pl
 • Cena: 899 zł
 • Wydajność oczyszczania: 300 m3/h
 • Pobór prądu: 5,6 – 38,8 W
 • Szacowane roczne zużycie prądu na podst. naszego testu w trybie auto (przy pracy 24/7): ok. 50 kWh = 32,96 zł
 • Roczny koszt eksploatacji (koszt energii elektrycznej + wymiana filtrów): 32,96 zł + 159 zł = ok. 192 zł

Sharp KC-G40EUW – popularny oczyszczacz powietrza z nawilżaczem

oczyszczacz sharp i pobór prądu
Zużycie prądu po 3h pracy w trybie auto przez Sharpa KC-G40EUW. Materiały własne Ranking-Oczyszczaczy.pl
 • Cena: 1999 zł
 • Wydajność oczyszczania: 240 m3/h
 • Wydajność nawilżania: 440 ml/h
 • Pobór prądu: 5 W – 31 W
 • Szacowane roczne zużycie prądu na podst. naszego testu w trybie auto (przy pracy 24/7): ok. 55 kWh = 36,42 zł

Roczny koszt eksploatacji (koszt energii + filtry): 36,42 zł + 260 zł = ok. 296 zł

Winix Zero Pro – wydajny oczyszczacz z jonizacją

winx testowanie zużycia prądu
Zużycie prądu po 3h pracy w trybie auto przez Winix Zero Pro. Materiały własne Ranking-Oczyszczaczy.pl
 • Cena: 1198 zł
 • Wydajność oczyszczania: 492 m3/h
 • Pobór prądu: – 5,4 – 90 W
 • Szacowane roczne zużycie prądu na podst. naszego testu w trybie auto (przy pracy 24/7): ok. 82 kWh = 54,35 zł 
 • Roczny koszt eksploatacji (koszt energii + filtry): 54,35 zł + 265 zł = ok. 320 zł

Samsung AX60R5080WD – duży oczyszczacz jednego z najpopularniejszych producentów>

Samsung test oczyszczacza
Zużycie prądu po 3h pracy w trybie auto przez Samsunga AX60. Materiały własne Ranking-Oczyszczaczy.pl
 • Cena: 1498 zł
 • Wydajność oczyszczania: 460 m3/h
 • Pobór prądu: 7,2 W – 45 W
 • Szacowane roczne zużycie prądu na podst. naszego testu w trybie auto (przy pracy 24/7): ok. 115 kWh = 76,32 zł

Roczny koszt eksploatacji (koszt energii + filtry): 76,32 zł + 189 zł = ok. 265 zł

Test poboru prądu – warunki

Do naszej analizy wykorzystaliśmy pomieszczenie testowe, którym dysponujemy, zlokalizowane w ścisłym centrum Wrocławia. Test przeprowadzaliśmy w ciągu 2 chłodniejszych dni na przełomie 20 i 21 września 2022. Temperatura we Wrocławiu wynosiła wtedy od 10 st. C rano do ok. 13 st.C w godzinach popołudniowych. Dni te były dość pochmurne, z przelotnymi opadami deszczu, a jakość powietrza bardzo dobra. 3 stacje pogodowe Airly zlokalizowane w pobliżu naszego biura pokazywały  od 3 do 9 µg/m³ PM2,5 i od 5 do 11 µg/m³ PM10.

Metodologia

Każdy z testowanych oczyszczaczy pracował przez 3 godziny w trybie pracy automatycznej. Pobór prądu mierzyliśmy za pomocą watomierzy Greenblue (link do Ceneo.pl). Po upływie 3h, sprawdzaliśmy zużycie prądu i dokumentowaliśmy je zdjęciami

Pomiar poboru prądu oczyszczacza powietrza
Pomiar poboru prądu naszego redakcyjnego kolegę Maćka. Materiały własne Ranking-Oczyszczaczy.pl

Przyjęte przez nas 3h to jedynie pewien wycinek czasu, jednak obrazujący sposób działania oczyszczaczy na co dzień. Zależało nam na odtworzeniu naturalnego, codziennego środowiska pracy tych urządzeń. Dlatego też pozostawiliśmy lekko uchylone okno w pomieszczeniu (pokój o wielkości 14 m2), tak by oczyszczacze konfrontowały się z nieco brudnym powietrzem, wpływającym do pomieszczenia z zewnątrz, np. dym papierosowy dochodzący z okolicznych mieszkań czy spaliny i pyły wzniecane przez ruch uliczny.

Zakładamy, że oczyszczacz będzie użytkowany przez wiele godzin dziennie (być może nawet całą dobę) jako urządzenie pracujące „w tle”. Wówczas sprzęt ten będzie pracował przez większość czasu w najniższych trybach – Sleep lub 1, ew. 2 prędkości, pobierając stosunkowo niewiele prądu.

Zanieczyszczenia będą bowiem usuwane na bieżąco, więc też rzadko będzie zachodziła konieczność uruchomiania trybu Turbo (czy innego trybu szybkiej pracy). Alarmujące poziomy szkodliwych cząstek z reguły mają charakter pewnych epizodów, pojawiając się wskutek palenia papierosów przez domowników lub sąsiadów, smażenia czy używania środków chemicznych. Będą one stanowiły jednak niewielki wycinek całej doby.

Wyniki testu poboru prądu

wynik poboru prądu

Średni pobór prądu wybranych przez nas modeli wahał się w trakcie testu od 5,7 do 13,2 W (w zależności od urządzenia). W ciągu 3h oczyszczacze zużyły więc od 0,017 kWh (Klarta Forste 4) do 0,040 kWh (Samsung AX60). Zakładając pracę urządzenia przez 24 godziny na dobę, urządzenia te wygenerowałyby od ok. 0,14 do 0,32 kWh. W skali całego miesiąca jest to zaledwie 4,2-9,6 kWh.Z przeprowadzonej przez nas analizy widzimy, że oczyszczacze powietrza zużywają od ok. 0,136 kWh dziennie (przy założeniu, że pracują w trybie auto przez 24 h/dobę) a więc ok. 49,64 kWh rocznie (przy ciągłej pracy przez 365 dni). Czy to dużo?

8 gr/dzieńile zapłacisz rocznie oczyszczając powietrze?

Kable pieniądze koszty
Źródło: Canva.com

Oczyszczanie powietrza naprawdę nie kosztuje wiele. Zwłaszcza, jeżeli przeliczymy to na miesięczny czy roczny koszt poboru prądu przez oczyszczacz

Ten szacujemy na mniej więcej na 2,4 do ok. 6 zł miesięcznie. Rocznie daje to ok. 29 do 70 zł, a więc stosunkowo niewiele. Dla porównania poniżej prezentujemy tabelę poboru prądu i kosztów innych popularnych urządzeń elektronicznych na podstawie szacunków przeprowadzonych przez PGNIG.

tabela poboru prądu innych urządzeń

A co z filtrami? Całkowity koszt eksploatacji oczyszczaczy powietrza

filtr 3w1 w oczyszczaczu philips
Filtr 3w1 (Philips FY4440/30) do oczyszczacza powietrza Philips Dual Scan 3858/50. Materiały własne Ranking-Oczyszczaczy.pl

Koszt wymiany filtrów to drugi i ostatni czynnik, który musimy brać pod uwagę szacując roczny koszt eksploatacji oczyszczaczy. W zdecydowanej większości urządzeń wymienia się je co roku lub co dwa lata. Zdarzają się jednak marki, gdzie filtry wymieniamy częściej, np. Levoit zaleca wymianę swoich filtrów co 6-8 miesięcy. Są też producenci, którzy gwarantują nawet 10-letnią żywotność swoich filtrów (oczyszczacze powietrza Sharp).

My ze swojej strony radzimy, by uważnie obserwować przede wszystkim barwę posiadanych przez siebie filtrów, jak również tempo oczyszczania. Jeśli zauważymy, że z czasem oczyszczacz zaczyna działać wolniej (różnica może być trudna do zauważenia) lub gdy filtr przybrał brunatny kolor, to znak, że pora na wymianę. W Polsce z racji na kiepski stan powietrza, może nastąpić to szybciej niż w innych krajach Europy, dlatego też rekomendujemy wymianę filtra min. co sezon.

Ceny i żywotność filtrów wymiennych popularnych oczyszczaczy powietrza

ceny i żywotność filtrów

FAQ – Pobór prądu przez oczyszczacze powietrza

Filtry wymienne w oczyszczaczach powietrza dostępne są od ok. 150 zł. Tymczasem roczny koszt eksploatacji to ok. 50 zł rocznie (przy korzystaniu z urządzenia 24/7). Łączny koszt to ok. 200 zł w skali roku.

Jak oceniasz recenzję?

Aby wystawić ocenę kliknij w gwiazki

Średnia ocena 0 / 5. Ilość ocen: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poradnik czystego powietrza

12 czerwca 2024 · 12 minut czytania

Oczyszczacz powietrza do pokoju dziecka – Ranking 2024

Według najnowszych szacunków Światowej Organizacji Zdrowia ponad 40% światowej populacji dzieci do 15 roku ma na co dzień kontakt z …

12 czerwca 2024 · 5 minut czytania

Jak działa klimatyzator przenośny? Poznaj najważniejsze zasady

Klimatyzatory mobilne są łatwe w użyciu, a ich montaż nie wymaga uzyskania zgody właściciela budynku. Stanowią one tańszą alternatywę dla …

12 czerwca 2024 · 6 minut czytania

Co pyli w czerwcu? Aktualne zagrożenia dla alergika

Przełom wiosny i lata to trudny moment dla osób zmagających się z alergią na pyłki. Kwitną bowiem m.in. silnie uczulające …

12 czerwca 2024 · 9 minut czytania

Jak ochłodzić pokój? Klimatyzator, klimatyzer czy wiatrak?

Jak ochłodzić pokój latem? Klimatyzator przenośny, klimatyzacja naścienna, a może zwykły wentylator? Klimatyzatory gwarantują chłodny podmuch powietrza i realnie obniżają …

21 maja 2024 · 4 minuty czytania

Mały klimatyzator przenośny do pokoju. Przegląd ofert 2024

W małym pokoju często brakuje miejsca, dlatego klimatyzator przenośny do takiego wnętrza powinien być niewielki. Czy da się znaleźć dobre …