Koszty eksploatacji oczyszczaczy powietrza

Katarzyna Wnuk
Katarzyna Wnuk
6 minut czytania

Koszty eksploatacji oczyszczacza powietrza są ważne, ponieważ trzeba je ponosić przez cały okres użytkowania oczyszczacza. Wyjaśniamy, od czego zależą, a więc na co warto zwrócić uwagę podczas wyboru oczyszczacza, aby korzystanie z niego nie było zbyt drogie.

Oczyszczacze powietrza bez funkcji nawilżacza

W przypadku oczyszczacza powietrza bez funkcji nawilżania na koszty użytkowania składają się:

 • wydatki związane z wymianą filtrów – zwykle HEPA i węglowego,
 • wartość zużytej energii elektrycznej.

Koszty wymiany filtrów

Filtry do oczyszczaczy mają różne ceny, lecz także różną żywotność. W celu porównania kosztów wymiany warto zatem uwzględniać wydatki w przeliczeniu np. na 1 rok użytkowania oczyszczacza. Jednocześnie warto mieć na uwadze fakt, że przewidywana żywotność nie zawsze jest taka sama jak rzeczywista. Zdarza się, że filtry trzeba wymieniać częściej, a także, iż będą spełniać swoją funkcję dłużej.

Przewidywana żywotność filtrów a rzeczywistość

Na rzeczywistą żywotność filtrów wpływają:

 • stopień zanieczyszczenia powietrza w miejscu użytkowania oczyszczacza – im więcej zanieczyszczeń w powietrzu, tym więcej gromadzi się na filtrach, co oznacza ich szybsze zużywanie,
 • wielkość oczyszczanego pomieszczenia – im większe pomieszczenie, tym więcej powietrza do oczyszczenia, a więc i więcej zanieczyszczeń do wychwycenia dla filtrów,
 • częstotliwość korzystania z urządzenia – korzystanie z oczyszczacza 24 na dobę oznacza szybsze zużywanie filtrów niż używanie urządzenia tylko podczas obecności w domu (mimo to rekomendujemy całodobowe użytkowanie oczyszczacza).

Producenci szacują żywotność filtrów z założeniem używania oczyszczacza przez określoną liczbę godzin dziennie. Na podobnej zasadzie działają wskaźniki zużycia filtrów obecne w wielu urządzeniach. Brak uwzględnienia stopnia zanieczyszczenia sprawia, że rzeczywista żywotność filtrów bywa różna od tej przewidywanej.

Dobrym przykładem są tutaj liczne modele (oczyszczacze Sharp), dla których producent określił żywotność filtrów na okres 10 lat. Czas ten został oszacowany na podstawie testów przeprowadzonych w Japonii, gdzie jakość powietrza jest znacznie lepsza niż w Polsce. Bazując na własnych obserwacjach i doświadczeniach użytkowników, żywotność tych filtrów w Polsce szacujemy na okres 1-3 lat.

brudny filtr hepa w oczyszczaczu powietrza
Brudny filtr HEPA w oczyszczaczu powietrza, materiały własne Ranking-oczyszczaczy.pl

Zobacz ranking oczyszczaczy

Z tego powodu warto co jakiś czas spojrzeć na filtry, a szczególnie w przypadku zaobserwowania spadku wydajności oczyszczania. Zmiana koloru filtra HEPA z białego na ciemnoszary albo czarny świadczy o jego zużyciu. Jeśli przewidziany przez producenta okres żywotności dobiegł końca, a filtr nie jest jeszcze mocno zabrudzony, można korzystać z niego trochę dłużej.

Poniższa tabela prezentuje roczne koszty użytkowania przy założeniu, że rzeczywista żywotność będzie taka sama, jak ta przewidziana przez producenta.

*tabelkę na smartfonach można przesunąć od lewej do prawej

Marka i modelKoszt filtrówPrzewidywana żywotność filtrówRoczny koszt
Electrolux FA31-201GY FLOW A3158 zł (zintegrowany)12 miesięcy158 zł
Klarta Stor 2299 zł (zestaw)24 miesiące150 zł
Philips AC2889/10199 i 157 zł (HEPA + węglowy)24 miesiące i 12 miesięcy256 zł
Samsung AX60R5080WD249 zł (zintegrowany)24 miesiące125 zł
Winix Zero170 zł (zestaw)12 miesięcy170 zł

Koszt zużycia energii

Zużycie energii ma pewien związek z wydajnością, ale zdarza się, że oczyszczacze o wyższej wydajności zużywają mniej prądu niż te mniej wydajne. Dobra wiadomość jest taka, że oczyszczacz powietrza nie jest urządzeniem o wysokim poborze mocy. Zwykle nawet używanie go przez 24 na dobę nie spowoduje wzrostu rachunków o więcej niż 10 zł miesięcznie.

Nasze testy: ? Zdrowe powietrze tańsze niż myślisz. 8 groszy za dzień

Poniższa tabela prezentuje przykładowe zużycie energii i jej wartość w skali miesięcznej.

Marka i modelWydajność oczyszczaniaPrzeciętne zużycie energii*Miesięczny przy używaniu 24 h na dobę
Klarta Forste 4300 m³/h15,1 W7,26 zł
Philips Dual Scan AC3858/50610 m³/h20,15 W9,69 zł
Philips Pure Breeze&Hot AMF220/15165 m³/h15,8 W7,26 zł
Sharp FP-J40EUW240 m³/h12 W5,81 zł
Winix Zero390 m³/h17,6 W8,23 zł
*Jako średnia dla poboru mocy wszystkich dostępnych prędkości

Oczywiście są to wartości szacunkowe i realna wartość zużytego prądu może być zarówno trochę wyższa, jak i niższa. Duże znaczenie poza czasem pracy ma używana prędkość. W przypadku korzystania z trybu automatycznego jest ona dostosowana do stanu powietrza, a więc wpływ na wydatki związane ze zużyciem prądu ma stopień zanieczyszczenia powietrza.

Przeczytaj także: ? Najważniejsze funkcje i parametry, na które zwrócić uwagę przy wyborze oczyszczacza powietrza

Philips AC2729/50 pobór mocy
Pomiar poboru prądu w oczyszczaczy Philips AC2729/50, materiały własne Ranking-oczyszczaczy.pl

Ranking TOP 3 oczyszczaczy tanich w użytkowaniu

Jeżeli podoba Ci się nasza działalność, czerpiesz z niej wiedzę — skorzystaj z naszych linków partnerskich, pomoże to nam w dalszej działalności. ?

*tabelkę na smartfonach można przesunąć od lewej do prawej

Marka i modelmetrażmiejsce w rankingulink do sklepu Recenzja
1. Klarta Forste 437,5 m²1Sprawdź ofertę
producenta
Zobacz recenzję
2. Klarta Stor 275 m²2Sprawdź ofertę
producenta
Zobacz recenzję
3. Samsung AX60R5080WD58,37 m²8Sprawdź ofertę CENEOZobacz recenzję

Oczyszczacze powietrza z nawilżaczem

W przypadku oczyszczaczy powietrza z funkcją nawilżania na koszty użytkowania składają się dodatkowo:

 • wydatki związane z wymianą filtra ewaporacyjnego, a czasem także innych elementów nawilżacza ulegających zużyciu (np. kostka z jonami srebra),
 • wartość zużytej wody.

Filtr ewaporacyjny/nawilżacza

Rzeczywista żywotność filtra ewaporacyjnego także może być inna od tej przewidywanej przez producenta. Jednak tutaj istotny wpływ na nią ma sposób eksploatacji. Odpowiednia higiena zapobiega przedwczesnemu zużyciu filtra ewaporacyjnego na skutek pojawienia się na nim pleśni, zniekształcenia itp.

sharp-kc-d50euw-filtr-nawilzacza
Filtr ewaporacyjny w oczyszczaczu Sharp KC-D50EUW, materiały własne Ranking-oczyszczaczy.pl

Najważniejsze zasady to:

 • używanie czystej wody bez żadnych dodatków,
 • codzienna wymiana wody,
 • odkamienianie filtra w razie potrzeby zgodnie z zaleceniami producenta,
 • w przypadku kilkudniowej przerwy w używaniu funkcji nawilżacza pozostawianie filtra czystego i suchego, nie w pobliżu źródła ciepła czy w miejscu narażonym na promieniowanie słoneczne.

Najpopularniejszymi producentami oczyszczacza z funkcją nawilżacza są Sharp i Philips. Przykładowa żywotność i ceny filtrów w urządzeniach tych marek wynoszą:

Woda

Oczywiście nawilżacz wymaga też zastosowania wody. Jeśli chodzi o nawilżacze ewaporacyjne, do których można wlewać wodę prosto z kranu, to wydatki są znikome. Trochę gorzej wygląda sytuacja w przypadku nawilżacza ultradźwiękowego, który wymaga stosowania wody destylowanej. Trzeba za nią zapłacić około 1 zł za litr, a przy dużym przesuszeniu powietrza urządzenie może zużywać kilka litrów wody dziennie.

Dobra wiadomość jest taka, że oczyszczacze z funkcją nawilżania najczęściej wykorzystują ewaporację. Ten typ nawilżacza oferują m.in. urządzenia 2w1 Sharp i Philips.

Oczyszczacze z jonizacją. Czy jonizator podlega wymianie?

Sharp-UZ-C90M_OG
Jonizator plazmowy Sharp UZ-C90M, materiały producenta

Jonizator zazwyczaj uznawany bywa za element nieulegający zużyciu, a więc nie wymagający wymiany. Jednak firma Sharp zaleca wymianę jonizatora plazmowego w swoich oczyszczaczach po 10 latach użytkowania urządzenia. Podaje nawet liczbę godzin pracy, która wynosi 17,5 tysięcy. Koszt jonizatora Sharp UZ-C90M przewidzianego dla modeli serii Sharp UA-KIN i UA-KIL wynosi 239 zł.

Inni producenci nie zalecają wymiany jonizatora.

FAQ, czyli najczęstsze pytania o koszty eksploatacji oczyszczacza

Koszty eksploatacji zazwyczaj zależą od ceny i żywotności filtrów wymiennych oraz do zużycia prądu.

Przewidywaną żywotność podaje producent. Jednak rzeczywista żywotność może być inna, dlatego warto dokonać wymiany, jeśli filtr HEPA z białego stał się ciemnoszary albo czarny.

Oczyszczacze powietrza nie należą do urządzeń zużywających dużo prądu. Praca 24 na dobę przez miesiąc powoduje wzrost rachunków o mniej niż 10 zł.

ranking oczyszczaczy powietrza

Jak oceniasz recenzję?

Aby wystawić ocenę kliknij w gwiazki

Średnia ocena 0 / 5. Ilość ocen: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poradnik czystego powietrza

12 czerwca 2024 · 12 minut czytania

Oczyszczacz powietrza do pokoju dziecka – Ranking 2024

Według najnowszych szacunków Światowej Organizacji Zdrowia ponad 40% światowej populacji dzieci do 15 roku ma na co dzień kontakt z …

12 czerwca 2024 · 5 minut czytania

Jak działa klimatyzator przenośny? Poznaj najważniejsze zasady

Klimatyzatory mobilne są łatwe w użyciu, a ich montaż nie wymaga uzyskania zgody właściciela budynku. Stanowią one tańszą alternatywę dla …

12 czerwca 2024 · 9 minut czytania

Jak ochłodzić pokój? Klimatyzator, klimatyzer czy wiatrak?

Jak ochłodzić pokój latem? Klimatyzator przenośny, klimatyzacja naścienna, a może zwykły wentylator? Klimatyzatory gwarantują chłodny podmuch powietrza i realnie obniżają …

21 maja 2024 · 4 minuty czytania

Mały klimatyzator przenośny do pokoju. Przegląd ofert 2024

W małym pokoju często brakuje miejsca, dlatego klimatyzator przenośny do takiego wnętrza powinien być niewielki. Czy da się znaleźć dobre …

16 maja 2024 · 3 minuty czytania

Kalendarz pylenia 2024. Aktualne informacje dla alergików

Na okres kwitnienia roślin wpływają temperatura oraz długość dnia. Każdy gatunek preferuje inne warunki, dlatego niektóre pylą jeszcze zimą, a …