Klimator (klimatyzer ewaporacyjny) –  Ranking 2024

Arek
Arek
11 minut czytania

Klimatyzer nie zapewnia ochrony przed upałem! Wpływ takiego urządzenia na temperaturę jest tak naprawdę żaden. Odczuwalne efekty są tutaj takie same jak w przypadku znacznie tańszych od klimatorów wiatraków. Dodatkowo klimatyzer stale podnosi wilgotność, więc może doprowadzić do rozwoju pleśni.

Przetestowaliśmy dwa klimatory oraz, dla porównania, jeden klimatyzator przenośny. Sprawdź poniżej wyniki naszego testu i uniknij niepotrzebnego wydatku i rozczarowania.

Jeżeli szukasz klimatyzatora, który obniży temperaturę (a nie da uczucie chłodu) to zobacz ranking najbardziej opłacalnych klimatyzatorów przenośnych.

W skrócie

  • Klimatyzer wymusza przepływ powietrza przez wkłady chłodzące, w których znajduje się lód. Skutkiem ubocznym tego procesu jest nawilżanie powietrza. Wkłady trzeba co jakiś czas zamrażać.
  • Efektywność klimatora jest taka sama jak wiatraka. W zasięgu wydmuchiwanego powietrza czujemy chłodny powiew, lecz w większej odległości już nie, a rzeczywista temperatura powietrza nie spada.
  • Kilkugodzinna praca klimatyzera może skutkować przewilżeniem powietrza. Ponadto wysoka wilgotność powoduje wzrost temperatury odczuwalnej.
  • Rekomendujemy wybór klimatyzatora przenośnego lub stacjonarnego, a w przypadku małego budżetu lepiej już kupić wentylator, który nie powoduje ryzyka przewilżenia powietrza.

Jak działa klimator?

Klimatyzator wodny to urządzenie, którego głównym zadaniem jest obniżanie temperatury powietrza w pomieszczeniu. Do tego celu klimatyzer wykorzystuje zimną wodę (dodatkowo lód lub wkłady chłodzące), stąd jego nazwa klimatyzator wodny. Działanie klimatora przypomina trochę mechanizm, który znamy z nawilżaczy ewaporacyjnych – wszystko opiera się o proces parowania.

Zbiornik klimatora wodnego z zamrożonymi wkładami
Zbiornik klimatora wodnego z zamrożonymi wkładami

Klimatyzator ewaporacyjny ma prostą budowę. Jego główne części to: zbiornik na wodę, wentylator, który wymusza obieg powietrza oraz filtr absorpcyjny. Ten ostatni element ma bezpośredni kontakt z wodą, dlatego pozostaje nieustannie mokry i zimny. 

Elementy klimatyzera wodnego- zbiornik na wodę, filtr.
Elementy klimatyzera wodnego- zbiornik na wodę, filtr.

Równie nieskomplikowana jest zasada działania klimatyzatora ewaporacyjnego. Woda spływa lub jest pompowana do filtra. W tym czasie powietrze jest pobierane z pomieszczenia, następnie przepływa przez wspomniany filtr, w wyniku czego ulega schłodzeniu, a na koniec powraca do otoczenia, żeby obniżyć jego temperaturę.

Wentylator klimatora ewaporacyjnego Sencor
Wentylator klimatora ewaporacyjnego Sencor

Skuteczność klimatora a marketing

To nie jedyny związek między klimatorem a nawilżaczem ewaporacyjnym. Kolejnym jest marketing. Producenci nawilżaczy i oczyszczaczy powietrza zapewniają, że wrzucenie kostek lodu (tak jak w klimatorze) do pojemnika z wodą będzie dobrą metodą na schłodzenie pomieszczenia. Przykładem mogą być oczyszczacze z funkcją nawilżania marki Sharp, których zbiorniki można latem napełniać zimną wodą lub lodem, w celu obniżenia temperatury powietrza.

Parowanie (ewaporacja) zimnej wody nie jest skutecznym sposobem ochładzania – to jedynie zabieg marketingowy w rodzaju „urządzenie 3w1, nawilża, oczyszcza i dodatkowo chłodzi”. Dowodzi tego nasz test.

Klimator wodny a klimatyzator przenośny – najważniejsze różnice

Najważniejsze różnice:

1. Klimatyzator przenośny (z rurą) obniża temperaturę powietrza równie skutecznie jak stacjonarna klimatyzacja.
2. Klimator podnosi wilgotność powietrza co nie występuje w przypadku klimatyzatora przenośnego
3. Klimator wymaga użycie wkładów chłodzących lub schłodzonej, zamrożonej wody

Cecha

Klimator wodny
(bez rury)

Klimatyzator przenośny

Odprowadzanie ciepła na zewnątrz

Czynnik chłodniczy

Podnoszenie wilgotności powietrza

Konieczność uzupełniania wodą

Klimatyzer to proste urządzenie, dlatego jego cena bywa znacznie niższa od ceny klimatyzatora przenośnego czy split. Chociaż klimator często jest nazywany przez sprzedawców klimatyzatorem (klimatyzatorem bez rury, wodnym albo ewaporacyjnym), to poprawność tego nazewnictwa budzi wątpliwości.

Klimatyzatorami określamy urządzenia wyposażone w wymienniki ciepła (czyli skraplacz i parownik) oraz sprężarkę, w których czynnikiem chłodniczym jest krążący w obwodzie zamkniętym związek chemiczny.

Klimatyzator przenośny można łatwo rozpoznać po tym, że podłączona jest do niego rura, którą gorące powietrze odpływa poza budynek.

To właśnie ten element jest jednym z powodów skłaniających ludzi do wyboru klimatora zamiast pradziadowego klimatyzatora. Decyzja ta bywa pochopna, ponieważ wspomniana rura w rzeczywistości nie sprawia problemów – wystarczy nałożyć na uchylone okno specjalną uszczelkę, a następnie wysunąć końcówkę rury przez obecny w niej otwór. Zadanie to trwa tylko kilka minut.

Czy warto zatem kupić klimatyzator ewaporacyjny? Żeby odpowiedzieć na to pytanie, należy ocenić rzeczywiste możliwości chłodzenia tego urządzenia i porównać je z klimatyzatorem przenośnym. Poniżej przedstawimy wyniki naszego testu.

Test klimatyzatorów wodnych. One nie schłodzą domu!

Pokój (laboratorium) w którym testujemy klimatory wodne
Pokój (laboratorium) w którym testujemy klimatory wodne. Na zdjęciu klimatyzator z Allegro oraz statywy z czujnikami jakości powietrza

Nasz test klimatorów przeprowadziliśmy w dzień, kiedy za oknem temperatura powietrza przekraczała 30°C. W pomieszczeniu testowym temperatura wynosiła 25°C, przy zasłoniętych oknach oraz zamkniętych drzwiach. 

Startowy pomiar wilgotności wynosił około 52%. Test chłodzenia każdym urządzeniem trwał 2 godziny przy zachowaniu podobnych warunków startowych. 

Przetestowaliśmy dwa klimatory i jeden klimatyzator przenośny. Model DG1903, czyli tani klimator z Castoramy oraz klimatyzer Sencor SFN 9011 SL oraz klimatyzator przenośny Fersk Vind 2

Klimator wodny Sencor SFN 9011 SL
Klimator wodny Sencor SFN 9011 SL
Klimator z Allegro - SG1903
Klimator z Allegro – SG1903

Wyniki i wnioski z naszych testów klimatorów wodnych

Praca klimatorów odbywała się według zaleceń producentów przy uchylonym oknie, aby zapewnić lepszą wentylację pomieszczenia.

Zbiorniki klimatorów ewaporacyjnych uzupełniono 3 litrami wody oraz żelami chłodzącymi; ostatecznie po 20 minutach woda schłodziła się do 11°C. Rura wyrzutowa klimatyzatora przenośnego Fersk Vind 2 została umieszczona na specjalnej listwie. 

Każde z urządzeń pracowało na najwyższym, oferowanym przez producenta, poziomie chłodzenia.

TestDG1903
klimator
Wartość startowatemperatura: 24°C
wilgotność: 52%
Po 1h działania25°C / 55%
Po 2h25°C / 57%
WnioskiPo 2h testu +1°C i +15 p.p wilgotności
TestSencor SFN 9011 SL
klimator
Wartość startowatemperatura: 24°C
wilgotność: 52%
Po 1h działania25°C / 65%
Po 2h25°C / 67%
WnioskiPo 2h testu +1°C i +15 p.p wilgotności
TestFersk Vind 2
klimatyzator przenośny
Wartość startowatemperatura: 25°C
wilgotność: 51%
Po 1h działania23°C / 47%
Po 2h22°C / 46%
WnioskiPo 2h testu -3°C i -5 p.p wilgotności

Wyniki w tabeli są uśrednioną wartością z trzech odczytów pomiary temperatury i wilgotności zostały pobrane przez aplikację online, połączoną z miernikami umieszczonymi w pomieszczeniu laboratoryjnym. Pozwoliło to przeprowadzić dwugodzinny test bez zakłócenia jego przebiegu oraz wyeliminowało niepożądane zmiany warunków w pokoju.

Model DG1903 podniósł wilgotność o 5 punktów procentowych, natomiast klimatyzer Sencor SFN 9011 SL ostatecznie zwiększył wilgotność o 15 punktów procentowych!

Oba urządzenia generowały hałas o podobnym natężeniu około 64 dB metr od urządzenia, przy czym klimator DG1903 pobierał moc około 55,5 W a model Sencor około 95 W. 

Pomiar głośności klimatora wodnego
Pomiar głośności klimatora wodnego
Pomiar zużycia prądu klimatora Sencor
Pomiar zużycia prądu klimatora Sencor

Dodatkowo woda w zbiornikach klimatyzerów ewaporacyjnych, po 2 godzinach nieustannej pracy, osiągnęła temperaturę pokojową. Potwierdza to konieczność wymiany wody na zimniejszą w krótkich odstępach czasu. 

Uwaga! Jak widać, klimatyzer ewaporacyjny to nieefektywna metoda chłodzenia powietrza.

Rekomendowanym przez nas urządzeniem jest klimatyzator przenośny, który w przeciwieństwie do klimatora:

1. W naszym teście odczuwalnie obniżył temperaturę powietrza;

2. Podczas testu zredukował poziom wilgotności w pomieszczeniu;

3. Nie wymaga chłodzenia albo zamrażania wody lub wkładów chłodzących;

4. Podczas pracy generuje dźwięk o podobnym natężeniu, co nieskuteczne klimatyzatory wodne; 

Na kanale AdBuster znajdziemy nagranie podsumowujące efekty działania bardzo popularnego klimatyzera Rovus Arctic Cooler:

Łukasz Dominikowski dokonał natomiast testu klimatyzera ewaporacyjnego Adler 3W1 4L AD 7906:

Podsumowanie wybierz klimatyzator przenośny, nie klimator

Niestety, jeśli rozpatrujemy efektywność chłodzenia, to klimator pozostaje daleko w tyle za klimatyzacją stacjonarną typu split i klimatyzatorami przenośnymi. 

W trakcie użytkowania klimatyzatora ewaporacyjnego często dochodzi wyłącznie do spadku temperatury odczuwalnej ocenianej w bliskiej odległości od klimatyzera, natomiast rzeczywista temperatura powietrza w pomieszczeniu nie ulega zmianie. Dodatkowo podwyższona wilgotność sprawia, że w pomieszczeniu (mimo uchylonego okna) powstaje nieprzyjemny zaduch, a poczucie ciepła zostaje spotęgowane. 

Klimatyzator przenośny Fersk Vind 2 3,5 kW skutecznie obniżył temperaturę w całym pomieszczeniu, pobierając moc 1350 W na najwyższym poziomie chłodzenia. 

Zatem jeżeli szukasz odpowiedniego dla siebie klimatyzatora, który obniży temperaturę w Twoim mieszkaniu to zobacz ranking najbardziej opłacalnych klimatyzatorów przenośnych.

Klimatyzer wodny – zalety i wady

Podsumowując przedstawione do tej pory informacje, możemy zauważyć, iż klimatyzer ewaporacyjny ma zarówno swoje plusy, jak i minusy.

Zalety

  • Niska cena
  • Niższy pobór energii elektrycznej  (w porównaniu z klimatyzacją stacjonarną i przenośną)
  • Brak potrzeby montażu rury odprowadzającej gorące powietrze
  • Trochę niższy niż w przypadku klimatyzatorów przenośnych poziom hałasu
  • Brak ryzyka przesuszenia powietrza

Wady

  • Niska, często znikoma skuteczność
  • Ryzyko przewilżenia powietrza, a w konsekwencji rozwoju grzybów i pleśni
  • Konieczność zamrażania lodu lub chłodzenia wody

Najpopularniejsze klimatyzery ewaporacyjne

W przypadku decyzji o zakupie „klimatyzatora wodnego” warto zapoznać się krótkim opisem szczególnie popularnych modeli.

Sprawdziliśmy najpopularniejsze klimatory i umieściliśmy je w naszym zestawieniu. Znaczna część modeli pochodzi z serwisu Allegro.pl i nie posiadają marki i są podpisane np KLIMATYZATOR EWAPORACYJNY JON+ KLIMA PRZENOŚNA AIR, co sprawia, że nie możemy sprawdzić opinii.

Rovus Arctic Cooler i Rovus Arctic Air Ultra

Klimatyzery Rovus Arctic Cooler i Rovus Air Ultra

(Klimatyzery Rovus Arctic Cooler i Rovus Air Ultra, źródło: materiały producenta)

Klimatyzer Rovus Arctic Cooler i jego udoskonalona wersja Rovus Arctic Air Ultra zyskały sporą popularność dzięki dobrej reklamie i niskiej cenie. 

Często spotykaną nazwą dla tych produktów jest klimator przenośny, klimatyzer wodny 3w1. Na aukcjach sprzedawane są jako np. klimatyzator (!) przenośny, oczyszczacz, nawilżacz 3w1. Dodatkowo sprzedawcy zapewniają, że praca takiego klimatyzera poprawia jakość powietrza. 

Małe wymiary sprawiają, że urządzenia te można postawić np. na biurku. Minusem jest zasilanie na USB. Według deklaracji producenta nowy wariant ma wyższą moc chłodniczą i przepływ powietrza (wynosi on 350 m³/h). Podmuch chłodnego powietrza jest tutaj odczuwalnie silniejszy niż w przypadku Rovus Arctic Coolera.

Link do

Marka i modelRovus Artics Cooler – KLIMATYZATOR PRZENOŚNY OCZYSZCZACZ NAWILŻACZ 3w1 (nazwa z Allegro)
Cena50 zł (zobacz oferty na Allegro.pl)
Przepływ powietrza 350 m³/h
Zbiornik na wodęBrak informacji
Pobór mocy (W)~8 W
Głośność do 52 dB

 Klimator Maltec CC2000M

 Klimator Maltec CC2000M

Klimator od polskiego dystrybutora. Klasyczny wygląd, pojemność 4l i przepływ powietrza na poziomie 480 m³/h. To dosyć standardowa specyfikacja techniczna, która nie zwiastuje większego potencjału chłodzenia.

Na wyposażeniu klimatyzatora Maltec CC2000M znalazły się kółka, dwa wkłady chłodzące, pilot, a samo urządzenie może pracować w kilku trybach.

Marka i modelMaltec CC2000M (KLIMATOR Klimatyzer Przenośny + PILOT – nazwa Allegro)
Cena250 zł (zobacz oferty na Allegro.pl)
Przepływ powietrza 350 m³/h
Zbiornik na wodę4 litry
Pobór mocy (W)80 W
Głośność do 65 dB

Blyss Rumbia

Klimatyzer kolumnowy Blyss Rumbia z Castoramy, widok od przodu

(Klimatyzer Blyss Rumbia, źródło: materiały producenta)

Klimatyzer kolumnowy Blyss Rumbia to propozycja sklepu Castorama. Urządzenie wyposażone jest w 4-litrowy zbiornik na wodę. Jego przepływ powietrza sięga 1,83 m³/minutę (czyli 109,8 m³/h), co na tle innych klimatorów dostępnych w tym zestawieniu stanowi słaby wynik. Klimatyzerem Blyss Rumbia można sterować poprzez pilota, jednak zważywszy na miejscowe działanie klimatyzerów (zwłaszcza o tak niskim przepływie powietrza), jest on mało przydatny. Bardziej funkcjonalne wydają się kółka, które w razie potrzeby pozwolą szybko przestawić urządzenie.

Marka i modelBlyss Rumbia
Cena348 zł (Castorama.pl)
Przepływ powietrza  (m³/h)109,8
Pobór mocy (W)45
Głośność (dB)55

Sencor SFN 9011SL

Klimatyzer Sencor SFN 9011S, widok od przodu

(Klimatyzer Sencor SFN 9011SL, źródło: materiały producenta)

Klimatyzer Sencor SFN 9011SL to to urządzenie łączące funkcje klimatora i wiatraka. Jego maksymalny przepływ powietrza szacowany jest na 13,3 m³/minutę, czyli 799,8 m³/h, a to już bardzo dobry wynik. Znalazły się tutaj udogodnienia takie jak timer, wskaźnik poziomu wody, kółka ułatwiające relokację oraz pilot.

Marka i modelSencor SFN 9011SL
Cena479 zł (Allegro.pl)
Przepływ powietrza  (m³/h)799,8
Pobór mocy (W)110
Głośność (dB)66

Adler AD 7906

Klimator przenośny Adler AD 7906

(Klimatyzer Adler AD 7906, źródło: materiały producenta)

Klimatyzer przenośny Adler AD 7906 oferuje przepływ powietrza na poziomie 500 m³/h. Duży przepływ powietrza sprawia, że urządzenie będzie wiało całkiem mocno, ale przez fakt, że chłodziwem jest woda, nie będzie schładzał jak klimatyzator.

Jeśli decydujemy się na ten model, to zaletą jest duży zbiornik wody.

Nie dorównuje zatem przedstawionej wcześniej propozycji marki Sencor, ale i tak wypada pod tym względem dobrze. W urządzeniu tym znalazła się funkcja swing. Zaletę stanowią również kółka, które ułatwiają zmianę lokalizacji klimatora.

Marka i modelAdler AD 7906
Cena499 zł (zobacz oferty na Allegro.pl)
Przepływ powietrza  500 m³/h
Zbiornik na wodę4 l
Pobór mocy 60 W
Głośność (dB)b.d.

Ravanson KR-1011

Klimator Ravanson KR 7010

(Klimatyzer Ravanson KR-7010, źródło: materiały producenta)

Klimatyzer ewaporacyjny Ravanson KR-1011 również oferuje funkcję swing. Lamelki poruszają się tutaj zarówno pionowo, jak i poziomo. Jednak jeśli chodzi o stosunek przepływu powietrza do ceny, urządzenie nie prezentuje się już tak dobrze. Podczas pracy w najwyżej prędkości przepływ wynosi 220 m³/h. W klimatyzerze Ravanson KR-1011 dostępne są kółka i timer, a sterowanie jest możliwe pilotem.

Marka i modelRavanson KR-7010
Cena499 zł (Allegro.pl)
Przepływ powietrza  (m³/h)220
Pobór mocy (W)60
Głośność (dB)52

FAQ, czyli najczęstsze pytania o klimatyzer ewaporacyjny

Klimatyzer ewaporacyjny to urządzenie, które ma obniżać temperaturę powietrza. Do tego celu wykorzystuje zimną wodę lub lód, a mechanizm działania przypomina ten wykorzystywany przez nawilżacze ewaporacyjne. Jednak skuteczność klimatora jest tak sama, jak wiatraka.

Jeżeli zależy nam na zmniejszeniu temperatury, to klimator nie będzie dobrym rozwiązaniem. Sama zimna woda wykorzystywana przez klimatyzer nie da skutecznego efektu schłodzenia powietrza.

Klimatyzer używany niezbyt długo nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. Do chłodzenia wykorzystuje wodę lub lód. Jednak z tego powodu skutkiem ubocznym jego pracy jest podnoszenie wilgotności powietrza. Przy dłuższym użytkowaniu skutkuje to przewilżeniem powietrza, które sprzyja m.in. rozwojowi chorobotwórczych pleśni.

Jak oceniasz recenzję?

Aby wystawić ocenę kliknij w gwiazki

Średnia ocena 0 / 5. Ilość ocen: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

3 komentarze

  • <cite class="fn">grzegorz</cite> <span class="says">says:</span>

    albo nie umiecie liczyć albo czytać ,pdane liczby nie zgadzają sie z tekstem poniżej

  • <cite class="fn">grzegorz</cite> <span class="says">says:</span>

    albo nie znacie arytmetyki albo nie umiecie czytać -czy ktoś sprawdzał ten tekst po napisaniu

    • <cite class="fn">Dawid Kaźmierczak</cite> <span class="says">says:</span>

      Dziękujemy za uwagę, błąd wynikał ze złego dopasowania tabel do konkretnych modeli. Obecnie wszystkie wyniki znajdują się w odpowiednim miejscu.
      Jeszcze raz dziękujemy za czujność i postaramy się, żeby podobne błędy już się nie pojawiały.

      Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Klimatyzacja do domu

12 czerwca 2024 · 12 minut czytania

Oczyszczacz powietrza do pokoju dziecka – Ranking 2024

Według najnowszych szacunków Światowej Organizacji Zdrowia ponad 40% światowej populacji dzieci do 15 roku ma na co dzień kontakt z …

7 czerwca 2024 · 6 minut czytania

Co pyli w lipcu? Mamy dobre i złe wieści dla alergików

W lipcu uczulające drzewa swój okres pylenia mają już za sobą, co z pewnością cieszy alergików. Niestety latem trwa kwitnienie …

28 maja 2024 · 7 minut czytania

Klimatyzator z funkcją grzania — to rozwiązanie ma sens!

Klimatyzatory z funkcją grzania to urządzenia wielofunkcyjne. Mogą one chłodzić powietrze w upalne dni i ogrzewać pomieszczenia jesienią, czy zimą. …

23 maja 2024 · 10 minut czytania

Alergia na kurz – jak rozpoznać i radzić sobie z nią?

W Polsce żyje około 12 milionów alergików, z czego połowa (6 mln osób) jest uczulona na roztocza kurzu domowego. Najczęstszymi …

21 maja 2024 · 4 minuty czytania

Mały klimatyzator przenośny do pokoju. Przegląd ofert 2024

W małym pokoju często brakuje miejsca, dlatego klimatyzator przenośny do takiego wnętrza powinien być niewielki. Czy da się znaleźć dobre …