Zdaniem meteorologów w najbliższych latach przyjdzie nam coraz częściej zmierzyć się z falą upałów, dlatego warto wiedzieć, jak się przed nimi chronić. Naprzeciw tym prognozom wychodzi m.in. sieć sklepów Castorama, która ma w swojej ofercie 6 ciekawych klimatyzatorów przenośnych. Znalazły się w niej również klimatyzery powietrza.

Sprawdziliśmy, które urządzenia oferowane w tej sieci w roku 2023 zasługują na uwagę. .


Klimatyzator przenośny czy klimator?

Przed zapoznaniem się z dostępnymi urządzeniami warto zrozumieć różnice między klimatyzatorem a klimatyzerem powietrza, nazywanym także klimatorem.

Klimatyzator przenośny wykorzystuje ten sam mechanizm co klimatyzacja stacjonarna, tak więc jest wyposażony w wymienniki ciepła (skraplacz i parownik), sprężarkę i zawór rozprężny. Do prawidłowej pracy potrzebuje czynnika chłodniczego, czyli związku chemicznego lub mieszaniny kilku związków, który pozwala na odbiór ciepła w parowniku i oddanie go w skraplaczu.

W klimatyzerze (klimatorze) główny czynnik chłodzący stanowi zimna woda (niekiedy w formie lodu), której parowanie prowadzi do obniżenia temperatury powietrza.

Efektywność klimatyzatora przenośnego jest znacznie wyższa niż klimatora, jednak ten drugi wygrywa z wentylatorami. Klimatyzery są za to tańsze, dlatego warto je kupić, jeśli nie dysponuje się sumą niezbędną do zakupu klimatyzatora. Ich zaletę stanowi również brak rury – którą w przypadku klimatyzatora pokojowego trzeba wyprowadzić na zewnątrz – oraz niższe zużycie energii.

W dużych i mocno nagrzewających się pomieszczeniach klimatory mogą jednak być zbyt słabe. Należy ich unikać również w miejscach narażonych na wilgoć, gdyż podczas pracy podnoszą wilgotność powietrza.

Polecane klimatyzatory przenośne z Castoramy

W aktualnej ofercie Castoramy znajdują się klimatyzatory o różnej wydajności, a jednocześnie w różnych cenach. Sprawdziliśmy, które propozycje zasługują na szczególne zainteresowanie.

Polecane klimatyzatory przenośne

1. Klimatyzator przenośny 13,3 kBTU

Klimatyzator z Castoramy 13,3 KBTU

Osoby, którym tryb grzania jest niepotrzebny, z pewnością zwrócą uwagę na Klimatyzator 13,3 kBTU. To urządzenie oferujące moc 3,8 kW. Producent poleca ten sprzęt do pomieszczeń o powierzchni od 28 m². Niestety, sprzedawca nie informuje o przepływie powietrza, czyli o tempie chłodzenia. Wiadomo natomiast, że dostępne są trzy prędkości pracy.

Sterowanie jest możliwe za pośrednictwem pilota albo poprzez wyświetlacz LED. Poza chłodzeniem urządzenie może pracować jako wentylator albo osuszacz powietrza. Klimatyzator pokojowy Castorama 13,3 kBTU ma wbudowane kółka, które ułatwiają zmianę jego lokalizacji.

ModelKlimatyzator przenośny 13,3 kBTU
Cena1798 zł (Castorama)
Moc chłodnicza3,8 kW
Przepływ powietrzab.d.**
Rodzaj czynnika chłodzącegoR290
Klasa energetycznaA
Głośność65 dB

2. Klimatyzator monoblok 13000 BTU

Klimatyzator monoblok 13000 BTU

Drugą propozycją o wysokiej wydajności jest Klimatyzator monoblok 13000 BTU. Jego moc chłodnicza wynosi 13000 BTU, czyli 3,8 kW. Według producent sprzęt sprawdzi się w pomieszczeniu o powierzchni do 29 m². Niestety, także i tutaj zabrakło informacji o przepływie powietrza.

Klimatyzator pracuje w trzech prędkościach. Sterowanie jest możliwe poprzez panel albo pilotem. Urządzenie łączy funkcję klimatyzatora, wentylatora i osuszacza. W relokacji pomagają wbudowane kółka.

ModelKlimatyzator monoblok 13000 BTU
Cena1798 zł (Castorama)
Moc chłodnicza3,8 kW
Przepływ powietrzab.d.**
Rodzaj czynnika chłodzącegoR290
Klasa energetycznaA
Głośność65 dB

3. Klimatyzator przenośny GoodHome 12 kBTU z grzaniem

Klimatyzator z Castoramy GoodHome 12 KBTU

Najwydajniejszym klimatyzatorem z funkcją grzewczą w ofercie Castoramy jest GoodHome 12 kBTU z grzaniem (WAP-07EK35H). Jak wskazuje nazwa, jego moc chłodnicza wynosi 12 kBTU, a więc 3,5 kW. Niestety producent nie podaje mocy grzewczej ani przepływu powietrza. Sugerowana powierzchnia pracy to 26 m², choć taka moc mogłaby wystarczyć również w większym pokoju.

Klimatyzatorem przenośnym z Castoramy GoodHome 12 kBTU można sterować za pośrednictwem pilota. Zalety sprzętu stanowią także tryb wentylacji i osuszania, timer, ekologiczny czynnik chłodniczy R290 oraz kółka ułatwiające relokację.

Stosunek ceny do mocy chłodniczej oraz oferowanych trybów pracy wypada tutaj bardzo korzystnie. Niestety fakt nieprezentowania istotnych parametrów utrudnia dokonanie pełnej oceny tego urządzenia.

ModelKlimatyzator przenośny GoodHome 12 kBTU z grzaniem
Cena1398 zł (Castorama)
Moc chłodnicza/grzewcza3,5 kW/b.d.
Przepływ powietrzab.d.**
Rodzaj czynnika chłodzącegoR290
Klasa energetycznaA
Głośność65 dB

4. Klimatyzator monoblock 12000 BTU

Klimatyzator monoblock 12000 BTU

Klimatyzator monoblock 12000 BTU to kolejny klimatyzator z Castoramy, wyróżniający się wysoką wydajnością. 12000 BTU odpowiada 3,51 kW. Także i w przypadku tego modelu przepływ powietrza nie został podany. W urządzeniu znajdziemy czynnik chłodniczy R290.

Klimatyzator ma wyświetlacz LED oraz kółka ułatwiające relokację. Ponadto został wyposażony w timer oraz w pilot pozwalający na sterowanie na odległość. Nie zabrakło tutaj funkcji wentylacji i osuszania powietrza. 

ModelKlimatyzator przenośny GoodHome 9 kBTU
Cena1498 zł (Castorama)
Moc chłodnicza3,51 kW
Przepływ powietrzab.d.**
Rodzaj czynnika chłodzącegoR290
Klasa energetycznaA
Głośność65 dB

Pozostałe klimatyzatory przenośne sklepu Castorama?

Powyższa rekomendacja wynika głównie z wydajności oferowanych przez Castoramę klimatyzatorów. Polecone modele sprawdzą się w większych pomieszczeniach albo pokojach o dużych zyskach ciepła. W przypadku mniejszych albo mniej nagrzewających się pomieszczeń można wybrać coś o niższej wydajności, a co za tym idzie tańszego. W ofercie sieci dostępne są:

  • Klimatyzator przenośny GoodHome 9 kBTU (Castorama) – 1398 zł. Kosztuje obecnie tyle samo co wydajniejszy od niego Klimatyzator przenośny GoodHome 12 kBTU z grzaniem, więc stanowi niezbyt opłacalną propozycję.
  • Klimatyzator monoblock 9000 BTU (Castorama) – 1098 zł, warty uwagi ze względu na korzystną cenę.
  • Klimatyzator przenośny 7 kBTU – 1098 zł (Castorama) – tani, ale też mało wydajny klimatyzator, na dodatek w cenie poprzedniego, wydajniejszego modelu.

Klimatyzery z Castoramy

Klimatyzer z nawilżaczem 5 l

Klimator z nawilżaczem 5 l z Castoramy

W aktualnej ofercie Castoramy znajdują się dwa klimatory. Pierwszy z nich to Klimatyzer z nawilżaczem 5 l. Jego nazwa pochodzi od pojemności zbiornika na wodę. Przepływ powietrza wynosi 4,5 m³ na minutę, czyli 270 m³ na godzinę.  Urządzenie ma wyświetlacz LED, funkcję swing i timer. Sterowanie możliwe jest także poprzez pilota. Głośność pracy wynosi tu 65 dB, zatem klimatyzer nie jest cichszy od klimatyzatorów przenośnych.

ModelKlimatyzer z nawilżaczem 5 l
Cena398 zł Castorama)
Przepływ powietrza (m³/h)270
Głośność (dB)65

Klimatyzer kolumnowy Blyss Rumbia 4 l

Klimatyzer Blyss Rumbia z Castoramy

Do wyboru mamy Klimatyzer kolumnowy Blyss Rumbia 4 l.  Ten model wygląda ładniej, ale ma słaby  przepływ powietrza (1,83 m³/minutę, a więc 110 m³/h). Urządzenie zostało wyposażone w timer i funkcję swing. Sterowanie jest możliwe poprzez pilota. Blyss Rumbia pracuje trochę ciszej od drugiego z klimatyzatorów Castoramy, gdyż głośność wynosi tu do 55 dB.

ModelKlimatyzer z nawilżaczem 5 l
Cena448 zł (Castorama)
Przepływ powietrza (m³/h)110
Głośność (dB)55

** Sklep Castorama nie udzielił odpowiedzi na przesłane w tej kwestii zapytanie.


Zobacz również inne klimatyzatory:

Czytaj także:

FAQ, czyli najczęstsze pytania o klimatyzatory i klimatyzery z Castoramy?

Co wybrać: klimatyzator czy klimatyzer z Castoramy?

Tylko klimatyzatory są w stanie obniżyć rzeczywistą temperaturę powietrza. Klimatyzery dają efekt podobny do wiatraka, a na dodatek podnoszą wilgotność. Rekomendujemy wybór klimatyzatora

Jak wybrać dobry klimatyzator z oferty Castoramy?

Najważniejszym parametrem klimatyzatora jest jego wydajność, dlatego to właśnie na nią należy zwrócić szczególną uwagę podczas wybierania urządzenia. Zapotrzebowanie na wydajność uzależnione jest od powierzchni pomieszczenia i stopnia jego nagrzewania się. Dokładne informacje na temat przedstawiliśmy w artykule Jak wybrać klimatyzator przenośny? Zobacz ranking klimatyzatorów.

Jak oceniasz recenzję?

Aby wystawić ocenę kliknij w gwiazki

Średnia ocena 0 / 5. Ilość ocen: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Klimatyzacja do domu

12 czerwca 2024 · 12 minut czytania

Oczyszczacz powietrza do pokoju dziecka – Ranking 2024

Według najnowszych szacunków Światowej Organizacji Zdrowia ponad 40% światowej populacji dzieci do 15 roku ma na co dzień kontakt z …

12 czerwca 2024 · 5 minut czytania

Jak działa klimatyzator przenośny? Poznaj najważniejsze zasady

Klimatyzatory mobilne są łatwe w użyciu, a ich montaż nie wymaga uzyskania zgody właściciela budynku. Stanowią one tańszą alternatywę dla …

12 czerwca 2024 · 6 minut czytania

Co pyli w czerwcu? Aktualne zagrożenia dla alergika

Przełom wiosny i lata to trudny moment dla osób zmagających się z alergią na pyłki. Kwitną bowiem m.in. silnie uczulające …

12 czerwca 2024 · 11 minut czytania

Jak ochłodzić pokój? Klimatyzator, klimatyzer czy wiatrak?

Jak ochłodzić pokój latem? Klimatyzator przenośny, klimatyzacja naścienna, a może zwykły wentylator? Klimatyzator powietrza, czy to naścienny czy mobilny nie …

24 maja 2024 · 0 minut czytania