W oczyszczaczach powietrza wykorzystywane są jonizatory plazmowe i ostrzowe. Producenci coraz częściej sięgają po te pierwsze, które mają większy wpływ na stan powietrza. W tym artykule wyjaśniamy działanie i przyczyny popularności plazmowej.

Jak działa jonizacja plazmowa?

Jonizator plazmowy (nazywany czasem termemisyjnym) wyposażony jest w dwie elektrody o przeciwnych ładunkach. Na jednej z nich wytwarzane są jony ujemne tlenu (O-), natomiast na drugiej jony dodatnie wodoru (H+). Ze względu na różny ładunek jony te dążą do połączenia ze sobą, co skutkuje powstaniem tzw. hydroksyli (OH)

Hydroksyle natomiast po napotkaniu na zanieczyszczenia odbierają im wodór, w wyniku czego same stają się cząsteczkami wody (H2O), a zanieczyszczenia zostają rozbite.

? Zobacz także, jak działa jonizacja ostrzowa.

Zalety i wady jonizacji plazmowej

Zalety

  • Większa trwałość generowanych jonów – jony są cięższe, a dzięki temu nie rozbijają się na napotkanych przeszkodach
  • Większe podobieństwo jonów do tych występujących w środowisku naturalnym
  • Mniejsza ilość generowanego ozonu

Wady

  • Jonizacja plazmowa to proces wolniejszy niż jonizacja ostrzowa, ponieważ ilość jonów generowanych w tym samym czasie jest niższa.

Komu jest polecana jonizacja plazmowa?

Jonizacja powietrza a alergia

Jonizacja plazmowa polecana jest przede wszystkim alergikom. Na liście zanieczyszczeń, których usuwanie wspomagają jony, znajdują się zarodniki pleśni, pyłki roślinne i roztocza. Nie oznacza to jednak, że jonizacja w oczyszczaczu dla alergików jest niezbędna – filtr HEPA i wstępny i tak skutecznie usuwają alergeny wziewne.

Warto też podkreślić, że jonizacja plazmowa w oczyszczaczu powietrza przynosi znacznie lepsze efekty niż samodzielny jonizator.

Bezpieczeństwo jonizacji plazmowej

Jonizacja plazmowa to technologia bezpieczna dla zdrowia – zarówno ludzi, jak i zwierząt – a także dla środowiska. Ilość generowanego ozonu jest tutaj znikoma. Nie ma zatem żadnych przeciwwskazań do tego, żeby funkcja jonizacji w oczyszczaczu z jonizatorem plazmowym była włączona przez cały czas.

Różne nazwy jonizatora plazmowego w oczyszczaczach powietrza

W oczyszczaczach powietrza jonizacja plazmowa często występuje pod własnymi nazwami producentów. Jako przykład można wskazać:

  • Plasmacluster – jonizacja plazmowa w oczyszczaczach Sharp,
  • ION Plasma Air – jonizacja plazmowa w oczyszczaczach Klarta,
  • PlasmaWave – jonizacja plazmowa w oczyszczaczach Winix i Ideal.

Tak naprawdę we wszystkich przypadkach mamy do czynienia z tą samą technologią.

Jeżeli chcesz zakupić oczyszczacz z jonizacją, sprawdź nasz artykuł: ? Oczyszczacz powietrza z jonizatorem – 5 najlepszych modeli do 1000 i 2000 zł.

FAQ, czyli najczęstsze pytania o jonizację plazmową

Jonizator plazmowy generuje jony ujemne oraz dodatnie. Są to jony o dużej trwałości, podobne do tych występujących w środowisku naturalnym.

Jonizacja plazmowa w oczyszczaczu powietrza może być włączona cały czas, ponieważ nie stwarza żadnego zagrożenia.

Jonizację plazmową uznaje się za skuteczniejszą od jonizacji ostrzowej. Emitowane jony są trwalsze i tworzą hydroksyle, które skutecznie neutralizują zanieczyszczenia.

Jak oceniasz recenzję?

Aby wystawić ocenę kliknij w gwiazki

Średnia ocena 0 / 5. Ilość ocen: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poradnik czystego powietrza

12 czerwca 2024 · 12 minut czytania

Oczyszczacz powietrza do pokoju dziecka – Ranking 2024

Według najnowszych szacunków Światowej Organizacji Zdrowia ponad 40% światowej populacji dzieci do 15 roku ma na co dzień kontakt z …

12 czerwca 2024 · 5 minut czytania

Jak działa klimatyzator przenośny? Poznaj najważniejsze zasady

Klimatyzatory mobilne są łatwe w użyciu, a ich montaż nie wymaga uzyskania zgody właściciela budynku. Stanowią one tańszą alternatywę dla …

12 czerwca 2024 · 6 minut czytania

Co pyli w czerwcu? Aktualne zagrożenia dla alergika

Przełom wiosny i lata to trudny moment dla osób zmagających się z alergią na pyłki. Kwitną bowiem m.in. silnie uczulające …

12 czerwca 2024 · 9 minut czytania

Jak ochłodzić pokój? Klimatyzator, klimatyzer czy wiatrak?

Jak ochłodzić pokój latem? Klimatyzator przenośny, klimatyzacja naścienna, a może zwykły wentylator? Klimatyzatory gwarantują chłodny podmuch powietrza i realnie obniżają …

21 maja 2024 · 4 minuty czytania

Mały klimatyzator przenośny do pokoju. Przegląd ofert 2024

W małym pokoju często brakuje miejsca, dlatego klimatyzator przenośny do takiego wnętrza powinien być niewielki. Czy da się znaleźć dobre …